Therapeuten slaan alarm over privacy BINNENLAND 2 Het paasakkoord is niet waterdicht Dittrich: Het is zeker geen gelopen race Verzet tegen zorgverzekeraars Kinderporno via e-mail verviervoudigd Bankhangen tot je een Ons Weegt Behulpzame agent ge Nijntje op derpostzegel u - Nijntje, die dit jaar het fige jublieum viert, siert komend najaar de kin- istzegels. Het konijntje flolgens de Stichting Kin- |stzegels Nederland sym- ,loor het thema van dit reilig en wel. Tekenaar ijjjruna maakt voor de ze- nieuwe afbeeldingen |ijntje. Met de opbrengst e verkoop van de zegels t de stichting onder meer adelijke Stichting Tegen bs Geweld en een zorg- 'erij. Vorig jaar bracht de 1,3 miljoen euro op. et inspecteurs aanpak files - Inspecteurs van raterstaat worden ingezet trijd tegen de filevorming jmgelukken. De inspec- krijgen verkeersregelende die nu alleen nog maar tie politie mogen worden roerd. Een proef in twee k, Amsterdam en Eindho- ■fe volgens Rijkswaterstaat uccesvol gebleken. De jonarissen van Rijkswater- Jajn vaak eerder bij een al. In de nabije toekomst n ze overal proberen zo nde kijkfiles te voorko- ichadeformulieren invul- 1 de plekken des onheils Jq;nen. woensdag 30 maart 2005 _|ect< »r zc poorbaan - Een vrouw is gisteroch- m het leven gekomen e in Vught nog net voor eltrein langs probeerde en. Het ongeval gebeur den met bomen en knip- ïten beveiligde overgang, negeerde de tekens wn onder de sneltrein oosendaal. Het baanvak nkele uren afgesloten en rs werden geadviseerd 5,iti ander traject te reizen. Al jA wil studie en vliegtuig ag - De Partij van de Ar il dat de Algemene Re iner een onderzoek doet e ontwikkeling van het rechtsvliegtuig. De frac- t zich ernstig zorgen je forse kostenstijging die d gaat met de ontwikke- n de Joint Strike Fighter. Is een rapport van de kaanse Rekenkamer, zou- fe ontwikkelingskosten IJSF sinds 1996 met 80 lit zijn gestegen töt 45 M dollar. Nederland j 800 miljoen dollar bij fe ontwikkeling van het »col tegen ssie student Sen - De Radboud Uni- it Nijmegen gaat een ol opstellen voor de om- iet agressieve studenten, aanleiding is een inci- 11 maart, toen een 28- student Kunstmatige In- itie een 50-jarige studie- ider het ziekenhuis in Ie student zit sindsdien rest. Andere universi- toals de Universiteit van en de Erasmus Univer- Rotterdam hebben re- een gedragscode vastge- enkele incidenten. I Praag-prijs r Kees Schuyt dam - Het Humanistisch d heeft de Dr. J.P. Van [prijs 2005 toegekend aan Jchapper en publicist jchuyt. De jury, die de lekent, noemt Kees 'een van de weinige we- appers die respect voor baart aan respect voor de 1 en hun lot.' controle A2 zomer terug irberg - Het door brand Ide systeem voor traject- Ie op de A2 bij Maarssen 'nog voor de zomer ver- Tot die tijd zet het bu- ierkeershandhaving van ^enbaar ministerie (OM) middelen in om hardrij- betrappen. Het systeem \2 tussen Maarssen en >len werd eind december lik genomen. In de |g van 8 op 9 maart staken inden het systeem in idelinge test r taxichauffeur (IK - Taxichauffeurs moe- examenonderdeel 'stra- vanaf 1 mei monde- en. Tegenwoordig wordt derdeel nog tijdens de rit Jst, maar omdat de be- gh >estuurders niet altijd rij de plaats waar ze exa- ïoeten doen, heeft het tal Bureau Rijvaardig- (CBR) de veran- doorgevoerd. Het mon- examen gaat een kwar- ren. uw komt om den haag/gpd - De Vereniging van Vrijgevestigde Psychothera peuten (NWP) roept haar leden op te weigeren nog langer dia gnoses door te geven aan verze keraars. Volgens de vereniging worden de therapeuten door verzekeraars gedwongen in breuk te maken op de privacy van hun patiënten. Steeds meer behandelingen zouden daarom voortijdig worden gestaakt. De druk op psychotherapeuten om persoonlijke informatie over hun patiënten aan zorg verzekeraars te geven, is afgelo pen jaar toegenomen. Door be zuinigingen op de psychothera pie, krijgen alleen patiënten met ernstige klachten, kinderen en mensen met een persoon lijkheidsstoornis meer dan 25 behandelingen vergoed. Vóór de bezuinigingen kon bijna ie dere patiënt aanspraak maken op ongeveer 90 sessies. Psychotherapeuten moeten hun diagnose aan het zorgkan toor in hun regio doorgeven, als ze na 25 sessies door willen gaan met behandelen. De NWP heeft daar bezwaar te gen, omdat ze vindt dat de hui dige regels te veel ruimte bie den voor misbruik van per soonlijke gegevens door verze keraars. Die zouden bijvoor beeld naar de medische infor matie kunnen kijken als patiën ten andere verzekeringen of hy potheken proberen af te slui ten. Uit angst voor die koppe ling van gegevens besluiten vol gens de vereniging steeds meer therapeuten in overleg met hun patiënten voortijdig met de be handeling te stoppen. De NWP adviseert haar leden daarom met onmiddellijke in gang te stoppen met het door geven van diagnoses. In plaats van een gedetailleerde om schrijving, zouden ze overal de algemene typering 'persoonlijk heidsstoornis niet nader om schreven', neer moeten zetten. Een toelichting op deze oproep ging naar het ministerie van volksgezondheid en het College voor Zorgverzekeringen (CVZ), darde regelingen namens het ministerie uitvoert. CVZ wil op korte termijn over leg met het ministerie en Zorg verzekeraars Nederland (ZN) om te zien of een aanpassing van de regels nodig is. Of het in de tussentijd consequenties heeft voor patiënten als hun psychotherapeut niet aan de re gels voldoet, kon de woord voerder niet zeggen. Een woordvoerder van Zorgver zekeraars Nederland noemt de angst van de psychotherapeu ten onterecht. „Hoe moeten wij controleren of iemand recht heeft op een vergoeding als we niet mogen weten wat iemand heeft?", vraagt hij zich hardop af. Zeist - Een politieman houdt met een ijzerdraadje het putdeksel omhoog om de Amers- foortse Malika uit Amersfoort behulpzaam te zijn bij het zoekend graaien in het riool. Kort daarvoor had zij op onfortuinlijke wijze haar sleutelbos uit haar handen laten val len, precies boven het putje, maar toevallig ook vlak voor het politiebureau. Ze vroeg en kreeg hulp van de sterke arm, maar moest het vuile werk zelf opknappen. Na 'jak kes' en 'hebbes' mocht ze in het politiebureau haar handen wassen. Dat dan weer wél. Foto: GPD/Marnix Schmidt amsterdam/anp - Het aantal meldingen van ongewenste e- mailberichten (spam) met kin derporno is het afgelopen jaar ruim verviervoudigd ten op zichte van 2003. Dat constateert het Meldpunt Kinderporno op Internet in het jaarverslag. „Steeds meer Nederlanders ontvangen in hun mailbox spam waarin wordt geadver teerd voor kinderporno", weet de organisatie. „Vaak zijn er al voorbeeldfoto's van kinderporno bijgesloten en staat in de e-mail een verwij zing naar een website met af beeldingen van seksueel mis bruik van kinderen." Ook in 2003 zag het meldpunt al een flinke groei van deze vorm van spam. Die ontwikke ling heeft zich vorig jaar flink doorgezet. Aan de groei van het aantal aangiftes van kinderporno in Nederland is wel een einde ge komen. Het meldpunt deed af gelopen jaar 107 keer aangifte van verspreiding van kinder porno bij het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD). Vorig Advies bij erotiek op mobiele telefoon Erotische beelden en infor matie voor mobiele tele foons krijgen vanaf over- mogen een Kijkwijzer-ad- vies. De vijf telecomaanbie- ders KPN Mobile, Orange, Telfort, T-Mobile en Voda- fone sloten gisteren een overeenkomst met het Ne derlands Instituut voor Classificatie van Audiovisu ele Media, de organisatie achter de Kijkwijzer. Het systeem biedt een leeftijds advies en pictogrammen met informatie over de in houd van de productie. Dat gebeurde tot nu toe alleen bij televisieprogramma's en films die in de bioscoop of op video/dvd verschijnen. jaar werden er nog 208 zaken bij dit politiekorps neergelegd. De meeste kinderporno komt uit het buitenland, stelt het meldpunt vast. „De meeste meldingen in 2004 hadden be trekking op afbeeldingen op buitenlandse sites", zo staat in het jaarverslag. Het betroffen met name sites uit de Verenig de Staten, Korea en Rusland. Het aantal aangiftes voor kin derporno op sites op servers in Rusland is in 2004 ruim ver dubbeld. Vorig jaar ontving het Meld punt Kinderporno op Internet in totaal 6.322 meldingen van kinderporno. De organisatie deed van 4.765 gevallen aangif te bij het KLPD of buitenlandse meldpunten. Het totaal aantal meldingen uit binnen- en buitenland van kin derporno is in 2004 met ruim 5 procent gestegen. Het totaal aantal aangiftes met ruim 20 procent. „Verhou dingsgewijs is er bij de meldin gen vaker sprake geweest van kinderporno", concludeert het meldpunt. „Dit komt door de enorme toe name van spam met kinderpor nografische inhoud." Groep passieve jongeren zonder puf groeit gestaag door Ilse Thoonsen den haag - Even een tijdje niets doen, dacht de nu 20-jarige Sharon na het beha len van haar vbo-diploma. Maar dat tijdje werd een periode van drie jaar. Jaren waar in ze niet veel meer deed dan voor de tele visie hangen, achter de computer zitten of door het winkelcentrum lopen. „Ik wist heel goed dat ik iets moest ondernemen, maar het lukte niet. Ik belandde in een rit me van laat naar bed gaan en laat op staan", blikt ze terug. „Op een gegeven mo ment had ik ook geen puf meer. Ik vond het allemaal wel best. Het was moeilijk om uit dat ritme te stappen, zeker omdat ik niet wist wat ik verder wilde." De 19-eeuwse romanfiguur Oblomovvan Iwan Gontsjarov is het prototype lummel. De jonge Rus slijt zijn dagen in zijn appar tement, neemt zich af en toe iets voor te ondernemen maar weet zichzelf uiteinde lijk nergens toe te zetten. Had Oblomov tenminste nog een studie achter de rug, een huidige generatie 'Oblomovs' laat het al afweten na de middelbare school. Daadwerkelijk onderzoek is er nog niet naar gedaan dus cijfers ontbreken, maar navraag bij hulpverleners leert dat er er flink wat jongeren zijn die na het behalen van hun diploma in complete lethargie be landen. Ze beginnen niet aan een vervolg opleiding, gaan niet een jaartje naar het buitenland, laat staan dat ze werk zoeken. Met televisie en computer vullen ze hun dagen. Maatschappelijk werker en psychosociaal therapeut Sylvia Kieft, die dit soort jonge ren de laatste drie jaar steeds vaker in haar werk tegenkomt, noemt het 'een fenomeen van deze tijd'. „Het lijkt wel een verlate pu berteit. Het is volgens mij een behoorlijk grote groep. Op steeds jongere leeftijd, ze ker in het vmbo, wordt verwacht dat tieners een keuze maken. Vaak wordt de keuze meer door de ouders dan het kind zelf ge maakt. Als een scholier daarin doorgaat, is hij bezig met iets wat hem helemaal niet boeit", luidt haar verklaring. Vakgenoot Marinka Haring denkt dat de veelheid aan keuzes die jonge mensen te genwoordig hebben voor sommigen ver lammend werkt. „Ze kunnen door de bo men het bos niet meer zien. De complexi teit aan keuzes maakt passief. Bovendien móeten kinderen zoveel tegenwoordig. Het is ook een tegenreactie op al die volle agen da's." Nietsdoen is voor jongeren een ma nier om zich tegen hun ouders af te zetten, denkt Haring. Voor ouders kan het flink belastend zijn om zo'n bankzitter in huis te hebben, is de ervaring van maatschappelijke werker Von- neke Borninkhof. In haar werk krijgt ze te maken met ouders wier huwelijk er deuken door oploopt. „Hun eerste pogingen om hun kind te activeren lopen-op niets uit. Sommige ouders verschillen daarna van mening hoe ze er mee moeten omgaan: een schop onder de kont geven of er niet zo bovenop zitten. Zo'n jongere heeft dat vaak in de gaten en speelt de ouders tegen el kaar uit." Ook de bankhanger zelf komt niet helemaal onbeschadigd uit zo'n passieve periode, merkt therapeut Kieft. „Het grijpt diep in. Je mist de jaren na je puberteit om je eigen weg te zoeken. Je verliest het contact met mensen uit je leeftijdsgroep. Ook als je je weg hervindt, blijf je een achterstand hou den." door Bas Soetenhorst Amsterdam - „Ik ben trots op ons functioneren als democra tische partij. De leden van D66 beslissen zaterdag of we in het kabinet blijven of niet. Het is zeker geen gelopen race en ik zie er best wel tegenop." D66-leider Boris Dittrich is na tuurlijk tevreden over het paas- akkoord dat hij zaterdag met CDA en WD sloot, na het sneu velen van de gekozen burge meester en het aftreden van vi ce-premier Thorn de Graaf. „Er gaat één miljard euro extra naar onderwijs en de kennisecono mie. En er komt een structurele hervorming van de publieke omroep, een doorbraak in een discussie die al dertig jaar sleept." De afspraken over bestuurlijke vernieuwing stuiten op kritiek. „Als mensen zeggen: god, weer een onderzoekje, dan zitten ze ernaast. De Nacht van Wiegel en het Avondje van Van Thijn onderstrepen dat er altijd wel een partij is die bestuurlijke vernieuwing blokkeert. De eni ge manier om vooruitgang te boeken, is het aanstellen van een soort consensusminister, die ook steun zoekt bij de op positie. Deze nieuwe minister van bestuurlijke vernieuwing moet als het ware boven de partijen staan om Nederland open te breken. Dan maakt een regeringswisseling niet zo veel meer uit, want het is een geza menlijk project. Dat is een ge heel nieuwe visie op het onder werp." Toen u in 2003 D66 overhaalde De hoofdrolspelers tijdens het debat gisteren over het paasakkoord: Wouter Bos (zittend) en Boris Dittrich. Foto: ANP/Ed Oudenaarden in te stemmen met regerings deelname, zei u: als we worden bedonderd, breken we. „We zijn niet bedonderd door de coalitiepartners. Het pro bleem was dat alle drie de par tijen een andere uitleg gaven aan de passage in het regeerak koord over het kiesstelsel. De problemen zijn ook de PvdA te verwijten, die aanvankelijk en thousiast was en ineens draai de. Het heeft geen zin met een voorstel te komen dat alle par tijen aangaat, terwijl er weinig draagvlak voor is. Mensen be grijpen het voorstel niet en vra gen zich af of zo'n ingewikkeld kiesstelsel meerwaarde heeft. Een jaar geleden was al duide lijk hoe moeilijk dit in de coali tie lag. En alle adviesorganen •waren negatief. Ja,' dat heb ik ook met Thom besproken." Hij zal gehoopt hebben dat u hem langer zou steunen. „Ik kan het toch niet door de strot van de Kamer duwen? Zo gaan we niet met elkaar om in een democratie." U vindt niet dat u De Graaf heeft laten vallen? „Ik heb groot respect voor de afweging die Thom de Graaf heeft gemaakt, nu twee voor hem belangrijke projecten zijn geblokkeerd. Maai' we zijn niet alleen vanwege de gekozen burgemeester en het kiesstelsel tot het kabinet toegetreden. Ons hoofdthema bij de laatste verkiezingen was onderwijs. En het gaat ons ook om milieu, Eu ropa en de kenniseconomie. Als _X politiek leider heb ik dat in de gaten te houden en heb ik een bredere verantwoordelijkheid dan de minister van bestuurlij ke vernieuwing." Dreigt D66 in twee kampen uit een te vallen? Het kamp-De Graaf versus het kamp-Dittrich. „Dat is een schijntegenstelling. Ik kan heel kwaad worden over de suggestie dat ik bestuurlijke vernieuwing niet belangrijk vind. Het zit in de genen van D66 en ook in mijn genen om te vechten voor bestuurlijke vernieuwing. En daarnaast knok ik voor andere zaken. Het was trouwens Thom de Graaf die in de laatste campagne als lijsttrekker, en met steun van de hele partij, besloot in te zetten op onderwijs. Is het probleem met bestuurlijke vernieuwing niet dat je er moei lijk een kabinet op kunt laten vallen? „Het onderwerp is essentieel, maar bestuurlijke vernieuwing als begrip klinkt zo abstract. Daar kun je mensen inderdaad niet voor wakker maken." Is dit niet een uitgelezen mo ment voor een herijking van het gedach tegoed van D66? „Ja. Daar wil ik zaterdag op het congres iets over zeggen. We zitten nu twee jaar in een kabi net dat niet onze voorkeur had. Dat heeft een schokeffect te weeggebracht bij leden en kie zers van D66. Er is een nieuwe positionering gaande in het po litieke krachtenveld. D66 is een debatpartij en daar wil ik het Ledenwinst D66 D66 heeft er sinds het aftre den van minister De Graaf (Bestuurlijke Vernieuwing) leden bijgekregen. Volgens een woordvoerder van de partij hebben tussen het af treden van de Graaf en het afsluiten van het paasak koord zich 160 mensen aangemeld als lid. Ongeveer twintig mensen zegden het lidmaatschap op. Op 1 ja nuari van dit jaar telde D66 bijna 13.000 leden. Op het congres, komende zaterdag, dat beslissend is over het doorgaan van de huidige regering, worden zo'n 2000 leden verwacht. Het con gres, dat besliste over deel name aan het kabinet Bal- kenende-II, trok 1800 tot 1900 leden. over hebben." Hoe herkenbaar is D66 met minder nadruk op bestuurlijke vernieuwing? „We zullen juist herkenbaarder worden. We worden door ande ren steeds in het hokje geduwd van een partij die filosofische verhalen houdt over bestuurlij ke vernieuwing. Maar we stre ven een brede vernieuwing na. Onze leidraad is: meer invloed voor burgers. Die kun je op veel manieren realiserén. Door spreekrecht te geven aan slachtoffers van misdrijven, door ouders het beleid van een school te laten meebepalen, door tv-kijkers centraal te stel len in plaats van omroepen en ga zo maar door. Voor ons is de gevestigde orde niet vanzelf sprekend." den haag/gpd - Het 'nieuwe' regeerakkoord van de coalitie is niet waterdicht. De oppositie kan de gekozen burgemeester opnieuw tegenhouden. Dit beaamde minister-president Balkenende gisteren in een de bat in de Tweede Kamer. Hij moest het akkoord verdedigen dat D66, CDA en WD afgelo pen weekend sloten na het ver trek van D66-minister Thom de Graaf. De Graaf stapte op omdat de PvdA-fractie in de Eerste Kamer de komst van de gekozen bur gemeester dwarsboomde. D66 wilde daarna compensatie van WD en CDA om in het kabinet te blijven. Ze sleepte er een mil jard euro uit voor onderwijs. Het kabinet wil opnieuw in de grondwet opnemen dat de bur gers de burgemeester kiezen. Daarvoor is wederom de steun nodig van een deel van de op positie. „Het zal toch in samen spel moeten met uw Kamer," gaf Balkenende toe. Waarop PvdA-leider Bos concludeerde: „Daarmee is de crisis niet opge lost maar uitgesteld. SP-fractievoorzitter Marijnissen sprak van een fopspeen voor D66. De oppositie verweet D66 dat zij slechts een onderzoek naar voorstellen voor bestuur lijke vernieuwing in de wacht had gesleept en geen afspraken heeft gemaakt over milieu, kin deropvang en de zorg. D66-fractievoorzitter Dittrich ging frontaal in de aanval. „Uw kritiek is zo makkelijk, zo zuur," hield hij PvdA, Groenlinks en SP voor. „Hoe kunt u een mil jard extra voor onderwijs weg zetten door te zeggen: dat stelt zo weinig voor." Balkenende prees Dittrich omdat de D66- fractievoorzitter de extra uitga ven voor onderwijs had ver sneld. 'Dat zat dus al in de pijp lijn'. stelde de oppositie vast. Balkenende verweet op zijn beurt de senatoren in de Eerste Kamer 'fout gedrag'. Dat moest hij onder druk van de oppositie in de Tweede Kamer terugne men. „U hoort als premier bo ven de partijende staan," ver klaarde GrdRlinks-fractie voorzitter Halsema. Dittrich wil dat het D66-con- gres zaterdag over het hele pak- ket van afspraken, inclusief de benoeming van Pechtold als de nieuwe minister, kan beslissen. De leden van D66 vellen het laatste oordeel over de lijmpo ging van de coalitie. Volgens Marijnissen dreigt de regering' daarmee de koningin in verle genheid te brengen. „U draagt een minister voor, die een paar dagen later naar huis kan wor den gestuurd." Balkenende wilde daar echter niet over speculeren, hij gaat ervan uit dat de D66'ers het ak koord goedkeuren. Hij noemde het bereikte akkoord het resul taat van een 'prettige crisis' omdat die de coalitie hechter heeft gemaakt. Halsema hield Balkenende voor dat hij met zijn partijpolitieke uitspraken ook de oppositie versterkt.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5