Te veel leerlingen willen naar Leo Kannerschool REGIO Niemand lijkt tevreden over de Van de Valk Boumanweg Bisdom wil kerken afstoten Doldriest, gedrogeerd kwartet met 'baby-uzi' op rooftocht Hobbit-basisscholen in Leiderdorp gaan na de grote vakantie ieder hun eigen weg R3 "letslootdeaP [Ss,rstgeest: twee Hers boerderij uwe naam el langs A4 - Tweeduizend vier- jmeter tapijt, 2900 vier- imeter behang, 120 nieu- Iden en 180 fauteuils. I-hotel aan de Persant eg in Leiderdorp heeft ondige verbouwing on- in die eind deze maand afgerond. De vestiging )ij de heropening ook een e naam: Tulip Inn Leider- 'ervangt AC (voorheen Al- ]orner). Het restaurant anwege de naamsbe- eid wel AC heten. „Die staat in Nederland als lis, daar moet je niets aan leren", aldus manager ierman. zaterdag 26 maart 2005 rers-Deutz' een reünie '<jdt 'gi eest - De reüniecommis- de Gevers-Deutz Ter- 100I meldt dat zaterdag i,l van 13.00 tot 18.00 uur chool aan de Terweeweg Oegstgeest een bijeen- wordt gehouden voor al- leerlingen. Niet van ie- weet de commissie het e achterhalen om éen Jiging te sturen. Voor in- M jen 040-2230088 ofin- reunie.nl. Het is niet de Jing dat de school wordt met vragen over de reü- ook: www.schoolpagi- leentegids Pleidooi voor school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen in de Bollenstreek De Bernardus- of Scheepjeskerk in Hazerswoude-Rijndijk. Foto: Mark Lamers Dagen Scheepjeskerk en Het Anker Hazerswoude geteld telefoonlijst 'x ^jorp - De gemeentegids ^derdorp verschijnt dit een extra bijlage. Naast ruikelijke gegevens van ptselijke overheid en an- Ikale instanties en instel- )Jbevat het informatie- leen complete telefoon- n alle aansluitingen in I* dorp. De gids krijgt de ti- raai Totaal'. 1 Ieest - 'Maatschappelijk Cock Lafeber en de Vos, 'bescherm- m|an het varend erfgoed', beiden een stuk van de boerderij Zwet- ®lsp Oegstgeest kopen. Na deeidene politieke discus- i wat pressie vanuit de Issie ruimte en groen, is jrgemeester en wethou- ilukt een oplossing te Het terrein wordt - heel - in twee stukken 'ge- kelijk had het college 1W de Oegstgeestse La- jaangewezen als kandi- pper. Vanuit de volksver- oordiging klonk toen Jvaardiging door. Zowel ij als Lafeber had een plan 1 gelegd dat paste binnen 'femming van het terrein, gevallen had War- het terrein grenst welis- n Poelgeest maar ligt op |nds grondgebied) geen ren. iplitici vroegen zich af 'n B en W expliciet voor fjj kozen. WD pleitte voor jvereenkomst met de e bieder. Het college ging de onderhandelings- 1 heeft nu voor de aanko- A raadsvergadering een Jjng gepresenteerd: dub- rkoop. is mede-eigenaar van itenhuis dat naast de ij staat. Hij betreurt het typisch Zuid-Hollandse vaartuigen in ijltempo Ln|nen. Daarom wil hij een iche werf bouwen, die itschappelijk doel dient, ruk komt te liggen op listorische bedrijfsvaar- heeft de aanbieding ge- om ongeveer 1.000 vier- te kopen. De reste- bP-000 meter komt dan in i van Lafeber, die van de en&lige varkenshouderij h^rgboerderij wil maken, sl^ngdurig werklozen, cli- van de Rijngeest Groep hefttueel ook schoolkinde- enjnnen werken en leren, oejvordt een plek waar n jfire groepen weer op val". vertelde hij eerder in d<ant. laa door Marieta Kroft RiJNWouDE - Het Bisdom Rot terdam wil zowel de Bernardus - kerk - ook wel Scheepjeskerk genoemd - als Het Anker als rooms-katholieke kerkgelegen heden in Hazerswoude-Rijndijk afstoten. In plaats daarvan zou den de katholieken gebruik kunnen gaan maken van de protestante kerken in Koude kerk aan den Rijn. Dat bevestigt onder meer parochiaan Theo Wesselingh ('Luther') die on langs door het kerkbestuur op de hoogte is gesteld. Vicaris-generaal Verbakei van het bisdom Rotterdam komt op 7 april naar Het Anker om alle parochianen van dc H. Michaël en H. Bernardus te informeren. Zowel het bisdom als het kerk bestuur wil de plannen nog niet nader toelichten, maar zeker is dat de toekomst van beide ker ken die avond centraal staat. Vïce-voorzitter Boelen ontkent dat die avond ook het gebruik van de gereformeerde en de hervormde kerk in Koudekerk ter sprake komt. „Er wordt over gepraat. Maar het onderzoek waarover we een jaar geleden al een persbericht stuurden, is voorlopig nog niet afgerond." Het afstoten van zowel de Ber- narduskerk als Het Anker be vestigt, noch ontkent Boelen. „De vicaris-generaal verstrekt de informatie op 7 april, inclu sief het hoe en waarom. Nu wordt er druk gespeculeerd zonder dat men de achtergrond weet." Volgens Theo Wesselingh is het bisdom van plan eind dit jaar de Scheepjeskerk al te sluiten. Het afstoten van het Anker zou later volgen. Eerst moet er over eenstemming zijn over het ge bruik van de protestante keiken in Koudekerk. Een ander obsta kel is dat de parochie Het Anker deelt met de gemeente Rijn- woude. Een vertrek uit Het An ker zou de parochie op een for se uittreedsom komen te staan. Intussen is het nieuws bij de Stichting Vrienden van de Scheepjeskerk hard aangeko men. De club van betrokken parochianen zet zich al zes jaar in voor het behoud van de dit jaar 150 jaar bestaande kerk in hun buurtschap Groenendijk. Bestuurslid Jan Wesselingh is vooral teleurgesteld in de op stelling van het kerkbestuur. „Die heeft de afgelopen zes jaar nagelaten om in een normale dialoog met ons de mogelijkhe den te verkennen en zo tot een afgewogen besluit te komen", schrijft hij in een persbericht namens de 'Vrienden'. Vorig jaar presenteerden de Vrienden nog een plan voor een multifunctioneel gebruik van de kerk. De uitvoering zou tot een gezonde exploitatie leiden. De stichting zegt nadien niets meer van het kerkbestuur te hebben vernomen. De Vrienden nemen zich voor de komende weken hun stem flink te laten horen. „We bera den ons op de stappen die nog genomen kunnen worden om onze eerste doelstelling alsnog te realiseren: behoud van het gebouw, mede als kerkgelegen heid." door Loman Leefmans oegstgeest/regio - Er moet hoognodig een school komen voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen in de Bollenstreek. Dat bepleit onderwijswethouder Ee- gdeman van Oegstgeest. De in zijn gemeente gevestigde school voor speciaal onderwijs, de Leo Kannerschool, kan het leerlin genaanbod uit de wijde omtrek niet aan, ondanks bestaande ne venvestigingen in Leiden, Leider dorp en Zoetermeer. Een nieuwe schoolpoot in de Bollenstreek brengt wel extra problemen met zich mee. Zo neemt de werkdruk op het be stuur van deze onderwijsinstel ling sterk toe. Het aantal leerlingen van 12 jaar en ouder dat in het regulie re voortgezet onderwijs buiten de boot valt, groeit gestaag. Het gaat hier om kinderen met een psychiatrische stoornis of zeer moeilijk opvoedbare tieners. Die zitten daardoor vaak thuis wat soms schrijnende situaties tot gevolg heeft. De Oegstgeestse Leo Kanner school is gespecialiseerd in on derwijs aan deze jongeren, maar kampt met ruimtegebrek. Het opstarten van dependances loopt niet altijd op rolletjes, mede door regelgeving van de landelijke overheid. Zo ontston den er vorig jaar grote financië le problemen bij de nieuwe ves tiging aan de Leiderdorpse Touwbaan. Die kwamen bo venop een overschrijding van het budget voor de verbouwing van het pand waar de gemeente Leiderdorp schuld aan had. Desondanks pleit Eegdeman voor een nieuwe vestiging in de Duin- en Bollenstreek. „In de eerste plaats omdat een sub stantieel aantal leerlingen uit dat gebied komt en er nog steeds wachtlijsten zijn." Eegdemans bewering wordt ge staafd door een onlangs gepu bliceerd onderzoek. De wet houder heeft inmiddels steun gekregen van burgemeester Polman van Noordwijkerhout die onderwijszaken behartigt in Holland Rijnland, het nieuwe samenwerkingsorgaan van re giogemeenten. Even een nieuwe, zelfstandige school opzetten, is er volgens Eegdeman niet bij. De Voor- houtse Aloysiusstichting bood hulp, maar volgens voorschrif ten van het ministerie van on derwijs mag er per regio maar één onderwijsinstelling zijn die zich op genoemde doelgroep richt. In dit geval is dat dus de Oegstgeestse Leo Kanner school. Eegdeman doet daarom een beroep op zijn collega's uit de Duin- en Bollenstreek bij de realisatie van weer een nieuwe dependance. Niet alleen finan- ciëel, maar vooral op bestuur lijk vlak. „Want het huidige be stuur bestaat uit vrijwilligers die door een nieuwe vestiging en nog meer leerlingen verder on der druk komt te staan." leiderdorp - De twee Hobbit- basisscholen in Leiderdorp gaan onafhankelijk van elkaar verder. De vestiging aan de Klerkenhof blijft Hobbit heten, de school aan het Heelblaad- jespad krijgt een nieuwe naam. Daarnaast wordt op de locatie Klerkenhof met ingang van het nieuwe schooljaar alleen nog klassikaal les gegeven. Daar mee wordt een onderdeel van het zogeheten Jenaplan-onder- wijs, lessen met diverse leef tijdsgroepen door elkaar, afge schaft. Ouders van de leerlin gen zijn afgelopen week van de beide veranderingen op de hoogte gebracht. Aan de wijzigingen liggen vol gens directeur Eric Filemon van Klerkenhof praktische re denen ten grondslag. De twee vestigingen zijn sinds de split sing in 1994 steeds zelfstandi ger geworden en hebben on der meer een aparte ouderraad gekregen. Een logisch gevolg daarvan is de verregaande zelf standigheid ook officieel ma ken. De Hobbit aan het Heel- blaadjespad krijgt daarom een nieuwe naam, zo liet directrice Alewien de Fockert weten. Vol gens haar kunnen ouders, kin deren en leerkrachten ideeën opperen en de keuze wordt 21 juni bekend gemaakt tijdens de traditionele afsluiting van het schooljaar. De 'nieuwe' basisschool in de wijk Voorhof houdt vast aan de principes van het Jenaplan-on- derwijs. Bij de 'oude' Hobbit in Buitenhof vervallen de groeps lessen. Bij deze zogeheten stamgroepen zitten kinderen van groep drie, vier en vijf bij elkaar en vormen leerlingen van groep zes, zeven en acht ook een club. Dat houdt op te bestaan en wordt alleen nog per klas en dus per leeftijdsca tegorie les gegeven. „Door het wisselen van lokaal ontstaat tijdverlies. Verder kan het zo zijn dat leerlingen, in deze tijd van duo-banen, met vier ver schillende leerkrachten te ma ken krijgen. Daarnaast is bij groepsgesprekken gebleken dat als een achtjarige iets ver telt, een zesjarige daar niets aan heeft", aldus Filemon. De directeur realiseert zich dat ondanks de voordelen hij een typisch aspect van het Jena- plan-onderwijs overboord gooit. „Ik moet de ouders er van zien te overtuigen dat het om praktische oplossingen gaat want er is niets tegen Jen- aplan-onderwijs. Andere as pecten zoals weeksluiting, dra ma, muziek en vieringen blij ven." 'Breng het maar weer terug in de oude situatie, want ik woon hier de laatste jaren niet meer met plezier' door Loman Leefmans leiderdorp - Een handtekenin genactie leverde eind jaren ne gentig meer dan honderd krab bels op. De bewoners van de Van de Valk Boumanweg waren het geronk van auto's, motoren en vrachtwagens voor hun deu ren helemaal zat en eisten maatregelen. Nu, bijna vijf jaar na de invoering van eenrich tingsverkeer, blijkt nog nie mand tevreden. Afzichtelijke grauwe bloembakken op het wegdek ontsieren het straat beeld. En het uitzicht is er be paald niet mooier op geworden door de tijdelijke wegafzetting met kunststof blokken bij het kruispunt richting Zijldijk. 'Breng het maar weer terug in de oude situatie, want ik woon hier de laatste jaren niet meer met plezier', zo schrijft een van de bewoners in een ingezonden brief. De populatie van de omstreden straat valt grofweg in twee kam pen uiteen. De ene groep vindt de weg en het 'straatmeubilair' uitgesproken lelijk, maar is des ondanks blij met de afname van het verkeer. De tweede club heeft eveneens geen goed woord over voor de betonnen kisten en wil dat de vijf jaar ou de maatregelen worden terug gedraaid. Tot die laatste club hoort bewo ner Van Bemmelen. „Als ik naar mijn dochter wil, moet ik eerst vijf kilometer omrijden. Wat mij betreft mag het tweerichtings verkeer terugkomen als het vrachtverkeer maar wegblijft. Wat een lelijke bakken. En par keren kunnen we amper." Professor Noach leidde inder tijd het verzet van de omwo nenden. Hij kijkt met gemeng de gevoelens terug. „Ik ben al De Van de Valk Boumanweg met de tijdelijke wegafzetting bij het kruispunt richting Zijldijk. „Die plastic blokken zijn volkomen idioot. Ze zijn niet alleen lelijk, maar ook gevaar lijk." Foto: Hielco Kuipers lang blij dat het verkeer zeker met de helft is afgenomen, maar fraai is de oplossing niet en daarover hebben we regel matig geklaagd", zegt hij. De tijdelijke maatregelen bij het kruispunt met de Zijldijk en La ge Rijndijk zijn een nieuwe doom in het oog. De roodwitte keten van uit de krachten ge groeide legostenen werd ge plaatst vooruitlopend op een definitieve herinrichting van het knooppunt. Die bleek noodzakelijk nadat eind vorig jaar een dodelijk ongeval plaatshad en buurtbewoners klaagden over de onveiligheid. „Die plastic blokken zijn volko men idioot", vervolgt Noach. „Ze zijn niet alleen lelijk, maar ook gevaarlijk. Geparkeerde au to's worden nu geraakt en fiet sers kunnen er niet langs. En doordat de aparte afslag naar Leiden is afgezet, ontstaan op het doorgaande gedeelte enor me files als de brug open staat. Zéér onbevredigend allemaal." Noach heeft zijn beklag bij de gemeente al gedaan. Hij heeft de steun van 'buurman' Neder- pel, enkele huizen verderop. „Het voordeel is dat het rustiger is geworden, maar daar staat tegenover dat je flink moet om rijden en spiegels van gepar keerde auto's sneuvelen door dat de doorgang te smal is. Ik kan me nog herinneren dat aan ons een plan werd voorgelegd met schuine insteekvakken en een wandelpad aan de kant van het water. Het zou allemaal mooier worden, maar het ziet er tot op de dag van vandaag erg kneuterig uit." Bewoner Nijssen was nooit voorstander voor de verkeers- wijzigingen aan de Van de Valk Boumanweg. „Ik heb toen ook niet getekend, als een van de weinigen. Door de maatregelen is de drukte bij ons afgenomen, maar wordt het verkeer nu door de Vronkenlaan geleid; een straat met vier scholen. Ik hecht meer belang aan de veiligheid van de kinderen dan aan de overlast voor ons die toch blijft. Wij slapen aan de voorkant van ons huis en de hoeveelheid la waai is niet afgenqjpen. En is de brug open dan OTitstaat een lange rij. En het boten-seizoen moet nog beginnen." jls de Rue - Met ufby-uzi' onder de riem, yige slok op en onder in- Jan coke en pilletjes was -tal vanuit Voorschoten ïsterdam afgereisd. De ger (36), de Katwijkse oj1 hun twee Voorschoten- t„ panen van 35 en 21 jaar "jlden nog een appeltje te met een oude drugs- jtie. Maar hun actie .het doldrieste kwartet staan: gisteren hoorden de Haagse rechtszaal 1 tegen zich eisen van lacht jaar cel. Ik hadden de vier part ners in crime niet echt een idee wat ze in de hoofdstad wilden gaan doen. De Rijnsburger was van plan verhaal halen bij de Amsterdammer, omdat deze nog een peperduur horloge van de Bollenstreker in zijn bezit had. Bovendien had de Amster dammer, een voormalige drugsconnectie, hem flink laten zitten toen hij vorig jaar in de bak zat, verklaarde de Rijnsbur ger voor de rechter; het was dus tijd voor een goed gesprek. Zijn kompanen had hij meegeno men voor het geval er 'proble men' zouden ontstaan. Op de heenreis stak de 35-jarige Voor schotenaar tot schrik van zijn beschonken metgezellen de uzi uit het raam en joeg een kogel door een verkeersbord heen. Bij de flatwoning van hun be oogde gesprekspartner aange komen, troffen de vier alleen de vrouw des huizes aan. Deze wilde echter niet open doen, waarop de Rijnsburger en de 21-jarige Voorschotenaar met vereende krachten de. deur open beukten. Wat vervolgens gebeurde, was gisteren onderwerp van hevige twist tussen de vier verdachten. Zij putten zichzelf uit om elkaar de zwartepiet toe te spelen. De Rijnsburger hield vol dat hij een gezellig gesprek met de vrouw onderhield, onder het genot van een biertje en een si garet. Dat zijn kameraden on dertussen de flatwoning leeg roofden, was hem geheel ont gaan. De 35-jarige Voorschotenaar benadrukte dat hij alleen een horloge had gepakt, maar ver der niets. De Katwijkse was naar eigen zeggen niet verder gekomen dan de hal van het appartement en de 21-jarige ontkende alles. Wel toonden de verdachten zich eensgezind in hun verba zing over hoe het toch allemaal zo had ver had kunnen komen. Uiteindelijk toog het viertal weer naar Voorschoten, met in de achterbak voor 30.000 euro buit, waaronder sierraden. drugs en een laptop. De 'baby uzi' bleef tijdens de rooftocht in de broekriem van de 35-jarige Voorschotenaar. Die gooide het wapen later in zee. De verdach ten liepen uiteindelijk tegen de lamp toen de Katwijkse spijt kreeg en contact opnam met de politie.. De beroving in Amsterdam was niet het enige waarvoor het stel zich in de rechtszaal moest ver antwoorden. De Katwijkse had bijvoorbeeld de Rijnsburger en de 21-jarige Voorschotenaar aangespoord in een Voorscho- tense woning in te breken, iets wat het duo zich geen twee keer liet zeggen. Ook hielden de Rijnsburger en de 21-jarige zich met regelmaat bezig met het af tuigen en bedreigen van de Kat wijkse, aldus de officier van jus titie. De Katwijkse had met bei de mannen een relatie, al ont dekte de Rijnsburger dat pas tij dens de zitting. Vooral de 21-ja rige had zijn vriendin in een vlaag van jaloezie ernstig toege takeld. Omdat zij geheimzinnig deed. over een brief die de Rijnsburger vanuit de cel had geschreven, sloeg hij haar het ziekenhuis in. „De kans dat zij aan haar verwondingen zou overlijden, was aanwezig", zei de officier streng. De twee verdachten hielden het erop dat ze hun vriendin 'mis schien wel eens een tikje' of 'één, hooguit twee klappen' hadden gegeven. Dat hij in een vlaag van woede een keer de wens had uitgesproken de kat ten van zijn vriendin aan het kruis te nagelen alvorens haar aan het mes te rijgen, ontkende de Rijnsburger ten stelligste. Over twee weken doet de recht bank uitspraak.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15