BINNENLAND I SER-voorstel over WW erg onzeker Zondag open! St. Pietersplein Fietsendieven merken nog niets van 'aanpak' Balkenende rekent op gezond verstand D66-leden C Tilburg: Boefjes corrigeren op ordeschool Stille tocht voor penningmeester moskee Vermiste machinist na twee maanden terecht n cc 15% bcTX-tcc^cy* cry cr'cccp.ccc<ce,L ''pervfcri.t Ircy (pP'tcrccte.cc&e-e-k, t Kamer voor en Zalm tegen plan Volop grappen en grollen Met het Meubelplein naar het W Meubelplein Leiderdorp Carrièrekansen vergroten? zaterdag 2 april 2005 jaar voor ismoord it van gisteren stond :de binnenlandpagi- stukje over de Kop jen verkeerde foto. De ^.Iren op de foto is het ||vt Center en niet de Montevideo. Hier aan aanbouw zijnde ^■oontoren van Neder- ANP - Het gerechtshof in 3rUl heeft gisteren in ho- p celstraffen tot veer- pgelegd aan drie Ha- egens betrokkenheid 3rd op een man, pal ïaagse station Hol- :==or in 2003. Het hof Ivierde verdachte vrij, der bij de rechtbank. Jesterug ghanistan w- Het grootste deel jpache-detachement istan keert morgen te- jlerland. Dat heeft het I van defensie gisteren ftn. De eenheid was Jiaart vorig jaar op Ka- lational Airport gesta- Jer ondersteuning van fctionale Veiligheids- F). jrs krijgt ®ligd huis - Tweede-Kamerlid prijgt eind van de i extra beveiligde wo- i' Randstad. Hij hoeft nger op Kamp Zeist |ren. „Het is fantas- De dag dat ik 1st verlaat, maak ik een jpagne open", aldus lis. Eerder kreeg WD- iHirsi Ali de beschik- ■een woning. straf voor -^gonhacker Een 21-jarige hacker is gisteren door de po- ;r in Utrecht wegens vredebreuk veroor- i vasen werkstraf van 120 ogtran de helft voorwaar- aai was in het computer- 'er/an een Amerikaans al innengedrongen en mageheime bouwteke- a vin het Pentagon (mi- aktan defensie) uitge- ïoij mailde het bedrijf 1 wod om de beveiliging 'e kren. Als dank kreeg hij kje op zijn dak. 3ttt eradeel wil k°windmolen ap] en De gemeente Donge- opl 23 windmolens ver- ïinpor vier grote windtur- •bift een hoogte van 80 tot ig ar. De Friese plaats zou it. ,de hoogste windmo- voMederland krijgen. Het 3ed21 miljoen euro. noi "«tra :ht tehuis len n g - De Inspectie voor ie ddheidszorg heeft don- :t eet verscherpt toezicht rpleeghuis Altingerhof opgeheven. De in- seft dat gisteren beves- tehuis kreeg de afgelo- jn extra aandacht van ;tie omdat bewoners en werden gelaten. De an Altingerhof heeft soneelsleden aange- lie overdag toezicht »p de patiënten. pere regels ielvervoer - - Gehandicapten mo- s alleen in een busje of f vorden vervoerd als oei goed is vastgezet een veiligheidsgordel en. Bovendien komen tan het veiligheidssys- gehandicapten be- Dat schrijft minister rkeer) in een brief die jn aan de Tweede Ka- it gestuurd.Ze reageert op een rapport van de Verkeer en Water- liet weten dat gehan- soms gevaar lopen als busje of taxi zitten. Tilburg/ANP - Disciplineren en corrigeren. Dat zijn de kern woorden voor de ordeschool die op 1 januari 2006 de poor ten opent in Tilburg. De ge meente, jeugdzorg- en onder wijsorganisaties en het Veilig heidshuis in Tilburg hebben daarvoor gisteren een overeen komst ondertekend. Op de school is plaats voor jon ge boefjes tussen de 12 en 18 jaar oud. De Tilburgse wethou der Backx van Onderwijs ver wacht dat uiteindelijk ongeveer honderd jongeren in aanmer king komen voor een plaats op de school. In overleg met schoolleiding, ouders en het Veiligheidshuis wordt bepaald wanneer een leerling naar de ordeschool moet. De bestuurder benadrukt dat het niet gaat om een inrichting of internaat. De school is be doeld voor kinderen die vanwe ge hun gedrag niet meer te handhaven zijn op hun eigen school. „Kinderen gaan voor een paar maanden naar deze instelling. Daarna gaan ze ge woon weer terug naar de school waar ze vandaan komen." De gemeente Tilburg heeft voor het eerste jaar van de orde school twee ton vrijgemaakt op de gemeentelijke begroting. De provincie Noord-Brabant legt een zelfde bedrag op tafel. An dere partners van het project zoeken nog naar financiën. Met het ministerie van onderwijs wordt gepraat over subsidie. Zeist - Ongeveer tweehonderd mensen liepen gistermiddag mee in een stille tocht voor de vorige week donderdag neergestoken penning meester van een moskee in Zeist. De optocht verliep volgens de politie rustig. De deelnemers aan de tocht droegen een spandoek met de tekst: 'Wij willen gerechtigheid' en 'Stop eerwraak en terreur'. In de tocht liepen voornamelijk mensen mee van Marokkaanse afkomst. Bij het stadhuis las een neefje van het slachtoffer een verklaring voor: „De familie van het slachtoffer is niet uit op nog meer wraak. Iedere vorm van eerwraak of bloedwraak keuren wij bij deze ten stelligste af." Ook de burgemeester van Zeist sprak verzoenende woorden. De penning meester van de El Matakhine-moskee werd tijdens een gevecht doodgestoken. Bij de vechtpartij gingen twee groepen elkaar met onder meer stokken en knuppels te lijf. De dood van de 6i-jarige man was een dramatisch hoogtepunt in een langer durende vete tussen twee Ma rokkaanse families, aldus de politie. Foto: GPD den haag/gpd - Premier Balkenende heeft de leden van D66 opgeroepen om vandaag in te stemmen met het 'paasak- koord'.„Ik ga er van uit dat ook de D66- leden het algemeen belang voor ogen hebben", zei hij gisteren na afloop van de ministerraad. Wanneer de D66-leden, op een ingelast congres in Den Haag, tegen stemmen, dan stapt de partij uit de regeringscoali tie en zet het voortbestaan van het kabi net op losse schroeven. Vanwege het belang, zal Balkenende het congres volgen via de rechtstreekse tele visie-uitzending. Het gaat om de toe komstagenda, om Nederland sterker te maken", aldus Balkenende, „Ik ver wacht een spannend debat, maar heb er ^lle vertrouwen in, dat Boris Dittrich en de D66-ministers de leden kunnen over tuigen." In de ministerraad bekrachtig de het hele kabinet het paasakkoord, dat vorige week zaterdag door de coalitie partijen CDA, WD en D66 werd geslo ten. Daarin staat onder meer dat het kabinet een nieuwe poging doet om de gekozen burgemeester door de Tweede Kamer te krijgen. Verder is er in het akkoord afge sproken, dat er meer geld komt voor on derwijs en de kenniseconomie: ieder jaar 250 miljoen euro extra en daarnaast nog eens eenmalig een bedrag van 500 miljoen. Tot slot komt er een verande ring van de publieke omroep: die moet zich minder met amusement gaan be zighouden en meer met cultuur en in formatie. Het is nog onduidelijk of de D66-achter- ban deze toezeggingen voldoende vindt. Uit peilingen onder de leden blijkt dat velen nog steeds vinden dat de partij uit het kabinet moet stappen, nu de komst van de gekozen burgemeester (een oude D66-wens) door de Eerste Kamer werd weg gestemd. Daarnaast werd de ge wenste vernieuwing van het kiesstelsel door CDA en WD afgewezen. Veel partijprominenten hebben zich al tegen de toezeggingen uit het paasak koord gekeerd. Zij vinden het een zoet houdertje, omdat de gewenste gekozen burgemeester er in hun ogen niet mee dichterbij komt. D66-oprichter Hans van Mierlo houdt zijn kaarten nog voor de borst. Hij beslist vandaag op het con gres pas wat hij zal stemmen. Waar schijnlijk zal zijn stemgedrag grote in vloed hebben op het verloop van het congres. Ondertussen heeft vice-premier Brink horst al een voorschot genomen op de goede afloop van vandaag. De D66'er wil dat zijn kersverse collega Pechthold (op volger van de afgetreden De Graaf) nog voor het eind van deze kabinetsperiode met een voorstel komt om tot een geko zen formateur te komen. De formateur stelt na de verkiezingen het kabinet samen. In de meeste geval len is hij ook de latere minister-presi dent. Eerder pleitte een commissie van de WD hier ook al voor. Pagina Media: 'NCRV-oproep minder passend' amsterdam/gpd - „Allemaal geldklopperij, ik laat me er echt niet door weerhouden een fiets te jatten." De Amsterdamse fietsendief Roy (35) is niet on der de indruk van de nieuwe maatregelen van de gemeente om tweedehands fietsen van een chip te voorzien. Een colle ga-fietsendief: „Ach, een strijk ijzer erop en ik brand dat ding zo weg." Toch werpt het jarenlange of fensief van gemeente, justitie en politie tegen fietsendiefstal in Amsterdam zijn vruchten af. Het diefstalrisico van een fièts in de hoofdstad is sinds 2001, toen de drie partijen zich ver enigden in de werkgroep dief stalpreventie, iets gedaald. Het lijkt een dmppel op de gloeiënde plaat in de stad waar naar schatting 80.000 fietsen per jaar worden gestolen, maar projectmanager Désirée Baren- dregt (rode Kronan, twee slo ten) is optimistisch, al is het maar omdat er eindelijk serieus iets wordt gedaan aan fietsen diefstal. Tot voor kort werd dat nog gezien als een soort onver mijdelijk bijverschijnsel van het wonen en werken in Amster dam. De landelijke Fietsersbond be schouwt de Amsterdamse aan pak als 'een veelbelovende ma nier om fietsendiefstal tegen te gaan', zegt onderzoeker Frank Borgman van de bond. „De rest van het land kan er veel van le ren." Volgens Borgman moeten poli tie en justitie werk maken van Fietssloten aan het straatmeubilair; stile getuigen van gestolen fietsen. Foto: GPD/Harmen de Jong het opsporen van gestolen rij wielen. En moet de gemeente er bijvoorbeeld voor zorgen, dat er voldoende rekken zijn waar fietsen aan vast kunnen worden gemaakt. Een belangrijk punt in de Am sterdamse aanpak is de regi stratie van fietsen. Het inbren gen van chips in tweedehands fietsen is er een onderdeel van. Momenteel wordt landelijk ge zien in maar een kwart van alle gevallen aangifte gedaan van fietsendiefstal. Vooral in stu dentensteden ligt dat nog een stuk lager. Als een gestolen fiets geregistreerd staat, heeft de ei genaar meer kans dat hij zijn fiets terugkrijgt als hij aangifte doet. Een andere pijler onder de Am sterdamse aanpak is de oprich ting van de Amsterdamse Fiet sen Afhandel Centrale (AFAC), een centrale plek waar alle ge vonden fietsen en losgeknipte 'wrakken' worden afgegeven. Vanaf het begin in 2003 heeft de AFAC 27.000 fietsen ver werkt. Alle rijwielen zijn j_ streerd en gecontroleerd op diefstal. De wrakken worden vernietigd, zodat de stad met een wordt gezuiverd van onvei lige fietsen. De deugdelijke fietsen blijven drie maanden wachten op hun eigenaar. Als die niet verschijnt, worden ze, voorzien van regi stratie, terug in omloop ge bracht. Een deel gaat naar han delaars, mits die de gedragsco de voor fietshandelaren hebben ondertekend. Een ander deel wordt opgeknapt in de Kring loopwinkel, waar leden van de studentenvereniging Asva voor 45 euro een fiets kunnen aan schaffen. „Studenten vormen een belangrijke doelgroep van de illegale handel", zegt Baren- dregt. „Die snijden we nu de pas af." Voor Roy heeft het nog geen ef fect. Op mooie zonnige dagen verkoopt hij wel vier of vijf fiet sen. Zijn nieuwste aanbieding is een zwarte damesfiets. „Fietst lekker hoor." Met die woorden prijst hij zijn waar aan op zijn vaste stek, op de brug bij de Oudemanhuispoort in het centrum van de stad. Nog geen halfuur later rijdt een stu dente op de fiets richting Kal- verstraat. Ze heeft er twintig eu ro voor betaald. Honderd meter van de plek waar de illegale verkoop is ge sloten, staat het mobiele gra- veerteam van de AFAC een si gaartje te roken.Al die plan nen zijn wel wat voorbarig", zegt een van de mannen die niet met zijn naam in de krant wil. „Zoals ik het begrijp zijn ze nu nog bezig een goed systeem te bedenken, om die hele han del te controleren en te hand haven. En de politie moet na tuurlijk ook wel meewerken, want als wij hier iemand met een gestolen fiets signaleren, mogen wij hem niet aanhou den. Tegen de tijd dat de politie er is, is de fietser al gevlogen." (advertentie) callantsoog/gpd - De vermiste treinmachinist Hans van Voorst is terecht. De 44-jarige man uit Callantsoog verliet op maandag 31 januari na een woordenwis seling met zijn vrouw het huis. Sindsdien werd hij vermist, maar gisternacht is hij door de politie op Amsterdam CS aan getroffen. De NS-machinist zwierf twee maanden met zijn personeels- vervoersbewijs door Nederland en het buitenland, waarbij hij van station naar station reisde. Van Voorst overnachtte ver moedelijk in treinwagons die hij met een speciale sleutel kon openen. Problemen op het werk lagen ten grondslag aan de verdwijning. Kort voor zijn vertrek kreeg Van Voorst van zijn chef te horen dat hij niet naar behoren functioneerde. Kort na de vermissing dacht de politie dat de machinist slacht offer van een misdrijf was ge worden, omdat in Frankrijk en Italië geld van zijn rekening was gehaald. Daarna werd er steeds geld gepind bij grenswisselkan toren op stations in Nederland. Daardoor rees het vermoeden dat hij nog leefde. Twee weken geleden sprak Van Voorst nog met een collega die pas later een opsporingsbericht onder ogen kreeg. Angel JR 3250* van 3.299 - nu 2.804,- Zondag 3 april geopend van So good JR 6200* van 3.161,-nu 2.687,- den haag/anp - Het eindvoor- stel van de Sociaal-Economische Raad (SER) over de toekomst van de WW is gisteren op losse schroeven komen te staan. Mi nister Zalm (Financiën) vindt dat het plan het aantal WW'ers on voldoende terugdringt. Een meerderheid in de Tweede Ka mer steunt het SER-voorstel ech ter. Volgens de vakbonden stuurt Zalm ook aan op een nieuwe ruzie met de werkne- Kem van het opgelaaide geschil zijn doorrekeningen van het SER-plan door het Centraal Planbureau (CPB). Volgens Zalm bewijzen de cijfers dat het voorstel niet voldoet aan de ei sen van het kabinet. Hij wil aanpassing, anders zet het ka binet zijn eigen strengere be zuinigingsplan door- In het sociale akkoord sprak het kabinet vorig jaar met de vak beweging en de werkgevers af dat zij de kans zouden krijgen om in SER-verband met een al ternatief bezuinigingsplan voor de WW te komen. De sociale partners willen dat graag omdat zij vrezen dat jongeren en uit zendkrachten de dupe worden van de plannen van het kabi net. Die eiste wel dat werkge vers en bonden ook de doelstel ling zouden behalen van 43.000 minder WW-uitkeringen. Om gerekend komt dat neer op 480 miljoen euro. Voorzitter Kolnaar van de WW- commissie van de SER, en de vakbonden zeggen dat de CPB- cijfers bewijzen dat de vereiste bezuinigingen wel degelijk wor den behaald. Dat komt onder andere omdat de SER de maxi male duur van de WW verlaagt van vijf naar drie jaar en twee maanden. Wel gaat de uitkering in de eerste twee maanden om- Volgens Zalm blijkt uit de CPB- berekeningen echter dat het SER-plan een maximale bespa ring oplevert van tussen de 37.000 en 38.000 uitkeringen. De SER introduceert namelijk nieuwe regels die gunstig uit pakken voor oudere werklozen. Worden die maatregelen mee genomen in de berekeningen, dan neemt de bezuiniging met 5000 uitkeringen minder af. Premier Balkenende wilde gis teren niet reageren op de CPB- cijfers. Dat is volgens hem pre matuur, omdat er nog geen de finitief SER-advies ligt. Wel zei hij ook positieve elementen in de liggende plannen te zien. Daarbij wees hij onder meer op de aandacht voor zowel jonge ren als ouderen op de arbeids markt. Een meerderheid in de Tweede Kamer van CDA en PvdA geeft in ieder geval de voorkeur aan de SER-plannen boven het ou de voorstel van het kabinet. Zo vindt vice-fractievoorzitter Ver burg van het CDA dat bij de hervorming van de WW meer moet worden gekeken naar mensen en niet te veel naar de centen. Gisteren werd ook bekend dat FNV Bondgenoten, de grootste bond binnen de vakcentrale FNV, definitief tegen het eind bod is. De bond vindt onder andere dat de maximale duur van de WW-uitkering te sterk wordt beperkt en dat het voor stel te weinig nadruk legt op het voorkomen van werkloosheid. Bij een meerderheid van de an dere FNV-bonden lijkt zich echter instemming met het SER-plan af te tekenen. Vakcen trale CNV verbreekt de banden met politiek Den Haag als het kabinet de plannen van de SER niet overneemt. dedeling dat zijn naam 'Vitum- biko' 1 april betekent. De inter netsite dierennieuws.nl staat bijna vol met 1-april-grappen. Zo zouden op een landschap in Noord-Holland olifanten ko men te grazen en ontwikkelde een dierenarts voer voor konij nen dat poepen overbodig maakt. Ook de redactie van het jeugd journaal nam de kijkers in de maling. Het journaal meldde dat de regering het chatpro- gramma MSN wil verbieden voor kinderen onder de 14, om dat zij te lang achter de compu ter zitten. Kijkers konden bellen met de verzonnen actiegroep MSN4kids om te laten weten wat ze van de plannen vonden. rijswijk/anp - Dierenliefheb bers blijken op 1 april gewillige slachtoffers. Vorig jaar nog lie ten tientallen hondenbezitters hun dier keuren voor een heuse ruimtereis. Dit jaar riep de ge meente Maastricht hondenbe zitters op zich met hun viervoe ters te melden voor het afne men van DNA. Met de verza melde informatie zouden con troleurs na kunnen gaan welke honden op straat poepen. Bezoekers van het Noorderdie renpark in Emmen werden bij de ingang van het park naar een stal gestuurd waar de jon gen geblokte zebra zou verblij ven. In de lege ruimte was een foto van het dier te zien met de me- (advertenties) Amsterdam, Breda, Groningen, Heerlen en Utrecht Zondag 3 april van 10-17 uur. Het ontbijt staat klaar! Ma t/m vr 10-21 uur. Za 9- 20 uur. www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (0.10/min.) Woonboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33. Donderdag koopavond. Stoutenbeek Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1. Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond. Bezoek ons ook op internet: Win een reis met Meubelplein Leiderdorp 'v naar andere beroemde pleinen van Europa! f Zondag 3 april open A4, afslag 6. Gratis parkeren. Info: (071) 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp.nl Hogeschool hd perspectief Open Dag 113 april 118.00 - 21.00 uur (ook deeltijd, post-hbo en masters) I www.haagsehogeschool.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3