Hans van Benten wil geen papa spelen SPORT Abbenes wil onderzoek naar 'partijdige' scheidsrechter Valk stopt in sti Ros in Katwijk herenigd met Bak De mental coach: bij Lugdunum wel succesvol De Ridder: maakt een 'Telsta» grote ft Stompwijk '92 speelt met jonge ploeg op hoogste niveau in clubhistorie zaterdag 2 april 20 r h df| door Anton Diedrich abbenes - Voetbalvereniging Abbenes wil een daad stellen. Het gedrag van scheidsrechter René Hocks in de wedstrijd Blauw Zwart - Abbenes (13-0) ging vorige week zaterdag alle perken te buiten, vindt de vier deklasser. De club vraagt de KNVB om een onderzoek te doen naar het partijdige fluiten van Hoeks en als daar aanlei ding toe is de zaak bij de tucht- commissie aanhangig te ma ken. In een brief aan de KNVB con cludeert Abbenes dat de scheidsrechter 'buitensporig oneerlijk floot'. Hoeks gaf Blauw-Zwart al bij de eerste aanval een penalty. De dienst doende assistent-scheidsrech ter van Abbenes verwoordt dat in de brief: „Reeds bij de eerste aanval van Blauw-Zwart vol trok zich vlak voor mijn ogen een onwaarschijnlijk gebeuren. In de punt van het strafschop gebied, aan de kant waar ik dus langs de lijn stond, speelde een Abbenes-verdediger met een keurige sliding de bal voor de voeten van een Blauw-Zwart- aanvaller weg. De sliding was zo perfect dat de benen van de Blauw-Zwart-aanvaller zelfs niet geraakt werden, deze bleef dan ook op de been en liep ge woon verder. De scheidsrech ter floot en gaf tot ieders ver bijstering een penalty." In het vervolg negeerde Hoeks vijf keer een vlagsignaal voor buitenspel, waaruit Blauw- Zwart vier keer scoorde. Secretaris Cees Elshout van Ab benes was aanwezig bij de be treffende wedstrijd. „We had den dezelfde scheidsrechter al gehad in de wedstrijd tegen Hazerswoudse Boys", zegt hij. „Toen floot hij ook al vierkant tegen ons. Daar zochten we niks achter, dat gebeurt soms." Maar nu het voor de tweede keer raak is, wil Abbenes actie van de voetbalbond. „Als je niks doet, blijft hij gewoon flui ten", aldus Elshout. „Voor ons maakt het niet zo veel uit, wij degraderen wel. Maar Blauw- Zwart is met andere ploegen in de race om het kampioen schap. Voor al die clubs maakt het wel uit." Volgens de secretaris stonden spelers van Koudekerk - con current van de Wassenaarse ploeg - te kijken. „Zij waren stomverbaasd over wat ze za gen. En mensen van Blauw- Zwart zeiden ook dat Hoeks er een vreemde manier van flui ten op nahield. Ze zeiden: 'Knap dat je de wedstrijd hebt uitgespeeld, dat hadden wij misschien niet gedaan Scheidsrechter Hoeks uit Rid derkerk is stomverbaasd over de brief van Abbenes. Hij had niks vreemds opgemerkt aan de wedstrijd. „Behalve de uit slag dan", zegt hij. „Een score van 13-0 maak je niet vaak mee. Het was vanaf het begin eenrichtingsverkeer. Hij bevestigt dat er wat com mentaar was op de manier waarop hij de wedstrijd leidde. „Dat maak je vaker mee, ik ben al 25 jaar scheidsrechter." Ver der blijft Hoeks koel onder de gebeurtenissen. „Ik zie wel wat ervan komt. Ik verwacht er ver der niks van." door Anton Diedrich stompwijk - „De laatste keer dat ik tegen Docos speelde, was ik zeventien en stond ik te kee pen. Het zou best eens kunnen dat Hans van Marwijk toen te gen me heeft gescoord." Hans van Benten, laatste man van Stompwijk '92, is inmiddels 36 jaar. Hij is de oudste speler van de ploeg, die verraste door in een keer van de vijfde naar de derde klasse door te stoten. Twee keer eerder hadden de Stompwijkers de vierde klasse bereikt, twee keer duurde dat verblijf niet lang. „Ik kan me voorstellen dat mensen ver baasd zijn dat we zijn gepromo veerd naar de derde klasse", zegt Van Benten. „Ik vond dat het verdiend was. Er kwam een half elftal goede voetballers door uit de jeugd. Dat is nu de basis van het eerste." Via de na- competitie verwierf Stompwijk '92 zich een plekje op een his torisch hoog niveau voor de dorpsclub. „Natuurlijk moet je een beetje geluk hebben", be seft Van Benten. „We zijn twee keer op penalty's verder geko men. Maar we hadden ook wel de kwaliteit om dit te berei ken." Tussen keepen en voetballen zaten voor Van Benten drie sportloze jaren. Hij kreeg een liesblessure die hem al die tijd langs de kant hield. „Voordat je weet wat het is en eindelijk ge opereerd kan worden, ben je een hele tijd verder", zegt hij. Op zijn 23ste maakte Van Ben ten zijn rentree in de selectie, als veldspeler. „Een paar jaar later zat ik alweer in het eerste. In de jeugd voetbalde ik bij RKAW. Toen we naar Stomp wijk verhuisden, ben ik hier gaan spelen. Het is bij de club wat amateuristischer dan ik in Leidschendam had gezien, maar dat is ook juist de kracht van zo'n dorp. Het is enorm ge zellig. De mensen die zondags komen kijken, kennen alle spe lers en wij kennen het publiek." Dat publiek, de mensen die hij op straat in zijn woonplaats te- Hans van Benten: „Wij halen in de tweede helft van het seizoen nu al meer punten dan in de eerste helft, maar dat doen al onze concurren ten ook." Foto: Taco van der Eb genkomt, konden vorig jaar ge nieten van een mooie climax. Al te hoge verwachtingen voor het eerste seizoen in de derde klas se waren er niet. „In Stompwijk zijn ze vrij nuchter", zegt Van Benten. „Dus de doelstelling was 'we zien wel waar we ko men'. Als het gaat draaien, kun je altijd nog kijken waar het schip strandt." Van Benten vindt het verschil tussen de vierde en derde klas se niet groot. „We hebben van de koploper en de nummer twee gewonnen. En we zijn in geen enkele wedstrijd wegge speeld. We doen wekelijks mee om de punten. Je bent in het begin even bang dat je moet gaan voetballen om zo weinig mogelijk goals tegen te krijgen, maar dat valt reuze mee." Toch staat de ploeg op de voor laatste plaats. Achttien punten heeft Stompwijk vergaard uit zeventien wedstrijden. „Onze selectie is te smal om vier bles sures op te vangen"„meent Van Benten. „We hebben al een jonge selectie, die moet dan worden aangevuld door nog jongere jongens. En we hebben een paar keer gewoon echt pech gehad", zegt hij. En dat in een knotsgekke klasse. Er zijn negen kanshebbers op de titel. „Dat is wel leuk, het is alleen jammer dat wij aan de verkeer de kant van de ranglijst staan", vindt Van Benten. Desondanks mag Stompwijk nog steeds naar boven kijken. De ploeg staat dan wel voor laatste, maar het gat met de tweede plaats is slechts negen punten. „Er is van alles moge lijk in deze competitie", zegt Van Benten. „En er gebeurt ook van alles. Maar dat is een beetje het probleem: iedereen wint van iedereen. Wij halen in de tweede helft van het seizoen nu al meer punten dan in de eerste helft, maar dat doen al onze concurrenten ook." Morgen is Docos, één van de ti telkandidaten, de tegenstander. De uitwedstrijd verloor Stomp wijk met 2-0. „Maar we raakten intussen wel vijf keer de paal en de lat", zegt Van Benten. „Ik hoop dat we dè punten die we daar hadden verdiend deze keer hier houden." Vanuit zijn positie als laatste man overziet hij het hele veld. Van Benten beseft dat hij daar door, en ook vanwege zijn leef tijd, een leidersrol heeft bij de jonge ploeg. „Als oudste van het stel heb je dat al snel. Maar je moet geen papa proberen te spelen voor een ploeggenoot van twintig. Daar wordt het niet leuker van, dan creëer je zelf een generatiekloof." Trainer Ron de Roode heeft ie mand anders aanvoerder ge maakt. Ronald van Santen (23) draagt de band om zijn arm. Van Benten is daar blij mee. „Ik loop al van achteruit heel veel te roepen, als ik dan ook nog de aanvoerder ben, wordt het las tig om me gewoon als ploegge noot te zien." Ondanks zijn leeftijd is Van Benten behoorlijk fit. Dat is ook een gevolg van zijn werk: hij heeft een eigen metselbedrijf. „Dat doe ik al twintig jaar. Ik heb het werk geleerd van mijn vader, het was zijn bedrijf. Later zijn we vennoten geworden. Toen mijn vader drie jaar gele den overleed, moest ik alleen verder." Dat eigen bedrijf betekent dat Van Benten niet altijd de puf heeft om zich 's avonds naar de training te sleuren. „Dat is niet mijn favoriete bezigheid. En ik heb ook nog eens een gezin en een wekelijks potje zaalvoetbal bij Simeko. Ik train een keer per week, dat zaalvoetbal is dan mijn tweede", lacht hij. „Hope lijk ziet de trainer dat ook zo." Op het voetbalveld is hij in elk geval nog lang niet versleten. Hij denkt nog niet aan stoppen. „Ik heb wel eens gezegd: als mijn zoon pupil van de week is, houd ik ermee op. Hij is nu drie, meestal is zo'n pupil een jaar of zeven, dus ik heb nog vier jaar te gaan." door Thijs Zeeman noordwijk Stormvogels/Tel star-speler André de Ridder (31) heeft van de clubleiding te ho ren gekregen dat zijn aflopende contract niet wordt verlengd. De Noordwijker, die nog maar één jaar in dienst is van de Velzenaren, is zeer verrast door de beslissing. „Ik had dit niet verwacht. Ik ben van mening dat ik dit seizoen heel aardig heb gespeeld. Dit is een com plete verrassing en geen leuke kan ik je vertellen. Als je het aan mij vraagt maakt Telstar een grote fout door mij weg te doen. Het zou een goede zaak zijn om het team bij elkaar te houden, daar wordt het niveau alleen maar beter van." Met name de argumentatie van de clubleiding van Telstar kan De Ridder maar moeilijk begrij pen. „Ze vertelden me dat de nieuwe trainer (Luc Nijholt, red.) in mij niet de linksback voor volgend seizoen zag. Maar ik ken de beste man helemaal niet, heb hem nog nooit ge sproken. En verder ben ik ook Dui Hoi LHÜ, BS V H 'ing xpi helemaal geen linkeP^ daar heeft hij gelijk i^ je. De oud-speler van3ve denk dat zijn salari" struikelblok is gewet den het niet met Z<OI den, maar je kon me daar wel naar toe'31 begonnen over: 'datpe zou zijn om mij op zetten'. Nou dan V J voldoende." Waar hij volgend set. -e weet De Ridder no£ t, dat hij in het betaar j blijft weet hij voor zeker. „Het is pas (rp dat mijn contract verlengd en meteen aantal clubs interest^, me daarom ook giw zorgen." De Ridder heeft over11 spijt van zijn overgaf star. „Nee helemaal nj£ een geweldig jaar ge£ej( steeds natuurlijk. Ikne in Noordwijk woneqe(j een half uurtje waj)aa club. Daarom is het mer. Ik had het getjer mijn zin bij Telstar." yar £al UVS'er weg na conflict met coac9« door Robbert Minkhorst leiden - Marcel Valk is gestopt met voetballen. Een conflict met UVS-trainer Hans van Leeuwen is daar de reden voor. De ex-prof van ADO Den Haag, RKC, Go Ahead Eagles, FC Vo- lendam en Willem II was bezig aan zijn laatste seizoen als spe ler. Valk, die dit seizoen de Al van UVS traint, en Van Leeuwen kregen een aanvaring toen de coach een aantal spelers uit de selectie toestemming had gege ven om op vrijdag te zaalvoet ballen. Valk was het daar niet mee eens. Bij UVS is zaalvoet bal op hoog niveau in feite ook verboden. Bovendien is de vrij dag een trainingsavond bij de Leidse zondaghoofdklasser. Van Leeuwen betreurt de on enigheid met Valk. „Hij is een goede speler. Hij was aan zijn laatste wedstrijden bezig. Hij wordt trainer. Het zou goed zijn als zijn afscheid als speler op een leuke manier kan." De trainer vindt niet dat de schuld bij hem ligt. „Enkele spelers kregen van mij inder- daat toestemming om te zaal voetballen. Dat schoot Marcel in het verkeerde keelgat. In de regels bij UVS staat dat het in principe niet mag, en dat als ie mand een uitzondering maakt, dat de trainer is." Een eerste poging om de breuk te lijmen, mislukte. Van Leeu wen: „We hebben er nog een keer over gesproken. Het werd een welles-nietes gesprek. Mar cel heeft toen zijn conclusies getrokken en is niet meer mee gegaan naar de uitwedstrijd bij Elinkwijk." Die actie zit Vare b dwars. „Op een sptb komt dat vreemd ovs c dat het probleem in »se Marcel ligt. Je kanjlgi groep in de steek m scheidend coach haal l gevonden als Valk ovaa soonlijke conflict me, v heen was gestapt enve blijven voetballen, ab Voor van Leeuweme deur overigens nog qzt „Het balletje ligt bij bw hij het uitlegt aan denl zijn redenen zijn ge hij er weer bij. Verde%| lemaal geen problf hem." Valk speelt al een p niet mee. Club en sp>-1 het conflict binrid houden. „Het was pier verder geen ruchtbaw te geven", vindt Vam< „Iedereen staat tegva maar in de krant: Bel. van Rijnsburgse Bq van Heiningen en Jofc van Voorschoten." De speler zat in elkfcf op publiciteit te wa hij weten. „Ik heb gde voor Hans het boek jn maar ik communiceise niet met de media, in met Hans. Niemand te baat als daar van ss wordt gezegd." Vallee zich dat hij zijn carnh een trieste wijze beëijei is jammer dat hets maar dat heeft oolot mij te maken. Ik heb dat soort dingen m^ Ik vind het wel goed de voetballer. 'Ik moet het hebben van werklust' door Peter van der Hulst katwijk - De keuze van Michael Ros voor Quick Boys was geen moeilijke. De 23-jarige rechts- benige verdediger uit Scheve- ningen werd enthousiast ge maakt door zijn oud-ploegge noot Maarten Bak. Ros kent de voorhoedespeler van de Katwijkse hoofdklasser nog uit de tijd dat hij met hem samen speelde bij de profs van ADO Den Haag. Een andere voor hem bekende Quick-Boys- speler, Mamix van der Gun Üet zich eveneens positief uit. „Ik heb dan ook een goed gevoel bij deze club. Ros gaf zijn ja-woord aan de nieuwe trainer John Blok onder een voorwaarde. Mocht zich in de komende maanden een profclub melden voor de verde diger dan gaat de overgang naar Katwijk niet door. De afgelopen drie jaar speelde Ros in de eer ste en enkele duels in de eredi visie. De Scheveninger begon bij de plaatselijke club SV '45. Toen hij 9 jaar was verhuisde hij naar Sparta in Rotterdam. Vanaf zijn 14de voetbalde hij voor ADO Den Haag. Vier seizoenen later kwam hij in het beloftenteam en weer twee jaar later maakte hij deel uit van de selectie. Hij maakte zo het kampioenschap in de eerste di visie en de promotie van ADO Den Haag naar de eredivisie mee. „In dat seizoen heb ik de laatste wedstrijden gespeeld. In de ere divisie kreeg ik onder coach Ri- nus Israël een basisplaats, maar toen hij vertrok was dat over. Na dat jaar kon ik nog voor een seizoen bijtekenen, maar er werden veel nieuwe spelers ge haald. Ik ging er vanuit dat ik geen kans meer zou krijgen", aldus Ros. De Scheveninger tekende bij Haarlem, maar dat liep op een teleurstelling uit. Anderhalve maand geleden leverde hij zijn contract bij de eerstedivisionist in. „Er was een onwerkbare si tuatie ontstaan. Er waren din gen gebeurd waardoor ik geen vertrouwen meer in de club en de trainer had. Ik heb geen idee wat daar de oorzaak van is. Ik lag goed in de spelersgroep. Ik vermoed alleen maar dat ie mand achter mijn rug om iets tegen trainer Roy Wesseling heeft gezegd", aldus Ros, die enkele keren bij Haarlem in de basis stond. Ros is aangetrokken om cen traal achterin te spelen. „Maar als er een keer problemen aan de rechterkant zijn, kan ik daar ook staan. Ik moet het vooral hebben van mijn werklust en mentaliteit. In het veld ben ik een killer. Niet dat ik veel kaar ten pak, maar ik houd ervan om spitsen aan te pakken." KIDSSPORT leiden - Bij het Nederlands elf tal was zijn aanstelling tot mis lukken gedoemd. Vanaf het moment dat bondscoach Mar co van Basten een mental coach toevoegde aan zijn trai ningsstaf, waren lacherige re acties zijn deel, zeker toen Erik Reep feitelijk een veredelde kruidendokter bleek te zijn. Maar mentale begeleiding kan wel degelijk zinvol zijn, zo blijkt bij de jeugdafdeling van Lugdunum. „Het is een kwestie van krediet geven en kijken wat ze ermee doen", aldus Pieter van Schie, sinds anderhalf jaar actief als mental coach bij de Leidse voetbalclub. Zijn visitekaartje vermeldt dan wel de titel drs., ook Van Schie is geen gediplomeerd zielen knijper. De spits van Lugdu- nums eerste zondagelftal stu deerde af als politicoloog en was daarna vooral werkzaam in het sociale circuit. Nu is de Lei- denaar hoofd Sociale Zaken Werkgelegenheid in Papen- drecht, eerder werkte hij onder andere vijfjaar lang met pro bleemjongeren in Den Haag. „Als je de jeugd wilt raken, moet je sociaal vaardig zijn. Een titel voor je naam zegt niet automatisch datje dat bent." Overigens is Van Schie opge leid en gediplomeerd als men tal coach. Zijn taak bij Lugdunum is on derdeel van een groter geheel, een professioneel concept waarmee de club in eerste in stantie zijn jeugdleden in de juiste richting wil helpen. „On ze drijfveer is de jonge voetbal ler te krijgen waar hij wil zijn", zegt Van Schie. „Want als hij lekker in zijn vel zit, is iedereen daarbij gebaat. Thuis maakt hij dan wat minder ruzie, op school gedraagt hij zich beter en op het voetbalveld haalt hij geen rottigheid meer uit. Dat is ook belangrijk voor ons, want de jeugdafdeling is de slagader van deze club." Dat is altijd zo geweest, maar het rendement liet wel eens te wensen over. Spelers zeiden Lugdunum vroeg of laat vaar wel, al dan niet met een legitie me reden. Van Schie: „Kijk de spelerslijsten in Leiden maar eens door. Bijna iedereen heeft ooit bij Lugdunum gezeten." De kem van het probleem ligt volgens Van Schie in de tijd geest: „Je moet tegenwoordig als club extra hard werken om vaste grond onder de voeten te houden. Lugdunum staat be kend als gezellige volksclub, maar dat is allang niet vol doende meer om leden aan je te binden. Vroeger was dat makkelijker: toen had de jeugd alleen voetbal." En dus probeert Lugdunum andere facetten toe te voegen. De club organiseert activitei ten, zoals trips naar wedstrij den in het betaalde voetbal. De B- en D-jeugd ging onlangs op bezoek in de Kuip, bij Feyen- oord - RBC. En de C-jeugd werd uitgenodigd door hun voormalige trainer Houssin Bezzai, nu actief bij TOP Oss. Het zijn niet meer dan extra- tjes, want de basis blijft zelf voetballen. Om dat zo soepel mogelijk te laten verlopen, werkt de club met louter gedi- De junioren trainen bij Lugdunum. Sinds enige tijd kunnen ze een beroep doen op mental coach Pieter van Schie. Foto: Dick Hogewoning plomeerde jeugdtrainers. Volgens Van Schie is dat een vereiste, niet in de laatste plaats omdat problemen nogal eens ontstaan in de omgang tussen trainers en spelers. „Trainers hebben bepaalde technische ideeën en ze hante ren bepaalde waarden en nor men. Het is lastig voor ze om om te gaan met een kind dat afwijkt, dat zich opstandig op stelt." Hij geeft een voorbeeld: „Een trainer kan zeggen: jullie gaan nu een rondje lopen en de spe ler kan zeggen: daar heb ik geen zin in. Waarop de trainer zegt: als je het niet doet, ga je maar douchen. 'Dan gaat ik toch douchen', zegt zo'n ventje dan. Als dat een paar keer ge beurt, raak je hem kwijt. Dat heeft geen zin. We zijn een stap verder als de trainer zelf zijn zwaktes inziet. Wellicht is hij communicatief niet de sterkste. Als hij dat signaleert, kan hij gebruik maken van mij." Want praten en prikkelen kan Van Schie als de beste. Ver wacht van hem in zijn rol als mental coach geen ellenlange monologen of sessies op een sofa, hij hanteert een losse aanpak. Erg concreet kan de langharige Leidenaar er niet op ingaan, want de gesprekken vinden plaats op basis van ver trouwelijkheid. „Soms vraagt een trainer me om eens met zo'n jongen te gaan praten, een andere keer is het de vader, die vertelt dat er thuis geen land mee te bezeilen valt. Dan zeg ik altijd: ik wil het proberen, maar die jongen moet het wel zelf willen. Ik geef een voorzet en kijk dan eerst of ze hem inkop pen." Hij tracht de kinderen aan te [d spreken in een omgevF ze op hun gemak zijn.ls ga ik een stukje met ze2*1 len. Dan drinken we efn en vraag ik terloops: jcP1 om heb je dat eigenlijk Dan zie je ze denken, t seffen: ik weet het zelf niet." Het is een kwestie vanC en pas later nemen, be Van Schie. „Je kunt ni^ 'jullie krijgen trainings) en het vervolgens niet ken. Als je het waarma'y je wel iets terug gaan v j- Dan moeten ze twee kr' week komen trainen ePJ ze hun schoenen niet t?1' muur uitkloppen." Veel komt aan op inlev" mogen, op het aanvoel het jonge voetballertje,*1 Van Schie. „Je moet niP een probleem van maF1 de leeftijd van 6 tot 8 je1! niet gek dat kinderen ir" hebben zich te concent Die staan soms even gP sprietjes te plukken. HI8 vreemd als ze dat laterie steeds doen. Bij ouderJ gens zie je vaak dat ze t dig worden, ze willen z zetten. Dat moet je beg zonder alles te willen a ren. Je hoeft iemand ni een reserve te zetten al mobieltje afgaat in de 1 mer. Je kunt er ook eer, overmaken." 21 |r Maarten Dekker 21 ei 'Kidssport' is een serie oveiji sport in Leiden en omgevir^ tips of suggesties voor deze mail dan naar sport.ld@hd e k

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24