Een nieuwsgierig kind van zijn tijd Jules Verne is voor zijn fans meer dan een mythische figuur ,ln zijn boeken valt altijd wel weer iets nieuws te ontdekken' H 26 MAART 2005 Het Jules Verne Jaar Ter gelegenheid van het Jules Verne Jaar 2005 stelde Karol van Bastelaar, lid van het Jules Verne Genoot schap, De Jules Verne Gids samen met daarin een portret van de schrijver, onbekende en verrassende aspecten van zijn werk, besprekingen van meer dan 150 'voorspellingen' en de vraag of Jules Verne a- technisch was. Het boek is verschenen bij Uitgeverij Elmar en kost 16,50 euro. Het Jules Verne Genootschap geeft medio april het boek In de ban van Jules Verne uit bij Uitgeverij As- pekt dat rond de 25 euro zal kosten. Het zal bijdra gen bevatten van verschillende leden van het Ge nootschap over onder meer de reclame rond Jules Verne en zijn romanfiguren, Nederlanders en Vla mingen in het werk van Jules Verne, de rol van de wetenschap in zijn oeuvre, een verslag van Vernes bezoeken aan België en Nederland in de jaren 1881 en 1887, en over Pierre Jules Hetzel, Vernes uitgever. Schrijver en journalist Guus Luijters tekent voor het eerste deel, een uitgebreide biografie van Jules Ver ne, gebaseerd op onder meer de correspondentie van Verne met zijn familie en uitgever. In het najaar zal een herziene, verbeterde en uitge breide druk verschijnen van de Bibliografie Jules Ver ne 1864-2000. Daarnaast trekken nu en in de ko mende maanden door bibliotheken in het hele land exposities over Jules Verne, ingericht door leden van het Jules Verne Genootschap, met als zwaartepunt van 1 tot 30 april de grootste van de exposities in de Gemeentelijke Bibliotheek in Rotterdam. Visionair, toekomstvoorspeller, ziener, profeet, grondlegger van de sciencefiction. Een man die zijn tijd ver vooruit was. Het is allemaal gezegd over Jules Gabriel Verne, de Franse schrijver die honderd jaar geleden stierf. Maar de auteur van grote klassiekers als De reis naar de maan, De reis om de wereld in 80 dagen en 20.000 mijlen onder zee, was veeleer een nieuwsgierig kind van zijn tijd. Zeggen zijn grootste fans. Conservenblik, microfoon, postorder catalogus, stoomturbine, Atlantische telegraafkabel, rekenmachine, gram mofoon, elektriciteit, luchtband, het bestond allemaal al in de tijd waar in Jules Verne (1828-1905) zijn boeken schreef. Nee, hij voorspelde niet de komst van de onderzeeër, de atoombom, de televisie, de auto, de com puter, film, internet of fax. In 1801 experimenteerde de Britse uitvinder Robert Fulton al in de Seine met een onder zeeboot; de eerste automobiel staat op naam van Nicolas Cugnot en dateert van 1769; in 1843 kreeg de Schotse uitvinder Alexander Bain het patent op zijn apparaat, de fax, waarop ook de huidige faxen nog steeds zijn gebaseerd. Het zijn ontnuchterende feiten, die echter juist benadrukt worden door de grootste fans van de schrijver. Ook Jules Veme zelf ontkende bij leven meer dan eens dat hij za ken had voorspeld of uitgevonden. Toen hem in 1903 werd gevraagd wat hij van het werk van de Britse sciencefiction-schrijver H.G. Wells (1866-1946) vond, zei hij dat het niet met het zijne kon worden vergeleken. Verne: „We gaan niet op dezelfde manier te werk. Het komt me voor dat zijn verhalen niet zijn gebaseerd op een erg wetenschap pelijke basis. Ik maak gebruik van de na tuurkunde. Hij vindt uit. Ik ga naar de maan in een kanonskogel die door een kanon wordt afgeschoten. Dat is geen uitvinding. Hij gaat naar Mars in een luchtschip, dat hij laat maken van een metaal dat niet onderhe vig is aan de zwaartekracht. Dat is heel leuk, maar laat me dit metaal zien. Laat hij het produceren." In datzelfde interview ontkende hij ook dat de onderzeeër Nautilus van kapitein Nemo uit 20.000 mijlen onder zee aan zijn fantasie was ontsproten. Hij wist dat er al zestig jaar eerder een onderzeeboot was uitgevonden. Veme: „Er is geen verband tussen mijn boot en die welke nu bestaan. Deze laatsten wer ken op mechanische wijze." „Mijn held Nemo, die een misantroop is, en niets meer met land te maken wil hebben, krijgt zijn bewegende kracht, elektriciteit, uit de zee. Daar is een wetenschappelijke basis voor, want de zee bevat enorme voorraden elektrische kracht, net als de aarde. Hoe je door Aly Knol aan die kracht moet komen, is nog niet ont dekt, en dus heb ik niets uitgevonden." De verreweg bekendste boeken van Jules Veme zijn nog steeds de Wonderreizen. Ver ne noemde die zelf graag wetenschappelijke romans. Ze kwamen voort uit zijn grote lief de voor vooral de geografie, zoals hij in 1895 in een interview verklaarde. „De studie van de geografie heeft me altijd geboeid, net als sommige mensen plezier hebben in geschiedenis en geschiedkundig onderzoek. Ik ben ervan overtuigd dat mijn liefde voor landkaarten en voor de grote ont dekkingsreizigers me ertoe brachten om de eerste van mijn lange rij geografische studies samen te stellen." Dat werd Vijf weken in een luchtballon, waarin vanuit een luchtbal lon de witte vlekken op de kaart van Afrika, zo goed als dat in Vemes tijd kon, worden ingevuld. Dwarsverbanden Het zijn vooral de grootste Verne-fans, on der anderen de leden van het Nederlandse Jules Veme Genootschap (JVG), die graag een realistischer beeld van Veme willen schetsen. Zij betuigen dat de nadruk die in de afgelopen honderd jaar telkens opnieuw is gelegd op Veme's voorspellende vermo gen, het zicht op de ware kracht van zijn oeuvre heeft benomen. „Een visionair die alles al zag is natuurlijk leuk als mythische figuur, maar je bent er ook snel op uitgekeken", zegt bijvoorbeeld Garmt de Vries, promovendus aan de facul teit Natuur- en Sterrenkunde van de Univer siteit Utrecht en een meer dan actief JVG-lid. ,,Als je Vemes omgeving erbij betrekt, ont dek je veel meer dwarsverbanden." „Je ziet welke ontwikkelingen hem hebben beïnvloed, wat er in die tijd allemaal gaande was. Dan heb ik het niet alleen over techno logische ontwikkelingen, maar ook over po litieke en culturele. Het bestuderen van Ver nes werk nodigt uit tot een studie van de ne gentiende eeuw in het algemeen, en dat gaat veel verder dan de man die droomde van vliegmachines." Jules Veme hield ijverig alles bij wat er in zijn eeuw gebeurde: de aanleg van spoorwe gen en -tunnels, de ontwikkeling van grote Verne was bij leven al populair. Hij bewerkte verschillende van zijn boeken, Reis om de wereld in 8o dagen bijvoorbeeld, tot toneelstukken. schepen, de mogelijkheden van elektriciteit, de telegrafie, de verfijning van vuurwapens en luchtschepen zwaarder dan lucht. Nadat Veme 's morgens om vijf uur was op gestaan en tot een uur of elf had geschreven, begaf hij zich 's middags steevast naar de leeszaal van de Société Industrielle in zijn woonplaats Amiens. Daar spelde hij zo'n vijftien kranten en tijdschriften op nieuwe wetenswaardigheden op welk gebied dan ook. Tegen het eind van zijn leven had hij maar liefst zo'n 25.000 fiches met (semi)we- tenschappelijke feitjes verzameld en in zijn boeken refereerde hij regelmatig aan de na men van echte uitvinders en ontdekkers. Altijd op zoek naar nieuwtjes, las hij op een dag in een Parijs' café het blad Siècle. Daarin stond een toeristische advertentie, waarin werd betoogd dat een mens met de vervoer middelen van die tijd in tachtig dagen de wereld rond zou kunnen reizen. Veme: „Het flitste meteen door mijn hoofd dat de reizi ger, gebruik makend van een verschil in me ridiaan, in dat tijdsbestek óf een dag zou kunnen winnen, óf verliezen. Die gedachte werd later de plot van mijn verhaal." Harde feiten In het jaar waarin De reis om de wereld in 80 dagen verscheen (1873), zou Verne voor de Société de Géographie in Parijs zelfs een we tenschappelijk betoog houden over de vraag bij het passeren van welke meridiaan de da tum zou opschuiven. Voor verschillende boeken liet Veme zich ook door specifieke deskundigen terzijde staan, want hij was er trots op dat zijn verhalen, hoe fantastisch ook, op harde feiten waren gebaseerd, zegt De Vries. „Zijn neef Henri Garcet, een wiskundige, voerde de berekeningen uit die nodig waren voor De reis naar de maan. Een passage uit Garcets Lemons nouvelles de Cosmographie werd letterlijk overgenomen in Avonturen van drie Russen en drie Engelsen." „Het mooiste voorbeeld van een dergelijke samenwerking is de roman Een schot in de lucht. Hierin vat de al van de twee maanro- mans bekende Gun-Club het plan op door middel van een kanonschot de aardas te ver plaatsen, zodat de noordpool kan worden ontgonnen. De berekeningen voor deze ro man werden gedaan door de ingenieur Al- bert Badoureau. Aan het eind van de roman is een extra hoofdstuk opgenomen, van de hand van Badoureau zelf, waarin alle in de roman genoemde resultaten wiskundig wor den aangetoond." Hoezeer Jules Veme ook geïnteresseerd en geïntrigeerd was door alle wetenschappelij ke ontwikkelingen in de negentiende eeuw, hij was zelf altijd bescheiden over zijn we tenschappelijke kennis. „Ik doe me nooit voor als een wetenschapper", zei hij in 1895, „maar ik acht mezelf gelukkig dat ik ben ge boren in een tijd van geweldige ontdekkin gen, en misschien nog meer fantastische uit vindingen." Die bescheidenheid siert en past hem tegelijkertijd, kun je terugkijkend concluderen. „Hij had een encyclopedische kennis van allerlei feitjes en een uitgebreid notitiesysteem waarin hij van alles vastlegde wat hem van pas kon komen", aldus De Vries, „maar hij was natuurlijk niet weten schappelijk onderlegd. Hij had rechten ge studeerd, geen natuurkunde of iets derge lijks. Wat hij aan wetenschappelijke kennis bezat, was wat hij had opgepikt in tijdschrif ten en boeken." Spannend Dat neemt niet weg dat Veme nog steeds blijft boeien. „Er valt altijd weer iets nieuws te ontdekken in zijn boeken. Zijn werk is zeer gelaagd", meent De Vries. „Je kunt de Wonderreizen lezen als spannende verhalen, en dat hebben velen in hun jeugd ook ge daan. De verhalen bevatten ook een schat aan informatie op bijvoorbeeld geografisch, technisch en biologisch gebied. Dat is de tweede laag, die door Veme zelf ook altijd zeer werd benadrukt." „Verder geeft zijn werk een beeld van de sa menleving in de negentiende eeuw, van de politieke en maatschappelijke verhoudin gen. Soms moet je wat beter je best doen om deze zaken te ontdekken, maar dat is de moeite waard." Wie klaar is met zijn romans zou ook zijn andere werk kunnen gaan lezen, want Veme schreef ook toneelstukken, poëzie, histori sche en politieke romans en non-fictie. „Be halve met Vernes teksten zelf kun je je ook nog bezighouden met zijn leven, de reizen die hij heeft gemaakt, de mensen die hij ken de," voegt De Vries eraan toe. „Je kunt je ook richten op de vele producten die zijn gebaseerd op Veme: vervolgen op zijn romans, verfilmingen, spellen, wijnfles sen, sokken, pennen, postzegels, te veel om op te noemen. Een levenswerk voor een ver zamelaar. Het Veme-fandom is bijzonder veelzijdig. Je kunt zo diep gaan als je zelf wilt. Uiteindelijk begint het altijd bij die spannende verhalen, die nog altijd het lezen waard zijn." Jules Veme, met zijn oeuvre van tegen de honderd boeken en inmiddels in meer dan 70 talen vertaald, had al in zijn eigen tijd een enorme schare fans, maar ook één enorme frustratie. Hij werd nooit tot lid gekozen van de Académie Frangaise, hoewel zijn vriend Alexandre Dumas (auteur van La dame aux camélias) hem al rond 1880 had voorgedra gen. „De grote teleurstelling in mijn leven is dat ik nooit een plaats heb ingenomen in de Franse literatuur", zei hij in 1894. „Ik tel niet mee in de Franse literatuur." ,Je ne compte pas dans la littératurefrangaise. "Van alle negentiende-eeuwse Franse schrijvers is Ju les Veme ook nu nog allicht de meest gele zen auteur. Bronnen o.a. Karol van Bastelaar - De Jules Verne Gids, uitgeverij Elmar, 16,50 euro en Div. auteurs - In de ban van Jules Veme, uitgeverij Aspekt, ca. 25 euro. Vernes boeken waren rijkelijk geïllustreerd. Deze tekening kot dai zijn boek over de reis naar de maan. liet lAV Tot de prestigieuze Academie Francaise werd Verne nooit toef fr ten. Een goedmakertje is misschien het model van kapiteinn rj eL Nautilus, dat op de entree van het Institut Francais in Budapé>le^ plaatst. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8