Coalitie vergadert door om D66 erbij te houden Wk BINNENLAND 1 San Marcoplein Leger des Heils moet even pas op de plaats maken Brugman aL1 Burgerservicenummer vervangt sofi-nummer Spoorwegen willen schade verhalen op stenengooiers Tot vijf jaar cel geëist in zaak Van Gogh-roof Tweede paasdag open! vantiMiïEÏEIR Walibi terug van weggeweest D66-leider Dittrich wil gekozen burgemeester via Gemeentewet Met het Meubelplein naar het Meubelplein Leiderdorp 'Grondwet beschermt niet voldoende tegen snuffelen' m PAAS GRATIS ling bussen: ewonden - Bij een botsing tus- p streek- en stadsbus zijn jiddag 18 mensen licht- geraakt. Vijf van de ge il moesten voor behan- paar het ziekenhuis. De s moest plotseling rem- lor een voetganger die over te steken. De r van een achteropko- 1 streekbus kon een bot- pt voorkomen. gepakt na srvolging k - Een 38-jarige auto- Ite uit Capelle a/d IJssel terdagavond ter hoogte inik door drie politieau- ingereden. Daarbij raak- 'agens licht beschadigd. w negeerde diverse lens en wist door zigzag- Jden te voorkomen dat I ingehaald. Tijdens de jolging werden snelhe- |160 Ion/uur gehaald. De d een vals kenteken. De rermoedt dat de vrouw kivloed was van alcohol jjerdovende middelen. sitter D66 pingen stopt ;en - Voorzitter M. van It-Olde Riekerink van Ie stad Groningen is op- Het lokale bestuurslid it eens met de koers partij in Den Haag. Van L. <?}it-01de Riekerink vindt uit het kabinet moet Hij blijft overigens wel !e partij. rtrijden tram letro populair ac - Metro en tram in nam kampen van alle jar vervoer in Nederland jst met zwartrijders. Een 7jf metropassagiers reist [geldig reisbewijs en een en tramreizigers. Dit Jt een onderzoek van het |rie van verkeer en wa- Dat heeft het zwartrij- ientage in alle delen van laten meten. Daardoor iks worden nagegaan of maatregelen tegen jden werken, zoals de ikaart, die eerdaags in en wordt geïntro- Rotterdam blijft ook ichoond van het feno- zwartrijders. In de het percentage op 7,2 tm op slechts 2,8. Het ligt aan het 'instapregi- le metro is alleen bij de 'edeeltelijke controle, [et in de metro zelf. In zitten extra conduc- de Haagse tram, die controleurs niet kent, tSgPercentage zwartrijders ree «A atropine in d dode man - Een op Tweede |g 2004 overleden 34-ja- had geen gjjjB in zijn bloed. De man ^gpedelijk door een her- ^ontsteking overleden, .g^ndammer werd in de nn 25 op 26 december in ling onwel en overleed .jbjnet ziekenhuis. Voor de vjtond destijds vast dat 21 cocaïne gebruikt had. ogisch onderzoek moest ^n of de cocaïne vervuild Jo r atropine. a van minister nicer overleden ic - De man van minis- zaterdag 26 maart 2005 ;er van volkshuisves- t imtelijke ordening en n ^eheer (VROM) is gister- onverwacht overleden. den haag/gpd - Het bekende sofi-nummer verdwijnt op 1 ja nuari aanstaande. In plaats daarvan krijgt iedere Nederlan der een 'burgerservicenum mer'. Dat lijkt een heel gedoe maar het nummer blijft hetzelf de en gaat dus alleen maar an ders heten. Het sofi-nummer, straks dus het burgerservicenummer, is een uniek persoonsnummer waarmee men zich bij de mees te overheidsinstanties kan iden tificeren. Daardoor moet de dienstverlening van de over heid aan de burger verbeteren. Het nummer moet de hinder nissen opruimen bij uitwisse ling van persoonsgegevens tus sen overheidsorganisaties. Als het burgerservicenummer is in gevoerd hoeven burgers hun persoonlijke gegevens nog maar één keer op te geven bij de overheid. Overheden en uit voeringsinstellingen gaan dan gebruik maken van de gegevens die er al zijn. Dat bespaart de burger die zich aan een over heidsloket meldt de nodige pa pierwinkel. Met het nieuwe nummer wil het kabinet ook fraude makkelijker kunnen aanpakken. Voor bedrijven komt er een vergelijkbaar be- drijfsservicenummer. Wanneer is nog niet bekend. alkmaar/anp - Dankzij de snel le alarmering van een treinma chinist en een passagier heeft de politie gistermiddag drie jongens opgepakt die ter hoog te van Sint-Pancras in Noord- Holland een trein beschoten. De jongens speelden in camou flagepak oorlogje en schoten met plastic kogels op de trein Alkmaar-Heerhugowaard. „Dat waren geen onschuldige wa pens want de putjes zitten in het plaatwerk. Een van de.bal letjes was net onder het raam ingeslagen", aldus een politie woordvoerster. De jongens van 15 en 16 jaar komen uit War- menhuizen en Alkmaar. De Nederlandse Spoorwegen gaan de schade claimen die drie minderjarige stenengooiers hebben aangericht in Sittard. Het gaat om jongens uit Schin- nen (16), Sittard (17) en Scheemda (17), die onlangs werden opgepakt nadat ze van af een viaduct tussen Geleen en Sittard stenen naar langsrijden de auto's hadden gegooid. De drie hebben inmiddels dertig gevallen van vandalisme be kend, waaronder zes aan trei nen. De politie zoekt nog uit hoe groot de schade is. Volgens een woordvoerder loopt deze in de tienduizenden euro's. De drie worden vervolgd voor po ging tot doodslag. Spoorbeheerder ProRail zet dit jaar 50 extra toezichthouders in langs het spoor om het vanda lisme te verminderen. Het gaat om boventallige treinconduc teurs. Een proef in de drie zui delijke provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg heeft uitgewezen dat een pak ket maatregelen, waaronder toezichthouders maar ook ho gere hekken en voorlichting op scholen, loont. Het aantal sto ringen door vandalisme die zorgen voor vertragingen, is daar gedaald met 23 procent. Landelijk zijn er 14 procent minder problemen. Het spoor heeft veel last van vandalen. Jaarlijks meldt Pro- Rail 1800 gevallen, liet minister Peijs van verkeer donderdag nog weten in een brief over de aanpak van stenengooiers. Pro- Rail zet verder ook camera's in bij overwegen en laat aanne mers bouwmateriaal beter op ruimen. De toezichthouders moeten lastpakken weghouden van het spoor, en mogen sinds kort ook bekeuringen (vanaf 45 euro) uitdelen. De officier van justitie kan bij herhaling zwaar der straffen. „Dat werkt", aldus de woordvoerder van ProRail. amsterdam/anp - Tegen Octave D. en Henk B. is gisteren in ho ger beroep achtereenvolgens 5 en 4,5 jaar cel geëist voor de roof van twee schilderijen uit het Van Gogh Museum in de cember 2002. De twee 32-jarige mannen bleven ontkennen tij dens de zitting op het gerechts hof in Amsterdam. De recht bank veroordeelde D. en B. vo rig jaar tot 4,5 en 4 jaar cel voor de geruchtmakende kunstroof. Advocaat-generaal R. Tdlohreg zag in gevonden dna-sporen, afgeluisterde telefoongespek- ken en een extreem uitgaven patroon een paar maanden na de roof voldoende bewijs dat D. en B. Zeezicht bij Scheveningen (1882) en Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nuenen (1884) hebben gestolen. Justitie eiste ook dat de twee mannen een schadevergoeding van 350.000 euro betalen aan de Vincent van Gogh Stichting voor de gestolen werken die nog altijd spoorloos zijn. De verdediging hield vol dat de twee verdachten erin zijn ge luisd en willen vrijspraak voor de twee mannen, die overigens geen alibi hebben voor de be wuste zaterdagochtend. Het hof doet 8 april uitspraak. (advertenties) 0^tit van Gestel, de-66-jari- genoot van de WD-be- jtouw, was vorige week J op zakenreis met ni n een ziekenhuis in San [co (VS) opgenomen. De reisde daarop spoor de Verenigde Staten, ceerden woensdagoch- rug naar Nederland. De ;rd daarna voor verdere leling in het Bronovo luis in Den Haag opge- Hij is daar overleden. doodsoorzaak doet geen mededelingen. Dat rivé-zaak, zegt een oerder. >ers DHC niet er internetsite - De twee rappers 'daagse rapgroep DHC werden veroor- 'egens bedreiging van llitica Hirsi Ali, distan te Ich van de internetpagi- records.tk. Daarop l en foto van het Tweede ed met een vizier op haar 'Game over', stond er- „DHC heeft nooit een gehad. Beide leden zijn raardigd dat onbeken- ider toestemming ge- ïbben gemaakt van de IHC en doen alsof de p Hirsi Ali bedreigt." it in een verklaring die icaat van de twee rap- teren uitgaf. Op 2' paasdag zijn alle IKEA vestigingen open van 10-17uur. Het paasontbijf staat klaar! Ma t/m vr 10 - 21 uur Za 9- 20 uur. www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (0.10/min.) Op 2e paasdag exposeert Van Til zijn nieuwste voorjaarscollecties. Modern, eigentijds klassiek en slaapkamerdesign van bekende merken en ontwerpers. Bovendien kunt U profiteren van aantrekkelijke aanbiedingen! 2e paasdag open van 10.00 tot 17.00 uur Oponlngstljden: 1038 Ma-Di-Wo: 9.30-17.30 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www.vanlll.nl biddinghuizen - Walibi is terug van vijfjaar weggeweest. Het kangoeroetje is weer het handelsmerk van het voormalige Six Flags Holland, dat gisteren op spetterende wijze werd heropend. Walibi World luidt de nieu we naam, die tevens een nieuwe fase voor het park inluidt. De achtbanen blijven, maar Walibi World richt zich niet langer vooral op tieners op zoek naar 'thrill' maar wil zich meer profileren als familiepark. In dat stre ven past de terugkeer van het kangoeroetje met de hoge aaibaarheidsfactor. Walibi gaat het nieuwe seizoen in met drie nieuwe at tracties, waaronder de Splash Battle, een met waterkanonnen uitgeruste gondel die in geen enkel ander attractiepark is te zien. Ook dit jaar worden rond een miljoen bezoe kers verwacht. Foto: ANP/Rick Nederstigt WD op winst, PvdA verliest in nieuwste peiling hilversum/anp - De PvdA be taalt in de Politieke Barometer de prijs voor het blokkeren van de gekozen burgemeester. De sociaal-democraten verliezen drie zetels ten opzichte van vo rige week en komen uit op 47 zetels, vijf meer dan de PvdA nu heeft in de Tweede Kamer. De WD blijft in de peiling aan de winnende hand en komt uit op 30 zetels, twee meer dan het aantal dat de liberalen behaal den bij de vorige verkiezingen. D66, de partij van de afgetreden minister De Graaf die zich sterk maakte voor de gekozen burge meester, wint in de peiling een zetel en komt daarmee op vijf zetels, een minder dan nu in de Tweede Kamer. Het bureau In- terview-NSS heeft de effecten van het aftreden van De Graaf verwerkt in de peiling. Het CDA blijft in de peiling sta biel op 32 zetels, twaalf minder dan in de Tweede Kamer. De coalitie van CDA, WD en D66 komt daarmee in de peiling op 67 zetels en blijft dus nog steeds ruim beneden een meer derheid in de Tweede Kamer. Bij de linkse oppositie stijgt de SP in de peiling met een zetel naar 14 zetels en valt Groen links terug van 10 naar 8 zetels. De eenmansfractie Wïlders wint in de peiling twee zetels om uit te komen op zeven. De LPF blijft in de peiling staan op een zetel, tegenover acht in de Tweede Kamer. (advertenties) den haag/gpd - De coalitiepar tijen vergaderen dit paasweek einde door om een uitweg te vinden uit de crisis die is ont staan door het vertrek van D66- minister Thom de Graaf. Vandaag overleggen de fractie voorzitters van D66, WD en CDA met premier Balkenende, WD-vice-premier Zalm en D66-minister Brinkhorst. De partijen verwachten echter niet dat ze er in één vergadering al uit komen. Zonodig komen de onderhan delaars maandag opnieuw bij elkaar, zeggen bronnen in hun omgeving. Alle drie partijen zijn vastbesloten eruit te komen. D66 wil toezeggingen van CDA en WD dat zij op het punt van de bestuurlijke vernieuwing nog wat kan binnenhalen. De Graaf stapte woensdag op nadat de PvdA-fractie in de Eer ste Kamer weigerde de Grond wet te wijzigen om de gekozen burgemeester mogelijk te ma ken. In de Grondwet staat nu dat de burgemeester door de Kroon wordt benoemd. D66-leider Boris Dittrich wil nu toch vastleggen dat de inwo ners van een gemeente hun ei gen burgemeester kunnen kie zen. Dat kan door een verande ring van de Gemeentewet. De grondwet zou daarvoor niet hoeven worden gewijzigd, mits de door de burgers gekozen burgemeester daarna nog voor de vorm wordt benoemd door de Kroon. Een dergelijke vorm bestaat al. Nu draagt de gemeenteraad een kandidaat voor, die in principe wordt overgenomen door de minister van binnenlandse za ken. Overigens wijkt die daar in sommige gevallen wel van af. De fracties steggelen er nog over of dat ook in het nieuwe systeem zou moeten kunnen. Tijdens de onderhandelingen speelt ook de verandering van het kiesstelsel, een van de an dere stokpaardjes van D66, een rol. De Graaf wilde het stelsel zo wijzigen dat kiezers bij parle mentsverkiezingen zowel op een regionale als op een lande lijke kandidaat zouden kunnen stemmen. De helft van de zetels in de Tweede Kamer zou gevuld worden met regionale kandida ten. En de regionale kandidaat die voldoende stemmen krijgt (meer dan de helft van de lan delijke kiesdrempel), verdrijft een landelijk politicus. Tegen dit stelsel bestaat bij coa litiegenoten CDA en WD veel weerstand. Dittrich eist dan ook niet dat dit er komt, maar zou wel een toezegging willen dat nog deze kabinetsperiode voor stellen gedaan worden om het stelsel aan te passen, zo melden bronnen in Den Haag. Over concessies op andere ter reinen wordt nog niet gespro ken. Dittrich heeft nog geen en kel concreet voorstel op tafel gelegd voor extra investeringen in onderwijs of milieu. De D66- onderhandelaars willen in eer ste instantie inzetten op be stuurlijke vernieuwing, de be staansreden van de partij en de oorzaak van de huidige crisis. D66-voorzitter Pechtold heeft al aangekondigd dat er een con gres komt waar de leden van D66 zich over het resultaat zul len kunnen uitspreken. Artis de Partis mocht mee naar judo. De originele Artis de Partis amsterdam/gpd - Het Leger des Heils moet vanwege de te ruglopende opbrengsten van de inzameling van ldeding re organiseren. Van de ongeveer honderd arbeidsplaatsen in de kledinginzameling zullen er volgens een plan dat nu bij de ondernemingsraad ligt twintig tot dertig verdwijnen. De vak bonden zijn op de hoogte ge bracht. De reorganisatie is vooral no dig vanwege de daling van de prijzen op de internationale markt voor tweedehands kle ding, zegt Koos Tinga, direc teur van de afdeling dienstver lening van het Leger des Heils. „We hebben met name last van de lage dollar. De opbrengsten in euro's zijn sterk teruggelo pen. De prijzen voor tweede hands kleding zijn gezakt naar het niveau van 1987". Het Leger des Heils hoopt dit jaar 21 miljoen kilo kleding op te halen. Een deel daarvan wordt uitgezocht om in Neder land uitgedeeld te worden of verkocht te worden in tweede hands winkels. De rest van de bruikbare kleding verkoopt het Leger aan liefdadigheidsorga nisaties die de kleding in de Derde Wereld of Oost-Europa aan de bevolking geven. Tinga: „Dat is een internatio nale markt. Ook in de Verenig de Staten, Australië en andere Europese landen wordt kleding ingezameld. Daarmee moeten we concurreren. Een andere oorzaak van de lagere prijs is volgens Tinga de afname van de kwaliteit van de opgehaalde kleding, vooral omdat er steeds meer goedkoop textiel uit Chi na in Nederland wordt ver kocht". Bij het Leger des Heils komt daarbij dat de inzameling van kleding volgens Tinga weinig efficiënt is geregeld. „We legen nu de containers met de hand. Daarvoor zijn twee mensen no dig. Straks gaan we dat met een kraan doen, zodat de chauffeur van de vrachtwagen het alleen afkan." Ook is het mogelijk dat de huis- aan-huis-inzameling van kle ding op den duur gaat verdwij nen. Die manier van ophalen, in de beroemde witte zakken, is minder efficiënt geworden om dat mensen er de voorkeur aan geven kleding op een moment dat het hun uitkomt naar een container te brengen. Het Leger zegt er alles aan te doen om ervoor te zorgen dat er niemand in de WW belandt, zegt Tinga. Bij het Leger des Heils zijn zo'n 3600 mensen in dienst. Het grootste deel daar van werkt in de hulpverlening. Tinga: „We hopen het grootste deel van de mensen elders in de organisatie werk te bieden. Maar het blijft natuurlijk een erg pijnlijk proces. Er zit ook een emotionele kant aan als ie mand zo lang bij de organisatie hetzelfde werk heeft gedaan. Dat weten we bij het Leger des Heils als geen ander". Win een reis met Meubelplein Leiderdorp naar andere beroemde pleinen van Europa' 2e Paasdag open A4, afslag 6. Gratis parkeren. Info: (071) 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp.nl (advertentie) 2e PAASDAG GEOPEND DESIGNCENTRUM ■■1 dondert) vri|dog zolordag Maandag O A OR /y KEUKENS t BADKAMERS BEN ACCESSOIRES T.W.V. SOO,- Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 voor de openingstijden bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl den haag/gpd - De Grondwet beschermt burgers niet goed genoeg tegen snuffelen door politie en justitie. Door nieuwe technieken is het steeds makke lijker te zien wat in een huis ge beurt, zonder naar binnen te hoeven gaan. De wet loopt ach ter op die ontwikkelingen. Dat concluderen rechtsgeleerden van de Universiteit van Tilburg (UvT). In de Grondwet staat nu dat het in principe niet is toege staan een woning zonder toe stemming van de bewoner te betreden. Ook afluisteren mag niet zomaar. Tot voor kort wa ren dikke gordijnen afdoende om ervoor te zorgen dat ande ren niet zonder wettelijke toe stemming in huis kunnen kij ken. Die tijd is voorbij. Huizen en mensen worden steeds 'elektronischer'. Daarmee ver vaagt de grens tussen binnen en buiten. Met nieuwe technie ken zoals infrarood, stralings- meters en draadloze netwerken is het niet nodig om een huis binnen te gaan, om toch te zien wat daar gebeurt en wat ie mand daar doet. Volgens Merel Prinsen en Bert-Jaap Koops is het daarom tijd dat de Grond wet en het Wetboek van Straf vordering worden aangepast. Zij pleiten in het Nederlands Juristenblad voor een 'elektro nisch huisrecht'. De politie maakt nu al gebruik van warmtemeting^ met infra rood om te zien in welke huizen vermoedelijk hennep wordt ge teeld. In plaats van een verbod om zonder toestemming 'bin nen te treden' zou volgens de juristen bijvoorbeeld in de wet kunnen komen dat 'een woning onschendbaar is' en dat men sen het recht hebben om 'on bevangen zichzelf te kunnen zijn in hun woning'. Ook voor van afstand 'snuffelen' zou toe stemming van de rechter-com- missaris vereist moeten zijn. Ook de lichamelijke integriteit die in de Grondwet is vastge legd, dreigt op losse schroeven te komen. De mogelijkheden om als het ware door kleding heen te kijken, worden steeds groter. Omdat het in de toe komst wellicht ook mogelijk is gedachtengolven af te luisteren, lijkt het de onderzoekers ook verstandig om na te denken over wetswijzigingen die men sen daar tegen beschermen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3