Hans van Leeuwen verlangt naar de hei Sim ïoc iel )P Vrijdag 22 april m «I SPORT van het ene naar het andere strafschopgebied Bram Marbus heeft al heimwee naar de geur van het kleedhok Weken van de waarheid breken aan voor trainer en UVS Start 19.30 uur Start verkoop 22 maart HDC982 riflBMfc, bbh ZATERDAG 26 maart 2005 iter van der Hulst De politie van Leiden moet al- 'an t 6^ar voorzichtig denken aan de yQptekst voor een opsporingsbe- ,itijiddelgrote blanke man, 45 ler«nker haar met grijzende sla- ns van Leeuwen, de persoon tie, waarschuwt maar alvast. S in de hoofdklasse blijft, dan rie dagen zoek. Dan ga ik op taan gillen en schreeuwen", coach. Ondenkbaar is het niet IVS, door velen al afgeschre- lan een opmerkelijke serie be- ntaat voor de weken van de id. In dit paasweekeinde kan se hoofdklasser bij winst op irinjent AFC '34 (vanmiddag) en nstlidia (maandag) voor eigen pu- t jsin grote stap zetten richting ns pud. it rri |elofeuwen brengt zijn dagen door je i complex van Rivierduinen: en het psychiatrisch zieken - idegeest. Als bewegingsthera- tobeert hij enige structuur te in het soms chaotische le- zijn cliënten. Hij observeert pporteert aan de hulpverle nen de instelling. Dat alles itzicht te geven op een beter Mentaal een zwaar beroep 'oetbal dat in de avonduren iet weekeinde op het menu dan een fijn toetje opleve- irig seizoen toen alles, op de 1) verloren uitwedstrijd tegen ia, hosanna leek te zijn. Het ride»enschap in de eerste klasse als een automatisme, maar 1 enek voor de trainer van de club tevens de voorbode te 0 eor gevecht tegen overmacht. we4 succesvolle jaargang nage- le stukken op hun plek vie- |t Van Leeuwen dit jaar meer loodgieter die het ene na het nscgat moet dichten. da feek voor de competitie loopt ;itatit een hamstringblessure op. snwedstrijd tegen Westlandia leerde me niet meer. Dan ben et een oplossing bezig voor .ste competitieduel met Kra- pr,g. Raymond Bennekers doet Ire1uel 75 minuten mee en krijgt Pot een achillespees, gevolgd 1 :n kuitkwetsuur en nu is hij ïetbaar door kruisbandbles sure. De Kievit en Bennekers zijn al lebei goed voor tien goals. Dan mis je dus twintig doelpunten, zo reken je. Vrij snel daarna meldde ook Mi chel Jungschlager zich af. Ik heb het idee dat een aantal kwetsuren het gevolg is van trainen op kunstgras. Nu oefenen we weer een keer in de week bij Lugdunum op gras, maar als ik de keuze zou hebben trainen we altijd op een echt veld." Het is het hele seizoen al spitsroe den lopen voor Van Leeuwen. Als hij zichzelf iets moet verwijten dan is het wel dat hij zijn spelers soms on voldoende in bescherming nam. „Voor een blessure staat al snel zes weken, maar dan heb je ze nog niet terug. De jongens wilden helpen, maar misschien deed ik wel eens te vroeg een beroep op hen. Als een speler aangeeft dat hij fit is, wil dat nog niet zeggen dat hij wedstrijdfit is. De situatie was soms zo penibel, dat ik toch oké zei." De Leidse coach bladert nog eens in zijn dikke agenda waarin de karakte ristieken van alle duels staan. Een toonbeeld van onmacht is bladzijde die openslaat. 19 December 2004, het duel met Argon: op het appèl ontbreken De Kievit, Zev Davidson, Raymond Bennekers, Joeri Onder water, Michael de Roode en Kenny van Grootveld. Van Leeuwen snakt naar de winterstop, een maand res pijt waarin de geblesseerden tijd voor herstel krijgen. „Maar bij de hervatting van de competitie op 16 januari tegen AFC zijn alleen som mige namen veranderd, het aantal geblesseerden niet. Dan moet je wel een paar keer slikken. Het is dan ab soluut niet leuk om trainer te zijn." „Zou ik de hele competitie de be schikking hebben gehad over de ploeg die na de tik tegen WSB furo re maakte in de eerste klasse dan staat er wat. Niet goed genoeg voor de topvijf van de hoofdklasse, maar we moeten dan wel mee kunnen doen om de plaatsen zeven tot en met tien. Het resultaat hangt af van de fitheid van de spelers. De vele blessures zorgden voor een groot probleem en dat komt ook omdat je op voorhand al weet dat je met een te smalle selectie de hoofdklasse in gaat." Maar als dat in de zomer al duidelijk is, waarom heeft de Leidse hoofd klasser dan geen maatregelen geno men? „Middelen", zegt Van Leeu wen veelbetekenend. Het geld ont breekt om 'twee tot drie grote vissen die een meerwaarde voor het team UVS - AFC '34 (zaterdag 14.30) —UVS - Westlandia (maandag 14.00) Hans van Leeuwen: „De jongens die ik als assistent van Paul van der Zwaan in het tweede elftal meemaakte, zijn nu dragende spelers in het eerste geworden. Daar kan ik van genieten." Archieffoto: Dick Hogewoning kunnen hebben, binnen te halen'. Het argument klinkt als een repete rende wekker, maar is daarom niet minder waar. „Wellicht waren we dan een rustiger seizoen tegemoet gegaan. Wij moeten nu vooral kijken of we spelers bij tweede- derde- en vierdeklassers weg kunnen halen." Die zoektocht stuit doorgaans op twee problemen. „Je kunt cüe spelers niet meteen de garantie geven dat ze in het eerste team staan en dat wil len ze wel van je horen. Het lijkt er op dat steeds minder voetballers de stap daarom willen maken." De an dere tekortkoming ligt binnen de ei gen organisatie. Het scoutingsappa- raat van UVS is niet hoofdklasse waardig. „We hebben daar te weinig mensen voor. Je moet een groep scouts hebben die, desnoods bij toerbeurt, op zaterdag en zondag de velden afstroopt. Nu gebeurt het in cidenteel: na een tip, of ik sta zelf langs de lijn. Zo loop je wel achter de feiten aan." Dat spelers soms gedane beloften niet nakomen, draagt ook niet bij aan de welwillende pogingen om een selectie te versterken. Zo besloot Erwin Verkuylen na een eerdere toe zegging af te zien van UVS. „Je hebt hem ondertussen wel meegeteld. Ook bij eigen jeugdspelers is het soms afwachten. Krijg ik straks niet een telefoontje dat ze kiezen voor een team waar ze wel meteen in de basis komen. Het wordt steeds moeilijker om die jongens aan je te binden. Als je ze twee jaar rustig kunt houden, ben je al spekkoper. Nu zie je al geregeld dat ze na een paar maanden bij je komen met de vraag: 'trainer ben ik niet eens een keer aan de beurt'." De spelersgroep beseft als geen an der dat er wat moet gebeuren. Niet voor niets stond voor donderdag avond een gesprek op de agenda tussen een delegatie van het eerste team en de technische commissie van UVS. Van Leeuwen slaagde erin om die afspraak over het paasweek einde heen te tillen. Voor de belang rijke duels met AFC '34 en Westlan dia wil hij geen gelazer in de tent. Hij begrijpt dat de spelers ervoor pleiten dat de groep in tact blijft en er versterkingen komen. „Zoals het nu gaat kun je niet strijden voor de prijzen in de hoofdklasse." Maar, waarschuwt hij gelijktijdig. „Er moet wel gericht worden gezocht naar maximaal drie echte versterkingen. De jeugd van UVS moet zicht blijven houden op de selectie." Wordt het een kippenhok dan vreest Van Leeu wen dat de hen met de gouden eie ren wel eens het slachtoffer is. Verandert er niets dan ligt het pla fond van UVS in de (sub) top van de eerste klasse. „Als alles dan op zijn plaats valt, ben je weer een keer aan de beurt voor de hoofdklasse." Van Leeuwen praat uit ervaring. Als spe ler maakte hij het ook allemaal mee. De strofe van Drs. P - 'heen en weer, heen en weer' - klinkt hem al 25 jaar bekend in de oren. „Het lijkt structu reel. Als de middelen er niet zijn, houdt het op. Aan de andere kant is het natuurlijk top om met jonge gas ten te werken. De jongens die ik als assistent van Paul van der Zwaan in het tweede elftal meemaakte, zijn nu dragende spelers in het eerste ge worden. Daar kan ik van genieten. Alleen is het jammer dat je Jeroen Buijs ziet vertrekken vervolgens Da ve de Heiden en na dit seizoen weer Raymond van Es." De jeugd hoefde door alle personele problemen voor de verandering eens niet lang op een kans te wachten. „Als de groep op sterkte is, hebben we redelijk elftal en dan zie je ook de automatismen van vorig seizoen weer terug. De Kievit weet wat Van Es wil en omgekeerd. Daarmee wil ik niets zeggen ten nadele van de jonge jongens, maar ze missen wel die er varing. Nu werden ze ineens tot ba sisspeler gebombardeerd, terwijl je ze liever twintig minuten aan het werk laat proeven als je met 3-0 voor staat. Het is niet goed om jongens als Rick Luiten, Bart Zoet en Joep Schreurs zo te brengen." De snelle aanpassing van de jeugd vervult Van Leeuwen wel met trots. „We verlo ren weliswaar met 2-1 van Argon en 3-2 van Turkiyemspor, maar op dat moment genoot ik van die jongens." Lol die ook als sneeuw voor de zon kan verdwijnen als UVS weer eens een van zijn gebruikelijke offdays heeft. Het is een ongrijpbaar feno meen waar vooral de Leidse ploeg geregeld last van heeft. „Dan winnen we van Tonegido en reizen we bijna hautain af naar DWV, terwijl daar helemaal geen reden voor is. De hele week hamer ik daar dan op en ver volgens word je toch van de mat ge speeld. Je kunt je inderdaad afvragen of dat een structureel probleem is. Toen ik speelde onder Gerard Désar gebeurde het ook. Dan kregen we wel de complimenten voor ons ver zorgde spel, maar pakten we niet de punten." Ligt de oorzaak daarvoor dan niet in de jeugdopleiding? „Misschien zou je kunnen zeggen dat we te weinig winnaars opleiden. De echte over- mijn-lijkmentaliteit ontbreekt soms. Die zie je vaker bij jongens die van Lugdunum en Roodenburg afkom stig zijn dan bij de jongens die in de jeugd bij UVS beginnen. UVS staat te boek als een nette club, misschien dat dat toch een bepaald soort voet ballers aantrekt." Hans van Leeuwen is te nauw ver bonden met UVS om zich daar niet meer druk over te maken, maar ver antwoordelijk is hij binnenkort niet meer. Na jarenlang in de hoofd macht te hebben gespeeld en acht tien seizoenen trainerschap (D-, E-, F-jeugd, zaterdag 1, drie jaar assis tent en een evenlange periode hoofdcoach van zondag 1) gaat hij een jaartje rust tegemoet. „Ik kon blijven, maar na zes seizoenen met dezelfde groep te hebben gewerkt, zei mijn gevoel dat ik moest stop pen. Ik denk dat UVS met Marcel Keizer een prima trainer voor de nieuwe competitie heeft aangesteld. Nieuwe ogen dwingen en dat is niet onbelangrijk. Ik ken alle ins en outs van de spelers, maar daarin schuilt wel het gevaar dat je bedrijfsblind raakt. Doordat ik de voetballers ken, geef ik ze misschien wel eens te veel krediet." De komende weken zijn bepalend voor de wijze waarop Van Leeuwen afscheid neemt. „Het is de dood of de gladiolen. Degraderen we dan trek ik me dat persoonlijk aan. Lukt het om in de hoofdklasse te blijven dan is de ontlading niet te beschrij ven." De hei wordt dan voor even de pleisterplaats van Van Leeuwen. Een geruststelling voor de politie: hij wel van plan het nummer van zijn mo bieltje bij zijn gezin achter te laten. KIDSSPORT ^Bwijk - Een klein onge- ^net grote gevolgen, zo ^^e korte samenvatting tt prille voetballeven van I r Steenvoorden. Het was melijk onbeduidende ilessure - zo n typisch annenkwaaltje - die een metamorfose in gang pe sporttas van de jonge jwijker bevat inmiddels :eepershandschoenen imaar wel de kicksen van Vliegensvlugge en veelbe- 1e spits. jlrie jaar geleden leek toorden zijn lotsbestem- !e hebben gevonden in ielgebied, dat van zijn ei- am wel te verstaan. Hij Bp vanaf zijn zesde de Cams van SJC, de club in Donplaats waar ook zijn als voetballer actief was ir hij terecht kwam via neirurjongetje. „Joost Rick- stuKe voetbalden altijd te lt muurtje achter ons n de Zwanensteeg. De n'n^pelregel was: wie 1 de, gaat op doel." f11teis ook de positie dat hij ,s V;1 van SJC kreeg toebe- ikbeHij kwam onder de lat ct omdat er nu eenmaal d moest staan en er en ,ndere vrijwilligers op- fun^n. Eerst combineerde 'oorden het keepen nog in incidenteel wedstrijd- ia rtroetballer, maar toen hij erviren bleek te zijn in het 605;stoppen, legde hij zich elemaal op toe. Allicht i Noordwijker nu nog geweest, ware het niet op een goede dag - nu rie jaar terug - een bal d op zijn gestrekte duim de, met een forse kneu- gevolg. I epersprobleem dat zo nd, werd binnen het ipgelost. Steenvoordens 1 ploeggenoot Frank Dandy Steenvoorden: „Ik ga gewoon het maximale eruit halen en dan zie ik wel waar het schip strandt." Foto: Taco van der Eb bleek bereid de vacante post in het doel over te nemen en Dandy schoof voor de reste rende weken van het seizoen door naar de voorste linie. Na de zomer kreeg die noodop lossing een permanent karak ter, met instemming van alle partijen. „Ik vond voetballen altijd al leuk, ook toen ik nog keepte", zegt Steenvoorden. „Het scoren ging me ook goed af, dus was er geen reden om het terug te draaien. Helemaal omdat Frank het ook naar zijn zin bleek te hebben als keeper. Het was een goede wissel." Als aanvaller blonk Steenvoor den uit met talrijke treffers en imposante demarrages, zijn handelsmerk. Vanuit SJC Cl maakte de 15-jarige Noordwij ker afgelopen zomer de over stap naar de Al. „Mijn trainer vond dat beter voor mijn ont wikkeling. De BI heb ik over geslagen, al heb ik in het laat ste halfjaar bij de C'tjes al veel meegedaan in dat team." De reuzenstap verliep zonder noemenswaardige problemen. Fysiek kost het hogere niveau hem geen moeite, het was hoogstens even wennen aan nieuwe, oudere ploeggenoten. Sinds een trainingsweek in Zeeland voelt hij zich helemaal onderdeel van de groep, al trekt hij buiten het veld nog vooral op met zijn teammaat jes uit de vroegere Cl. De opmerkelijke progressie van de voormalig keeper bleef niet onopgemerkt in voetbal land. Sinds het begin van dit seizoen maakt Dandy Steen voorden samen met neef Frank deel uit van de districts selectie onder 16 jaar. Ook werkte hij de afgelopen perio de proeftrainingen af bij clubs in het betaalde voetbal. Hij had de mogelijkheid om met ingang van het nieuwe seizoen voor ADO Den Haag en Sparta te gaan voetballen, maar die clubs wimpelde hij af. „Ook vanwege school. Ik sta er niet geweldig voor. Dan is het niet handig om steeds naar Rotter dam te moeten reizen." Eergisteren trainde hij mee bij een derde kandidaat-club: Haarlem. „Daar heb ik zelf op aangedrongen, om een idee te krijgen van hoe het er daar aan toe gaat. Van de club mag ik komen, die zijn al overtuigd door de wedstrijden die ze PROFIEL Naam: Dandy Steenvoorden Geboortedatum: 30 septem ber 1989 Woonplaats: Noordwijk School: Northgo College Club: SJC Positie: spits/vleugelspits Links/rechts: rechtsbenig hebben bekeken." Het zou zijn afscheid beteke nen bij SJC, de club die hem na aan het hart ligt. Steenvoor den voetbalt niet alleen aan de Lageweg, hij geeft er ook trai nen aan de twee hoogste F- teams. Dat sluit aan op zijn beoogde vervolgopleiding: in de richting van sport en on derwijs, mogelijk het CIOS. „Ik vind het leuk om met die jon getjes om te gaan. Ze zijn al fa natiek met hun sport bezig. De trainingen die ik geef zijn tech niek-trainingen, volgens de bekende methode van Wiel Coerver. Er zitten lastige be wegingen tussen, die ik zelf niet eens beheers." Wat verwacht je ook, van ie mand die drie jaar geleden nog leek voorbestemd voor een rol als keeper. Nu ligt Steenvoordes werkterrein aan de overzijde van het veld, rond het vijandelijke doel. De Noordwijker kan slechts gissen naar waar zijn plafond als spits ligt. „Ik ga gewoon het maxi male eruit halen en dan zie ik wel waar het schip strandt." Maarten Dekker 'Kidssport' is een serie over jeugdig sporttalent uit Leiden en omgeving. Heeft u tips of suggesties voor deze rubriek, mail dan naar sport.ld@hdc.nl noordwijk - De zilte zeelucht kan Bram Marbus niet missen. En dus is hij thuis in Noord wijk. De geur van een voetbal kleedkamer is hem al even dier baar. Toch is het zo vertrouwde kleedhok volgend seizoen niet meer zijn thuis. De spits van GA Eagles is hoogstwaarschijnlijk bezig is aan zijn laatste maan den als prof. Volgende maand wordt Marbus 33 jaar. Is hem niet aan te zien, ook niet op het veld. Hij blijft een van de meest waardevolle spelers bij de Eagles. Blessures zijn schaars, trainingen slaat hij zelden over. Zijn heupen lijken soms van hout, maar dat was altijd al zo. „Die soepele stijl heb ik van mezelf', zegt Mar bus met gevoel voor zelfspot. Versleten is het rijzige lichaam dus niet. Marbus is eigenlijk he lemaal fit. Dertien seizoenen profvoetballen hebben nauwe lijks sporen achter gelaten. Op merkelijk voor zo'n type spits. Per wedstrijd komt het lichaam immers net zo vaak in aanra king met de tegenstander als met de bal. „Toch heb ik nooit zware blessures gehad. Een keer moest het mes erin. Toen had ik een vervelend gezwel on der de voet. Verder kon het met een natte spons of een ver bandje af. Natuurlijk krijg je er handigheid in en ontwijk je wel eens een flinke beuk.' Hij denkt het een kwestie van geluk is. 'Mijn broer Cees heeft al een paar keer zijn botten gebro ken." Marbus is een topfitte dertiger, maar zijn contract bij GA Eagles liep af. De nieuwe aanbieding was niet interessant voor de aanvaller. „Dertien jaar geleden in mijn eerste jaar bij Excelsior verdiende ik ook geen drol. Maar nu zit ik wel in een andere situatie. Als ik dit accepteer, ga ik failliet." De scheidslijn tussen de top van de zaterdaghoofdklasse en de middenmoot van de eerste divisie mag steeds dunner wor den, Marbus weet dat het nooit hetzelfde zal zijn. „Die sfeer in de kleedkamer zal ik erg missen als het eenmaal zover is. Je brengt daar per dag een flinke tijd door. Dat is speciaal. Ik ben in de dertig en bij GA Eagles zit ten nu veel jongeren van nau welijks twintig jaar. Maar in de kleedkamer vallen leeftijden weg. Er wordt altijd gelachen en je kunt elkaar alles zeggen." Slachtoffer van voetbalhumor wordt hij niet meer. „De jonge ren bij Go Ahead zijn toch wat rustiger. Bij Sparta flikten het die jonge gasten wel om de on derbroek van Ar on Winter met tijgerbcflsem in te smeren. Tja, als ik ze nu maar niet op een idee breng.' Met vier clubs in dertien seizoe nen is Marbus clubtrouw. Hij heeft het goed gehad. Alleen het avontuur in het buitenland ontbreekt. 'Jaren geleden was het bijna zover, kon ik naar Bradford City in Engeland. Op woensdag zou ik er heen vlie gen, het koffertje stond al klaar. Kreeg ik op dinsdagavond nog telefoon dat Cambuur me niet kwijt wilde voor die prijs. Jam mer, al romantiseer ilc het niet. Voor een speler van het niveau Bram Marbus zal het daar heus niet allemaal goud zijn." De Noordwijker wil graag ver der in het betaald voetbal, maar hij beseft dat de kans dat zich een club meldt niet zo groot is. Intussen heeft vrijwel elke ama teurclub uit de buurt (Marbus: „En daarbuiten.") zich bij hem gemeld. Hij verbaast zich over de professionaliteit van de clubs. „Ze trainen drie keer in de week, ze scouten, ze houden een trainingskamp. Dat was 13 jaar geleden nog niet zo." 1 a A iTïffllïïflWMEfiTllTOl Leiden LPSV Leidsch 'Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 25