J aticaan: 'aus ligt >p sterven Streep door drie Leidse muziekpodia Goed Wonen Katwijk en Leiden bereiken halve finale dag j Singel Vrijdag 22 april tÉS-J-ii er hoge koorts en lage bloeddruk' intratuin Leidsch $Êk Dagblad Goed Wonei IJlT Jj! .-'-i bij uw dagblad! Leidsch Dagblad Gemeenten verder in titelstrijd 'Schoonste gemeente' zondags NOG CNV schrapt afspraak over loonmatiging vrijdag i april 2005 Dagblad Start verkoop 22 maart REGIO Peter Faber geeft 'gouden tips' in de {jUU Leidse Schouwburg 115/16' Zonnig Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Jubilerende TMF Awards in nieuw jasje Broers Van den Hoek geloven in een titel voor Valken '58 Ondernemers in Leiden voelen zich vaak onveilig anp-rtr-afp - De gezond- an paus Johannes Paulus II >ren sterk verslechterd. De irst heeft zeer hoge koorts i lage bloeddruk. Dat heeft ticaan gisteravond ge- is woordvoerder Joaquin ro-Valls van het Vaticaan infectie aan de urinewe- e oorzaak van de hoge Hij zei dat de paus be- lld wordt met antibiotica, len binnen het Vaticaan •n gemeld dat de kerk- gisteravond de laatste sa nten heeft toegediend ge- 1, zo meldt het Ameri- e tv-station CNN. Ook Ita- e media maken er gewag at de kerkvorst het sacra- der stervenden heeft ge- 1. Officieel heeft het Vati- bekenagemaakt de be- 1 niet te kunnen bevesti- igewijden zeggen echter t waarschijnlijk is dat de iet heilig oliesel heeft ont- fn gezien zijn hoge leeftijd p slechte gezondheidstoe- 1 jrige keer dat de paus het was nadat hij in mei 1981 ïeergeschoten op het Sint jsplein. week ging het snel achter- et de paus. Spreken kon et meer en sinds woens- /erd hij kunstmatig gevoed pen neusslangetje. De lei- ran de Rooms-Katholieke had grote moeite met slik- na een operatie aan zijn waarbij een buisje werd ïbracht om het ademen te makkelijken. Het Vaticaan gaf gisteravond laat geen bijzonderheden over de precieze gezondheidstoe stand van de al jaren aan Par kinson lijdende Johannes Pau lus. Maar volgens Italiaanse Va- ticaan-experts heeft de kerk vorst na zijn operatie dertien ki lo gewicht verloren door het eetprobleem. Volgens medische deskundigen was de paus der mate verzwakt dat hij niet meer voor behandeling kon worden overgebracht naar de speciale afdeling van het Gemelli-zie- kenhuis waar hij dit jaar al twee keer werd opgenomen. De pau selijke vertrekken bleven van nacht tot laat verlicht, een sig naal dat er iets ongewoons aan de hand was. De 84-jarige kerkvorst kwakkelt al jaren met zijn gezondheid. De paus lijdt aan de ziekte van Parkinson. De paus mocht half maart na de keeloperatie het Gemelli-ziekenhuis in Rome verlaten, maar hij maakte bij zijn weinige openbare optre dens een uiterst zwakke en bro ze indruk. De paus verscheen woensdag nog enkele minuten voor het raam van een van zijn woonvertrekken om de duizen den aanwezige gelovigen te ze genen. Maar spreken lukte niet meer, net als eerder op eerste paasdag. Het optreden was een dramati sche afsluiting van een heilige week, waarin de paus voor het eerst sinds zijn aantreden 26 jaar geleden verstek moest laten gaan. De Poolse Johannes Pau lus II, zijn eigen naam is Karol Wojtyla, volgde in oktober 1978 Johannes Paulus I op. (advertentie) COMMENTAAR TOPSALARISSEN liet zo lang geleden plaats- ;t energiebedrijf Nuon in antal dagbladen een pagi- ite advertentie. In een me ling aan zijn klanten bood i excuses aan voor de be- Irde verwerking van de penota's. Daar klopte geen fan. Een slechte beurt voor I en zijn top- Ludo van Hal- l Voor deze restatie werd Halderen vorig beloond met salarisstijging ruim 40 procent Met dank Ie aandeelhouders, openlijke kritiek van oud- lier Wim Kok op de 'exhibi- stische zelfverrijking' van onen van het bedrijfsleven niet veel veranderd. Hun lissen en bonussen zijn de open acht jaar met 400 pro gestegen. De recente in gingen van de commissie- tksblat om de inhaligheid te rken, hebben nog weinig Jeverd. Volgens de Vereni- van Effectenbezitters gin- de inkomens van topbe- ""ders vorig jaar weer met procent omhoog. 'jeactie van het Christelijk 'tonaal Vakverbond op het 'graaien' van topmanagers is voorspelbaar. Vakbondsbe stuurders proberen hun leden uit te leggen dat de lonen - in het belang van de werkgelegen heid - gematigd moeten worden. Daar is natuurlijk geen begin nen aan als de werkgevers zich zelf onevenredig grote inko mensstijgingen blij ven toekennen. Dat de vakbondsbestuurders de moed in de schoe nen zakt, is begrijpe lijk. De top van het be drijfsleven toont weinig tactisch en psychologisch inzicht In een tijd waarin dagelijks honderden banen worden geschrapt, moe ten ook zij een pas op de plaats willen maken. Dat geldt in het bijzonder voor directeuren van (overheids) bedrijven, die slecht presteren, zoals Nuon. Maar bij de energiereus is niet alleen top man Van Halderen in de fout ge gaan. Ook zijn aandeelhouders, zoals de provincie Gelderland en de gemeente Amsterdam, heb ben zitten slapen. Hun bestuur ders hebben heel wat uit te leg gen. Hugo Schneider Paul Johannes Paulus II, een van de markantste kerkvorsten uit de geschiedenis. Foto: AP het groene warenhuis o door Herman Joustra leiden - Leiden raakt in een klap drie muziekpodia kwijt. Cultuurwethouder Ruud Hes- sing (D66), wil de concertfunc tie van het Muziekhuis schrap pen in verband met geluids overlast. Dat betekent het einde van de muzikale activiteiten van concertzaal Q-bus en op tredens bij de Leidse Vereniging van Popmuzikanten. Ook gaat de definitieve verhuizing van Cultureel Centrum De X, vanuit het Volkshuis naar het Muziek huis, dan niet door. Hessing heeft een en ander dui delijk gemaakt in een gesprek met Johan Andree, voorzitter van het Muziekhuis, en een de legatie van 'gebruikers' van het pand aan de Middelstegracht: de Leidse Vereniging van Pop muzikanten (LVP), de Streek- muziekschool Leiden en Cultu reel centrum De X. Recente geluidsmetingen van de Regionale Milieudienst heb ben uitgewezen dat het Mu ziekhuis tijdens concerten de geluidsnorm met regelmaat overschrijdt. Een afdoende op lossing voor de geluidsproble men kost om en nabij de 500.000 euro, schat Hessing. „Als je het tenminste echt goed wilt doen. Maar dat geld heb ben we gewoon niet." Daar komt nog bij dat de brandweer heeft geconstateerd dat het pand niet aan de veilig heidseisen voldoet. Het brand veilig maken vergt een extra in vestering van tussen de 100.0000 en 150.000 euro. Hes sing: „Maar het heeft geen zin die investering te doen voor het hele pand, als de geluidsover last niet wordt aangepakt. De hoeveelheid cultuurgeld is be- (advertentie) nv« katwijk/leiden - Katwijk en Leiden zijn doorgedrongen tot de halve finale in de strijd om de titel 'Schoonste gemeente van Nederland'. Dat hebben de gemeenten te danken aan de stemmen van de eigen bur gers, die kennelijk tevreden zijn over de 'schoonheid' van hun woonplaats. Via de internetsite schoonstegemeente.nl konden Leidenaars en Katwijkers een oordeel ge ven over de netheid van de eigen straat, de netheid van de gemeente en de inzet van het gemeentebestuur om zwerfafval terug te dringen. De Leidenaars brachten van die gemeenten de meeste stemmen uit: 400. In Katwijk stemden 92 inwoners. Leiden kreeg dankzij deze score een wildcard voor de halve eindstrijd, die de stad met zijn score net niet had gehaald. Om door te dringen tot de finale - waarin plaats is voor negen gemeenten - moeten de bestuurders van de gemeente zich nu profileren. Zij moeten een rapport (een zo genoemde quickscan) maken, waarin staat hoe zij het zwerfafval te lijf gaan. Daarmee krijgt de 'Schoonste gemeente'- organisatie inzicht te de huidige stand van zaken en 'verbeterpunten' voor de zwerfaf- valaanpak. Morgen verschijnt bij deze krant de nieuwe bijlage ZONDAGS. Dit weekendmagazine heeft "lifestyle" als thema. Dat betekent veel pret tig leesbare verhalen over bijvoor beeld lekker eten en muziek. Elke week worden de nieuwste cd's en dvd's besproken. En voor onze jon ge lezers komen de allerlaatste computerspellen aan bod. Gaat u op zondag liever de deur uit, dan bieden wij u allerlei leuke uitgaan stips. En mocht u een lange reis willen maken, dan kunt u in ZON DAGS aardige ideeën opdoen. Dit en nog veel meer vanaf morgen - elke zaterdag - in ZONDAGS. +TOT ZONDACS+ utrecht/anp - Het CNV voelt zich niet meer gebonden aan centrale afspraken met werkge vers en het kabinet over loon matiging als topmanagers zich zelf excessief blijven belonen. Voorzitter D. Terpstra van de vakcentrale zei gisteren zijn CAO-onderhandelaars een vrij brief te geven om de looneisen op te schroeven als ze gecon fronteerd worden met belonin gen voor de top in hun sector of bedrijf „waarvan je gaat duize len". De vakbeweging heeft afgelo pen najaar het kabinet en de werkgevers toegezegd „uiterst terughoudend" te zijn met hun looneisen. CNV en FNV stelden een maximale looneis van 1,25 procent voor 2005 vast. Een FNV-woordvoerder benadrukt dat zijn vakorganisatie „los van het beloningsbeleid aan de top" een verantwoord loonbe- leid blijft nastreven in de CAO's, onder meer wegens be houd van de werkgelegenheid. „Maar het wordt ons wel ont zettend moeilijk gemaakt om dat nog uit te leggen." VNO- NCW spreekt de aantijgingen van de vakbeweging tegen. Uit onderzoek van de onderne mersorganisatie zou blijken dat „in doorsnee" de salarissen van topbestuurders vorig jaar met 1 procent zijn gestegen. „Dat is inclusief bonussen aldus een woordvoerder van VNO-NCW. Volgens hem schetsen de FNV en CNV een scheef beeld door alleen de uitschieters naar bo ven eruit te lichten. Oegstgeest stuurt Meester naar huis oegstgeest - De Oegstgeestse wethouder van verkeer R. Meester is vannacht door de gemeenteraad naar huis ge stuurd. Ze is gevallen over de Rijn Gouwe Lijn. Meester wilde 4,6 miljoen euro aan de light- railverbinding bijdragen terwijl de gemeenteraad herhaaldelijk heeft aangegeven niet meer dan 3,5 miljoen aan de RGL kwijt te willen. Oppositiepartij WD diende een motie van wantrou wen in. Alleen Meesters eigen partij (PrO) steunde die niet. Hoekema tijdelijk voorzitter D66 leiden - Leiden blijft goed ver tegenwoordigd in de top van D66. Nu ex-Leidenaar Alexan der Pechtold zijn partijvoorzit terschap inruilt voor een minis terpost, is Leidenaar Jan Hoekema benoemd tot zijn op volger. Hoekema - oud-Kamer lid en oud-gemeenteraadslid van Leiden - was al vice-voor- zitter. Terri Schiavo overleden Washington - De Amerikaanse comapatiënte Terri Schiavo is overleden. Dat maakte een woordvoerder van de familie gisteren bekend. Op verzoek van haar echtgenoot was op 18 maart de voedingssonde bij de 41-jarige Terri verwijderd. Haar ouders waren daar fel op tegen geweest. Schiavo, raakte vijftien jaar geleden in coma. Ze stierf in het Woodside-hospitium in Florida. perkt. Ik vind dat elke euro duurzaam moet worden geïn vesteerd." Volgens Hessing zijn de oefen cabines voor muzikanten van de LVP en de Streekmuziek- school wel goed geïsoleerd. Daar loont het derhalve wel om te investeren in brandveilig heid. De wethouder overweegt nu sloop van concertzaal Q-bus en de voormalige klussenbank waarheen Cultureel Centrum De X zou verhuizen. Woning bouw op die plek zou de ge meente daarvoor het benodig de geld kunnen verschaffen. Hessing benadrukt dat het schrappen van de concertfunc tie nog geen officieel besluit is. De kwestie komt binnenkort aan de orde in Leidse politiek, om te beginnen in de raads commissie cultuur. Pagina Kunst Cultuur: Gebruikers Muziekhuis zijn verbijsterd Tijdens de finale wordt er gerekend op de inzet van zowel de gemeenten als de inwo ners. Het gaat het er dan om welke ge meente er het beste in slaagt om een vooraf aangewezen gebied van een vierkante kilo meter gedurende zes weken schoon te houden. Aansluitend wordt een tv-serie ge maakt, waarbij per aflevering één van de negen gemeenten centraal staat. Tijdens de tiende aflevering (uitzending op 4 september 2005) wordt bekendgemaakt welke gemeente heeft gewonnen en zich een jaar lang 'Schoonste gemeente van Ne derland 2005' mag noemen. Opdlefuud- verypratM' en maJce-Mf producten met de bon op pagina 3 bij automatiscl Stuur deze bon de envelop ongefrankeer- r Leidsch Dagblad, t ice. Antwoondnuramer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) E mail lezersserviceshdc nl of surf Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Êj*tDagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1