shadeclaim ®aar met Paus maakt diepe indruk rb Bolster Leiden KNVB zet vaart achter afhandeling 'bananenzaak' R< lt agen bij stratenmaker terug naar SER: WW gebruiken voor scholing m D66 Vijftien jaar geëist voor moord Belg Breien mag weer aan boord Raad van Toezicht ontkent wanbeheer Leids museum Drie arrestaties na vechtpartij in Venray OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 5 april 2005 Perioden met zon ir v lsei Berendsen V( 3r latmakerbedrijf De siden heeft bij de ge- forse schadeclaim j0omdat het bedrijf lot is gevallen bij •t aanbesteding voor r^udscontract. Ook ^tdrijf een kort geding 2gemeente. Henk de Bol- van zaken zijn n heleboel geld'. Islopen van het con- eej)e Bolster tussen de 5Cj|vintig medewerkers hjet bedrijf voelt zich inouwe dienst als oud :neld door Leiden. gejBolster was zijn be- ts onlangs gehouden ig de goedkoopste „Dat is bevestigd Van der Sande Wij zaten tien de prijsopgaaf ïcurrentie. Waarom toch het contract geeel daarvan - niet weet ik niet. van de gemeente .jjjjns een brief gekre- n motivatie. En dat jiim veertig jaar dag |e(oor Leiden hebben en er nooit kritiek )ef is geweest." ]s te heeft onlangs het onderhoud van straten in de Leidse binnenstad in Europees verband openbaar aanbesteed. Die procedure is afgerond en de opdracht is gegund aan een bedrijf uit Pijnacker en Sloos uit Leiden. „Wij zouden niet aan een van de voorwaarden vol doen die de gemeente aan be drijven stelt", aldus De Bolster, „namelijk dat zo'n bedrijf een jaaromzet van 2 miljoen euro heeft. Maar dat hebben die twee bedrijven die het contract hebben gekregen ook niet. Daarom wil ik die aanbesteding via de rechter terugdraaien, eventueel gevolgd door een schadeclaim." De gemeente is niet op de hoogte van een scha declaim, laat een woordvoerder weten. „We weten wel dat De Bolster voornemens is een kort geding aan te spannen. Er is De Bolster door de gemeente zelf verteld dat die mogelijkheid er is. Dat is onderdeel van de pro cedure rond de gunning. De Bolster heeft in een gesprek met ambtenaren zijn kant van het verhaal toegelicht. Maar dat heeft bij de gemeente niet ge leid tot een andere uitslag van de voorlopige gunning. Wij wachten de ontwikkelingen rond een kort geding rustig af." Pagina Ri De Bolster staat niet alleen in zijn kritiek op gemeente Leiden /gpd - De FNV is de aangesloten 'fftiggestuurd naar de aajnomische Raad om >t-akkoord over de mjzigen. De bonden uit de WW-potten vom werklozen en ;ts die hun baan drei- H>zen om te scholen. stemden in de tegen het akkoord vakcentrales hen onlangs met veel pten. Ze vallen voor plan om mensen pas en op een werkloos- ing als ze 27 weken Hrerkt. Nu is dat nog rtt)oor deze verschui- 101 werknemers die op een halfjaar-contract hebben gewerkt net buiten de boot. De FNV ziet een mogelijkheid om de toegang op 26 weken te houden zonder dat het extra geld kost. „Als we voorkomen dat werknemers in de WW stro men en ervoor zorgen dat men sen die erin zitten snel weer aan de bak komen, besparen we geld aan uitkeringen", zegt voorzitter Lodewijk de Waal. Het is onzeker of de werkgevers en kroonleden in de SER nog willen praten over het FNV- voorstel. De vakcentrale CNV reageerde opgelucht dat de FNV nog geen definitief 'nee' heeft gezegd tegen het SER-ad- vies. Ook de werkge'vers lijken bereid verder te praten. "1 COMMENTAAR l^liseerde de roep om van de politiek en a,entaire democratie. jaar later kan de bijgezet in het a[tn van politieke oud- wijze waarop de egeringspartner het ï£g' en het 'landsbe- ep om vooral in het jkenende te kunnen 'jen, markeerde een d af- de idea- neer. Waar werd ge- dat de Ie kiezer ird moet angst voor het oor diezelfde kiezer de Iet dit weekeinde ge- uingres van D66 was Het stranden van de jemeester en het af- vice-premier De 'aasakkoord dat D66 sloot met CDA en weliswaar enkele [en, een enthousiast eeg het nergens. De •else partijleden had- Ie te oven de manier B De Graaf liet vallen, ijk uniek. De over neming van een op- 1 - alle excuses ten ouderwetse en door zichtige poging de achterban onder druk te zetten. Dat alleen partijleden in een achterkamer - al had die dan het formaat van een congreszaal - mogen beslis sen over het voortbestaan van een kabinet, was juist een van die ergernissen waar D66 in zijn jeugd ooit tegen protesteerde. En het idee de direct gekozen burgemeester in de grondwet te verankeren, is regelrechte me deplichtigheid aan kiezersbedrog. CDA noch WD heeft dat immers in een verkie- rome/anp - De Nederlander dr. A. Evers beleefde gisterochtend een 'bijzonder indrukwekkend moment', toen hij bij de baar stond met het lichaam van paus Johannes Paulus II. De za terdag overleden kerkleider ligt er mooi, vredig en rustig bij, zei Evers na afloop van zijn bezoek aan de zaal in het ApostoÜsch Paleis waar de paus opgebaard ligt. Evers (34) mocht naar bin nen als lid van het koor van de basiliek van de Sint Pieter, de cappella musicale giulia. Het was de bedoeling om bij de baar te zingen, maar dat is er tot teleurstelling van Evers niet van gekomen. Wel hebben de koorleden, die een kwartier bij de baar doorbrachten, de ro zenkrans gebeden. „De sfeer is buitengewoon indrukwekkend, het is allemaal sereen, er hangt ook een sfeer van dankbaar heid. Erg mooi", zei Evers, de enige Nederlander in het koor, dat lid is van het kapittel van de Sint Pieter. In het dagelijks leven is hij do cent oude geschiedenis aan de Universiteit Utrecht. Het koor, waarvan hij sinds 1999 lid voor het leven is, beschouwt hij als hobby. Al met al is hij geregeld in Rome te vinden, is het niet als onderzoeker dan wel als bas in het veertig leden tellende koor dat in 1503 door paus Juli us II werd opgericht. Soms ook bespeelt hij het orgel in de Sint Pieter. Evers, die acht jaar in Rome heeft gewoond, herinnert zich de paus als een 'buitengewoon mooi en goed mens', al was hij het niet in alles met hem eens. Het beeld dat in Nederland van de paus bestaat, klopt volgens hem vaak niet met de werkelijk heid. In Italië is de Johannes Paulus in zijn 26-jarig paus schap bijna dagelijks in het nieuws geweest, aldus Evers. Volgens de Nederlander heeft de paus een invloedrijke rol op politiek en religieus gebied ge speeld. In de interreligieuze dialoog zijn grote stappen voor uit gezet, zoals in het contact met het jodendom en de relatie met andere kerken (oecumene). Ook met zijn voortdurende op roep tot vrede, gerechtigheid en liefde en met zijn inzet voor de jongeren heeft de paus een na drukkelijk stempel gezet, aldus Evers. Nederland heeft volgens Tranen op het Sint Pietersplein, als het stoffelijk overschot van paus Johannes Paulus II door dragers naar de kathedraal van het Vaticaan wordt gebracht. Foto: Reuters/Dylan Martinez hem te maken met individuali sering, secularisering en ratio nalisering, waardoor velen vol gens hem religieuze zaken uit het oog dreigen te verliezen. Ondertussen hebben veel men sen wel behoefte aan spirituali teit en religieuze symbolen, meent hij. Zie verder pagina Paus Johannes Paulus II katwijk/den haag - Wegens het medeplegen van moord op het Belgische raadslid Tony de Preeuw in Katwijk is tegen een 27-jarige Rotterdammer bij de rechtbank in Den Haag vijftien jaar cel geëist. De 24-jarige Duitse hoofdverdachte wordt later dit jaar in zijn eigen land berecht. Het stoffelijk overschot van het 61-jarige slachtoffer werd in de vroege morgen van 8 november door twee vissers op het strand in Katwijk gevonden. De Duitse verdachte bekende later dat hij het Belgische raadslid van het leven had beroofd. Het openbaar ministerie (OM) verwijt de Rotterdammer dat hij stilzwijgend heeft meegewerkt aan de moord op De Preeuw. De Rotterdammer legde bij de rechtbank alle schuld bij de Duitser. Volgens de officier van justitie waren er echter genoeg momenten waarop de Rotter dammer had kunnen ingrijpen. De rechtbank doet 18 april uit spraak. londen/anp - De strenge veilig heidsmaatregelen voor Britse vluchten die zijn genomen na de aanslagen in de Verenigde Staten op 11 september 2001, worden versoepeld. Vanaf 25 april mogen passagiers scherpe voorwerpen zoals nagelschaar tjes en breinaalden weer in de handbagage meenemen. Ook mogen ze aan boord eten met echt bestek. Dat meldden Britse media gisteren. Volgens de Britse luchtvaartau toriteiten is door maatregelen als afgesloten cockpits, came ra's en bewakers aan boord het verbod op sommige scherpe voorwerpen niet meer nodig. De beveiliging van de drukste drie Britse luchthavens (Heath row, Gatwick en Stansted) na men in het eerste jaar dat het verbod gold 15.000 scherpe voorwerpen van passagiers in beslag. door Willem Spierdijk katwijk - De tuchtcommissie van de KNVB behandelt het 'bananenincident' bij Quick Boys deze week. De voetbal bond beslist later of de zaak schriftelijk dan wel mondeling wordt behandeld. De straffen voor de Katwijkse voetbal club kunnen variëren van aftrek van vijf punten, het spelen van wedstrijden zon der publiek tot een berisping. Er kan ook tot vrijspraak worden beslo ten als Quick Boys het gedrag van het publiek niet aangerekend kan worden. Het district West I, de organisator van de hoofdklasse-competitie, heeft al laten weten dat 'duidelijk moet zijn dat dit soort gedrag niet getolereerd wordt en derhalve consequenties met zich mee zal brengen'. Zaterdag staakte de donkere arbiter Doest uit Purmerend de wedstrijd Quick Boys - Capelle omdat er bananen in zijn richting werden gegooid. De KNVB wil snel beslissen over de afhandeling van de zaak, omdat de uitslag van het duel nog van belang is voor het kampioen schap in de hoofdklasse B. Quick Boys en Capelle hebben beide nog kans op de titel. Quick Boys heeft gisteravond ver klaringen van betrokkenen naar de KNVB gestuurd. Volgens de reglementen van de voetbal bond is een club verantwoordelijk voor het gedrag van toeschouwers 'voor zo ver het de vereniging verweten kan wor den'. Voorzitter Jaap Kuijt vraagt zich af of dat laatste het geval is. „Het is schan dalig wat er is gebeurd. Maar hoe moe ten wij dit voorkomen? Wij controleren bij de toegang, maar fouilleren niet. Die bevoegdheid hebben we niet." De grootste vrees van Quick Boys is puntenaftrek. Maar ook het spelen van één of meer wedstrijden zonder publiek gaat voor problemen zorgen. De eerst volgende thuiswedstrijd is namelijk de derby tegen Katwijk. Daarnaast is het vrijwel onmogelijk om het hoofdveld voor toeschouwers af te sluiten. Vanaf de duinen buiten het complex is dat zingsprogramma op geschreven. Nog los van de kritiek dat het een onzalig idee is dat de lokale democratie dreigt aan te tasten. De achterban van D66 blafte, maar durfde niet te bijten naar de kuiten van de iconen van weleer - Van Mierlo, Terlouw en Brinkhorst. Hun retoriek dat het 'partijbelang' ook meetelde, was ingegeven door een blik op on gunstige opiniepeilingen. De uitroep van Brinkhorst het land niet uit te leveren aan 'de popu listen van links of rechts' was re gentesk. D66 wilde nooit een ge wone partij worden. De werke lijkheid heeft zelfs dat ideaal in gehaald. Peter de Vries door Ad van Kaam leiden - De Raad van Toezicht van het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) stelt zich vierkant op achter directeur Renée Magendans. Zij kreeg vorige week een motie van wantrouwen aan haar broek van het personeel, onder meer wegens financieel wanbeheer. Maar de Raad van Toezicht denkt er niet over de directeur te ontslaan, zoals de onderne mingsraad wil. Magendans ligt al zeker een jaar in de clinch met haar werknemers. In november schreef een aan tal personeelsleden een ano nieme brief naar deze krant waarin de museumdirecteur van wanbeleid werd beschul digd. Vorige week zegde de ondernemingsraad het ver trouwen in haar op. Wantrouwen, een hoog ziek teverzuim (20 procent), ge brekkige communicatie en de zorgwekkende financiële situ atie waarin het museum ver zeild is geraakt, zijn de voor naamste grieven. Mede omdat het vrijwel zeker is dat een aantal mensen zijn baan bij het RMO verliest, wii de ondernemingsraad de uit voering van de reorganisatie niet aan Magendans overla ten. De vakbond AbvaKabo staat achter het personeel. De Raad van Toezicht laat weten achter de directeur te blijven staan. „Van onbehoorlijk bestuur", zo zegt H. Hielkema namens de Raad, „is ons niets geble ken. „Laat staan van wanbe leid. Dus hoeft Magendans van ons ook niet weg. Zo sim pel is het." Pagina Kunst en Cultuur: 'Museum is hier de dupe van' venray/anp - De politie heeft drie mensen opgepakt die ver dacht worden van deelname aan de massale vechtpartij af gelopen weekeinde in Venray. Daarbij raakten een groep Lonsdalers en een groep Tur ken met elkaar slaags. De politie bevestigde gisteren dat inmiddels een 21-jarige man uit Zwolle, een 33-jarige man uit Belfeld en een 16-jarige inwoner van Tegelen zijn opge pakt. Burgemeester Waals van Venray zei dat enkele relschop pers afkomstig waren uit Am sterdam en het Westland. De politie sluit meer aanhoudin gen niet uit. Vanavond be spreekt de gemeenteraad de rellen tussen Turken en Lons dalers. Waals zal voorstellen paal en perk te stellen aan het racisme. Verder zei Waals met minister Remkes gesproken te hebben over de massale vechtpartij. De minister zou gezegd hebben dat het hier niet om een inci dent gaat, maar om een struc turele landelijke ontwikkeling, waarbij rechts-extremisten Burgemeester Waals (uiterst links) praatte zondag met bezoekers van de Turkse moskee in Venray. Foto: ANP/John Peters steeds meer terrein winnen. Het Raaylandcollege in Venray doet volgens Waals intussen te weinig om herhaalde conflicten tussen Lonsdale- en allochtone leerlingen aan te pakken. Leer lingen van de middelbare school zeggen dat er binnen en buiten de hekken herhaaldelijk vechtpartijen plaatsvinden tus sen allochtone en racistische blanke leerlingen.Volgens de Selectie UVS loopt leeg leiden - Acht basisspelers van het eerste elftal stappen op bij UVS. Zij doen dit uit 'onvrede met het beleid' voor komend seizoen. Achtergrond is een verschil van mening over de onkostenvergoeding van de voetballers van de Leidse hoofdklasser. De technische lei ding wil spelers alleen een ver goeding geven, als ze ook in ac tie komen. De club is van me ning het afgelopen seizoen te veel geld te hebben uitgegeven aan geblesseerde voetballers. Pagina Sport Fusie ID College en ROC ketst af leiden - Voor de tweede keer in vier jaar is een fusie tussen het ID College en het ROC Leiden afgeketst. De onderwijsinstel lingen zouden vanaf volgend jaar een grote school vormen met 22.000 cursisten en 1850 personeelsleden. Gisteren werd bekend dat de raad van toezicht van het ID College de fusie niet aandurft vanwege verschillen in cultuur en bestuursstijl. Pagina R1 NOS behoudt Champions League Hilversum - De NOS is tot en met het voetbalseizoen 2008- 2009 verzekerd van de rechten voor het uitzenden van de duels in de Champions League. Het huidige contract loopt in 2006 af. Volgens de publieke omroep waren ook Talpa (van John de Mol) en SBS in de race voor de uitzendrechten. Wat de NOS betaalt voor het hernieuw de contract is onbekend. CAO in metaal: staking afgelast zoetermeer - De voor donder dag en vrijdag aangekondigde acties in de metaalsector zijn van de baan. Werkgeversorga nisatie FME-CWM en de bon den bereikten toch een akkoord over een nieuwe CAO. De CAO geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 juli 2004 en loopt tot december 2007. De 160.000 werknemers krijgen een struc turele loonsverhoging van 4,4 procent en 1,25 procent een malige uitkeringen. De leeftijd voor vroegpensioen blijft 62 jaar. Pagina Economie veld goed te zien. De verwachting is dat Quick Boys in elk geval de voorwaarde lijke boete van 2000 euro voor de onge regeldheden van twee jaar geleden op het veld van Harkemase Boys aan de KNVB moet overmaken. Toen raakten daar supporters van beide kampen slaags. De tuchtcommissie vond dat de Katwijkse club daaraan schuld had. Scheidsrechter Doest onthoudt zich nog steeds van commentaar op de gang van zaken. Hij was aangesteld om komende zater dag de belangrijke wedstrijd Katwijk - IJsselmeervogels te fluiten. De KNVB heeft inmiddels een vervanger aangewe- vorig jaar door de Anne Frank stichting en de Universiteit Lei den gepresenteerde Monitor Racisme en Extreemrechts zou den er in Nederland 1500 Lons- dalejongeren zijn, van wie zo's 150 ei extremistische idee- en op na houden. Pagina Binnenland: Extreemrechts vooral buiten grote steden aanstekelijk Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang J de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: I I Adres: J Postcode I Plaats: Ttelefoon: I Geboortedatum: m I e-mail: Bank/giro* I Handtekening Uitsluitend by automatische incano J Stuur deze bon op ut oen ongefrankeer- 1 de envelop naar Leidsch Dagblad, t a.v. I aid. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 gratis l E-mail lezersservice» hdc.nl of surf I naar www lcidschdngblad nl. Deze aan- bieding is geldig tot 31 maart 200S J Wij gaan zorgvuldig om rnet peraoons- I gegevens In hel colofon van de krant I vindt u nadere Informatie Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1