Marburg-virus bereikt Europa Partij Mugabe zegeviert in parlementsverkiezingen Zimbabwe BUITENLAND Het verdriet snijdt door merg en been Bestseller Da Vinci Code onder druk kerk verboden in Libanon Veel voedsel met illegaal gen-maïs in EU beland Probleem dreigt voor EU-passagiers naar VS België levert terreurverdachte uit aan Spanje De geur van zeehondenbloed •-chef wil i va - Aa)l-tOp secret aris - generaal loop Scheffer van de pft gisteren tijdens een in Australië gepleit 'internationale confe- >r de teelt van papa- 1 Dndstof voor de pro- Yaa opium. De NAVO- 3etiat internationale actie m te voorkomen dat an een „narco-staat" V Hoop Scheffer zei dat ,r/°)robleem van de toe- 5r/Q papaverteelt een op- oet worden gevonden, ïen ons niet veroorlo- AVO-troepen naar Af- i te sturen om voor en stabiliteit te zor- 1 SHjl Afghanistan zich te- antó ontwikkelt tot een leijat." oomblunder ens s\an cal 3|a ngeveer zevenhon- 'nse automobilisten en op de op- en afrit- coljlwegen tegen slagbo- te tereden die niet om- jen. Hun tol-kaarten et meer geldig. Nor- ji de slagbomen auto- ipen als een auto met iadert. Een groot aan- n was per 1 april on- iklaard, zonder dat de 9 js hiervan op de hoog- gesteld. vliegtuig .rongelukt \lle negen inzittenden merikaans militair pijn om het leven ge en het vliegtuig neer een afgelegen gebied p, ongeveer 150 kilo- -jafj zuiden van de hoofd- ïa. De slachtoffers wa- nst van de Ameri- jj^tijdkrachten. Het toe- ich donderdagavond f rg hebben geboord piloot te laag vloog, d waar het toestel ie, was moeilijk toe- voor reddingswerkers. iche premier )umet roken Belgische premier dt is weer thuis, na ioperatie wegens ïen. Bij zijn vertrek uit ïhuis van Gent, giste- j definitief te stoppen i. Roken en stress zijn :e oorzaken van de ng van kransslagaders !Martspier, waar Verhof- fe week last van kreeg, iatsten een buisje dat ^loet openhouden. De Joelt zich naar eigen Itstekend en gaat vol- ^-Jek het werk rustig her- nnen twee weken mag yifêer fietsen, een gelief- Svan de 51-jarige libe- zes jaar de Belgische eidt. 76 ^hadov door _ers gedood' V De Tsjetsjeense op- Hgenleider Asian Ma- Hs op eigen verzoek Bestrijders doudge- tóDat heeft de Russische ^fcteren gezegd. Eerder ;ld dat Maschadov vo id door speciale Russi- pen was gedood. „Ma- ïad met zijn handlan- Iproken dat ze hem bij ende arrestatie zou- -ischieten", aldus aan- colai Shepel. rjiof zoekt pnte - Het Internationaal _ti Den Haag is op zoek uimte om de mensen ■Jen die zullen worden lerijgd wegens oorlogs- rda in de Sudanese pro- rfur. Het hof heeft niet Joegoslavië-tribunaal gemaakt over cel- ie Veiligheidsraad van acj?loot gisteren dat lie zich in Darfur iiebben gemaakt aan noord, misdaden te- g venselijkheid en oor aden, in Den Haag trden berecht. Het hof ,oejnds 2002 en is mo- 3 aezig met onderzoe misdaden in Congo en agEr zijn nog geen men- 1 tede rechters gebracht. '«>vo zeker in Servië' nijld I j Het lijkt onvermijde- dsovo zich afscheidt >aypj Nog dit jaar begin- q rekken over de voor- verwachtte europarle- r en kenner van de iost Lagendijk (Groen- iteren na een bezoek vo. Lagendijk zegt dat et gebied hierop wijst, ndige Servische pro- lat nu onder apart be- i de Verenigde Naties. :n rond mei de balans idijk vindt dat de Eu- nie zou moeten be- i bij de onderhandelin- in Servië en Kosovo. zaterdag 2 april 2005 Negen mensen in quarantaine in Italië geneve/luanda/anp-sfp-dpa - De wereldgezondheidsorgani satie WHO heeft gisteren haar zorg uitgesproken over mogelij ke besmettingen met het ge vaarlijke Marburg-virus in Euro pa. Een Italiaans ziekenhuis heeft negen mensen in quarantaine genomen die mogelijk in con tact stonden met een besmet persoon. De uitbraak van de aandoening in het Afrikaanse Angola neemt intussen steeds grotere vormen aan. Het Marburg-virus is een ui terst zeldzame en dodelijke ziekte, treft vooral kinderen jonger dan een jaar. De symp tomen - koorts en hevige bloe dingen - lijken sterk op die van het Ebola-virus. De ziektes behoren tot dezelfde familie; de zogenaamde Filovirus fa milie. Bij zowel Marburg als Ebola is de herkomst onduide lijk en vooralsnog kan de me dische wereld weinig uitrich ten tegen deze dodelijke infec ties. De WHO verschafte geen na dere informatie over de ver dachte gevallen in Italië. Vori ge week is wel gebleken dat een Italiaanse vrouwelijk arts in Angola is overleden, ver moedelijk als gevolg van een Marburg-besmetting. In Angola grijpt het virus in middels om zich heen. Het is er intussen in vier provincies opgedoken. Volgens de jong ste telling zijn er 137 besmet tingen, waarvan 130 een dode lijke afloop kenden. Nooit eer der vielen er zoveel doden door een uitbraak van Mar- burg. Het virus werd in 1967 in kaart gebracht nadat laboratorium medewerkers in de Duitse ste den Marburg en Frankfurt en in de toenmalige Joegoslavi sche hoofdstad Belgrado een ziekte hadden gekregen. Ze bleken te zijn besmet door uit Uganda geïmporteerde apen die werden gebruikt voor proeven. De grootste uitbraak tot dusver was in de Democra tische Republiek Congo. Daar kwamen tussen 1998 en 2000 in totaal 123 mensen om het leven. brussel/anp - Ongeveer dui zend ton voedsel en diervoer met het illegale gentech- maistype BT-10 is vanuit de VS in Europa terechtgekomen. De Europese Commissie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Dit kon gebeuren omdat het Zwitserse gentech-bedrijf Syn- genta jarenlang het type BT-10 heeft verwisseld met een wel toegelaten type. Amerikaanse boeren hebben daardoor het verkeerde gen-maïs geteeld, die via allerlei producten in de EU is beland. Het type gen-maïs is niet ongevaarlijk. Het bevat een gen dat leidt tot resistentie te gen een antibiotica, zo heeft Syngenta in Brussel toegege ven. Het bedrijft voegt eraan toe dat de gen niet actief is. Aanvankelijk werd gezegd dat het type BT-10 niet schadelijk was. Eurocommissaris Kyprianou (Consumentenbescherming) betreurt het dat producten met een niet-toegelaten gen-aan passing Europa zijn binnenge komen en eist van de VS dat het niet meer zal voorkomen. door onze correspondent Harald Doornbos beiroet - De Libanese hoofd stad Beiroet heeft een "Virgin Megastore', een grote interna tionale boek- en muziekwin kel, met een zeer ruime collec tie aan boeken. Maar 's we relds nummer 1 bestseller, De Da Vinci Code van auteur Dan Brown is nergens te vinden. De jongeman achter de kassa; „Tja. Dat boek mogen we he laas niet verkopen. Maar we hebben wel andere boeken van Dan Brown." Wereldwijd zijn liefst 25 mil joen exemplaren verkocht van de fictieve thriller waarin de historische juistheid van de oorsprong van het rooms-ka- tholieke geloof in twijfel wordt getrokken. Het Vaticaan is met een propaganda- offensief be gonnen. Maar in Libanon is het boek simpelweg verboden. De maatregel is genomen door de Libanese veiligheidsdienst die in opdracht handelde van de zeer invloedrijke Libanese katholieke kerk. Libanon mqg dan een Arabisch land zijn, bijna veertig procent van de bevolking is christelijk. In de Da Vmci Code vertelt Dan Brown het verhaal van een katholieke groepering die niet terugschrikt voor moord om te voorkomen dat het 'ech te' verhaal van Jezus uitlekt - dat hij getrouwd was met Ma ria Magdalena, en dat hij de vader was van haar kind. En dat er nu nog altijd afstamme lingen van Jezus zijn. Dat ging het Katholieke Informatie Centrum in Beiroet te ver. „Zoiets kunnen we niet toela ten", zegt priester Abdo Abou Kassm, hoofd van het cen trum. „Dit druist in tegen al onze moraal, tegen al onze overtuigingen." Een pater die toevallig Kassm's kantoor bin nenloopt vult aan: „Dit is het Midden-Oosten. In Nederland mag je een meisje op straat kussen, hier word je daarvoor in elkaar geslagen. Hetzelfde geldt voor de Da Vinci Code. Zo'n boek willen wij hier niet lezen." Volgens de Libanese grondwet is het strikt verboden om reli gieuze gevoelens te krenken. Elk boek wordt daarom voor dat het wordt uitgegeven ter beoordeling voorgelegd aan religieuze groeperingen en zij kunnen bezwaar aantekenen. Het komt slechts zelden voor dat in Libanon een boek daad werkelijk wordt verboden. Priester Kassm: „Het is jam mer dat we een boek moesten verbieden. Maar er zijn krach ten aan het werk tegen wie we ons moeten weren. De Da Vin ei Code is gemaakt door vijan den van de kerk." brussel/anp - Europeanen die naar de Verenigde Staten rei zen, dreigen vanaf 25 oktober een visum te moeten aanvra gen. De VS accepteren vanaf die datum waarschijnlijk de pas poorten van veel Europese lan den niet meer. De VS eisen dat de paspoorten voorzien zijn van een chip waarop gezichtskenmerken zijn opgeslagen. De meeste EU-lan- den kunnen zulke paspoorten echter nog niet uitgeven. De Amerikaanse senaat heeft de EU gisteren gemeld dat verder uitstel van de plicht onwaar schijnlijk is, aldus een woord voerder van de Europese Com missie. Brussel studeert nog op de gevolgen en mogelijke reac ties. De woordvoerder erkent dat het aanvragen van een vi sum „tijdrovend en omslach tig" is. Een visum kost door gaans enkele tientallen euro's en moet afgehaald worden bij een ambassade of consulaat. Europees Commissaris Frattini (Justitie) had vorige week per brief gevraagd om uitstel tot au gustus 2006. Hij stelt dat EU- landen hard werken om aan de Amerikaanse eis te voldoen, maar dat de technische specifi caties nogal laat beschikbaar zijn gekomen. Enkele Europese landen halen het ultimatum in oktober waar schijnlijk wel, zo heeft het Ame rikaanse senaat de Europese Commissie geantwoord. Inwo ners die landen zouden dan wel met hun paspoort de VS mogen binnenkomen. De Europese Commissie had gisteren nog geen overzicht welke landen dat zouden kunnen zijn. madrid/anp - De Marokkaanse terreurverdachte Youssef Bel- hadj is gisteren door België uit geleverd aan Spanje. De Spaanse autoriteiten vermoe den dat Belhadj de Europese leider is van al-Qaeda. Hij zou onder de naam Abu Duhan al- Afghani de grote organisator van de aanslagen in Madrid zijn geweest. Al-Afghani presenteerde zich kort na de aanslagen op een vi deoband als de militaire leider in Europa van al-Qaeda. Hij stelde dat de Spanje het doelwit van de aanslagen was, omdat de toenmalige centrum rechtse regering van José Maria Aznar zich vierkant achter de interventie in Irak had ge schaard. Bij de terreuracties in Madrid op 11 maart 2004 kwa men 191 mensen om het leven. charlottetown - Twee jagers slepen de zojuist doodgeslagen zadel- rob- en klapmutsjongen naar hun boten, waar ze zullen worden ge vild. Op de ijsvlaktes bij Newfoundland (Canada) is de jacht op jonge zeehonden in volle gang. De Canadese regering heeft toestemming gegeven er dit jaar 319.500 te doden. Drie Nederlandse Kamerleden zijn in Newfoundland om met eigen ogen te zien hoe de jacht in zijn werk gaat. Joanneke Kruijssen (PvdA) en Janneke Snijder (WD) op uitnodiging van het International Fund for Animal Welfare en Chris- ta van Velzen (SP) is uitgenodigd door Bont voor Dieren. De drie wil len dat er een eind komt aan de jacht op de zeehonden, die alleen voor hun pels worden gedood. De meeste zeehondenvellen worden in Europa - vooral Noorwegen en Denemarken - verwerkt tot bont. De stapels karkassen en de geur van zeehondenbloed maakten in druk. Snijder: Je kunt goed zien dat ze met die knuppel vooral op het kopje slaan. Een afschuwelijk gezicht. Die diertjes zijn vaak niet meer dan drie weken oud en volkomen weerloos." Snijder heeft zelf nog een foto gemaakt van een nog levende zeehond. „Het beestje lag tussen dode kadavers. Ik ben erg bang dat hij nu niet meer leeft." Minister Veerman (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) is bereid een importverbod in te voeren. Dan moet echter aan een aan tal voorwaarden worden voldaan. Zo moet het verbod verenigbaar zijn met het Europese en internationale recht. Verder vindt de minis ter dat een dergelijk verbod een meerwaarde moet hebben. Hij wijst erop dat Nederland nauwelijks in zeehondenproducten handelt. Foto: Reuters Artsen proberen op Nias te redden wat er te redden valt door onze correspondent Step Vaessen gunung siTOLi - Haast in trance strompelt de vroujv naar het provisorische mortuarium op de stoep van de Santa Maria- kerk. „Hier liggen mijn man, mijn zoon en mijn dochter", schreeuwt ze hysterisch. „Al leen deze heb ik kunnen red den." Op haar arm draagt ze een baby. Ze gaat over in een monotoon gezang waarmee ze zichzelf lijkt te willen troosten. Het verdriet is hoorbaar bij de christenen van Nias. Rouwen in stilte doen vooral de mos lims. Sufrida kan maar niet tot leven komen. Ze werd na 36 uur ver suft onder het puin vandaan gehaald. Ze kan niet vertellen hoe ze de penible uren heeft doorstaan, want er komt geen geluid meer uit haar mond. Met een dode blik staart ze voor zich uit. Ze tilt haar rok op waardoor een enorme vleeswond op haar been zicht baar wordt. Haar negenjarige dochter heeft ze in de duisternis van wat haar huis was moeten achter laten. Sufrida bivakkeert met andere gewonden op de stoep van de moskee. In de nood- hospitaals is alleen plaats voor zware gevallen. Soldaten zetten daar een spuit in het been van een jamme rende vrouw. Open en bloot ligt ze voor iedereen te kijk, terwijl ze wordt geopereerd. Doktoren uit Singapore probe ren in de chaos levens te red den. Maar de middelen zijn beperkt. De echtgenoot van Emerencia is die ochtend overleden aan een ontsteking. Hij kreeg geen antibiotica. Ook wilde de heli kopter van de Verenigde Naties hem niet meenemen naar Me- dan omdat hij geen gebroken botten had. Een blok beton was op zijn buik gevallen en plette zijn ingewanden. Eme rencia staat met haar dochters te rouwen bij zijn lijkzak. „Hij kwam er levend onderuit en nu is hij toch van ons heenge gaan", huilt ze. „Wat moet ik nu nog?" Niet ver van haar vandaan staat president Yudhoyono met een priester te bidden voor de doden. Maar ze ziet hem niet staan. Een meisje ziet hem wel. Ze rent huilend op hem af en smeekt om hulp. „Mijn broertje en zusje zijn dood. U moet ons helpen", huilt ze. Na alle rampen raakt de president bedreven in dit soort situaties. Kalm maar ge roerd, belooft hij dat het alle maal goed komt. Even later geeft hij toe dat er fouten zijn gemaald. De dis trictschef van Nias en zijn ad judant waren niet op hun plek toen er hulp geboden moest worden. Ze waren na de aard beving gevlucht en niet meer teruggekeerd op hun post. „Dit mag niet gebeuren", sprak de presidént vermanend. „We moeten met z'n allen iets meer moed tonen." De getraumatiseerde overle venden van Nias waren met hun lege magen al woedend de straat op gegaan. „De hulp moet sneller en die komt nu ook sneller", belooft de presi dent. Maar de inwoners van Nias smeken nog steeds om eten. Vooral de vluchtelingen in de bergen zijn verstoken van hulp omdat daar niemand komt. Ze durven niet af te da len omdat ze nog steeds den ken dat er een tsunami komt. Ze beseffen niet dat dit gevaar alleen het eerste uur na de be ving dreigde. „We willen dat de regering ons op de hoogte houdt of er nu wel of geen tsunami komt. Mensen zijn zo getraumatiseerd dat ze zelfs het eiland zijn afgevlucht. We horen alleen maar geruchten", zegt de ambtenaar Talinatola- hia terwijl hij in de puinhopen van zijn huis staat. Maar het tsunami waarschu wingssysteem zal in Indonesië nog zeker drie jaar op zich la ten wachten. Tot die tijd moe ten de mensen gebruik maken van hun intuitie. Bij een aard beving simpelweg rennen naar hoger gelegen gebied. harare/anp-rtr-afp - De politieke partij ZA- NU-PF van de omstreden Zimbabwaanse heerser Robert Mugabe heeft zoals verwacht de donderdag gehouden parlementsverkie zingen gewonnen. Volgens de nationale ver kiezingscommissie gisteravond is een meer derheid van de 150 zetels in handen van de regeringspartij gebleven. Nadat vrijdagmorgen aanvankelijk een voor sprong van de oppositiepartij MDC werd ge meld tijdens het tellen van de stemmen, was tegen de avond duidelijk dat de aanhangers van Mugabe opstoomden naar een ruime verkiezingszege. De rappe voorsprong van de oppositionele MDC (Movement for Democratie Change) was geen verrassing, omdat de eerste getelde stemmen voornamelijk uit stedelijke gebie den kwamen. Die vormen traditioneel de machtsbasis van de MDC. Resultaten van het platteland, waar de regerende ZANU-PF sterk is, zorgden daarna voor een uiteindelijk niet te stuiten zegetocht, aldus waarnemers in Ha rare. Volgens critici stond van tevoren al vast dat Mugabe de overigens rustig verlopen stem busgang zou winnen. ZANU-PF had zich in de aanloop naai- de verkiezingen, door mid del van omstreden aanpassingen van kies wetten, al verzekerd van dertig van de 150 parlementszetels. Ook de strijd om de negen tig overgebleven zetels is volgens de oppositie allesbehalve eerlijk verlopen. Oppositieleider Morgan Tsvangirai sprak gis teren van een enorme en „walgelijke" fraude. Volgens Tsvangirai zal ZANU-PF tweederde van de beschikbare zetels gaan bezetten. De MDC is niet van plan de vermeende fraude via de rechter aan te vechten omdat Mugabe zich daar toch weinig van aantrekt. Tsvangirai waarschuwde wel voor een volksopstand, want „het volk van Zimbabwe moet zijn stem en het recht op vrije en eerlijke verkiezingen verdedigen", aldus de voormalige vakbonds leider. Onder de 5,7 miljoen geregistreerde kiesge rechtigden zouden honderdduizenden niet bestaande of overleden personen zijn. In de campagne bediende ZANU-PF zich volgens de oppositie van ongeoorloofde methodes om kiezers aan zich te binden, zoals het uit delen van voedselpakketten onder de straat arme bevolking. De opkomst bij de verkiezingen lag op circa 42 procent, vergeleken met 48 procent bij de laatste, onrustig verlopen, stembusgang in 2000. In zes van de tien provincies zijn vol gens de kiescommissie circa 10 procent van de kiezers teruggestuurd omdat ze bij de stemlokalen niet de juiste papieren konden tonen. Volgens een onafhankelijke waarne mersorganisatie is dat met bijna een kwart van de stembusgangers gebeurd. De Britse minister van buitenlandse zaken Straw repte in Londen van „zwaarwegende onregelmatigheden" in Zimbabwe. Groot-Brittannië is de voormalige kolonisator van Zimbabwe (Rhodesië). Mugabe spuwt ge regeld zijn gal over de Britse „bemoeienis' met zijn land. In een totale chaos probeert de bevolking op Nias te overleven. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5