BUITENLAND Reddingswerkers schaars op Nias Limburgse antiquair Criminelen oppermachtig in EU-kandidaat Bulgarije Turkse persvrijheid weer zwaar onder druk 0 L voor Franse rechtbank Zeebeving verwoest surfparadijs voor Sumatraanse kust voor tweede keer As slachtoffers Sachsenhausen herbegraven Annan bekritiseerd in onderzoek Irak-schandaal Tweede zitting van Iraakse parlement eindigt in chaos lus moet weer ar ziekenhuis' ie - Paus Johannes Paulus II »t mogelijk een nieuwe ope- ondergaan waarbij een Jingssonde wordt inge- jht in zijn maag. De zieke yorst heeft erg veel moeite slikken. Zijn behandelende en denken dat kunstmatige Jing daarom onvermijdelijk lat meldde de de Italiaanse it Corriere della Sera giste- pp basis van een „gezag- pende" bron. urnalisten tvoerd in Irak (arest - In Irak zijn drie meense journalisten ont- 'd. Dat maakte de Roe- !nse president Traian Bases- jekend. „We hebben alle in- pngendiensten en de bui- kndse diensten van onze dgenoten ingeseind om de op te lossen", aldus het tshoofd. Twee van de Roe- en werken voor de zender [a TV die een telefoontje ^enkreeg van de kidnap - j. Welke eisen de gijzelne- s stellen, is nog onduidelijk. irburgvirus eist rens in Angola ida - Het dodental als ge- van besmettingen met het burgvirus in Angola is op pen tot zeker 126. Het virus bp het beruchte ebola-vi- Een kwart van de mensen jesmet raken gaat er aan 3. Een specifieke behande- is niet bekend. De getroffen üncies in het noordoosten het land kampen met een it gebrek aan artsen. Het burgvirus stak in oktober Dp op en maakt vooral itoffers onder kinderen. De te epidemie van marburg tog toe had plaats in Congo »n 1998 en 2000 toen 123 sen bezweken. Darfur 2,4 min theemden itum - In de Sudanese re- jlarfur zijn 2,4 miljoen per- in van hun huizen verdre- Dat is veel meer dan eer schattingen, maakten de nigde Naties gisteren be- Tot nog toe gingen de VN muit dat 1,6 tot 1,8 miljoen ners van Darfur op de (it waren. De afgelopen tien maanden stierven geweld tussen Arabische ies en de Afrikaanse bevol- inaar schatting 180.000 bnen. Door de Sudanese ting gesteunde milities jen verantwoordelijk ge len voor verkrachting, rd en verwoesting van tal dorpen. ghaanse vrouw 'iemoordenaar li - Een Afghaanse huis- vv is aangeklaagd voor de rd op 27 mannen, onder laar echtgenoot. In haar in de oostelijke stad Jalala- iverden 17 lijken gevonden, idere 10 werden aangetrof- ii een andere woning van 'ouw in de Afghaanse dstad Kabul. De slachtof- varen voornamelijk taxi- tffeurs. De vrouw had op gemunt vanwege hun au- ;n geld. Ze lokte de chauf- i haar huis in, bedwelmde en wurgde ze daarna met jouw, aldus de aanklager. vechten Jemen woensdag 30 maart 2005 lien op Ia - In het noorden van Je- jzijn de gevechten tussen ingstroepen en aanhan- /an de in september om- nen radicale geestelijke al-Huthi opgelaaid. Daar- jn volgens stamleiders tens dertig doden gevallen. al-Huthi, die vorig jaar mber omkwam bij ge- ten met het leger, hing de itische minderheidsstro- binnen de islam aan. Hij el tegen de Verenigde Sta- iinds Jemen de uitvalsbasis oor meerdere anti-Ameri- se aanslagen, onder meer :t marineschip USS Cole in >er 2000, is de regering in a erop gebrand terreur - >en hard aan te pakken. lomatieke oenenrel rra - De premiers van v-Zeeland en Papua- v-Guinea hebben zich bij alië beklaagd over hun be- ;ling op Australische ïavens. Beide hoogwaar- idsbekleders moesten de inen uitdoen tijdens een ïeidscontrole. De eerste ter van Papua-Nieuw- :a repte gisteren tegenover stralische zender ABC van Jelediging". De Australi- ïinister van buitenlandse I Downer is niet onder de k van de diplomatieke op- [olgens de bewindsman |hij wel vaker zijn schoe- littrekken als hij andere Jn bezoekt. „Zo steekt de d tegenwoordig nu een- '1 elkaar." door onze correspondent Step Vaessen nias - Aanvankelijk was er op luchting over het uitblijven van een nieuwe tsunami. Maar toen de eerste paniek over de zware zeebeving voorbij was, bleek vooral een eilandengroep voor de kust van Sumatra heel zwaar getroffen. Op het eiland Nias, dat popu lair is bij surfers, zijn meer dan duizend slachtoffers gevallen. Hoeveel doden er zijn is nog niet bekend omdat het eiland nauwelijks bereikt kan worden. Mensen raakten bedolven on der het puin toen winkelpan den, kantoren en woonhuizen in elkaar stortten. Uit angst voor een nieuwe vloedgolf - het eiland werd op tweede kerstdag ook al zwaar getroffen - vlucht ten kustbewoners in paniek de bergen in. De bewoners van Nias klagen over de gebrekkige reddings werkzaamheden. „Er zijn hele maal geen werktuigen om men sen onder het puin vandaan te kunnen halen", vertelt Reva, een lokale journalist. Hij is voortdurend in de weer om mensen te redden, samen met vrienden en buren. „Het leger en de politie doen niets. Ze vlie gen alleen steeds over ons heen." Een andere ooggetuige vertelt dat mensen onder het puin vandaan werden gehaald nadat ze met gezang omstan ders wisten te alarmeren. „Ech te professionele reddingsteams zijn er niet." Toch reageerde Jakarta deze keer veel alerter dan drie maan den geleden na de ramp in At- jeh. Onmiddellijk werden er spoedvergaderingen gehouden en teams naar het getroffen ge bied gestuurd. De president riep de noodtoestand uit op de eilanden en zegde zijn staatsbe zoek aan Australië af. Maar de hulpverlening kwam langzaam op gang, omdat het vliegveldje op Nias niet bruikbaar was. Uit eindelijk wist er toch een vlieg tuig te landen. Ook was er nau welijks communicatie mogelijk met het eiland en durfden pilo ten niet met hun helikopters te vliegen vanwege het slechte weer. Pas tegen het eind van de middag arriveerden er hulpver leners. De Verenigde Naties stuurde vier verkenningsvluch ten, ook naar de nabijgelegen eilanden Simeuleu en Banyak Onmiddellijk hebben ze hulp posten opgezet voor de vele ge wonden. Hoeveel toeristen er op Nias aanwezig waren is nog niet dui delijk. Een groep Australische surfers die op een boot rond voeren bleek veilig te zijn. Pre sident Yudhoyono heeft ieder een opgeroepen om de komen de tijd voorzichtig te zijn in de oranienburg/anp-dpa - De as van duizenden verbrande ge vangenen van het concentratie kamp Sachsenhausen bij Ber lijn is gisteren herbegraven. Tij dens een officiële plechtigheid kregen de overblijfselen een laatste rustplaats. Om hoeveel gevangenen het precies gaat, is niet meer vast te stellen. De as is in 150 urnen verzameld. De as was vorig jaar ontdekt tij dens werkzaamheden in het voormalige nazikamp, dat nu een herdenkingsoord is. Bij het crematorium troffen archeolo gen een laag tot 1,5 meter dikte aan. In het kamp Sachsenhau sen bij de stad Oranienburg za ten ook Nederlanders vast. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - In de Franse haven stad Le Havre begint vanmid dag het proces tegen de 42-ja rige Maastrichtse antiekhan delaar Simon V. die er door het Franse openbaar ministe rie van wordt verdacht betrok ken te zijn geweest bij een se rie diefstallen uit kerken in Noord-Frankrijk. De Franse justitie neemt de zaak hoog op omdat er sprake is van ontvreemding van nationaal kunstbezit. V. riskeert een ge vangenisstraf van zeven jaar. De zaak kwam vijf jaar gele den aan het rollen toen de Franse en Belgische politie in een gezamenlijke operatie dertien personen arresteerden die in 28 kerken in Noord- Frankrijk, met name in Nor- mandië, religieuze kunstvoor werpen hadden gestolen. In de verhoren vielen steeds de namen van V. en van een veertien jaar oudere Maas trichtenaar A.K. Die is vorig jaar april tot vijf jaar cel ver oordeeld. V. werd een maand later aan Frankrijk uitgele verd. Volgens de Franse justitie heeft V. opdracht tot de kerk roven gegeven waarna hij de religieuze voorwerpen vervol gens weer via zijn antiekhan del kon verkopen. De zitting van vandaag zal naar verwachting vele uren in beslag gaan nemen. „Het is een enorm dossier", zegt V.'s advocate De Jongh-Dunand. V. heeft overigens altijd ont kend opdrachtgever te zijn ge weest, aldus zijn advocate. Hij zou alleen een aantal 'relaties' hebben gevraagd attent te wil len zijn als ze hoorden dat een priester iets in de aanbieding had. new york/anp - VN-baas Kofi Annan was niet persoonlijk be trokken bij het olie-voor-voed- selschandaal in Irak. Dat con cluderen onafhankelijke on derzoekers in een rapport dat gisteren is openbaargemaakt. Wel bekritiseren zij Annan om dat hij de schijn van een belan genconflict niet voorzag. Hoofdonderzoeker Paul Volc- ker sprak veertig minuten met de ontspannen ogende secre taris-generaal van de Verenig de Naties. Annan zei na afloop blij te zijn dat het rapport hem vrijpleitte. Toch kan het rap port het Annan „knap lastig" maken, aldus een bron van de Amerikaanse zender CNN. Het interim-rapport concen treert zich op Annan en diens zoon Kojo. Het bedrijf Cotec- na, waarvoor Kojo destijds werkte, ontving in 1999 een groot contract in het kader van het olie-voor-voedselprogram ma in Irak. Met het programma mocht Irak van december 1996 tot no vember 2003 uit de opbrengst van de export van olie voedsel en medicijnen voor de Iraakse bevolking aanschaffen. Het be wind van Saddam Hussein stak echter voor miljarden in eigen zak. Ook buitenlandse functio narissen, onder wie VN-mede- werkers, zouden steekpennin gen hebben ontvangen. bagdad/anp-rtr-afp - De twee de zitting van het Iraakse parle ment is gisteren geëindigd in chaos. De afgevaardigden wer den het niet eens over de vraag wie voorzitter moet worden. Vermoedelijk wordt zondag verder over dit onderwerp ge sproken. Het uitstel in de vorming van de regering veroorzaakt woede bij Irakezen die met gevaar voor eigen leven op 30 januari hun stem uitbrachten. Parle mentariërs betichtten hun lei ders ervan het Iraakse volk in de steek te laten. Toen de ge moederen opliepen, verklaarde de interim-voorzitter de bijeen komst besloten. Journalisten werden uit de zaal verwijderd en de rechtstreekse uitzending op tv maakte plots plaats voor Arabische muziek. Premier Al- lawi verliet daarna de vergade ring. Het sji'itische blok en de Koer dische coalitie, die een en twee eindigden bij de stembusgang, ruziën al weken over de vor ming van een nieuwe regering. „Je kunt wel zeggen dat we in een crisis verkeren" zei Bar ham Salih, een vooraanstaande Koerdische politicus, na de bij eenkomst. sofia/rtr-gpd - Op het moment dat de twee glanzende zwarte sedans langs de stoeprand werden geparkeerd, wist de winkeleigenaar in Sofia al hoe laat het was. Gangsters klommen uit de auto, bestormden het kantoortje naast hem en sloegen de eigenaar van een voet balclub uit de eerste divisie bewuste loos. Toen zijn bodyguards te hulp schoten, ontstond een vuurgevecht. „De mensen probeerden weg te ren nen", zei de winkelier die anoniem wenst te blijven. „Iedereen was doods bang." De schietpartij was de meest recente in een golf van geweld in Bulgarije die al aan tientallen mensen het leven heeft gekost en deze kandidaat-lidstaat van de EU onmiskenbaar op de kaart heeft gezet als toevluchtsoord voor de georganiseerde misdaad. De politie erkent min of meer machte loos te staan en diplomaten zeggen dat de criminelen zich inmiddels in de hoogste regionen hebben gevestigd. De brutaliteit van de misdaadbazen, die de gewone Bulgaarse burgers inti mideren met wapens, heeft de woede opgewekt van velen en kan bepalend zijn voor de toekomst van de Bulgaar se regeringsleider, en oud-koning, Si meon van Saksen Coburg Gotha, tij dens de verkiezingen van komende zo mer. Verder heeft Brussel, dat een toename van geweld vreest in de EU, het land opgedragen zijn juridische regels strenger toe te passen en heeft dat te vens als voorwaarde gesteld voor toe treding tot de EU. Die toetreding, aan vankelijk gepland voor 2007, is inmid dels een jaar uitgesteld. „De georgani seerde misdaad is het grootste pro bleem in Bulgarije vandaag de dag. Het overtreft alle andere problemen", zegt een EU-medewerker. „Het wordt er niet beter op. De invloed van de ge organiseerde misdaad wordt groter, steeds meer zichtbaar en is agressiever dan ooit tevoren." De Bulgaarse politie heeft dit jaar di verse groepen die in West-Europa ope reren, opgepakt. Zij waren actief in de drugssmokkel, prostitutie, autodiefstal en vervalsingen. Maar voor de crimi nelen in Bulgarije, ook wel bekend als de 'mutra' ('lelijke gezichten'), is het risico om doodgeschoten te worden dor de concurrentie een veel grotere bedreiging dan de gevangenis. Het af gelopen jaar hebben schutters ver momd als priesters twee rivalen dood geschoten in een drukbezocht café, en anderen verkleed als politieman scho ten zes bekende gangsters dood mid den in een populair restaurant. Een sluipschutter schoot een gangster dood terwijl hij voor een restaurant stond, omringd door 12 bodyguards. Voorts zijn auto's en zelfs een glazen lift opgeblazen. Geen van de onderzoeken naar deze moorden heeft tot een veroordeling geleid, wat resulteerde in felle kritiek op het justitiële systeem in Bulgarije. Het wordt een logge, corrupte organi satie genoemd als het gaat om onder zoeken naar de georganiseerde mis daad. Kleine ondernemers worden voortdu rend agressief benaderd en onder druk gezet, terwijl de politie gemakkelijk is om te kopen. De bekende theaterdi recteur Alexander Morfov heeft Bulga rije inmiddels om deze redenen verla ten. „Ik kan er niet meer tegen om voortdurend in angst te leven, als ik er gens naar toe ga of in mijn auto rijdt, en dan overal die lelijke mutra's te zien die dit land regeren. Wij hebben hier helemaal niets meer te vertellen." Hoewel er nog geen kopstukken zijn veroordeeld, zijn vanwege die acties 'de criminelen onmiskenbaar de duimschroeven aangedraaid', zeggen de autoriteiten zelfverzekerd. „De druk die we uitoefenen heeft tot een con currentieslag geleid. Daarom zijn er zoveel aanslagen, groeperingen strij den om macht en invloed", zegt poli tiecommissaris Boiko Borissov. Maar de werkelijkheid is weerbarstig: Criminele organisaties bepalen inmid dels voor een groot deel de economie van Bulgarije, vertelt een diplomaat van een EU-land. „Het toerisme aan de Zwarte Zee, de havens, de land- en tuinbouw, zij hebben alle touwtjes in handen. Het draait allemaal om macht en hun invloed reikt ver." Dictatoriale knevelwet van Erdogan maakt journalisten het werken nagenoeg onmogelijk ClZMEUEIS VU KAKI MUSA KART door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - In heel Turkije lopen journa listen te hoop tegen de nieuwe Turkse strafwet die op 1 april ingaat en de Turk se persvrijheid grote beperkingen op legt. Zo wordt gevangenisstraf weer in gevoerd voor journalisten die zich schuldig hebben gemaakt aan smaad, terwijl het Turkse parlement die straf maatregel in juni vorig jaar afschafte. „De nachtmerrie begint opnieuw: Bin nen één jaar zitten alle Turkse journalis ten achter slot en grendel", zegt Oktay Eksi, voorzitter van de Turkse Vereni ging voor Journalisten. Persfotografen gaan het lastig krijngen: beeldmateriaal dat zonder toestemming van de afgebeelde personen wordt ge publiceerd, is illegaal als de foto inbreuk doet op hun privacy. Maximum gevan genisstraf daarvoor: negen maanden. „Een foto van een maffiabaas die di neert met een politicus mag dus niet worden gepubliceerd," legt fotograaf Cenker Tezel uit. „Zoiets publiekelijk maken is toch in het belang van de bur ger?" Ook het fotografisch vastleggen en publiceren van een naaktportret op een kunsttentoonstelling wordt strafbaar ge steld. „Ik kan de bak indraaien wegens obsceniteit. Terwijl zo'n expositie voor iedereen toegankelijk is," aldus Tezel. De Turkse journalisten protesteren, om dat volgens hen de maatregelen veel te ruim kunnen worden geïnterpreteerd Een bericht onder de kop 'In Noorwe gen is euthanasie toegestaan, in Turkije niet', is strafbaar, omdat het 'de invoe ring van euthanasie zou 'aanmoedigen. Journalisten die kritiek leveren op de Turkse dienstplicht riskeren een straf van maximaal twee jaar. 'Overdreven mediaaandacht' voor zelfmoordgevallen kan volgens de nieuwe strafwet 'aanzet ten tot zelfmoord' En hiervoor is de maximale gevangenisstraf tien jaar. Turkse kranten berichten nu vrijwel da gelijks over zelfmoorden in Turkije. Wetsartikel 305 schrijft voor het 'scha den van de soevereine belangen van de Turkse staat' een maximale gevangenis straf van 10 jaar voor. Wat die belangen dan precies inhouden, staat nergens omschreven." Wel wordt de bepaling beargumenteerd met twee voorbeelden. Zo is het verboden om te schrijven 'dat de Turkse militairen Cyprus moeten ver laten', of 'dat de genocide op Armeniërs heeft plaatsgevonden'. „Erg gevaarlijk," zegt advocaat Ergin Cinmen. „Kriktiek leveren op de regering wordt straks een misdaad. Zoiets kan alleen in een dicta tuur. Geen enkel westers land kent der gelijke beperkingen van de persvrijheid. Onze overheid brengt zo bovendien de naderende Turkse toetreding tot de Eu ropese Unie in gevaar. Turkije gaat met deze strafwet terug naar de woelige ja ren tachtig, na de staatsgreep," aldus Cinmen. „Deze regering gaf ons hoop. Net toen we dachten dat het weer zou goed ko men, worden we hiermee geconfron teerd," zegt Ibrahim Yildiz van de Turk se krant Cumhuriyet. „De premier is wel erg snel vergeten dat hij zelf ooit is ver oordeeld wegens het in het openbaar voordragen van een gedicht." Het om streden gedicht dat Tayyip Erdogan ci teerde op een politieke bijeenkomst in 1999, toen hij nog burgemeester van Is tanbul was, leverde de premier drie maanden gevangenisstraf op, wegens het 'overtreden van de seculiere wetten'. „Nu klaagt hij zelf mensen aan, die hun mening uiten." „Erdogan zei altijd veel waarde te hech ten aan 'freedom of speech'. Hij heeft veel beloftes gedaan. We hopen dat hij zich daaraan houdt", aldus Yildiz. mtisakartü yahoo.com Duur grapje: deze spotprent van cartoonist Musa Kart in de krant Cumhuriyet - premier Erdogan verstrikt in vele lijntjes binnen zijn ei gen partij - werd beboet met 3.500 dollar. Illustratie GPD/Musa Kart De ravage op Nias is enorm. Wat nog overeind stond na de klap van 26 december, is nu ook ingestort. Foto: EPA kustgebieden uit vrees voor nog land op allerlei breuklijnen in meer zware aardbevingen en de aardkorst ligt. Maar zo zwaar eventuele tsunami's.Indonesië als deze laatste twee zeebevin- wordt van oudsher geplaagd gen (9 en 8,7 op de schaal van door aardbevingen omdat het Richter) komen ze zelden voor. De zeebeving van maandag avond zoals hij door het seismo logisch instituut in het Duitse Potsdam werd geregistreerd. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7