'NCRV-oproep minder passend' MEDIA Debat op 1: 'Het poldermodel voorbij' 'Functioneel lachen, het is té bizar' TMF-Awards vooral Borsato-feestje NOS vernieuwt websites nieuws en sport Beau nu echt weg bij Boulevard Andries Knevel en Jacobine Geel bekennen kleur Premier Balkenende vindt advertentie onverstandig elke krijgt w programma AVRO-directeur Gerben Eggink waarschuwt dat democratisch omroepbestel verandert in staatsomroep dredacteur =pe krant weg iM - Hoofdredacteur Horst (46) van de Xje Courant/Goudsche stapt op. Hij wil niet djr de nieuwe fusiekrant jmeen Dagblad en ze- onale dagbladen, die in s moet verschijnen. Ter nt|t gisteren weten dat hij upjiieuwe krant „niet de- aaassie en energie kan op- 5 p' als hij voor Haagsche ^0Jsche heeft. Ter Horst t fe°P laatste verschij- jpjg van de kranten. Razender voor ^jongeren - Omroep BNN en j^tion FunX willen nog m^omer een landelijk 50|naal voor stadsjonge- Wtten. Het 'urban radio' ejpordt samen met de Omroep onder de t gjim FunXL ontwikkeld. roducent van vier lokale ein de Randstad, maakt neplijke editie onder de BNN. De zender gaat s log voor een half jaar de Het is nog niet bekend je x de uitzendingen op ;n>eginnen. series en ,i!. via internet - RTL Nederland ^giaf 2 mei film en series ^Jen via internet. Op een jjjjsite van RTL kunnen in- rs voor 1,30 euro naar briete serie of film kij- jalen gebeurt via een te- tammer dat na een vijf durende gratis promo- Jjrschijnt. Dat heeft di- Peter op de Beek van 1 derland Interactief laten A\Iet gaat in eerste in- )m een experiment onder meer de Belgi an fedaadserie Aspe, de hgeks Matroesjka's en :h|lederlandse films als ntevan Oranje en Flodder druilen zijn. hei ;;benoemt s directeuren m ïf jiM - De NOS heeft de seuitgebreid. Per 1 april kkj van Brussel en Jan de ildjioemd als adjunt-direc- utBeiden versterken di- soperard Dielessen en ikjgesteld voor een perio ral jrie jaar. Van Brussel lleh vooral richten op de organisatie. Hij werkt iui)02 bij de NOS als ad- i hoofdredacteur NOS Ra- eqvvs. De Jong neemt de !d|organisatie voor zijn re- tijqHij begon in 1993 bij de letfrst als beleidsmedewer- dcit en sinds 1997 als int|larketing en Communi- IWI MRU $«$0^ m zaterdag 2 april 2005 mis Hilversum - Sommige kijkers zal bij voorbaat de schrik om het hart slaan bij de formule van het nieuwe NCRV/EO-programma Debat op 1. EO-kopstuk Andries Knevel staat al niet bekend als de meest ingetogen tv-presenta- tor, nu gaat hij ook nog eens stelling nemen in levensbeschouwelijke discussies! Net als Jacobine Geel, die namens de NCRV presen teert. „De chemie tussen Andries en mij is uitste kend", zegt Geel. „Knevel heeft de naam dat hij mensen altijd in de rede valt, terwijl van mij wordt gezegd dat ik mensen juist wel laat uitspreken. Ik ben heel benieuwd hoe die wisselwerking in het programma gaat uitval len. Ik heb er goeie hoop op dat het wel gaat vonken." Jacobine Geel over Andries Knevel, waarmee ze in debat gaat: „De chemie tussen Andries en mij is uitstekend" Foto: GPD/EO „Het is geen godsdienstig programma", stelt Geel nadrukkelijk. „Dat kan ook niet op za terdagavond om half negen, prime time." Uit kijkersonderzoek is verder gebleken dat mensen na het Journaal graag kijken naar een meningvormend programma, aldus Geel. „Feit is dat Debat op 1 tegenover het kijkcijferkanon Kopspijkers op het derde net staat. Het moeten niet alleen felle en bijterige debatten zijn, er is ook ruimte voor humor." Niet alleen de presentatoren gaan het debat aan, wekelijks kruisen ook twee gasten die verschillende geloofsovertuigingen - katho liek, protestant, islam of jodendom - aanhan gen de degens over actuele kwesties. Ook het publiek wordt ingeschakeld. Geel: „We be handelen de actualiteit vanuit een levensbe schouwelijke invalshoek voor een breed pu bliek. De Schiavo-zaak rond de Amerikaanse comapatiënte is bij uitstek een onderwerp voor Debat op 1. Net als een discussie over de gevolgen van prenatale diagnostiek bij vrouwen onder de 36. Het programma is se- mi-live, aan eventueel nieuws afkomstig van het D66-congres zullen we ook niet voorbij gaan." Het lijkt erop dat de NCRV slim in het gat springt, dat het Lagerhuis van de VARA, dat eind januari stopte, heeft achtergelaten. „Het maatschappelijk debat is speerpunt van de NCRV", beaamt Roek Lips, programmama nager bij de NCRV. Dat komt al tot uiting in programma's als Stand.nl op de radio, Rond om Tien op televisie en de omroepsite dis- cussie.nl. „Met Debat op 1 gaan we ons nog iets nadrukkelijker profderen op dat vlak. Ne derland 1 is het net van de verdieping, er was volgens de omroepen die het net bespelen duidelijk behoefte aan een programma dat vanuit verschillende levensbeschouwelijke invalshoeken inhaakt op de actualiteit." Ook de formule waarin de presentatoren na drukkelijk stelling nemen moet Debat op 1 programma onderscheiden van de bestaan de discussieprogramma's. Lips: „In veel de batprogramma's blijven de presentatoren neutraal, puur en alleen omdat journalisten dat nu eenmaal behoren te zijn. Wat ons be treft kan een journalist best kleur bekennen. Het is ook een prima manier om je als om roep helderder te profileren. Barend en Van Dorp bijvoorbeeld zitten ook zeker niet altijd neutraal in het gesprek. Het past in de tijd geest om duidelijk stelling te nemen. Het poldermodel voorbij." Berrit de Lange Debat op 1, vanavond, Nederland 1, 20.30 uur. emus hoofd 5BS-nieuws ieaiAM - Taco Rijssemus is psiril benoemd tot hoofd onieuwsprogramma's van iepjssemus was al verant- ?vèijk voor 'Hart van Ne- letj'. In zijn nieuwe funcue 'jj ook de leiding over an- ïsffiuwsprogrammas tijkier 'Actienieuws'. Rijs- 'olgt in deze functie E. >en tot Seavenaar die taanden geleden bij SBS :ions vertrok. ïv(um - Tooske Breugem de AVRO het nieuwe js jnma 'Help, ik word va- ,itfsenteren. Daarin kun- Jangere vrouwen hun iclj verrassen met een ul- 3radertest, aldus een ^Woordvoerster. De vader rsfrijgt, geheel onver- 5 Jeen weekeinde lang nfideren op bezoek. De e |j registreert hoe hij daar- jyflgaat. De AVRO is nog e f naar vrouwen die hun lllen opgeven. Komende icjjnoet het programma via djknd 2 te zien zijn. De uit ingen duren telkens een y0i, onbekend is nog hoe- ;r(jsveringen op de buis ko- >pl ic "4 brengt rogramma door onze mediaredactie Hilversum - De advertentie gis teren in een aantal dagbladen waarin de NCRV leden van D66 oproept de mediaparagraaf uit het paasakkoord van CDA, WD en D66 te schrappen is „minder passend". Dat zei premier Balke nende gisteren na afloop van de ministerraad. „Je kunt je afvra gen of het wel verstandig is voor een omroep om zich te mengen in een politieke discussie." De premier neemt daarmee af stand van de actie van de om roep, waarvan hij ooit vice- voorzitter was. „De NCRV heeft zijn excuses aangeboden en dat zegt misschien al genoeg", al dus de premier. De NCRV liet gisterochtend meteen weten 'geenszins te wil len bijdragen aan een kabinets crisis'. Mocht de D66-achter- ban vandaag op het partijcon gres tegen het paasakkoord stemmen, valt echter het kabi net. „Qua vorm was het mis schien een onhandige actie, qua inhoud niet", zei NCRV-di- recteur Coen Abbenhuis giste ren naar aanleiding van de dis cussie over de vraag of het ver standig is dat omroepen zich mengen in het politieke debat. „Als NCRV-lid ben ik totaal ver rast door de actie van de NCRV", aldus CDA-kamerlid Joop Atsma. „De omroepen zijn bezig met een actie om het ka binet te laten vallen en dat slaat nergens op." De NCRV maakt zich grote zor gen over de plannen van staats secretaris Medy van der Laan van mediazaken voor de toe komst van de publieke omroep. Zij verzetten zich tegen het te rugdringen van de invloed van de omroepen en hun leden op de programma's. Volgens pre mier Balkenende blijft er voor de omroepen „volop ruimte voor het kiezen van een eigen profiel." De NCRV wordt in zijn verzet gesteund door vooral de TROS en de AVRO. Beide omroepen, die zich wat gematigder tegen de kabinetsplannen teweer stel len, plaatsten gisteren adver tenties in enkele dagbladen in 'D66-groen', maar zonder af zender om 'de nieuwsgierig heid te prikkelen'. Vandaag ver schenen de ingezonden mede delingen opnieuw, maar nu on dertekend. Spotje De TROS zond gisteravond vlak voor het Journaal van acht uur een tv-spotje uit waarin voorzit ter Karei van Doodewaerd de D66-leden veel wijsheid toe wenst. „Wij zijn absoluut niet op uit een kabinetscrisis. Het is niet onze taak een stemadvies te geven", aldus een TROS- woordvoerster. „We willen de D66-aanhang slechts wijzen op de rampzalige gevolgen van het akkoord voor de omroepen." De TROS, die zich heftig verzet tegen het verdwijnen van amu sementsprogramma's bij de publieke omroep, opende giste ren ook een website (geenamusement.tros.nl) waar op mensen hun mening kun nen geven. De VARA, die vreest voor ver vlakking van het programma aanbod, mengt zich niet in de acties gericht op het D66-con- gres. De omroep sluit verweer in de nabije toekomst overigens niet uit. Stokpaardje BNN, EO en KRO reageren ge nuanceerder op de mediapara graaf. Wel vraagt KRO-directeur Ton Verlind zich in zijn weblog af waarom de staatssecretaris zich tot op programmaniveau mag mengen in de programmering van de publieke omroep, en een publieke omroep niet in de politieke besluitvorming. Doe lend op het stokpaardje van D66, meer rechtstreekse in vloed van de kiezers op de poli tiek, schrijft Verlind: 'Dan moet je ze ten aanzien van de publie ke omroep niet tegelijkertijd monddood maken.' De raad van bestuur van de pu blieke omroep is 'gematigd po sitief over de kabinetsplannen. Over de individuele acties van de omroepen wil de raad zich niet uitlaten. Marco Borsato (rechts), Jaimie Cullum (midden) en Candy Dulfer zetten gisteravond bij de uitreiking van de TMF-Awardsde boel lekker op stelten. Foto: ANP rotterdam/gpd - Marco Borsa to heeft besloten in 2005 vooral zijn aandacht te richten op Bel gië. Wat hij met een gerust hart kan doen, omdat het met zijn populariteit in eigen land nog wel even snor zit: 'Marcootje' was gisteravond de grote win naar bij de tiende TMF Awards in Ahoy', waar hij onder meer gekroond tot 'Artist Of The De cade'. Die nieuwe triomf werd eigenlijk de hele popparade door bekrachtigd met zijn op tredens als mede-presentator en als zanger, met als klapstuk zijn gedurfde eentweetje bij de Erasmusbrug met Tiësto in de vorm van het Engelstalige tran ce-nummer 'Love Comes Again'. De jubileumeditie, die zich dus op twee locaties afspeelde, le verde weinig verrassende win naars op. De jeugdige kijkers van de Nederlandse muziek zender bleken slechts in een ca tegorie voor een daverende sur prise te hebben gekozen: als beste rock act internationaal rol niet de wereldsterren van U2 uit de bus, maar de relatief on bekende Amerikaanse band Good Charlotte. Opvallend was verder de uitverkiezing van Na tasha Bedingfield tot beste bui tenlandse nieuwkomer voor Josh Stone en Jamie Cullum, die -evenals Ali B en Trijntje Oosterhuis - ook nog met Bor sato optrad. Voorts opmerke lijk: Within Tempation dat Kane aftroefde in de sectie rock na tionaal. Borsato, tot dusver alle jaren in deze prijzenregen onderschei den, Tiësto en Lange Frans en Baas B waren dit keer de enige meervoudig genomineerden die meerdere TMF-trofeeën op streken. Borsato werd behalve tot 'decenniumkampioen' weer uitgeroepen de beste artiest na tionaal, collega Tiësto kon de beeldjes voor de beste dance- act en de 538 best single award in ontvangst nemen, en Lange Frans Baas B werden ge kroond tot beste urban-act en beste nieuwkomer. AVRO-directeur Gerben Eggink: „Het is toch lachwekkend dat de staatssecretaris bepaalt wat er wel of niet op de buis mag. Die situatie had je vroeger in de Oostbloklanden. Foto: GPD/AVRO Gerben Eggink, algemeen direc teur ad interim bij de AVRO, is het lachen vergaan na het horen van de mediaplannen van D66- staatssecretaris Medy van der Laan. De omroep moet geen speelbal zijn van de politiek, maar een serieuze speler op ra dio, televisie en internet. door Jacques Geluk Hilversum - „Volgens de me diaplannen van staatssecretaris Medy van der Laan mag alleen functioneel lachen straks nog bij de publieke omroep. Het is té bizar. De discussie over het amusement dat wij mogen uit zenden is lachwekkend, maar op deze manier vergaat je het lachen", zegt ir. Gerben Eggink (46), algemeen directeur ad in terim van de AVRO in reactie op de mediaparagraaf in het 'Paasakkoord', waar het con gres van D66 zich vandaag over buigt. „Het is toch lachwekkend dat de staatssecretaris bepaalt wat er wel of niet op de buis mag. Die situatie had je vroeger in de Oostbloklanden." Eggink vindt in elk geval dat de omroepverenigingen zelf pro gramma's moeten kunnen ma ken, maar ook invloed moeten terugkrijgen op de programme ring. Zodat niet een kwalitatief hoogstaand programma om elf uur 's avonds wordt weggezet omdat de netcoördinator dat beter vindt. De staatssecretaris en de raad van bestuur van de Publieke Omroep vinden juist dat de omroepen nog meer dan nu leveranciers van program ma's moeten worden, waarvoor ze 340 miljoen euro per jaar krijgen. „De omroepen weten waaraan de kijkër behoefte heeft, maar er moet wel een instantie zijn die controleert of doelstellingen worden gehaald en die de ver enigingen daarop afrekent. De AVRO wil speler zijn en geen speelbal. Dat was ook het mot to waarmee ik in september vo rig jaar ben aangetreden bij de AVRO, want wij hebben geen ambtelijke top nodig die de boel hier gaat bepalen." Boosheid Eggink laat zijn gemeende on derhuidse boosheid over de plannen langzaam naar buiten komen. Het is voor het eerst dat hij reageert op het paasakkoord dat vorig weekeinde werd ge sloten tussen CDA, WD en D66. „Ik zie met lede ogen aan hoe een democratisch omroep bestel, dat al tachtig jaar func tioneert en nog steeds door een meerderheid van de kijkers en luisteraars wordt gewaardeerd, verandert in een staatsomroep. Het risico van de plannen van de staatssecretaris is dat de pu blieke omroep op deze manier een elitaire grachtengordelzen der wordt waar niemand naar kijkt. Het gaat er toch om wat de kijker wil? Als we de staatsse cretaris volgen komen we in een spiraal terecht waar de kij ker niet op zit te wachten." Eggink ergert zich niet alleen aan de mediaparagraaf. „Dat hele paasakkoord is funest voor het vertrouwen in de politiek. Zaken waar geen parlementaire meerderheid voor is, zoals de omroepplannen, worden nu in achterkamertjes beklonken. En dat kon alleen omdat geen van de drie partijen nieuwe verkie zingen aandurfde. Het is een schande dat juist D66 hier op deze manier aan meewerkt. Uit niets is gebleken dat de pro gramma's van de publieke om roepen niet aanslaan, de om roepen doen het goed. We wor den meer dan tot nu toe afgere kend op wat we presteren. Het is dan toch een rare ontwikke ling als Den Haag wil gaan be palen wat de luisteraars en kij kers mogen horen en zien. En dan is er nog iets. Het centraal regelen van de publieke om roep, dus de introductie van een staatsomroep, gaat in tegen de principes van D66, een partij die er zo vóór is het bestuur dichter naar de burger te bren gen." Meerwaarde Hij kan het niet nalaten de AVRO apart te noemen. „Ne derland 2 is al maanden de best bekeken publieke zender en de AVRO speelt op die zender, ons nieuwe thuisnet, een steeds be langrijkere rol. We maken pro gramma's waarmee we ons on derscheiden van het aanbod van de commerciële omroepen. We bieden dus duidelijk meer waarde. We zijn heel construc tief bezig. Uit niets is gebleken dat een centraal geregelde pro grammering beter is. Er is dus geen enkele aanleiding voor het instellen van een centraal co mité." „Medy van der Laan heeft die plannen allang onder zich, maar iheens gaf ze op tweede paasdag een persconferentie. Heel boeiend, een geweldige doorbraak, werd er gezegd. Maar in feite gaat het om een dooie mus. We hebben een goed omroepbestel, waarmee het echt de verkeerde kant op gaat wanneer de staatssecreta ris zich gaat bemoeien met het soort programma's dat gaat worden uitgezonden." Eggink maakt turbulente tijden mee in deze fase van zijn waar nemerschap. Niet alleen is er ineens het paasakkoord, even daarvoor is het AVRO-bestuur opgestapt omdat de vereni gingsraad zich niet serieus ge nomen voelde. Dat toont vol gens Eggink aan dat de AVRO een democratische beweging is waar de leden het nog steeds voor het zeggen hebben. En juist die leden worden vol gens Eggink monddood ge maakt als Van der Laan haar zin zou krijgen. Eind april bepaalt de Verenigingsraad van de AVRO met welke strategie de omroep verdergaat en ook hoe de nieuwe topstructuur - be stuur en directie - van Neer- lands oudste omroepvereniging eruit gaat zien. je|dam - De KRO begint 10 (jiet een filmprogramma jjpjnderen. Het programma j naai- de titel Filmhit, is een programma over it heel gericht wordt ge- roor en ook door kinde presentatoren van on- raalf zullen kinder- en s beoordelen op crite- kinderen belangrijk vin- :efe KRO heeft in eerste in- aijeen reeks van tien pro- inia's besteld, maar is en- ast over de eerste drie af- e^en. Elke Filmhit duurt lai minuten. Jonge kijkers >9n overigens ook hun ei- i jeorecensie opsturen n£t programma. Elke week er een filmpje op televisie (inden. door onze mediaredactie Hilversum - Het totale nieuws aanbod van de NOS op internet is sinds gisteren samengebracht op de site nos.nl. Wie meer in formatie wil over belangrijk nieuws en sportnieuws kan te recht op nosjournaal.nl .en nos- studiosport.nl. De vernieuwde websites werden gisteren gelan ceerd op een symposium ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van NOS Teletekst. De centrale portal nos.nl is op gezet op basis van de formule van NOS Teletekst. De TT-pagi- na's 101 en 601 vormen het hart van de berichtgeving op de site. Ook is op de nieuwsportal de rubriek Etcetera, met show-, film- en lifestyle-nieuws ge plaatst. De vernieuwing van de internetsites is het eerste zicht bare gevolg van de omvorming van de NOS tot volwaardige multimediale nieuwsorganisa tie, met NOS Journaal en NOS Studio Sport als 'sterke mer ken', aldus de NOS. Uit onderzoek van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek, uit gevoerd ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum, blijkt dat elke dag ruim 2,1 miljoen mensen naar NOS Teletekst kijken via de televisie. Door hetzelfde concept toe te passen op inter net hoopt de NOS op meer be zoekers voor de website. De in ternetsite van NOS Teletekst blijft ook bestaan. Gemiddeld 152.000 mensen raadplegen te letekst elke dag via internet, blijkt uit het KLO-onderzoek. De populairste teletekstpagi na s zijn nieuws, weer en ver keer, en de sportrubriek. Slechts 10 procent van de tele- tekstgebruikers gaat regelmatig buiten hun vaste rijtje pagina's. De meest populaire 'startpagi na' is nieuwsrubriek 101. Daar na volgt de index (100) en het sportnieuws (601). Teletekst staat vooral 's avonds op, met een piek tussen 22.00 en 23.00 uur. Vier op de vijf on dervraagden zet de televisie wel eens speciaal aan om naar tele tekst te kijken. Senioren tussen 50 en 65 jaar zijn oververtegenwoordigd in het televisiepubliek van NOS Teletekst. Het gedrag van kijkers op inter net wijkt sterk af van de tradi tionele gebruikers. Bezoekers komen vooral op werkdagen, tijdens de lunch en aan het eind van de middag. Online is behalve het nieuws vooral de beursrubriek populair. Sport doet het in verhouding minder. De Nederlandse bevolking noemt de val van de Berlijnse in 1989 muur als belangrijkste nieuwsgebeurtenis van de afge lopen 25 jaar, blijkt uit een pei ling van Maurice de Hond ter gelegenheid van 25 jaar tele tekst. Op de tweede plaats staan de aanslagen van 11 sep tember 2001, gevolgd door de zeebeving in Azië. De moord op Pim Fortuyn staat op nummer acht in de Top 10 van belang rijkste nieuwsgebeurtenissen sinds 1980. De moord op Theo van Gogh wordt niet genoemd bij de tien belangrijkste nieuws items. van onze mediaredactie Hilversum - Vooraf werd er he vig gespeculeerd over een 1 aprü-grap, maar gisteravond was het toch echt zo ver: Beau van Erven Dorens nam af scheid van RTL Boulevard. Na bijna vier jaar en zeven honderd afleveringen werd de presentator van het showbizz - programma uitgeluid met een ode door zijn grote idool Ram ses Shafly. Speciaal voor de laatste uitzending van 'de kak ker uit Bloemendaal' hadden Albert Verlinde en Peter van der Vorst een columnachtige terugblik op 3,5 jaar Boulevard gemaakt. Na afloop vielen de drie, ook wel gezien als het stenenteam van het program ma, elkaar hevig geëmotio neerd in de armen. „De paus gaat dood, prins Rainier ligt op sterven en jij gaat ook nog eens weg. En dat laatste vind ik het ergste", zei royaltydeskun- dige Van der Vorst. Verlinde zei nog steeds te hopen dat het vertrek van zijn 'seksloze hu welijkspartner' een grote 1 april-grap was, Van Erven Dorens wil na bijna vier jaar stoppen met Boule vard om meer tijd te kunnen doorbrengen met zijn kinde ren. De presentator maakte in zijn laatste uitzending bekend dat zijn vrouw hun vierde kind verwacht. Volgens hardnekki ge geruchten zet hij zijn carri ère voort bij de nieuwe tv-zen- der van John de Mol. Van Er ven Dorens wilde gisteren in de uitzending niet zeggen wat hij gaat doen. „Ik weet het wel, maar ik heb beloofd er niets over te zeggen. Dit is het mooiste programma dat je kan doen op de Nederlandse tele visie. Het was de allermooiste tijd van mijn leven. Het voelt een beetje alsof ik eruit stap in een WK-finale." Van Erven Dorens zou eigen lijk al per 1 maart stoppen, maar RTL kon geen geschikte opvolger vinden. John Wil liams Zeil Beau komende maandag vervangen. RTL zegt nog in onderhandeling te zijn met drie a vier andere beoogde opvolgers die Van Erven Do rens per toerbeurt moeten doen vergeten.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 31