Verdachte vast voor brand school Uden BINNENLAND 1 'Zinloos amusement op de televisie bestaat niet' Uden wil nu 'doorpakken' Koperen paal Wageningen wankelt Klooster Amersfoort wil via rechter van stokende non af MET AIRCO TOT 2.045,-VOORDEEL! Eis levenslang voor moord op Twentse agent >°5 wageningen/anp - Het college van burgemeester en wethouders van Wageningen moet zich her bezinnen op de keuze voor een forse, uitschuif- bare koperen paal als bevrijdingsmonument en eerbetoon aan prins Bernhard. Dat heeft de Wageningse gemeenteraad gisteren besloten na een urenlange discussie over het kunstwerk. De zuil is ontworpen door monumentaal kunste naar Hanshan Roebers. Bovenin de zuil moet een eeuwig vuur gaan branden, dat in de toekomst altijd de bron zal zijn van het bevrijdingsvuur dat op 5 mei door Nederland wordt gedragen. Maar de bevolking van Wageningen en een aan tal raadsfracties zijn zeer ontevreden over het ui terlijk van het kunstwerk, dat aan een fallussym bool zou doen denken. Het actiecomité Wage ningen voor Paal bood het college gisteravond ruim 1200, in een middag verzamelde handteke ningen van tegenstanders aan. Roebers kwam tot het ontwerp van de zuil, om dat die naar zijn mening alle symbolen van be vrijding, vrijheid, herinnering en eeuwig vuur in zich heeft. „Het is een obelisk, die de versteende stralen van de zon voorstelt en de verbinding vormt tussen mens en Goden." De zuil met het eeuwige vuur in top varieert on der invloed van zonlicht in hoogte van zes tot bij na tien meter. „Van laag naar hoog duurt 75 mi nuten. De wisselingen zijn onophoudelijk; vrij heid is een dynamisch begrip", aldus Roebers. Burgemeester Pechtold, zelf voorstander van het ontwerp, legde deze overwegingen gisteren nog eens uit aan de raad. Het was de bedoeling dat de vuurzuil eind vol gende maand klaar zou zijn. Wageningen wilde het vrijheidsvuur op 4 mei ontsteken. Of dat nu nog lukt, is niet duidelijk. Vandaag loopt de be- zwarentermijn tegen het voorgenomen kunst werk af. Mogelijk kiest het college toch voor een ander kunstwerk. Als B en W bij hun eerdere keu ze blijven, dan moeten zij de raad met nieuwe ar gumenten uitleggen waarom deze vorm en de gekozen plaats het beste zijn. amersfoort/gpd - Een klooster- bestuur dat de rechter inscha kelt om een inwonende zuster buiten de kloosterpoorten te la ten zetten. Dat is een ongebrui kelijke stap voor religieuzen die vredelievendheid hoog in het vaandel hebben. Vandaag dient in Utrecht een kort geding dat is aangespan nen door het bestuur van de Congregatie van de Zusters van Onze Lieve Vrouwe van Amers foort tegen de inwonende lek enzuster H. Meijer, die vanaf haar vijftiende jaar aan het klooster is verbonden. Meijer is tevens voorzitter van de stichting Serafim, die over de hele wereld hulp verleent en gebruik maakt van het klooster terrein. Volgens het bestuur van het klooster misbruikt Meijer haar privileges als inwonend lekenzuster (een zuster die niet is ingetreden) en dwarsboomt zij het bestuur. Ze zou twist en tweedracht zaaien in de com muniteit. Het bestuur be schouwt de overeenkomst tus sen klooster en Meijer als opge zegd en eist in het kort geding dat de zuster het klooster bin nen tien dagen verlaat. Zo niet, dan wil het bestuur dat de poli tie er aan te pas komt. Boven dien wordt de rechter gevraagd de vrouw de toegang tot het kloosterterrein te ontzeggen, met als stok achter de deur een dwangsom van 1000 euro per overtreding. Zuster Meijer wil niet reageren op de aantijgingen en de eisen tegen haar. „Ik wil uitsluitend vrede en ik blijf hopen op een oplossing. Daarom wil ik me over niemand negatief uitlaten. Ik voel me daarin erg verant woordelijk, omdat zoveel men sen afhankelijk zijn van de uit komst van dit conflict: vooral alle mensen die hulp krijgen van Serafim." =iuldsanering ft ouderen burg - Vorig jaar zijn voor- jer ouderen dusdanig fi- leel in de knoop gekomen een schuldsaneringsrege- jetroffen moest worden, jantal mensen dat in 2004 bieel onder curatele werd jatst, groeide gemiddeld jenderde. Bij 55-plussers e stijging twee keer zo jmet ruim 60 procent., al- jjfers van het Centraal Bu- Pj'oor de Statistiek. jntoestellen is gevaarlijk aag - Jaarlijks gebeuren er 1 ongelukken met kinde- ie thuis spelen op een ïk, schommel of glijbaan, ledsel en Waren Autoriteit bekijkt daarom komen- land of deze zogenoemde ty toys voldoen aan de vei- dseisen. Per jaar komen 'eer duizend kinderen op hulpafdelingen van zie- ïizen terecht, omdat ze ngeluk hebben gehad op jeeltoestel thuis. Eind vo ir zijn tevens de nieuwe jese veiligheidseisen voor eelgoed ingegaan. De wil de toestellen testen op e en stabiliteit. lister praat 3 ir topinkomens iaag - Minister De Geus üe zaken) gaat op korte jjn met de werkgeversorga- les om de tafel zitten om ïen te praten over de stij- pn de topinkomens. Uit bverslagen van enkele [genoteerde ondernemin- djleek dat hun bestuurders nsj)4 fors meer geld kregen, onofficiële cijfers van werk- :u%club VNO/NCW staat etjr dat de bazen vorig jaar 'gftdeld slechts één procent ^verdienden. De Geus wil sten of de werkgevers wel rozijn geweest. ~se boete voor ^bydierhouders iosch - De politierechter in heeft gisteren forse opgelegd aan zes hobby- puders die in 2003 tijdens jgelpestcrisis het vervoers- Jjd voor pluimvee hadden reden. De hoogste straf, euro boete, was voor K. iman uit Someren, de ini- fnemer van 'dierenonder- irganisatie' De Ark. Dr 'Iers actie in I jseum weer vrij 'oioven - De zich '2GK' vfe Geheime Kunstenaars) beende 'actiegroep', die in het Van Ab- ïseum tien doosjes met 'fertjes plaatste en liet aflo- na aanhouding weer Het gaat om een 24- man en een 25-jarige uit Eindhoven. Het mu- M werd zondag ontruimd. Rijker al 41 jaar elider rijbewijs t^aar - Een 64-jarige man hdijk heeft 41 jaar zonder nivijs gereden. De autodi- ■rwerd gisteren betrapt bij eDerkeerscontrole in Alk- e». Volgens een woordvoer- san de politie zei de Andij- oO.OOO kilometer per jaar te bil. De automobilist ver- üe al vanaf zijn 23e zonder ijs achter het stuur te zit- lij zou nooit bij een onge- itrokken zijn geweest. Na betrapt, is de auto door :nnis opgehaald. almelo/gpd - Officier van justi tie Bordenga heeft gisteren voor de rechtbank in Almelo tegen de Duitser Rudi B. (45) levens lang geëist voor de moord op brigadier Jan Wind en moord pogingen op twee agenten. „Hij is een duivel zonder norm besef, met éigen waarden en wetten," zo schetste aanklager Bordenga het karakter van de Duitse cokejunk Rudi B. die de Twentse politie donderdag 30 september in rouw dompelde. Met een schot in het hart dood de hij de 47-jarige brigadier Jan Wind. „Het was een dag waar op de verdachte iedere politie man weer eens onder ogen liet zien hoe levensbedreigend hun werk soms is." In de zitting werd B.'s duistere 'carrière' helder. Van jongs af was hij al criminineel. Op school sloeg hij een meisje zo danig in de buik dat ze stierf. Daama volgde een lange reeks andere delicten. In een keihard requisitoir hield het OM Rudi B. voor dat in totaal zeventien jaar Duitse cel hem niet hebben veranderd. Na zijn vrijlating vo rig najaar pakte B. direct het oude 'vak' weer op. Kort voor de fatale schietpartijen in En schede pleegde hij twee bank roven in Ochtrup om te kunnen emigreren uit het gehate Euro pa, waar hij zich niet wenst aan te passen aan. 'het systeem'. Bij de laatste roof zwaaide B. met zijn Walther P38, hetzelfde wapen waarmee hij later in En schede politieman Wind in de borst schoot. (advertentie) Yaris. Vanaf 11.990,-/€ 249,- p.mnd. de sportieve Toyota Yaris ben je een Superster! De Yaris heeft werkelijk alle sportieve extra's die je je maar kunt Verwen jezelf. Maak je Yaris helemaal af met airco. €2.045,- voordeel! Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA Programmamakers begrijpen weinig van plannen staatssecretaris Medy van de Laan uden/gpd - De 17-jarige jongen uit Uden die zondagavond werd aangehouden na de brand in de islamitische basisschool Bedir in Uden wordt nu ook verdacht van betrokkenheid bij de brandstich ting. De politie had hem opgepakt omdat hij kort na de brand op ruiende taal uitsloeg. Bij de school werd een brandbom naar binnen gegooid. De politie sluit niet uit dat nog meer aan houdingen volgen. De verdach te was volgens de politie onder invloed van alcohol. Omstan ders dreigden hem te lijf te gaan omdat hij bleef tieren te gen moslims. De jongen volgt een horeca-op- leiding in Eindhoven en werkte als leerlingkok bij een recreatie centrum. De eigenaar van het centrum zegt dat de jongen juist zeer goed samenwerkte met drie Turkse jongens. „Hij had zeker geen racistische sym pathieën". „Het is best een heethoofd. Maar racisme verwacht ik hele maal niet van hem", aldus de directeur van het recreatiecen trum. De 113 leerlingen van de school gingen gisteren weer gewoon naar school, 's Middags deed zich nog wel een incident voor met een fietser die inreed op een groep leerlingen die met een leerkracht van Bedir op weg waren naar het zwembad. Na een woordenwisseling met de docente fietste de jongen door. uden/gpd -Is het McDonald's- filiaal aan de Marktstraat in Uden het kolkend middelpunt van een Brabantse variant op de West Side Story, de musical waarin jeugdbendes elkaar naar het leven stonden? Ben je gek, zegt de bedrijfsleidster, het loopt hier allemaal wel los. Maar op straat maken tieners gewag van de rivaliteit tussen vooral Turkse jongeren en de zogeheten Lonsdale-jeugd, im mer gestoken in de kleding waarmee ze hun nationalisme willen uitdragen. Op het schoolplein van het Udens Col lege, de enige middelbare school van het dorp, is de groepsvorming ook te zien: daér staan de Turken, daér de Lonsdale-jongeren en weer in een ander hoekje de rest. Ge mengde groepjes zijn er ook, maar ze vormen een minder heid. Het is onzin om te veron derstellen dat de groepjes elke dag met elkaar op de vuist gaan, maar van een harmoni eus samenzijn is op het school plein geen sprake. In het week einde komt de rivaliteit pas echt goed bovendrijven. En niet zel den, zo zeggen de jongeren, wordt bij McDonald's het start schot gelost voor een gezellige knokpartij. „Die Lonsdalers brengen elkaar de Hitler-groet, zegt een Turkse leerling. „Als die Turken mij met rust laten, is er niks aan de hand. Maar als ze me uitschel den voor kankerhoer, scheld ik terug, zegt een Lonsdale-meis- je. Een blonde jongen: „Zij heb ben Van Gogh vermoord, dus ze hebben het er ook zelf naar gemaakt. De hoofdverdachte van de eerste brand bij de isla mitische basisschool Bedir ver telde op tv dat een ruzie met een groepje Marokkaanse jon geren de aanleiding was om de brandbommen te gaan maken. En nu een 17-jarige jongen ver dacht wordt van betrokkenheid bij de tweede Bedir-brand, weet heel Uden dat er van alles en nog wat broeit in het dorp. „Er is een groep van twintig jonge ren die nog steeds niet heeft ge leerd waar de grenzen liggen, zegt Hein Kremers, directielid van het Udens College. Met dét groepje wil de gemeente nu korte meteen maken. Waarne mend burgemeester Kersten spreekt van 'doorpakken' en van 'lik-op-stuk'. door Esther de Beer Hilversum - Voor plat amuse ment is na 2008 op de publieke netten geen plaats meer, maar programma's over nieuws, cul tuur en opinie in een amuserend jasje mogen weer wel. Wat het verschil is? Staatssecretaris Medy van der Laan van cultuur en me dia weet het zelf ook niet. Kop spijkers mag van haar wel, want dat is niet alleen leuk maar ook opinievormend. Sterrenslag daarentegen weer niet. Pro grammamakers kijken hoofd schuddend toe. Hoe heet wordt de Haagse soep gegeten? Dat amusement op de publieke netten niet meer mag worden uitgezonden, betekent volgens staatssecretaris Van der Laan van cultuur en media nog niet dat lachen uit den boze is. En dus houden programmama kers in Hilversum hoop. De se rie Costa! is geen amusement, maar drama, zeggen ze en van Boer zoekt vrouw leer je best veel. Op het eerste oog lijkt het kijk cijferkanon van de KRO, Boer zoekt vrouw, te voldoen aan het pure amusementsprogramma dat volgens Van der Laan van het publieke net mag worden geschrapt. Programmamaker Ton Lankreijer van Boer zoekt vrouw zegt: „Op het eerste ge zicht is het honderd procent amusement, maar ons uit gangspunt is om ook de agrari sche sector op een andere ma nier te belichten. Daardoor hebben we het pro gramma maatschappelijke rele vantie gegeven en dat maakt het juist erg geschikt voor de publieke omroep." Ook Wie is de mol? (Avro) kan in de huidige vorm de koffers wel pakken. Maker Anton Jong stra: „Het zou jammer zijn als Wie is de mol? ondanks het feit doelgroep, mensen die niet graag naar de commerciële zenders kijken of door deze omroepen niet worden aange sproken. Het zou beter zijn als de markt gewoon zijn werk deed en wij inspelen op de vraag." Joris van Ooijen, maker van on der andere Get the picture en That's the question, haakt hier op in. „Vooral ouderen kijken naar quizzen en spellen. Zij be talen toch ook gewoon belas ting, dus geef ze gewoon hun spelletje op tv. Waarom zouden de behoeften van ouderen of jongeren moeten worden gene geerd? Met het wegnemen van amusement op de publieke omroep wordt als het ware ge woon censuur toegepast. Er wordt vaak gezegd dat wij in Nederland naar een publiek stelsel als de BBC toe moeten. Je moet eens kijken hoeveel amusement daar te zien is! Nee, ik vind dit een heel slecht plan, temeer omdat het amusement op de commerciële en publieke netten in kwaliteit van elkaar verschilt." Bert van Leeuwen, ook presen tator van That's the question zegt: „De term 'plat amuse ment' waar Van der Laan het over heeft, is onzin. In een quiz zit taal en spel, je kunt er wat van opsteken." Ook Kees Drie huis, al jaren het gezicht van Per seconde wijzer, is niet blij met de plannen van de staats secretaris. ,,Als je het amusement van de zenders zou weghalen, blijven alleen de saaie dingen over en dat zou de dood van de publie ke omroep zijn." Minder amusement betekent minder geld De publieke omroep besteedt op televisie per jaar zo'n vijf tien procent van de zendtijd aan amusement in de breed ste zin van het woord. En daar zitten veel goed bekeken programma's bij. Vervallen die, dan dalen de reclame-in komsten en heeft de publieke omroep een probleem. Jaar lijks verdienen de publieke omroepen zo'n tweehonderd miljoen euro met reclame. Tien procent daarvan staat al onder druk omdat het eredi visievoetbal naar de tv-zen- der van John de Mol verhuist Het amusement is nu op Ne derland 1 en 2 goed voor zo'n vijftien procent van de kijkers en op Nederland 3 voor elf procent. Zouden die kijkers verdwijnen, dan scheelt dat de publieke omroep tiental len miljoenen euro's aan in komsten, want de categorie- en sport en amusement be horen tot de best bekeken programma's van de publie ke omroep. Bij de top 25 van best bekeken programma's bij de publieke omroep in maart zitten negen echte amusementspr ogramma 's zoals als Love Letters, de TV Show en Boer zoekt vrouw, acht voetbaluitzendingen, zes informatieve program ma's en twee nieuwsuitzen dingen. Bovendien zorgen de amusementsprogramma's ervoor dat kijkers blijven hangen op een zender, zodat er ook meer naar de overige programma's wordt gekeken, aldus een woordvoerder van 'Kijk en Luisteronderzoek. Een woordvoerder van de publieke omroep voorspelt een enorme discussie over wat amusement is. „Met een kleine aanpassing valt zelfs van Love Letters iets educa tiefs te maken." Een moeder en haar zoontje lopen langs een toepasselijke uiting van graffiti op weg naar de Bedir-school in Uden. Foto: ANP/Robin Utrecht dat het programma helemaal om amuseren draait, weg zou moeten. Een aflevering van vijftig minu ten maken wij nu zodanig dat de spanning zich op een be paalde manier opbouwt. Dat zou bij een commerciële om roep, met drie reclameonder brekingen, een stuk moeilijker te realiseren zijn. Ik ben juist blij dat we dat programma voor een publieke omroep kunnen maken." Alain de Levita, die samen met Johan Nijenhuis BNN's Costa! produceert, ziet voor zijn serie geen problemen. „Van der Laan zegt dat amusement moet ver dwijnen, maar drama valt daar buiten. Grote shows passen wellicht niet meer in het plan, maar Costa! is dat niet; het valt tussen komedie en drama. Daar zou nog wel plaats voor moeten zijn." Van een hoop programma's met een hoog 'zakdoekgehalte' is het niet helemaal duidelijk of ze, als Van der Laan haar zin krijgt, zullen sneuvelen. Bert van Leeuwen, presentator van EO's Het familiediner: „Ik zou best eens een lange discussie willen voeren over wat nu pre cies amusement is, want ik vind het behoorlijk hautain om te zeggen dat dit niet op de pu blieke netten thuis hoort. Een programma als Het familiedi ner is niet als puur amusement bedoeld, maar meer als spiegel naar de mensen thuis." Paul Vertegaal, eindredacteur van Spoorloos, licht toe: „Ook Spoorloos is geen amusement te noemen, het is degelijk en serieus en bovendien journalis tiek tot stand gekomen. De laat ste jaren is er juist te weinig ge- investeerd in nieuw amuse ment voor de publieke omroe pen. Nederland 1 is veel te seri eus en als je de weinige luchtige programma's ook nog eens weghaalt, dan trek je bij wijze van spreken toch de stekker uit de zender. Mensen willen toch vermaakt worden? Bovendien bereiken wij een wat oudere Kopspijkers mag volgens de staatssecretaris blijven. Presentator Jack Spijkerman (56) is gisteren overi gens opgenomen in het ziekenhuis ten gevolge van een klaplong. De voor komende zaterdag geplande uitzending van Spijkermans programma 'Kopspijkers' komt hierdoor te vervallen. Mogelijk wordt er een compilatie van eerdere afleveringen uitgezonden. Gisteravond was nog niet duidelijk wanneer Jack Spij kerman het ziekenhuis weer mag verlaten. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3