Saaie kost, maar wel noodzaak Grondwet schept slechts mogelijkheden Burger gaat gevolgen op den duur merken Referendum over Europese Grondwet op 1 juni ZATERDAG 2 APRIL 2005 Foto: GPD/Frank Jansen het belangrijkste doel van de EU: Voorko men dat we elkaar de hersens inslaan. „Het oorspronkelijke doel van de EU is nog steeds het voorkomen van oorlog door de Europese landen bijeen te houden. Het tweede doel is gericht op samenwerking en vrij verkeer. Het derde uitgangspunt is het Handvest van Grondrechten, dat in de grondwet is opge nomen. „Het in Nice vastgestelde handvest was een afspraak en niet juridisch bindend. Dat ver andert nu. Die grondrechten gaan overigens alleen gelden voor de Europese instellingen zelf en nationale besluiten die Unierecht uit voeren. Als Nederland een EU-richtlijn in een wet uitvoert, dan gelden die grondrech ten, maar voor de puur nationale wetten en regelingen niet." Die grondrechten zijn volgens Tijn Kort- mann nieuwe bepalingen, die de gewone burgers snel zullen merken. „Ze treden met een in werking als de grondwet in alle lan den is aangenomen. Daar zijn bepalingen bij die wij in onze Grondwet niet kennen." „We krijgen een grondrecht op goed be stuur. Er komt een artikel over dierenwel zijn. Dat kennen wij nu niet. De menselijke waardigheid is onaantastbaar. Dat kennen we nu ook niet. Er komt een verbod op men senhandel, het gezin geniet bescherming op sociaal en juridisch vlak. De vrijheid van de kunsten en het wetenschappelijk onderwijs wordt geëerbiedigd. Allemaal bepalingen uit het nieuwe verdrag, waarop inwoners van de EU-landen zich voortaan kunnen beroe pen." discussie over de Europese Grondwet gaat heel veel mensen boven de pet. Zij richt zich op bevoegdheden, besluitvormingsprocedures, democratische controle. Is er dan niets dat Nederlanders aan den lijve zullen ondervinden, als die is aangenomen? Voorzitter Tijn Kortmann van de referen dumcommissie is er kort maar krachtig over: Nee, meestal niet. „Het verdrag opent moge lijkheden. Zoals voor meer harmonisatie van nationale regels. Dat kan jaren duren, maar op den duur zullen we dat merken." Hij somt in hoog tempo enkele voorbeelden op. De harmonisatie van het immigratiebe leid of van het strafrecht, heeft ook voor de nationale wetgeving gevolgen. „Neem bij voorbeeld de regeling dat EU-landen eikaars rechterlijke uitspraken erkennen en dat ver oordeelden in hun eigen land de uitgespro ken straf kunnen uitzitten," stelt hij. Tijn Kortmann, hoogleraar staats- en be stuursrecht aan de Nijmeegse universiteit, is als voorzitter van de commissie voorzichtig met zijn uitspraken. Hij wil in geen geval de indruk wekken dat hij campagne voert. Zijn commissie moet onpartijdig blijven, niet voor of tegen zijn, alleen maar uitleggen. „Wij enthousiasmeren in geen enkele rich ting. Wij lichten alleen maar toe. Zo heeft de commissie een website ingericht met infor matie over het verdrag. Daarop staan ook vragen en antwoorden waarbij aperte on juistheden worden rechtgezet. Zo is het niet juist dat de zogenoemde Europese Grond wet in de plaats komt van de nationale grondwetten. Wij houden onze eigen Grond wet uit 1815." De commissie moet ook het geld verdelen dat ter ondersteuning van de campagnes van andere organisaties door het kabinet be schikbaar is gesteld. Dat budget is een mil joen euro groot. Dat blijkt volstrekt onvol doende te zijn. Ruim driehonderd organisa ties en individuen - de meeste politieke par tijen, maatschappelijke organisaties en par ticulieren - hebben aanvragen ingediend die bij elkaar meer dan zeven miljoen euro kos ten. „Die lijst is lang en de commissie zal keuzes moeten maken", zegt hij. „We zijn niet inge steld om iemand over een streep te trekken." Een belangrijke taak is een samenvatting te maken van de Europese Grondwet zodat de kiezers begrijpen waar het over gaat. „Dat is niet eenvoudig, want het is een juridische tekst die de commissie zo moet samenvatten dat het ook voor niet-juridisch geschoolden voldoende begrijpelijk wordt. Eind volgende maand moet die samenvatting huis-aan- huis worden bezorgd." Over de campagnes laat Kortmann zich niet uit. „Ik heb ook geen idee over de opkomst bij het referendum. Dat heeft niemand." Dat het kabinet 1,5 miljoen euro heeft uitgetrok ken voor een campagne om mensen over te halen voor te stemmen, verrast Kortmann niet. „De regering heeft het Verdrag gete kend. Dan ben je per definitie voor." Kortmann onderscheidt drie uitgangspunten bij de grondwet. De eerste is vasthouden aan ringsleiders stemden vorig jaar juni in met de Europese Grondwet. In januari gaf het opees Parlement het groene licht. Nu is de san de lidstaten. Een hele rij landen vraagt ironers in een referendum om hun mening. Ierland gebeurt dat op i juni. Het ging met deze grondwet net als met andere EU- iderwerpen. Er was heel veel papier nodig, ilange debatten van politici en uiteindelijk ïsseert het de meeste burgers maar matig. dóór Gijs Korevaar Even ter vergelijking: de Nederlandse Grondwet is te vangen in een boekje met 77 bladzijden. En dat is dan in clusief de toelichting. Europa heeft voor haar Grondwet 349 A4'tjes nodig in 448 arti kelen en zes delen. De Nederlandse versie is, nog maar mondjesmaat in boekvorm ver krijgbaar, maar via Internet is de tekst wel te krijgen. De provider waarschuwt belangstellenden dan ook voordat op de printknop wordt ge drukt: „Er komen 175 (dubbelzijdig) dan wel 349 pagina's uit de printer rollen." Het pro bleem van de ondoorzichtigheid en omvang is bij de beleidsmakers in Den Haag bekend. De speciaal in het leven geroepen commis sie die het kabinet terzijde staat bij de orga nisatie van het referendum, moet ook een samenvatting afleveren waarin de voor- en nadelen voor de Nederlandse samenleving worden opgesomd. Verder heeft het bureau van de Europese Commissie in Nederland een folder gemaakt om kort en duidelijk uit te. leggen waar die grondwet nu eigenlijk over gaat. Over die papierbrij moeten de Nederlanders op 1 juni ja of nee zeggen in het eerste en voorlopig enige landelijke referendum. Spanje is al voorgegaan: daar heeft bij een licht teleurstellende opkomst een ruime meerderheid met de grondwet ingestemd. Dat gebeurde na een campagne van maan den, waarmee ongeveer twintig miljoen euro was gemoeid. Hoogtepunten daarin waren ongetwijfeld de tv-spots van Johan Cruijff en Zinedine Zidane die een artikel voorlazen. Nederland gaat een korte campagne tege moet. Het kabinet heeft er een miljoen euro voor gereserveerd. Vier ton is voor de voor standers, vier ton voor de tegenstanders en twee ton voor de neutralen. Het Europees Parlement heeft een oorlogskas van 190.000 euro. Meer geld is er niet. Maar een gezicht voor de campagne hoeft niet duur te zijn, als de BN'er maar gratis - of tegen een onkos tenvergoeding - wil optreden. Marco Borsa- to? Marco van Basten? Wie het weet, mag het zeggen. President Een gezicht is niet alleen in de campagne van belang. Het staat ook voor het feit, dat de Europa een gezicht krijgt. Er komen een vaste voorzitter van de Europese Raad - zeg maar een soort EU-president - en een eigen minister van buitenlandse zaken. De één wordt het gezicht voor de eigen inwoners, de tweede vooral voor de rest van de wereld. Sjerp van der Vaart, directeur van het Neder landse voorlichtingsbureau van het Euro pees Parlement, onderstreept het belang van dat gezicht. De abstracte Europese waarden én het concrete gezicht van de EU vinden hun plaats in de grondwet. Het is volgens hem wel een van de weinige echt concrete onderwerpen waarin de bur gers zich kunnen herkennen. „Er staat niet veel in voor de gewone man," onderstreept ook Mendeltje van Keulen, wetenschappelijk medewerker van het Haagse Clingendael en expert op het gebied van Europa. „Er wordt geen nieuw beleid aangekondigd, geen nieuwe bevoegdheden voor Europa. Ja, als iemand op zoek is naar meer democratie, dan is de grondwet iets voor hem of haar, want het Europees Parlement krijgt wel meer bevoegdheden." De nieuwe grondwet geeft geen oplossing voor de koffieshops, het Nederlandse eutha nasie- of abortusbeleid. Het regelt ook niet het Europese homohuwelijk. Dat zijn en blij ven exclusief Nederlandse verworvenheden. „Het aanspreekpunt voor deze onderwerpen blijft gewoon Den Haag," zegt Van Keulen. Dat neemt niet weg dat er over die typisch Nederlandse onderwerpen - waardoor Hol land zich nog steeds gidsland waant - dis cussie zal ontstaan als de grondwet overal is ingevoerd. „Volgens de nieuwe wet worden onderwerpen in drie categorieën verdeeld. Er komen zaken die exclusief Europees wor den en onderwerpen die alleen maar door de lidstaten zelf worden behandeld, en er komen beleidsterreinen die Europa coördi neert." „Dat is bij volksgezondheid het geval. Daar mee gaan die typisch Nederlandse verwor venheden in Europa aan de orde komen. Dat is onvermijdelijk, maar Nederland kan veranderingen op het echte terrein van de volksgezondheid, euthanasie en abortus, te genhouden." Softdrugs „Dat geldt niet voor het gedoogbeleid van softdrugs. Daar kan Nederland wel vragen om een uitzondering te maken, maar waar schijnlijker is dat de koffieshops verdwijnen. Tenzij we de andere EU-landen kunnen overtuigen van ons gelijk." Van der Vaart denkt dat de zorg bij progres sief Nederland dat Nederland Gidsland on der de hamer gaat overdreven is. „Zodra het een integraal onderdeel uitmaakt van de Ne derlandse cultuur en identiteit, kan de rege ring in Brussel een beroep doen op het vrij- waringsbeleid. Het kabinet heeft al aange kondigd dat zij op deze hardheidsclausule een beroep zal doen als het gaat om eutha nasie, abortus en homohuwelijk." „We kunnen niet van twee walletjes blijven eten met onze nadruk op de bestrijding van internationale criminaliteit, ook de misdaad die voortvloeit uit drugshandel, en toch de koffieshop als een heilig huisje blijven be schouwen. We moeten ons aanpassen aan de Europese werkelijkheid. Het Nederlandse kabinet zal veel meer dan nu het geval is, ac tief medestanders moeten werven voor ons gedoogbeleid." De grondwet is aanleiding voor de discussie over Europa en wat de EU voor Nederland betekent, vindt hij. „Nederland heeft een ru we wake-up call gehad. We zijn niet meer een van de zes oprichters maar een middel groot land van de 25." „We krijgen geen geld meer, maar betalen. De Brusselse wetgeving loopt over Neder land heen. De mensen willen daarover mee praten. Dat is het politieke signaal van de grondwet. In alle landen zien de politici bur gers die bang en boos zijn. De politiek zoekt een nieuwe legitimatie." Het gaat in feite om Europees burgerschap, legt Van der Vaart uit, met de bijbehorende nieuwe vormen van inspraak. „De grondwet zet de spelregels voor de Europese democra tie op een rijtje. In hoog tempo somt hij op: De vergaderingen van de Europese Raden, waar de ministers van de lidstaten besluiten nemen, worden openbaar; weg met de poli tiek van de achterkamertjes." Burgerinitiatief „Burgers kunnen zich rechtstreeks wenden tot het Europese Hof van Justitie, en er komt een burgerinitiatief. Als een belangengroe pering met meer dan een miljoen handteke ningen, die in meerdere EU-landen zijn op gehaald, bij de Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de Unie - aanklopt, moet die Commissie actie ondernemen." „Die miljoen handtekeningen zijn zo bin nen. Denk aan Greenpeace, Amnesty of mi lieuverenigingen. Als burger kun je je politie ke partij in de houding schoppen, zodat ze die onderneemt, of zelf handtekeningen gaat verzamelen." Ten slotte is volgens hem van belang dat de grondrechten worden vastge legd. De bepalingen van het Europees ver drag van de Rechten van de Mens worden juridisch bindend voor alle lidstaten. Mendeltje van Keulen denkt dat de wijzigin gen de Nederlanders uiteindelijk wel zullen raken. „Al is het maar dat er sneller besluiten kunnen worden genomen, omdat op een groot aantal terreinen het vetorecht van de lidstaten wordt afgeschaft. De EU kan einde lijk een vuist maken." De anti-Europeanen moeten ook maar voor de grondwet stemmen, raadt zij deze kiezers aan. „Hierin staat voor het eerst een regeling voor uittreden. Het is zo bijzonder dat lan den uit de EU willen stappen, dat ze er een aparte regeling voor hebben gemaakt. Voor of tegen Brussel is niet hetzelfde als voor of tegen de EU Grondwet. Het is eerder: tegen Europa is voor de grondwet." Dat het dikke boekwerk met al zijn artikelen niet makkelijk is uit te leggen, beseft Van Keulen terdege. Dat het abstract is, ver van mijn bed en vooral van belang voor de be sluitvormingsprocedures in Brussel, dat weet de Europa-specialiste van Clingendael ook wel. Maar hoe erg is dat eigenlijk? „De Nederlandse Grondwet is ook maar saaie ju ridische kost. Wie leest dat nu helemaal, maar je hebt zo'n grondwet wel nodig."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3