Nota laat: geld voor klant ECONOMIE Transporteur laat spoor van schulden achter Onderzoek naar fraude met graseieren Huizenprijs blijft stabiel Brussel is positief over fusie Lufthansa-Swiss Defensie werft in twee jaar 15.000 jongeren Haarscherp beeld en perfect gojuid Netwerk valsemunters opgerold Terugkeer van Tarvobrood Toezichthouder energiemarkt wil snel orde in chaos Arabieren kopen Tussauds voor ruim één miljard euro Top Unilever fors beter beloond Digitale TV van KPN Avebe weer irganisatieplan tpELKANAAL - Aardappelzet- concern Avebe gaat op- rtr honderden banen »pen. Het bedrijf heeft op kleine 1300 werknemers enst, maar wil voor augus- slanken tot minder dan medewerkers. Het gaat vierde reorganisatie bin- ie jaar. Avebe wil dat 270 re werknemers vrijwillig eld ruimen. Een deel van groep was al in een vorige agronde de wacht aange- Verder wordt er fors in lanagement gesneden. :ns FNV Bondgenoten val- gedwongen ontslagen, als dat onvoldoende werkne- uit zichzelf weggaan. ssaal vertrek topmensen erdam - Het aantal be svoorzitters dat vorig jaar 1 liet gedwongen is opge- is tot recordhoogte geste- s Jit nog te publiceren on- hek van Booz Allen Hamil- lijkt dat 14,2 procent is ikken. Volgens Schuyt van lanagementadviesbureau het hoogste percentage Bij ruim eenderde hing het k samen met tegenvallen- istaties. Schuyt zei giste- at 18 procent de baan aakte door fusie of over- Het bureau onderzoekt 1995 het verloop bij de ;rootste concerns ter we- n Europa lag het percen- ertrekkers op 16,8. lizineprijzen er omhoog aao - Marktleider Shell de prijs van benzine op- verhoogd. Dinsdag er 1 cent bij en gisteren cent. Hierdoor stijgt de .prijs van een liter euro ood naar 1,305 euro per li- hvel 1 cent onder de te prijs die ooit voor deze stof is betaald. Dat was in er vorig jaar. De prijs van plus werd 1,359 euro. oleasemarkt It gedaald k - De markt voor lease- is afgelopen jaar 0,6 pro- ekrompen tot 777.000 ligen in Nederland, zo e de Vereniging van Ne- dse Autoleasemaat- pijen bekend. In 2003 het leasepark 1,3 pro- De afgevlakte daling is is de VNA te danken aan irzichtige opleving in de mie. Het aantal leasecon- van personenauto's van 517.000 tot 509.000. den wel meer bestelau- least. oenenboete ekeraars Het Duitse kartelbureau in Duitse verzekerings chappijen een boete op totaal 130 miljoen euro. zekeraars worden ervan ht onderling prijsafspra- hebben gemaakt bij het en van bedrijfsverzeke- Volgens het bureau gaat grote ondernemingen anz, AXA en Geding. De vloeit voort uit een on- ik dat in de zomer van rerd begonnen. Onder- s doorzochten toen de |n van verzekeraars. donderdag 24 maart 2005 )-conflict i-personeel kAG - Bij het CAO-overleg bo-personeel (35.000 n) is een conflict ont- Onderwijsbonden vin- voorstellen van de werk- verenigd in de hbo- naanvaardbaar. Voor ig wil de raad hét aantal irugb rengen van 165 uur. Voorts wil de raad aan het recht op 52 va- lagen en 20 compensa- ;n voor werkdagen van 9 hbo-raad stelt voor het spreiden over meer we- Aob zegt dat de salaris- iterk achterlopen bij het sleven. „Als je nu ook irappen in de vrije tijd, iet hbo helemaal een rekkelijke werkgever, en woordvoerder. ks bet r bij zii betaalt ziekte dordrecht/anp - Drie van zijn transportbedrijven gingen al over de kop, de vierde zal waar schijnlijk snel volgen. De Bra bantse ondernemer Sprokholt is bezig een spoor van faillisse menten achter te laten. Dat blijkt uit gegevens van een cu rator en van de Kamer van Koophandel. De CNV Bedrij venbond klaagt inmiddels over grote loonachterstanden. Sprokholt is eigenaar van vier wegvervoerders, Trans Terra, Omega, Koppert en Huigen, zegt curator Aukema van Kop pers. De eerste drie bedrijven zijn inmiddels failliet verklaard en volgens Aukema zal Huigen binnen twee weken ook bank roet zijn. „Het bedrijf ligt stil en de kosten lopen door." Van de andere bedrijven van Sprokholt ging eerder al Van de Graaf s Werktuig- en Constructiebouw failliet. Aukema spreekt van een 'spoor van ellende'. Volgens hem heeft Sprokholt de trucks en het per soneel van Koppert vlak voor het faillissement ondergebracht bij Huigen. De Brabantse on dernemer heeft daarvoor te weinig geld betaald ten nadele van de crediteuren van Kop pert, zegt de curator. Inmiddels zit Huigen dus ook in de problemen. Volgens CNV Bedrijvenbond hebben de 90 werknemers van Huigen al tien weken geen salaris meer ont vangen. De bond wil dat schuldeisers van de wegver voerder het bedrijf failliet laten verklaren zodat de medewer kers sneller uitzicht krijgen op een WW-uitkering. Aukema zegt dat een deel van de werk nemers van Huigen afkomstig is van Koppert. „Zij zijn van de wal in de sloot beland." Finan cieel directeur Klein van Hui gen meldt dat het bedrijf op dit moment in gesprek is met de bonden. Sprokholt was zelf niet bereikbaar voor commentaar. Volgens de CNV Bedrijvenbond madrid - De Spaanse politie heeft een netwerk van valsemunters opgerold, waarbij 27 mensen zijn aan gehouden. Agenten namen een partij eurobiljetten met een totale waarde van 2,5 miljoen euro in beslag. Het gaat om de de grootste zaak van valsemunterij sinds de invoering van de euro in 2002. Bij de arres taties in Madrid, de regio Castile la Mancha en in Catalonië nam de politie ook drukpersen en vuurwa pens in beslag. Foto: EPA apeldoorn/anp - De gemiddel de huizenprijs is in februari ten opzichte van de voorgaande maand minimaal gestegen naar 214.870 euro. Ten opzichte van dezelfde maand van 2004 was er wel een stijging, van 2,4 pro cent. Dat blijkt uit gisteren ge publiceerde cijfers van het Ka daster. De opvallendste veran dering trad op bij de vrijstaande woningen: de gemiddelde koopsom nam met 3,1 procent toe. Het totaal aantal verkochte woningen bedroeg vorige maand 13.964; 21,5 procent meer dan in januari. In vergelij king met februari 2004 bleven de verkopen vrijwel gelijk. Provinciaal waren er in februari wel uitschieters. De gemiddelde koopprijs ging in Overijssel en Zeeland omhoog met respectie velijk 10,6 en 7,9 procent. Ook Groningen, Limburg en Fries land lieten een stijging zien. Flevoland was de grote daler met 6,2 procent. Het aantal verkochte huizen steeg in Zeeland met 47,3 pro cent het meest en in Flevoland het minst met 11,7 procent. Utrecht is met een prijs van ruim 255.000 euro de duurste provincie, gevolgd door Noord- Holland en Noord-Brabant. Met 161.000 euro is Groningen de goedkoopste provincie. amsterdam/anp - Drie grote bakkerijorganisaties willen het ruim 70 jaar oude broodmerk Tarvo nieuw leven inblazen. Het merk wordt overgenomen door Bakkersland, Bake Five en Kamps Quali ty Bakeries (bekend van Bakker Bart) van Meneba, producent van graanproducten. De drie hebben een gezamenlijke onderneming opgericht die met het vernieuwde merk de markt opgaat. Begin apnl wordt het nieuwe Tarvo gelanceerd tijdens de Nationale Food Week in Utrecht. De naam Tarvo is ontstaan uit een samenvoeging van tarwe en Vos, de molenaar die bijna 75 jaar geleden het speci ale moutmeel ontwikkelde waarvan Tarvo wordt gebakken. Tarvo is lichtbruin van kleur, heeft een zachte korst en er zitten geen kor rels of pitjes in. Daarom is het vooral bij kinderen populair. Aaibare muurverf arnhem/gpd - Een muur die aanvoelt als een leren of sue de jasje, of als een tapijtje. In de loop van dit jaar kunnen huiskamers voorzien worden van dit materiaal dankzij een nieuwe vinding van Akzo Nobel. De verf komt op de markt onder de naam Alpha Tacto, maar is alleen be schikbaar voor de professio nele gebruiker. Akzo is ervan overtuigd met de aaibare verf een nieuwe markt te kunnen aanboren. „Want in deze multi-zintuig- lijke maatschappij wordt het gevoel, de touch, steeds be langrijker", weet de Akzo woordvoerder. Akzo Coa tings heeft er in Italië, waar het product is ontwikkeld, 1,5 jaar aan gewerkt. Volgens Akzo wordt Alpha Tacto de komende maanden ook ge- introduceerd in Duitsland en de Benelux. De kosten voor de consument komen uit op 10 tot 12 euro per vierkante meter. Vorig jaar lanceerde Akzo een tijdelijke autoverf die over de originele lak kan worden aangebracht en zon der beschadiging weer kan worden verwijderd. „is de neergang van Huigen be gonnen nadat Sprokholt het be drijf had overgenomen. Het vermoeden bestaat dat Sprok holt verliesgevende activiteiten van Trans Terra bij Huigen heeft ondergebracht". Trans Terra ging vorig jaar failliet. De CNV Bedrijvenbond zegt dat Huigen onder andere schulden heeft uitstaan bij Scania Beers en Vos Logistics. Volgens Van Keulen, directeur financiën van Scania Finance, heeft Huigen zowel schulden bij deze lease maatschappij van Scania als bij garagebedrijf Scania Beers. „Wij beraden ons over te nemen stappen." den haag/gpd - Bij Albert Heijn en enkele regio nale supermarktketens zijn in doosjes waarin duurdere graseieren horen te zitten sporen ge vonden van goedkopere legbatterij-eieren. De ei eren zijn meteen uit de schappen gehaald en er wordt onderzocht of er fraude is gepleegd bij de leverancier (s). Dierenorganisatie Wakker Dier deed de afgelo pen tijd diverse steekproeven en trof op als grasei verkochte eieren sporen aan die doen vermoe den dat de eieren uit een legbatterij komen. Het gaat om sporen van 'draadgaas.' Graseieren zijn duurder omdat er in de productie meer rekening wordt gehouden met milieu en dier en legbatte rij-eieren zijn het goedkoopst omdat de dieren onder minimale omstandigheden zoveel moge lijk eieren produceren. Albert Heijn en Superunie (de inkooporganisatie voor ketens als Hoogvliet, Dekamarkt, Jumbo of Jan Linders) hebben maatrgelen genomen nadat ook uit contra-expertise van het Controle Bureau Pluimvee en Eieren (CPE) bleek dat de graseieren verdachte sporen bevatten. „Wij zijn geschrokken en hebben alle graseieren die mogelijk dezelfde sporen bevatten direct uit de schappen gehaald", aldus een woordvoerster van Albert Heijn gisteren. „Het gaat overigens niet om al onze graseiren, maar alleen een deel met eenzelfde houdbaarheidscode. Voordat we leveranciers beschuldigen van fraude, zijn we de ze zaak nu eerst tot de bodem aan het uitzoeken. De eieren die nu in de winkel liggen zijn via een uitgebreide steekproef gecontroleerd en er zit in de doosjes wat wordt beloofd." Volgens Wakker Dier heeft Superunie al besloten om van een be paalde pluimveehouder geen eieren meer te be trekken. Wakker Dier heeft bij Superunie ook leg batterij-eieren aangetroffen in scharreldoosjes. den haag/gpd-anp - Energiebe drijven moeten klanten die te laat een voorschot- of jaarreke ning ontvangen een financiële vergoeding geven. En bij de nog op te richten Consumentenauto riteit moet een energieloket ko men. Dat zijn de belangrijkste aanbevelingen die de toezicht houder op de energiemarkt, DTe, doet in een rapport dat gisteren is aangeboden aan minister Brinkhorst (economische zaken). Aanleiding voor het rapport is de administratieve chaos bij veel energiebedrijven. Tiendui zenden huishoudens wachten al maanden, en soms meer dan een jaar, op een voorschotnota of een jaarafrekening. Essent, Nuon, Delta, Energiebedrijf- .com krijgen van de toezicht houder de dringende aanbeve ling hun administratie snel op orde te brengen. De sector had de minister al beloofd op 1 april de achterstand met nota's voor klanten die zijn verhuisd, te hebben gehalveerd. Op 1 juli zouden de klachten volledig moeten zijn opgelost. Met de zes grootste leveranciers van stroom en gas heeft DTe bovendien afgesproken dat voor 1 juli ook de switchproble- men zijn opgelost en dat alle klanten voor 1 september een kloppende jaar afrekening heb ben ontvangen. Ook moeten de energiebedrijven de fouten uit hun administraties hebben ge haald. Het blijkt dat een kwart van de problemen is te wijten aan foute registratie van klan tengegevens. De toezichthouder gaat de prestaties van de energiebedrij ven op administratief gebied periodiek meten en bekend maken. Branchevereniging EnergieNed heeft daarmee in gestemd. Uit het onderzoek blijkt dat het percentage onte vreden klanten bij Nuon en Es- sent hoog is. Beide bedrijven hebben onlangs beloofd gedu peerden een cadeau- of boe- kenbon te willen geven ter compensatie. Ook nieuwkomer Energiebedrijf.com laat veel steken vallen. Van de nieuwko mers komt alleen Greenchoice er goed van af. Eneco, de klein ste van de grote drie, doet het goed en kent nauwelijks achter standen. Minister Brinkhorst vindt de prestaties van een aantal bedrij ven 'ronduit onder de maat', schreef hij gisteren aan de Tweede Kamer. Hij blijft wel bij zijn mening dat er van 'chaos' op de energiemarkt geen sprake is. De D66-bewindsman had vorig jaar gezegd te zullen aftre den als de liberalisering van de energiemarkt voor consumen ten zou leiden tot chaos. De Consumentenbond zegt er geen vertrouwen meer in te hebben en vindt dat bedrijven die hun zaken op 1 juli niet op orde hebben, hun klanten een genoegdoening moeten bieden in de vorm van een korting van een maand op de nieuwe reke ning. Bij de Consumentenbond komen al maanden klachten binnen over hoge rekeningen, dubbele nota's en te laat ver stuurde eindafrekeningen. samensmelting geen invloed heeft op de prestaties van de Duitse luchtvaartmaatschappij, zo meldde het gisteren. Het operationele resultaat blijft in 2005 op hetzelfde niveau als vo rig jaar, waarbij eenmalige overnamekosten (101 miljoen euro) zijn inbegrepen. Lufthan sa schat de totale schulden van Swiss op 380 miljoen euro. De overname van de aandelen Swiss zal gefaseerd plaatsvin den om te kunnen voldoen aan de eisen van de mededingings autoriteiten en om de landings rechten veilig te stellen. Eerder heeft Lufthansa al toege zegd bij een overname de naam van het Zwitserse bedrijf te handhaven. Ook houden de Duitsers het netwerk van lijn- vluchten in Zwitserland in stand. Lufthansa is ook van plan de 17 langeafstandsvluch- ten van Swiss overeind te hou den. Het is niet voor het eerst dat de twee partijen toenadering tot elkaar zoeken. De eerste maal was in 2003. Swiss wilde toen liever samenwerken met British Airways, maar ook die poging liep op niets uit. washington/anp - De ovema- me van de Zwitserse luchtvaart maatschappij Swiss door het Duitse Lufthansa zal bij de Eu ropese autoriteiten vermoede lijk niet op bezwaren stuiten. Eurocommissaris Barrot (trans port) is op voorhand positief omdat er geen sprake is van een monopolie. Barrot reageerde op de aankon diging dat de overname van Swiss door de Duitse concur rent doorgaat. Directies en aan deelhouders van beide lucht vaartmaatschappijen werden het daar dinsdag over eens. Met de overname is een bedrag ge moeid dat kan oplopen tot 310 miljoen euro. De uiteindelijke overnameprijs hangt af van de aandelenkoers van Lufthansa. Eerder deze maand kondigde Lufthansa al de overname van Swiss aan. Directies en aan deelhouders moesten hun goedkeuring nog geven. Luft hansa verwacht dat de overna me vanaf 2008 ongeveer 165 miljoen euro per jaar aan syn- ergievoordelen gaat opleveren. Swiss maakte vorig jaar voor het eerst winst. Lufthansa gaat er van uit dat de Madame Tussaud op de Dam in Amsterdam. Foto: GPD/Phil Nijhuis rotterdam/anp - De prijzen slag in de supermarkten heeft vorig jaar niet tot lagere belo ningen voor de Unilever-top geleid. In totaal kregen de be stuurders bijna 10 miljoen euro meer uitgekeerd dan in 2003. Dat gebeurde ondanks stagne rende resultaten bij A-merken als Knorr, Ola en Omo. Grootverdiender was scheidend bestuurder Niall FitzGerald. Hij kreeg als gouden handdruk 1,8 miljoen euro mee. Samen met al zijn andere bedrijfsinkom- sten kwam zijn beloning uit op ruim 5,5 miljoen euro tegen 2,1 miljoen een jaar eerder. Antony Burgmans, die onlangs een stapje terugdeed ten gunste van Patrick Cescau, ontving vo rig jaar bijna 2,6 miljoen euro tegen 1,8 miljoen in 2003. Dat blijkt uit het jaarverslag van Unilever, dat het voedings- en wasmiddelenconcern vandaag naar buiten bracht. Het verschil zit vooral in de uitbetaling van een prestatiebonus van 730.000 euro voor in het verleden be haalde resultaten. De nieuwe topman Cescau wordt ook riant beloond. De Fransman kreeg vorig jaar 3,9 miljoen euro. Daar zat ook een optiewinst van 1,6 miljoen euro in verwerkt. Verder kreeg hij een bonus voor de lange ter mijn van 456.000 euro. In 2003 verdiende Cescau 1,39 miljoen euro. In totaal betaalde Unile ver zijn bestuurders ruim 21 miljoen euro uit tegen 11,5 mil joen euro in 2003. Overigens zijn grote schommelingen bij Unilever niet vreemd. In 2002 kregen de bestuurders al 20,35 miljoen euro. amsterdam/anp Tussauds Group, bekend van de wassen beelden en andere toeristenat tracties, is overgenomen door een investeringsmaatschappij die in handen is van het emi raat Dubai. De Arabieren willen zich daarmee meer profileren als een toeristentrekker met het oog op de opdrogende olie-in komsten in de toekomst. Met de overname is 800 miljoen pond sterling (1,15 miljard eu ro) gemoeid, zo maakte Tus sauds gisteren bekend. De was senbeeldenmusea, waaronder dat in Amsterdam, waren sinds 1998 eigendom van het Britse Charterhouse Capital Partners. De nieuwe eigenaar, het door olie-inkomsten gevulde over- heidsfonds Dubai International Capital, is een bekende interna tionale investeerder. In januari werd Dubai bijvoorbeeld in een klap de op twee na grootste aandeelhouder van de Duits- Amerikaanse autofabrikant DaimlerChrysler door voor 1 miljard dollar aandelen te ko pen. Het emiraat is in oktober 2003 begonnen met de bouw van een enorm pretpark van 180 miljoen vierkante meter in het Midden-Oosten, waarvan de eerste fase volgend jaar moet zijn afgerond. Dubai hoopt met 'Dubailand' over vijf jaar vijf tien miljoen toeristen te verwel komen. Tussauds is de afgelopen jaren is onder de leiding van Charter- house hard gegroeid. Zo kwa men er wassenbeeldenmusea in New York, Las Vegas en Hong Kong bij. Daarnaast in vesteerde de onderneming in pretparken in Duitsland en Groot-Brittannië. Tussauds zegt onder de nieuwe eigenaar ver der te kunnen uitbreiden. Charterhouse kocht Tussauds in 1998, voor 352 miljoen pond van het Britse mediaconcern Pearson, bekend van de zaken krant Financial Times en de Penguin-boeken. (advertentie) ii - De 1300 werknemers Idvervoerder Brinks krij- de eerste twee jaar dat zij n hun volledige loon (taalt. Dat staat in de I CAO voor het bedrijf, b minister De Geus (soci- En) zetten de bonden e onder andere de ver van de WAO-uitkering Spel. De vakbonden vin- iter dat werknemers ebben op een goede uit- Indien zij actief meewer- i hun herstel. In de CAO ir afgesproken dat de lo- 1 april en 1 januari met 1,7 procent stijgen. Ver- t een eindejaarsuitkering rocent. De toeslagen terdagwerk vervallen. den haag/gpd - Het ministerie van defensie gaat de komende twee jaar ieder jaar 7500 jonge ren werven voor een leerwerk- plek. Het is de bedoeling dat zij bij een van de krijgsmachtonder delen een baan voor vier jaar krijgen, waarbij ook een oplei ding is inbegrepen. Het ministrie van defensie werkt hiervoor sa men met de Task Force Jeugd- werkloosheid(TFJ) en de CWI's (arbeidsbureaus). Staatssecretaris Van der Knaap en de Boer(TFJ) ondertekenden daarvoor gisteren een conve nant samen met CWI-topman De Groot. De Boer toonde zich zeer ingenomen met de samen werking met defensie, waar door hij in een klap zijn doel stelling voor dit jaar (15.000 ba nen voor jongeren extra) voor de helft binnen haalt. „En dat is hard nodig", verklaarde hij. „Want de economie mag dan aantrekken, in de vacatures merk ik het nog niet." De Boer ondervindt dat hij aan merkelijk meer moeite moet doen dan vorig jaar om met zijn werkgroep vacatures, leerwerk plaatsen en stageplaatsen in de wacht te slepen bij overheid en bedrijfsleven. Vorig jaar over trof hij de doelstelling (7000 jeugdplaatsen) om te eindigen op 8000. Volgens staatssecretaris Van der Knaap zijn de jongeren van harte welkom bij defensie. „Wj zitten in een dubbelslag. Aan de ene kant worden er meer dan 11.000 functies geschrapt. De fensie wordt een heel andere organisatie: volledig expeditio nair, over de hele wereld. Daar heb je jonge mensen voor no dig." Defensie gaat er van uit dat het personeelsbeleid de komende jaren gericht zal zijn op 'in stroom en doorstroom'. Jonge mensen komen binnen, combi neren gedurende een beperkt aantal jaren werk en studie, en verlaten - met ondersteuning vanuit defensie - de krijgsmacht met extra kwalificaties die hen een goede start op de gewone arbeidsmarkt moeten geven. In dat kader venvacht defensie ook dat het jongeren-project na twee jaar een vrijwel perma nent vervolg zal krijgen. Het CWI is van plan jonge werkzoe kenden actief te gaan wijzen op een 'legerbaan': „Niet als eind bestemming, maar als een hele goede start van een loopbaan," aldus De Groot. Er zijn op het ogenblik ongeveer 100.000 jon ge werklozen, van wie 55.000 zich hebben ingeschreven bij het CWI. Eenvoudig aan te sluiten Startpakket (antenne en digitale ontvanger) nu vanaf 39,95 Prijzen zijn inclusief BTW Kijk voor de voorwaarden en het dekkinqsqebied Zonder Digitale TV van KPN 1499,- Primafoon' Business Center altijd dichtbij

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9