Justitie eist zeven jaar tegen Samir 10% BINNENLAND 1 De Graaf had niets meer om handen Merendeel specialisten: Beatrix op wachtlijst i: Oogappel D66 als voetnoot historie in 'Dwangbehandeling patiënten' Sanders voordeel 10-daagse korting Jaarlijks minimaal 50 meisjes besneden 24 uur per dag geopend www.oaseslaapkamers.nl Advocaat bepleit vrijspraak Gedetineerden willen gratie Nieuwsgierige aapjes Onderzoek onbekende risico's hartinfarct INTERNATIONALE PRIJSSTUNT! en extra geld nderopvang cht - Minister De Geus van ale zaken trekt voorlopig extra geld uit voor de kin- ing. Dat heeft de be- ian gisteren in Utrecht tijdens een bijeenkomst [B-Nederland. De Geus erop dat werkgevers- en •mersorganisaties zelf bij linet vorig jaar hebben [rongen hen de kinder- ig in CAO's te laten rege- verzekerden ppen niet over idam - Het merendeel mensen stapt niet over rf een andere zorgverzeke- I Alle reclame ten spijt, zijn l aar weinig mensen afgelo- 5 maanden 'gehopt' naar een - ire zorgverzekeraar. Vol- Ijaar, als de nieuwe zorg- ekeringswet wordt inge- m d, zal dat nog minder zijn. stelt Achmea Zorg, met 1 2,9 miljoen klanten de tste zorgverzekeraar van Hand. litie vindt oo kilo drugs ibeek - De politie heeft (kilo hasj gevonden in een j in het dorp Tollebeek (ge- nte Noordoostpolder). Bij 0 ote drugs vondst zijn twee aen uit Urk aangehouden, olitie spoorde de partij hasj seen tip van de Franse jus- Volgens Justitie ligt de 1 twaarde van de partij tus- Ie 30 en 60 miljoen euro. •rtbanen worden eds veiliger j erdam - Kartbanen ver- i iken steeds minder onge il. In de periode 1999 tot I et 2003 moesten jaarlijks ddeld 990 karters met dvoor behandeling naar iekenhuis. Van 1998 tot en i I001 was dat elk jaar nog i aldus Consument en Vei- i id gisteren. te Nederlandse le zeebeving iaag - Het aantal Neder- e slachtoffers van de zee- i ig in Azië is gestegen naar tn Brits identificatieteam gisteren op Sri Lanka on- e overledenen een Neder- r geïdentificeerd. Nog ai rorden zo'n tien Nederlan- rermist die ten tijde van iving in het rampgebied n. Van ongeveer vijf Ne- oders is niet bekend of zij n waren. r cel voor iputerkraker rag - Mensen die opzet - een computer of compu- iteem binnendringen, krij- oortaan een jaar gevange- af. Stelen ze informatie, unnen ze maximaal vier Ie cel in. Dat staat in wets- tellen die minister Donner tie) gisteren naar de Twee- mer heeft gestuurd. Met orstellen hoopt Donner lutercriminaliteit harder kunnen pakken. donderdag 24 maart 2005 ;ere bijdrage rschappen i)K - Huiseigenaren gaan toekomst meer belasting aan de waterschappen, als de hervormings- van de Unie van Wa- doorgaan. De or atie heeft gisteren in een aan staatssecretaris h van verkeer en water- voor de hervor- van de waterschapsbelas- 1. Huiseigenaren zien hun ag licht stijgen, terwijl ërs wat minder gaan beta- x-fans van nd verdacht idam - Feyenoord-sup- denken dat Ajax-hooli- le branden, gistermorgen 'oetbalkantines van SC oord en FC Boszoom in dam, op hun geweten De branden braken icht jaar na de dood van Picornie uit. De Ajax-fan om het leven bij een af- iken veldslag tussen aan- van Ajax en Feyenoord weiland bij Beverwijk. Bij 'enoord, naast de Kuip, ie het jeugdhonk af. irgering kost banen - Bij de 43 regionale (ROC's) 1 juli 3.000 van de arbeidsplaatsen op de Dat komt door de nieuwe ering. De cursussen or waren door de ge- bij de instellingen on- racht, maar worden nu nerhand weggetrokken ït ministerie van justitie j voorbeeld ambassades den haag/gpd - Hij probeert nog beminnelijk te glimlachen, maar innerlijk kookt hij van woede. Als Thom de Graaf zijn aftreden als vice-premier en minister van bestuurlijke ver nieuwing bekend maakt, weet hij dat zijn naam voortaan niet meer zal zijn dan een voetnoot in de geschiedenis. En dat ter wijl hij er van overtuigd was dat hij degene zou zijn die na veer tig jaar eindelijk de D66-idealen zou verwezenlijken. Zijn carrière begon zo veelbelo vend. Thom de Graaf (47 in middels) kwam in 1994 over van het ministerie van binnen landse zaken waar hij directeur politie was. Hij gold vrijwel di rect als een van de oogappels van D66-godfather Hans van Mierlo. Hij was beschaafd, kun dig, oogde goed. Zijn ster rees snel binnen de fractie. Na een jaar werd hij vice-voorzitter van de befaamde commissie-Van Traa, die de opsporingsmetho den van de politie onderzocht. Drie jaar later werd hij al frac tievoorzitter. Aan hem de taak de verkiezingsnederlaag te doen vergeten die zijn partij in 1998 leed. Dat lukte hem niet. In de voor alle Paarse partijen (PvdA, WD en D66) dramatisch verlopen verkiezingen van 2002 halveer de het aantal zetels van D66 van 14 naar 7. Hij legde het af tegen de veel mediageniekere Pim Fortuyn. De Graaf mocht evenwel aanblijven en voerde oppositie tegen het eerste kabi net Balkenende. Bij de volgen de verkiezingen verloor D66 weer een zetel. Hierop droeg De Graaf het stokje over aan Boris Dittrich. Toen D66 daarna gevraagd werd deel te nemen aan het ka binet Balkenende-2, was De Graaf vóór. Maar wel onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat D66 een aantal belangrijke wensen kon verwezenlijken. Daaronder: de gekozen burge meester en een nieuw kiesstel sel. Getergd bekende hij gister avond dat er van de voorwaar den waaronder hij instemde met kabinetsdeelname niets meer over is. De schuld legt hij vooral bij anderen, een karak tertrek die hij ook al had toen hij nog fractievoorzitter was. En ook nu vindt De Graaf zich het slachtoffer van machinaties. Hij haalt uit naar de PvdA. En hij haalt uit naar coalitiegenoot WD, die hem onvoldoende steunde om nog zinnig door te kunnen gaan als minister. De Graaf wilde het kiesstelsel veilig stellen, maar WD-leider Van Aartsen weigerde medewerking. Dat het D66 zelf was die de af gelopen weken het kiesstelsel minder belangrijk maakte door het in de onderhandelingen met CDA en WD te willen in ruilen voor een zekere komst van de gekozen burgemeester, daaraan gaat De Graaf gemaks halve voorbij. door Paul Koopman en Hans van Soest den haag - „Ik zou me zeer on gemakkelijk hebben gevoeld wanneer ik was aangebleven. Wanneer ik had moeten zeggen: hallo, ik ben Thom de Graaf, mi nister van bestuurlijke vernieu wing en overigens heb ik niets te melden." Al van meet af aan moest Thom de Graaf strijden tegen het beeld dat hij als minister van spek en bonen tot het kabinet Balkenende-II was toegetreden. Speciaal om D66 bij de formatie te gerieven, was de nieuwe por tefeuille 'bestuurlijke vernieu wing' in het leven geroepen. Wat moest men zich daar nu bij voorstellen? Twee jaar later bleek alle scep sis over De Graafs portefeuille werkelijkheid te worden: er was voor hem niets meer te halen, zo gaf hij gisteravond toe. „Ik kon niet meer geloofwaardig opereren nadat de komst van de gekozen burgemeester werd geblokkeerd door de Eerste Ka mer en daarna bleek dat er in de coalitie onvoldoende bereid heid was om dat andere be langrijke punt voor D66 wel vei lig te stellen: het kiesstelsel." De Graaf had zich met goede moed aan het werk gezet. Hij regelde een bus om zijn geko zen burgemeester aan de man te brengen. Hij ondernam een dappere poging om de overheid te moderniseren. De Graaf stapte op het vliegtuig om Aru ba en de Antilliaanse eilanden te bezoeken en daar besprekin gen te openen over nieuwe ko ninkrijksrelaties. Maar de gekozen burgemeester en het nieuwe kiesstelsel waren zijn toetssteen. Om deze twee hartenwensen van D66 te kun nen verzilveren, was de partij (advertentie) amsterdam/anp - Als het aan de Neder landse specialisten ligt, moet koningin Beatrix voor medische behandeling ge woon op haar beurt wachten. Zes van de tien medici (63 procent) zijn die mening toegedaan. Ook de minister-president (62 procent) en zeker de burgemeester (81 procent) hoeft van de medici geen voorrang te verwachten. Dat blijkt uit een onderzoek dat Vrij Ne derland deze week publiceert. In samen werking met de Orde van Medisch Spe cialisten stelde het blad een groot aantal vragen aan duizend specialisten: 480 van hen gaven antwoord. In de praktijk zullen maar weinig specialisten de ko ninklijke familie naar de wachtkamer verwijzen, veronderstelt de Orde. Zeven van de tien (73 procent) specialisten zeggen wel eens iemand met voorrang te hebben behandeld. Meestal betrof het een collega of familieleden. Een op de drie mannen en een op de tien vrouwen zegt wel eens een medi sche fout met dodelijke afloop te heb ben gemaakt. De fouten komen vooral voor bij heelkunde, urologie en anesthe siologie, waar merendeels mannen wer ken. Verhoudingsgewijs veel meer man lijke dan vrouwelijke psychiaters geven toe wel eens een fatale fout te hebben gemaakt. De Orde veronderstelt dat mannen vaker aan crisisinterventie doen. De specialisten zoeken de oorza ken van medische blunders vooral bij zichzelf: tijdsdruk (58 procent), een ge brek aan communicatie (42 procent) en slordigheid (36 procent). Niet meer dan 2 procent van de medici wijst elke vorm van euthanasie principi eel af, 79 procent vindt zowel passieve als actieve euthanasie geoorloofd. Bij uitzichtloos lichamelijk lijden loopt dat op tot 92 procent. met frisse tegenzin tot het tweede kabinet Balkenende toegetreden. Voormalig lijst trekker De Graaf was voor de partij de belichaming dat het met deze kroonjuwelen wel in orde zou komen. Zijn aftreden illustreert even schrijnend dat het een puinhoop is geworden. De gekozen burgemeester werd dinsdagavond door 19 dwarse PvdA-senatoren afgeschoten, met de hulp van SP, Groen- Links en de kleine christelijke fracties. Gisteren gaf WD-leider Van Aartsen de genadeklap door de D66-wens voor een nieuw kiesstelsel niet te hono reren. Achter de schermen lob byde De Graaf voor deze laatste troef, maar vergeefs. En daar was De Graaf gisteravond woe dend over: „Het kabinet is met een voorstel gekomen dat op basis van de verkiezingspro gramma's op voldoende steun van CDA en WD had moeten rekenen. Zonder een alternatief op tafel te leggen zei Van Aartsen: het komt er niet." De modernisering van de over heid - nieuwe websites, andere loketten, minder regels - kan ook wel zonder De Graaf door gaan, weet hij als geen ander. De minister van bestuurlijke vernieuwing, drie jaar geleden nog de leider van een trotse fractie van 14 leden, had op het laatst niets meer om handen. De Graaf was er de man niet naar om onder die voorwaar den aan het pluche te blijven kleven. Het had ook raar ge staan bij een partij die zich al tijd wars heeft verklaard van re gentisme. De vraag die bij zijn aftreden wel is blijven hangen, luidt: wat kunnen de overige D66-kamerleden en ministers eigenlijk nog verhapstukken? En wat moet zijn opvolger nog doen als minister van bestuur lijke vernieuwing? Terechte vra gen, vindt ook De Graaf. „Maar daar moet D66-leider Dittrich zich voor verantwoorden." den haag/gpd - Het openbaar ministerie (OM) heeft gisteren een gevangenisstraf van zeven jaar tegen de terreurverdachte Samir A. De 18-jarige wordt be schuldigd van het plannen van aanslagen op onder meer de Tweede Kamer, kerncentrale Borselle, luchthaven Schiphol en het hoofdkwartier van de AIVD. Het OM eist bovendien dat Sa mir A. zijn kiesrecht verliest, als straf voor zijn pogingen twee dracht en angst te zaaien in de samenleving. Ook moet voor komen worden dat hij uitgroeit tot een 'icoon van een radicale islamitische politieke stroming', aldus officier van justitie Lam- brichts. De verdachte doorbrak gisteren voor het eerst zijn stilzwijgen. Hij wilde de rechtbank uiüeg- gen waarom hij zich al bijna tien maanden beroept op zijn zwijgrecht. „Niet omdat ik iets te verbergen heb, maar omdat ik geen vertrouwen heb in het Nederlandse rechtssysteem. Ik heb het gevoel dat ik al veroor deeld ben." De verdediging vindt dat hij vrijgesproken moet worden. Volgens de advocaten is er geen enkel bewijs dat hun cliënt con crete plannen had om een aan slag te plegen. Volgens advocaat Koppe is zijn rol bij de overval 'bewust opge blazen' door justitie om een huiszoeking mogelijk te maken. Bij de doorzoeking werden ver volgens plattegronden aange troffen van strategische objec ten, patroonhouders voor een automatisch pistool, een nep- pistool, een kogelvrij vest en een geluidsdemper. De verde diging meent dat het materiaal onrechtmatig verkregen is. Het OM wil dat Samir A. als meerderjarige wordt berecht, hoewel hij 17 jaar was toen hij vorig jaar juni werd opgepakt. Officier van justitie Lambrichts wees er op dat er een 'bovenge middelde tot hoge kans is op een gewelddadig delict in de toekomst'. Samir zou vastbeslo ten zijn de heilige oorlog tegen de ongelovigen voort te zetten. Mogelijk wordt Samir A. ook nog betrokken bij het proces te gen het terroristische Hofstad netwerk. Het OM vermoedt dat Samir A. via internet is geron seld voor de jihad door Jason W., één van de hoofdverdachte van de Hofstadgroep. Apeldoorn - Twee nieuwsgierige doodshoofdaapjes zitten op een kinderwagen in de Apenheul. Het die renpark in Apeldoorn opende gisteren zijn deuren voor het nieuwe seizoen. De afgelopen tijd zijn er veel aapjes geboren, die de gelegenheid aangrepen om kennis te maken met het publiek. Foto: ANP/Robin Utrecht rijswijk/anp - De gedetineer den in Nederland roepen ko ningin Beatrix op ter gelegen heid van haar 25-jarige jubile um als vorstin collectief gratie te verlenen. Het gaat volgens de gezamenlijke gedetineerden commissies (Gedeco's) ver enigd in de Prisoners Commit tee of the Netherlands (PCN) niet om een strafvermindering van maanden, maar om een symbolisch gebaar. „Een gebaar dat ook de druk op het door voortdurende bezuini gingen getroffen gevangeniswe zen kan verlichten", verduide lijkt de PCN. „Het inwilligen van een gratieverzoek kan de Staat tot 3 miljoen euro per dag opleveren. In Nederland zijn er 15.000 gedetineerden waarvan de kosten voor hun gevangen schap gemiddeld 200 euro per persoon per dag bedragen." Dat geld kan volgens de PCN worden besteed aan bijvoor beeld preventie van criminali teit, slachtofferhulp of resociali satie van ex-gedetineerden. den haag/anp - Psychiatrische patiënten die na opname in een ziekenhuis telkens weer terug vallen, moeten ook gedwongen behandeld kunnen worden. Dat zei minister Hoogervorst (volks gezondheid) gisteren in overleg met de Tweede Kamer over de Wet Bijzondere Opnemingen in Psychiatrische Ziekenhuizen (BOPZ). Volgens deze wet mogen pa tiënten gedwongen worden op genomen als ze een gevaar vor men voor zichzelf en hun om geving. De mogelijkheden voor gedwongen behandeling zijn echter beperkt. Hoogervorst kondigde al eerder aan deze te willen verruimen. Hij vindt nu dat ook toekomstig gevaar re den voor dwangbehandeling kan zijn. Het gaat om patiënten die door opname opknappen, maar na ontslag weer hetzelfde ziektebeeld vertonen. Organisaties op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg vinden aanpassing van de hui dige wet niet ver genoeg gaan. Zij willen dat Hoogervorst komt met een wet waarin gedwongen behandeling het uitgangspunt is en niet gedwongen opname. De minister vindt dit niet no dig, omdat binnen de BOPZ nog van alles mogelijk is. „Die wet ademt mee met maat schappelijke ontwikkelingen." CDA en WD vielen Hooger vorst hierin bij, de linkse oppo sitie wil wel een 'behandehvet'. (advertenties) rotterdam/gpd - Er komt een groot landelijk onderzoek on der ruim 70.000 vijftigplussers om te kijken of er nog onbeken de risico's zijn op hart- en vaat ziekten. Eerder bleek in een we reldwijde studie dat negentig procent van de hartinfarcten te wijten is aan negen risicofacto ren. Deze zijn: hoge bloeddruk, roken, diabetes, buikvet, stress, alcoholgebruik, onvoldoende consumptie van groente en fruit, onvoldoende beweging en te veel slecht cholesterol. Op de internetpagina Morgen- gezondweerop.nl worden vijf tigplussers opgeroepen een korte enquête in te vullen of een speciaal telefoonnummer te bellen: 0900-427.88.228. De genen die worden geselecteerd voor het onderzoek, worden uitgenodigd in een speciaal in gerichte caravan om in onge veer tien minuten hun lengte, gewicht en bloeddruk te laten meten. Ook wordt bloed afge nomen om onder meer choles terol en bloedsuiker te meten. Eén op de drie Nederlanders sterft aan de gevolgen van hart en vaatziekten. op de hele collectie* Tijd voor de Sanders voordeel 10-daagse! van 17 t/m 28 maart (2e Paasdag) op onze gehele collectie 10% kontante korting!* Kom kijken en kies uit meer dan 575 woon kamerideeën! Kijk voor vestigingen: www.sanders-meubelstad.nl den haag/gpd - Elk jaar worden minimaal vijftig, vooral Neder- lands-Somalische, meisjes be sneden. Om dat te voorkomen, zouden jeugdartsen alle kinde ren regelmatig genitaal moeten onderzoeken. Hulpverleners moeten worden verplicht meis jesbesnijdenis te melden bij het meldpunt kindermishandeling. Dat stelt de Commissie Bestrij ding Vrouwelijke Genitale Ver- minldng. Die is op verzoek van minister Hoogervorst van volksgezond heid ingesteld om te onderzoe ken hoe vaak meisjesbesnijde nis in Nederland voorkomt en hoe het kan worden bestreden. Besnijdenis is in Nederland ver boden, maar komt volgens de commissie niettemin minimaal vijftig keer per jaar voor. Die schatting is gebaseerd op on derzoek in Tilburg en Amster dam, waar veel immigranten wonen uit gebieden waar be snijdenis gebruikelijk is. Het is niet duidelijk of de besnijdenis sen ook in Nederland worden uitgevoerd. Waarschijnlijk wij ken de meeste ouders met hun dochters uit naar het buiten land. Ze kiezen voor een zoge naamde 'soenna-besnijdenis', een mildere variant, waarbij de schaamlippen blijven zitten. Tweede-Kamerleden pleitten vorig jaar voor verplichte licha melijke controles van meisjes die tot risicogroepen behoren. 2.000 stuks internationaal ingekocht! j

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3