REGIO 'Ik zit echt niet in een ivoren toren' 'We leven niet op een eiland en moeten kunnen concurreren' 'Ik vraag me af hoe de klagers op hun vakantiebestemmingen komen' Vhtold kan de partij jij elkaar houden benoeming tot mi nister van bestuur- r'd ff— f 05 H DC 970 VRAAG Leidsch Dagblad ectie: T. Klein en H. de Wit nail: directie.hdcuz@hdc nl dredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg •mail: redactie.ld@hdcnl rOOR aat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 ostbus 54,2300 AB Leiden (tijden van de receptie zijn: t en met donderdag 16.30 uur 08.30 -12.30 uur 071-5 356415 fax 071-5 356 325 hten overlijden, geboorte, jubilea imiliebenchten, desgewenst met fbeelding, via www.hdcmedia nl of amilieberichten@nhd.hdc.nl. e-mail: fax 072 5196696, tel 072- IEVERKOOP b.t.: 6813661 [oed: 023-5150 543 75-681 3677 lilhandel: 071-5 356 300 aus kunnen contact opnemen 3636 ICE :ls) 5196800 ITEN Staling (acceptgiro) [(alleen aut. Inc.) p/J €216,90 Ie ons een machtiging verstrekken Ktiatisch afschrijven van het geld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. COLOFON jN MEENEN, fractievoorzitter van D66 in Leiden, was afgelo- jiag de eerste die op internet Alexander Pechtold, D66 én Ne- ^ieuwing. Heeft hij het juist of reageerde Van Meenen te en- it op de berichten dat de Leidse ex-wethouder - tegenwoor- ^meester van Wageningen - de belangrijkste kandidaat is bpengevallen post? 'at nou? f op de bronnen die zijn naam noemden. Misschien was 1 snel. Maar ik hoop het niet. Ik hoop dat Alexander de nieu- jster wordt." n? emzelf omdat ik denk dat het een baan is die - wat betreft jiities en zijn kwaliteiten - goed bij hem past. Voor D66 om- jnk dat Alexander de partij een nieuw gezicht kan geven, ti we de afgelopen jaren niet goed in geslaagd. Thom is een braaf, misschien. Alexander is veel zichtbaarder en scher- moeten ons niet als braafste jongetje van de klas blijven UIT DE ARCHIEVEN 955, Woensdag 30 Maart - Het was dezer dagen tien jaar geleden, dat Montgomery offensief over de Rijn naar het hart van Duitsland opende, len dit grote nieuws toen we toevallig in Katwijk waren en uit- er een woestijn van zand en beton, die het vissersdorp scheid- e haringvijver, de strook waar eens de bebouwing van boule- chtergelegen straten had gestaan. Om tweeërlei reden begin- nze rondgang door de omgeving van Leiden op zoek naar het I op de vraag hoe we tien jaar vrijheid beteed hebben in dit itwijk, waar voor ons de bevrijding werd ingeluid met dat ver- e bericht van het front: het is de gemeente, die in dit rayon de slagen te verduren kreeg in de bezettingsjaren, is, voor wie zich even oriënteert in het Katwijk van nu, tevens ente die het wonderbaarlijkst herstel te zien heeft gegeven en rkelijkste groei nadien het voortreffelijkst heeft weten op te 980, maandag 31 maart IND - Jong en oud konden zaterdag bij Galerie de Pomp in yid terecht voor het bijna traditioneel geworden Paasmarktje. '-Vtl werden eieren beschilderd en ook het maken van paasgebak aanwezigen de nodige tijd bezig, thief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na i2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer lv. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van lagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan e van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Wesseling: al bijna 100 jaar een oer-Sassems familiebedrijf Een duidelijke minderheid (41 procent) van de reac ties via de LD-website on derschrijft de stelling van afgelopen week dat Schiphol niet verder mag groeien. Zes van de tien respondenten vinden dat de luchthaven best mag groeien, vooral vanwege het belang voor de natio nale economie. Sommigen geloven bovendien dat het met de overlast wel mee zal vallen. Een greep uit de reacties: R. van Staveren, Alphen aan den Rijn: „Geluids overlast en vervuiling zijn al meer dan genoeg; de rem erop, direct." H. Ouwersloot, Katwijk: „Ik begijp niet waarom die ouwe koe weer uit de sloot gehaald moet wor den. Als onze nationale trots aan banden zou worden gelegd, was het alleen om een stelletje beroepszeurders die het meest van vliegverkeer gebruikmaken, te belo nen. Schiphol kan mij nooit te groot worden." Paul van Emmerik, Ou de Wetering: „Schiphol moet zeker in staat wor den gesteld om econo misch te groeien. De techniek zal er voor zor gen dat het geluidsni veau daalt. En anders den. De isolatie van de woningen is tegenwoor dig behoorlijk goed en aan bijgeluiden wen je vanzelf. Vroeger bij mijn ouders thuis gierde de tram door de bocht, wat een hoop herrie veroor zaakte, maar je werd er echt niet wakker van. Maar als ik in de buurt van de haven van Rotter dam lig te slapen, word ik onherroepelijk van ie dere toeter die een schip geeft, wakker. Mensen die gewoon te gemakke lijk wakker schieten van elk geluidje zullen wat anders moeten verzin nen om een goede nachtrust te krijgen. Te genwoordig wordt er van de meeste mensen voor hun werk geen zware li chamelijke belasting meer vereist waardoor men minder vermoeid is en daardoor minder vast slaapt. Als het vliegtuigla waai er niet zou zijn, worden ze wel ergens an ders wakker van. Geke ken naar de hoeveelheid mensen die rondom Schiphol wonen, is het toch maar een handjevol dat over de geluidsover last klaagt. Het zijn altijd dezelfden. Ze kunnen dan beter verhuizen naar waar absoluut geen ge luiden zijn te horen, zo als op de Noordpool. Nee, van mij mag Schip hol groter worden." Aad Langelaan, Voor hout: „Als ik het hier mee eens ben, is het schieten in eigen voet. Mijn broodheer is afhan kelijk van Schiphol. Wel ben ik van mening dat de groei niet onstuimig moet zijn en de regering de belasting op vliegtui gen die veel lawaai ma ken, zo hoog mogelijk moet maken, zodat we daar zo snel mogelijk van verlost worden." A.M. van der Eist, Sas- senheim: „Schiphol moet verder groeien. Want dat brengt weer ex tra werkgelegenheid met zich mee, waardoor er weer mensen aan een baan komen. Wie is er niet gek op vliegen naar het buitenland?" Hans Feijt, Lisse: „Schiphol is op basis van het jarenlang verstrekken van onjuiste informatie steeds verder gegroeid en intensiever gebruikt. Schiphol is milieuveront reinigend. Het Bulderbos moet terug. Een modem vliegveld hoort niet in een dichtbevolkt gebied te liggen. Dat brengt ook nog extra risico's met zich mee. Op de plek van Schiphol zou een moder ne nieuwe stad gebouwd kunnen worden, waar wonen, werken, recreë ren weer geïntegreerd zijn." Ronald Vermeulen, Lei derdorp: „Het garan deert werkgelegenheid en bevordert economi sche welvaart. Vliegtui gen worden steeds stiller en zuiniger. Omwonen den wisten dat ze naast een luchthaven zijn gaan wonen en moeten dus niet zeuren." Arie van Rooijen, Kat wijk: „Omdat Nederland en dan met name de Randstad veel te vol en druk is door o.a. de door geschoten immigratie, worden de files elk jaar langer wat de economie veel schade toedient. Daarom moeten wij veel meer door de lucht, m.a.w. veel meer binnen landse vluchten. Dus niet alleen Schiphol, maar ook Rotterdam: uitbrei ding van verdere groei. Als de bevolking groeit moet je ook daar in mee groeien." Stikkelorum, Oegst- geest: „Ik dacht dat de hogesnelheidslijn daar voor in de plaats kwam, maar ja, die rit naar Pa rijs gaat weer 7 minuten langer duren, omdat 2 maal per dag er een treintje in Den Haag moet stoppen. En nu moet Schiphol uitbrei den, leg dat maar weer eens uit aan diegenen die voor de Betuwelijn hun huis en haard moesten verlaten. En wie betaalt ook deze prestigeprojec ten?" Laurens Barnhoorn, Katwijk:Als dat kan binnen de huidige mi- lieugrenzen en in het ge val van nieuwe landings banen zonder te veel na tuurverlies, kan er over gepraat worden. En laat Schiphol voor iedere me ter landingsbaan die er bijkomt 10.000 euro in een fonds voor goedbe- heerde fsc bossen stor ten." Piet Rhijnsburger, Ha- zerswoude-Rijndijk: „Vanwege Schiphol heb ben talloze buitenlandse bedrijven hun Europese vestiging in Nederland. Het is dus juist een ver eiste om verder te kun nen groeien om de daar mee gepaard gaande werkgelegenheid verder uit te breiden. Al dat ge neuzel over lawaai moet eens een keer ophouden. Als je er echt last van hebt dan is verhuizen de oplossing. Onze welvaart te grabbel gooien mag nooit gebeuren. Wij le ven niet op een eiland en moeten op alle gebieden kunnen concurreren, willen we op termijn niet zelf een derdewereldland worden." De nieuwe stelling is ge kozen naar aanleiding van de voorbije kabinetscrisis. D66 heeft de gekozen burgemeester - bijna veertig jaar lang een van de diepste wensen van de partij, in 2003 een belang rijk element in het regeer akkoord en voor Thom de Graaf reden om op te stappen als minister toen hij hem er niet doorheen kreeg - op de lange baan geschoven. Het voortbe staan van het kabinet, en de plek van D66 daarin, lijken opeens het belang rijkste. Critici vinden dat de partij geen bestaans recht meer heeft nu ze haar kroonjuwelen ver waarloost. En D66 deed het al niet zo best in de peilingen. De stelling luidt daarom: D66 kan zich maar beter opheffen Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of per post naar De Stelling, postbus 54, 2300 AB, Leiden. Faxen kan ook: 071-5356415. William Driessen (35) uit Leiden, riskmanagen „Schiphol is een mainport op luchthavengebied, zo wel bij passagiers als bij vracht staat Schiphol op de 4de plaats van Euro pa en bij de eerste 15 van de wereld. De luchthaven zorgt dus voor heel wat werkgelegenheid, ook in de Leidse regio. Een halt aan de groei toeroepen heeft voor de toekomst een negatief effect. Dat is dan te voe len op veel verschillende plaatsen in Nederland. Natuurlijk zijn er allerlei argumenten aan te voeren tegen uit breiding, zoals geluidsoverlast, uit laatgassen en gevaar. Maar vergeet niet veel Nederlan ders er zelf voor kiezen om dichtbij Schiphol te gaan wonen. De voorde len van Schiphol worden vaak verge ten; werkgelegen heid, interna tionaal aan zien, goede luchtver- bindin- gen." ilicitaties voor Nederland? i dat het een goede zaak is dat dit kabinet nog doorgaat." li Pechtold, wat De Graaf niet kon? de Graaf had zich helemaal vastgebeten in het dossier be- je vernieuwing. Hij de kwestie ongeluk- jereerd, niet goed ge- hiceerd op momen- Öat had gemoeten. Ier is een goede com- tor. Wat Thom over- ial hem niet zo snel hen. En Alexander Oed genoeg om te at hij zich straks ook jere zaken gaat be- ;die buiten zijn por- 1 vallen. Onderwijs leeld, een typisch lerwerp. Wat ook speelt is dat de partij op dit moment erg I is. Een stroming vindt dat het beter is om uit het kabinet en. Pechtold is in staat om de partij bij elkaar te houden." net van Aarsen foto: GPD IN ZAKEN Naam: Wesseling Transport B.V. Gevestigd: Anton Philipsweg 20 in Sassenheim, op industrieter rein Tagtlust' (langs de A44). Kernactiviteit: Fijnmazige distri butie en opslag van goederen en (gevaarlijke) stoffen. Het bedrijf heeft naast de vestiging in Sassen heim ook een filiaal in Anna Pau lowna, dat gespecialiseerd is in het vervoer van bloembollen, en een vestiging in Eindhoven. Markt: Benelux Toekomstverwachting: Positief, ondanks de economische malai se. Wesseling heeft twee samen werkingsverbanden met andere transportbedrijven, waarbij op drachten onderling worden uitbe steed. Dat vergroot de efficiëntie. Omzet: Is geheim. Het winstper- centage is volgens directeur Mar cel Wesseling ruim voldoende. Wesseling Transport is nog een echt familiebedrijf. Volgend jaar viert het Sassenheimse concern zijn honderdja rig jubileum. Ooit - op 6 juni 1906 - begon Gerrit Wesseling, de overgroot vader van huidig directeur Marcel Wesseling, met één bootje op de bin nenlandse vaart. Een krappe eeuw la ter is het piepkleine eenmansbedrijfje uitgegroeid tot een volwassen onder neming, die meer dan honderd vaste mensen in dienst heeft. Zeven dagen per week, dag en nacht zit Wesseling B.V. met zo'n vijftig vrachtwagens op de weg. Een groot stuurwiel in de ontvangst hal van het kantoorgebouw is het Directeur Gerrit Wesseling voor twee van zijn vrachtwagens: „Ben je goed voor je werknemers, dan zijn zij goed voor jou." Foto: Dick Hogewoning enige dat nog herinnert aan de be ginperiode van het Sassenheimse bedrijf. „Het is niet het origineel. Toen we in 1986 van de Oosthaven hierheen verhuisden, kregen we dit als personeelsgeschenk bij de ope ning", vertelt Marcel Wesseling (31), die vier jaar geleden het directeur schap van zijn vader John overnam. Hij is de vierde generatie Wesselings die het bedrijf leidt. „Ik ben er van kleins af aan ingegroeid. Het is nooit een optie geweest om iets anders te gaan doen. Ik zou ook echt niet we ten wat." Ook zijn zussen Leonie en Anja en zijn vrouw Marsja werken binnen het bedrijf. Binnen de Benelux transporteert Wesseling B.V. de meest uiteenlo pende zaken. Wesseling: „In princi pe bezorgen we alles wat binnen 24 uur bezorgd kan worden. We doen alleen niet aan vervoer van dieren of van verse goederen, groente bijvoor- KLANKBORD beeld. Eigenlijk gaan we uit van stukgoed, in de breedste zin van het woord. Dat kan variëren van een vol le wagen autolak, een lading gevaar lijke stoffen van Akzo Nobel tot een doos bijzondere wijnen die we moe ten afleveren bij een villa in Wasse naar." Hoewel er maar geen einde lijkt te komen aan de economische malaise in ons land, is het Sassenheimse be drijf de dans volgens Wesseling aar dig ontsprongen. „De afgelopen twee jaar zijn er heel wat transport bedrijven kopje onder gegaan. Wij zijn alleen maar gegroeid. Het is na tuurlijke selectie: de sterken overle ven." Hij denkt dat efficiency het sleutelwoord is voor het succes. „We zijn, samen met veertien andere transportbedrijven, lid van het Team trans-netwerk. Gezamenlijk hebben we een landelijke dekking. Om kosten te besparen besteden we zendingen onder de driehonderd ki lo, die niet binnen de eigen regio vallen, uit. Als één van mijn chauf feurs naar Groningen moet, maakt hij op de terugweg een hoop 'lege' kilometers. Door het uit te besteden reduceer je de kosten." Misschien nog wel belangrijker dan efficiency, is de sfeer binnen Wesse ling. We hebben een vlakke organi satie. Ik ben dan wel de baas, maar ik zit echt niet in een ivoren toren hoor. Ik sta tussen mijn mensen. Zij bepalen je kwaliteit, niet ik alleen. Ben je goed voor je werknemers, dan zijn zij goed voor jou. Waar Wesseling veel hinder van on dervindt, is de steeds strengere Eu ropese regelgeving. „De mÜieueiseri worden met de dag strenger, vanaf 2012 gaan ze een kUometerheffing invoeren en aan het einde van het jaar moeten we ook nog eens over op een 48-urige werkweek. Daar word je wel eens moe van. Nu ga ik nog elke dag lachend naar mijn werk, maar het vinden van opvol ging wordt wel een steeds groter probleem in onze sector." Toch maakt Wesseling zich daar geen zor gen over. „Ik heb een dochter van vier en een zoontje van anderhalf. En mijn zus heeft ook al twee kinde ren. Dat komt dus vast wel goed. En bovendien, het kan toch niet anders dan dat Wesseling door een Wesse ling wordt geleid." Robert Toret moet het uitbreiden via een tweede vliegveld in de polder." CJ. Rood, Lisse: „Schip hol is al veel groter dan milieutechnisch verant woord is. Het vele vlieg verkeer is ook slecht voor de gezondheid van de mensen die er wonen. Onbegrijpelijk dat een bedrijf als Schiphol hier maling aan heeft en er al les aan doet om de me dia en de politiek pro- Schiphol te manipuleren. Wie gaat de schade beta len?" B. Schijff, Rijnsburg: „Economisch gezien ont snap je er niet aan. Ver snippering door een an dere locatie erbij te ne men lijkt mij niet ver standig omdat je het ge centraliseerd moet hou- Joost Bleijie (27) uit Leiden, stu dent geschiedenis voorzitter CDJA Leiden:Als we de economie willen laten groeien, dan is het belangrijk dat we de handel door de lucht laten groeien. Het levert immers een hoop geld in het laatje op. Als we het vlieg verkeer niet laten groeien, wijken vluchten uit naar het buitenland. Het is echter de vraag of alleen Schiphol meer vluchten moet aan nemen. Wie weet kunnen de vlieg velden bij Rotterdam en Eindhoven hierin ook wel onderdeel zijn. Groei is geen wildgroei. We moeten verder kijken dan onze Schipholse horizon lang is." Karin Casteiijn (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Natuurlijk mag Schip hol wel doorgroeien. Niet doorgroei en zou een achteruitgang betekenen. Je zegt toch ook niet tegen een su permarkt: er zijn nu genoeg mensen binnen, dus nu moet je de deuren sluiten. Er is eens een vergunning verleend voor een luchthaven en dat heeft gewoon z'n consequenties voor het gebied eromheen. En daar bij geeft Schiphol natuurlijk ook enorm veel werkgelegenheid; laten we dit niet vergeten. Nog iets om over na te denken: als er minder naar het buitenland afgereisd wordt is een uitbreiding van Schiphol ook niet nodig. Maar blijkbaar wordt er flink gereisd. Ook het vracht verkeer neemt toe; dus dit is de tol die we moe ten betalen." Schiphol mag niet verder groeien. Koos Smit (55) uit Noordwijk, ma rineofficier b.d. burgerambtenaar bij Defensie: „Nederland profiteert als klein land van twee mainports Rotterdam en Schiphol. Dat moeten we zo houden. Stilstand is economi sche achteruitgang en dus mag ook Schiphol groeien. Of daar in de di recte nabijheid van het huidige Schiphol uiteindelijk genoeg plaats voor is, weet ik niet. Zo niet, dan moet er toch nog een nieuwe lucht haven in de Markerwaard komen. Geluidshinder en andere hinder van vliegtuigen? Ja, dat is er. Is dat on overkomelijk? Nee. Ik vraag me af hoe alle klagers op hun (verre) va kantiebestemmin gen komen. Leuk om ergens tegen te zijn, maar er zijn veel dingen die zich (interna tionaal) ontwikke len. Dat stop je niet zomaar en dat hoeft van mij ook niet gestopt te worden." Ronald Pleij (42) uit Alphen aan den Rijn, SRV-man SP-raadslid: „Inderdaad, het is al héél lang ge noeg met Schiphol. Elke keer belo ven ze dat ze er wel zijn met de groei; inmiddels zijn ze al aan de ze vende baan aan het denken. Waan zin, voorstanders zullen ongetwijfeld wel weer schreeuwen met argumen ten als economie en werkgelegen heid. Maar mag ik daar dan op rea geren met: leefbaarheid, gezondheid en veiligheid? Bovendien is drie keer per jaar op vakantie met het vlieg tuig, de decadentie ten top. Een ritje op de racefiets hier door het Groene Hart is voor mij al vakantie. Je hoeft niet altijd ver weg om te genie ten."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17