Bonden: Metaalstaking succes ECONOMIE Jeugd pronkt liever met gsm dan met horloge KLM vreest rem op groei Schiphol Nuon-topman ziet niet waarom hij salaris zou inleveren Werkgevers ontstemd over aankondiging nieuwe acties Topman Davis kan elke dag 31.537 euro uitgeven DaimlerChrysler grijpt hard in bij Smart-divisie Sara Lee/DE centraliseert activiteiten in Nederland VW presenteert Fox Shell in de race voor groot gasveld Braziliaanse kust ABP rekent op Shell-vergoeding ziet omzet ent dalen Het afgelopen jaar is minder geld besteed jelen van De Lotto, verkoop van Kraslo- rug. Volgens de rganisatie is de om- tot 270 miljoen euro van teruglopende ntenbestedingen. osten te beperken is rin geslaagd de af- i goede doelen op te bijna 62 miljoen eu- i gaat ruim 44 mil- sportkoepel NOC elnemers aan Lotto, sloten en Lucky Day den 134 miljoen aan lden. Twee keer werd Jackpot van 7,9 en 9,1 uro uitgekeerd. KLM naar en Mexico Luchtvaartmaat- CLM verplaatst een e administratieve iheden rond vliegtic- de lage lonenlanden dexico. De centrale ïingsraad heeft daar rwaarden mee inge- saldo verdwijnen 50 atsen bij de betref- ling in Rijswijk. Door ipmars van elektroni- ts nam de hoeveel- al af. De overblijven- iten worden groten- geheveld naar bedrij- 'ia en Mexico. ek Martinair France/KLM Martinair gaat mo- mtievluchten uitvoe- enwerking met Air M. De chartermaat- oert daarover ge- met de Frans-Neder- htvaartmaatschappij is het gedeelde eigen- Nedlloyd eij KLM. Air m KLM vorig jaar van de gesprekken is passagiers voor en- vakantiebestemmin- lartinair kunnen vlie- inair maakte ook be- :ijn winst het afgeslo- lar steeg met 45 pro- 13 miljoen euro. De 950 miljoen euro. mzet van narkt lager De paasomzet in de eten is dit jaar tegen- De omzet daalde met waar een groei van 2 ras verwacht. De paas- ie branche kwam dit ruim 563 miljoen eu- marktonderzoeksbu- Dit jaar rolden 26,2 rnnen uit de kassa's miljoen vorig jaar. nverlies ioo.ooo - Voor het eerst sinds het banenverlies in l onder de 100.000 ge- het vierde kwartaal varen er 92.000 banen lemers minder in ver net datzelfde kwartaal at meldde het Cen- au voor de Statistiek let voorzichtige eco- 1 herstel lijdt tot extra arbeid in onder akelijke dienstverle- al in de uitzendbran- le werkgelegenheid bouw (-4,9 procent), (-3,3) en handel (-2,4) antal banen onver- _ifhemen. loosheid EU VS en Japan ic - De werkloosheid )pese Unie is in febru- en van 8,8 naar 8,9 'Jaar schatting 19,1 in de circa 450 mil- iners zijn ongewild lan. Het Europees sta- ïreau Eurostat heeft ;n bekendgemaakt. g past bij de trend die VS en Japan te zien is. teeg de werkloosheid ;i van 5,2 naar 5,4 pro- i Japan van 4,5 naar jit. In Nederland bleef osheid naar Eurostat- C(jn op 4,7 procent. is ontwerpt "s tennisbaan Ingenieursbureau Ar- ft, samen met kunst- |ucent Ten Cate, een ie tennisbaan ontwik- e typische eigen van gravel combi- de voordelen van Ipj. Smashcourt heet de e(jnnisbaan die het afge- in Papendrecht is be- e baan is door de ten- [oedgekeurd voor het n competitiewedstrij- e.i dertig banen worden jaar aangelegd, vol- |zal dat naai' verwach- en naar 100 stuks. Van 0.000 tennisbanen in bestaat 60 procent uit rest is van kunstgras, jirt bezit volgens Arca- genschappen van gra- zaterdag 2 april 2005 amsterdam/gpd - „Een spijtige discussie", zegt Nuon-topman Ludo van Halderen over de op hef die is ontstaan over zijn sa laris. Leden van de Tweede Ka mer en Provinciale Staten spre ken er schande van en eisen de bonus terug. Zelfs minister Brinkhorst keert zich tegen het salaris van 815.195 euro, inclu sief de bonus van 386.000 euro. Wat vindt u van de openbare discussie over uw beloning? „Spijtig. Dit leidt alleen maar af van zaken die echt belangrijk zijn. Het is natuurlijk helemaal niet leuk onderdeel van deze publieke discussie te zijn." Begrijpt u de ophef? „Ik kan mij voorstellen dat mensen, die een bepaald beeld van Nuon hebben, een mening vormen. Iedereen in Nederland heeft een mening. En Nuon zit natuurlijk in het spanningsveld van publiek en privaat, dus we hebben te maken met dit soort discussies. Maar we hebben ook te maken met de realiteit. Nuon is een internationaal be drijf met 10.000 medewerkers. Vanuit dat kader moeten men sen naar mijn beloning kijken." In dat kader is uw salaris te bil lijken? „Laat ik het zo zeggen: Nuon voert een terughoudend belo ningsbeleid." De ophef betreft vooral uw bo nus. Veel mensen klagen over de administratie van Nuon. En u krijgt een extraatje. „De bonus die ik heb ontvan gen is voor het jaar 2003. In 2004 zijn bestuurders op hun bonussen gekort vanwege de problemen. De commissarissen zijn zeer alert. Deze informatie staat in ons jaarverslag en is te rug te vinden op onze website. We zijn volkomen transparant." Bent u van plan een gebaar te maken na al deze oplief? „Waarom zou ik? Ik heb te ma ken met de raad van commissa rissen. Die is mijn werkgever. Aandeelhouders kunnen op hun vergadering commentaar leveren over mijn beloning. Dat is de plek waar de discussie ge voerd zou moeten worden." Ondertussen stellen politici uw salaris in het openbaar ter dis cussie. Zelfs minister Brinkhorst uit kritiek. U reageert rustig. Bent u niet kwaad? „Wat moet ik dan? Op mijn knieën gaan? Nogmaals: ik vind het jammer. Mensen moeten ons jaarverslag goed lezen. Daarin staat hoe het zit. En met alle waardering voor de minis ter: met hem ben ik niet in dis cussie. Daar is de aandeelhou dersvergadering voor." Als de raad van commissarissen bezwijkt onder de druk van de Nuon-topman Ludo van Halderen. Foto: ANP/Marcel Antonisse publieke opinie en toch aan uw salaris gaat morrelen, accepteert udat dan? „Dat is speculatief. U zult be grijpen dat ik er verder niet op inga." rotterdam/anp - De staking in de metaal- en elektrotechnische industrie is gisteren door de vak bonden betiteld als een succes. De werkgeversorganisatie FME- CWM noemde de acties echter zeer schadelijk. „Dit was een pri ma signaal aan metaalonderne mers om vooral niet meer te in vesteren in Nederland", aldus CAO-onderhandelaar A. Kraaije- veld van de FME-CWM. FNV Bondgenoten, verreweg de grootste bond in de sector, ging er gistermiddag vanuit dat 18.000 werknemers van 181 be drijven mee hebben gedaan aan de 24-uursstaking die don derdagavond laat begon. Vol gens Kraaijeveld liggen de schattingen van de vakbewe ging „drie keer zo hoog als de werkelijkheid". Hij schatte het aantal stakers op 5000 tot 6000. De economische schade voor bedrijven is volgens de werkge versvoorman echter nog niet te overzien. Grove schattingen va riëren volgens hem tussen de 25 en 40 miljoen euro. Kraaijeveld is dan ook ont stemd dat FNV-bond, de CNV Bedrijvenbond en De Unie gis teren al aankondigden dat de staking volgende week donder dag en vrijdag een vervolg krijgt als er dan nog geen nieuwe CAO ligt. De onderhandelingen over een amsterdam/gpd - Hoe slaag je erin een jaarsalaris van 11.511.082 euro uit te geven? Dat is het dilemma waar Cris pin Davis van uitgever Elsevier voor staat. Daar zal Davis nog een harde dobber aan heb ben, want dan moet hij elke dag 31.537,21 euro spenderen. Davis is volgens de site www- .bestuursvoorzitter.nl de best betaalde topman in Neder land in 2004. Tenminste, tot nu toe, want nog niet elke on derneming heeft haar jaarver slag gepubliceerd. Davis ligt met zijn salaris (dat voor 8,5 miljoen euro uit aan delen en opties bestaat) een straatlengte voor op Nancy McKinstry van Wolters Klu- wer, die slechts 4.757.000 mil joen opstrijkt. Omgerekend naar een 40-urige werkweek betekent dat de niet onaardige somma van 2287 euro per uur. De top-5 bestaat verder uit Burgmans (Unilever) met 3,4 miljoen, Kleisterlee (Philips) 3,3 miljoen en Tilman (ING Groep) 3 miljoen. Wijers van Akzo valt er met zijn 2,8 mil joen net buiten. In het hele rijtje komt Ludo van Halderen (Nuon) ergens onderaan: hij reikt met z'n veelbesproken salaris van 815.000 euro slechts tot de 24ste plaats, ingeklemd tussen Brouwer van Schuitema en Houwert van Wegener. Toch verdiende Van Halderen vorig jaar ruim zes keer zoveel als minister-president Balkenen de en 137 keer het minimum loon. Overigens is Van Halde- ren's salaris niet op de site te vinden. De hoge salarissen zijn vooral toe te schrijven aan de bonussen die vaak in de vorm van opties en aandelen worden uitgekeerd. In dat op zicht is Ruys (Heineken) met 1,5 miljoen aan extraatjes koploper, op de voet gevolgd door Davis van Elsevier. Zouden de bestuurders be loond worden voor de hoogste koersstijging op de beurs, dan ging Van der Vrande van Ne- ways met de hoofdprijs naar huis. De koers steeg 110 pro cent. Van der Vrande moet zich behelpen met 322.943 eu ro. Dat is nog altijd 64 procent meer dan hij in 2003 kreeg. Overigens is alle gedoe rond topsalarissen in Nederland kouwe drukte vergeleken bij de VS. Reuben Mark van Colgate-Palmolive kreeg 148 miljoen dollar. Gaat hij daar mee naar het loket van de Grens Wisselkantoren dan leggen die nog altijd 118 mil joen euro neer. Dik tien keer zoveel als Crispin Davis van Elsevier. Actievoerders in de metaalindustrie staakten voor een betere CAO, zoals hier in Rotterdam. Foto: GPD/Phil Nijhuis nieuwe CAO voor de circa 180.000 werknemers in de sec tor zijn dit jaar al twee keer vastgelopen: in februari en be gin deze week. Breekpunten in het overleg zijn vooral de leef tijd waarop werknemers met vroegpensioen kunnen, salaris verhoging en de loondoorbeta ling in de eerste twee jaar dat een werknemer ziek is. De oude CAO liep op 1 juli vorig jaar af. Volgens FNV Bondgenoten is er grote bereidheid bij de achter ban om actie te voeren. Een woordvoerder van de CNV Be drijvenbond: „Het is hartver warmend om te zien dat de mensen solidair kunnen zijn." CAO-onderhandelaar H. ter Halle van De Unie noemde de animo voor actie onder zijn achterban „verrassend hoog". Op een aantal plaatsen in het land lieten de stakers zich regi streren. In Rotterdam, Hengelo en Eindhoven werden grote mani festaties gehouden, met onder meer toespraken van vak bondsbestuurders. De bonden eisen onder meer handhaving van de pensioenleeftijd op 61 en 62 jaar. Volgens de werkge versonderhandelaar was al overeenstemming bereikt over het handhaven van de pensi oenleeftijd op 62 jaar. „En we waren bezig het financierings probleem op te lossen voor de overgangsregeling voor werkne mers die nog vanaf 61 jaar mo gen uittreden", aldus Kraaije veld. stuttgart/anp - Het DuitS- Amerikaanse autoconcern DaimlerChrysler grijpt hard in bij zijn verliesgevende Smart- divisie, de producent van de kleine stadsauto. Het concern maakte gisteren bekend de pro ductie van het type Roadstar eind dit jaar te stoppen en niet door te gaan met het project voor de Smart Formore. De kosten van de ingreep, die ge paard gaat met 'een aanzienlij ke banenvermindering', kun nen oplopen tot 1,2 miljard eu ro. DaimlerChrysler denkt na de reorganisatie met de Smart in 2007 quitte te spelen. Het concern maakt in Born bij NedCar het type Smart For- Four. Bom lijkt aan de jongste sanering te kunnen ontkomen, maar de productieplannen zijn daar al op een lager pitje gezet. DaimlerChrysler werkt in deze vestiging samen met het Japan se Mitsubishi. „Deze samen werking wordt voortgezet". Een deel van de 1430 werkne mers in het Duitse Böblingen en van de 850 werknemers in Hambach (Frankrijk) moet voor zijn baan vrezen. Smart heeft sinds zijn oprichting in 1998 nog geen enkele winst gemaakt. Vorig jaar zou het bedrijfsresul taat bij de divisie ruim 400 mil joen euro negatief hebben be dragen. Vorig jaar werden er 140.000 Smarts verkocht. Het al teruggeschroefde verkoopdoel van 155.000 werd daarmee dui delijk niet gehaald. De terugroepactie van 1,3 mil joen Mercedessen die gisteren werd bekendgemaakt zal het resultaat over de eerste drie maanden negatief beïnvloeden, aldus het concern gisteren. Een deel van de kosten is al ver werkt in de resultaten over de laatste drie maanden van vorig jaar. Hoe hoog de voorziening uitvalt, wilde een woordvoerder niet zeggen. Het zou meer dan 100 miljoen euro zijn. Plafond aantal vluchten lager dan gedacht utrecht/anp - Sara Lee Interna tional, in ons land vooral be kend via dochterbedrijf Douwe Egberts, reorganiseert zijn Ne derlandse activiteiten. Alle on dersteunende diensten van de verschillende werkmaatschap pijen worden gecentraliseerd in Utrecht. Verder krijgen Neder landse vestigingen tot 1 juni de tijd zelf aanvullende bezuini gingsvoorstellen aan te dragen. De ingrepen maken deel uit van een wereldwijde bezuiniging die het Amerikaanse concern in februari aankondigde. Daarbij wil Sara Lee zich concentreren op drank, voedingsmiddelen en huishoudelijke producten. Om dat te bereiken stoot het con cern onder andere zijn kleding- divisie af. In Nederland bekijkt Sara Lee de verkoop van Duyvis (pinda's, sauzen). Sara Lee wil dat alle werkmaatschappijen zich concentreren op marke ting en verkoop van producten. Ondersteunende diensten als boekhouding, personeelsbeleid en ICT-zaken worden op één plek ondergebracht. In Neder land is dat Utrecht. Aanvullend wil Sara Lee ook de activiteiten van de divisie Hou sehold Bodycare (Sanex, Pro- dent, Zendium, Ambi Pur) naar het centrum van het land over hevelen. Dat betekent dat op termijn de vestiging in Veenen- daal dicht gaat. De hele opera tie zal zeker arbeidsplaatsen kosten. Hoeveel er verdwijnen is nog niet bekend, maar het bedrijf hoopt de inkrimping zo veel mogelijk via natuurlijk ver loop tot stand te brengen. Leipzig - Volkswagen heeft gisteren zijn nieuwste model, de Fox, ge presenteerd in Leipzig. Het is VW's goedkoopste model, dat als basis versie in Duitsland 8950 euro kost. De Fox moet concurreren met au to's als de Panda van Fiat, de Logan van Renault en de nieuwe Ka van Ford. Ook drie modellen van Peugeot, Citroën en Toyota (de 107, de Ci en de Aygo) behoren tot de concurrentie. De VW Fox wordt in Brazilië gemaakt en is in Zuid-Amerika al 1,5 jaar op de markt. Foto: EPA/Peter Endig door Richard Mooyman schiphol - Luchtvaartmaat schappij KLM vreest vliegbe- perkingen op Schiphol. De hui dige capaciteit van het banen stelsel valt met 440.000 vluch ten per jaar veel lager uit dan gedacht, zo waarschuwt de KLM. Na het herstel van de re kenfout vorig jaar schatte de vliegsector de capaciteit nog op circa 500.000 vluchten. Op de luchthaven werden in 2004 ruim 402.000 vluchten uit gevoerd. Als de huidige groei trend doorzet, loopt Schiphol binnen twee tot drie jaar aan tegen de door de KLM bereken de Limiet. De luchtvaartmaat schappij wijt de tegenvallende groeimogelijkheden onder meer aan milieubeperkingen die elkaar versterken. KLM- woordvoerder Koster spreekt van 'een knellend probleem'. De KLM bepleit een snelle aan passing van de Luchtvaartwet. Staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer) wil de wet in 2006 onder de loep nemen, maar het kan tot 2008 duren al vorens de wet is aangepast. De met Air France gefuseerde KLM ziet zich voor die tijd mogelijk gedwongen om meer vanuit Pa rijs te vliegen. De luchthaven bevestigt dat de groeimogelijkheden in de prak tijk tegenvallen. „Binnen de huidige normen kun je niet meer dan 450.000 vluchten kwijt", aldus zegsman Wever van Schiphol. „Met de wereld wijd voorspelde groei van vier a vijf procent per jaar kom je op een gegeven ogenblik in de knel." De KLM, Schiphol en Luchtverkeersleiding Neder land werken aan een gezamen lijke strategie om de positie van de nationale luchthaven als mainport veilig te stellen. De vrees voor vliegbeperkingen lijkt in tegenspraak met een re cent bekendgeworden scenario van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) dat voorziet in een ver dubbeling van het aantal vluch ten tot 800.000. Maar het gaat daarbij om een theoretische groeimogelijkheid voor de lan ge termijn (2020) met gebruik van modernere toestellen en nieuwe vliegtechnieken. Een oplossing voor de beperkingen op korte termijn biedt dit naar verwachting niet. zich nog in een prille fase", al dus Vasco Dias. Bij het gasveld gaat het om de Mexilhao-reser- ve in het Santos-bassin voor de zuidoostkust. Shell produceert momenteel in Brazilië dagelijks ruim 50.000 vaten olie-equiva lent aan gas, op een dagelijkse productie van 3,8 min vaten wereldwijd in 2004. Het Brits-Nederlandse concern is de grootste particuliere gas- exploitant. Gemeten naar reser ves, zou Shell over enkele jaren meer gas dan olie naar boven halen. Nu bestaat de winning nog voor 60 procent uit olie en voor 40 procent uit gas. Rio de janeiro/anp-rtr - Olie maatschappij Shell onderhan delt op dit ogenblik met haar Braziliaanse branchegenoot. Pe- trobas over de gezamenlijke ex ploitatie van een gasveld voor de kust van Brazilië. Dat heeft de topman van Shell in Brazilië, Vasco Dias, verklaard na een bijeenkomst bij de Amerikanse Kamer van Koophandel in Rio. Behalve Shell zou Petrobas ook praten met het Spaanse Repsol. Naar eigen zeggen gaat het om een „gigantisch" gasveld. „We kijken naar participatiemoge lijkheden voor Shell in het pro ject. De gesprekken bevinden heerlen/anp - Pensioenfonds ABP rekent er als aandeelhouder van Shell op dat het ook een schadevergoeding krijgt als het Brits-Ne derlandse olieconcern in de VS een schikking treft met twee Ame rikaanse pensioenfondsen. „Wij vertrouwen er in dat geval op ook gecompenseerd te worden", aldus een woordvoerder van ABP. Shell onderhandelt met de pensioenfondsen in de VS over een schikking in verband met de reservekwestie. Die ontstond ruim een jaar geleden toen bleek dat Shell jarenlang de oliereserves had geflatteerd. Het aandeel Shell zakte meer dan 7 procent. ABP raak te door de koersdaling een deel van zijn belegd vermogen kwijt. door Achille Prick den haag - Jongeren dragen steeds minder vaak een horloge omdat ze de tijd ook op hun mo bieltje kunnen zien. Die nood kreet kwam uit het Zwitserse Ba sel waar Baselworld, de grootste beurs voor de horloge- en juwe- lenbranche ter wereld, wordt ge houden. „Toevallig vroeg ik mijn doch ter laatst hoe ik er zeker van kon zijn dat ze op tijd op onze afspraak zou verschijnen", ver telt Theo Vermeulen van de Fe deratie Goud en Zilver, de brancheorganisatie van de hor loge- en juwelenhandel in Ne derland. „Ik had namelijk ge zien dat ze geen horloge om had. 'Ik heb geen horloge no dig, ik kijk wel op mijn mobiel tje', was het antwoord. Tja, had ik helemaal niet aan gedacht." Vertegenwoordigers van inter nationale merken zien de om zet in de goedkopere en mid denklasse horloges wegzakken en geven de schuld deels aan het mobieltje. Daar kun je ook de tijd op aflezen. Cijfers van onderzoeksbureau Gfk bevesti gen dat het voor de Nederland se horlogebranche geen vette jaren zijn. Tussen februari 2004 en januari 2005 daalde het aan tal verkochte polsklokjes met 8 procent. Het aantal gekochte horloges voor of door jongëren tussen 12 en 19 ging met 12 procent nog harder omlaag. In omzet is de markt voor jonge ren met maar liefst 37 procent achteruitgegaan. Uit de branche in Nederland klinken veel optimistischer ge luiden. „Tja, ik kan niet anders zeggen dat wij de verkopen nog steeds ieder jaar zien stijgen", zegt een opgewekte Ton Cleij- ne, directeur van de Swatch Group Nederland, vanaf de beurs in Basel. „Wij zijn het grootste horlogemerk in Neder land en ook hét merk voor jon geren. Onze doelgroep is grof weg 18 tot 24 jaar en de kracht van Swatch is denk ik dat je bij ons voor 39,50 euro al een mo dieus horloge hebt waar je je mee kunt onderscheiden." Toch erkent Cleijne de concur rentie van het mobieltje. „Tuur- Op de Baselworld horloge en juwelenbeurs wordt dit horloge ge toond. De Zenith Star Tourbillon kost 250.000 euro, bestaat uit 300 onderdelen en meer dan 200 diamantjes. Een mobieltje is goedko per. Foto: Reuters/Pascal Lauener lijk, het mobieltje met klok is één van onze grootste concur renten. Bij Swatch hebben we een periode gehad dat we echt heel serieus keken naar model len waar je ook mee kon bellen, maar telkens weer stuitte dat op praktische problemen. Het is onhandig, omstanders konden makkelijk meeluisteren met wat de andere kant allemaal te mel den had. Het werkte gewoon niet. Maar we liggen er abso luut niet wakker van. Voorlopig is er voldoende markt voor ons product om ieder jaar groeicij fers te presenteren." Ook Theo Vermeulen van de brancheorganisatie voor de horlogehandel blijft optimis tisch. „Het is nog steeds een markt met een omÉet van zo'n 1 miljard euro. We dalen nu een beetje, maar iedereen in de de tailhandel heeft het moeilijk. Op termijn zie ik vooral groei. Mensen kopen namelijk steeds meer horloges, omdat ze mode bewuster worden. Bij zwarte schoenen horen een zwarte riem en een zwart horloge. En bij bruine schoenen hoort een bruin setje. Dat is een veel inte ressantere trend." En zijn eigen dochter dan, die zegt geen horloge nodig te heb ben? „Ik denk dat het een hype is. Mobieltjes zijn vooral onder jongeren momenteel een soort sieraad, dus die gebruik je graag zo vaak mogelijk. Maar dat gaat ook weer over, net als de quartz horloges begin jaren tachtig. Ie dereen moest er een hebben, nu krijg je ze bijna nergens meer."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7