Het tweede leven van Jerry Bey I REGIO Uit het Nieuws perm keetjongeren denigrerend Stil Eindelijk een eerbetoon aan zingende Leidenaar Jerry Bey zaterdag 2 april 2005 VRAAG ["|ê>P het platteland hebben geen kroeg nodig om zich vol te >t drank. Uit onderzoek van de Stichting Alcoholpreventie )A(il ;r vooral in de plattelandsprovincies Friesland, Drenthe, Overijssel, Noord-Brabant, ;eni - jke i col Noord-Limburg en het Westland veel schuren, caravans en keten staan waar de jeugd bij elkaar st eiol te maken en te drinken. HANS MOOLENBURGH is voor- moihet Platform Kocon in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, in deiten ontwikkelt op het gebied van verslavingszorg. Hij zonP door zijn werk als huisarts, de problematiek van het an ^ruik onder jongeren als geen ander. „Het is belangrijk om exjjk en als gemeenschap dit probleem aan te pakken." x d( schrokken van het bericht over de 'keetjongeren'? verschijnsel is al redelijk »reid. Het is algemeen be- 3ndjongeren op deze manier itu^ope drank komen. Overi- 3Cj Jk sterk tegen het gebruik :m keetjongere. Het is deni- n het gebruik ervan zorgt i afd de communicatie met En communicatie is be- e juist met die jongeren die te veel drank gebruiken in ^oet komen en blijven. De aanpak van drankmisbruik chieden via de ouders, die geïnformeerd, getraind en on- I moeten worden, de regelgeving moet worden ver- ji dat kan, zoals in Katwijk, heel goed door de plaatselijke gebeuren. Daarnaast moet je met de jongeren meer tilitnoge/j jongeren drinken? Helemaal niets? i onl ik dat jongeren van een jaar of dertien, want zo oud zijn ngeinderdaad zo weinig mogelijk tot geen alcohol mogen ge- Lelyongeren van een jaar of zestien en ouder kunnen best is <en. Maar met mate. Tegenwoordig is het bij hen min of ruikelijk om tussen de tien en twintig eenheden te drin- s zorgwekkend, dat is te veel. Aan de andere kant zal een rbod niet werken. Kijk maar naar Amerika in de jaren Hog hoop? 11 optimistisch. Als ik bedenk wat we hebben bereikt in de 'e °dat we in Katwijk bezig zijn met bewustwording van al- ruik zie ik een gunstige ontwikkeling. Een die ons sterkt ijd voort te zetten. Want dat blijft voorlopig nog wel no- ïgrijk is dat we gezamenlijk als gemeenschap inzien hoe jna§probleem van alcoholgebruik is. Dat maakt de kans gro- iat ons gezamenlijk verantwoordelijk voelen en onze ver- 3verlelijkheid nemen." ard Baas foto: GPD Volkszanger in trek op internet illT DE ARCHIEVEN 55, Zaterdag 2 April r vaj Met uitzondering van Leidens eerste burger, de heer van die er toevallig bij was, dat de telling werd gehouden - en jsltieheer" van het Leidse Stadhuis, zullen weinigen ons kunnen loeveel ramen dit monument van twintig-eeuwse bouwkunst uitwendig gezien - ook de verdiepingen, die op de binnen- IB 'tien tellen mee - zijn dit er precies 452. je heer A. W. van Helden, wonende in de Lokhorststraat 21a, in eigengebouwde, wonderlijke schaalmodel in zink en glas iidse Stadhuis dezer dagen onthulde. Een nauwkeurige tel- bij zelfs het raampje onder het massief van de toren en de dakkapellen niet werden vergeten. Vier honderd twee en vijf eer A.W. van Helden besteedde niet minder dan ruim 1000 7Ïin wprk 180, woensdag 2 april Het ziet er niet naar uit dat er op korte termijn een urgen- m wordt ingevoerd waardoor krepeergevallen onder de iningzoekenden eerder kunnen worden geholpen. Alleen- frouwen met jonge kinderen demonstreerden daarom gis- in het stadhuis tijdens een politieke vergadering, lief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer ,v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van igblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ndfvan het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto ,e rbinnen drie weken thuisgestuurd. zak COLOFON op <en Leidsch Dagblad ictie: T Klein en H. de Wit ail: directie.hdcuz@hdc.nl Iredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg mail: redactie.ld@hdc.nl OOR lat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 tstbus 54, 2300 AB Leiden, lijden van de receptie zijn: ;en met donderdag 6.30 uur 18.30 -12.30 uur 071-5 356415 fax 071-5 356 325 jiten: overlijden, geboorte, jubilea milieberichten, desgewenst met ->e?beelding, via www.hdcmedia nl of tel?milieberichten@nhd.hdc.nl. enp-mail: fax 072-5196696, tel. 072- EVERKOOP jm.b.t.: 58i 3661 Joed: 023-5150 543 75-6813677 lilhandel: 071-5 356 300 saus kunnen contact opnemen 13636 ICE a#3"'' av 5196800 NTEN ïtaling (acceptgiro) (alleen aut. ine.) j p/j €216,90 |e ons een machtiging verstrekken hiatisch afschrijven van het tsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-orgamsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. LEIDEN, 13.00 UUR Elke zaterdag zit ze op haar vaste plek. Een oudere da me met blond permanent en een voorkeur voor mari neblauw. Zo om een uur of een meldt ze zich aan de grote leestafel van het luxe lunchetablissement in de Breestraat. Duide lijk opgedoft voor een uitje. Haren in een onberispelijke krul en een streep oranje op de lippen. Ze zit het liefst aan de raamkant, met uitzicht op het druk ke verkeer. Zet haar handtas op de tafel en doet haar jas uit. Nestelt zich in een stoel. En stuurt wat vriendelijke blikken door de zaal. Ze is gearriveerd. Toch een beetje onzeker kijkt ze om zich heen. Wie is er al lemaal? De meneer die in de krant tuurt en van zijn cap puccino slurpt, was die er vorige week ook niet? Haar ogen tasten de man af, maar hij geeft geen sjoege. En het stel schuin tegenover haar? Ze lacht nog eens hartelijk. „Hal lo." Een minzaam knikje gaat haar kant op. Ze verwacht dat de serveerster haar wensen kent, maar nee. „Doe maar een jus d'orange." Komt in orde, zegt het meisje. En weg is ze. Voor de vorm pakt ze een tijdschrift en bladert er gedach teloos doorheen. Ondertussen dwaalt haar blik af naar het straattafereel achter de ruit. „Druk hè", zegt ze tegen een tafelgenote, die zwijgend knikt. Ach ja, het gebruikelijke zaterdagmiddaggebeuren. Ieder een rent van hot naar her, met volle boodschappentassen en goed gevulde kinderwagens. Voor haar blijft de koopspits beperkt tot de vaste aanschaf van twee consumpties. Glaasjes sap die ze in een tergend traag tempo tot zich neemt. Na lediging van het tweede glas is het tijd om naar huis te gaan. „Vier euro vijftig", zegt de serveerster. „Ja, ik weet het", zegt de vrouw. „Maak er maar vijf gulden van." Gulden? Het is zaterdagmiddag en de tijd staat stil. Althans, voor haar. Erna Straatsma Uit: Leidsch Dagblad 9 februari 2005 De man achter dit postu me eerbetoon is Henk Bey (officieel), oftewel Hennie Bey („zo noemen ze me sinds m'n dienst tijd"), de zoon van de po pulaire zanger. Hij stopt al tijdenlang bijna al zijn energie in het samenstel len van de internetsite. Met succes, zegt de 36-ja- rige Leidenaar, de site is bepaald niet onopge merkt gebleven. „Het gaat goed, ik heb al heel veel reacties gekre gen. Eind februari zat ik al op 8000 bezoekers, terwijl ik op 1 januari ben be gonnen. Nu zijn het er ongeveer 10.000. Veel be zoekers hebben meteen een berichtje achtergela ten, of zelfs een verhaal tje. Over hun ervaringen met Jerry. Echt niet alleen mensen uit Leiden hoor, maar ook uit Limburg en uit België. Daar was hij ook bekend en geliefd. Daar trad hij op, op feestavonden, op bruiloften en zo. De serieuzere optredens." En dat heeft, zo blijkt wel uit de re acties, de nodige indruk achtergela ten. Begrijpelijk, vindt hij, want hij heeft zelf ook heel fijne herinnerin gen aan zijn vader, die hij in zijn ge dachten nog steeds op handen draagt. „Heel veel herinneringen heb ik niet aan hem. Tenminste, niet zo veel als de meeste andere mensen aan hun vader hebben, denk ik. Ik was pas vijftien toen hij stierf. Maar ik herinner me hem in elk geval als een man die altijd vrolijk was, altijd lol had, nooit chagrijnig was. Hij had ook enorm veel voor mij over, je kunt gerust zeggen dat hij me ver wende. Ik was heel vaak bij hem. Ja, echt een fijne vent. Iedereen zegt dat trouwens." Wat zijn zangcarrière betreft, daar heeft zijn vader niet het maximale uitgehaald. Er had veel meer in geze ten, is de stellige overtuiging van Henk. „Weet je wat het was, hij was niet zakelijk genoeg. Als hij de juiste manager bij zich had gehad, was hij veel bekender geworden. Mary wel. Die werd overal in Nederland neer gezet, de Zangeres Zonder Naam is zo echt een begrip geworden. Maar ja, mijn vader had niet eens een ma nager, hij regelde alles zelf. Waarom weet ik niet, al was het wel zo dat hij de muziek als hobby zag. In elk geval niet als iets om van te leven. Hij heeft ook gewoon allerlei baantjes gehad hoor. Op het laatst was hij conciërge van de Leidse Houtschool. Vond-ie ook leuk, werken met kin deren. Net als schaken, ook al zoiets waarvoor hij groot talent had. Want hij kon goed schaken hoor. Heeft-ie doorgegeven ook. Jerry en Jan, mijn broers, zijn goede schakers. En de zoon van mijn broer Jerry ook. Nee, ik niet. En ik kan ook niet zingen, haha. Ik ben een nakomertje, dus al le talent was al vergeven. Maar ik kan dus wel een mooie website ma ken." Ter eer en meerdere glorie van zijn Jerry Bey is weer terug! In al zijn glorie. De Leidse volkszanger die nu alweer decennia geleden - wat gaat de tijd toch snel! - menig liefhebber wist te ontroeren, is aan een tweede leven begonnen. Figuurlijk gesproken dan. De held van het levenslied, die in 1984 overleed, heeft nu een zeer uitgebreide in ternetsite. Een eigen pagi na, een eigen plekje, met muziek, teksten, foto's en tal van wetenswaardighe den voor de broer van Mary Bey, de Zangeres Zonder Naam. vader. Niet dat hij vroeger nou zo'n enorme fan van hem was, dat niet. „Nee, maar ik ging wel geregeld mee naar optredens. Vond ik wel leuk. En thuis hoorde ik natuurlijk niet an ders, altijd smartlappen, altijd le vensliederen. Pas de laatste tijd be sef ik wat hij allemaal heeft gepres teerd. Ik ga zijn muziek ook steeds mooier vinden." Wat er zo mooi aan is? Dat is moei lijk zo een-twee-drie uit te leggen. Hennie Bey doet toch een poging: „Zijn verschrikkelijk mooie uitspraak van de Nederlandse taal, heel helder. Elk woord dat hij zingt is te verstaan. En hij heeft diezelfde snik in zijn stem als zijn zuster. Die snik ont roert. En hij heeft prachtige num mers geschreven. Voor zichzelf maar ook voor anderen. Mijn lievelings nummer? 'Rozen van een tuchthuis boef. Dat zingt hij met zo veel ge voel. Hij heeft het ook dubbel inge zongen, twee partijen. Dat maakt het extra mooi. Ach, zo zijn er nog veel meer fraaie nummers van hem." Te veel om op te noemen. En, wie weet, ook teveel om te verzamelen. Bij Johnny Hoes alleen al, nam Jerry Bey solo 160 liedjes op. Bepaald geen peulenschil dus. „Maar ik heb al heel wat muziek van hem hoor. Platen, cd's, mp3'tjes. Mijn broer Willem heeft bijna alles op plaat. Ik geloof dat hij er nog tien mist. Hij heeft al die platen ooit gekocht van een oude vrouw in Limburg, voor een paar duizend gulden. Die platen ben ik bezig om te zetten, naar mp3. Dat is een heel werk hoor. Zo'n plaat zelf heeft een mooi vol geluid, dat wil ik niet verloren laten gaan bij het overzetten." Via de internetsite krijgt Hennie Bey ook het nodige binnen. Dat is ook een van de redenen van het opzetten van de site: spullen verzamelen die met zijn vader te maken hebben. „Want omdat hij niet zo zakelijk was, is er bijna niks overgebleven in de familie. Als hij tien promotie plaatjes mee naar huis kreeg, gaf hij die allemaal weg. Nu ben ik bezig van alles van hem bij elkaar te krij gen. Foto's, filmbeelden, plaatjes, cd's. Er komt ook het een en ander binnen. Mensen scannen een hoesje in en mailen dat door bijvoorbeeld." Maar toch, maar toch, niet alles is zo vlot te verkrijgen. „Het blijkt heel moeilijk te zijn aan unieke foto's te komen. Ik weet zeker dat die er zijn. Die móeten er zijn. Mijn vader zong vaak op feesten, op bruiloften. Ik be doel, op elke bruiloft worden toch foto's gemaakt? Dat is nu zo, maar vroeger ook. En ik weet ook dat veel mensen spullen sparen van Jerry Bey, verzamelen. Dat weet ik door de reacties die ik krijg en door wat ik op andere sites allemaal tegenkom." Professionele foto's zijn er zeker. Fo to's gemaakt voor de platenmaat schappij bijvoorbeeld. En foto's voor kranten en tijdschriften. Hennie Bey zucht: „Ik heb wel wat fotografen benaderd, maar die wagen er toch aardig wat geld voor. Dan hoor ik: ik geef ze niet weg, want als een of an der blad ze nog een keer wil plaat sen, heb ik ze tenminste nog. Kopie tjes geven ze niet. Zeker niet als ze weten dat je een website hebt. Ge lukkig heeft mijn zus nog wel foto's Die zitten alleen nog in dozen, om dat ze een tijdje terug is verhuisd. Maar goed, dat komt nog wel." Hij koestert in elk geval nu al de fo to's die hij heeft. En de filmbeelden, met geluid, ooit gemaakt tijdens een bruiloft. „Een optreden bij een 25- jarige bruiloft. In de Groenoordhal- len. In 1977, 1978, denk ik. Prachtig, ik kan hem er in herkennen. Ik heb die opnamen met een cameraatje gefilmd van mijn eigen tv en doorge stuurd naar een paar fans. Die von den het geweldig. Zeker de mensen die hem nooit in levenden lijve heb ben gezien. Maar ja, er valt nog heel wat te verzamelen. Zo weet ik dat er opnamen van hem zijn bij 'Op losse groeven' van Chiel Montagne. Daar zingt hij 'De bedelaars van Parijs' met Mary." Dikke kans dat zijn verzameling de komende tijd nog verder groeit. Maar nu al oogt hij tevreden. „Ik leer mijn vader zo nog beter kennen. Door verhalen, door ervaringen die mensen op de site achterlaten. Schitterend, al was het alleen maar omdat dat duidelijk maakt dat het zo'n bijzondere man was. En iemand verdient alle lof die hem toekomt. Op de site, maar ook op het kerkhof. Hennie bezoekt zeker eens in de twee weken het graf van zijn vader, met een gigantische steen in de vorm van een langspeelplaat. „Afgelopen maandag heb ik het nog helemaal schoongemaakt. Het blad goud op de plek waarop bij een langspeelplaat het label zit, is er nu zo langzamerhand vanaf. Dat moet weer gezet worden. Dat hoort, dat moet. Weet je dat hij sinds kort op een wachtlijst staat voor de site bekendedodenederlanders.nl, met foto's van graven? Dat is aan de ene kant luguber, aan de andere kant is het wel fijn voor alle fans. Die kun nen dan zien hoe hij begraven is." Op www.jerrybey.nl is nog veel meer te vinden over het leven van deze bekende volkszanger. Herman Joustra door Herman Joustra UlOSN - Vrotget. heel vroeger. noeiTK- u cK- 1 iethebbers van de smaiilai; de naam van Jerry Boy in één adem met de groten van Jiet genre: Tussen die van zijn zus. de Zangeres Zonder Naam, en hiivoorhtfoiriioiinnv jor- daan. na is afkomstig van zijn jongste zoon, Henk. „iemand die zo veel heeft gepresteerd, heeft 20 n pagina wel verdiend. Mijn vader heeft héél veel betekend voor de smartlappenwiireUi. Helaas is hij in ce loop der ja ren in de vergetelheid geraakt. Deels dooi eigen toedoen, denkt Beyjunior. ..Vader was belangrijker orn zijn tijd bij fa mine en vrienden door te bren- - gen. Hij was eer» echt ge-zeüig- heidsdicr," .Gevolg was wel 'bit er na zijn dood niet zo gek veel overbleef voor het familiearchief. Ook dar was egg reden voorBey junior °P te zetten, tel hii de bczcekj k. mensen nog heel vee! leuks kan komen.' Daarnaast zou de zoon van de volkszanger het op prijs stellen als bezoekers win de site hun ervaringen met Boy senior of met diens muziek zouden wil len delen in het gastenboek. De |Mkb;«e filmfragmenten, lijk een plekje heeft gekregen op internet en dat ze nu einde lijk wat achtergrondinformatie kunnen vinden. Daar- blijkt wel degelijk behoefte aan.' Op de website staan onder meer de uteis an veel van zijn liedjes - Jerry Bey zong er in fljneemje zo'n 160 - reeds ver- de bedceiingd

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17