REGIO Leuren met een kind Controle op keten 'an kip tot winkel Troebele lentedag •oe /i, he. i a irt zaterdag 26 maart 2005 VRAAG ker eitje mag natuurlijk niet ontbreken bij het paasontbijt. ie het bij de supermarkt koopt, weet niet zeker of het gelegd is door een scharrelende kip. Bij een steekproef trof Wakker ch exemplaren aan met sporen van een legbatterij, terwijl het het doosje om scharreleieren zou gaan. Door de onrust over de verkoopt PAUL VAN GINKEL, bedrijfsleider van de Leidse iroedingswinkel De Zaailing, extra veel biologische eieren. ren vliegen nu zeker weg, zo vlak voor Pasen? we merken zeker dat de vraag stijgt door dat gedoe met 'leieren. Maar onze biologische eieren zijn nog niet op." er volgens Biologica maar 300.000 biologische kippen Nederland, te- r 5,5 scharrel- en m batterijkip- 6 irkopen eieren lis ter Mee uit pelle in Zeeland, die niet genoeg j 1 leveren, dan 1 we nog wat leve- s achter de hand eko-keurmerk iontinu zijn er I es op de hele ke- E naf de producent de winkel. Het iologisch zijn." dat dan in de supermarkten? ïrken ook volgens de normen van SKAL. Maar ik kan niet hoe ze met de producenten omgaan. Misschien is er wel betrouwbare leverancier, weet jij veel." ogisch betekent? kip goed voer krijgt en voldoende ruimte, in plaats van een dan één vierkante meter dat zij deelt met acht soortgenoten. :c or zijn het kwalitatief lekkere eitjes in vergelijking met die kip uit een legbatterij. Als een product de tijd en de ruimte ie het nodig heeft in de natuur, merk je dat aan de smaak. ten ook de actie 'Adopteer een kip'. De animo daarvoor deze regio wel mee. Maar veel mensen die hier zo'n bonne- •n inleveren, zien we een week later terug. Dan zeggen ze: ren waren lekker!' Jeugdbescherming wil minder rapporten schrijven en vaker de gezinnen bezoeken Gezinsvoogden krijgen meer tijd om kinderen uit probleemgezinnen te be geleiden. Minister Donner (Justitie) heeft dat deze week beloofd, toen zo'n negenhonderd medewerkers van de jeugdbescherming naar Amster dam kwamen om te protesteren te gen de extreme werkdruk die zij elke werkdag opnieuw ervaren. Ook werd geprotesteerd tegen de vervolging van de gezinsvoogd van Savanna, het Alphense meisje dat vorig jaar sep tember na een leven vol mishande ling en verwaarlozing de dood vond. Op de dag van de demonstratie kan gezinsvoogd Bianca Katteler van Bu reau Jeugdzorg Zuid-Holland niet aan de actie meedoen. Zij heeft het te druk. 8.15 uur Bianca Katteler (30, relatie, geen kin deren) komt aangescheurd bij het kantoor in Katwijk. „Mooi je bent er al. Even vlug een kop koffie, want we moeten meteen weg. Ik heb een af spraak bij een vader. Een prima pa, niks mis met die man." Zijn kind, een puber, is flink ontspoord geraakt als gevolg van aangeboren gedrags stoornissen. De jongen wordt mo menteel behandeld in een instelling. Omdat de Onder Toezicht Stelling (OTS) verloopt, moeten er rapporten worden geschreven om de recht bank te overtuigen dat de OTS ver lengd dient te worden. Bij een OTS hebben de ouders nog veel te vertel len over hun kind. Elke stap die Bi anca zet, moet ze in overleg met de ouders doen. „Registratie is belang rijk. Elk telefoontje, elk bezoek leg gen we vast in het contactjournaal. Maar het aantal formulieren dat we telkens moeten invullen is schrikba rend. Echt niet normaal." 8.30 uur Op weg naar'de prima pa'. In de auto vertelt Bianca over de kinde ren van een Katwijkse jeugdben de die vorig jaar uit elkaar is ge haald. „Een flink aantal hebben we nu onder onze hoede." Na een hartelijk ontvangst volgt een goed gesprek. Van middag kunnen de papieren de deur uit. „Wij vragen aan, de rechter beslist", legt Bianca op de terugweg uit. „En elke rechter is weer anders. Vraag je bijvoorbeeld een uithuisplaatsing aan, dan zal de één daar sneller in meegaan dan de ander. Je hebt kinderrechters die zich flink laten inpakken door een snik kende moeder met een aar dig babbel tje." jeugdbeschermers werken. Bianca begint haar rapport te tikken. „Ik moet zorgen dat ik niet in de stress raak. Ik ga binnenkort drie weken op vakantie. Dat betekent dat ik alle ad ministratie afgehandeld moet heb ben en alles goed op de rails moet hebben staan. Helaas zijn er altijd wel een paar onverwachte ontwikke lingen. En straks, als ik van vakantie terugkom, puilt mijn postbak weer uit. Je gaat er tussenuit om te ont spannen maar eigenlijk is vakantie één grote stresstoestand. Je kunt za ken niet zomaar overdragen aan een collega. Je bouwt met gezinnen een vertrouwensrelatie op; je kent de bu ren, de familie en de kennissen. Dat is niet voor een paar weken over te doen aan een ander." Bianca probeert een medewerker van de Raad van de Kinderbescher ming te bereiken. „Ik maak me zor gen over een klein jongetje dat, in te genstelling tot zijn oudere broertje, nog niet onder onze toezicht staat. Ergens is dat een raar systeem. Als een kind onder de jeugdbescher ming valt en er wordt een baby in het gezin geboren, is het niet auto matisch zo dat voor de baby ook maatregelen worden genomen. Best frustrerend, want er gaan soms maanden overheen voordat je de rechter zo ver krijgt." Ze maakt zich behoorlijk zorgen over de situatie. „Ik denk niet dat het kereltje geslagen wordt, maar die grens wordt gevaarlijk dicht gena derd. Er speelt een enorme versla vingsproblematiek in dat gezin." Ze wordt van het kasje naar de muur gestuurd. Eindelijk krijgt ze iemand te pakken. „Ik wil informatie over de wachtlijst, hoe lang duurt het nog voordat er actie wordt onderno men." De persoon die daar ant woord op kan geven, is vandaag vrij. „Hier kan ik me toch zo kwaad om maken. Morgen maar weer bellen." Nog even een telefoontje naar een school om te checken of een van haar pupillen wel trouw naar school gaat en Bianca kan weer verder tik ken. „Elk jaar OTS aanvragen voor een kind is voor ons heel belastend. Die papierenrompslomp kost je uren. Bovendien kun je in een jaar tijd weinig doen voor een kind. Meestal moet je maanden wachten, soms zelfs een jaar, eer er plaats is voor een bepaald programma." Als gezinsvoogd fungeer je als de spin in het web. Je zorgt dat de hulp verleners rond het kind en de rest van het gezin aan de gang gaan en houdt de grote lijnen van de ontwik keling van het kind in de gaten. „Als je aan deze baan begint, weet je niet waarvoor je kiest. Ben je een maal ingewerkt dan moet je het al leen doen. Je hebt het zo druk, dat er amper tijd is voor overleg met colle ga's. De afgelopen tijd is in de media een hoop gezegd over gezinsvoog den. Maar mensen hebben eigenlijk geen idee van wat we precies doen. De jeugdbeschermers klagen over de caseload'. Elke OTS of voogdijzaak is procenten waard. Een fulltimer heeft een caseload van 100 procent en dat staat voor gemiddeld twintig kinderen. Bianca en haar collega's scoren volgens de berekeningen van de Belangenvereniging voor Mede werkers in de Jeugdbescherming (BMJ) met 22,2 kinderen per fullti mer boven het gemiddelde. Overi gens spant Jeugdzorg Utrecht de kroon met 27,7 pupillen. „Begin je te begrijpen hoe het komt dat er fouten worden gemaakt? Je hebt van die slapende zaken. Gezin nen die zelf niet aan de bel trek ken. Dan heb je steeds in je ach terhoofd dat je ze weer eens moet opzoeken maar daar komt telkens niets van omdat je bezig bent al- reau Jeugdzorg komen binnen met brood en kaas. Een kwartiertje in de zon met een paar boterhammen en het is tijd om naar Leiden te rijden. In kantoor Leiden vragen andere jeugdbeschermers waarom Bianca vanmorgen niet bij de demonstratie was. „Echt geen tijd." „Nee, wij wel", klinkt het daarop plagend. Een paar collega's doen verslag van de bijeenkomst in Amsterdam. „Don ner bracht eerst het slechte en toen het goede nieuws. Heel slim. Eerst meldde hij dat het OM het onder zoek naar de gezinsvoogd van de overleden peuter Savanna voortzet. Dat leverde hem boegeroep op. Ver volgens beloofde hij dat de werkdruk wordt verlicht. Dus begon iedereen te klappen. De caseload moet omlaag, wordt in kantoor Leiden een paar keer bena drukt. „En we willen minder rappor ten schrijven en vaker de gezinnen bezoeken." Daarnaast moet ook bij andere instellingen flink wat verbe terd worden, vinden de jeugdbe schermers. „De wachtlijsten voor verdere hulp zijn lang. Kun je einde lijk zaken doen met een ouder, stuit je op zes maanden wachttijd. Als je na een halfjaar terugkomt, zeggen ze dat je te laat bent en dat ze geen hulp meer willen. Bianca: „Inder daad, soms is het leuren met kinde ren." Ze kan er soms ook behoorlijk van balen dat ze bij een OTS weinig in strumenten in handen heeft om de ouders te dwingen mee te werken. Ik kan ze een schriftelijke aanwijzing geven. Ze zijn verplicht die op te vol gen. Maar als ze dat niet doen, moet ik eerst weer naar de kinderrechter." Heeft ze de voogdij over een kind, dan heeft ze minder met de ouders te maken. „Je stelt ze wel op de hoogte van de ontwikkelingen. Maar er zijn ook gevallen waarbij je dat opgeeft. Gewoon omdat het de ou ders niks kan schelen." Bianca Katteler: „Het is misschien een afweermechanisme, maar ik probeer niet stil te staan bij wat er allemaal mis kan gaan." Foto: Dick Hogewoning 14.00 uur Keurig op tijd arriveren een pleegou der en een moeder voor de afspraak met Bianca. Over een paar maanden gaat het kind om wie het allemaal draait terug naar de moeder. Stap voor stap wordt die grote verande ring voorbereid. Het is bewonde renswaardig te zien hoe de partijen samenwerken. „In het begin was het heel moeilijk hoor", vertelt Bianca na afloop van het gesprek. „Ze zijn uiteindelijk gaan inzien dat ze alle bei het beste willen voor het kind. En dat het beter is om samen te wer ken." 15.35 uur Terug aan het bureau. Al tikkend, te lefonerend en yoghurt etend meldt Bianca dat ze zo weg moet voor een huisbezoek in Katwijk. Op weg van Leiden naar Katwijk ver telt ze: „Ik was 23 toen ik met dit werk begon. Te jong, zeg ik achteraf. Ik was erg bezig met de vraag of de ouders me wel aardig vonden. Dat heb ik nu helemaal niet meer. Ik ben open, eerlijk en direct naar mijn cli ënten." Moeilijk wordt het wanneer de jeugdbeschermer dingen krijgt ingefluisterd. „Dan hoor ik bijvoor beeld van een politieagent dat er flink wat coke is gevonden bij een gezin waar ik een kind heb zitten. Met die informatie mag ik, vanwege de privacywet, niks doen. Ik kan het ook niet rapporteren, want de ou ders hebben het recht om de dos siers in te zien." Het huisbezoek, bedoelt om de OTS af te sluiten, verloopt totaal anders dan Bianca had gehoopt. De proble men binnen het gezin die aanvanke lijk tot de verleden tijd leken te ho ren, zijn in alle hevigheid weer opge doken. Het wordt een pittig gesprek, waarbij de moeder schreeuwt, huilt en dreigt Bianca uit huis te gooien en de pu berdochter aangeeft dat ze graag naar een pleegge zin wil. Kalm weet I de Bianca het ge sprek de goede kant op te leiden. Dit moet haar enorm veel ener gie kosten. Uitein delijk gaat Bianca weg met de af spraak dat ze snel terugkomt, zodra ze met haar colle ga's heeft overlegd over de verlenging van de OTS. Op weg naar het Katwijkse kantoor zegt Bianca niet veel. Haar gezicht lijkt spitser en ble ker te zijn gewor den. „Ik dacht het te kunnen afslui ten. Ik heb daar over expres met mijn collega's in de teamvergade ring gesproken. Het meisje wil ab soluut niet naar een tehuis. Maar waar vind je een pleeggezin voor een puber? Eigen lijk zoekt ze alleen maar nestwarmte. Ze zegt zelf dat ze geen band voelt met haar ouders." 18.20 urn- Terug in kantoor Katwijk. „Ik tik morgen het ver slag van het laat ste bezoek wel. Ik zit er helemaal doorheen. Waar om ben ik toch zo moe? Dit was een gewone, gemid delde werkdag." Nancy Ubert Vanaf de voorkant van de trein klinkt op eens de toeten een raar laag gejank dat vrijwel onmiddellijk wordt overstemd door het gegier van de remmen. Even later klinkt het vrolijke getingel van een gesloten spoor wegovergang, waarna vanaf de onderkant van de trein een ratelend geluid volgt. Alsof er een paar takken met hoge snelheid tegen de bodem stuiteren. Aan de gezichten van de twaalf inzittenden van coupé 446 van de stoptrein Den Haag Centraal-Zandvoort is te zien dat bij hen collectief en simultaan een loodzware steen op de maag valt. „Getver", mompelt een man, en hij huivert. Het remmen lijkt een eeuwigheid te duren. Pas honderden meters verderop, midden in de Voorhoutse weilanden, staat de trein stil. Twee roodbruine koeien en een kleine hon derd passagiers kijken nieuwsgierig naar de conducteur als hij een inspectieronde om de trein maakt. Een paar minuten later brengt hij via de intercom verslag uit: „Dames en heren, er is bij de spoorwegovergang een ongeluk gebeurd. De trein is in orde, maar met de persoon waar we tegenaan zijn ge botst, gaat het niet zo goed.' Bazen, colleges worden per mobiele tele foon ingeseind dat het wel wat later kan worden. De meeste gesprekken hebben een enigszins gelaten toon. Als iemand al emotie toont, is het medeleven. Ten eerste met die arme ziel die net voor de trein is gesprongen - want de meesten gaan er onmiddellijk vanuit dat het hier om een zelfmoordgeval gaat, en naar later blijkt ook terecht. Maar vooral is er medelijden met de machinist, die machteloos in zijn cabine moest toezien hoe hij iemand te pletter reed. De meeste passagiers maken er zwijgend het beste van. Een enkeling vist een laptopje of een stapel paperassen uit zijn tas en gaat aan het werk. Een meisje begint luid kra kend een zakje gemeen stinkende borrel nootjes leeg te eten, dat ze wegspoelt met twee flesjes Yakult. Al snel loopt een keur aan hulpdiensten langs de trein, allemaal uitgerust in fluores cerende hesjes met prachtige afkortingen. Af en toe hurkt er één en wijst een collega dan iets aan, ergens in het onderstel. De NS laten zich die ochtend van hun beste kant zien. De reizigers worden voortdurend bijgepraat en de conducteur loopt na een half uur zelfs met een speciale NS-man door de trein om vragen te beantwoorden of reizigers gerust te stellen. Een openhartig type trouwens, die conduc teur. „Waarom kunnen we niet gewoon te ruglopen?, vraagt een reizigster. „Er zijn nu mensen bezig om de stoffelijke resten van het slachtoffer te verzameleh, antwoordt de conducteur. „En geloof me, daar wilt u niet bij zijn." Via de intercom komt later komt het ver zoek om niet naar links te kijken omdat daar straks delen van het stoffel^fc over schot worden afgevoerd. Wat voor sommi gen het sein is omdat nu juist wél te doen. „Gadverdamme', klinkt het vol afgrijzen. „Waarom zeggen ze dat dan ook?" roept een jongen. „Dan gaat iedereen toch kijken?" „Nee, hoor", antwoordt de vrouw tegenover hem nuchter. „Het is goed dat ze waarschu wen. Als je wilt kijken, is het je eigen keus." Na anderhalf uur komt de trein langzaam in beweging, om vlak voor station Voorhout weer te stoppen. Plaatselijke brandweerlie den staan op de overweg klaar om de wa gons helemaal schoon te spuiten. Pas rond kwart voor elf, nadat tientallen hulpverle ners in de weer zijn geweest en de reizigers ruim twee uur opgesloten hebben gezeten, kunnen ze naar buiten. De zon schijnt volop en het is heerlijk weer. Maar het blijft een troebele lentedag. Wim Wegman >lvo!""" ssell955, Zaterdag 26 Maart prij d 17801 - Waar zijn toch de grote dagen van het Leids Jeugdparle- jbleven? De vergaderingen tijdens welke de discussies rondom tafel opvlamden? De jongere VVD'ers doen al geruime tijd mee; terwijl ook de PvdA-jeugd, verenigd in „De Nieuwe enige keren geheel verstek heeft laten gaan. Leiden deze zaken beslist geen goede beurt. In andere plaatsen, doen de jongeren met veel meer enthousiasme mee leven! van het onderwerp „Jeugd en Onderwijs", dat gis- aan de orde was, werden de geluiden uit WD- en PvdA-krin- zeer node gemist. Zij toch zouden de oppositie hebben verte- rdigd, waardoor aan het debat wat meer kleur en fleur zou zijn ^1. Het was nu vrij eenzijdig. tjes. 1980, woensdag 26 maart chip. 35 - Automobilisten moeten diep in de geldbuidel tasten, als de run wagen wegsleept. Behalve de boete voor het foutparke- inen zij op no a 200 gulden wegsleepkosten rekenen. De ipregeling wordt in Leiden vanaf 1 april van kracht. :hief Leidsch Dagblad n deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na iN<t: .00 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Jagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON UIT DE ARCHIEVEN s om de eieren ook natuurvriendelijk te verven? ïoet ik even overleggen met mijn zus, die heeft kinderen. Ja, twee manieren. Mooie rode eitjes krijg je met bietenrood. eieren in te pakken in uienschillen worden ze geel." Slappendel foto: ANP/Koen Suyk loordl" Leidsch Dagblad Str®6 ectie: T Klein en H. de Wit umba naj|. jjrectie.hdcuz@hdc nl 3n, S 335 'dredactie: Jan Geert Majoor, |j Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. TTOOR kaat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 ostbus 54,2300 A8 Leiden ktijden van de receptie zijn: pt en met donderdag 16 30 uur 18.30 -12.30 uur ±071-5 356415 jfax 071-5 356 325 thten: overlijden, geboorte, jubilea ipmilieberichten, desgewenst met afbeelding, via www.hdcmedia.nl of ^(familieberichten@nhd.hdcnl. e-mail fax 072-5196696. tel. 072- GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. IEVERKOOP s m.b.t.: 6813661 wed: 023-5150543 !ERVi75-68i 3677 Bilhandel: 071-5 356 300 jeaus kunnen contact opnemen :GA 13636 j Jgratis) '039 v 5196800 Dën I t^n ITT eta|mg (acceptgiro) (alleen aut. ine) Ot17# n/j €216,90 0294 ie ons een machtiging verstrekken Imatisch afschrijven van het LASDItsgeld ontvangen €0,50 korting DO-11 de V )2261 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19