SERVICE 00 00 00 @0 SPEURDERS Hongaarse omelet Temperatuur loopt op 0 v 15 - Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! HOC 160 woensdag 30 maart 2005 CD VAN DE DAG Genre: jazz Rita Reys I Got Rhythm Ned. Jazz Archief NJA0501 Er is altijd méér. Rita Reys, de grande dame van de Nederlandse jazz, vierde vlak voor Kerst haar tachtigste verjaardag. Een semi- autobiografie {Lady Jazz), een box {Songs Of A Lifetime), een nieuw album Beautiful Love) en heel veel media-aandacht zorgden er voor dat niemand deze mijlpaal hoefde te missen. Toch is er altijd méér. Uit archieven van onder andere wijlen Michiel de Ruyter duilcelde Bert Vuijsje pareltjes van vergeten en vaak bij toeval op genomen Reys-interpretaties op. Zo hoor je pas werkelijk op welk, niet geëvenaard hoog niveau Rita in de jaren vijftig en zestig stond. In een vertolking van de Hoagy Carmichael-klassieker The Near ness Of You klinkt ze zelfs ongekend teder met vioolsolist wijlen Sem Nijveen in de buurt. Uit haar fameuze performance in Anti bes (1960) resteert slechts één opname met het Pim Jacobs Trio. Met Thou Swell van Rodgers Hart jaagt Rita alle concurrentie de stad uit. Op deze prachtplaat horen we wijlen Wessel Ilcken nog hoppen op Charge Account terwijl Reys net hoorbaar drumt! Er is altijd méér voor jazz-fans. BOEK VAN DE DAG Genre: stedengids Wiggert van der Zeijden Napels Uitg. J.H. Gottmer Prijs: 15,95 Wie deze zomer Napels denkt te gaan bezoeken heeft aan dit boekje een prima gids. Het dagelijks leven in de Zuid-Italiaanse stad wordt, inclusief de lokale keuken, op een overzichtelijke ma nier beschreven. Er staan mooie foto's in van de straten van Na pels met hun schitterende klassieke oude gebouwen, maar ook de plaatselijke visboer wordt geportretteerd. Van der Zeijden besteedt veel aandacht aan de historie van de stad en aan de vele architec tonische en museale kunstschatten. Om de paar bladzijdes tref je plattegrondjes aan van de belangrijkste plekken in Napels. En ho pen handige tips, zoals een lesje Napolitaanse gebaren en het zelf leren bereiden van limoncello (citroenlikeur). Plus hoe je in zeven stappen bij de krater van de Vesuvius belandt. Of de top tien van het in de oudheid onder dikke lagen vulkanische as bedolven Pompeji. KOKKERELLEN Lunch- of hoofdgerecht voor 2-3 personen Hij die in de keuken over Honga rije spreekt heeft het ook over tomaten en paprika's. Beide pro ducten spelen in de Hongaarse keuken van vandaag een belang rijke rol. De omelet van vandaag zou er zonder beide vrucht groenten zijn aantrekkelijk heid door verliezen. Ingrediënten 3 - 4 grote rijpe tomaten, ontveld; 2 grote rode pa prika's, bij voorkeur ontveld; 2 bosuitjes, met veel fris groen, rag fijn gesnipperd; 4 eetl. rode wijn; 1 takje verse tijm; 6 eieren; 4 eetl. melk of bouillon; zout; witte peper uit de molen; 1 mespuntje geraspte noot- muscaat; ca. 65 gram boter. 1 eed. fijn gehakte (blad)peterse- lie; enkele toeven (krul)peterse- lie voor de garnering. Bereiding Snijd de tomaten in vieren en neem de kemen, het zaad en het vocht weg. Snijd het vrucht vlees in minuscule blokjes. Snijd het vruchtvlees van de pa prika's eveneens in minuscule blokjes. Schep in een kom to maten, paprika's en bosuitjes luchtig door elkaar. Verhit een kleine braadpan en laat 35 gram boter smelten. Schep het tomatenmengsel er door. Temper de warmtebron. Voeg rode wijn toe en leg het tijmtakje er tussen. Leg het dek sel op de pan en laat alles 8 mi nuten zachtjes smoren. Voeg daarna wat zout en peper toe en houd alles warm. Verwijder het tijmtakje. Roer in een kom eieren en melk of bouillon los. Voeg er zout, peper en nootmuscaat aan toe. Verhit een grote koekenpan en laat de rest van de boter smelten. Wacht tot het schuim begint weg te trekken. Laat de hete bo ter even door de pan walsen. Schenk het eiermengsel in de pan. Temper on middellijk daarna de warmtebron. Laat de omelet langzaam stollen. Strijk, zodra de boven zijde van de omelet is gestold, het gesmoorde tomaten- en paprika mengsel er zo gelijk matig mogelijk over uit. Laat de omelet daarna nog 2 minuten in de pan liggen, boven de inmiddels uitgescha kelde warmtebron. Strooi de helft van de peterselie erover. Presentatie Laat de omelet voorzichtig uit de pan op een voorverwarmde schaal glijden. Sla de omelet, op het moment dat hij al voor iets meer dan de helft op de schaal ligt, dubbel. Strooi de rest van de peterselie over de omelet en schik er toeven krulpeterselie als garnering bij. Geef er sneet jes beboterd wit- of bruinbrood bij of dien er een gemengde groene salade en pommes frites bij op. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximumsnelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd, zoals op de A27 tussen knooppunt Lunetten en knooppunt Eemnes en A58 tussen knoop punt de Baars en knooppunt Galder. Vandaag wordt er ook gecon troleerd op de A12 bij Bunnik en A73 bij Heumen, morgen: A2 bij Beek en A27 bij Werkendam, vrijdag: A12 bij Woerden, zaterdag: A6 bij Noordoostpolder en A76 bij Heerlen, zondag: A2 bij Neerij nen en A28 bij Meppel. HET WEER door Jan Visser Een storing boven de Kanaalregio veroorzaakt van daag voornamelijk in het zuiden en zuidwesten eni ge regen, in het noorden en noordoosten blijft het droog en laat, zij het over het algemeen wat flets, de zon zich zien. In de loop van de middag kan de tot (onweers) buien verbrokkelende neerslagzone zich tot over het midden van het land uitbreiden. De temperatuur loopt op naar waarden tussen 12 en 16 graden en aan zee waait het vrij krachtig tot krachtig uit het oosten. Morgen bij ons gaandeweg meer zonneschijn maar vooral in het noordoosten een koude start met tem peraturen nabij het vriespunt. Vrijdag en zaterdag neemt de invloed van een Scandinavisch hogedruk- gebied toe. Er komt dan meer zon en het kwik loopt tot boven 15 graden op. Gisterochtend heeft het in Groningen nog wat geregend, verder bleef het plaat selijk tot voorbij het middaguur mistig. Daarna werd vooral in het midden en zuiden de bewolking dun ner en werd het 12-13 graden. Vooral omdat Thialf in januari zelfs op eigen veld werd vernederd, stelde de Russische winter dit jaar weinig voor. De gemiddelde wintertemperatuur in Moskou is uitgekomen op -4,9 graden, het langjarig gemiddelde bedraagt -7,7. Dat het na een voor Rus sische begrippen milde louwmaand in februari aan zienlijk meer winterde (maandgemiddelde -8,9, af wijking -1,2) heeft het thermisch overschot trouwens wel wat gedrukt. Met maart op de kalender is het echter bijzonder koud geworden. Zo werd het paas maandag in Moskou niet warmer dan -5,0, gister ochtend werd -11,9 graden gemeten en er ligt nog altijd 52 centimeter sneeuw. Bij ons deze maand een groot temperatuurverschil tussen de eerste en twee de helft. Volgens medewerker Ad Vermaas komt het verschil in De Bilt uit op circa 9 graden, het enige vergelijkbare jaar in het verleden was 1947. In De Bilt bedroeg de gemiddelde temperatuur over de pe riode 1-15 maart 1947 -1,2, van 16 tot en met 31 maart was het gemiddeld 7,5. DO VR ZA ZO MA min r.i- min ris - O 3 ZO 3 ZO 3 Z 4 W 3 d d 10% 0 0% 0 20% 0 40% 0-3 40% 0-2 SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Duitsland week 14 r A berg dal V A berg dal I Berlijn Adenau Lenggries 80 30 Broeken 145 Monschau 1 Feuerberg Neuklrchen 30 0 f A' Freudenstadt 0 Oberaudorf 50 20 d Garmisch-Part. 60 Oberstdorf 150 33 11 Going 180 Pfronten 60 20 Kahler Asten Ramsau 30 20 I Verwachting voor morgen STRIPS DE RECHTER eis&Mi'yK eeAJ HGGL- gogig OPL-OSS\AS<5, die zes deei/nyppaoseajbast veeu MBBR Gi) peze tjjp. I rk ja e/o a\ss ze aus GizoGpje A-nsuepeseAi zïajgbaj spreekt dat öok aabbk ooajoereaj aaaj. 'Dl Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders6hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Horizontaal: >d I. Behoren onderdanig te zijn (6); 4. Dat is een betwig op de vertrouwde manier (8); 6. Dat dier heeft een eifis nodig om een sigaret te rollen (3); 7. Plaats hier de lak letter! (3); 9. Gevechtshandeling van een dammer (7)p II. Koude gemeente (5). Verticaal: 1. Gevecht bij u in de vallei (4); 2. Zit met lotgenotei de bak (5); 3. Het verleden in de toekomst (4); 5. Zo'ht hertog was Alva (6); 6. Franse schroef in het water (31- 8. Hij heeft pennen genoeg, maar schrijven, ho maar!®0 10. Die mensen zijn allesbehalve energiek (3). Oplossing van dinsdag: rand-nader-danser leem-emelt-omelet merg-mager-magiër ding-dingo-indigo j aar-ranj a-naj aar kort-kroet-omtrek raaf-fraai-safari plas-slaap-pa1j as e ind-1inde-ei1and telg-getal-laagte Gevraagd woord: DOMINOSPEL |Z1| ©Puj

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12