Net Hoe Nederland zijn vervuilde grond loost ZATERDAG 2 APRIL ~-<V\ Grondwet Europa ondoorzichting, maar onmisbaar Amazonegebied: Recht uit de loop i een geweer Engels als voertaal in Hollandse stad Fred Jansen van de Branche Organisatie Grondbanken. „In de natuur komen dezelfde stoffen voor." Toch zijn er gemeenten die uit voorzorg gebruik van licht vervuilde grond mijden. Ten onrechte, meent Alex Leget, oprichter van het Logistiek Centrum Hergebruik Grond (LCHG) in Delft. „De woorden 'vervuild' en 'grond' roepen bij veel mensen angst op. Dat is niet no dig. Ja, je moet niet iedere dag drie verschillende groen ten uit je tuin gaan eten, maar wie doet dat? Bij normaal gebruik is categorie 1 volstrekt ongevaarlijk." Dat valt nog maar te bezien, zegt Theo Lexmond, hoog leraar omgevingswetenschappen aan de Universiteit van Wageningen. Licht verontreinigde grond is een breed begrip. Hoewel er niet meteen bij bosjes doden door zul len vallen is het volgens Lexmond niet verstandig om op niet-schone grond een moestuin te beginnen. „Ik zou het althans niet adviseren." Hoogleraar Milieukunde Lucas Reijnders van de Univer siteit van Amsterdam weet wel een paar stoffen te noe men die volgens onderzoek gevaarlijk kunnen zijn, zeker in de mate waarin ze zij toegestaan. „Arsenicum geeft al bij kleine hoeveelheden huidkanker. Kwik en lood zijn volgens de laatste onderzoeken ook dodelijker dan waar men eind jaren tachtig van uit ging. De toegestane hoe veelheid lood, cadmium, arseen en kwik moeten volgens mij flink omlaag. Zelfs de hoe veelheden die nu in schone grond mogen zitten zijn al veelte hoog." Door vuile grond te herge bruiken smeert Nederland zijn bodemverontreiniging over het hele land uit, meent Chris Smit van de milieu dienst Rijnmond. En dat staat haaks op het Nationaal Mi lieubeleidsplan van het minis terie van Vrom. Eén van de hoofddoelen in dat plan is 'het voorkomen van versprei ding van verontreiniging'. „Sommige dingen kun je de burger niet meer uitleggen", zucht Smit. Hij noemt als voorbeeld recreatiepiassen in Zuid-Holland, waar verontreinigde grond - weliswaar af gedekt met een laagje zand - op de bodem is gestort. „En daar gaan we dan weer lekker met z'n allen in zwem men." Dat licht vervuilde grond gecontroleerd wordt toegepast in een aantal grote projecten, zoals in geluidswallen of onder wegen, kan Smit nog wel volgen. „Maar door het op allerlei locaties in kleine hoeveelheden toe te passen, verspreid je de vervuiling steeds meer." „Het is het dilemma van de overheid", zegt Henk Arends, toezichthouder van de provincie Limburg. „Ook ik denk wel eens: je schuift een bepaalde verontreiniging toch door naar je kinderen." Maar wat is het alternatief? „Het is maatschappelijk niet te doen om alles schoon te maken, dus moetje het anders bekijken. Ja, een woonlo catie moet schoon zijn. Maar moet dat ook gelden voor de grond onder een industrieterrein? Dat lijkt mij wat overdreven." Alles schoonmaken kan misschien niet. Maar moet je daarom alles vies maken? Voor de burger die zeker wilde weten dat zijn tuintje schoon is, is ooit de schone- grondverklaring in het leven geroepen. Maar die verkla ring is alweer in ongebruik geraakt. Op nieuwbouwloca- ties komen zoveel verschillende partijen grond samen dat het ondoenlijk bleek een garantie af te geven. Weg zekerheid. Nu blijkt zelfs dat de koper van een huis in een nieuw bouwwijk er serieus rekening mee moet houden dat hij op licht vervuilde grond woont. „Ik kan me voorstellen dat je je dan belazerd voelt", zegt Ger Hukker, voorzitter van de vakgroep Wonen van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). „Je verwacht dat je tuintje 100 procent schoon is, maar het is 85 procent schoon. Als de grond dicht tegen ernstig vervuilde grond aan zit, kan dat zelfs negatieve gevolgen hebben voor de waarde van je huis." Het kan nog erger. Want er is geen enkele zekerheid dat de grond in nieuwbouwwijken niet nóg ernstiger ver vuild is dan de categorie 1, die op de papieren staat. Vol gens handhavers is het een koud kunstje om de hand te lichten met de regels. Het is ook nog eens uiterst lucra tief om op deze manier van verontreinigde grond af te komen. Schoonmaken van ernstig vervuilde grond is kostbaar. Meng het door andere grond, verkoop het als bouwgrond en je verdient een boel geld. „Grond wordt omgekat. Verontreinigde grond wordt schone grond genoemd", zeggen Henk Valkis eri Ad Bo- gers van het milieuteam van de politie Brabant Zuidoost. Zij brachten de afgelopen vier jaar diverse onderzoeken naar fraude met grond tot een goed einde. In sommige gevallen leidde het zelfs tot veroordelingen. „Het over treden van de regels is net zo lucratief als drugshandel", zegt Valkis. Zwakke schakel in de keten zijn volgens beide mannen de milieuadviesbureaus, die de bodem voorafgaand aan een sanering moeten bemonsteren om de mate en aard van verontreiniging te bepalen. De uitkomst van hun onderzoek is bepalend voor de kosten van een sanering. „Die monsters worden niet altijd genomen zoals het hoort, maar zoals de aannemer of opdrachtgever het wil", zegt Bogers. Een bekende truc is een groter stuk grond te laten bemonsteren dan daadwerkelijk vervuild is. In het mengmonster valt de totale vervuiling mee. Deze truc kun je ook bij het afgraven toepassen. Bij loka le verontreiniging moeten de zwaar verontreinigde plek ken apart van de schone grond worden weggehaald. Wie alles in één keer afgraaft houdt licht vervuilde grond over die én niet gereinigd hoeft te worden én ook nog eens opnieuw kan worden gebruikt. Bogers en Valkis maakten ook mee dat er slechts op geur en zicht 'bemonsterd' werd. Bogers: „De milieuadviseur stond in de bouwput, rook even, keek even en vond dat het goed was." „Zo kunnen de resultaten worden beïnvloed", zegt Bo gers. „Wie betaalt, bepaalt." Als stofje x niet in een par tij grond zit, kan dat tonnen schelen", zegt Valkis. Zo kost het reinigen van een ton grond of zand gemiddeld 35 euro per ton, bemonstering en transport niet meege rekend, terwijl schoon zand zo'n 6 euro per ton oplevert. Met het omkatten van één ton grond of zand valt dus zo'n 40 euro te verdienen. Voor een flinke nieuwbouwwijk loopt de winst al snel in de miljoenen euro's. „Wij kennen voorbeelden van bedrijven die de regels overtre den", erkent voorzitter Martin Veul van de werkgroep Bodem van de Organisatie van Advies- en Ingenieursbureaus (ONRI). „We pleiten al jaren voor een zwarte lijst. Bureaus die geen erkenning hebben, moeten worden verboden. Volgens Veul moet de overheid ook de hand in eigen boezem steken. „Er wordt veel te weinig in het veld ge keken. Ambtenaren slaan er het bodemrapport op na, maar de boeken worden vaak niet gecontroleerd. Het is als een belastingaangifte, waar geen inspecteur naar om ziet. Op die manier lok je het overtreden van de regels uit." Grote projecten, zoals de HSL of de Betuwelijn, zijn po pulaire dumpplaatsen, weet coördinator Coopmans van de milieudienst Noord-Oost Brabant. „Voor bedrijven die aan het project meewerken is het een uitgelezen kans om van vervuilde grond af te komen. Ze rijden met een vrachtwagen naar de bouwput van de HSL, kijken of er gecontroleerd wordt, gooien een partij grond neer en geven vervolgens het signaal dat ook de tweede partij kan komen." Tijdens een werkbezoek aan een geluidswal stuitte Chris Smit van de milieudienst Rijnmond op een creatieve methode om van vervuilde grond af te komen. „Toen ik er bovenop stond zag ik links een snelweg en rechts... Helemaal niets! Die wal lag daar gewoon voor noppes. Blijkbaar moesten ze van hun vervuilde grond af.'-' De enige manier waarop een fraudeur tegen de lamp kan lopen is als de grond bij gebruik alsnog wordt be monsterd. Dat moet de gemeente doen. Maar in de praktijk gebeurt dat zelden of nooit. „Van alle werken waaraan wij de afgelopen tien jaar grond hebben gele verd, kan ik me niet herinneren dat er ooit door een ge meenteambtenaar een monster is genomen", zegt Alex Leget van het Logistiek Centrum Hergebruik Grond. Smit van de milieudienst Rijnmond moet erkennen dat hij amper weet wat zich op gronddepots afspeelt. „Van ons krijgen ze één, misschien twee keer per jaar bezoek. Het is sowieso moeilijk om achteraf vast te stellen of par tijen grond op een depot ook gescheiden zijn gebleven. Er ligt een berg grond en daar wordt weer andere grond bovenop gegooid. Probeer dan maar eens terug te leiden waar die grond vandaan komt." Hoe vuil is mijn grond? Wie wil weten of de grond in zijn tuin schoon is, kan bij zijn eigen ge meente te rade gaan. Iedere gemeente heeft een afdeling waar per adres de gegevens over de bodem op te vragen zijn. Bij sommige gemeenten staat de informatie zelfs op de website. Biedt dat onvoldoende uitkomst, dan kan het complete bodemdossier van een adres in het gemeentehuis worden ingezien. In dat dossier staat of er sprake is van historische ver ontreinigingen. Zo kan een huis gebouwd zijn op een plek waai- ooit een fabriek of een tankstation stond. In het dossier staat of er een sanering heeft plaatsgevonden en hoe dat gebeurd is. Bij nieuwbouwlocaties moet in het koopcontract aangegeven worden wat voor grond er gebruikt is. Ook is een bodemonderzoek bijgevoegd, waarin staat welke stoffen er in de grond zitten en in welke mate. Jan van Grunsven houdt op kaarten nauwkeurig bij waar in Utrecht en omgeving schone of vuile grond wordt gestort. Foto: GPD/Cees Zorn Een grote teer- en ammoniakput van de voormalige gasfabriek in Kampen wordt gesaneerd. Foto: WFA/Freddy Schinkel jfi Niemand lijkt zich nog druk te maken om bodemverontreiniging. Toch is er alle reden voor. Tienduizenden vervuilde locaties wachten nog op sanering. Sjoemelaars hebben vrij spel doordat regels vol gaten zitten en toezicht bitter weinig voorstelt. „De overheid lokt het zelf uit." door Alex Bogers en Jan Salden Op de zesde verdieping van het stadskantoor in Utrecht toont Jan van Grunsven twee kasten vol dossiers. Daarin ligt precies vast welke grond waar is gestort en waar die grond vandaan komt. Rapporten over welke schadelijke stoffen erin zitten zijn bijgevoegd. In Utrecht, zegt het hoofd milieutechniek van de gemeente, wordt niet geknoeid. „We weten pre cies welke grond waar terecht komt", zegt hij. „Papieren werkelijkheid", smaalt Wim Coopmans. Hij is coördinator van de milieudienst Noord-Oost Brabant en heeft genoeg meegemaakt om te weten hoe makkelijk het is om met vuile grond te sjoemelen. En dat het daar om ook gebeurt, want er is veel geld mee te verdienen. Alles wordt in formulieren vastgelegd. Maar wat zegt dat nou helemaal?" Want opschrijven is één, controleren of wat op papier staat ook klopt is iets heel anders. Coopmans: „Hier bij Oss worden de A50 en de A59 op elkaar aangesloten. Daar heb je enkele honderdduizenden kuub grond voor nodig. En wat gaat er in een vrachtwagen? Twintig, der tig kuub misschien? Hoe wil je al die vrachtwagens in hemelsnaam controleren?" Vijfentwintig jaar na Lekkerkerk (een complete wijk bleek op gif gebouwd) lijkt niemand zich nog om bo demvervuiling druk te maken. Toch is daar alle reden toe. Nog zo'n 60.000 plekken wachten op sanering. Plek ken die zijn afgegraven hebben enorme hoeveelheden vuile grond opgeleverd, maar er is nauwelijks toezicht op waai die blijft. De regels zitten vol gaten en het toe zicht stellen weinig voor. Oplichters hebben vrij spel. Om het probleem van bodemvervuiling een beetje han teerbaar te maken, heeft de regering toegestaan dat een deel van de vuile grond mag worden hergebruikt. Onder wegen, of bedrijventerreinen. Maar, zo blijkt uit een rondgang langs betrokkenen, ook onder en bij wonin gen. Grote hoeveelheden licht vervuilde grond komen terecht bij nieuwbouwprojecten. Onder de huizen, maar ook in recreatiepiassen, tuinen en zelfs moestuintjes. „Er is bijna geen enkele Vinex-locatie waar geen licht veront reinigde grond is toegepast, ook in niet-veengebieden," zegt Arie Slagmolen van de afdeling Milieu van de Ko ninklijke BAM. Voor wie net een nieuw huis heeft is het misschien een onaangename verrassing, maar de bouwwereld is zich van geen kwaad bewust. Want het mag. Licht vervuilde grond, in jargon categorie I-grond, gebruiken is onder voorwaarden toegestaan. „Er zijn geen risico's", zegt

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1