werkgelegenheid' LEIDEN REGIO =L 1)1 Voor winkels handig, voor bewoners niet 'College vermOOf 1 tr IPTiïl WIJNKANS Frans hurktoilet helpt Aziaten én schoonmakers 'Het gevangenisleven is een Leefbaar Leiden zet zich in voor De Bolster l'1™'1™1 VAX DE MAAND! Diamantberg Pinotage Uit Zuid-Afrika Prijs voor Leidse astrot Sherlock Holmes centraal woensdag 6 april I Taxichauffeur (58) bedreigd leiden - Een 58-jarige taxi chauffeur uit Leiden is maan dagnacht bedreigd en beroofd. De man nam vanaf de Dia mantlaan een klant mee. Korte tijd later bedreigde die klant hem met een mes en sommeer de hem een andere route te rij den. Op de Haagweg zette de chauffeur de auto stil en rende weg. Daarop nam de klant een mobiele telefoon mee die in de taxi lag en liep weg richting Churchilllaan. vervolg van voorpagina leiden - De zaak van de onte recht veroordeelde Ali en Ras- hid vertoont gelijkenis met de beruchte Puttense moordzaak, zeggen hun advocaten Evers en De Water. In die zaak zaten on- schuldigen twaalf jaar vast. Voor vrijgesproken veroordeel den is het leven zwaar als ze weer buiten staan. „Burgers denken altijd: waar rook is, is vuur. Maar in dit geval gaat dat niet op. Deze twee zijn totaal onschuldig." Het gevangenisleven was voor Rashid en Ali een hel. Rashid: „Het was altijd vechten, de ge- vangenis zit vol rare mensen. Alle dagen zijn hetzelfde. Ik ben als aannemer eigen baas, maar opeens vertellen anderen je wat de regeltjes zijn. Met 36 crimi nelen onder elkaar krijg je irri taties om niets. Je kunt niet voor elkaar weglopen bij wrij vingen, het wordt gelijk knok ken. Je hebt kliekjes, groepjes, baasjes. Een jongen had een kopstoot gekregen, maar nie mand heeft zogenaamd wat ge zien. Want als je iets loslaat, ben jij de volgende. Het klopt wat je in films ziet: in de dou cheruimte, daar gebeurt het, want daar ziet niemand de afre keningen." Ruzie en vechten betekent on verbiddelijk de isoleercel. „Ik kreeg een keer ruzie om een do minospelletje. En de bewakers zeggen: waar twee vechten, hebben twee schuld. De iso leercel is een hel. Je hebt daar alleen een matras en een wc- potje. Om zeven uur 's och tends halen ze je matras weg en kun je op kussens gaan zitten. Alleen als je advocaat langs komt, betekent dat een uitje. Je mag een uurtje luchten in een kooi, je lijkt wel een dier." Eenmaal buiten de gevangenis deur zijn Rashid en Ali ander half jaar later compleet andere mensen geworden. „Vroeger was het lang leve de lol", zegt Rashid. „Ik had een leuk leven, verdiende goed. Door de klap van de bajes ben ik in de put geraakt. Ik zie de toekomst somber in. Ik kwam vrij en ging 's avonds voetbal kijken bij vrienden. Maar het was me veel te druk, ik kon het niet aan." Je wordt voorzichtiger met wie je omgaat, zegt Ali. En dan is er het verstoorde con tact met de kinderen. Rashid's kinderen zien hem niet als va- 2nr der en trekken veel naar hun moeder. „Ik probeer het con tact weer op te bouwen." Zonder hun advocaten hadden ze nóg in de cel gezeten, gelo ven ze. Hun geloof in de rechts orde heeft zware averij opgelo pen. Net als het vertrouwen in de medemens, zegt Rashid. „Als wij met z'n tweeën een verhaal verzinnen, draai jij de bak in. Zeker als je geen goede advocaat hebt. Dat mag toch niet in een rechtsst den geluk met oi anders hadden moeten zitten, zei Wat Rashid, Ali en| ten nog het mees het totale gebrek a slachtofferhulp voi^ L< veroordeelden. Ei standaardvergoedi»^0f tijd die onschuldig: genis is gesleten. toETi en Ali komt dat ne^ fra, dan een halve ton^e a, maar die hebben R,ani nog niet op hun re^ q0) is me geen twintigjevei om ook maar eerj jje, ten" ding e ma kon De gemeente Leiden haalt sinds deze week het vuil in de binnen stad vier keer per week 's avonds op. Dit betekent dat winkels en particulieren hun afvalzakken tussen 17.30 en 18.00 uur moe ten aanbieden. Betrokkenen rea geren verschillend op de nieuwe aanpak. Dick Verhoeff, voorzitter ver- eniging van huiseigenaren Stille Rijn: „De nieuwe regel is erg lastig voor particulieren die werken. Zij zijn vaak pas na zessen thuis en kunnen hun vuil dus niet tussen half zes en zes aanbie den. Ik vind het plan weinig doordacht. Mensen zetten hun vuil toch maar 's ochtends neer, want anders kunnen ze het he lemaal niet meer kwijt. Dan kunnen ze een boete krijgen. Voor de winkels is het natuur lijk handig dat het vuil meteen na sluiting wordt opgehaald, maar voor bewoners niet. Het zou goed zijn om het vuil één keer per week 's ochtends op te halen, zodat bewoners hun zak ken kwijt kunnen. Hans Wijgers, voorzitter win keliersvereniging Haarlem merstraat: „We hebben het doodgewoon geaccepteerd dat de frequentie in de Haarlemmerstraat terug is gegaan van zes naar vier keer. Het is belangrijk dat niet alleen de Haarlemmerstraat, maar ook de rest van de binnenstad net jes en schoner is. Wat betreft particulieren die werken en moeilijk hun vuilniszakken op tijd buiten kunnen zetten: op de Haarlemmerstraat hadden de mensen die problemen in het begin ook. Toen zijn er win keliers geweest die hebben ge zegd: 'zet de zak maar bij mij neer, dan gooi ik hem om zes uur naar buiten'. Zo kan het dus ook. Het is alleen jammer dat het karton nu op dinsdag wordt opgehaald. Vroeger was dat op vrijdag. Veel winkels krij gen bijvoorbeeld op woensdag vracht. Die zitten nu de hele week met een hoop karton in het magazijn." Mireille Hildebrandt, voorzit ter wijkvereniging Pieters- en Academiewij k: „Ik ben nogal verbaasd, want hier wist ik niets van. Dat ze van twee naar vier keer vuilnis door Eric-Jan Berendsen leiden - Fractievoorzitter Daan Sloos van Leefbaar Leiden gaat zich inzetten voor straatmaker- bedrijf De Bolster uit Leiden. Bur gemeester Lenferink kan binnen kort een brief verwachten van Sloos waarin deze ervoor pleit meer gemeenteklussen te gun nen aan de onderneming die on langs bij een gemeentelijke aan bestedingsprocedure buiten de boot viel. „De Bolster heeft altijd goed werk geleverd en krijgt nu in eens geen opdrachten meer. Zo vermoordt het college de Leidse werkgelegenheid", aldus Sloos. De Bolster zelf stapt naar de rechter omdat het bedrijf niet is uitverkoren bij een recente aan besteding voor een onder houdscontract. Ook spant De Bolster een kort geding aan te gen de gemeente. Door het mislopen van het contract moeten er 15 tot 20 straatma kers weg. En dat is Sloos een doorn in het oog. „Ik vind dat de werkgelegenheid in Leiden moet blijven. Daarin heeft het hele college een belangrijke taak. De Bolster is altijd een eerlijke Leidse firma geweest en het is daarom vreemd dat het nu een opdracht is misgelo pen." Abraham Flippo (CDA) begrijpt de boosheid van De Bolster. „Een Leidse klus voor een Leids bedrijf is wel prettig maar niet noodzakelijk. Dat heeft met de Europese aanbestedingsproce dure te maken. Veel pijnlijker is het dat die hele aanbestedings procedure fout is gegaan. Dat is uiterst vervelend voor de ge meente, zeker nu er net een hoop heibel is geweest over de kwaliteit van het straatwerk in Leiden. Ik ben van plan dit on derwerp zeer binnenkort in een commissievergadering aan de orde te stellen." Filip van As (Christenunie) weet niet welke afweging de ge meente heeft gemaakt tijdens de procedure. „Maar gevoels matig zeg ik dat een aanbeste ding voor straatwerk in Leiden aan een Leids dan wel regionaal bedrijf zou moeten worden ge gund. Mits dat binnen de wet telijke mogelijkheden ligt. Wat ik opvallend vind tijdens de he le procedure is dat twee externe dat) de ben mori n zij bedrijven die a hebben begeleid Lee derde partij nu h dat er mogelijk ieL Hi' gaan. Misschien kjVe(' een vierde partij c moet gaan bekijke/10^- dat een gemeente F1'5 vang van Leiden d^zet huis moet hebben,rcje procedure zelf te Dat scheelt een boq11 1 Volgens Leendertar fractieleider van deevf het goed recht va^r0 om naar de rechti :n f „Daarmee geeft hi; niet goed uit de ieke gekomen. Als de zast I rechter is, is het tijqoei litiek om te zwijgeG. rechter vindt dat I geschaad, moeten'33 kijken." |k* Ook Arjan Stoffels ida niet inhoudelijk opin gaan zolang de rectiJj, heeft uitgesproken een commissievei) gezegd dat we Eui den aanbesteden. alle partijen dezelfcjt i: kun je natuurlijk niurt voortrekken." voi Hopen afval ontsierden tot voor kort het straatbeeld van de Apothekersdijk. Met de nieuwe aanpak van de gemeente moet dit beeld spoedig tot het verleden behoren. Foto: Henk Bouwman (advertentie) ophalen in de week gaan, is al leen maar toe te juichen. Het is wel een interessant probleem voor mensen die werken. Die zijn niet zo vaak thuis en zullen dus wel niet zoveel vuil hebben. Die ene zak kunnen ze prima op zaterdag aanbieden. Maar het kan inderdaad een pro bleem zijn. Als je het tijdstip opschuift naar bijvoorbeeld acht uur, dan staat het vuil van de winkels weer te lang. In principe vind ik het een goed plan. Zeker als het gecombi neerd wordt met strikte hand having." Monique Stuut, bewoonster Apothekersdijk: „Het is goed dat de gemeente oplossingen zoekt. Zeker met de meeuwen, die de zakken openscheuren als ze lang lig gen. Dit is alleen niet de ma nier. Toen ik nog in Delft woon de, kon ik mijn afval gewoon al tijd kwijt in een container in de grond. Die werd dan één of twee keer per week geleegd. Dat was makkelijk en bovendien heb je zo ook geen last van de meeuwen." Ton Elderhorst, voorzitter winkeliersvereniging Bree- straat: „Het is fantastisch dat het vuil na zes uur wordt opgehaald. Dat werd op de Haarlemmer straat al twee jaar gedaan en wij wilden dat ook graag. Het is goed dat het vuil niet meer een halve dag op straat ligt. De Breestraat zal schoner en ver zorgder zijri. Bovendien hebben de laad- en loswagens nu geen last meer van de zakken. Voor heen reden ze die nogal eens kapot. Dat werd een zooitje." Een woordvoerster (wil niet met haar naam in de krant) van de afdeling Milieu en Be heer: „Toen we drie jaar gele den begonnen met de proef in de Haarlemmerstraat, vonden bewoners het ook lastig dat ze het afval aan het eind van de middag moesten aanbieden. De praktijk heeft geleerd dat de mensen zich zonder veel pro blemen hebben aangepast. Mochten de bezwaren blijven bestaan, dan kan ik me voor stellen dat we nog een keer naar het plan kijken." Tessa de Wekker Wijn uit Zuid-Afrika wordt steeds populairder. Wij hebben speciaal voor u deze maand een Zuid-Afrikaanse Pinotage geselecteerd Middels deze voortreffelijke rode wijn geeft Zuid-Afrika haar visitekaartje af. een geweldige wijn! Het kenmerkende van de Pinotage druif is dat hij zowel vol als zacht is. Deze Pinotage is daardoor een goede begeleider van rood vlees, wild en pastagerechten of gewoon lekker tussendoor met een borrelhapje Een zeer toegankelijke rode wijn die u niet mag missen! Onze aanbiedingen in uw mailbox? DlBCKlil.nl Het is iets waar je normaal ge sproken geen woorden aan vuil maakt. Zeker niet tegenover collega's. Het toiletbezoek houd je binnenskamers. Maar op het centrum voor niet-wes- terse studies (CNWS) van de Leidse universiteit aan de Non nensteeg is het sinds kort het gesprek van de dag. Aanleiding is de plaatsing van een Frans hurktoilet, zo'n anderhalve maand geleden. Sindsdien zijn de tongen los en worden praat jes over poep en pies niet meer geschuwd. De nieuwe aanwinst is ge plaatst om in de behoefte van de niet-westerse collega's te voorzien. Zo luidde althans de formele uitleg in het mailtje dat naar personeelsleden van het universitaire studiecentrum werd gestuurd. Officieus heeft de komst van het gat in de grond een andere reden. Plaat sing moest vooral het gemor en geldaag van de dagelijkse schoonmaakploeg een halt toe roepen. „De schoonmakers vonden de toiletten op een ge geven moment te vies om schoon te maken", beaamt een medewerker van de Service- De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 desk die anoniem wil blijven omdat de zaak volgens hem 'toch gevoelig' ligt. „Enkele Aziaten gingen gehurkt op de toiletbril staan." Maar het mik ken in de pot bleek lastiger te zijn dan gedacht. „De uitwerp selen lagen soms gewoon op de grond." Wetenschappelijk coördinator Nico Kaptein is niet verbaasd. De Indonesiërs, Chinezen en Indiërs die net zijn overgevlo gen, weten zich duidelijk geen raad op de westerse toiletten. Hij trof zelf ook meerdere ma len een kleddernatte vloer aan en voetsporen op de bril. „In hun eigen land is het gebruike lijk om na het urineren of defe- ceren je geslachtsorganen of anus met water te wassen." Maar het wasbakje boven heuphoogte dat op de westerse toiletten in het gebouw hangt, leent zich daar moeilijk voor. Vandaar het gespetter met wa ter en de plassen op de grond. „Het was op die we's af en toe echt drassig." Sinds de komst van het hurktoilet gaat het be ter, is zijn indruk. De service deskmedewerker bevestigt dat. „Er is zelfs een tweede in aan tocht." De Indonesische database as sistent Winda Handajani is zelf gewend aan een westers toilet maar ze kan de lichte wanhoop bij haar landgenoten wel be grijpen. „Dat iemand voor jou op dezelfde bril heeft gezeten, is ook wel een beetje een vies idee." „Het is een vreemde pa radox", stelt Alex Geurds, een promotiestudent, vast. „Het conflict is geboren uit hygië nisch oogpunt. Maar de facto is een gat in de grond natuurlijk veel hygiënischer dan een wc- pot waar per dag wel tien men sen met hun blote billen op zit ten." Of er Aziatische collega's zijn die om een hurktoilet hebben verzocht, weet Geurds niet. „Het punt is dat veel mensen het er toch niet graag over heb ben. Ze zullen het misschien heel voorzichtig hebben aange kaart bij hun leidinggevende." Helemaal naar wens is het hurktoilet trouwens nog niet, vindt de Indonesische promo tiestudent Juniator Tulius na een kritische inspectie. „Je moet er nog gebruik maken van toiletpapier", klaagt hij. Bijzonder vreemd voor .Aziaten. Een kleine douche of een bakje met water zou volgens hem uitkomst bieden. Hij is inmid dels wel helemaal overgestapt op de westerse pot. „Die is veel relaxter. Je kunt rustig zitten zonder kramp in je kuiten te krijgen van het hurken." Daar naast heeft de Nederlandse ge woonte nog een groot voor deel: „Je kunt er een boek bij lezen!" Floor Ligtvoet Op en rond de gewone we's was het soms nogal 'drassig', wat leidde tot een drastische ingreep in de vorm van een hurktoilet. Foto: Dick Hogewoning leiden - De Leidse astrobiologe Ewine van Dishoeck krijgt de Physicaprijs van de Stichting Physica. Zij krijgt de prijs voor haar 'voortreffelijke onderzoek in de sterrenkunde op het ge bied van moleculaire processen in de ruimte'. Volgens de stich ting geldt zij als 'bi meest vooraanstaaite kundigen in de n krijgt de prijs vrijd^z tijdens de jaarlijksejo demanifestatie Fysje Nederlandse NaB Vereniging aan de Tg( leiden - De universiteitsbiblio theek aan de Witte Singel in Leiden wijdt een tentoonstel ling aan parodieën op detective Sherlock Holmes en zijn schep per Sir Arthur Conan Doyle. De romanfiguur is nog altijd erg populair. In totaal zijn er 56 verhalen en vier novellen over Sherlock Holmes, maar volgens UB-woordvoerder »i Ommen verschijner al meer boeken ovt Detective' dan Con zijn leven schreef. L die van donderdag* en met zondag 29 rf tijdens de normale ren, is verzameld d, August Hans den Bc KORT EN ZAKE LIJI Het farmaceuticaconcern Sa- nofi Pasteur ontwikkelt een grote fabriek in de Verenigde Staten waar griepvaccins ge maakt worden. De daadwerke lijke medicijnproductie gebeurt met behulp van de celcultuur Per.C6 van het Leidse biotech- bedrijf Crucell. Jaarlijks moet Sanofi Pasteur 300 miljoen do ses kunnen leveren die be schermen tegen één specifieke griepvariëteit. Het Amerikaanse bedrijf Lonza Biologies ont werpt zeer grote steden retorten waarin de celcultuur onderge bracht moet worden. Het ont werp van de fabriek is mogelijk geworden na een subsidie van 97 miljoen dollar van de Ameri kaanse Health and Human Ser vices Department. Et rie wil dat griepvaccz baseerd zijn op de Rl nologie snel worden streerd als toegelatet middel. Het doel va| kaanse regering is ot king snel en efficiëni schermen tegen eenj; de griepgolf: c Aan de Hoge Rijndj zaterdag een nieuwti open van Kwik-Fit. 1 maand dat de garag» gaat een euro per v( toband naar de stiel Bears of the World, beren geeft aan kind een ongeluk hebbed of in een ziekenhuis!

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14