Spiegel spreekt voorlopig nog nie! GESPREK VAN DE DAG Britse media ontzet over uitlatingen Prins Charles Scheurende Moskowicz mag rijbewijs houden Het zangkoor van de EO 'Hij is als een bang konijn, dat recht in de koplampen rent' Veel snufjes op Huishoudbeurs Advocaat Bram Moszkowicz mag van de rechter zijn rijbewijs hou den. De advocaat werd op 5 de cember 2003 geflitst toen hij met 191 kilometer over de Al2 bij Am- hem scheurde, 71 kilometer te hard. Het gerechtshof in Arnhem bepaalde gisteren dat deze 'lief hebber van snelle auto's', zoals hij zichzelf omschrijft, toch achter het stuur van zijn bolide mag blijven zitten. De strafpleiter die zeer pro minent in de media figureert, kreeg een geldboete van 3000 euro en acht maanden voorwaardelijke rij ontzegging opgelegd. Daarmee heeft zijn beroep tegen het vonnis van de Arnhemse kantonrechter van 10 november vorig jaar succes gehad: die veroordeelde hem tot een geldboete van 568 euro en zes maanden ontzegging waarvan drie voorwaardelijk. Dat zou ingehou den hebben dat hij drie maanden niet zelf had mogen rijden. Advocaat-generaal Frielink vond gisteren dat Moszkowicz wel een iets steviger douw kon hebben en eiste een maand onvoorwaardelij ke ontzegging langer. Maar raads heer Ruys dacht er anders over. Hij liet in zijn uitspraak meewegen dat de advocaat nog niet eerder een ontzegging is opgelegd en dat hij zijn rijbewijs nodig heeft voor zijn werk. Daarom legde hij hem een hogere geldboete op plus een voor waardelijke ontzegging. Moszko wicz zag af van zijn recht in cassa tie te gaan. gpd zaterdag 2 april MENSELIJK Straks is alles anders. Heel Hilversum gaat op de schop als het D66- congres vandaag ja zegt. Boris Dittrich heeft een akkoord gesloten, beetje Wassen Neuzen Akkoord maargoed, en onderdeel is her ziening van de publieke omroep. Organisatorisch: nog centraler gezag dan nu al het geval is. Inhou delijk: weg met het amusement. De nieuwe peilers worden nieuws, opinievormingen cultuur. Uw vraag aan mij: hoe serieus moeten we dit alles ne men? Die organisatie moet u me even cadeau doen. Er mag nu al niet veel zonder dat de netmanagers het goed vinden maar ik zie die mensen zelden of nooit. Weet er eigenlijk niet zo veel van. De contac ten tussen Hilversumse bonzen en hun program mamakerszijn altijd nogal minimaal geweest. Ik laat de organisatie dus even voor wat hij is. Die inhoud, hoe zit het daar mee? Gaat het amuse ment inderdaad verdwijnen uit de publieke om roep? Mijn antwoord: het is maar hoe je een pro gramma noemt. Klinkt plat, is het ook maar het is niet anders. In Nova werd aan Mevrouw Van der Laan (D66), de verantwoordelijke staatssecretaris, gevraagd of een amusementsprogramma als Kop spijkers zou moeten verdwijnen. Haar antwoord: .Natuurlijk niet. Kopspijkers is geen amusement. Het is opinievorming". Ik geef toe dat het program ma staat voor een bepaalde mentaliteit maar dat staan Bassie en Adriaan en Vader Abraham ook. Vergezocht, zegt u? Ik neem u mee naar een om- roepcongres dat de NPS vorig jaar organiseerde in Amsterdam. Bauer zingt Bachheette dat congres. Profetische titel. Zat al op de grens van amusement en cultuur natuurlijk. Voorafhadden wij een bun del gekregen waarin alle omroepen hun kunstpro gramma's hadden aangekruist middels fraaie gra fieken. De gekste programma's bleken ineens kunst te zijn. Logisch, de wet beveelt de omroepen een be paald kwantum van hun zendtijd aan cultuur te besteden. En dat percentage werd niet overal ge haald. DeAvropromoveerde Andermans Veren' tot kunst. Aardig programma, beetje jativerk, beetje De politie van Maleisië is op zoek naar leden van een gewelddadige bende die de VINGER van een auto mobilist hebben AFGEHAKT. Het slachtoffer werd recent overvallen door een groep die zijn peperdure Mercedes wilden stelen in de hoofd stad Kuala Lumpur. De wagen kon alleen worden gestart door middel van verificatie van de vingerafdruk van de eigenaar. Omdat de man niet wilde meewerken, werd zijn vinger afgehakt waarop de dieven er met zijn luxe wagen vandoor gingen. De man werd vervolgens gewond en naakt langs de weg achtergelaten. MICHAEL JACKSON is net als voor gaande jaren gekroond tot 'BELA CHELIJKSTE PERSOON' in de Ver enigde Staten. Van meer dan dui zend ondervraagde mensen zei 80 procent dat de popster, die momen teel wegens vermeend kindermis bruik terechtstaat, iets doms heeft gedaan. De tweede plaats ging naar de ter dood veroordeelde Scott Peter son die door 68 procent van de deel nemers werd genoemd. ,,Het wordt moeilijk je Amerika voor te stellen waarin Michael Jackson niet het raarste individu is", aldus de samen steller van de lijst van meest gekke personen. Het is de zesde keer dat een dergelijk onderzoek is gehouden. In totaal 1030 Amerikanen werden gebeld voorde 1-april-enquête. Pre sident Bush eindigde op de vijfde stek in de rangschikking vlak achter Paris Hilton. Foto: Reuters De Deense koningin MARGRETHE heeft meegewerkt aan het schrijven van haar BIOGRAFIE. Die komt op 16 april uit ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van Margrethe. Zij heeft niet zelf de pen ter hand geno men. De journaliste Annelise Bi- strup noteerde de belevenissen en observaties van de sinds 1972 rege rende vorstin. De presentatie van het boek vindt plaats op kasteel Fre- densborg, kort voor de verjaardag. De Stichting Sporterfgoed heeft en kele sportattributen TERUGGEGE VEN aan sporters die niet wilden dat hun SPULLEN zouden worden ge veild. De spullen waren afkomstig van het voormalige sportmuseum in Lelystad. Volgens de schenkers had den zij niet ingestemd met de ver koop. Tot de klagers behoorden turnster Elvira Becks, autoracer Jan Lammers en het Kaatsmuseum in Franeker. Zij hebben hun attribu ten, die zij tot hun verbazing op de veilinglijst zagen staan, inmiddels teruggekregen. De Stichting Spor terfgoed, de huidige beheerder van de collectie sportattributen, stelt dat de administratie van het muse um te onzorgvuldig was om de ei gendomsrechten eerder te ontdek ken. Bergbeklimmer Bart Vos nam genoegen met de toezegging dat de opbrengst van zijn spullen naar een goed doel gaat. Olympisch kampi oen roeien Jan Wienese ging wel ak koord met de verkoop van zijn boot, zolang de prijs maar hoog genoeg is. JANE FONDA, de Amerikaanse ac trice die een Oscar won voor haar rol als prostituee in 'Klute' uit 1971, bestelde callgirls voor TRIOSEKS met haar man Roger Vadim. Dat onthulde CBS donderdag na een in terview met Fonda, dat de Ameri kaanse omroep zondag uitzendt. De nu 68-jarige actrice zei dat ze mee werkte aan de trioseks omdat haar man, de Franse filmregisseur Roger Vadim, dat wilde en ze bang was hem kwijt te raken als ze zou weige ren. ,,Op een avond bracht Vadim een andere vrouw naar mijn bed en ik ging ermee akkoord. Het was in de jaren zestig, dus wat deed het er toe." Soms bestelde ze de callgirls zelf. ,,Als dat nou was wat hij wil de", aldus Fonda. Aanleiding voor het interview is de autobiografie 'Ja ne Fonda: My Life So Far', die vol gende maand in de Verenigde Sta ten uitkomt. In oktober komt ze naar Nederland voor de publicatie van de Nederlandstalige versie van haar boek. Foto: AP R. Steele Het edelste motief is het algemeen welzijn Nationale Nederlanden STOPT met de jaarlijkse TRAPPENLOOP. Bij dit evenement moeten de deelnemers zo snel mogelijk de 745 tredes be dwingen van het 37 verdiepingen tellende gebouw van de verzeke ringsmaatschappij in Rotterdam. Vooral de strengere beveiligings voorschriften hebben bijgedragen aan het besluit. Deze zomer heeft een ingrijpende verbouwing plaats van de entree van de kantoorkolos. De huidige beveiligingspoortjes wor den daarbij vervangen door een gla zen wand met poortjes met draai- hekjes. De doorgang voor de deelne mers wordt hierdoor zeer beperkt. Bovendien moet er op de dag van het evenement voortaan extra bevei liging worden ingehuurd en moeten alle toeschouwers een voor een wor den geregistreerd en van een toe gangspas worden voorzien. De kos ten van het evenement rijzen hier door de pan uit, aldus NN. Ondoorzichtig en onvolledig. Dat is het harde oordeel van de Zweedse Rekenkamer over de BOEKHOU DING van koning CARL GUSTAF. ,,Zo kunnen we niet werken", aldus Kurt Öberg, de baas van de Reken kamer. De Zweedsè koning moet zijn persoonlijke uitgaven en die voor het paleisonderhoud en personeel beta len uit een staatstoelage van 96 mil joen kroon (10,5 miljoen euro) Zijn privé-uitgaven vallen buiten de con trole van de Rekenkamer, die voor de drie paleizen niet. „Maar de scheidslijn valt uit de boekhpuding niet op te maken", klaagde Öberg voor de Zweedse radio. Foto: EPA 'De zoveelste pr-blunder van de knorrige toekomstige bruidegom', oordeelde de Britse krant Daily Mail gisteren. De Daily Telegraph schreef over een 'onschuldige fo tosessie die uitliep op een public relations ramp, hetgeen duidelijk maakt hoe diep de haat voor de media zit bij prins Charles'. De Londense krant Evening Standard sprak over een 'nukkige uitbarsting' en een nieuwslezer van tv-station Sky vroeg zich openlijk af waarom iemand die sinds zijn jeugd is voorbereid op de troon niet eens het fatsoen heeft zich hoffelijk te gedragen tijdens een openbare verschijning. „Er van uit gaande dat de man een leven vol bui tengewone privileges heeft mogen genie ten, is dat toch niet te veel gewaagd." Oorzaak van alle tumult zijn de uitspraken die Charles eerder deed over de Britse me dia. Tijdens een fotosessie op skivakantie in het Zwitserse Klosters mompelde hij tegen zijn zoons William en Harry, 'deze rotmen sen, ik haat dit soort dingen'. De micro foons van de journalisten waren duidelijk zichtbaar voor hem, maar kennelijk had hij niet in de gaten dat deze ook registreerden wat op fluistertoon werd gezegd. Charles oogde opvallend ongemakkelijk, terwijl talloze fotografen zich voor hem en zijn twee zoons verdrongen. De pers heeft een lopende afspraak met het Britse ko ningshuis dat fotografen tijdens koninklijke vakanties één dag plaatjes mogen schieten, waarna ze de vakantiegangers verder met rust moeten laten. Op de vraag van BBC-journalist Nicholas Witchell hoe de prins zich voelt zo daags voor zijn huwelijk met Camilla Parker Bow les, beet Charles hem sarcastisch toe: „Ik ben erg blij dat jullie hierover gehoord heb ben", waarna hij tegen zijn zoons fluister de: „Ik kan die man niet uitstaan. Ik be doel, hij is zo vreselijk, eerlijk waar... ik haat deze mensen." Oudste zoon William sprong in door tactvol te antwoorden dat hij 'erg blij, erg gelukkig' is. „Het wordt een mooie dag", voegde hij eraan toe. Voormalig perswoordvoerder van het ko ningshuis Dickie Arbiter omschreef Charles tijdens de fotosessie „als een bang konijn, dat recht in de koplampen rent. Ik denk dat hij er nooit aan zal wennen. Het is tot nog toe een catalogus vol blunders en men kan alleen maar hopen dat op de 8ste (het hu welijk, red.) alles soepel verloopt." Hofdienaars vermoeden dat Charles over stuur was over foto's die donderdag in de roddelpers verschenen van William en zijn vriendin Kate Middleton, aangezien dat in druist tegen de geldende media-afspraken. Kate was tijdens de officiële fotosessie gis teren niet aanwezig. Aan William werd ge vraagd of hij en Kate alle media-aandacht aankonden. „Ik merk er niks van. Ik sta ge woon te trappelen om op de skipiste te mo- schaar- en lijmprogramma maar kunst? Dan kan ik mezelf kunstschilder noemen omdat ik thuis een paar schilderijen van een ander aan de muur heb hangen. De EO kwam met het sterkste staaltje. Het programma 'Nederland Zingt', stichtelijke koor zang, bleek kunst te zijn. Althans dat geven ze op aan Den Haag. Dat moet je toch durven. Ziedaar de toekomst: de platste programma's gaan een nieuwtje of een meninkje in hun show verweven. En noemen de handel ver volgens nieuws of opinievorming. Of in M 1 het uiterste geval cultuur want dat is nu m f eenmaal een vaag begrip. Als 'Blijf bij mij j$s| Heer' als kunst wordt verkocht dan ben ik bereid alles als zodanig te verkopen. Hoe serieus moeten wij dus de plannen van D66 en haar staatssecretaris nemen? Mijn advies: til er niet te zwaar aan. Makke lijk gezegd, dat geef ik toe. Want dat geldt natuurlijk bijna ongezien voor alle plannen van D66. Met synthetische vaatdoeken en staalwolsponsjes kwamen de huis vrouwen blij van de allereerstq Huishoudbeurs thuis. Dat was 1950. Gisteren ging in Amsterdam de 60ste aflevering van start en maken bezoekers kennis met de nieuwste flitsende Dyson-stofzui- ger en de digitale sportschool. Wat zal de toekomst gaan brengen? Allereerst zal het aantal huishou dens naar verwachting de komen de 20 jaar met een miljoen toene men. Ze zullen echter in omvang blijven krimpen: in 2025 zal een Nederlandse woning gemiddeld door twee personen worden be zet. Er zullen over 20 jaar ook aanzienlijk meer alleenstaanden zijn: dat aantal groeit van 2,5 mil joen nu naar 3,2 miljoen in 2025. Zoals nu al de trend is, kiezen we ook de komende tijd meer en meer voor 'snel en gemakkelijk'. Lang in de keuken bezig zijn met eten is er niet meer bij. In gemid deld een half uur staat volgens een recent Knorr-onderzoek de pan dampend op tafel. Hoewel... tafel? Het bord rust steeds vaker op schoot voor de tv of bij de computer. In Engeland is de eet tafel al in 30 procent van de huis houdens helemaal afgeschaft. Een jonge trend vormen huizen die zonder aparte keuken worden op geleverd, maar uitgerust zijn met slechts een magnetronnetje. Al jaren krijgen we werkende pro totypes te zien van robotstofzui gers, magnetrons die recepten van internet plukken en wasma chines die kleding herkennen. „Dat alles gaat ongetwijfeld ko men", zegt cultuurhistoricus An - nelies Wiersma die promoveert op het onderwerp Huishoud beurs. Als je ziet waar we van daan gekomen zijn, verbaast niets me meer. Ruim een eeuw geleden hadden we nog niks. Geen elektri citeit, geen gasnet en geen schoon water uit de kraan." Maar, zo rea liseert ze zich, niet alle geweldige uitvindingen zullen het gaan red den. De Ruton-stofzuiger met hulpstukken is een historisch voorbeeld. Die kon ook haren drogen en vloeren boenen. „Maar vrouwen kiezen voor doelmatig. Ze vonden dit niet aantrekkelijk en wezen het af. Nu zijn ze meer te porren voor nieuwe dingen." Aan nieuwe dingen geen gebrek. Zo'n robotstofzuiger zoefde twee jaar geleden al een week bij ons thuis rond. Maar of die binnen enkele jaren doorbreekt? In Tomorrow tonen ze nieuwe jes, maar zijn ze voorzichtig met voorspellingen. „Mensen willen minder tijd aan het huishouden besteden, meer genieten, samen leuke dingen doen. Daar hoort bijvoorbeeld een grote ronde zachte badkuip bij en een douche voor twee personen", legt Ilse So bering uit. „De keuken speelt een dubbelrol. Doordeweeks heeft men het druk en moet het snel. Ontbijten ge beurt staand. In het weekeinde is het leuk om voor vrienden lekker te koken", signaleert Sobering. „Dus wordt de keuken ingericht in twee verschillende zones." Ze verwacht veel van het Media Center dat de tv koppelt aan de pc. Zo zijn op tv foto's te zien en is muziek te horen die op de pc staat. Programma's onder het kij ken even stoppen, geen punt. de pakketje aan de hand va ingebouwde chip, een zogv rfid-chip. Vervolgens maai automatisch het geld over/; Diezelfde chip kan overal in duiken. De slimme wasmag kiest zelf het programma vu was in de trommel en pakta middel uit een patroonhoü Een rode sok in de witte wc pikt-ie natuurlijk niet. De k: weet straks dat je het pakje vergeten bent terug te zett< meldt hij hoe je de zojuist pizza moet bereiden. Met c druk op de knop van de ko^ gaat de oven aan. Want apj zijn met elkaar verbonden l zijn allemaal met één -hopl simpele- afstandsbedieninf sturen. Ook met een mobie je de oven of verwarming a doe je de gordijnen dicht. het duurt nog een tijdje vof zo ver zijn. Textiel- en voed brikanten bijvoorbeeld mo> eerst ook instappen." Zo zi ook de nodige jaren overhe gaan voor de spiegel in de mer gaat spreken: 'Goeden Maarten, je bloeddruk en g zijn okay. Vandaag heb je d gende afspraken. Vergeet o benzine te tanken'. 1 Maarten van de Rakt l „Deze rotmensen, ik haat dit soort dingen", aldus prins Charles. Foto: Reuters gen - zo simpel is het", reageerde de prins. En is de kans groot dat we binnenkort een tweede koninklijke bruiloft in Groot-Brit - tannië kunnen verwachten? Prins William wimpelde dat idee weg met een brul11 „Nee". P' P Esther Gotink !e! Gezellige drukte op de 60ste Huishoudbeurs. Foto's: GPD Even een e-mailtje tussendoor versturen evenmin. De dvd-speler verdwijnt trouwens weer. „Het Media Center zal straks in alle huishoudens te vinden zijn. Het bestaat al, maar is nog niet breed bekend." Ook ziet ze heil in de strijkpop waaromheen je over hemden aantrekt. „Binnen enkele jaren is dat er voor alle kleding." Huizen hebben in de toekomst een kastje in de voorgevel met koele, vriezende of droge vakken voor pakketjes. Zo'n Delivery Box bestaat al. Maar het wordt hele maal mooi als de bezorger met zijn tablet-pc het deurtje open maakt. De box herkent het bestel- De ro botstofzui ger zoeft al enige jaren rond, maar breekt nog altijd niet door.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2