Wereld eert strijder voor de vrede Inkere arbiter staakt wedstrijd Quick Boys na gooien bananen D66-leden morrend achter paasakkoord "Jken en ikpartij isdalers 'De paus keek naar het raam, zei 'amen' en stierf Drie Leidse brandweerlieden gewond lijft eefl erru 3-Spierdijk j^Jjuick Boys vreest maatregelen van de KNVB na van de wedstrijd tussen de Katwijkse voetbal- l ipelle. De donkere scheidsrechter Doest legde ja 55 minuten spelen de wedstrijd stil, nadat i van Quick-Boys bananen op het veld hadden :nsHe arbiter laste een afkoelingsperiode in, maar en minuten emotioneel niet meer in staat om Jid te vervolgen. .i7-jarige scheidsrechter uit Purmerend het spel a egd brak op de tribune op sportpark Nieuw ^^twijk een vechtpartijtje uit. Sommige suppor- r verhaal halen bij de daders. Dat werd echter nstf tatij et doo, de J snel door de stewards gesust. De politie hoefde niet in ac tie te komen. De namen van sommige van de bananen- gooiers zijn bij de club bekend. Hen hangt een schorsing boven het hoofd. Gert Aandewiel, de trainer van Quick Boys, heeft er begrip voor dat de scheidsrechter de wedstrijd stillegde „Ik kan me voorstellen dat hij zich diep gekwetst voelde." Aande wiel vermoedt dat door het gooien van de bananen bij de arbiter een grens werd overschreden. „Je verwacht dat de wedstrijd wordt hervat. Maar misschien speelde de span ning een rol, was het een opeenstapeling van factoren." Volgens aanwezigen in de kleedkamer van de scheids rechter was Doest zeer emotioneel onder het gebeurde. Functionarissen van Quick Boys, die de leidsman ander half uur na de wedstrijd naar zijn auto begeleidden, ver telden dat Doest daar in tranen uitbarstte. Het is niet de eerste keer dat bij het voetbal in Katwijk or dinair racisme de kop opsteekt. Een kleine groep suppor ters komt wel eens in opspraak door het maken van oer woudgeluiden. Aandewiel betwijfelt sterk of dat in Katwijk anders is dan elders in het land. „Wij hebben een enorm grote groep supporters. Daar zitten er een paar tussen die zich wel eens misdragen." De trainer gelooft niet dat er racistische motieven aan het bananengooien ten grondslag liggen. „Het gaat om een paar jongens van 15, 16 jaar. Het is vol komen misplaatst wat ze doen, maar ze denken dat dit lu diek is. Als we in Rijnsburg spelen, gooien ze uien op het veld, omdat 'uien' de geuzennaam van de Rijnsburgers is. Die supporters denken dat dit op één lijn ligt." De supporters van de landskampioen bij de amateurs kwamen twee jaar geleden in opspraak toen er tijdens een wedstrijd bij Harkemase Boys een massale knokpartij ont stond. Dat leverde de club een boete van 2000 euro op. Daarna zijn er geen noemenswaardige incidenten meer geweest rond de Katwijkse aanhang. Scheidsrechter Doest weigerde zaterdag na de wedstrijd commentaar te geven. Pagina Sport: 'Daar ben ik nu zo boos over, ze denken niet na' T01 jaar Tin bejD - Bij een massale reni tussen Turken en f wjücen Lonsdale-jonge- lagavond in het cen- /enray, is één jongere 'raakt. Hij is naar het I gebracht. De groe- n elkaar te lijf nadat in de moskee was in- in de moskee met 1 was bekogeld. De ift drie mannen gear- 3or verboden wapen- Dpenlijke geweldple- |n tussen allochtonen e-jongeren (dragers van het merk Lons- ien Venray al langer |ep na een reeks inci- 2003. De poging iting in de Ven- vorig jaar heeft de 'en op scherp gezet, sloeg zaterdagavond tl de pan. Een groep ig tot tachtig Venray- ging op de vuist met 3 van zo'n twintig ongeren. De groep n is' hing rond op een 'n de buurt van de Volgens ooggetuigen r.^%:onken en onder in- A drugs. Kort daarna 5le achterkant van de 'en ruit aan diggelen el bierflessen tegen de ooid. De aanwezigen s ïrkse moskee waar- de politie. Die kon [omen dat de zaak op Meerde. je verrichtte in de nacht drie aanhou- erst werd een 21-jari- it Zwolle aangehou- it hij een wapenstok .id. Een 16-jarige jon- ^gelen werd later voor o'J vergrijp opgepakt. ■^oon een 33-jarige man uit rresteerd. ^ster Waals van Ven- [a^ gistermiddag overleg '^t vertegenwoordigers ^'rkse gemeenschap. door Hans Geleijnse en Hans de Bruijn vaticaanstad/gpd - Meer dan honderdduizend mensen brach ten gisteren op het Sint Pieters plein de laatste eer aan de zater dagavond overleden paus Johan nes Paulus II. Staatshoofden en regeringsleiders uit de hele we reld betuigden hun medeleven. Beelden van het in de Clemen- tina-zaal van het Vaticaan op gebaarde stoffelijk overschot van de kerkvorst gingen de we reld over. Curiekardinalen en de Italiaanse politieke top maakten als eersten hun op wachting bij de baar. Vandaag kunnen de 'gewone gelovigen' afscheid nemen in de Sint Pie- ter, waar Johannes Paulus II tot donderdag, de vermoedelijke dag van de begrafenis, wordt opgebaard. Behalve staatshoof den uit de hele wereld worden twee miljoen pelgrims uit Italië en de rest van de wereld ver wacht. Zonder uitzondering werd de 84 jaar geworden kerkvorst ge prezen voor zijn strijd voor de vrede. In veel landen werden speciale kerkdiensten gehou den en kwamen mensen bijeen om de paus te gedenken. Met name in zijn geboorteland Po len was de rouw groot. Johannes Paulus II leidde de rooms-katholieke kerk ruim 26 jaar, en werd daarmee de op twee na langst zittende paus. Het Vaticaan neemt vandaag een besluit over de begrafenis. De Nederlandse decaan Karei Kasteel van de Apostolische Ka mer, die belast is met organisa tie van de begrafenis en het conclaaf dat zijn opvolger kiest, zei te verwachten dat het don derdag wordt. Venvacht wordt dat de paus in de Sint Pieter zal worden begraven, in de crypte waar ook drie van zijn voorgan gers liggen. Gisteren werd die COMMENTAAR JOHANNES PAULUS II :rmoeibare Johannes V heeft met zijn leven ook zijn ambt neerge- el Woytila was tot het h krachtig kerkleider unl gezichten. Buiten Ro- de man die vergeving T de misstanden uit de ei?! geschiedenis. Ook ha- 1 n op de bestrijding van n honger en '"inderdruk- _0 aan Hstorting van n^imunistische lsth Oost-Euro- itStL te onder- f De paus predikte dia- andere religies en eer- ir de mensenrechten. ivej verdient hij grote 01 hg. vje rk-kerk toonde Jo- dokaulus II zich van een vaJant. Hij reisde de hele h d» maar verkondigde ^-katholieke leer steeds ;ssl waarheid. Andersden- Jkregen weinig ruimte, §rr de door hem zo gepre- 'Dog slechts moeizaam °ruvam. •^'oordeling van pil en ld 1 bracht een oplossing e^rbevolking en aids in Afrika niet dichterbij. Zijn wei gering om het priesterschap voor vrouwen open te stellen, vergrootte het toch al nijpende priestertekort. De pedofilie schandalen, die onlosmakelijk met het celibaat samenhangen, stortten de rk-kerk in Amerika in een diepe crisis. In Afrika, Azië en Zuid-Amerika behield de kerk zijn sterke positie, maar door vast te hou den aan de roomse dog ma's heeft Johannes Paulus II veel gelovigen in de westerse wereld van zich vervreemd. Nu 'het hart van de onfeilbare stilstaat', staan de kardinalen in Rome voor een belangrijke be slissing. Wat wordt het profiel van zijn opvolger? Het is in het belang van de kerk dat een nieu we paus meer gevoel heeft voor de tijdgeest. Als de lijn van de voorgangers van Johannes Pau lus II - die van het Tweede Vati caans Concilie - niet wordt doorgetrokken, zal de rk-kerk in de westerse wereld een hoge prijs betalen en zijn aanhang verder zien verdampen. Silvan Schoonhoven Kardinalen bidden bij het stoffelijk overschot van paus Johannes Paulus II, dat ligt opgebaard in de Clementina-zaal van de Vaticaan. Foto: Reuters crypte, die normaal toeganke lijk is voor het publiek, geslo ten. De Poolse krant Gazeta Wyborcza meldde dat het hart van de paus mogelijk in Polen begraven zal worden, zoals de paus in zijn testament zou heb ben laten vastleggen. Maar be vestiging daarvan was gisteren niet te krijgen. Bij een herdenkingsmis in de Sint Pieter kwamen zondag morgen meer dan honderddui zend mensen luisteren. Kardi naal Angelo Sodano, de tweede man van het Vaticaan en 'pre mier' van de regering van het stadstaatje, zei er onder ap plaus dat Johannes Paulus ge storven was met 'de sereniteit van engelen'. De paus stierf zaterdagavond om 21.37 uur. Bij zijn laatste uren waren alleen drie Poolse nonnen en zijn Poolse particu lier secretaris, bisschop Stanis- law Dziwisz aanwezig. Dziwisz hield de hand van de paus vast in zijn laatste minuten. De paus zou nog een laatste armgebaar richting Sint Pietersplein heb ben gemaakt, zei 'amen' en is toen gestorven. Kasteel had van de drie Poolse zusters die hem verpleegden echter gehoord dat de paus had gezegd: „Wees blij, wapt ik ben ook blij." De dood van de paus werd be kend gemaakt door de Argen tijnse aartsbisschop Leonardo Sandri, een van de hoge func tionarissen in het bestuur van het Vaticaan. „Onze Heilige Va der Johannes Paulus is terugge keerd naar het huis van de Va der", zei hij op de trappen van het Vaticaan. Volgens het door de lijfarts van de paus opgestelde overlijden- scertificaat is de kerkvorst ge storven aan de combinatie van hartstilstand, ademhalingspro blemen en een acute nierinfec tie. Binnen twintig dagen na het overlijden komt het conclaaf van kardinalen bijeen dat in be sloten zitting zijn opvolger kiest. Daarbij hebben alleen de 117 kardinalen jonger dan tach tig jaar stemrecht. Pagina R2 Overleden paus geroemd en verguisd in Leiden Bloedbad in Duitse kerk stuttgart - Een man met een samoeraizwaard heeft gisteren in een methodistische kerk in Stuttgart zeker één persoon om het leven gebracht. Verscheide ne mensen zijn gewond ge raakt, onder wie drie ernstig. .Afgehouwen ledematen liggen verspreid door de kerk", aldus een politiewoordvoerder. In de kerk zaten tientallen gelovigen, vooral Tamils en Indiërs. De dader stormde de kerk binnen en zwaaide met het samoerai zwaard om zich heen. De poli tie wist de man met pepper- spray te overweldigen. Graven Rabin en Ben Gurion beklad Jeruzalem - Onbekenden heb ben de graven van de vermoor de Israëlische ex-premier Yitz hak Rabin en zijn vrouw Lea beklad. Ook de grafstenen van twee andere grote namen uit de Israëlische geschiedenis, Theo dore Herzl en David Ben Goe- rion, moesten eraan geloven. Op het graf van Rabin in Jeru zalem waren de woorden 'moorddadige hond' geklad. Fataal ongeval op vrijgezellenfeest zwaag - Een 30-jarige man uit Hoorn is gisteren overleden aan de verwondingen die hij zater dagavond tijdens een vrijgezel lenfeest in het Noord-Holland se Zwaag had opgelopen. De man nam met ongeveer vijftien personen deel aan het feest. Toen de groep buiten ging voetballen, raakte de bal op het dak van een loods. De man ging de bal van het dak halen, zakte door een plastic plaat en stortte acht meter lager op een beton nen vloer. Doden Thailand bij bomaanslagen Bangkok - Door drie vrijwel ge lijktijdige bomaanslagen in het onrustige zuiden van Thailand zijn twee personen om het le ven gekomen. Tientallen perso nen raakten gewond. Twee bommen ontploften in de stad Hat Yai, waar een vliegveld en een supermarkt het doelwit wa ren. Een andere bom ontplofte buiten een hotel in de stad Songkhla. Vermoedelijk zitten moslimseparatisten achter het geweld. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bedrijvencomplex aan Flevoweg zwaar beschadigd door Silvan Schoonhoven leiden - Drie brandweerman nen zijn gisterochtend gewond geraakt bij een grote brand, ge volgd door een ontploffing in een bedrijfsverzamelgebouw aan de Flevoweg. Twee brand weerlieden zijn er ernstig aan toe. Een deel van het complex is in de as gelegd en negen be drijven hebben schade opgelo pen. De twee zwaargewonden zijn eerst naar het LUMC ge bracht en daarna opgenomen in het brandwondencentrum van het Zuiderzeeziekenhuis in Rotterdam. Het derde slachtof fer heeft alleen een lichte brandwond in de nek. De brand brak uit rond vijf uur 's ochtends. Toen brandweer lieden langs de achterkant het gebouw in wilden, deed zich een explosie voor in een garage. Arjan Stam, hoofd uitrukdienst van de brandweer, zegt dat er nog niets bekend is over de oorzaak van de brand of de ex plosie. Een lid van het korps zegt dat een gaslek mogelijk de oorzaak was van de ontploffing. Een deel van de gevel is door de ontploffing weggeblazen en het dak is op verschillende plekken Een deel van de gevel van het bedrijfsverzamelgebouw is door de ontploffing weggeblazen en het dak is op verschillende plekken in gestort. Foto: Taco van der Eb ingestort. Vooral twee autobe drijven zijn zwaar beschadigd. In het bedrijfsverzamelgebouw huizen ook een internetbedrijf, een binnenhuisarchitect en een groothandel in schoonmaak- machines. Wethouder Geertse- ma heeft de getroffen bedrijven hulp aangeboden bij het vinden van andere ruimte. „Ik hoorde pas om tien uur dat er brand was geweest in de ga rage", zegt de eigenaar van Space Cars, waar zich de ont ploffing vermoedelijk heeft voorgedaan. „Ik wilde sleutels en papieren van de auto's veilig stellen, maar ik mocht het pand niet in. De schade aan mijn be drijf is enorm, er stonden alle maal auto's binnen. Ik heb geen idee wat er ontploft kan zijn, ik had geen benzine of iets anders brandbaars in het pand." den haag/gpd - D66 stapt niet uit de regeringscoalitie met CDA en VVD. Daardoor is het voortbestaan van het kabinet niet langer in gevaar. De leden van de partij stemden zaterdag middag in meerderheid voor het zogeheten paasakkoord. Bij een afwijzing door het congres had de partij de steun aan het kabinet ingetrokken. Lange tijd was onduidelijk wat het congres zou doen. De ruim tweeduizend aanwezige leden toonden zich zeer kritisch. Par tijleider Dittrich werd verweten de D66-idealen te verkwanselen nu de gekozen burgemeester en het nieuwe kiesstelsel er voorlo pig niet komen en hij toch wil doorregeren. Het vorige week gesloten paasakkoord zou on voldoende compensatie bie den. Pas na een oproep van D66-oprichter Hans van Mierlo om in te stemmen met het ak koord, sloeg de sfeer om. „D66 is vandaag volwassen ge worden", zei een opgetogen Dittrich na afloop. „Er zijn voor D66 meer dingen belangrijk dan alleen bestuurlijke vernieu wing." In mei volgt er weer een congtes waar D66 zich zal bui gen over een nieuwe koers van de partij. Van Mierlo was voorafgaand aan het congres, net als de meeste leden, afkerig van het paasakkoord. „En dat ben ik nog steeds", zei hij na afloop. „Maar tegenstemmen zou een klap in het gezicht zijn geweest van de partijtop." Dittrich had in dat geval moeten opstappen. „Als we tegen hadden gestemd, was D66 uit het kabinet gestapt en had een tot op het bot ver deelde partij onthoofd de nieu we verkiezingen in gemoeten. Dan waren we kapot gegaan", aldus partijcoryfee Jan Terlouw, die eveneens voor stemde. Premier Balkenende volgde het congres via de televisie en was opgetogen over de uitslag. „Dit trich en de D66-ministers heb ben het paasakkoord goed ver dedigd", vindt hij. „Het kabinet kan nu door met de hervor mingsagenda van Nederland." Pagina Binnen-/Buitenland Boris Dittrich komt gehavend uit de strijd J a, ik neem een vast 1 kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) v 1 Naam: I I Adres: 1 Postcode I Plaats. Telefoon: I Geboortedatum: e-mail: 1 Bank/giro" I Handtekening: I Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in een ongefrankeer- de envelop naar Leidsch Dagblad. t.a.v I afd. Lezersservice, Antwoordnummer I 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratisl 1 E-mail: lezersservices hdc.nl of surf I naar www.leidschdagblod.nl. Deze aan- bieding ts geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ÉADagblad 8 710404 600011 maandag 4 april 2005 ^-4^ Vanmiddag P regen Izw 13-16° [3-4 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Discokrakers en Feyenoord vergane glorie in gooit AZ Groenoordhallen uit titelrace Leidsch Kleine consument is een serieuze klant voor banken

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1