Verkiezingen afgekondigd BUITENLAND m Kirgizië Paasmis zonder paus maar met zes kardinalen Kirgizië na snelle revolutie in opperste verwarring Huwelijk Charles verkoopt niet goed Veel meer vrouwen dan mannen dood bij tsunami's Terreurgroep bedreigt Franse regering voor geld Rapport VN kritiseert rol Annan bij activiteiten zoon Hm itser eet pond cola met Pasen Zwitsers vergrijpen zich s Pasen massaal aan een un beroemde exportpro- n: de chocolade. Ze veror- j gemiddeld ruim een hal- 3 per persoon, vooral in e ^nn van eieren en 'Schoko- i'. Het paasfeest is in Zwit- 'erid zelfs goed voor 5 pro- reriran de totale Zwitserse msumptie van chocola. tour en Tories in nek-aan-nek r«N - De Britse regerings- Labour en de Conserva- (Tories) liggen in de 198 te Britse peiling nek aan d etuim een maand voordat ga tten waarschijnlijk naar e g mbus gaan, zegt 35 pro lan de Britten op de partij '0 rentier Tony Blair te zul- are ?mmen. De grootste op- epartij krijgt steun van 34 it van de ondervraagden, jeraal Democraten staat procent. ier dode door gelgriep - De jongste uitbraak van »riep heeft in Vietnam de ck zijn vijftiende slachtof- sist. Het agressieve virus een 17-jarig meisje uit de elijke provincie Nam I iet leven. De vogelgriep >irie maanden geleden uw op in het Zuidoost- jsche land. ^Ilonië dubt ir wapens IL - De Belgische deelstaat lë heeft een omstreden 'ergunning voor het op- van een wapenfabriek in Ivoor drie maanden opge- De Waalse regering wil formatie over bezwaren Belgisch ministerie van landse Zaken uitte tegen van de gewraak- ivl .'oil1 werft met e polsbandje - De internationale rage ..Hor goede doelen of als te- esociale betrokkenheid leurd polsbandje te dra- it ook aan de Britse pre- Jlair niet voorbij. De eer- nister is deze week gezien ran?n opvallend wit bandje, deel van een wereldwijde ^gne voor armoedebe- zaterdag 26 maart 2005 door onze correspondent Hans Celeijnse rome - Geen 'dankuwel voor de bloe men' in Nederlands met een Pools ac cent morgen bij de paasmis op het Sint Pietersplein. Voor het eerst in zijn ponti ficaat moet Johannes Paulus II wegens slechte gezondheid verstek laten gaan in deze kerkelijke hoogtijperiode. Hij wordt tijdens de verschillende paasvieringen vervangen door zes kardinalen. De pelgrims moesten het Goede-Vrij- dagavond bij de traditionele kruisweg in het Colosseum doen met videobeelden van de paus. De ceremonie werd geleid door de Italiaanse kardinaal Camillo Ruini. De paasmis wordt opgedragen door Angelo Sodano, ook wel de num mer twee van het Vaticaan genoemd vanwege zijn positie als staatssecretaris- leider van de 'regering' van de kerkstaat. Geruchten dat de gezondheidstoestand van de paus verder is verslechterd na zijn opname in het ziekenhuis en opera tie aan het strottenhoofd zijn door het Vaticaan tegengesproken. Maar het is duidelijk dat het genezingsproces van de aan Parkinson lijdende kerkvorst langza mer gaat dan het Vaticaan direct na de operatie had voorzien. Volgens waarnemers heeft het Vaticaan zes vervangers ingezet om geen voedsel te geven aan de weer hoog oplaaiende speculaties over de opvolger van deze paus. Van de zes lijkt alleen de Italiaanse Curie-kardinaal Giovanni Battista Re (71) een mogelijke kandidaat. Sodano is met 77 jaar te oud en zou net als de 74- jarige Ruini tobben met zijn gezond heid. Volgens sommige Italiaanse kran ten zou Sodano zelfs overwegen om na de Pasen af te treden. De Duitse kardinaal Joseph Ratzinger, de ideoloog van het Vaticaan, is belast met de paaswake vannacht. De conser vatieve Ratzinger is eveneens 77 en heeft in de Vaticaanse pensioenregeling nog drie jaar te gaan. Bij de handicap van leeftijd komt dat de zeer conservatieve Ratzinger binnen het nu 135 man sterke kiescollege van kardinalen meer ge vreesd dan geliefd wordt.Je maakt van een waakhond geen baas", zei een com mentator van de Italiaanse tv. Ratzinger blijft volhouden dat de paus ondanks zijn talrijke handicaps nog zeer helder van geest is. „Er is nooit een lei derschapsprobleem geweest", zei Rat zinger deze week voor de Italiaanse tv. Volgens hem neemt de paus nog steeds alle beslissingen. Daar wordt niet alleen buiten het Vaticaan echter sterk aan ge twijfeld. fa lest vaders op Raul's Londen eVi - Twee demonstranten 4 Justice (Vaders erechtigheid) hebben in .In de St Paul's-kathedraal tarnen. Het tweetal be- ;eldeed in habijt in de ochtend de koepel van en wil er tot vandaag of blijven zitten.De actie |-*ield om aandacht te trek- I Yor vaders die na een iheiding hun kinderen /leer kunnen zien. Het ge mind de kathedraal is afge- aar het publiek kan het eU-fv nog wel bezichtigen. levenslang fferiager Yukos ef I 9 hi - Tegen een voormali- belager van de Russische vifatschappij Yukos, Aleksej jjgin, heeft de openbaar t Jger in Moskou een le- toiige gevangenisstraf ge- jury oordeelde Pitsjoe- ïlkader schuldig aan moor- i poging tot moord. Yu- èent dat de rechtszaak iderdeel is van een opera- jde oliemaatschappij te telen. stuurt extra 1 naar Angola Hulporganisatie inder Grenzen (AzG) orgen een extra team ervaren hulpverleners igola. Zij gaan in de tad Luanda het huidige rsterken. Ook uit Spanje dit weekeinde een extra iet twaalf hulpverleners, is bestaan uit artsen, ndigen, epidemiolo- |specialisten op het ge- water en sanitaire talingen. In Angola is een |k van het levensgevaar- burgvirus, die al aan isenlevens kostte. door onze correspondent Remco Reiding bisjkek - De stoep van de Tsjoe- jboulevard ligt bezaaid met glasscherven, terwijl rook- pluimpjes de ingeslagen ruiten van een supermarkt verlaten. De Kirgizische hoofdstad Bisj kek koelt af na een onverwacht snelle revolutie en een broeieri ge nacht van plunderingen en geweld. Wisselkantoren en winkels zijn gesloten, mensen lopen ver ward op straat. Politieagenten zijn nergens te bekennen. „Zelfs de verkeerspolitie werkt vandaag niet", grinnikt een taxichauffeur. Door de bestorming van het Witte Huis is de president van Kirgizië, Askar Akajev, verjaagd en de machtsovername een feit. Maar wie heeft het nu voor het zeggen? Niemand weet het. In dat machtsvacuüm richtten honderden mensen een ravage aan in het centrum van Bisjkek, een modelvoorbeeld van een grauwe Sovjetstad. Kapotte rui ten vormen het stille bewijs van de onrustige nachtelijke uren in een stad die op zoek is naar or de en duidelijkheid. Een lokaal radiostation meldt zelfs dat er drie doden en meer dan hon derd gewonden zijn gevallen, maar niemand kan dat bevesti gen. Duidelijk is dat Kirgizië door de snelle ontwikkelingen een stuurloos land is geworden. De regeringsleiders zijn op de vlucht geslagen, politieagenten durven aanvankelijk niet meer op hun werk te verschijnen en de bewaking bij het ministerie van binnenlandse zaken had geen idee wie hun baas is. Een nieuwe, tijdelijke president is gekozen, maar de oude - Askar Akajev - is nooit afgetreden. Hoe bizar de situatie is blijkt in het parlementsgebouw in de hoofdstad Bisjkek. Leden van het nieuwe parlement ijsberen over de vale rode lopers in de hal en hangen ongeduldig in beige fauteuils. Zij werden ge kozen tijdens de omstreden verkiezingen die de aanleiding vormden voor de protesten. Boven vergaderen de leden van de oude volksvertegenwoordi ging. Het hooggerechtshof heeft de uitslagen van de stem busgang ongeldig verklaard en het oude parlement als legaal bestempeld. Welk van de twee is het echte parlement? „Het nieuwe na tuurlijk", zegt Askar Salimbek- ov, uiteraard een lid van de nieuwe volksvertegenwoordi ging. „De oude leden hebben al vijfjaar mogen werken." Ook onder de betogers is de hiërarchie volkomen onduide lijk. Bij de ingang van het Witte Huis maken mensen ruzie, om dat ze niet meer worden toege laten door een cordon van de monstranten. Niemand komt meer binnen in het stukgesla gen en leeggeroofde gebouw. „Wij waren als eerste in het Witte Huis en we worden nu door heel andere mensen in- Een Kirgiziër kijkt door het gebroken raam van het presidentieel kantoor in het centrum van de hoofdstad Bisjkek. Plunderingen in Bisjkek volgden op de revolutie in de Centraal-Aziatische republiek eerder deze week. Foto: Reuters/David Mdzinarishvili eens tegengehouden", zegt Torobaj Osmonalijev geïrri teerd. Uitgebrande auto's, een verla ten pantserwagen en honder den vellen papier die uit de ra men zijn gegooid, doen terug denken aan de bestorming. Een man met een verweerd gezicht wijst op een natte plek op de stoep. „Dit is bloed, bloed van de oppositie." Bij het regeringsgebouw han gen honderden mensen rond. Ze discussiëren, roken en wachten op nieuws. Hun aan wezigheid dient geen doel meer, nu het Witte Huis don derdag met succes werd ver overd. Tentjes zijn opgezet, net als tijdens de oranje revolutie in Oekraïne, maar ze zijn niet meer nodig. Sommige mensen dragen roze armbanden of gele bandana's. De machtsovername in Kirgizië kwam zo snel en onverwacht dat in tegenstelling tot Oekraïne een kleur ontbreekt. De volks opstand draagt de naam tul penrevolutie vanwege de bloe men die op de berghellingen groeien. Maar die moeten nog tot bloei komen terwijl de op stand al is geëindigd. Een echte leider is bovendien nooit opge staan in het verdeelde kamp van de oppositie. Dan komt een gedrongen man met witte sportschoenen en een spijkerbroek binnen. Het is Felix Koelov, die na jaren ge vangenschap door betogers is bevrijd en geldt als een gezag hebbend figuur. Hij wordt gelijk aangeklampt. Een grote menig te van dronkelappen zou in een park voor amok zorgen. Koelov schiet in de stress en rent het gebouw uit. Het bericht blijkt loos alarm. Toch wordt een bezoeker kwaad op agenten die in het re geringsgebouw staan dat Koel ov net heeft verlaten. Ze willen de man niet doorlaten. „Waar waren jullie vannacht?", schampert hij. „Nu treden jullie op, maar dat hadden jullie van nacht op straat moeten doen." ^Explosie Texas tjageen aanslag itiiTY - De Amerikaanse fe- belfecherche (FBI), stelt dat dinjsche extremisten of cri- n niet de hand hebben Hfri de explosie van afgelo- in een grote raf- grcij in Texas. Daarbij kwa- mensen om het le- het; FBI zegt dat er geen en en tijs is gevonden voor de 'ooi dat terroristische of cri- ege activiteiten iets met de fing te maken hebben. In Glasgow zijn maskers te koop van prins Charles en zijn toekom stige vrouw Camilla. Foto: Reuters/Jeff J. Mitchell londen/anp - Het aanstaande huwelijk van de Britse kroonprins Charles en zijn minnares Car- milla Parker Bowles leidt in Groot-Brittannië niet tot een stroom van huwelijksartikelen. Charles' eerste huwelijk met Diana Spencer bracht een ware stortvloed aan koekblikken, theedoeken en serviezen met hun afbeelding in de winkels. Dit keer moet de liefhebber goed zoeken. Volgens de Vereniging van Memorabiliaverza- melaars zijn er voor het koninklijk huwelijk slechts 25 herdenkingsvoorwerpen op de markt gebracht, meldde de BBC gisteren. Het zogehe ten sprookjeshuwelijk van Charles en Diana was goed voor 1600 artikelen en drie jaar gele den waren er bij het gouden jubileum van de ambtstermijn van koningin Elizabeth zeshon derd artikelen op de markt. Zelfs het betrekke lijk kleinschalige huwelijk van Charles' jongste broer Edward met Sophie Rhys-Jones zorgde in 1999 voor een productie van 120 royalty-artike len. De beperkte hoeveelheid memorabilia ligt niet alleen aan het gebrek aan enthousiasme dat de Britten voor Charles' tweede huwelijk kunnen opbrengen. Tussen de aankondiging van het huwelijk en de trouwdatum ligt slechts twee maanden en die periode is voor veel bedrijven te kort om te reageren. Serviezengigant Wedgwood zegt acht maanden nodig te hebben om een stijlvol herdenkings servies op de markt te kunnen brengen. Con current Aynsley komt wel met een vierdelig ser vies met vergulding. „We moesten eerst konink lijke goedkeuring aanvragen. Toen we al bezig waren met de productie, veranderde de locatie van het huwelijk", schetst een woordvoerder de problemen. Alleen in Windsor, waar Charles en Camilla el kaar op 8 april het ja-woord geven in het ge meentehuis, kan de verwoede verzamelaar vol doende vinden. Volgens een plaatselijke winke lier doen vooral de theedoeken het goed. „Mis schien moeten de mensen denken aan wat Diana te horen kreeg toen ze twijfels over haar aanstaande huwelijk uitte: je kunt nu niet meer terug, je hoofd staat op een theedoek." Niemand in de hoofdstad Bisjkek weet wie het voor het zeggen heeft ban da atjeh/anp - De tsuna mi's die op 26 december de landen rond de Indische Oce aan troffen na een zeebeving, hebben tot wel vier keer zo veel vrouwen als mannen gedood. Dat staat in een vandaag gepu bliceerd rapport van de inter nationale hulporganisatie Ox- fam, waar Novib de Nederland se tak van is. In de Indonesische provincie Atjeh onderzocht Oxfam acht getroffen dorpen. Het opval lendste geval was Kuala Cang- koy, waar tegenover elke man vier vrouwen waren omgeko men door het natuurgeweld. Ook in India en Sri Lanka was het aantal vrouwelijke slachtof fers een veelvoud van het aan tal omgekomen mannen. Vol gens het rapport konden vrou wen zichzelf wellicht moeilijker redden doordat ze zich om de kinderen moesten bekomme ren tijdens de ramp en minder goed konden zwemmen en klimmen dan mannen. In de meeste opvangkampen voor overlevenden van de tsunami's zijn mannen en vrouwen niet gescheiden. Zij slapen in dezelfde tenten en ge bruiken dezelfde wc's. „We ho ren nu al over verkrachtingen en gedwongen vroege huwelij ken", zei beleidsdirecteur Bec- key Buell van Oxfam. De organisatie dringt dan ook aan op bescherming van de vrouwen in de getroffen gebie den. De hulporganisatie vreest dat overlevende vrouwen mogelijk onder druk worden gezet om meer kinderen te krijgen met minder tijd ertussen, om de verliezen van de gemeenschap zo snel mogelijk aan te vullen. T7~* Nieuwe onlusten in hoofdstad bisjkek/anp - Het parlement van de Centraal-Aziatische republiek Kirgizië heeft gisteren oppositie- tieleider Koermanbek Bakijev (55) benoemd tot waarnemend president en premier. Diens interim-regering maakte gisteren bekend dat in juni ver kiezingen worden gehouden voor een nieuwe president. Voor de tweede opeenvolgende dag kwam het gisteravond in de hoofdstad Bisjkek tot onlusten. Duizenden voornamelijk jonge ren trokken door het stadscen trum en plunderden winkels, banken en regeringsgebouwen. Politieagenten schoten waar schuwingsschoten in de lucht om de plunderaars af te schrik ken. Het was gisteravond on duidelijk of de noodtoestand is afgekondigd. De verdreven Akajev is het land ontvlucht. Het is niet bekend waar hij nu verblijft. Hij was naar het naburige Kazachstan gevlucht, maar zou dit land in middels weer hebben verlaten. Akajev, bestreed gisteren dat hij is afgetreden en dat zijn verblijf in het buitenland slechts tijde lijk is. Hij noemde de overname van de macht door de oppositie 'een staatsgreep in strijd met de grondwet. De geruchten over mijn aftreden zijn vals en zij worden aangewakkerd met slechte bedoelingen.' Hij noemde de nieuwe machtheb bers een 'stelletje onverant woordelijke avonturiers en sa menzweerders'. De Nederlandse ambassadeur P. van Leeuwen voor Kirgizië, Kazachstan en Tadzjikistan zei gisteren dat de Nederlanders in het Centraal-Aziatische land niet in problemen zijn geko men. In Kirgizië bevinden zich ongeveer veertig Nederlanders. Ook de aanwezigheid van de Amerikaanse en Russische mili taire bases in Kirgizië loopt vooralsnog geen gevaar. Waar nemend president en premier Bakijev zei gisteren vrijdag zich te willen houden aan eerder ge maakte afspraken over de ba ses. Over het voortbestaan van de bases werd gespeculeerd sinds deze week de regering en de president naar huis werden gestuurd. Onder Bakijev, die van 2000 tot 2002 ook al premier was, kre gen de Amerikanen toestem ming een luchtmachtbasis te vestigen nabij de hoofdstad Bisjkek. Vanaf deze basis ope reerden twee jaar geleden ook de Nederlandse F-16-gevechts- toestellen die boven Afghanis tan vlogen. parijs/ANP - Een groepering die zichzelf AZF noemt, heeft in dreigbrieven geld geëist van de Franse president Jacques Chi rac en het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Parijs gisteren gemeld. Een van de brieven bevatte een bomontste- king, meldden bronnen rond het onderzoek. De brieven zijn eergisteren ver stuurd. „De brieven bevatten dreigementen voor de maand mei met het doel geld af te per sen", aldus het Franse OM. Vorig jaar dreigde de groepe ring-met bomaanslagen op het Franse spoorwegnet. Het eiste van de Franse autoriteiten 4 miljoen dollar en 2 miljoen eu ro. Exact een jaar geleden, op 25 maart, schortte de groepe ring zijn acties op, naar eigen zeggen wegens technische pro blemen. AZF onderstreepte eind 2003 en begin 2004 de ernst van zijn be dreiging door de politie te tip pen over een verstopte bom. Die werd inderdaad gevonden, waarop 10.000 medewerkers van de Franse spoorwegen langs de rails liepen om te zoe ken naar andere explosieven. Op het spoor tussen Parijs en Basel werd daarop een bom met meerdere ontstekingen ge vonden. De ontsteking in de dreigbrief zou van hetzelfde ty pe zijn. AZF is de naam van een fabriek in Toulouse die op 21 septem ber 2001 is ontploft. Daardoor vielen dertig doden en raakten ruim duizend mensen gewond. new york/anp - Een commissie die onderzoek doet naar het VN-olie-voor-voedselprogram- ma, uit voor de eerste keer rechtstreeks kritiek op secreta ris-generaal Kofi Annan. Hij zou verkeerd leiding hebben gegeven in zaken die betrekking hadden op zijn zoon, Kojo An nan, en een omstreden Zwitsers bedrijf. De Wall Street Journal tmeldde dat vrijdag bij monde van men sen die het commissierapport hebben ingezien. De commissie Volcker publiceert het rapport komende dinsdag. De commissie zal de secretaris generaal bekritiseren omdat hij organisatiefouten in de VN niet herstelde, waardoor de proble men met het olie-voor-voedsel programma konden voortwoe keren. Bovendien zou Annan onvoldoende hebben gepro beerd belangenverstrengeling met zijn zoon te voorkomen. Kojo Annan werkte als adviseur voor het Zwitserse bedrijf Co- tecna, dat lucratieve contracten met de Verenigde Naties pro beerde te sluiten. De commissie heeft echter geen bewijs gevonden dat Annan doelbewust knoeide met de VN-procedure voor het olie- voor-voedselprogramma. Even min zou hij hebben geprobeerd invloed uit te oefenen op de be drijven die werden ingehuurd of hebben getracht zichzelf te verrijken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7