Conflict in Libanon laait op na aanslag BUITENLAND Zoon Annan krijgt 300.000 dollar 'smeergeld' Sfeer in Kirgizië grimmiger EU zoekt toch weer toenadering Kroatië Rechtbank VS weigert herziening zaak-Schiavo In beweging Cheney erkent tekortschieten beleid van VS Srebrenica-verdachte in Den Haag Leger Irak doodt bij actie tientallen rebellen s Rainier het infuus te carlo - Prins Rainier van aco wordt kunstmatig be id. Hij heeft ademhalings lemen als gevolg van een nfectie, die verder wordt mpliceerd door hart- en iroblemen. Volgens een ren uitgegeven bulletin is N estand van de 81-jarige rch stabiel. Hij werd dins- igenomen op de afdeling ;ieve zorg van het zieken- Monaco waar hij al twee wordt verpleegd. Zijn ideren zijn bij hem. |ien Charles en nilla getuigen - Prins Charles en Ca- 'arker Bowles hebben een zoon als getuige bij irgerlijk huwelijk. Prins de oudste zoon van larles en zijn eerste Diana, en Tom Parker uit het huwelijk van la met Andrew Parker hebben hier mee inge- Ook de broers en zus e Charles zijn aanwezig bij Itrekking van het burger- iwelijk. Voor de ceremo- het gemeentehuis van sor heeft het paar onge- lertig gasten uitgenodigd. estaties van -verdachten io - De Spaanse en Franse e hebben gisteren bij een ïenlijk optreden in het n van Frankrijk twee leden e Baskische terreurgroep pgepakt. Onder de arres- is een leider van de mili- ak van de separatistische jing, José Segurola Quere- r lij werd opgepakt in Lan- jan, vlakbij de stad Tar- 4de Pyreneeën. Zijn vrien- ren Itxaso Saldua Iriberri aangehouden op verden- ran lidmaatschap van de jteide waren in het bezit mdvuurwapens en valse c teitsbewijzen. lomaat gepakt partij drugs De Bulgaarse politie sen Mongoolse diplomaat lakt wegens smokkel van De man had een partij !0 kilo amfetaminetablet- zijn dienstwagen. De i vaarde van de amfetami- ordt geschat op 1,1 mil- uro. De diplomaat uit )lië geniet onschend- Tjeid en moest weer snel in vrijgelaten. De arresta- aakten deel uit van een inderzoek naar de smok- synthetische drugs via ije naar Turkije en het in-Oosten. slag met bom tus in Zweden iolm - Een groep die zich 1 intifada' noemt heeft de J woordelijkheid opgeëist I e aanslag met een brand- I p de auto van een Rus- iplomaat in Stockholm, gen stond voor de Russi- mbassade geparkeerd, e was een protest tegen ssische optreden in Tsje- aldus Global intifada in klaring aan een aantal ie media. ■w onderzoek Berlusconi Justitie in Milaan is 5 leuw gerechtelijk onder- lar de Italiaanse premier :oni begonnen. Hij ipnieuw verdacht van jing. De premier annex ycoon wordt ervan ver- sn Britse advocaat te betaald of opdracht te hebben gegeven zo- e raadsman meineed :gen, aldus de Italiaanse Berlusconi ontkent alles mt het pure fantasie. »tse kerk:Ja io-priester Homoseksualiteit >innen de Episcopale aanse) Kerk in Schotland iletsel om priester te i. Dat heeft het college schoppen bekend ge- Bovendien meldde het dat geestelijken soms op verzoeken om rela- homostellen te zege- ït is de eerste keer dat de episcopalen (onderdeel wereldwijde Anglicaanse jn positie ten aanzien noseksualiteit publiek gemaakt. en bij explosie iTexas 'N - Een explosie op het pan een olieraffinaderij In de Amerikaanse staat feeft gisteren aan zeker insen het leven gekost. J Amerikaanse media fexplosie plaats in Texas jca 50 kilometer ten [ten van Houston. Het lewonden beloopt zeker [het getroffen complex ongeveer 2000 mensen. donderdag 24 maart 2005 Oppositie ziet invloed van Syrië beiroet-jounie/anp - Een zware bomaanslag in een winkelcen trum in de stad Jounie heeft gis teren het conflict in Libanon ver scherpt. Bij de aanslag kwamen zeker drie mensen om het leven. De christelijke oppositie wees di rect met de beschuldigende vinger naar de Libanese veilig heidsdienst, die wordt gesteund door buurland Syrië. ,,Het is duidelijk voor iedereen dat de veiligheidsdiensten en hun collaborateurs verantwoor delijk zijn voor het terroriseren van het volk, dat verenigd ach ter de eisen van de oppositie staat." Die verklaring kwam van de oppositie. Leiders daarvan zeiden dat de recente bomaan slagen bedoeld zijn om de sta biliteit in het land te ondermij nen. Door de aanslag kwamen twee Indiase gastarbeiders om het leven. De identiteit van het der de slachtoffer is nog niet be kend. De bom ontplofte in de nacht van dinsdag op woens dag in het overwegend christe lijke Jounie, ten noorden van Beiroet. Het dodental zou bij een explosie overdag veel hoger zijn geweest. In Libanon is het al weken on rustig door de moord op de po pulaire oud-premier Rafik al- Hariri. Die kwam op 14 februari om door een bomaanslag in Beiroet. De moord leidde tot de val van de pro-Syrische rege ring van premier Omar Karami en versterkte de roep om het vertrek van de circa 15.000 Syri sche militairen in Libanon. Veel Libanezen denken dat Sy- atlanta/anp - Het Hof van Be roep in de Amerikaanse staat Georgia heeft het verzoek van de ouders van comapatiënte Terri Schiavo om haar zaak te heroverwegen, van de hand ge wezen. Dat heeft een recht bankfunctionaris gisteren ge- Psychische nood na dood kind De dood van een kind jonger dan achttien jaar zorgt niet alleen voor veel verdriet, maar bij twee op de drie ou ders ook voor ernstige psy chische klachten die tot zie kenhuisopname kunnen lei den. Dat concluderen we tenschappers die meer dan een miljoen Deense ouders hebben gevolgd. De resulta ten van het onderzoek staan in het medische tijdschrift New England Journal of Me dicine van deze week. De wetenschappers kwamen er verder achter dat vrouwen vaker mentale problemen krijgen dan mannen en dat het tot vijf jaar na de dood van zoon of dochter kan du ren voordat het risico goed deels is geweken. tikrit/anp-afp - Bij een aanval op een vermeend trainings kamp van Irakese rebellen zijn gisteren 85 opstandelingen ge dood. Amerikaanse troepen verleenden steun aan de actie. Het gaat om de grootste Ameri- kaans-Iraakse aanval sinds de verkiezingen van 30 januari. Het trainingskamp lag nabij een meer, 110 kilometer ten noor den van de hoofdstad Bagdad. Een Amerikaanse militaire woordvoerder in Tikrit beves tigde de operatie, maar kon niets zeggen over het aantal slachtoffers. Volgens hem was een aanzienlijk aantal rebellen aanwezig. Sommige opstande lingen hadden een buitenlands paspoort, zei hij. Volgens een Irakese militair gaat het om Al gerijnen, Marokkanen, Saudiërs en Syriërs. Daarnaast zouden voormalige militairen van Sad dam Hussein in het kamp trai- washington/anp - Kojo Annan, de zoon van VN-secretaris-generaal Kofi Annan, heeft ten minste 300.000 dollar ontvan gen van zijn oude werkgever Cotecna, het Zwitserse bedrijf dat betrokken was bij het VN-olie-voor-voedselprogramma voor Irak. Dat heeft de Financial Times gisteren gemeld. Volgens de Britse krant, dat samen met de Italiaanse krant II Sole 24 Ore onder zoek heeft gedaan, is het bedrag twee keer zo hoog dan tot nu toe bekend was. De betalingen zouden via een geheime rekening zijn gegaan. In ruil zou Kojo Annan Cotecna aan een lucratief con tract voor het VN-hulpprogramma heb ben geholpen. Met het programma mocht Irak van december 1996 tot no vember 2003 uit de opbrengst van de ex port van olie voedsel en medicijnen voor de Iraakse bevolking aanschaffen. Het bewind van Saddam Hussein stak voor miljarden in eigen zak. Ook buitenland se functionarissen, onder wie VN-mede- werkers, zouden steekpenningen heb ben ontvangen. Kojo Annan werkte voor Cotecna in Nigeria tot december 1997. Hij werd teruggehaald als consultant. Cotecna heeft ontkend dat Kojo toegang heeft verschaft tot zijn vader en zo het bedrijf aan het contract voor het VN- hulpprogramma heeft geholpen. Maar uit het onderzoek van de Italiaanse en Britse zakenkranten blijkt dat hoge func tionarissen van Cotecna meerdere ma len een ontmoeting hebben gehad met de VN-baas. Een onafhankelijke VN- commissie onder leiding van Paul Volc- ker doet sinds vorig jaar onderzoek naar het schandaal rond het olie-voor-voed- selprogramma. De commissie heeft ook de rol van Kojo onderzocht. Het rapport daarover wordt waarschijnlijk volgende week dinsdag gepubliceerd. rië achter de aanslag op hun voormalige regeringsleider zat. Beiroet is al weken het toneel van massale protesten tegen de Syrische aanwezigheid in het land. De pro-Syrische beweging Hezbollah kreeg echter ook herhaaldelijk vele tienduizen den mensen op de been om te betogen tegen het vertrek van de Syriërs. Syrië heeft sinds 1976 militairen in het buurland. Die werden gestuurd om een einde te ma ken aan een slepende burger oorlog. Volgens Damascus en de pro-Syrische regering in Li banon zou een te snel vertrek van de Syrische troepen tot nieuwe ongeregeldheden kun nen leiden in het verdeelde land. Onder zware internationale druk beloofde de Syrische pre sident Bashir al-Assad vorige maand een volledige aftocht van zijn leger. Tot dusver heeft hij geen definitief tijdschema ingediend voor die terugtrek king. Met name de Verenigde Staten en de Europese Unie vinden dat die moet zijn vol tooid voordat de Libanezen in mei een nieuw parlement kie zen. VN-secretaris-generaal Kofi An nan liet gisteren weten dat de Verenigde Naties wellicht de moord op Hariri nader onder zoeken. Dat zei hij in een rede voor de Arabische top in Al giers. Annan zei spoedig een rapport te verwachten van de VN-onderzoeksmissie die na de moord naar Beiroet werd ge stuurd. Naar aanleiding daar van zal hij beslissen of aanvul lend onderzoek nodig is. zegd. Een meervoudige kamer van hetzelfde hof besloot eer der dat Schiavo niet meer kunstmatig hoeft te worden ge voed. Haar ouders wilden dat het voltallige hof in Atlanta zich nog eens over de zaak zou bui gen. Daartoe was het echter niet verplicht. De zaak zal nu worden voorge legd aan het Hooggerechtshof in Washington, aldus advoca ten van de ouders. De kans dat dit hof in de Amerikaanse hoofdstad de zaak ontvankelijk verklaard, wordt evenwel klein geacht. Een snelle uitspraak van het Hof van Beroep in Atlanta was nodig, omdat de vrouw zonder kunstmatige voeding binnen enkele dagen zal sterven. De vrouw krijgt al sinds vorige week vrijdag geen water en voedsel meer toegediend, nadat een lagere rechter in de staat Florida had besloten de voed- selsonde te verwijderen. Van de drie rechters van het hof in At lanta waren twee tegen hervat ting van de voeding. Schiavo verkeert al bijna vijftien jaar in coma na een hartstil stand. Haar echtgenoot wilde dat de voeding wordt stopgezet. Haar ouders willen hun dochter in leven houden. Volgens hen rea geert ze nog steeds op prikkels en hopen ze daarom nog steeds op beterschap. Nanjing - Inwoners van de Chinese stad Nanjing oefenen de bewegingsleer Tai Chi voor het Olympisch Centrum in de stad. Ruim 12.000 in woners namen deel aan de bijeenkomst in de open lucht De massale beweging markeerde het aftellen naar de tiende Nationale Spelen, die in oktober in Nanjing worden gehouden. Foto: Reuters washington/anp - De Ameri kaanse regering heeft in de eer ste ambtstermijn van president Bush onvoldoende gedaan om de internationale vijandigheid tegen de VS te keren. Vooral in Arabische landen en in mos limnaties was dat 'een zeer zwak onderdeel van ons arse naal', zo erkende vice-president Dick Cheney gisteren in een in terview met The Washington Post. Volgens de plaatsvervanger van Bush zal Washington de ko mende jaren 'de publieke di plomatie' gaan verbeteren. „Als je op de lange termijn succesvol wilt zijn in de strijd tegen terro risme en in het bevorderen van de democratie" in de Arabische wereld dan zal wat Cheney be treft het imago van zijn land verbeterd moeten worden. Cheney, die geldt als een havik in het Amerikaanse landsbe stuur, denkt dat president Bush al eerste goede stappen heeft gezet door vertrouwelingen naar voren te schuiven voor be langrijke internationale posten. Cheney wees onder onder an deren op John Bolton en Paul Wolfowitz, die zijn voorgedra gen als respectievelijk VN-am- bassadeur en als hoogste baas van de Wereldbank. Het was overigens vooral Che ney zelf die achter de schermen heeft gepleit voor de voor drachten van Bolton en Wolfo witz. Beiden staan bekend als neoconservatieve hardliners die het conflict niet uit de weg gaan. Politiek commentatoren hebben de afgelopen weken in de VS dan ook hun twijfels uit gesproken of Bush met mannen als Bolton en Wolfowitz rap een better imago in het buitenland zal krijgen. Die twijfel geldt ook de rol van het ministerie van buitenlandse zaken. In de eerste termijn van Bush was Colin Powell daar mi nister. Hij gold als relatief be houdend en als iemand die in het kritische buitenland nog wel een potje kon breken. Nu zwaait Condoleezza Rice er de scepter, een vrouw die dichter bij Bush en Cheney staat dan Powell ooit deed. Bovendien krijgt zij versterking van Karen Hughes, een goede vriendin en adviseur van Bush, die houdt van een rechtlijnige aanpak. Generaal Zvornik-brigade vrijwillig naar Tribunaal ningen hebben verzorgd. Ongeveer 240 leden van het le Politie Commando Bataljon van het ministerie van binnenland se zaken voerde de aanval uit, aldus luitenant-kolonel Hus sein. Toen de troepen het kamp naderden, werden zij bescho ten. Daardoor kwam een aantal commando's om. Hierop be sloot het Amerikaanse leger versterking te sturen en de luchtmacht in te schakelen. In het noorden van Irak hebben Irakese veiligheidstroepen dins dag en gisteren meer dan tach tig vermeende militanten opge pakt. Bij een actie, ten noord westen van de onrustige stad Mosul, nam het leger zeventig verdachten in een keer gevan gen. Daarbij werd een groot aantal automatische wapens en raketgranaten in beslag geno- brussel/anp - De Europese Unie gaat contact opnemen met Kroatië om te controleren in hoeverre Zagreb samenwerkt met het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Vorige week be sloten de Europese ministers van buitenlandse zaken nog om voorlopig niet met Kroatië te praten over EU-lidmaatschap, omdat het land onvoldoende coöperatief zou zijn met het tri bunaal. De EU eist onvoor waardelijke medewerking met het tribunaal en uiüevering van de oorlogsmisdaden verdachte generaal Gotovina als voor waarde voor het begin van on derhandelingen over EU-lid- maatschap. De Duitse bondskanselier Schroder benadrukte gisteren dat de EU-leiders op geen en kele manier hun ministers van buitenlandse zaken willen af vallen, die vorige week de deur voor Kroatië voorlopig gesloten hielden. De top van Europese regeringsleiders besloot giste ren een werkgroep op te richten bestaande uit eurocommissaris Rehn (uitbreiding) en de drie EU-lidstaten die nu en de ko mende tijd EU-voorzitter zijn: Luxemburg, Groot-Brittannië en Oostenrijk. Volgens minister Bot van bui tenlandse zaken zullen zij nog deze maand in Luxemburg overleggen met de Kroatische regering-Sanader. Bot zegt dat de werkgroep, die er komt op verzoek van de Kroatische buurlanden Italië, Oostenrijk en Hongarije, niet betekent dat de EU zich minder streng opstelt richting Zagreb. „De besluiten van de ministers van buitenlandse zaken staan onverminderd overeind", aldus de minister. „Het gaat er echter ook om Kroatië niet in het luchtledige te laten en hen niet het idee te geven: we laten jullie bungelen. Het is nog steeds om ze bedoeling Kroatië te laten beginnen met onderhandelin gen over lidmaatschap. Kroatië zegt echter: 'We doen alles voor de uitlevering van Gotovina'. Wij willen via die werkgroep nu wel eens zien wat dat 'alles' is." den haag/anp - Srebrenica-ver- dachte Vinko Pandurevic heeft zich gisteren vrijwillig bij het Joegoslavië-Tribunaal gemeld en is ingesloten in het VN-cel lencomplex op het terrein van de Scheveningse strafgevange nis. Dat heeft de persafdeling van het VN-hof bevestigd. De aan klagers van het VN-hof houden hem verantwoordelijk voor ern stige misdaden begaan na de val van de enclave Srebrenica in juli 1995. Ze hebben de gewezen com mandant van de Zvornik-briga de genocide, misdaden tegen de menselijkheid en oorlogs misdaden ten laste gelegd. On dergeschikten van de gedaagde speelden een grote rol in de executie van meer dan 7000 moslimmannen na de val van Srebrenica. Wanneer hij voor het eerst voor een rechter van het tribunaal wordt voorgeleid, moet volgens de persafdeling nog worden vastgesteld. De aanklacht tegen Pandurevic stamt uit oktober 1999 maar werd in december 2001 ge openbaard. Zijn naam was toe gevoegd aan de aanklacht tegen generaal Krstic die inmiddels een straf uitzit van 35 jaar in een Britse cel. De luitenant-ko lonel van weleer, Pandurevic, gaf zich zondag over aan de Servische autoriteiten in Bel grado. Hij wilde woensdag in Belgrado op het vliegveld voor vertek naar Den Haag geen uit spraken doen tegen de pers. Van 12 december 1992 tot no vember 1996 was Pandurevic commandant van de Zvomik- Brigade van het Bosnisch-Servi- sche Drina-Korps. De Zvomik- Brigade speelde een sleutelrol bij de verovering van Srebreni ca in juli 1995 en de daarop vol gende massamoord op duizen den moslimmannen en -jon gens. In juni 1997 kreeg hij pro motie tot generaal-majoor. Nieuwe minister dreigt met inzetten van leger Berlusconi: Del Ponte 'linkse' rechter De Italiaanse premier Berlusconi heeft tijdens de Europese top in Brussel binnenskamers een persoonlijke aanval gelanceerd op de openbare aanklager van het Joegoslavië -tribunaal, Carla del Ponte. Volgens Berlusconi maakt Del Ponte deel uit van een 'samenzwering' van 'linkse rechters'. Veel reactie kreeg hij niet; de meeste regeringsleiders keken tijdens de tirade recht voor zich uit of maakten een studie van het plafond. Vorig jaar ver gastte de Italiaanse premier een groep Europese journalisten in Rome op een scheldkanonnade van tien minuten op 'linkse' rechters in het algemeen. Tijdens een besloten vergadering van Europese regeringsleiders is zo n incident nooit eerder voorge komen. biskek/anp - De sfeer in Kirgizië wordt met de dag grimmiger. De nieuw benoemde minister van binnenlandse zaken Does- jebajev sloot gisteren niet lan ger uit dat het leger geweld zal gebruiken om een einde te ma ken aan de massale betogingen. President Akajev stelde Doesje- bajev aan, nadat hij minister Soebambekov had ontslagen. Hij gaf daarvoor geen reden op. Doesjebajev geldt als een verte genwoordiger van de harde lijn. Hij was tot gisteren hoofd van de politie in de hoofdstad Bisj- kek. „De wet geeft ons alle rechten om de orde te herstel len", zei hij tijdens zijn eerste optreden. „We kunnen geweld gebruiken." Akajev verving ook zijn procureur-generaal. De oppositie voert in het zui den van het land al dagen actie tegen de uitslag van de parle mentsverkiezingen. Die werden op 27 februari en 13 maart in twee rondes gehouden. De op positie beschuldigt de regering van stembusfraude. Ook inter nationale waarnemers hebben fraude en omkoping gemeld. Dinsdag sloot Akajev het ge bruik van geweld om de beto gingen te stoppen nog uit. Wel üet hij weten niet te zullen zwichten voor de oppositie. Die heeft de zuidelijke steden Osh en Dzalal-Abad inmiddels ste vig in handen. Duizenden de monstranten hebben daar overheidsgebouwen bezet en de politie verjaagd. De oppositie eist dat de verkie zingsuitslag ongeldig wordt ver klaard en dat Akajev aftreedt. De president verklaarde dins dag dat de verkiezingsuitslag rechtsgeldig is. Hij werd daarin gesteund door de centrale kies commissie. Akajev beschuldig de de oppositie van een poging tot staatsgreep. Hij verwees daarbij ook naar de machtswis selingen in Georgië en Oekra- ine. Akajev is al aan de macht sinds de onafhankelijkheid van de voormalige sovjetrepubliek, veertien jaar geleden. Na de verkiezingen zijn de meeste parlementszetels in handen van partijen die loyaal zijn aan de president. De oppositie is nau welijks meer vertegenwoordigd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7