Bondgenoten tegen akkoord over WW ECONOMIE Het 'yoghurtplantje' is weer helemaal terug Sony lanceert draagbare PlayStation in VS Europese top Wereldbank gaat praten met kandidaat Wolfowitz Frans avontuur achtervolgt De Vlieger rus moet iderentrein er beladen' Bondsraad vindt SER-advies te mager Onderzoek naar havenschandaal Top Heineken ruilt opties in voor bonus en aandelen Banken 10 procent duurder ha breidt ior fors uit ic - China breidt zijn {wegennet flink uit. Vol- pet persbureau Xinhua iet land de komende vijf u.000 kilometer rails aan. loopt daarmee het huidige {rk te ontlasten. Het gaat de helft om nieuwe ver- pgen, terwijl ongeveer hlometer rails naast be- q spoor komt te liggen, de laatste duizend kilome- bog geen duidelijkheid, juidige spoornet is onvol- |le om de grote economi- groei te kunnen bijbenen. led gaat in ernettelefonie (dorp- BBned, dat in Ne- id hard aan de weg tim- net breedbanddiensten elecompartijen en inter- ïbieders, heeft Rits tele- wergenomen. Rits tele- ;eldt als een pionier op bied van internettelefo- de oprichting in 2000 dienstverlening nog gra- inten konden toen met icrofoon en een koptele- ellen. Zij kregen dan wel ïeboodschappen op hun rterscherm te zien. Een ter volgde de overstap et zogenoemde bellen via emetprotocol (VoIP), rel geld voor gevraagd orden. BBned behaalde aar een omzet van 70 n euro. izineprijzen recordhoogte aag - Marktleider Shell risteren voor de derde [eenvolgende keer deze Be adviesprijzen voor ïes verhoogd. De prijzen tro ongelood en super (jn daardoor op record- i gekomen. Euro onge- bmt op 1,319 euro. Tot igold 1,315 euro, geme- oktober vorig jaar, als te adviesprijs ooit. Voor plus is de nieuwe advies- ,373 euro. Het vorige re- (amt eveneens uit okto- 04 en was 1,369 euro. rijfswagens d in de markt |l - De verkoop van be lagens is vorige maand egenomen in West-Euro- de EU plus Noorwegen, rland en IJsland). Bij de s en busjes tot 3,5 ton de de brancheorganisatie automobielindustrie gisteren een stijging van •cent. Van de zwaardere igen werd 5,2 procent erkocht dan in februari In Nederland daalde ;oop van lichte bedrijfs- juist. iSonera steekt I in Turkcell idam - Het Zweeds-Finse nconcem TeliaSonera en meerderheidsbelang ,en in Turkcell, de groot- Ibieder van mobiele tele- Turkije. Met de overna- en bedrag gemoeid van jard dollar. Met de trans- eeft Teliasonera ruim 64 jt van de aandelen van de onderneming in handen én. Eerder was zijn be- .het bedrijf 37 procent, nera wil uitbreiden in de iende markten. eter van Hove in - Staalconcern Corns lij het beladen van trei- rollen staal beter vast- tDit voorkomt dat de rol- lan glijden tijdens de Is. Deze aanbeveling p Onderzoeksraad voor jid naar aanleiding van kporing van een goede- i met staalrollen bij brn in 2003. linginnedag van dat jaar bewuste trein op weg nuiden naar Duitsland. 21 wagons lagen rollen Dor de autoindustrie in nd. Bij een bocht liep de t de rails. Van de wagons ;r tien ontspoord. Bij in- bleek dat de staalrollen geolied en door de be- makkelijk konden glij- b raad doet daarom als eling dat zowel Corus als oerder Railion zijn pcessen op zo'n manier dat het risico op het van 'glad', geolied staal brmeden. orzaak van de ontspo- s echter de te hoge snel- armee de trein de bocht De raad stelde tegelijk t het veiligheidssysteem systeem (Automatische eïnvloeding) - niet ge- is voor zwaar beladen ntreinen. Railion moet rem daarom aanpassen, le raad. zaterdag 26 maart 2005 Amber Docarmo doet een tukje op de schouder van Sheldon Turley als zij voor een pc-winkel in de rij staan voor een draagbare PlayStation. Foto: Reuters utrecht/gpd - FNV Bondgeno ten, de grootste vakbond van Nederland, verwerpt het ak koord over de toekomst van de WW dat werknemers- en werk geversorganisaties begin deze week hebben afgesloten in de Sociaal Economische Raad (SER). Dit blijkt uit een vertrouwelijke brief die het hoofdbestuur van FNV Bondgenoten heeft ge stuurd naar de leden van de bondsraad, het belangrijkste be slissingsorgaan van deze vak bond. In de brief adviseert het bestuur de bondsraad tegen het WW-akkoord te stemmen. Het staat daarmee zo goed als vast dat de bondsraad - die vol gende week vrijdag bijeenkomt - het SER-advies zal verwerpen. Leden van de raad hebben eer der deze week al laten weten dat ze het akkoord te mager vinden. In het advies aan het kabinet adviseren de werkne mersorganisaties (waaronder de vakcentrale FNV), de werk geversorganisaties en zoge noemde kroonleden van de SER om werklozen een korter du rende WW-uitkering te geven. Nu krijgen werknemers met een lang arbeidsverleden maxi maal recht op vijf jaar WW. Dat zou gaan naar drie jaar en acht weken. In ruil daarvoor wil het kabinet afzien van het plan om de ontslagvergoeding die veel werknemers van hun baas mee krijgen af te trekken van de WW-uitkering. Het hoofdbestuur van FNV Bondgenoten valt vooral over de afspraak in het SER-advies dat ontslagen werknemers recht krijgen op WW als ze mi nimaal 27 van de 39 weken voorafgaand aan het ontslag hebben gewerkt. Het hoofdbe stuur wil dit verlagen naar 26 van de 39 weken. Jongeren werken zeer vaak op contracten van een halfjaar (26 weken). Deze groep zou nu buiten de WW komen te vallen. Dat spoort niet met onze inzet op behoud van een WW-uitkering voor jongeren.'" Als FNV Bondgenoten tegen stemt, wordt de kans groter dat de hele FNV het akkoord moet verwerpen. Bondgenoten telt een half miljoen leden; bijna de helft van het totale aantal FNV- leden. In de federatieraad, waarin de voorzitters van alle bonden stemmen over het uit eindelijke advies aan het kabi net, heeft de bond een belang rijke stem. De federatieraad vergadert op 4 april over dit on derwerp. De vakcentrale FNV hoopt dat de bonden vóór het WW-advies stemmen. Als het kabinet het dreigement uitvoert om de ontslagvergoeding te verrekenen met de WW. kun nen de vakbonden nauwelijks nog sociale plannen aflsuiten bij reorganisaties. Vakbonden beschouwen dat als een van hun belangrijkste taken. washington/anp - Liefhebbers van com puterspelletjes in de Verenigde Staten kun nen vanaf dit weekeinde hun hart ophalen. Vlak voor Pasen gaf Sony het startsein voor de verkoop van zijn draagbare PlayStation. De Japanse elektronicagigant is daarmee de strijd aangegaan met Nintendo, dat met zijn Gameboy in dit segment marktleider is. Sony noemt de PlayStation Portable (PSP) ook wel de multimedia Walkman van de 21ste eeuw, naar de Walkman waarmee het concern in de vorige eeuw furore maakte. Indertijd betrad Sony met de Walkman (al leen muziek) nog onontgonnen terrein. De situatie is nu wel anders, niet alleen omdat het de hete adem voelt van concurrent Nintendo maar ook omdat de PlayStation zelf volgens kenners wat mindere kanten heeft. De bedoeling was eigenlijk dat de PSP vlak voor Pasen ook in Europa op de markt zou komen. Sony zag daarvan af om dat er een gebrek was aan chips voor de apparaten. Het concern wilde bovendien meer exemplaren beschikbaar houden voor de lucratieve markt in de Verenigde Staten, waar de economie er een stuk beter voor staat dan hier. In de nacht van donderdag op vrijdag kon den computerfanaten al in de Amerikaanse winkels terecht voor de draagbare PlaySta tion. Hoeveel exemplaren er op de eerste verkoopdag over de toonbank zijn gegaan, is niet bekend, maar een telefonische rond gang langs enkele zaken in de regio Was hington leerde dat het niet overal storm liep. Veel Amerikanen vinden kennelijk de prijs van 250 dollar te hoog. Tot nu toe was Sony met zijn „gewone" PlayStation marktleider bij computerspel letjes in huis. Met de lancering van de draagbare variant treedt het bedrijf in het vaarwater van Nintendo. De PSP van Sony is al sinds december te koop in Japan. De PSP is behalve voor spel letjes ook geschikt voor het afspelen van muziek en films. De eerste miljoen kopers in de Verenigde Staten krijgen bij wijze van welkomstgeschenk een kopie van Spider- man 2. Sony mikt erop dat de muziek- en film- functies van de PSP veel mensen over de streep zal trekken. Bovendien heeft het concern een groot marketingapparaat ach ter de hand. Of Sony het daarmee zal red den is nog de vraag, want concurrent Nin tendo heeft de afgelopen maanden niet stilgezeten. Vorig jaar introduceerde het de zogeheten DS, genoemd naar de twee schermpjes (Double Screen) die het appa raat heeft. Hoewel enkele miljoenen men sen de DS inmiddels hebben aangeschaft, vallen de verkoopcijfers toch tegen. De PSP zelf heeft volgens kenners ook wat min puntjes omdat Sony koos voor een nieuw medium voor het afspelen van muziek en films. De markt is wat dat betreft al aardig verzadigd, maar dat weerhield het Japanse concern er niet van de zogeheten Universal Media Disc te ontwikkelen. Een ander punt van kritiek vormt de ge heugenkaart (memory stick) met niet meer dan 32 megabyte. Die kan nog niet eens de inhoud van een cd herbergen. Ter vergelijking: de populaire iPod van de Amerikaanse computerfabri kant Apple is goed voor maximaal 60 giga byte. door Richard Mooyman Amsterdam-parijs - De misluk te overname van de Franse luchtvaartmaatschappij Air Lib blijft de zakenman Erik de Vlie ger achtervolgen. Volgens Fran se media moet hij zich voor de rechtbank in Parijs verantwoor den voor gesjoemel bij de over name van vliegtuigen. Zijn toenmalige zakencompaan Jean-Charles Corbet wordt aan geklaagd omdat hij miljoenen zou hebben verduisterd. De onconventionele onderne mer dacht met Air Lib een grote slag te slaan. In Nederland was De Vlieger met zijn vertrouwe ling Harm Prins al druk met het opbouwen van een groep luchtvaartmaatschappijen on der de naam Exel. Hij droomde ervan Air Lib gedeeltelijk om te vormen tot een moderne prijs vechter, waarbij natuurlijk ook tussen Amsterdam en Parijs moest worden gevlogen. Franse overheidsfunctionaris sen vonden De Vlieger maar een vreemde snoeshaan. Een 'barbaar', die met botte uitspra ken als een olifant rondbanjer- de in een kast met Frans porse lein. Eerst moesten er volgens De Vlieger 29 nieuwe toestellen komen. Maar vliegtuigfabrikant Airbus wees een als krankzinnig beschouwd voorstel van de hand. De Vlieger wilde dat de vlieg tuigfabriek hem eerst vijftig miljoen dollar cash zou betalen als voorschot op een korting die hij wilde op de aanschafprijs van de nieuwe vloot. Een nogal ongebruikelijke manier van za ken doen, zo stelde Airbus-top man Forgeard. De weigering van Airbus leidde tot het bank roet van Air Lib, waarbij ruim 3000 werknemers op straat kwamen te staan. Nadat de stofwolken waren op getrokken, bleek De Vlieger op eens eigenaar van zeven Air Lib-toestellen. Die vliegtuigen zaten in de coöperatie Mermoz van Corbet. Vlak voor het faillis sement van Air Lib kwam Mer moz in handen van De Vliegers IMCA-groep (vastgoed). De transactie vond volgens De Vlieger plaats met het oog op de geplande overname van Air Lib. Er zou geen enkel bewijs zijn dat er iets 'incorrect' is ver lopen. De vliegtuigen werden door de Franse autoriteiten aan de ketting gelegd. De rechtszaak betekent een nieuwe klap voor De Vlieger. Hij raakte ook al in het vizier van de Nederlandse justitie vanwege een afpersingszaak rond een Amsterdams café. Van zijn luchtvaartimperium is wei nig meer over. De ondernemer heeft zich gedesillusioneerd te ruggetrokken. De Vlieger heeft zijn agenda in ieder geval vrij voor het Air Lib-proces in Parijs dat later dit jaar wordt ver wacht. den haag/anp-rtr - De Ameri kaanse onderminister van de fensie Paul Wolfowitz praat eind deze maand met Europese bestuursleden van de Wereld bank over zijn mogelijke be noeming bij die instelling. Wolfowitz is door president Bush naar voren geschoven om de ontwikkelingsbank te gaan leiden. Minister Zalm van Financiën maakte gisteren bekend dat Wolfowitz door de Europese bewindvoerders is uitgenodigd voor een gesprek, dat op 30 maart zal plaatsvinden. De be windvoerders vormen samen het bestuur van de bank, die in Washington is gevestigd. Voor Nederland maakt Ad Melkert deel uit van het bestuur. Op diezelfde dag zal Wolfowitz ook spreken met zes ministers voor Ontwikkelingssamenwer king, onder wie de Nederlandse bewindsvrouw Van Ardenne, zo verklaarde Zalm in antwoord op vragen van PvdA-Kamerlid Koenders. De bewindvoerders van de We reldbank zullen waarschijnlijk eind deze maand stemmen rotterdam/gpd - De FIOD-ECD gaat strafrechtelijk onderzoek doen naar het havenschandaal in Rotterdam. De gemeente Rotterdam deed in januari aan gifte van mogelijk strafbare fei ten van voormalig directeur Scholten. Deze had voor 183,5 miljoen euro aan garanties ver strekt voor leningen aan de noodlijdende RDM-bedrijven van Van den Nieuwenhuyzen. Paul Wolfowitz. Foto: Reuters over de voordracht. De kandidatuur van Wolfowitz is omstreden. Hij wordt gezien als drijvende kracht achter de oorlog in Irak, waar de situatie nog steeds verre van stabiel is. In zijn Kamervragen wees Koenders erop dat de president van de Wereldbank een brede expertise op het terrein van ontwikkeling moet hebben. Nederland vindt dat zaken aids- bestrijding, onderwijs, goed be stuur en het tegengaan van cor ruptie in het beleid van de We reldbank duidelijk naar voren moeten komen. Den Haag zal zich tijdens de benoemingspro cedure goed in de gaten hou den dat Wolfowitz deze uit gangspunten deelt, aldus mi- nister Zalm. door Sylvia Marmelstein den haag - Veel mensen van boven de veertig kunnen het zich nog herinneren uit hun kindertijd. De wekfles met melk op een donker plekje in de keuken. Soms zat de vloeistof gewoon in een schaal met een schone theedoek erover. Er ging een zogenoemd yoghurtplantje in, die in een dag tijd gewone melk om toverde tot een zuur en ingedikt goedje wat nog het meest lijkt op karnemelk. Na 24 uur te hebben gerijpt, kreeg het gezin het drankje, al dan niet aange lengd met siroop, te drinken. Het yoghurtplantje, ook wel kefir ge noemd, beleeft een comeback. In de ja ren '70 was het een ware hype om kefir te kweken. Daarna verdween het plantje uit de Nederlandse keuken. Via prikbor den in supermarkten en veiligsites op internet verhandelen kefir-drinkers nu weer volop 'stekjes'. Internetwinkels die kefir verkopen, doen bovendien goede zaken. „In twee jaar tijd is de vraag vertwintigvoudigd", zegt Jan Mol van de site kefir.nl. Hij biedt pakketjes kefir aan en krijgt rond de honderd bestellingen per maand. En hij is niet de enige die op internet kefir aan biedt. De reden voor de plots toegenomen vraag is de aanbieders een raadsel. Wel merkt Mol dat veel mensen die het be stellen het doen om de heilzame wer king die eraan wordt toegeschreven. „Het wordt gebruikt door mensen met ademhalingsstoomissen, maagkrampen, chronische darmontstekingen, leveront steking, galpijn, blaasziekten en schim melinfecties", somt hij op. Of het echt een wondermiddel is, durft hij niet te Kefir toevoegen aan een weckfles met gesteriliseerde melk en je krijgt een gezonde drinkyoghurt. Foto: CPD/Cees Zorn zeggen. „Wel had ik als baby last van ec zeem. Mijn vader legde me dan in een badje met kefir-melk en de klachten ver dwenen." Wetenschappelijk bewezen is dat Kefir goed is voor de darmen. Het plantje zorgt ervoor dat bepaalde gisten (sac- charomyces, kefir, torula kefir) en goede bacteriën (onder andere lactobacillus Caucasus) in de melk komen en zich daarin vermenigvuldigen. De kefir - drank heeft daardoor een vergelijkbare werking als gezondheidsdrankjes die in de supermarkt te koop zijn, zoals Yakult. „Hoewel de samenstelling net iets an ders is, werkt het ook als een natuurlijk antibioticum", zegt verkoper Rijk de Lang van de gelijknamige drogisterij in Rotterdam. „Goede bacteriën krijgen door Kefir meer kans om zich te neste len en zorgen voor een goed immuun systeem." De toegenomen belangstelling van de commerciële producten in de supers speelt volgens De Lang bij de gestegen vraag naar Kefir. Behalve melkproduc ten als Yakult en Vifit is in sommige su pers ook een frisdrank te krijgen op ba sis van kefir en vlierbessen. „Maar met een eigen plantje kunnen mensen heel goedkoop zelf vergelijkbare producten maken." De grap van Kefir is namelijk dat wie eenmaal een plantje heeft, er oneindig lang drank mee kan brouwen. Het plantje is steeds weer opnieuw te gebruiken. Het groeit bovendien snel waardoor gebruikers er stukjes van kun nen afbrokkelen en doorgeven aan vrienden en familie. De benaming yoghurtplantje is niet he lemaal goed gekozen. Kefir is niet be doeld om yoghurt van te maken, maar drankjes. Bovendien lijkt het niet op een plantje, maar eerder op een bloemkool roosje. De verse kefir die in de jaren '70 een rage was, is tegenwoordig lastig te krijgen. Meestal lukt dat alleen via parti culieren die zelf een plantje in bezit heb ben. Winkels verkopen het liever niet omdat verse Kefir bewerkelijk is. De poedervorm is volgens Mol van Ke- fir.nl ook veiliger. „Bij een plantje weet je niet wat de vorige eigenaar er mee heeft uitgespookt en waar die hem weer vandaan heeft. Bedrijven die de poeder maken, werken volgens strenge veilig heidseisen." Ook met één zakje poeder (gemiddelde verkoopprijs 5 euro) kan de eigenaar steeds nieuwe flessen Kefir brouwen. „Je doet drie eetlepels van de eerste kweek in een nieuwe wekfles met melk, en na 24 uur is de nieuwe drank klaar." Toch is het volgens Mol raad zaam om af en toe met een nieuw zakje poeder een kweek te maken.Als je al tijd maar doorkweekt en er toevallig een keer en foute bacterie in wekfles komt, blijf je die ook verder kweken. Dan is het drankje niet meer gezond maar schade lijk." amsterdam/anp - Heineken stopt met opties als prikkel voor bestuurders om tot grote pres taties te komen. Met ingang van volgend jaar treedt bij de bier brouwer een nieuwe belonings structuur in werking. Dat heeft Heineken gisteren bekendge maakt. De top, onder wie bestuurs voorzitter Ruys, krijgt per 1 ja nuari een beloning die voor 45 procent bestaat uit een basissa laris. De resterende 55 procent is ge lijkelijk verdeeld over een bo nus waarvan de hoogte afhan kelijk is van prestaties op korte termijn, en een aandelenpakket dat gekoppeld is aan prestaties op langere termijn. Heineken volgt met de wijzi ging het voorbeeld van andere beursgenoteerde ondernemin gen. Zo paste Shell vorige week de beloning voor zijn vijf hoog ste bestuurders in soortgelijke zin aan. Of de nieuwe beloningsstruc tuur leidt tot een stijging van het totale beloningspakket van de Heineken-top, wilde de bier brouwer niet aangeven. „Dat hangt af van de persoonlijke doelstellingen die voor bestuur ders individueel worden gefor muleerd", stelde een woord voerder. Hij voegde er wel aan toe dat met de nieuwe aanpak de beloning wel meer in lijn komt met die van collega-be stuurders bij grote onderne mingen. Heineken-topman Ruys incas seerde vorig jaar een basissala ris van 543.000 euro. Daarbo venop kwam nog een jaarbonus van 618.000 euro en bonus over de periode 2001-2003 van 897.000 euro. amsterdam/gpd De kosten van bankdiensten voor particu lieren zijn vorig jaar met tien procent gestegen. Desondanks is Nederland met jaarlijkse kos ten van gemiddeld 34 euro per rekeninghouder nog verreweg het goedkoopste land binnen Europa. Dit concluderen on derzoekers van ING Groep. Capgemini en EMFA in een rapport over de kosten van bankieren voor consumenten. Een bankrekening met alle diensten die daar bij horen (een pasje, overboekingen, geldop names en overschrijvingsfor mulieren) kost in Italië het meest: 252 euro per jaar. Volgens Hans Verkoren, die na mens ING Groep bij het onder zoek betrokken was. is Neder land zo goedkoop omdat we een transparante markt heb ben. „Het commentaar op de Nederlandse markt is altijd dat er te weinig concurrentie is", zegt hij. „Maar de weinige spe lers in ons land, zijn wel overal actief en houden elkaar goed in de gaten. In Duitland zijn er veel meer banken. Maar die zijn ook veel meer regionaal ge spreid. waardoor ze plaatselijk de markt kunnen domineren en onderling vergelijken moeilijk is. In Duitsland zijn de kosten van een bankrekening gemid deld 223 euro per jaar. Volgens Verkoren gaan de West-Europese banken zich het komende jaar meer richten op het vergroten van hun omzet dan op het snijden in de kos ten. „Wij opereren in Neder land bijvoorbeeld in een markt die nauwelijks nog groeit", zegt hij. „We richten ons op be staande klanten. Vooral op de klanten die meer dan gemid deld verdienen, willen wij meer produkten en diensten verko pen. Aan een standaard bank rekening verdienen we hier nauwelijks, we moeten het meer hebben van het verkopen van hypotheken, verzekeringen en beleggingsproducten."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9