Oerwoud verandert in Htftt «en De non met het kevertje Braziliaanse regering laat maffia zijn gang gaan GTk Bij het ochtendglof liggen er alls1 lijken op str Braziliaanse veeboeren en houthandelaren lieten in februari een Amerikaanse non uit de weg ruimen, die streed voor het voortbestaan van het Amazonewoud. Het maakte opnieuw de strijd duidelijk tussen natuurbeschermers en zij die het oerwoud willen exploiteren. Zolang de regering geen heldere keuzes maakt, blijft het tropisch regenwoud bedreigd. Jaarlijks gaat een gebied ter grootte van half Nederland in vlammen op. door Frans Lindenkamp ZATERI 2 APRII 2005 E B Het graf van Dorothy Stang. Inwoners van Anapu eren haar nagedachtenis. Foto: GPD Anapu ligt midden in het Amazonegebied, maar van het oerwoud is weinig te zien. De kaalslag door houtkapbedrijven en veeboeren heeft de wijde omtrek omgevormd in een steppelandschap. Het leven in Anapu is hard. De regentijd verandert het 12.000 inwoners tellende jungledorp weer vier maanden in een gigantische modderpoel. In de droge tijd heeft iedereen er last van stoflongen, want dan branden veeboeren het regenwoud plat om er grasland van te maken. Anapu is het wilde westen van Brazilië. Wetteloosheid en anarchie gaan er hand in hand. Zes politiemannen moe ten de orde handhaven in een gebied van tienduizend vierkante kilometer; rechtspraak is geen zaak van de Jus titie, maar van de individuele burger. Ook vóór de huurmoord op de Amerikaanse armenzus- ter Dorothy Stang in februari lagen er bij het ochtend gloren dagelijks lijken op straat. „Wie per ongeluk op ie mands tenen trapt, solliciteert al naar een kogel", ver zucht een snackbarhouder. Hij overweegt zijn tent te sluiten en terug te keren naar zijn geboortestad Goiania. Toch trekt de typische pioniersstad jaarlijks duizenden migranten, want land ligt er voor het oprapen. De eerste gelukzoekers kwamen medio jaren zeventig met de aan leg van de Transamazone-autoweg, het ambitieuze pro ject van de toenmalige militaire machthebbers om het oerwoud te bevolken. De tweede immigratiegolf dateert van vijf jaar geleden, speculerend op een snelle waarde stijging van de grond. Eind jaren negentig kondigde de Braziliaanse regering aan het traject tussen de steden Altamira en Maraba te asfalteren. Ook staat een grote waterkrachtcentrale op stapel in Rio Xingu. Opportunisten stromen sindsdien opnieuw massaal toe. De meesten zijn arme donders uit het verpauperde gort droge noordoosten. Hun droom: het bemachtigen van een lapje grond nu de regering de regio bestemd heeft voor de landbouwhervorming. Ook rijke veeboeren, houtfirma's en landrovers uit het rijke zuiden hebben hun oog op Anapu laten vallen, met in het achterhoofd de stijgende grondprijzen. Zij willen zo snel mogelijk hun financiële slag slaan. Dodenlijst In dit broeierige klimaat waar de overheid afwezig is en de wet in handen van de sterksten is, kunnen bloedige grondtwisten niet uitblijven. Dorothy Stang stond al ja ren op de dodenlijst van veeboeren en houthandelaren. Haar liquidatie werd heimelijke gesteund door de cor rupte elite van lokale politici, rechters en politiebazen. Zelfs de burgermeester wordt ervan verdacht te hebben meegedaan aan de collecte om de twee inmiddels gear resteerde pistoleiros te betalen. Gabriel Domingos zag het aankomen. De oud-voorzitter van de Vakbond van Landarbeiders werkte nauw samen Stang. „In 1999 omarmde de federale regering in het ka der van de landverdeling ons project voor duurzame land- en bosbouw. Voor elke omhakte boom tropisch hardhout moeten acht nieuwe boompjes worden aange plant en een perceel krijgt minstens tien jaar tijd om te regenereren, maar onze ideeën zijn door de houthandel De Braziliaanse rancher De Moura, verdacht van betrokkenheid bij de moord op Dorothy Stang. Foto: Reuters ledereen in Anapu kende haar als de non met het kevertje. In de droge tijd reed Dorothy Stang (73) met haar Volkswagentje door de jungle, in de regentijd per motor. Stang was altijd onderweg naar de mensen die ze in haar hart had gesloten. Zij vocht voor de straatarme landverhuizers, die alles in hun verpauperde geboor testreken achterlieten voor een beter leven in de Amazone. „Ze gaf deze mensen een stem, orga niseerde hen, bouwde aan gemeen schapszin. Ze liet hen zien dat haar model van duurzame land- en bos bouw de enige overlevingskans is voor het tropisch regenwoud," ver telt collegazuster Mary Gillespie in het simpele houten huisje naast de parochiekerk waar ook Stang woon de. Gillespie is bang voor het moment waarop het leger weer vertrekt. „Want we zijn erg kwetsbaar. Net als de armen. De politie is corrupt en spant samen met de elite." Gillespie is vastberaden. „Wij zetten haar werk voort. Daar verandert de moord niets aan." Rosaria Souza Guzzo (44) herinnert zich haar vermoorde hartsvriendin als strijdster tegen het onrecht. „Ze klaagde de terreur van grootgrond bezitters tot in de hoofdstad Brasilia aan. Toen Dorothy hier in 1982 kwam, ging het licht aan. Ze zat boordevol stimulerende ideeën en wist dingen in beweging te zetten. Ze liet ons vrouwen zien, dat we er hier toch iets van konden maken." Rosaria is migrant van het eerste uur. Ze streek vijfjaar eerder dan Stang in Anapu neer, samen met haar man en enkele familieleden. Ze waren afgekomen op de lokroep van het voorbije militaire regime: land zonder mensen, voor mensen zonder land. Rosaria: „Op radio en tv werd het Amazonegebied voorgespiegeld als het beloofde land. Er was volop goedkope vruchtbare grond voor ie dereen, maar toen we hier aankwa men was er niks. Alleen de Transamazone, dwars door het oer woud. We moesten overleven van de jacht. Er heerste malaria én voor sui ker, zout en medicijnen moesten we De 74-jarige Dorothy Stang. Foto: Reuters 140 kilometer te voet naar Altamira. Geld voor de terugkeer hadden we niet." Samen met haar man kocht ze een lapje grond en bracht het in cultuur. Rosaria: „Onder leiding van Stang zijn 23 scholen langs de Transamazo ne gesticht, en later een coöperatie ve fabriek voor gedroogd fruit. Toen de eerste veeboeren en houthande laren arriveerden, trok Dorothy ten strijde tegen hun onstuitbare vernie tigingsdrang. Haar dood voelt als het verlies van een moeder." altijd geboycot. Die is alleen geïnteresseerd in superwin sten." Domingos - een stevig gebouwde man met natuurlijk overwicht - vertelt dat circa 140.000 hectare oerwoud in een straal van veertig kilometer rond Anapu onteigend is. De grond is of wordt verdeeld onder 1400 arme kolo nistenfamilies, tot woede van grote veetelers en hout kapfirma's, die hun investeringsplannen in rook zien op gaan. Ook Domingos' leven loopt gevaar, net als dat van ande re vakbondsmensen en leidende kolonisten. In zijn een voudige woonhuisje toont hij de dreigbrief die onder zijn deur geschoven werd vlak na de moord op Stang. „Bemoei je met je eigen zaken, als je kinderen je lief zijn," staat er. Terreur Diep in het oerwoud, waar Stang werkte, hebben alle nieuwkomers hun eigen verhaal. Ze heten posseiros, om dat ze zich staatsgrond toegeëigend hebben in de hoop dat het Nationale Regeringsinstituut voor Kolonisatie en Landbouwhervorming (INCRA) ooit eigendomspapieren zal verstrekken. De bewoners leven er van de landbouw en de jacht. Een INCRA-ambtenaar, die beschermd wordt door het leger, verzorgt de inschrij ving in een hut vlakbij waar Stang vermoord werd. Het is een drukte van belang. Posseiros zijn van tientallen kilometers gekomen op de zompige bodem, want het is regentijd. Ieder gezin komt in aanmerking voor 100 hectare, die geconfis queerd zal worden van veeteler Vitalmiro Bastos de Moura. Volgens het Incra heeft deze opdrachtgever voor de moord zijn land verkregen door valse eigendomspa pieren te laten opstellen. Vaak wordt de grond geregistreerd met hulp van corrup te kadasterfunctionarissen, een eeuwenoud probleem in de Amazone. Wilson de Mello (30), een haveloos geklede posseiro, doet zijn beklag over de terreur van veeboeren en houtfirma's. „Er lopen hier zeker veertig pistoleiros die in hun dienst zijn. Toen ik vorige maand thuis kwam, lag mijn hut in de as. Ook was de oogst in brand gesto ken. De boodschap is duidelijk: we moeten oprotten." Jurandir Plinio de Souza, voorzitter van het Verbond van Rurale Producenten in Anapu, windt zich vreselijk op. Volgens hem wordt de dood van Stang aangegrepen om een nieuwe heilige te creëren. Zij was volgens hem een onruststoker, een politiek activiste verhuld als non. „Haar werk was evangeliseren en niet landbouwhervor ming doorvoeren. Ze was een bemoeial." Losbol De moorddreigementen noemt Souza verzonnen. En de liquidatie van Stang dan? „Dat was het werk van een los bol. Ik ken die Vitalmiro Bastos de Moura amper. Hij is geen lid van onze organisatie." Souza zegt dat de vee boeren ten onrechte als bandieten worden bestempeld. „In wezen draagt de regering schuld voor haar dood. De overheid was hier altijd afwezig, waardoor ondernemers in de illegaliteit worden gedrongen. Je ziet het in de hele Amazone." Over de vernietiging van het tropisch regenwoud rond Anapu kan Souza zich niet druk maken. „Al die natuur beschermers hechten meer waarde aan een boom dan aan een mens. Wij veeboeren scheppen tenminste ba nen. Let op mijn woorden: de ideeën van Stang leiden tot rurale sloppenwijken. Want de regering heeft het geld niet om in het oerwoud een maatschappelijke structuur op te bouwen." In Altamira, het regionale centrum langs de Transama zone, klaagt Elielson Soares Farias van het Andre Lima van het Instituut voor Ruimtelijk Onderzoek benadrukt dat het niet aan technologie ontbreekt om het regen woud voor ondergang te behoeden. „Wij beschikken el ke twee weken over satellietfoto's waarop we exact kun nen zien wie kaalslag pleegt. Het is gewoon een kwestie van in de kraag pakken en bestraffen, maar voor moet je wel een efficiënte overheid hebben."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6