Ahold: 2005 jaar van de belofte Tien 'aar geëist tesen W 0 ECONOMIE Benzineprijs piekt en daling is niet in zicht Russische oliemagnaat Deels onverzekerd bij eenzijdige ongevallen S, Supermarktconcern lijdt verlies van 443 miljoen Gouden handdruk van twee miljoen voor VNU-topman Omvangrijke vleeszwendel vr- Katja overheerst Den Haag Humanitas Kinderopvang neemt KidsConcern over ist van Univé a verdubbeld - De winst van de co- tieve verzekeraar Univé is ar met 89 procent geste- 151 miljoen euro voor gen. De premie-inkom- gen met 3 procent tot iljard euro. Het totaal eringen daalde met 3 De verzekeraar zonder logmerk rondde in 2004 Organisatie af. De ver fan de levensverzeke- •"Drtefeuille aan Reaal Ie pen eenmalige bate van Ijoen euro op. haalt streep Ir 2000 banen [er - Het Duitse reiscon- jUI schrapt in Groot-Brit- 12000 banen wegens de (concurrentie in de lucht- in de toeristische indu- |r zullen geen gedwongen j»en vallen. Zo'n 900 ba- irdwijnen door de verhui- jn het Britse hoofdkan- in Londen naar Luton. dien worden veel sei- trachten niet meer inge- ;en worden er banen ge it bij de verkoopdivisie, incern is bezig zijn eigen kartmaatschappij uit te en probeert verder via ;t meer boekingen bin- ihalen. woensdag 30 maart 2005 t genzaad in I van Europa i - Het Zwitserse bio logisch bedrijf Syngenta k Frankrijk en Spanje velijk verkeerd maïszaad rd. Het genetisch aange- laad, dat niet is goedge- Ibleek eerder al jarenlang [ïerikaanse boeren te zijn d. Volgens een woord- Ir van de Europese Com- gaat om enkele hondér- io's zaad, waarvan nu zo- bgelijk wordt terugge- Brussel' heeft geen aan- ngen dat het goedje ook Ierland is gebruikt. Beide tijn ontworpen om beter id te zijn tegen bepaalde in. liscentrum entransport iam - Minister Peijs (ver waterstaat) houdt mor- tt kenniscentrum Acade- jntre Transport in Rotter- In doop. Het centrum be- faandacht aan wereldwij- Isportketens, verbindin- Pt het achterland, contai- imen en veligheid en lamheid. Het ACtrans- Is een initiatief van Eras- hiversiteit, TU Delft, Ha- Irijf Rotterdam, havenbe- prganisatie voor Delta- k de gemeenten Rotter- i|i Delft. Deze partijen n 6 miljoen euro beschik- Isteld om het kenniscen- le komende vier jaar tide te houden. 1 Airlines t doorgroeien dam - De Belgische lartmaatschappij VLM l, één van de grootste i van Rotterdam Airport, fen goed jaar achter de st aantal vervoerde pas- is 28 procent gegroeid, towinst is ruim verdrie- Id tot 948.000 euro. Vol- jpman Rosen Jacobson p omzetstijging van 25 I tot 75,6 miljoen euro fwachting overtroffen, prt 4 april de nieuwe jst Schiphol-London Ci- i>rt met 3 retourvluchten I- Chodorkovski beschuldigd van fraude |on stapt in technologie - Canon, bekend van on- »er camera's en printers, d gaan verdienen in de pnologie. Het Japanse zal daavoor vandaag ellen doen op een aan- [udersvergadering, zo e de krant Nihon Keizai tin. Canon wil zich in het per richten op DNA- pie gebruikt kunnen n voor de diagnose van Ineer kanker en infectie- 1. Het concern maakt i gebruik van technieken k in printapparatuur wor- egepast. rilië kan het Üer steun IMF Ia - Brazilië heeft het In- pnaal Monetair Fonds la tten dat een lopende kre- preenkomst niet hoeft te ji verlengd. Minister van lën Palocci wees erop dat tiomische groei vorig jaar 2 procent de sterkste van llopen tien jaar was. Bo- n nam de industriële :tie toe met 8,3 procent. Be sterkste groei in 18 erder leverde de handel jt buitenland een record- pot op van 33,7 miljard (Brazilië ondertekende in iet het IMF een krediet- :omst voor 30 miljard [In december 2003 werd loogd tot 42,1 miljard. zaandam/anp - Supermarktcon cern Ahold heeft de zaken weer op de rails. „Ik hoop dat we de komende jaren met meer plezier kunnen werken", zei topman Anders Moberg gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Het bedrijf heeft doelen voor 2006 geformuleerd. De omzet in voedingsmiddelen moet met 5 procent stijgen. En de winstmar ge moet ook op 5 procent van het bedrijfsresultaat komen. Verder kijkt het bedrijf of doch ter US Foodservice wordt ver kocht. Ahold loste vorig jaar een paar lastige zaken op, die te maken hadden met de boekhoudfrau de in 2003. Er kwamen schik kingen met verzekeraars, justi tie in Nederland en met de Amerikaanse beurstoezicht houder SEC. Verder rondde Ahold een transactie in de Zweedse supermarktketen ICA af en kwam er een reprimande van de beurs in Amsterdam. Het concern moet nu nog een schikking treffen met boze aan deelhouders, een zaak met de Ondernemingskamer afhande len en afwachten of Justitie in de VS Ahold en dochter US Ahold-topman Anders Moberg achter een winkelkarretje bij de pre sentatie van de jaarcijfers. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Foodservice nog aanpakt. Vorig berg. „De verschillende onder- Resultaten Ahold 2004 Kliklijn succesvol De kliklijn die Ahold vorig jaar juli in het leven riep, is volgens bestuurder Peter Waldde een succes. „We hebben vorig jaar ongeveer 2000 meldingen gekregen", zei hij gistereh. De Signaal lijn, zoals de dienst heet, is dag en nacht te bereiken en bracht een aantal kleine fi nanciële zaken aan het licht. „We zijn er tevreden over." Alle zaken die Ahold-mede- werkers aanbrengen, moeten binnen twee weken zijn af gerond. De medewerkers hoeven zich niet met naam en toenaam te melden, maar mogen anoniem hun zegje doen. Volgens Wakkie is er geen bedrijfsonderdeel dat er qua meldingen uitspringt jaar had vooral de ICA-zaak een forse invloed op het resultaat. Er was een boekverlies van 582 miljoen euro. Het bedrag had nog veel hoger kunnen zijn maar een gunstige uitspraak in een arbitrage voorkwam dat. Bij ICA werden ruim twee jaar ge leden geheime afspraken ont dekt, waaruit bleek dat Ahold niet de zeggenschap had over de onderneming. Het bedrijf boekte uiteindelijk in 2004 een nettoverlies van 443 miljoen euro tegen een verlies van 1 miljoen in 2003. Het be drijfsresultaat zakte bijna 73 procent tot 195 miljoen euro. De omzet daalde met 7,3 pro cent naar 52 miljard euro. Het concern had vooral last van de dalende dollar ten opzichte van de euro. Ongeveer 40 procent van de omzet komt uit de VS. Het komende jaar stelt het con cern verder orde op zaken. „Uiteindelijk willen we winstge vende groei realiseren", zei Mo- den haag/gpd - Autobilisten die gewond raken bij een ongeval zonder tegenpartij, lopen het ri sico onverzekerd te zijn voor de zogeheten 'schade aan jezelf. De combinatie van de verplich te WA-verzekering en standaard ziektekostenverzekering kan in de praktijk betekenen dat be paalde kosten niet worden ver goed. Dat kan inkomensverlies zijn bij permante invaliditeit, of extra fysiotherapie boven het (beperkte) aantal vergoedingen. Maar ook de kosten van extra kinderopvang als de autombi- list daar zelf niet toe in staat is, bij voorbeeld door verblijf in een ziekenhuis. Volgens het Verbond van Ver zekeraars kunnen consumen ten dit dekkingsgat bij hun ver schillende polissen (laten) on derzoeken. Als zij vervolgens extra verzekerd willen zijn, zijn daarvoor verschillende moge lijkheden. Per .jaar zijn er onge veer 50.000 ongelukken met let sel in het verkeer. In de helft van de gevallen is er geen te genpartij, bij voorbeeld als ie mand tegen een boom rijdt of van de weg slipt. De WA-verzekering dekt wel letsel en schade van de inzit tenden. En de ziektekostenver zekering vergoedt de kosten van medische behandeling van de bestuurder. Maar het ver schilt per maatschappij en polis wat er nog aan extra vergoedin gen mogelijk is. Onbekend is bij hoeveel van de 25.000 eenzijdi ge ongevallen met letsel er in de nasleep dekkingsproblemen bestaan. Het Verbond van Verzekeraars nemingen binnen onze organi satie moeten meer samenwer ken." Zo ziet Moberg interes sante mogelijkheden bij doch ter Schuitema, waarin Ahold een belang heeft van 73 pro cent. „Op termijn denk ik wel dat het tot samenwerking komt. Ik probeer de directie met argu menten te overtuigen van de voordelen. Maar gezien het vele werk dat nog bij Ahold moet gebeuren, heeft het geen priori teit." Een van de zaken is de winstge vendheid van dochter US Food service. Dit bedrijf was de spil in geknoei met inkoopkortin gen, waardoor Ahold de winst over enkele jaren met 880 mil joen dollar moest verlagen. Hoewel er een nettoverlies werd geleden, was er wel een positief bedrijfsresultaat. Vorig jaar werden alle leveranciers contracten opnieuw besproken. Er werden vaak betere condities afgesproken. Het bedrijfsresul- bedrijfsresultaat per segment vóór goodwill en bijzondere posten in miljoenen euro 2003 2004 Stop Shop Giant-Landover 1.011 681 Ginant-Carlisle/Tops 105 113 BILO/Bruno 46 20 Albert Heijn 289 297 Centraal Europa -59 -54 Overig Europa 13 119 Rest van de wereld -227 -578 Totaal retail 1.178 598 U.S. Foodservice -200 -74 Deli XL 6 3 Totaal foodservice -194 -71 Group Support Office -266 -332 j Ahold Groep 718 195 netto-resultaat in miljoenen euro 2003 -1 vm netto-omzet in miljarden euro 40.1 54,2^756,1 520 2000 2001 2002 2003 2004 moskou/gpd-reuters - Tegen de Russische oliegarch Michail Chodorkovski, de voorheen grootste aandeelhouder van olie- en gasbedrijf Yukos, is gisteren door de rechtbank in Moskou tien jaar geëist. De rijkste man van Rusland wordt beschuldigd van belastingont duiking, fraude en diefstal van staatsbezit. Zijn bedrijf Yukos, dat door Chodorkovski is opgericht en uitgroeide tot het grootste olie- bedrijf van Rusland, staat nu op de rand van faillissement. Er is een belastingschuld van 27,5 miljard dollar en boven dien kloppen steeds meer schuldeisers vanuit de hele wereld aan bij de oliegigant. De best producerende tak van het bedrijf, de olieproductie, is al enige tijd stilgelegd. Chod orkovski (41) bezat en contro leerde 59,5 procent van Group Menatep, de holding company die Yukos beheert. Begin dit jaar heeft de oliemagnaat zijn aandeel in Yukos overgedragen aan zijn partner. Dit gebeurde na de gedwongen verkoop van Yuganskneftegaz, het produc tiebedrijf van Yukos. De Russi sche overheid achtte een vei ling noodzakelijk vanwege de belastingschuld. Chodorkovski had de Russische staat, met name president Vladimir Poe- Chodorkovski. Foto: Reuters tin, tegen zich in het harnas gejaagd door openlijk politieke tegenstanders van Poetin te steunen. Chodorkovski zegt niet schul dig te zijn. De aanklacht slaat terug op de privatisering van de dochteronderneming Apa- tit, dat kunstmest produceert, in 1994. Vorig jaar al moest Yu kos een belastingschuld van 2,8 miljard euro over 2000 te rugbetalen en kreeg het con cern een soortgelijke navorde ring over 2001 binnen. Chod orkovski zei dat niet te kunnen betalen omdat alle bankreke ningen van het bedrijf waren bevroren en hij geen leningen meer mocht nemen. Chodorkovski zit al meer dan een jaar vast in de Matrosskaja Tisjina-gevangenis. taat bij deze onderneming ver beterde van 224 naar 92 mil joen verlies. De omzet steeg van 17,8 naar 18,8 miljard dollar. In Nederland liep de omzet van Albert Heijn 1 procent op en het marktaandeel klom met 0,2 procent naar 26,9 procent. Ahold is tevreden over de prij- anp - bron: Ahold zenslag die de supermarktketen ruim een jaar geleden ontke tende. Er kwamen meer klanten en er werd meer verkocht. De winstgevendheid verbeterde door beter op de kosten te let ten. Vooral in de logistiek wist te onderneming vruchten te plukken. wijst erop dat er verschillende mogelijkheden zijn om zulke extra risico's af te dekken. Een 'ongevallen inzittenden verze kering' keert uit bij blijvende in validiteit van alle inzittenden, inclusief de bestuurder. Een 'schadeverzekering inzittenden' vergoedt ook de extra kosten van de bestuurder die niet wor den gedekt door de WA- of de ziektekostenverzekering. Volgens het Verbond is het mo gelijk dat in de toekomst, als de concurrentie tussen ziektekos tenverzekeraars door markt werking toeneemt, sommige van hen ook in de standaardpo lissen extra voorzieningen voor dit soort zaken treffen. Maar als dat al zou gebeuren, zal dit ook weer per maatschappij verschil len. De autorijdende consu ment zal steeds zelf goed moe ten uitzoeken waarvoor hij wel en niet is verzekerd, en of hij de risico's wil nemen of verzeke ren. „De meeste automobilisten denken dat zij zelf geen onge vallen veroorzaken en dat er een tegenpartij is om kosten op te verhalen. Maar dit is vaak dus niet het geval," aldus een woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars. De Consumentenbond krijgt geregeld vragen over de nood zaak van extra inzittenden (en bestuurders-) verzekeringen. Volgens een woordvoerder wordt geadviseerd het werkelij ke risico goed af te wegen tegen het theoretische - en de kosten. „Je moet goed verzekerd zijn, maar dat is wat anders dan oververzekerd zijn," aldus een woordvoerder. haarlem/anp - Het markering en informatieconcern VNU geeft zijn vertrekkende be stuurslid Michael Connors een stevige gouden handdruk. VNU meldde in zijn gisteren versche nen jaarverslag over 2004 dat Connors kan rekenen op 2,8 miljoen dollar (2,2 miljoen eu ro). Dit komt overeen met tweemaal het jaarsalaris plus de maximumbonus De Amerikaan, die in januari zijn vertrek aankondigde, mag daarnaast meedelen in extra bonussen die worden verstrekt als VNU over twee jaar aan een aantal doelstellingen heeft vol daan. Om welk bedrag het hier bij gaat, geeft het bedrijf niet aan. Connors zal VNU in juli verla ten. Hij doet dit uit eigen bewe ging omdat hij, zoals een woordvoerder in januari zei, onvoldoende mogelijkheden zag om de toppositie bij het be drijf te verkrijgen. Die is nu in handen van Rob van den Bergh. Een jaar geleden baarde de Amerikaan opzien bij de publi catie van het jaarverslag over 2003 door een eenmalige bonus van 8 miljoen dollar op te strij ken. Hij kreeg dat geld voor zijn rol in de overname van het Amerikaanse marktonderzoeks bureau AC Nielsen in 2001. Connors is al enkele jaren ver uit de bestbetaalde bestuurder van VNU. Zijn beloningspakket had vorig jaar een waarde van in totaal 4,3 miljoen dollar. Be stuursvoorzitter Van den Bergh kwam niet verder dan 2,2 mil joen dollar. Beide bestuurders krijgen in dollars betaald omdat zij vanuit het New Yorkse kantoor van VNU opereren. Het concern, dat marketingin formatie en kijk- en luistercij fers verzamelt en verkoopt, haalt 70 procent van zijn omzet uit de Verenigde Staten. Gouden Gids groet Den Haag OPEN den haag - Actrice Katja Schuurman bepaalt op dit ogenblik het stadsbeeld van de Residentie. Als nieuw nationaal boegbeeld voor de Gouden Gids is zo overal in de stad nadrukkelijk aanwezig. Katja prijkt op taxi's, achterop bussen, in bushokjes, komt tot ons via advertenties en mailings en in de lucht groet ze ons achter sportvliegtuigjes. De 'Katja-invasie' krijgt vanaf 12 april een landelijk vervolg. Foto: ANP Perssupport breda/gpd - De Algemene In spectiedienst (AID) heeft in een loods op bedrijventerrein Ha- zeldonk, vlakbij de grens met België, een grootschalige vlees zwendel ontdekt. In tien vrachtwagens en een loods van een transporteur uit de regio Arnhem troffen inspecteurs 75.000 kilo vlees aan die op het punt stond om naar Spanje en Portugal te worden vervoerd. Om de afkomst ten allen tijde te kunnen traceren, mag vlees binnen de Europese Unie al leen rechtstreeks van de slach terij naar de afnemer worden vervoerd. De betreffende trans porteur bleek deze regels aan zijn laars te lappen. Hij sloeg vlees op van diverse groothan dels om partijen gelijktijdig te kunnen vervoeren. Bovendien bleek dat de loods niet voldeed aan de hygiënere gels. De directeur en enkele medewerkers kregen een pro ces-verbaal. De Voedsel en Wa ren Autoriteit heeft besloten dat de aangetroffen partij vlees nog wel verkocht mag worden, maar alleen binnen Nederland. Door de lagere opbrengst levert dat de transporteur een scha depost op van naar schatting een half miljoen euro. door Maurice Wilbrink heerlen/gpd - Kinderopvang Humanitas, de grootste kinderop vangorganisatie in Nederland, neemt concurrent KidsConcern over. Humanitas, gevestigd in Heerlen, heeft 1800 medewerkers en 170 vestigingen in heel Nederland. Humanitas is vooral actief met eigen kinderdagverblijven, gastouderbureaus en peuterspeelzalen, en hield zich tot nu toe in beperkte mate ook bezig met bemidde ling voor bedrijven en CAO-partijen. Met de overname wil het bedrijf ook op deze markt z'n positie ver stevigen. Veel werkgevers of branches laten hun kinderopvangver- goedingen beheren en uitbetalen door bemiddelaars. Humanitas vangt ruim 24.000 kinderen op. De totale omzet van het bedrijf over 2004 bedroeg 53 miljoen euro. Door de dit jaar in werking ge treden Wet Kinderopvang kreeg KidsConcern forse klappen. Voor de invoering van de wet stonden 40.000 kinderen in de boeken, voor ongeveerd 1000 klanten, maar dat aantal zakte drastisch naar 19.000 kinderen. Veel ouders regelen hun zaakjes tegenwoordig direct met het kin dercentrum, zonder inschakeling van een bemiddelaar. De tweede grote partij is Kintent, dat een marktaandeel claimt van 30 procent en de verantwoordelijkheid voor de opvang van 83.000 kinderen. den haag - De automobilist be taalt de rekening van de hevige speculatie met ruwe olie. Ruwe olie, grondstof voor benzine en diesel, werd op de termijnmarkt in New York verhandeld voor ruim 54 dollar per vat. Veel te duur, volgens de Indonesische energieminister Jusgiantoro. Vol gens hem speculeren handela ren op schaarste en hebben zij de prijzen veel te hoog opgedre ven. Jusgiantoro, wiens land deelneemt aan het OPEC-oliekar- tel, vermoedt dat een vat op de wereldmarkt nu 15 tot 20 dollar te hoog is geprijsd. In Nederland zijn de prijzen aan de pomp hierdoor opgelo pen tot recordhoogte. Marktlei der Shell verhoogde de prijs van een liter euro ongelood net voor de Pasen tot 1,319 euro. Ook in de VS, de grootste con sument van autobrandstoffen ter wereld, worden prijsrecords gebroken, zowel voor benzine als voor diesel. Automobilisten, het wegtransport, maar ook luchtvaartmaatschappijen zien hun kosten steeds verder toe nemen. Op zich kennen de markten voor autobrandstoffen en die van ruwe olie hun eigen prijs vorming die niet altijd parallel hoeft te lopen. Een dalende olieprijs kan gepaard gaan met een stijgende benzineprijs, bij voorbeeld als raffinaderijen in de VS en Noordwest-Europa te gelijkertijd onder hun capaciteit draaien. Maar de zeer sterke prijsstijging op de markt voor ruwe olie sinds 2003 zorgt voor constante opwaartse druk bij de benzineprijzen. In de VS gin gen de prijsstijgingen voor olie en benzine het afgelopen jaar gelijk op, hier gold iets derge lijks. Elk incidentje, in een toch al ge spannen markt, zorgt dan voor nieuwe prijspieken. Toen de op twee na grootste raffinaderij van de VS vorige week explo deerde, schoten de termijncon tracten voor benzine op de beurs in New York omhoog. De BP-raffinaderij produceert drie procent van de Amerikaanse benzine, en gevreesd werd dat de krappe markt dat ook nog zou moeten missen. Maar uit eindelijk bleek het benzinepro- ducerende deel van de raffina- De explosie in de BP-raffinaderij in Texas stuwde de olieprijs nog eens extra omhoog. Foto: EPA/Brett Coomer derij nauwelijks geraakt - de speculanten kalmeerden, en de prijzen ook. De ontwikkelingen op de Ame rikaanse benzinemarkt raken ook de West-Europese consu ment. De economie van de VS groeit al weer een tijd hard, met zo'n 3,5 tot 4 procent per jaar, en dat leidt tot een onvermin derd hoge vraag naar energie. Cijfers van het statistisch bu reau van het Amerikaanse ener gieministerie geven dan ook aan dat de VS veel meer benzi ne importeren dan een jaar ge leden. Dat zorgt elders op de wereld, bijvoorbeeld in Noord west-Europa, tot hogere prij zen. Analisten zijn onzeker over de vraag of de huidige prijsniveaus de komende maanden aanhou den. Ze kijken daarvoor onder meer naar de voorraadvorming. In de VS, die grote invloed heb ben op de wereldmarktprijzen, zijn zowel de voorraden ruwe olie als benzine op dit moment bovengemiddeld. Dat zou de prijzen moeten drukken. Maar rekening houdend met de ver wachte, grote vraag in de loop van dit jaar, zijn die voorraden helemaal niet zo groot. Zo be zien blijven de prijzen dus hoog, zeker tot in het najaar. Veel lastiger is he|^n te schatten hoe de oliespecuSnten zich de komende tijd zullen gedragen. Raken ze er, net als de Indone sische energieminister, van overtuigd dat de olieprijzen veel te hoog zijn? Dat»zou tot een spectaculaire daling kun nen leiden, die al snel aan de benzinepomp doorwerkt. En dan is er de dollar, nog zo'n vraagteken. De Amerikaanse munt, de internationale reken eenheid voor veel grondstoffen, waaronder olie, heeft zich in 2005 wat hersteld. Van een piek boven 1,36 euro, begin dit jaar, naar onder de 1,29 euro. Een stijgende dollar maakt olieprij zen duurder in lokale valuta, zoals in euro's. Blijft de dollar stijgen tegenover de euro en andere belangrijke valuta's, dan is het mogelijk dat de vraag naar olie in een aantal grote economieën wordt gedrukt. En dat zou ook het sein kunnen zijn voor een dalende olieprijs.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9