'aniek in Zuid-Oost Azië a nieuw tsunami-alarm Pechtold hanteert ineens radiostilte Omroepbestel in 2008 definitief op de schop 9B3EB3S0 gesprek Aardbeving Indonesië yentieve evacuaties na zware zeebeving voor Sumatra Hoedenparade |XS4ALL| Oud-toppikeur Van Dooyeweerd (70) overleden Bedrijfsonroerend Goed Vandaag bij uw dagblad Goed Werken loop Vrijdag 22 april -zondags NOG Ik SDAGENJ OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch ɧi Dagblad Angst voor capriolen van de Python UVS geen steek verder na dubbel De Kift fleurt iedereen in het LVC op Een bui 113/15' anp bron: usgs CHINA □br -VC iAG/gpd-rtr - Groot- -? preventieve evacuaties nd, Sri Lanka en Malei- ik op Sumatra, waar- enkele honderden do- het Indonesische eiland alles na een zware zee- roor de kust van Suma- itie op Nias voor de kust matra vreest dat honder- ensen het leven hebben aji door de aardbeving, ze nog niet tellen, ften alleen dat veel ge- n zijn ingestort en dat er bte mogelijkheid bestaat pderden mensen zijn ge- g aldus een zegsman van Nütie. Volgens een lokaal jation hebben zeker drie- ra mensen het natuurge- jiet overleefd. De autori- eouden al 296 lichamen mi gevonden. Ongeveer iderd woningen zouden 'oest. 1 experts sluiten niet de beving, met een Ivan 8.7 op de schaal van wel degelijk een nieuwe b vloedgolf heeft veroor- Maar anders dan bij de i zeebeving, op tweede jg in hetzelfde gebied, b zich in zuidelijke rich- prplaatsen, richting de prder gelegen eilanden lus en Madagaskar en de Ifrikaanse kust. Zes uur [beving, trok rond mid- ht Nederlandse tijd het het andere land in Zuid- Oost Azië de tsunami-waar- schuwing in. Direct nadat het Tsunamicen- trum een waarschuwing had uitgegeven, namen de regerin gen van Thailand, Indonesië, Sri Lanka en India het zekere voor het onzekere en sloegen alarm. Sri Lanka ging over tot grootscheepse evacuaties van die gebieden die eerder getrof fen werden. „We gebruiken luidsprekers om de mensen op te roepen de kust te verlaten. Duizenden politiemannen zijn ingezet", deelde politiecom- mandant Chandra Fernando mee. „We vragen de mensen naar hoger gelegen gebieden te gaan en we patrouilleren om mogelijke plunderingen te voorkomen", aldus de politie functionaris. Indonesische autoriteiten deel den gisteravond mee geen rap porten over hoge golven te heb ben binnengekregen. Medede lingen van de autoriteiten dat er op Sumatra geen tsunami op komst was, werden door de be volking niet geloofd. Assistent secretaris-generaal van de VN Jan Egeland, aanwezig op Sum atra, meldde geen schade ver oorzaakt door vloedgolven te hebben gezien. Maai- hij voegde daaraan toe geen volledig over zicht te hebben. Het bestuur van de bij de vorige vloedgolf zwaar getroffen India se eilandengroep Andaman en Nicobar gaf direct een voor waarschuwing af. „We zijn aan het werk", meldde gouverneur Ram Kapse per telefoon. De tsunami van tweede-kerst dag kostte aan bijna 300.000 mensen het leven. De aardbe ving die de gigantische zeemas sa in beweging bracht had een kracht van 9,3 op de schaal van Richter. Britse wetenschappers hebben twee weken geleden al voorspeld dat het zeer waar schijnlijk was dat het Indonesi sche eiland Sumatra snel op nieuw zou worden getroffen door een zware zeebeving. Pagina Buitenland: In Atjeh probeert iedereen tegelijk te vluchten Sri Lankanen zoeken steun bij elkaar nadat ze uit angst voor vloedgolven van de kuststrook zijn gevlucht naar hoger gelegen gebied. Foto: Reuters INDISCH OCEAAN 1000 km (advertentie) den haag/gpd - Het omroepbe stel gaat in 2008 op de schop. Amusementsprogramma's ver dwijnen, de omroepen moeten macht inleveren en de strijd om de kijkcijfers met de commerci- elen wordt gestaakt. „Er komt een einde aan dertig jaar stil stand in het omroepbestel", al dus D66-staatssecretaris Medy van der Laan (media). De drie kerntaken van het om roepbestel worden nieuws, opi nievorming en cultuur. Pro gramma's als 'Sterrenslag in de sneeuw' en 'Ter land, ter zee en in de lucht' mogen in de toe komst niet meer worden ver toond. Dat betekent volgens Van der Laan niet dat er 'niet meer mag worden gelachen.' „Een programma als 'Kopspij kers' is bijvoorbeeld geen amu sement. Het is opinievor mend." Over wat precies amu sement is, moeten nog afspra ken worden gemaakt. Verder mogen de publieke omroepen naast radio, tv en internet ook verder digitaal aan de slag via bijvoorbeeld themakanalen. De hervorming van het om roepbestel maakt deel uit van het akkoord dat de coalitiepar tijen CDA, WD, D66 het afgelo pen weekeinde sloten naar aan leiding van het opstappen van D66-minister Thom de Graaf. Vooral het CDA was altijd fel gekant tegen de inperking van de macht van de omroepen. De WD pleitte juist voor een staatsomroep, naar het voor beeld van de BBC. „Dit is echt een doorbraak die een jaar ge leden niemand voor mogelijk had gehouden", aldus Van der Laan. „Door het opstappen van De Graaf is het hele proces ver sneld." lisse - De hoedenparade op Keukenhof, oftewel de Easterparade, blijkt bij de tweede editie zo'n succes dat de leiding van de Lissese bloemententoonstelling al spreekt van een traditie. „Hoewel de be langstelling op Keukenhof minder was dan met het Paasweekeinde van vorig jaar, toen we een recordaantal bezoekers hadden, is geble ken dat veel mensen juist voor de Easterparade komen", zegt pr-ma- nager A. Gerards. „Het sombere weer hield blijkbaar wat mensen thuis. Maar aan de andere kant was de regen erg welkom voor de bollen." Er liepen gisteren ongeveer honderd (veelal vrouwelijke) modellen met speciale, extravagante, gebloemde of gewoon bijzon dere hoeden. De vakjury oordeelde dat de 8i-jarige Amstelveense mevrouw Berteu het meest bijzonder was met haar zelfgemaakte kroontjeshoed. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Joost Aerts wageningen/gpd - Dagenlang rent hij van de ene krantenre dactie naar de andere tv-ru- briek. Partijvoorzitter Alexander Pechtold van D66 - tot septem ber 2003 ruim zes jaar wethou der in Leiden - speelt voor en achter de schermen een promi nente rol om de positie van D66 te verhelderen als in de Eerste Kamer de grondwetswijziging voor benoeming van burge meesters sneuvelt. Sinds zater dagavond hanteert Pechtold in eens absolute radiostilte. „Om bij te slapen", zegt een woordvoerder. „Voorvrouwen kinderen", zegt hij kortaf als de vader van twee jonge kinderen op een onbewaakt ogenblik maandag toch zelf de telefoon opneemt. De partijvoorzitter geldt sinds het coalitieakkoord van zaterdag als belangrijkste kandidaat voor de opvolging van minister Thom de Graaf, ook al een Leidenaar. Met de zelfde portefeuille bestuurlijke vernieuwing en koninkrijksrela ties, ook al bestaat het eerste deel uit niet veel meer dan een breed onderzoek naar allerlei ideeën voor bestuurlijke ver nieuwing. De wetsvoorstellen van minister De Graaf belanden grotendeels in de prullenbak. Toen hij Leiden verliet, noemde hij het burgemeesterschap nog de enige functie die leuker is dan die van wethouder. „Ik hoef geen minister of staatsse cretaris te worden", zei Pecht old in zijn afscheidsinterview in deze krant. „Het zijn pracht- functies, maai- ik zelf hoef niet zo nodig naar Den Haag. Want het lokaal bestuur is de kortste lijn naar de mensen, naar de problemen en naar de oplos singen." Ruim anderhalf jaar is hij nu burgemeester van Wageningen (35.000 inwoners). Partijvoor zitter is hij een jaar langer. Pechtold (39) is geboren in Delft, volgde een studie kunst geschiedenis, werkte vijf jaar bij Van Stockum's Veilingen in Den Haag, werd op z'n 24ste lid van D66 en op zijn 31ste wet houder, met op het laatst de portefeuille verkeer, onderwijs, cultuur en sport. Hij geldt als een politiek talent, ambitieus, een tikkeltje eigen gereid, hij is gevoelig voor kri tiek, maar ook daadkrachtig en hij beseft bovenal dat politici tegenwoordig via de media zichzelf in de kijker plaatsen. Pagina Binnenland: Meer over het paasakkoord (advertentie) KIES NU VOOR ADSL MET GRATIS DRAADLOOS MODEM T.W.V. EUR 199,-. Bij elk ADSL-abonnement van XS4ALL ontvangt u nu een gratis modem. Hoe hoger de snelheid hoe mooier de aanbieding; bij ADSL Basic en Fast ontvangt u gratis een draadloos modem t.w.v. EUR 199,-. Bovendien betaalt u geen aansluitkosten. Het totale voordeel kan daarmee oplopen tot EUR 273,95. Dit aanbod geldt tot 31 maart 2005. Ga naar Primafoon, t for Telecom of kijk snel op www.xs4all.nl commentaar PAASAKKOORD linet-Balkenende kan de fitten tot 2007. Alleen de den kunnen komende za- nog roet in het eten gooi- lar dat valt niet te ver in. Na het aftreden van vi nier Thom de Graaf zit niemand te wachten op Trek van partijleider Bo- trich. Hoewel or hem afge- paasakkoord et belangrijk- ^a8 een lege dop len weinigen Irdop durven leringspartijen waren er ig snel uit. De fractie- ters van CDA, WD en fbben zich rap gevonden bpvatting dat vervroegde ingen niet in hun belang coalitie staat er in de en slecht voor. De ge- dat de PvdA garen zou l spinnen bij een gang t stembus was de onder- te aars een gruwel. Alles be- het vooruitzicht op pre- outer Bos! I WD hebben groot gelijk n opstelling. Maar of D66 vinnen heeft bij het paas akkoord is zeer twijfelachtig. De rechtstreeks gekozen burge meester is uitgesteld tot 2010, maar is door de opstelling van de PvdA kansloos. Het nieuwe kiesstelsel is op de lange baan geschoven en de bestuurlijke veranderingen van het omroep bestel waren al in gang gezet. Het uittrekken van extra geld voor het onderwijs en onder zoek is de enige échte verbetering van het regeerakkoord. Hoewel bestuurlijke vernieuwing geen onderwerp is waar veel kiezers van wakker liggen, is D66 het aan zijn eer verplicht uit het kabinet te stap pen. De democraten zijn opge richt om de politieke cultuur te veranderen en niet om CDA en WD - koste wat kost - aan een Kamermeerderheid te helpen. Nadat senator Hans Wiegel een aantal jaren geleden het refe rendum blokkeerde, is D66 dit keer stukgelopen op de behoud zucht van de PvdA. Alle reden om de kiezer om een uitspraak te vragen. Hugo Schneider de professionals INTERNET zwaanshoek - In Zwaanshoek is vrijdagavond de oud-pikeur Jan van Dooyeweerd plotseling overleden. Hij was 70 jaar. Jan van Dooyeweerd, in Bussum geboren in 1934, was een van de beste pikeurs uit de Neder landse paardensport. Hij won sinds 1960 bijna 2500 koersen, een slordige 2000 van zijn zeges behaalde hij op Duindigt te Wassenaar. De grootste bekendheid ver wierf hij met zelf opgeleide top paarden Eland en vooral Jojo Buitenzorg. Hij won met beide dravers de Gouden Zweep en Nederlandse kampioenschap pen. Totaal won Van Dooye weerd als pikeur vier keer de Gouden Zweep en later ook nog eens als trainer. De landstitel viel hem zeven keer ten deel. Alleen de Derby voor driejarige paarden ontbreekt op zijn ere lijst. Vanaf 1995 zat hij niet meer op de sulky en beperkte hij zich tot het trainen. Pagina Sport: Aimabele drafsportman tot h'et einde toe Goed Werken OZB- 'Graaien bij bedrijven' HB851 dinsdag 29 maart 2005 Start verkoop 22 maart 4 Komende zaterdag ontvangt u bij deze krant de nieuwe weekendbijlage ZONDAGS. Dit kleurenmagazine staat wekelijks in het teken van li festyle. Het eerste nummer gaat over zwangerschap en alles wat daarmee te maken heeft. Aanleiding is de Negen Maanden Beurs, die binnen kort in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. In Volen- dam zijn sommige families zó groot, dat complete zalen worden afgehuurd om de kraamvisite in één keer te ontvangen. Dit en veel meer vanaf 2 april - elke zaterdag - in ZONDAGS. Boten vol met gaten in romp bergen op zoom - Tientallen stalen boten in de jachthaven van Bergen op Zoom hebben gaten in de romp. De gedu peerde pleziervaarders denken dat de aantasting van hun bo ten te maken heeft met een lo zing van venasse vorig jaar. „Rijkswaterstaat heeft toen on derzoek gedaan en verklaard dat het allemaal geen kwaad kon. De verhoogde concentra ties die waren aangetroffen zouden geen gevaar opleveren voor koper of messing. Maar ja, blijkbaar wel voor staal", aldus de schippers. Van Abbemuseum paar uur ontruimd eindhoven - Het Van Abbemu seum in Eindhoven is zondag ontruimd vanwege een explo sie-alarm. In het museum wer den 's middags verschillende plastic, witte doosjes aangetrof fen die een felle piep voort brachten. Om drie uur werd het museum, waar op dat moment zo'n vijftig gasten waren, ont ruimd. Een bomverkenner con stateerde dat de piepende voor werpen onschuldig waren. Om kwart voor vijf werd het muse um weer vrijgegeven. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro t€ 56.70) M/QV Naam I Adres: J Poetcode: I Plaats: Thlefoon: I Geboortedatum: I e-mail: I Bank/giro* I Handtekening: I Uitsluitend bij automatische incsaao Stuur deze bon op Ut een ongefrankeer- 1 de envelop naar Leidsch Dagblad, t iv I afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) J E-maiL lezersservice"" hdc.nl of surf I naar www leidachdagblad nl. Deze oan- bieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch t Dagblad 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1