Ecosysteem takelt steeds sneller af BUITENLAND De laatste gondeliers van Istanbul treuren Slecht weer hindert hulpverlening op Nias Zimbabwe houdt adem in bij parlementsverkiezingen 1300 Wetenschappers slaan alarm Spanjaard sloeg 755 kilo dynamiet op in de garage Nog even donderdag 31 maart 2005 f i Al 600 jaar roeien de gondeliers van Istanbul hun vrachtjes over de Gouden Hoorn. Het einde lijkt in zicht. Foto: GPD/Robert Hubert Ahmet probeert zijn kleinkin deren over te halen om het werk van hem over te nemen. „Ik vertel ze het bekende ver haal van Nasrettin Hoca. Op een dag vroeg iemand de volks heilige waarom de mensen de hele dag door op en neer voe ren over de Halic. Nasrettin Hoca antwoordde: .Als alle mensen aan één kant blijven, verliest de aarde zijn evenwicht, en vallen we eraf," aldus Ahmet. oslo/anp - Mensen beschadigen in een steeds sneller tempo en ook steeds ingrijpender de toch al fragiele ecosystemen op aar de. Ongeveer 60 procent van de ecosystemen op onze planeet is momenteel vervuild of er wordt een te groot beslag op gelegd. De kwaliteit van het leven op aarde is in toenemende mate in gevaar, onder meer wegens mogelijk gevaarlijke klimaatver anderingen of door de uitbraak van nieuwe ziekten. Dat staat in een gisteren ver schenen rapportage van ruim 1300 wetenschappers uit 95 landen. In hun 'Millennium Ecosystem Assessment' stellen ze dat de degradatie van natuur en mi lieu op aarde vooral een bedrei ging is voor de ontwikkelings landen. Het zijn namelijk vooral de armsten op aarde die het meest lijden onder de aantas ting van de ecosystemen. De doelstellingen van de Ver enigde Naties om in 2015 grote vooruitgang te hebben geboekt op het gebied van armoedebe strijding en duurzame ontwik keling worden door de milieu schade sterk ondermijnd. In een reactie op het rapport, het eerste in zijn soort, sprak VN-baas Kofi Annan gisteren dan ook van een „alarmeren de" analyse, waaraan de inter nationale gemeenschap niet voorbij kan gaan. Volgens het rapport hebben de mensen de ecosystemen op aarde in de afgelopen vijftig jaar meer aangetast dan in welke andere periode dan ook. In hun groeiende behoefte aan voed sel, drinkwater, hout of energie zijn bossen omgehakt voor landbouwgrond, is de loop van rivieren aangetast en heeft de mens de natuur verwoest. Sinds 1945 is er meer grond beschik baar gesteld voor landbouw dan in de gehele achttiende en negentiende eeuw bij elkaar. De signalen staan op rood, zeg gen de wetenschappers, die pleiten voor rappe en radicale wijzingen van beleid. Dat is mogelijk door een betere sa menwerking tussen overheden en bedrijfsleven en door het be ter naleven van internationale afspraken. =1 madrid/anp-rtr-dpa - De Spaanse politie heeft een man gearresteerd die 755 kilo dyna miet in zijn garage had opgesla gen. De partij springstof is bijna vier keer de hoeveelheid die is lamitische terroristen gebruik ten bij de aanslagen van maart vorig jaar in Madrid. Het gaat ook om hetzelfde type (Goma 2 Eco) als bij de aanslagen in de Spaanse hoofdstad. De politie onderzoekt waarom de man het dynamiet hamster de. De verdachte is een explo- sievendeskundige, die het spul de afgelopen dertien jaar tij dens zijn werk zou hebben ver zameld. De politie zei gisteren dat de man geen crimineel ver leden heeft. Ook zou hij geen banden hebben met radicale of terroristische kringen. Behalve het dynamiet trof de politie 750 kilo ammoniumni traat aan. De kunstmest kan worden ge bruikt voor het maken van, bommen, zoals bij de aanslag in 1995 op een overheidsge bouw in het Amerikaanse Oklahoma City. charlottetown - Een zeehond blikt nieuwsgierig naar de fotograaf, onbewust van de dreiging die achter hem opdoemt. Canadese pelsja gers staan klaar voor de jaarlijkse slachtpartij onder de zeehonden, die gisterochtend Nederlandse tijd begon. De Canadezen mogen dit jaar 319.500 jonge zeehonden doden. Overigens zullen er geen foto's komen van spierwitte zeehondenbaby's die dood worden geslagen, want de jacht is tegenwoordig pas toegestaan nadat de dieren hun witte vacht hebben verloren, ongeveer twee weken na de geboorte. Foto: EPA Reuters aan de 'Als alle mensen aan één kant blijven, verliest de aarde zijn evenwicht, en vallen we eraf 53 66 .57 35 .40 ,48 00 48 92 30 45 45 80 50 61 07 45 90 00 85 45 50 88 00 20 26 74 35 00 41 91 59 40 13 70 50 57 80 54 40 Mugabe vecht met zijn beproefde recept: ronkende retoriek en intimidatie ftufdub is ninele club In - De rechtbank in Leu- jeeft gisteren de Tuftufclub [n criminele organisatie impeld. De club streed in triand en België tegen flits- i en verkeersboetes, onder door de palen in brand te n. De rechter veroordeelde lordvoerder van de Belgi- afdeling tot een voorwaar - e celstraf van zes maan- n 500 euro boete wegens atschap van de organisa- e Tuftufclub, vernoemd ;en album van Suske en 1is inmiddels na zware k opgeheven. mier Libanon iidt er mee op et - De pro-Syrische Liba- jremier Karami heeft gis- zijn aftreden aangekon- ïit boosheid over de wei- g van de oppositie om met nee te regeren. De oppo- vil niet met Karami sa- verken in verband met de d op ex-premier Hariri, gold als tegenstander van rische invloed in Libanon. Igische premier iiotterd iel - De Belgische premier pfstadt heeft in het acade- h ziekenhuis in Gent een rbehandeling ondergaan. Dfstadt was gisteren ver- ,.;d teruggekeerd van zijn itieverblijf in Toscane we- partklachten. il ontvangt in geposte kaart - Zestig jaar na de Twee- ereldoorlog heeft een Pool post een kaart ontvangen j in februari 1945 aan zijn s had gestuurd. Hij zat in Amerikaanse krijgsge- :nschap, nadat hij in rijk uit de Duitse Wehr- it was gedeserteerd. door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - De gondels in Istan bul varen al 600 jaar passagiers over de Gouden Hoorn (Halic), de belangrijkste haven van Tur kije. Ooit voeren honderden bootjes er dagelijks welgestelde Turkse heren met bolhoed en hun sjiek geklede dames voor vijf cent de Halic, die uitmondt in de Bosporus, over. Nu tovert één passagier al een glimlach op het gezicht van de oude gondeliers. De bootjes zijn te oud en de overtocht duurt te lang. Turken rijden liever over de Halicbrug. Maar de koppige gondeliers laten zich niet uit het veld slaan: „Het werk van onze vaders moet worden voortgezet. We zijn nog lang niet moe." In één van zijn songteksten vergelijkt de Turkse zanger Teoman de metropool Istanbul met een oude, dikke vrouw, die sierlijk en mooi pro beert te zijn door een overdaad aan make-up. De miljoenen stad is vergeven van bruisende winkelstraten, chique restau rants en trendy uitgaansgele genheden. Anderzijds is alles oud in Istanbul. De trams zijn antiek, de moskeeën dateren uit de oud Ottomaanse tijd en de historische houten huizen uit de 18e eeuw. Istanbul staat tus sen het verleden en het heden in, en dat maakt de stad zo sprookjesachtig, vinden de Tur ken. Maar dat blijft niet lang meer zo, vrezen de gondeliers bij de visserwijk Sütlüce, aan de Halic. Hun beroep dreigt te verdwij nen. „Wie moet ons werk straks overnemen?" zegt Ahmet Genckurt (77). „Mijn zoons we ten niet eens welk bootje van mij is. Ik wil ze hier graag zien in hun vrije uren, maar ze snappen niks van de geschiede nis. Zij willen alleen vrouwen en bier." De Turk zit met vier andere gondeliers in een klein schippershuisje aan de baai van de Gouden Hoorn. Uit het raam van het hutje zijn 50 oude roei bootjes te zien, die lijken te wachten om gebruikt te wor den. Aan de muur hangen ver geelde krantenfoto's van de vrienden 'in betere tijden'. En een vaarrooster met hun na men. Ach, "zegt Ahmet, „Slechts één van ons heeft vandaag gevaren. Een jong stelletje dat een ro mantisch tochtje naar de over kant wilde maken." Veront waardigd vervolgt Ahmet: „Hal verwege vroeg de jongeman be zorgd of hij de riemen moest overnemen. Ik ben dan wel bij na tachtig, maar roeien kan ik als de beste." De vrienden wer ken al langer dan vijftig jaar sa men in de haven van Halic. „De hele dag zitten we hier thee te drinken en scheppen we op over wie meer weet over de ge schiedenis van de haven", zegt Riza Bodur (55). Zijn vrienden lachen. „Premier Erdogan heeft ons beloofd dat we niet weg hoeven. Hij komt uit de volks wijk Kasimpasa, hier vlakbij. Daarom begrijpt hij hoe be langrijk dit werk is voor ons." Het was Erdogan die twee jaar terug het vissershutje liet bou wen, legt hij uit. „Voor die tijd stonden we in koude winterda gen buiten te wachten op pas sagiers." Tot laat op de avond, want de gondeliers staan van zeven uur 's ochtend tot soms wel middernacht paraat. „Er zijn gelukkig nog wel mensen die naar de overkant willen va ren. Het kost ze maar 7.50 lire (40 eurocent) en als ik snel ben, duurt het maar een half uur tje," aldus Riza. Volgens Ahmet zijn sommige mensen bang dat de boot zal omkiepen. „Waar schijnlijk denken ze: „Wat als die ouwe straks midden op het water een beroerte krijgt?" In 1967 verdronken twee passa giers tijdens de overtocht, her innert hij zich. „Maar ach, dat was maar één keer." onze correspondent van der Linden re - Robert Mugabe is er hele- klaar voor en twijfelt niet aan de /inning. Zimbabwe gaat vandaag de stembus voor een nieuw par it, een exercitie die de 81-jarige lent wil gebruiken om van de pa- tus af te komen, die hij en zijn in- els 25 jaar oude regime genieten de parlementsverkiezingen van I jbruikte munitie is oud en ver- ideologische leegte. „Weet dat rem voor de MDC een stem is Blair, die ons opnieuw wil koloni- L" In de township Mabvuku bij te klinkt, zoals overal in Zimbab- p favoriete retoriek van de voor- je vrijheidsstrijder Mugabe. Hij de verkiezingen uitgeroepen tot [rijd tegen de Britse premier, die pan de troon zou willen stoten via positiepartij MDC. ivond zijn op televisie beelden je guerrillaoorlog te zien. De [en van Mugabe vechten en mar- in. Ze tonen de victorie van de Boor God gezonden bevrijder'. |be bracht bevrijding en na 25 [het marcheren van zijn troepen Bangrijkste propaganda. Want het [deert. kranten is elke tweede pagina lie aan de verworvenheden van wet, die voortkomt uit een in 1980 als tijdelijk opgestelde grondwet. Het par lement telt 150 volksvertegenwoordi gers, van wie er 30 worden benoemd door de president. De strijd gaat dus om 120 zetels. De MDC moet 76 zetels winnen om aan een meerderheid te komen. Mugabe heeft er slechts 46 no dig en maar 70 om een tweederde meerderheid te krijgen. Mugabe wil die meerderheid, opdat de grondwet zo kan worden aangepast dat voor hem een nette opstaprege- ling, dus met behoud van immuniteit, kan worden ingebouwd. Ondertussen kan hij claimen voor de derde keer op rij verkiezingen te hebben gewonnen en dat ze dit keer vreedzaam zijn ver lopen. De waarnemers uit Afrika, Ma leisië en Rusland zullen dat beamen. „We hebben nog genoeg vrienden", zei een over optimistische Mugabe gis teren. Oppositieleider Morgan Tsvangirai meent dat geen sprake kan zijn van vrije en eerlijke verkiezingen, maar vindt de situatie wel 'een stuk beter dan in 2002'. Hij waarschuwt voor een opstand van de massa in het geval 'Za- nu PF opnieuw de verkiezingen zal stelen'. Het hoofd van de politie rea geerde prompt: „Iedereen is gewaar schuwd. Ze zullen ons op de straat vinden. Wij zijn ervoor om de wet te handhaven en de staat te verdedigen." idevoeding Een zegenend gevaar gelovigen, dat ging gis- nog net. Maar spreken de paus niet meer. Het dat vorige maand in zijn s geplaatst om hem het ien te vergemakkelijken, t hem het spreken onmo- Ook eten werd steeds las- en daarom wordt de paus gisteren kunstmatig ge- via een neusslangetje. Alle eke audiënties van Johan- aulus II zijn opgeschort, laakte de woordvoerder et Vaticaan gisteren be- anse tieners gen zelfmoord - De lapanse politie heeft en de lichamen gevonden ijf jongeren die collectief loord hebben gepleegd. In eparkeerde auto lagen de 1 van vier jongemannen en rouw. Sinds oktober heb- jl zeker zestig mensen op kvijze de dood gevonden. Honderden gewonden blijven verstoken van medische hulp de revolutie. Boven in de hoek de oude Mugabe, in groen gevechtstenue, die zijn vuist balt en zegt: 'We hebben voor de zesde keer democratische ver kiezingen, we groeien ondanks Blairs sancties, we hebben droogte maar laat de imperialisten er niet mee aan de haal gaan - de Zanu-regering zorgt er altijd voor dat niet één Zimbabwaan omkomt van de honger'. Win je hiermee de verkiezingen in een land dat vijf jaar terug aangaf klaar te zijn voor de grote democratische sprong voorwaarts? MDC-leden la chen om de ranzigheid van Zanu's boodschap, zeggen dat ze dit keer echt niet meer te verkopen is. De journalist die zijn weekblad gesloten zag worden in 2002 vanwege 'buitenlandse spon sors', gelooft in een wonder. „Als iedereen gaat stemmen en er niet wordt gerommeld, haalt de MDC een tweederde meerderheid." Maar elke analist, elke waarnemer, elke diplo maat voorspelt dat Mugabe's Zanu gaat winnen en zeer waarschijnlijk met een tweederde meerderheid. Waarom? Er zijn 5,7 miljoen geregi streerde kiezers, maar volgens de Uni versiteit van Zimbabwe horen er één miljoen (volgens de MDC meer dan twee miljoen) niet thuis op de lijst om dat ze, of al overleden zijn of meerdere malen op de lijst voorkomen. Het laat volop ruimte voor fraude in de 8000 stemlokalen, die sterk onderbemand President Mugabe tijdens een verkiezingsbijeenkomst, gisteren. Foto: Reuters zullen zijn en weinig zullen worden gecontroleerd door waarnemers, maar des te meer door regering en leger. Verder is er de angstfactor. Iedereen wordt eraan herinnerd dat na de ver kiezingen wordt afgerekend met 'ver raders'. „Onze politieke tegenstanders zijn vijanden van Zimbabwe", waar schuwde JVlugabe gisteren. En dan is er de manipulatie van voedsel. Het ef fect van het laatste wordt waarschijn lijk overschat, maar het klopt dat in de hongerige rurale gebieden dezer dagen een Zanu-kaart nodig is om maïs te kunnen kopen van de GMB, de organi satie die een monopolie heeft over in- en verkoop van graan. Bovendien is er ook altijd nog de kies nias/gpd-anp-dpa - Slecht weer en flink beschadigde wegen hinderen de hulpverlening voor de duizenden slachtoffers van de aardbeving van maandag in Indonesië. Gisteren arriveerden per vliegtuig de eerste hulpgoe deren op het zwaar getroffen ei land Nias, maar reddingsteams hadden grote moeite om de be volking te bereiken. Graafma chines en andere technische hulpmiddelen, zodat makkelij ker onder het puin naar overle venden gezocht kan worden, konden nauwelijks worden in gezet. Door honger overmand sloegen sommige mensen aan het plun deren. De politie keek toe en greep niet in. Anderen smeek ten om hulp. „Alsjeblieft, help ons, geef ons voedsel, we heb ben honger", aldus een wanho pige man. Anderen zochten de hele dag met blote handen en simpele werktuigen tussen het puin naar familieleden. Een man werd na 40 uur verstoken te zijn geweest van water en voedsel, levend onder de brok stukken van zijn huis vandaan gehaald door Franse brand weerlieden. Op Nias zijn door de aardbe ving, die een kracht had van 8.7 op de schaal van Richter, mo gelijk. 2000 doden gevallen. Vol gens een hulpverlener van de Nederlandse Stichting Howu Howu is de situatie op het ei land afschuwelijk. De hulpver lener, Rendoes Halawwa: „De zeebeving van 26 december was vooral schadelijk voor de kustgebieden. De nieuwe aard beving heeft het hele eiland op zijn kop gezet. De huizen zijn ingestort, er liggen nog mensen onder. Veel mensen zijn dak loos geworden. Ze slapen op de grond en hebben helemaal niets meer. Er is nu ook geen drinkwater meer beschikbaar." Veel van de overlevenden heb ben verwondingen opgelopen. Omdat het ziekenhuis van de grotendeels met de grond gelijk gemaakte stad Gunungsitoli niet in staat is alle gewonden te helpen, is een aantal van hen met VN-helikopters naar Suma tra gevlogen. Ook is er een Indonesische militairen helpen bij de evacuatie van een gewonde op het eiland Nias. Hij was een van de weinige gelukkigen die behandeld konden worden. Foto: Reuters groot tekort aan medicijnen op Nias. „Honderden gewonden zijn nog altijd niet geholpen", aldus een Australische hulpver leenster. „Dokters en verpleeg kundigen zijn allemaal gevlucht omdat ze bang waren voor een nieuwe tsunami." Op de eilanden worden zeven Australiërs vermist. Het gaat vooral om surfers met wie al sinds maandagavond geen con tact meer is. Dat berichtte de Australische zender ABC. Op de lijst met vermiste buitenlanders staan voor zover bekend ook nog twee Zweden en drie Fran sen. Over de Nederlander die dinsdag als vermist werd ge meld door het ministerie van buitenlandse zaken is geen nieuws. Volgens het Indonesische ram penteam zijn op Banyak, ten noorden van Nias, tussen de 200 en 300 mensen gedood. De Banyak-eilanden, waar zo'n 5000 mensen wonen, liggen het dichtst bij het epicentrum van de aardbeving, maar er sijpelt slechts mondjesmaat informa tie door over de huidige situatie op de eilanden. De internationale hulp komt in middels op gang. Het Wereld Voedsel Programma heeft drie helikopters en twee vliegtuigen ingezet, het Internationale Ro de Kruis een grote landings boot, met vrachtwagens en hulpgoederen. Een fregat van de Indonesische marine zal voedsel en andere goederen naar de getroffen eilanden va ren. Australië helpt met drie Hercules vrachtvliegtuigen en een schip, en de Amerikaanse marine heeft het hospitaalschip en bevoorradingsschip, die wa ren ingezet na de eerste zeebe ving, teruggestuurd naar de westkust van Sumatra. -L

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7