'Gemeente moet eigen beleid volgen' LEIDEN REGIO Dwangsom dreigt voor Noordwijks restaurant Wok aan Zet Overlast Ververstraat loopt de spuigaten uit Kopergirls scoren dri bekers op EK twirlen Eis 18 maanden tegen overvallers sigarenzaa Katwijks span wint voor best verzorgde vis Straatroven in paasweekeinde woensdag 30 maart 2005 leiden - Tijdens het paasweek einde zijn in Leiden twee men sen op straat beroofd. Van een 67-jarige Leidenaar werd in de Hooglandse Kerksteeg zijn pas gepinde geld gestolen. Een nog onbekende man pakte de por temonnee uit de handen van het slachtoffer nam het geld er uit en rende vervolgens met een vrouw die bij hem was via de Oude Rijn in de richting van de Pelikaanstraat. Een andere Lei denaar (48) werd op de Bree- straat onder bedreiging van een mes beroofd van bankpas, geld en paspoort. Dreigende situatie tussen jongeren leiden - Op de Nieuwe Beesten markt ontstond op eerste paas dag volgens de politie 'een drei gende situatie' tussen twee groepen jongeren. Een in een café ontstane ruzie zou buiten beslecht worden. De politie die dit te horen kreeg trad op door de groepen te scheiden. Daarbij werd ook een politiehond inge zet. Negen Leidenaars in de leeftijd van 16 tot 31 jaar wei gerden te vertrekken, beledig den agenten en probeerden aanhoudingen te beletten. Zij werden aangehouden. Jongen (16) mishandeld leiden - Een 16-jarige jongen uit Leiden is tweede paasdag mishandeld op de kermis bij Molen De Valk. Hij haalde daar twee vechtende jongens uit el kaar maar dit werd niet gewaar deerd door een groep jongeren die de vechtpartij bekeek. De jongen kreeg vervolgens schop pen en klappen van meerdere van deze jongens. Aftrap verkoop Zomerzegels leiden - In Zorgcentrum Lo- rentzhof geeft Aad van der Luit donderdagochtend om half elf de aftrap voor de verkoop van Zomerzegels en -kaarten in Lei den. In de actieweek van 5 tot en met 8 april worden bij de re ceptie van het zorgcentrum wenskaarten, kalenders en postzegels van Ot en Sien ver kocht. De opbrengsten komen ten goede aan het Nationaal Fonds Ouderenhulp en Lorent- zhof. Het zorgcentrum wil met het geld materialen kopen voor bet project 'Meer bewegen voor ouderen'. Benefietconcert op Hogeschool leiden - De Hogeschool Leiden aan de Zemikedreef is het de cor voor een benefietconcert op dinsdagavond 12 april. De op brengst is bestemd voor de hu manitaire organisatie Childslife. Optredende groepen zijn Floris, New Groove Habits en Reboot featuring Javasound in de gen res drum 'n bass, reggae, jazz en hiphop. Tussen 20.00 en 24.00 uur treden zij op in de au la van Hogeschool. Kaarten zijn te koop bij de receptie van de school, tel. 071-5188800 en Mu zikantencafé De Pater, Achter om 8 in Den Haag, tel. 070- 3450852. Bedrijf moet snel maatregelen nemen tegen 'geuroverlast' noord wijk - Het Chinees restaurant Wok aan Zee in Noordwijk moet snel maatregelen ne men tegen de overlast van etensluchtjes. Bin nen enkele weken moeten er voorzieningen zijn aangebracht die voorkomen dat etens luchtjes in het appartementencomplex boven het restaurant terechtkomen. Tot die tijd moet het restaurant 's middags na vijf uur deuren en ramen gesloten houden op het moment dat er eten wordt klaargemaakt. Als dit niet gebeurt, loopt eigenaar L. Hu kans een flinke dwangsom te moeten betalen. Noordwijk probeert al een tijdje een einde te maken aan de zogeheten 'geuroverlast' van het restaurant in het appartementencomplex aan de Koningin Wilhelminaboulevard. Be woners van het complex klaagden daarover en onderzoek wees uit dat met name in de centrale ruimten van het gebouw 'luchtjes' afkomstig uit het restaurant hingen. Dat was een gevolg van een onvoldoende werkend af zuigsysteem en slecht afgedichte luchtdoor- voeren in het complex. Noordwijk heeft de ondernemer hierop gewe zen en gezegd dat er actie moet worden on dernomen. Dat is volgens de gemeente nog steeds niet gebeurd. Om vaart te maken heeft Noordwijk het Chinees restaurant nu een brief gestuurd waarin de oplegging van een dwangsom wordt aangekondigd. Sluit het restaurant na vijf uur 's middags de deuren niet als er wordt gewokt, dan kan een dwang som worden opgelegd van 250 euro per over treding. Dat loopt door tot een maximum van 2500 euro. Binnen zes weken moeten dusdanige voor zieningen in het restaurant zijn getroffen dat er geen overlast meer is. Als dat niet op tijd gebeurt, dreigt Noordwijk met een dwangsom van 5.000 euro per week tot een maximum van 20.000 euro. Mocht dit allemaal niet hel pen dan overweegt Noordwijk uiteindelijk het restaurant gewoon te sluiten of de eigenaar aan te klagen. Volgens eigenaar L. Hu, die tegen de aan schrijving heeft geprotesteerd, heeft hij wel degelijk pogingen gedaan om de overlast door restaurantluchtjes in te perken. „We hebben hier verschillende bedrijven gehad. Die adviseerden om een nieuwe afvoer te ma ken. Dat kan inpandig maar dat mag niet van de vereniging van eigenaren. Die hebben maar één advies namelijk sluiten van de zaak maar dat is natuurlijk geen optie." Hu heeft vervolgens mogelijke ventilatiegaten in het plafond gedicht. „Dat heeft al gehol pen. Ik heb zelf de laatste twee weken gei troleerd en je ruikt bijna niets meer. Te: het eerder af en toe blauw zag van de ro Hij laat ondertussen de afzuiginstallatie beteren en het plafond nog eens controle „Dan bel ik weer met de gemeente. V daar heb ik meer contact mee dan me vereniging van eigenaren waar ik zelf lid ben." Volgens Hu is de stankoverlast begon toen zijn zaak vorig jaar is omgebouwd wokrestaurant. „Het traditionele Chinees dische restaurant gaat niet meer. Er zijl veel andere restaurants bij gekomen." Bewoners Haagwegkwartier boos over plan daklozenopvang door Silvan Schoonhoven Een kleine driehonderdvijftig be woners van het Haagwegkwar tier ondertekenden vorige week een bezwaarschrift tegen de komst van een dagopvang voor daklozen. Jan Heijboer, een van de initiatiefnemers, is bang dat sommige buurtbewoners hun toevlucht zullen zoeken tot min der vriendelijke middelen als de daklozen in de Leonarduskerk trekken. Wat dacht u toen u hoorde dat er een daklozenopvang tegen over u zou komen? „Ik had een dubbel gevoel. Veel initiatiefnemers zijn begaan met dak- en thuislozen, ook be roepsmatig. Ik leid zelf mensen op die met daklozen werken. Toch denken veel bewoners: niet in onze wijk." Dat hoor je wel vaker bij dit soort toestanden: 'niet in onze wijk'. „Natuurlijk, ik kan van alles wel zeggen dat ik er 'last' van heb. Maar hier komt ook de vraag bij of opvang wel nuttig is. Het is pappen en nathouden. Een cosmetische maatregel die de problemen van de daklozen niet oplost. Zorg ervoor dat de ze mensen opgevangen worden in de psychiatrie, in de drugs- opvang of in aangepast wonen projecten." Opbergen, dus, uit het zicht. „Dat is heel politiek incorrect om te roepen, maar in de ne gentiende eeuw werden toen malige thuislozen ook gewoon afgevoerd naar Frederiksoord. Met de meesten kwam het ver volgens weer goed. Bij sommige daklozen helpt een duwtje in de rug, bij anderen moet je dwang toepassen. De gemeente zou in elk geval haar eigen beleid moeten volgen: daklozenvoor- zieningen spreiden over de hele stad dus." Waarom dan niet in uw buurt? „De wijk is dichtbevolkt met Jan Heijboer, bewoner van de Haagweg, vindt dat daklozen moeten worden opgevangen bij het station. Daar hebben minder mensen er last van dan wanneer er een centrum komt in een woonwijk, zoals de gemeente wil. Foto: Henk Bouwman weinig groen. Er zijn grote ver schillen in welvaart. We hebben al heel veel last van de drukke Haagweg. Er staan scholen voor speciaal onderwijs en dat is ook geen pretje: confrontaties wil len daar wel eens oplopen. Dan hebben we ook nog het Sociaal Pension en dat veroorzaakt ook overlast: bierflesjes in de tuinen en dergelijke. Voorts is er een vrouwenopvanghuis, en dat blijft ook niet onopgemerkt. Als je kinderen op de crèche zitten met kinderen van vrouwen uit het opvanghuis, dan krijgen ze wel eens wat mee over mishan deling. Mijn kind vroeg een keer: zijn alle pappa's zo? Als je hier opvang realiseert voor vijftig man, en je hebt maar vijftien slaapplekken, waar blijven dan de andere 35? Ik kan me voorstellen dat ze bij mooi weer in onze buurt blij ven hangen. Voor en na slui tingstijd kunnen ze nergens heen. Voor de kerk is een ter- reintje van twaalf vierkante me ter. Ze zwermen dus uit, dat zou ik ook doen." Heeft u het idee dat de gemeente oren heeft naar uw bezwaren? „Vroeger stuurden ze een amb tenaar naar wijkbijeenkomsten, en ik moet ze nageven dat nu de burgemeester en de wethou der zelf komen: zo hoort het ook. De gemeente neemt ons serieuzer dan vroeger, ja." Je zou de voorzieningen beter moeten spreiden, zegt u. Waar moet de opvang dan wél ko men? „Op de plek waar het probleem zich voordoet. Bij het bussta tion, dus, rond Leiden Centraal. Bij het station heeft niemand er last van, in tegenstelling tot een negentiende-eeuwse woonwijk vol problemen." Welke problemen venvacht u nou concreet? „Waardedaling van mijn huis, daar geloof ik niet zo in. Ik ben persoonlijk erg bang voor reac ties van buurtbewoners. Die zijn niet altijd van het overleg model. Ze bellen twee keer de politie en bij de derde keer grij pen ze zelf in en dan zijn ze niet zo vriendelijk meer. Dat moe ten we natuurlijk niet hebben. Er zijn veel mensen nu heel erg boos, ze halen de gekste dingen in hun hoofd. De grofste op merking die ik hoorde was: we gooien een benzinebom naar binnen en dan is het over." Scheldpartijen, voetballen te gen de deuren van de wonin gen, bonken op ramen en bel letje trekken. Om maar niet te spreken van overlast van een grote groep jongeren met fiet sen en brommers. Dat is wat een deel van de bewoners van de Ververstraat momenteel er vaart. Telefoontjes naar de po litie hebben (nog) niets uitge haald. En de jongeren aanspre ken op him gedrag ook niet. Midden in de Ververstraat is een s is bed ren. De plek heeft echter een 1 speelterreintje dat eigenlijk edoeld voor kleine kinde- onweerstaanbare aantrekkings kracht op de opgeschoten jeugd die er graag 'hangt' en op andere manieren aanwezig is. „Er wordt hier constant met ballen tegen de ramen ge schopt", aldus een van de be woners van de straat die uit angst alleen anoniem zijn zegje wil doen. „In plaats van in de lengte van de straat met elkaar een balletje trappen doen ze het in de breedte waardoor er voor de bewoners veel overlast is. Voetballen is niet erg maar niet tegen de ruiten. De over last begint al als de groep op De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 fiets en bromfiets de straat in komt." Rond vier uur 's middags be gint de overlast. „Dan komen ze uit school, via de stad bij ons de straat in. En maar schreeuwen en maar bellen met die mobieltjes. De speel plaats is eigenlijk voor jongere kinderen bedoeld maar de ou ders durven de kleintjes niet meer buiten te laten spelen. Belachelijk toch dat ze niet meer in hun eigen straat kun nen spelen." Volgens de bewo ner is de politie 'ontelbare' ke ren gebeld. „Maar ze komen al leen als er een ruit in gaat. Praat maar met de wijkagent, wordt er gezegd. Zeer irritant. En wat nog vervelender is dat de parkeerwachters de straat wèl weten te vinden om bon nen uit te delen." Meerdere keren zijn de jonge ren door omwonenden op hun gedrag aangesproken. „We doen niks, is dan steevast het antwoord. Laatst werd er bij een bewoner weer eens her haaldelijk aangebeld en op de voordeur gebonkt. Toen hij eindelijk opendeed werd er ge vraagd: 'Heb je koffie?' Die jon geren snappen blijkbaar niet dat hun gedrag als bedreigend kan worden gezien. Het is nu in ieder geval zo dat alle ach terdeuren van de huizen op slot zijn terwijl ze vroeger altijd open stonden. We zien de toe komst somber in, want het blijft langer licht. Dat betekent dat de overlast toeneemt om dat de jeugd langer blijft han gen." „De politie constateert inder- De speelplaats in de Ververstraat is eigenlijk voor jongere kinderen bedoeld. Omdat jongeren bij de bankjes hangen, wordt de speelplek niet meer gebruikt. Foto: Henk Bouwman daad dat, nadat het een tijd rustig is geweest, sinds enkele weken weer een groepje jonge ren zorgt voor overlast voor omwonenden", aldus een woordvoerder van de politie. „Die overlast bestaat uit herrie maken, het lastig vallen van omwonenden en het vuil ma ken van de speelplaats. Het heeft de aandacht van zowel de politie als de gemeente. De po litie gaat extra toezicht houden, de jongeren aanspreken en hun namen noteren. Binnen kort nodigen de gemeente en de politie de jongeren uit om rond de tafel te gaan zitten om te praten over de overlast en te bekijken of er een structurele oplossing kan worden gevon den." Eric-Jan Berendsen leiden - Drie teams van de Ko pergirls zijn eerste geworden tijdens de Europese kampioen schappen in Sicilië. Ze sleepten het afgelopen weekend een prijs in de wacht, evenals een aantal solisten van de Leidse twirlvereniging. Het twaalf meiden tellende lar ge team (17-jarigen), het small team (7 junioren) en het pompom-tearn (28 meiden, in de leeftijd van 15 tot 28 jaar) eindigden in Siracusa op de eerste plaats. Soliste Wendy Marks deed op drie onderdelen mee en versloeg al haar con currentes. Marks maakte ook deel uit van twee winnende teams van de Kopergirls. In to taal deden vijftien landen mee aan het jaarlijkse kampioen schap, dat als thema 'sport' had. De Leidse twirlvereniging is te vreden over het behaalde resul taat. Woordvoerster Sandra Don: „We zijn met drie teams gegaan en ze hebben alledrie gewonnen. Het is wel eens minder geweest." De Koper girls doen sinds 1996 mee aan de EK en wonnen ook al drie wereldtitels. „Het ene jaar het beter dan het andere. Vi jaar gingen we met twee te; en werden de junioren ver gen. Het pompom-team is ti wel eerste geworden." De indoorkampioenschap] werden gehouden in een spi hal in Siracusa. Don: „Op i een mooie sporthal om te ti len, maar ook wel heel ran Er waren maar twee norn toiletten, voor de rest had je lemaal van die gaten in grond. Van Siracusa zelf h ben we niet veel gezien, gaan met de Kopergirls ovi naartoe, maar van de omgev zien we altijd heel weinig. D hebben we gewoon geen voor." Volgend jaar hopen de Kop girls weer mee te doen aan EK, die dan in Eindhoven v\i den gehouden. „Of we m doen hangt af van de Ned landse kampioenschappen, I in januari 2006 op het p gramma staan." Twirling is een uit Amei overgewaaide sport. Het is J combinatie van acrobatiek, misch dansen en majorette. den haag/sassenheim - De drie overvallers op een sigarenzaak aan de Hoofdstraat in Sassen- heim moeten mogelijk voor an derhalf jaar de cel in. Daarbo venop komt nog een half jaar voorwaardelijk. Een handlanger van het trio, die de vluchtauto reed, moet een jaar zitten, ook gevolgd door zes maanden voorwaardelijk. Die straffen eis te de officier van justitie tegen vier Amsterdammers: twee 18- jarigen, een van 19 en een van 22 jaar. De gewapende overval werd ge pleegd op 27 september van het vorig jaar. Na het horen van de winkelbel liep de eigenares van de sigarenzaak de winkelruimte in, waar zij een man met een mes bij de deur zag staan. Twee anderen hielden zich met de kassa bezig. De dader met het mes gebaarde de vrouw dat zij zich rustig moest houden. Ver volgens sloegen de drie overval lers met de buit - ongeveer 300 euro - op de vlucht. De vrouw zette de achtervol ging in en zag de drie mannen om de hoek op de Zandslootka- de in een auto stappen. Achter het stuur zat de 22-jarige Am sterdammer. Die chauffeur zei later niets te hebben geweten van de overval. Na de overval had de chauf zelf de kentekenplaten van auto gehaald en was hij naa politie gestapt om aangiftf doen van diefstal van die ten. „Dat was uit angst, da de schuld zou krijgen." Twee medeverdachten (18 19) die broers van elkaar hebben bekend de feite overvallers te zijn. Zij vertel de politie dat zij de overval z'n vieren hadden beraamd, vierde betrokkene (18) ontk de echter bij hoog en bij li Hij was niet eens op padL weest met de daders, zeil Maar tegen hem pleitte oif andere de vondst van een 1 fiebekertje met zijn vingef druk op de plek van de gee' keerde vluchtauto. h De mannen konden worf opgespoord doordat een aii re ooggetuige het kenteken de vluchtauto noteerde. D auto stond op naam van de[ der van de chauffeur. De is vervolgens tegelijk m van de twee broers den'. Na het van het koffiebekertje, politie binnen twee na de overval ook de dere verdachten De rechtbank doet op f uitspraak. katwijk/ijmuiden - Het Kat- wijks span KW 137/173 met IJmuiden als thuishaven heeft de best verzorgde vis in de cate gorie 101-1.500 pk. Controleurs van het Productschap Vis heb ben tussen 1 november 2003 en 31 oktober 2004 per vissers vaartuig cijfers toegekend voor versheid, verzorging en behan deling aan boord van zeevis. Hierbij hebben ze gekeken naar het spoelen en sorteren van de vis, het ijzen, koelen en be ren aan boord en de wijze vissen plus de lengte van de reizen. Volgens de jury was Katwijks span (rederijen jj Vooijs en Wilhelmina) het j te. Andere kandidaten warei bemanningen van de UK 4 de IJM 8. De Productschi prijzen worden 3 septen uitgereikt tijdens de Dag vaj Nederlandse Zeevisserij in I wersoog. KORT EN ZAKELIJK Internetreisbureau Riksjaon- line is gisteren verhuisd van de Zoeterwoudseweg naar een groter pand aan de Haarlem merstraat in Leiden. Het reis bureau is gespecialiseerd in verre reizen naar Azië, Zuid- Amerika, Afrika en Oceanië. zestien medewerkers zijn all maal gespecialiseerd in een land. Riksjaonline verkoopt leen reizen via internet. CORRECTIE In het donderdag 24 maart geplaatste artikel over bouwkavels i Nieuw Leyden stond een tilrfout. Voor bouwkavels aan het IJ ir Amsterdam is de grondprijs per vierkante meter niet 5.900 eur< maar 500 euro.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14