Ruiken aan het onmogelijke De menselijke drama's van 1812 Vuile zaakjes in Nederlands-Indië Overdonderende roman van Tommy Wieringa JOE SPEEDBOOT O TOP 10 Ol LEESTAFEL Boeken die overlopen van het leven Ode aan de jaren vijftig TOMMY WIERINGA Al zijn vrienden en kennissen zaten in het komplot. Toen 'Joe Speedboot', de nieuwe, overdonderende roman van Tommy Wieringa, een paar weken ge leden verscheen, liepen zij de boek handels in de dorpen en stadjes in Utrecht en Gelderland plat en vroe gen naar dat boek. In voorraad was het nooit maar het kon wel besteld worden. Dat hoefde dan weer niet, ze keken wel even verder. Met als gevolg dat er iets ging gonzen en dat ook de boekhandel in de provincie exempla ren inkocht. roman recensie Wim Vogel 'Joe Speedboot' door Tommy Wieringa. Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs: €18,90. Dat er van Joe Speedboot inmiddels een tweede druk is verschenen, heeft weinig met die actie maar alles met de kwaliteit van de roman te maken die je bij je strot grijpt als je ook maar een flauw vermoeden hebt van hoe jeugdige overmoed en zuiver heid altijd opnieuw bezoedeld en verraden worden. En daarbij, alles: de stijl, de thematiek, vertelperspec tief, personages, structuur - het is al lemaal een feest om te lezen. Een droevig feest, dat wel, omdat de zo veelste poging de wereld eens flink op zijn donder te geven verzandt in eigen belang, privé-genot en bloed aan de handen. Plaats van handeling is Lomark, zo'n dorp dat overal kan liggen, ergens aan een grote rivier, aan een Rijks weg die een snelweg moet worden, met dorpelingen die nooit ergens over praten maar alles onthouden, met een pastoor die generaties lang dezelfde nietszeggende preek bij een begrafenis houdt, met Café Zaal Ter ras Waanders. En in zo'n dorp wo nen dan altijd wel weer een paar pu bers die vermoeden dat het echte le ven ergens anders op hen ligt te wachten. De verteller van hun ontluisterende geschiedenis is de zwaar gehandi capte Frans Hermans. Om het ver stenen en versterven, opgedoken in een boek over een Japanse samoe raikrijger, te ondergaan, tart hij het lot door als dertienjarige middelbare scholier in een weiland te gaan lig gen terwijl hij weet dat de grasmaai er bezig is. Als hij na tweehonderd twintig dagen uit zijn coma ont waakt, is hij een jaar ouder, kan hij nauwelijks meer praten, functioneert alleen éen arm nog ('net genoeg om te rukken', hoort hij zijn broer Dirk aan zijn ziekenhuisbed zeggen) en is hij veroordeeld tot de invalidekar. Maar dom is hij niet en schrijven met zijn ene hand kan hij ook nog en zo wordt hij de kroniekschrijver van een groepje leeftijdgenoten die de wereld wel eens wat zullen laten zien. De aanjager van die onrust is een nieuwkomer, een jongen die zich Joe Speedboot noemt, hoewel iedereen begrijpt dat dat niet zijn echte naam kan zijn. Joe fungeert als katalysator voor Engel ('de absolute prijsbok van het schoolplein'), Christof en de bloedmooie Picolien Jane, veelal af gekort tot PJ, uitgesproken als pie- dzjee. Joe maakt bommen, fabriceert met zijn vrienden een vliegtuigje om vanuit de lucht een vrouw te kunnen bekijken van wie gezegd wordt dat ze naakt in haar tuin loopt. Joe maakt van Frans 'Frans de Arm', 'Francois le Bras' een internationale grootheid in het armworstelen .Kortom, hij creëert een sfeer waarin mensen het vermoeden krijgen te kunnen ont snappen aan de middelmaat en het brave burgerdom. Hun eindexamen middelbare school vormt een keerpunt. PJ verhuist naar Amsterdam, Engel en Joe naar de kunstacademie, Christof naar Utrecht en Frans verdoet zijn dagen met het fabriceren van papierbriket ten. Maar in zijn dagboeken legt hij met behulp van een genadeloos ob servatievermogen vast hoe ook deze tijd er steeds opnieuw weer in slaagt titaantjes te maken van hemelbe stormers. Joe Speedboot telt twee delen: pen seel en zwaard, die verwijzen naar het motto. Er wordt gezegd dat de samoerai een tweevoudige weg heeft, van het penseel en het zwaard.' Die dubbele weg beschrijft, penseelt, Wieringa geestig, liefdevol, bloedserieus en tenslotte ook vol melancholieke treurigheid. In de laatste alinea's van deze zinde rende en sprankelende roman weet Frans dat hij, of hij wil of niet, gaat behoren tot de 'Alles-Wordt-Minder- Mannen op hun bank bij de rivier: alles is inderdaad minder geworden, nu het grote afscheid nemen is be gonnen en de onveranderlijkheid van de vriendschap een illusie blijkt te zijn. Zijn kauwtje Woensdag is definitief weggevlogen. Engel is in Parijs ge storven doordat er van een negende etage een hond op zijn hoofd viel. Joe verdwijnt nadat PJ hem voor Christof heeft ingeruild en Frans ver raadt op zijn manier zijn vriend schap met Joe door regelmatig met PJ te slapen als Christof op zakenreis is. Het 'Zwaard' bestaat uit verraad, achterklap en ontrouw. De belofte van verlossing die Joe als een maat pak paste, heeft hij niet weten waar te maken. Niet door eigen onvermo gen maar omdat de goden waarmee hij zich omringt heel gewone men sen blijken te zijn in wie verval en ei gen belang zijn ingebouwd. Ik heb de laatste jaren geen boek ge lezen waarin zo pijnlijk en zo helder afgerekend wordt met jongens die met hun voeten in de werkelijkheid Roman 1 Oc 3o.?igc B staan en met hun hoofd in de wol ken. 'De meeste mensen hebben nu eenmaal geen talent voor bewonde ring, alleen voor slavernij en af gunst," noteert Frans. Het doet pijn vast te stellen dat de talentlozen het altijd opnieuw het langst weten uit te zingen. Niet voor niets schrijft Frans: 'Talent bouwt de motor, de ploete raar vult olie bij.' Joe Speedboot behoort in alle boek winkels in stapels bij de kassa te lig gen! CD m 1. (3) Dan Brown, De Da Vine! code Luitingh-Sijthoff, 19,95 2. (1) Nicci French, Vang me als ik val Anthos, 19,95 3. (5) Dan Brown, Het Bernini mysterie Luitingh-Sijthoff, 19,95 4. (-) Jan Wolkers, Kort Amerikaans De Bezige Bij, 10,00 5. (6) Geert Mak, Gedoemd tot kwetsbaarheid Atlas, 5,00 6. (10) Dan Brown, Het Juvenalis dilemma Luitingh-Sijthoff, 19,95 7. (8) Elizabeth George, In volmaakte stilte A.W.Bruna,€ 22,95 8. (9) John Grisham, De deal Bruna, 19,95 9. (7) Annejet van der Zijl, Sonny Boy Nijgh Van Ditmar, 17,50 10. (4) Jan Blokker, Jan Blokker jr. en Bas Blokker, Het vooroudergevoel Contact, 35,00 Bron: CPNB/De Bestseller 60 De Bezige Bij gaf een goedkope editie uit van Wolkers' Kort Amerikaans, zowaar weer een roman in de top tien. Door het wegzakken van de Boekenweekboeken nemen de thrillers weer hun vertrouwde plaatsen in. geschiedenis recensie Aiy Knol '1812, Napoleons fatale veldtocht naar Moskou' door Adam Zamoyski. Vertaling Han Meyer. Uitgeverij Balans. Prijs: €27,50. „Ik ben niet van zins oorlog te voeren tegen Rusland", zei Na poleon nog in 1811 tegen een Russische prins. „Dat zou een misdaad van me zijn, want dan zou ik een oorlog beginnen zonder zin en godzijdank heb ik mijn verstand nog niet verlo ren, ik ben niet gek." En tsaar Alexander I waarschuwde in datzelfde jaar de Franse gezant in St. Petersburg: „De Frans man is dapper, maar langduri ge ontberingen en een slecht klimaat putten hem uit en ont moedigen hem. Ons klimaat, onze winter zal voor ons vech ten." Een jaar later waren bei den verwikkeld in de grootste oorlog die Europa tot dan toe had gekend. Een oorlog die ontberingen kende die de men selijke schaal verre zouden overstijgen en zelfs tot kanniba lisme zouden leiden. De Grande Armée waarmee Na poleon in 1812 naar Moskou optrok, telde talloze nationali teiten, Spaanse, Italiaanse, Poolse, Duitse, Kroatische, Bel gische én Nederlandse. Toen dit legerkorps het welvarende westen van Europa had verla ten, voorvoelde menigeen al de ellende die op hen zou afko men. Zoals de Rotterdammer Henri Pierre Everts, die bij het zien van zijn eerste Poolse dorp opmerkte: „Ik hield verbijsterd stil en bleef een tijdje roerloos op mijn paard zitten kijken naar die armoedige hutjes, naar het kleine houten kerkje, ook opgetrokken uit planken en naar het smerige voorkomen, de vieze baarden en haren van de inwoners. Dit alles wekte bittere gedachten over de oor log die we gingen voeren." Het is de grote verdienste van de Amerikaanse historicus Adam Zamoyski dat hij in zijn boek 1812, Napoleons fatale veldtocht naar Moskou vooral talloze ooggetuigen van hoog tot laag via hun brieven, dag boeknotities of memoires aan het woord laat. Daarmee wordt de lezer vanaf het begin meege zogen in dit uitzonderlijke ver haal van overmoed, hemelse wraak, triomf, rampspoed, roem en misère. Het drong al heel snel tot ieder een door dat de foerage van het Grote Leger van rond de half miljoen man in Oost-Europa met zijn slechte wegen en ver van elkaar liggende steden heel anders zou zijn dan ze gewend waren. Foerageren ontaardde al gauw in plunderen. Omdat er voor de paarden al leen onrijpe gerst en haver was, kregen deze last van kolieken, zwollen op en stierven bij dui zenden. Vooral jonge relóuten waren niet gehard genoeg om het met de karige rantsoenen, waarin veelal brood, vlees en groenten ontbraken, vol te hou den. Anderen zetten de loop van hun musket tegen hun hoofd en schoten. Vanuit Minsk schreef majoor Everts dat zijn manschappen de laat ste dertig dagen geen korst brood meer hadden gezien. Ook dorst eiste zijn tol: meer dan eens dronken soldaten uit vertwijfeling paardenurine uit de sporen in de weg. Alle sleutelbegrippen van de veldtocht van 1812 komen aan bod: de inname van Smolensk, de Slag bij Borodino ('de groot ste slachting in de geschiede nis, pas in 1916 overtroffen, op de eerste dag van de slag aan de Somme'), Moskou dat door de Russen in brand werd gestoken voor ze de stad aan de Fransen overgaven (volgens Zamoyski de enige briljante beslissing van de Russische opperbevelhebber Koetoezov) en de loodzware te rugtocht. Maar het zijn de on menselijke details die de mees te indruk maken. Feitelijk was de oversteek van de Berezina, waar Hollandse 'pontonniers' twee bruggen sloegen waarover 55.000 man de overkant wisten te halen, 'naar elke maatstaf een schitte rend wapenfeit', toont Za moyski met goede argumenten aan. En de manschappen had den het gevoel dat ze eindelijk gered waren, maar in werkelijk heid 'moest het ergste nog ko men'. Volgens sommigen wa ren de dagen die volgden op de oversteek "de meest barre van de hele terugtocht'. Temperaturen tot min dertig, een ijzige wind en het achterla ten van grote voorraden en voertuigen op de andere oever van de Berezina maakten de strijd om te overleven nog wre der. Mensen vermoordden el kaar om een bontjas, er hadden dodelijke gevechten plaats om het karkas van een paard en tenslotte begonnen zich geval len van kannibalisme voor te doen, aan zowel Russische als Franse kant. ,Als d^geen men senvlees was geweest", schreef een Franse sergeant, „zouden we de duivel zelf hebben opge geten als iemand die voor ons had klaargemaakt." Zamoyski zegt bescheiden in zijn voorwoord dat om een on derwerp als 1812 recht te doen er een boek zou moeten wor den geschreven dat twee keer zo dik is als het zijne, dat toch ook al - zonder de voetnoten - 483 pagina's beslaat. En hij zegt niet te pretenderen dat hij het laatste woord heeft gesproken. Als lezer kun je je na afloop al leen maar aansluiten bij die an dere grote historicus, John Lukacs, die op de achterflap wordt geciteerd, en Zamoyski's boek als 'waarschijnlijk het bes te' over die rampzalige gebeur tenissen van bijna twee eeuwen geleden bestempelt. liedenis recensie tonald Frisart hde op Java' door Peter er. Uitgeverij Van Gennep. Prijs: €16,00 jten zijn lastige dingen, ti altijd nieuwsgierigen Ivillen weten welke vui- jes erin schuil gaan. ïn halve eeuw na dato wee journalisten in on- ïide kwesties uit het ïds-Indië van de jaren iO. Henk Hovinga re- erde de moord in 1948 drig Rob Aernout en rde daarover in het ve- teranenblad Checkpoint. Peter Schumacher zet in het boek Een bende op Java een hele reeks dubieuze zaken uit die tijd nauwgezet op een rijtje. Om te beginnen past Schuma cher alle beschikbare puzzel stukjes in elkaar aangaande de Nakamura-schat. Dat was een grote hoeveelheid sieraden en edelstenen die Japanse militai ren in augustus 1945 uit het pandhuis in Batavia haalden. Ook Indonesische Chinezen, Nederlanders en Britse militai ren hebben er hun zakken mee gevuld. Schumacher wijst er te recht op dat de corruptie die Indonesië anno 2005 teistert niet uit de lucht is komen val len. Hij rept over 'dit stukje Ne derlandse erfenis'. Ook frauduleuze praktijken van Nederlandse militairen in Indië stelt de auteur aan de orde. Gé neraal Spoor kon er onvoldoen de tegen optreden. In het ver slag van een gesprek dat hij had met vakbondsbestuurders wordt hij aldus geciteerd: „In dien ik de vereiste maatregelen op dit ogenblik zonder aanzien des persoons moet uitvoeren, zou ik daardoor bijna veertig procent van mijn officierscorps voor de Krijgsraad moeten brengen". Het zijn zulke details die dit boek zo intrigerend ma ken. Genoemde vaandrig Aernout onderzocht corruptiezaken en dat werd hem fataal. Maar er waren destijds in Indië meer sterfgevallen waarbij minimaal vraagtekens kunnen worden geplaatst. Daartoe behoort ook het overlijden van generaal Spoor op 25 mei 1949. Officieel was het een tragisch, maar een voudig sterfgeval: Spoors hart had het begeven. Volgens on der anderen zijn weduwe had hij zich letterlijk doodgewerkt. Anderen menen echter dat Spoor wel eens vergiftigd zou kunnen zijn, met een hartin farct als gevolg. Schumachers nuchtere feitenrelaas maakt duidelijk dat die mogelijkheid niet moet worden uitgesloten. Decennialang werden de jaren vijftig verket terd als kneuterig en - vooral - heel erg be krompen. Maar de laatste jaren maakt het tijdperk een revival door. Jarenvijftig-exposi- ties in musea worden wegens de lange rijen voor de kassa verlengd. Ook uitgevers spelen er slim op in. 'De jaren '50' (Terra, €24,95) van Jack Botermans en Wim van Grinsven is zo mooi uitgegeven dat de verstikking van toen vanzelf aantrekkelijk wordt. Het is een plaatjesboek waarin het dagelijks leven aan de hand van de attributen van weleer (dinky toy, knijpkat, scheerkwast enz. enz.) tot le ven wordt gebracht. Voor wie er destijds al bij mocht zijn een feest der herkenning. van het ene schaap een sukkel en van het andere een stuk chagrijn of een angsthaas maken. Mooi om naar te kijken. Lotje is een goed uitgewerkt prentenboek met een aardig verhaaltje erin. Maar erg groot. De pappa van kleine ezel is het resultaat van een samenwerking tussen schrijver Rindert Kromhout en illustratrice Annema- rie van Haeringen (Leopold, €13,50). Twee grootheden in hun vak, daar moet wel iets moois uit komen. Dat klopt. Verhaal en prenten stutten elkaar in dit prentenboek van hoge kwaliteit. Geplaagd door zijn vriendjes, komt ezel bij zijn moeder vragen naar zijn afwezige pappa. Mamma ezel be sluit daarop de koffers te pakken om haar zoon met zijn vader te herenigen. De die ren die ezel onderweg tegenkomt, geven hem - ongevraagd - adviezen op het gebied van goede manieren. Handen wassen, niet met je mond vol praten, spreken met twee woorden en meer van dat volwaSsenen-ge- zeur. Maar ezel is al een keurig ventje en neemt de raadgevingen beleefd ter harte. Hij wil immers een goede indruk maken op zijn papa. En die blijkt helemaal niet van het opgeprikte type te zijn. Van Haeringen zet ezel en zijn moeder ontroerend neer in haar bekende waterige stijl, verstevigd door dimne zwarte lijnen. Zo krijgt elke tekening iets zachtaardigs, zelfs waar de bergtoppen op hun scherpst zijn en de dieren met hun goede raad op hun strengst. Het zachte licht dat over elke prent lijkt uitgestrooid, doet daar nog een schepje bovenop. De pappa van kleine ezel is gewoon een heel lief boek. nergens te bont; altijd met humor, maar nimmer ridicuul. Dezelfde vlieger gaat op voor hun verhalen. De ene keer onder steunt de tekst de beelden, de ander keer vertellen de tekeningen hun eigen verhaal. Krokodil is jarig is een voorbeeld van het laatste. Krokodil vindt op zijn verjaardag een rode draad. Nieuwsgierig als hij is, volgt hij de loop van de draad. Via allerlei kleine en grote cadeautjes, belandt krokodil op zijn eigen verjaardagspartij waar hem een kanjer van een verrassing wacht. Een feest van herkenning voor wie de boeken van de Schuberts kent. Leuk extraatje vor men de in dit mini-boekje opgenomen foto van het echtpaar in hun werkkamer en de met tekeningetjes gelardeerde bloemlezing van hun oeuvre. Van dezelfde uitgever is het qua formaat te genovergestelde prentenboek Lotje (€13,95) van Anu Stohner en Henrike Wil son. Waarom dit boek zo loeigroot moet zijn (ongeveer A-3) blijft gissen, maar leuk is Lotje wel. Lotje is een stoer schaap; ze durft zo'n beetje alles. De rest van de kud de vindt dat maar matig. Tot op de dag dat schaapsherder Charlie een been breekt. Dan blijkt een beetje lef wel heel goed uit te komen. Het leuke aan Lotje zijn vooral de koddige tekeningen. In vier, vijf kleuren opgezet en simpel van uit voering. Het altijd lachende koppie van Lotje steekt grappig af tegen de wat misprijzende, oenige blikken van de andere schapen. Een enkel hangend oor, een loenzend oog, een samengeknepen snoet; het zijn minieme ingreepjes die èke Heijkoop afel is een onregelmatig verschij- briek waarin een bepaald genre vordt besproken. Vandaag een de recente oogst kinderboeken. afel ligt deze maand vol prenten- die verschijnen aan de lopende aar is lang niet altijd nieuws over te Alles is al zo'n beetje gedaan, al wil ering waarin alweer een nieuwe t is gegoten natuurlijk nog wel eens n. ival van Ingrid en Dieter Schubert )e meer van hetzelfde, hoe beter! is omgedoopt tot het jaar van de ts; zij vieren hun zilveren jubileum :enboekenkoppel. Tussen hun de- ligt een krokodil onder mijn bed! abileumboekje Krokodil is jarig caat, €4,95) ligt een getekende fan- eld die zijn weerga niet kent. Een 'ol aandoenlijke monsters, mop- ige piraten, zoekgeraakte knuf- ieren, vooral veel dieren, rkt tot in de details zijn de pla- Ingrid en Dieter Schubert, et met fotografische de tekenkunst r vanaf. Over- van het le- ar nooit te ttend van en, maar

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7