De tunnel is klaar, leve de tunnel Aan het I werk bij de lichtschacht jan de Ruige Kade. Foto: Paul Attard ZATERDAG 26 MAART 2005 les als de plotselinge overgang van werkland naar weiland: het begin van de tunnel Foto: Paul Attard De bouw van de luchtschacht aan de Ruige Kade, gezien vanaf het informatiecentrum HSL- A4. Op de achtergrond de biertanks van de Heineken-brouwerijen. Foto: Paul Attard Op 23 mei 1996 meldde minister-pre sident Wim Kok dat de regering eruit was: de hogesnelheidslijn moest in een geboorde tunnel onder het Groe ne Hart door gaan. Nu, bijna negen jaar later, is het werk aan de tunnel zo goed als klaar. Dat wil zeggen: aannemerscombinatie Bouygues/ Koop heeft zijn biezen gepakt en het project overgedragen aan de aanne mers die de rails en de bovenleidin gen verzorgen. De succesvolle afron ding van het enorme bouwproject was voor de opdrachtgever - de pro jectorganisatie HSL-Zuid - en de Frans-Nederlandse bouwcombinatie aanleiding om een boek uit te bren gen. Als dank aan alle mensen die op de één of andere manier een bijdra ge hebben geleverd aan de tunnel. Maar door de vele foto's ook als eer betoon aan het landschap dat door de aanleg van de boortunnei zo veel mogelijk is gespaard. Het boek 'Tun- Zonsopkomst op het werkterrein in de Bospolder. Foto: Paul Attard nel naar de toekomst', geschreven door bureau Histodata, is bedoeld voor medewerkers en relaties van de bouwer en de opdrachtgever; het komt niet in de handel. Bouw van de schacht Achthoven: het onderwaterbeton is gestort en de schacht is leeggepompt. Foto: Paul Attard Betonijzer vlechten. Foto: Rijkswaterstaat AGI De feestelijke ingebruikname van de Lagewaardsemolen. De molen stond oorspronke lijk in de Bospolder - en heette toen ook de Bosmolen - maar moest plaats maken voor de aanleg van de HSL-tunnel. Foto: Rijkswaterstaat HSL-Zuid/Hans van der Sluijs Van voor naar achter: de aanleg van de luchtschacht net ten noorden van het Westeinde in Hazerswoude-Dorp, de vluchtschacht Bent en de vluchtschacht aan de N11. Foto: Paul Attard

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5