Donner: Extra geld voor gezinsvoogd BINNENLAND 2 Den Haag negeerde bewust signalen over 'fouteJan Campert O. demonstreert waarschuwingsschot TIJDELIJK VOORDEEL TOT €1.275,- Buurman (42) vermoord om geluidsoverlast r Ni KIA RIO TIJDELIJK VANAF 9.495,- Meer tijd voor probleemgezinnen (advertentie) Sdhoven van 'J timen verlost ioven - De Explosieven imingsdienst EOD heeft en zonder problemen in aanbouw zijnde Eindho- ve wijk Meerhoven enkele nn nen uit de Tweede We- o urlog geruimd. Het on- m elijk maken van een ex- f, een Engelse vijfhon- londer. was gecompli- Cl Die bom had een chemi- -ertraging, waardoor het )0) tiel instabiel was. Dit ge- jk explosief is ter plaatse tploffing gebracht. De an- f lommen zijn overge- tnaar de vliegbasis Gilze en en worden later op zee tploffing gebracht. instructeur it er op los e - Tijdens een rijles in Ie aan den IJssel heeft een ïend automobilist al ken- maakt met agressie in het ir. De 27-jarige rij-instruc- ieelde een klap uit met onkbalknuppel toen een p ige man hem aansprak op gedrag van de leerling. De lenaar trok daarbij een faarop de instructeur een lalknuppel uit de leswa- e' ilcte en uithaalde. De Ca- aar liep een hersen- ij ding op. 0 irand steken res was stoer' echt - De twee leerlingen !t Stedelijk Dalton Ly- in Dordrecht die maan- ithaar van hun docente vf ld staken, hebben dat :hijnlijk niet bewust ge- y„Het is een duister ge- jssen bewust iemands brand steken en stoer- rij. We houden het op het aldus adjunct-direc- ,Cové. De twee meisjes a( en 14 jaar oud hebben agen in de politiecel ge- n Gisteren werden ze voor- aan de rechter-commis- lun 56-jarige lerares - ewoon weer les. „Ze is rlijk geschrokken, maar is Ie dag weer aan het werk Ik denk dat de klap nog zei Cové. KUNSTJE donderdag 24 maart 2005 den haag/gpd - Burgemeester en wethouders van Den Haag wisten al in 1950 dat het oor logsverleden van schrijver Jan Campert ter discussie stond. Maar ze zagen daarin geen reden tot naamswijziging van de drie jaar eer der opgerichte Jan Campertstichting. Dat blijkt uit tot voor kort geheime stukken uit het Haags Gemeentearchief. De kwestie werd in dertijd verzwegen voor de gemeenteraad. Zomer 1950 had A. van der Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie het bestuur van de Jan Campertstichting al inge licht over geruchten en feiten rond Campert. Het bestuur wendde zich daarop tot de ge meente, oprichter en financier van de stich ting. Van der Leeuw had in zijn vorige functie bij de Commissie van Perszuivering het een en ander vernomen over Campert. Die infor matie legde hij vast in een rapport. De bezwa rende feiten waren dat Campert bij persbu reau ANP had gesolliciteerd nadat de joden daar waren ontslagen, dat hij propaganda boekjes van de Duitse Wehrmacht had ver taald, dat hij het tijdschrift van de Kultuurka mer De Schouw had vormgegeven en dat hij joden voor geld de Nederlands-Belgische grens had overgebracht terwijl hij wist dat ze in België gearresteerd zouden worden. B. en W. kregen dat rapport van het ministe rie van onderwijs, kunsten en wetenschappen onder voorwaarde dat het strikt geheim zou blijven. Daarom werd de raad ook niet inge licht. B. en W. vonden naamsverandering niet gewenst, blijkt uit een 'zeer geheim' memo randum van 31 oktober 1950. Ten eerste zou daarvoor een grondiger onderzoek nodig zijn, want alleen die vertalingen stonden echt vast. Maar een nader onderzoek bracht het risico met zich mee dat de zaak openbaar werd en 'eenmaal openbaar, wordt deze aangelegen heid een hoogst pijnlijke in den lande'. Daar bij overwogen burgemeester Schokking en zijn wethouders dat Campert met zijn gedicht De achttien doden 'een verzetsprikkel en "een stimulans' had gegeven aan het Nederlandse volk 'die moeilijk zijn te overschatten'. „Jan Campert leeft in de harten van ontelbare Nederlanders, die voor hun vaderland op kwamen en het ware niet verantwoord deze symbolische figuur in de geest van onze land genoten te verbrijzelen door de openbaarma king van beschuldigingen, die niet volledig onderzocht en niet berecht zijn en waartegen de overledene zich niet meer kan verdedi gen." In het concept stond nog 'heldenfi guur', maar dat vonden B en W kennelijk te ver gaan. De kwestie is nu boven tafel ge bracht door onderzoek in opdracht van het huidige gemeentebestuur naar de naamge ving van de Jan Campertstichting. Archivaris C. Noordam doet daarvan over twee maan den verslag. De stichting is in 1947 opgericht ter bevordering van 'blijvende herdenking aan de strijd der Nederlandse letterkundigen in de jarenl940- 1945'. Volgens Campert-bio- graaf Hans Renders had oud-verzetsstrijder A. van der Leeuw al voor de oprichting van de stichting en de naamkeuze, zijn informatie over Campert geméld. In het nu opgedoken materiaal wordt daar niet naar verwezen. amsterdam/gpd - Een psy- chotische man (21) bekogelde zijn buurman in Amsterdam met stenen en stak hem op straat dood. Hij kon niet lan ger tegen het lawaai dat het 42-jarige slachtoffer zou pro duceren. Justitie eiste gisteren tbs, zonder gevangenisstraf. Toen hij vrijdagavond 30 juli zijn buurman binnen hoorde komen, stapte hij de gang op en gooide hij een steen naar hem. Hij had in zijn woning twee stenen en een mes klaar gelegd. De mannen renden vervolgens de straat op. De verdachte stak zijn buurman vijftien keer. Aanklager Dop Kruimel stelde dat hier sprake is van moord. De verdachte had de stenen en het mes immers klaargelegd. Maar omdat hij ontoereke ningsvatbaar is verklaard, eiste zij enkel tbs met dwangverple ging en geen gevangenisstraf. Advocaat Louis de Leon hield de rechters voor dat de man al eind 2002 terecht kwam bij de crisisdienst en dat toen werd vastgesteld dat hij psychotisch was. „Het probleem is onvol doende opgepakt en geculmi neerd tot wat nu is gebeurd." De Leon vond tbs met dwang verpleging een 'brug te ver'. Uitspraak 5 april. GRATIS AIRCO Zoek niet verder en laat u verrassen door de sportieve Kia Rio. Hij is namelijk niet alleen ontzettend ruim, compleet en veelzijdig, tijdelijk is hij ook nog eens zeer voordelig geprijsd! De Kia Rio 1.3 RS Visto is er bijvoorbeeld al voor de speciale actieprijs van 9.495,- of 9.995,- (vijfdeurs)! Leaseprijs vanaf €329,-/mnd*. Ook de Rio 1.5 LS Ice is een aanbieding waar u niet omheen kunt. Hij is standaard voorzien van o.a. ABS, EBD (elektronische remkracht- verdeler), elektrisch bedienbare ramen voor en achter, elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels, bestuurders- en passagiersairbag, centrale portiervergrendeling met afstandsbediening, achterklepspoiler (vijfdeurs) én heeft eveneens GRATIS airco. En dat vanaf slechts €12.995,-. Uw voordeel: maar liefst 1.275,-! arnhem/anp - Marinier Eric O. heeft gisteren in de rechtszaal in Arnhem gedemonstreerd hoe hij op 27 december 2003 in Irak twee waarschuwingsschoten heeft ge lost. O. kreeg daarvoor zijn eigen, ongeladen, Diemaco automatische geweer. O. voerde de demonstratie uit op verzoek van zijn raadsman G.J. Knoops. Hij had aan het begin van de eerste zittingsdag van het hoger beroep geweigerd om vragen van advocaat-generaal J. Wiarda te be antwoorden. Ook Wiarda wilde een demonstratie van de twee waar schuwingsschoten. Staand voor het gerechtshof toonde O. woensdag hoe hij zijn wapen pakte en omhoog hield om een op dringerige groep Irakezen te laten zien dat ze niet verder moesten lo pen. Vervolgens schoot hij zijn eer ste waarschuwingsschot schuin in de lucht. Volgens O. liep de groep Irakezen toch door. Daarop keek hij door zijn vizier naar de groep en richtte daarna zijn wapen links voor de groep en vuurde zijn twee de waarschuwingsschot in de grond, met de bedoeling dat er modder zou opspatten. O. sprak voor het hof zijn verbazing uit over het feit dat hij voor de de monstratie zijn eigen wapen aange reikt kreeg. Volgens O. kon de ma rechaussee hem de afgelopen vijf tien maanden niet vertellen waar dit wapen was. „Ik zal ze doorgeven waar het is", aldus de sergeant-ma joor. Tijdens de ondervraging van het hof over het schietincident bena- Beeld van het begin van het hoger beroep voor het hof in Arnhem gisteren tegen de vrijspraak van marinier Eric O. Foto: ANP/Robin Utrecht drukte O. dat er op die bewuste dag sprake was van een dreigende situ atie en dat hij op basis van zijn er varing een juiste keuze heeft ge maakt. „De veiligheid van mijn mensen stond voorop. Ik heb een tussenweg gekozen en daarom een schot in de grond gelost." Het OM verdenkt O. ervan dat hij met het lossen van het schot de ge- weldsinstructies voor Nederlandse militairen in Irak heeft overtreden. Door het schot is volgens het OM een Irakees gedood. De rechtbank sprak O. eerder vrij, na een eis van zes maanden voor- waardelijke militaire detentie en een taakstraf van 240 uur. Het OM is hiertegen in beroep gegaan. De opdracht die het bataljon van O. had, was een van de weg geraakte oplegger te bergen. Irakezen waren op het konvooi afgekomen om het te plunderen. O: „Wij hadden de opdracht de container te bergen, ongeacht de inhoud daarvan, al hadden er schoenveters ingezeten. Ik had een duidelijke opdracht en die wilde ik uitvoeren. In andere missies is er altijd nog de mogelijk heid om die plek op dat moment te verlaten. Hier was dat geen optie." amsterdam/anp - Gezins voogden krijgen meer tijd om kinderen uit probleem gezinnen te begeleiden. Mi nister Donner (Justitie) heeft dat tijdens een protestbij eenkomst gisteren in Am sterdam gezegd. Experimen ten met projecten om de kwaliteit van het werk van gezinsvoogden te verbete ren zijn succesvol gebleken. Maar het kabinet verklaarde geen geld te hebben om die experimenten in het hele land door te voeren. Voor negenhonderd mede werkers uit de jeugdbe scherming kwam Donner op dat standpunt terug. De minister zegde toe bij zijn collega Zalm (Financiën) aan te kloppen om enige miljoenen voor de gezins voogden los te krijgen. Donner wil volgende maand met provinciebe stuurders overleggen om de plannen uit te werken. De Belangenvereniging voor medewerkers in de jeugdbescherming hield een protestbijeenkomst naar aanleiding van het ge rechtelijk onderzoek tegen de gezinsvoogd die verant woordelijk was voor de zorg van de peuter Savanna uit Alphen aan den Rijn. Het driejarige meisje kwam vo rig jaar september om het leven nadat zij was uitge hongerd en ernstig mishan deld door haar moeder en stiefvader. Gezinsvoogden zijn woe dend over de mogelijke ver volging van hun collega. Zij vinden dat zij veantwoorde- lijk worden gesteld voor de slechte kwaliteit van de jeugdzorg. Donner werd in Amsterdam herhaaldelijk uitgejoeld door de demon stranten. Nadat hij bekend maakte geld te willen inves teren in het voogdijwerk, kreeg hij ook bijval. Volgens Donner moeten de gezinsvoogden werken aan een cultuuromslag. Hij vindt dat het voogdijwerk zorgvuldiger en professio neler moet. De bewinds man vindt het terecht dat het openbaar ministerie een onderzoek instelt als het er op lijkt dat een ge zinsvoogd ernstige fouten heeft gemaakt. De voogd van Savanna greep niet in terwijl het leven van het meisje door de mishande ling gevaar liep. Op het dak van het RAI Congrescentrum, waar de protestbijeenkomst plaats vond, hield de organisatie Fathers 4 Justice een tegen- demonstratie. De mannen, verkleed als Superman en Zorro, vroegen aandacht voor de situatie van vaders die na een scheiding hun kinderen niet meer mogen zien. De organisatie wil een uitbreiding van het strafon derzoek naar het manage ment en de werkmethoden van Bureau Jeugdzorg en de Raad voor de Kinderbe scherming. ZOEK NIET VERDER De Kia Rio is leverbaar met een zuinige 1.3- ofteen krachtige 1.5 16V-benzine-motor. Of als automaat (alleen in combinatie met de 1.5 16V). Welke Kia Rio u ook kiest, u profiteert altijd van een aantrekkelijk voordeel. Ga maar snel kijken bij uw Kia-dealer! Meer informatie vindt u op www.kia.nl |CIA TOTAALGARANTIE: 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR LAKGARANTIE LEVENSLANGE INTERNATIONALE WEGENHULPGARANTIE ALPHEN A/D RIJN Kia Center Fase, Curieweg 11, 0172-474933 LEIDERDORP Automobielbedrijf Oudshoorn, Touwbaan 5, 071-5410141 NOORDWIJKERHOUT Autobedrijf Kleverlaan, Gieterij 2, 0252-373724 The Power to Surprise Verkoopprijs is inclusief BTW/BPM, exclusief metallic lak, kosten rijklaar maken, leges en verwijderingsbijdrage. Getoond model kan afwijken van standaarduitvoeringen. Actie loopt t/m 31 maart 2005. Het gemiddeld brandstofverbruik varieert van 6,7/100 km -11 op 14,9 km tot 8,31/100 km -11 op 12,1 km. CO2 uitstoot: van 158 g/km tot 196 g/km. Leasetarieven op basis van 48 maanden en 20.000 km per jaar Full Operational Lease.Tarieven zijn exclusief BTW en brandstof en omvatten: reparatie, onderhoud en banden, houderschapsbelasting, all-risk verzekering, inzittenden verzekering, vervangend vervoer. Onder voorbehoud van kredietacceptatie. SE&O. Vraag uw dealer naar alle voorwaarden. Wijzigingen en drukfouten voorbehouden E-mail: info@kia.nl. Kijk voor meer informatie en dealeradressen op www.kia.nl of bel 0347 - 324 300 V

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5