Onttovering van de EJ -tl vfi 71# f Pm ZATERDAG 26 MAART 2005 Romans, gedichten, muziek, schilderijen, films, televisie, balletten, waar gaat het eigenlijk niet over dit oerthema? Foto's: Frans Roomer Is liefde onmisbaar voor een gelukkig leven? Helemaal niet, vindt psycholoog Ad Vingerhoets, het is een overschat gevoel. Een obsessie die zelden tot iets goeds leidt, schrijft hij in zijn binnenkort te verschijnen boek. Is uithuwelijken dan toch niet zo'n slecht idee? door Dick Hofland Het meisje heeft het wel naar haar zin. Het werk op de boerderij vindt ze leuk en de boer is een aardige jongen. Maar ja, ze is niet ver liefd. Dus gaat het feest niet door. „Daar begrijp ik nou niets van", zegt Ad Vinger hoets. „Die twee zouden waarschijnlijk een hele goede en lange relatie kunnen hebben." „Niet verliefd, so what? Verliefdheid duurt een paar maanden, hooguit twee jaar en dan is het over. Het is een over schat gevoel, waarop mensen hun hele toekomst baseren. Al die mensen die na zeventien jaar elkaar de hersens inslaan, zijn waarschijnlijk ooit verliefd geweest." Verliefdheid en liefde zijn helemaal niet nodig om een gelukkig leven te leiden, vindt de hoogleraar klini sche gezondheidspychologie aan de Universiteit van Tilburg. Sa men met Miranda van Tilburg schreef hij een boek over het the ma. Een prikkelend boek, want het is volgens hem hoog tijd een aantal vastgeroeste ideeën tegen het licht te houden. Het is geen pleidooi voor «1 polygamie, be- 1%, V nadrukt hij, sni Ad Vingerhoets: „We hebben hier de lief de vreselijk opgehemeld, alsof een leven zonder niet de moeite waard is. Foto: CPD/Roland de Brum omdat enkelen dat er in menen te lezen. Wel vraagt hij zich af waarom we in het Westen bijvoorbeeld zo neerbuigend doen over uithuwelijken. „De huidige ge neraties hebben verliefdheid verheven tot een hoger goed. Als dat er niet is, is een relatie gedoemd te mislukken. In de cul turen waar uithuwelijken gebruik is, zien ze juist verliefdheid als een gevaar voor een relatie. Hier hebben we de liefde vre selijk opgehemeld, alsof een leven zonder niet de moeite waard is. Waarom denk je dat een vrouw uit een heel zielig Afri kaans land verliefd wordt op een dikke, vette westerling? Omdat ze van 'm houdt? Nee hoor, vanwege zijn rijkdom, met hem is ze zeker van eten." Ontnuchterend hè, voegt hij er met een lachje aan toe. Dat vindt-ie leuk, mense lijk gedrag op een andere manier bekijken dan gebruikelijk. „Ik heb ook de wijsheid niet in pacht, maar ik word er niet goed van als ik zie wat mensen allemaal over hoop halen in naam van de liefde. Van die hals-over-kop-types die doen alsof ze door de bliksem zijn getroffen, meteen willen trouwen, een paar maanden later weer op een ander verliefd worden en di rect weer willen scheiden. Het geeft een hoop ellende. Daarom kun je er beter wat nuchterder tegenaan kijken." Orpheus Ach, de liefde. Orpheus had er een tocht door de onderwereld voor over. Geen ge vaar zo groot of hij overwon het om met zijn gestorven geliefde Euridice terug te kunnen keren naar de wereld der leven den. Aan het eind van de geschiedenis zijn ze voor eeuwig verenigd in de liefde en in de opera naar dit mythologische verhaal zingt het koor: De liefde overwint! Romans, gedichten, muziek, schilderijen, films, televisie, balletten, waar gaat het ei genlijk niet over dit oerthema? Romeo en Julia of Boer zoekt Vrouw, La Bohème of Memories, Jan Wolkers of Robert ten Brink, vrolijk of treurig, hoopvol of hope loos, altijd weer de liefde, de liefde, de liefde. Zonder liefde lijkt het leven zin loos. Als verliefde mensen een foto van hun ge liefde te zien krijgen, is er in bepaalde ge deelten van de hersenen activiteit te zien die bij foto's van anderen niet optreedt. Vermoedelijk is diezelfde hersenactiviteit ook te zien als een fan van, bijvoorbeeld, Feyenoord een foto van zijn favoriete club ziet. Of als de huilende man van het beroemd geworden tv-fragment een foto ziet van zijn geliefde auto, de Bugatti. De wetenschap gaat in eerste instantie uit van het simpelste, dus liefde is liefde, stelt Vingerhoets. „Of het nou voor een vrouw, een hond of een postzegelverzame ling is. Toch zie je vaak dat dezelfde mensen die praten over hun grote liefde zeggen dat het onzin is als iemand God liefheeft. Terwijl dat voor die persoon net zo concreet is. Het enige ver schil zit 'm in de seks. Of beter: de voortplanting. Seks en liefde kun je niet helemaal los van elkaar zien. Seks is een vehikel van de natuur om de genen door te geven, dat is nu eenmaal ons lot. Om de kans te maxi maliseren dat dit proces plaatsvindt is er de lief de gekomen, en wij be denken er nu de ro mantiek bij, afhanke lijk van onze cultuur en economische situ atie." Verliefdheid is iets uit een ver verleden, toen de mens nog in stam men leefde en het gevaar op in teelt groot was. Om dat te vermijden moest er ge paard worden met perso nen buiten de eigen stam, mogelijk zelfs vijanden. Er moest dus een tegenkracht komen om die angst voor vreemden te overwinnen: verliefdheid. Bovendien zorgde de ver liefdheid er voor dat de moeder niet met haar kind alleen kwam te zitten te zitten. Dat gaf haar en haar kind een beschermer en medeverzorger. Cultuur Nu hoeven we geen angst meer te hebben voor vreemden en kunnen vrouwen heel goed in hun eentje een kind groot bren gen, en hebben we die verliefdheid dus eigenlijk niet meer nodig. De westerse cultuur bepaalt anders. Een onderzoek in de Verenigde Staten laat zien dat in de ja ren dertig, ten tijde van de grote crisis, mannen en vrouwen bij de keuze van hun partner betrouwbaarheid, emotione le stabiliteit en ambitie het allerbelang rijkste vonden. Ook karakter en gezond heid scoorden hoog. Pas sinds 1985 staat de liefde op de eerste plaats, bij zowel mannen als vrouwen. Verliefdheid als een modegril, als een luxe die we ons nu kunnen permitteren omdat het economisch goed gaat. Is verliefdheid dan toch geen vrije keus? Kon Orpheus zich alleen maar op zijn zware tocht rich ten omdat hij geen andere dingen aan zijn hoofd had? Zeker is dat wat we liefde noemen in veel gevallen de uitwisseling van economisch wenselijke zaken is. We noemen het liefde, maar het gaat vaak om heel basale, laag bij de grondse en praktische dingen. Een soort investe ringsmodel: wat stop ik er in en wat krijg ik er uit? Als men vindt dat men onbillijk behandeld of bedeeld wordt, dan is dat een reden voor een crisis. En de vrouwen dan die op criminelen vallen, op serie moordenaars, op de Dutroux's van deze wereld? Is dat dan misschien de ware, on baatzuchtige liefde? Beslist niet, want dat zijn zielige figuren, vindt Vingerhoets, die graag beroemd wil len worden, van spanning houden, maar meestal lijden aan het redderssyndroom: Ik maak een goed mens van hem. Van liefde is volgens de psycholoog geen spra ke. „Dan moet er toch in elk geval weder zijdse aantrekking zijn." Ook als die er wel is, is succes geenszins verzekerd. Niet zelden slaat de liefde om in jaloezie, afwijzing, verdriet, stalken, agressie en zelfs moord. Het is maar goed dat liefde blind is, anders zou niemand er aan beginnen. Bezint eer ge bemint, zeg gen de auteurs van het Liefde-boek, want veel meer dan een obsessie, een versla ving is het niet. Bliksemen „Het is niet: goh, wat geniet ik van dit biertje, maar meer: als ik niet drink voel ik me rot. Er zijn relaties waar niets aan is, maar als ze uit elkaar gaan, missen ze el kaar wel. Wat niet wil zeggen dat het tus sen twee mensen alleen maar goed gaat als het bliksemt en dondert, want dan heeft men zelden oog heeft voor eikaars beperkingen." Het blijkt juist heel goed te kunnen gaan als twee mensen beslissen samen te gaan leven op basis van een lijstje waarop ze aanstrepen en afstrepen wat ze wel en niet van elkaar willen. Kun jij goed klus sen? Kun jij goed koken? Houd jij van soaps? We blijken vooral een relatie te zoeken die in veel opzichten op onszelf lijkt, in termen van afkomst, persoonlijk heid en dergelijke. Die kans is bij liefde op het eerste gezicht aanzienlijk kleiner dan bij een zakelijke vergelijking. Vingerhoets komt van het platteland en daar was het ook gebruik dat mensen uit bepaalde kringen wel of juist niet met elkaar trouwden, omdat dat de kans op een blijvende relatie verklein de of vergrootte. Nog steeds, vertelt hij, is het in sommige families verboden om met die en die een relatie aan te gaan, bij voorbeeld omdat een bepaalde jongen geen boer is. „Over het geheel genomen speelt dat te genwoordig aanzienlijk minder en daar door is de huwelijksmarkt een andere ge worden, men vindt afkomst en status minder belangrijk. Dat kan zo weer ver anderen. Pas las ik over een astronoom die beweerde dat er ooit mensen zullen bestaan die nel zoveel van ons verschillen als wij nu van een amoebe. Nou, dan zou ik er maar niet op rekenen dat verliefd heid en liefde bij die wezens net zo'n be langrijke rol zullen spelen als nu." Lust „De lust zal altijd blijven bestaan, maar de liefde en verliefdheid, ik zou er niet op durven wedden." Oftewel, we idealiseren het concept van de liefde. Het moet Or pheus en Euridice zijn. Lukt dat, dan is de liefde een zegen, want die partners zijn gezonder, zitten veel beter in hun vel en zijn aangenaam in de omgang met ande ren. Doch, Orpheus is een mythe, en zo als de meeste mythes hooguit een klein deel van de werkelijkheid. Vingerhoets: „Het leven is al moeilijk en zwaar genoeg, dus maken we maar al te graag een uit stapje naar het paradijs waar alles beter is. Illusies bepalen ons levensgeluk. Wat is er heerlijker dan wegdro men. Het verstand kan nog zo vaak aan de deur kloppen, de liefde doet niet open." Ad Vingerhoets en Mi randa van Tilburg De ondraaglijke lichtheid j van de liefde. Uitgeve rij: Ad Donker, Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1