Tijd begint te dringen voor Cocu SPORT Van Nistelrooij op weg naar topvorm Explosiegevaar gegarandeerd Peiling: liefst geen Ajacieden in basis De laatste klus van Advocaat Drent heeft begrip voor ontslag Van Bommel zeker op tijd fit yne Rooney dacht van handeling Isea vervolgd iaak Cole IAAG/londen - De Premier e gaat Chelsea, manager lourinho en Arsenal-ver- ir Ashley Cole vervolgen, left de leiding van de En- roetbalcompetitie giste- 'kendgemaakt. Chelsea er van verdacht Cole in i stiekem te hebben be- d over een transfer van ury naar Stamford Het is in Engeland ver- om in het geheim te on- ndelen met spelers die ider contract staan. h van Dijk carrière indigt donderdag 24 maart 2005 um - Zwemster Edith van bezig aan haar laatste n. De 31-jarige specialiste lange afstanden vindt vijftien jaar genoeg ge- Van Dijk maakt het we- kerseizoen, dat eindigt in ir, af en neemt ook nog m de wereldkampioen- jen in Montreal. tuso stemt 1 in met test i - De Italiaanse interna- Gennaro Gattuso gaat er ïee akkoord dat bij hem wordt afgenomen. De iller van AC Milan weiger- ïdag, na afloop van het ititieduel met AS Roma, werken aan deze - niet :hte - dopingcontrole, de Italiaanse bond had hem uit te sluiten voor :rland Italië-Schotland, ij dinsdagavond alsnog [hout wint i-klassieker - Niko Eeckhout isteren de Belgische se- ssieker Dwars door leren gewonnen. De 34- lelg maakte na ruim 200 ter deel uit van een kop- i'an acht renners die in :m om de zege sprintte, erhouten werd zevende. iut behaalde zijn eerste m dit seizoen. Hij won door Vlaanderen eerder Het peloton finishte op en minuut. Matthé Pronk derweg betrokken bij partij en moest de strijd rs TSLAGEN BASKETBAL PRIJSVRAGEN >2. 28 maart. 14, 21. 31, 32, 35, 37, 40, 42. 53,63,67,69,79. ihoud van typefouten) TENNIS Ie: Verdasco (Spa) - Wessels (Ned) n (VSt) - Horna (Per) 6-4 4-6 7-6 |o (Arg) - Melzer (Oos) 6-4 6-3, Lee (ZKo) - Enqvist (Zwe) 3-6 6-4 6-3, }t) - Volandri (Ita) 7-6 (4) 6-1, Ferrer schreiber (Dui) 6-2 7-6 (6). Labad- II Aynaoui (Mar) 6-4 1-6 6-1, Martin iri (Arg) 3-6 6-3 7-6 (3). WATERPOLO N Trophy, halve finale groep D: SRavijn (Ned) - Vouliagmem NC Fu- 1-9(1-2 1-2 0-3 1-2, Gifa Palermo lerrani Barcelona (Spa) 5-4. ^WIELRENNEN iwars door Vlaanderen. "jit (Bel) 4.42 19, 2. Hammond Blducci (Ita), 4. Burghardt (Dui), 5. 1), 6. Nuyens (Bel). 7. Vierhouten layman (Aus), 9. Mattan (Bel), 10. J), 25. Van Dijk, 27. De Jongh, 44. nationale Week. 1. Pellizotti (Ita) 207 km in elMazzanti (Ita). 3 Casagrande (Ita) ojlta), 5 Cunego (Ita), 6. Tiralongo j9 Moerenhout 10.09. ilassement: 1. Pellizotti 7.53.42, 1)4, 3. Mazzanti 0.24, 52. Moren- Week. »e: 1. Contandor (Spa) 4.30.31, 2, ja (Spa) 0.07, 3 Gil (Spa) 0.13, 4 j) 0.24. 5 Beraneu (Spa) 0.24. 6 Jo.28. 'Tassement: 1 Contador 12.58.03, hdia 0.07,3 GilO 13. Ruud van Nistelrooij: „Ik ben nooit bang dat het scoren een keer ophoudt." Foto: Hans van Weel 'gpd/reuters - De poli- Manchester onderzoekt lacht tegen voetballer Rooney. Hij zou een een nachtclub zonder lebben aangevallen. Een ierder van de 19-jarige 'an Manchester United Engelse elftal ontkent em. „Wayne heeft, on- de provocaties van een e hem op overdreven en jende benaderde, ner- gereageerd." de Britse pers was de e de aanklacht deed op nkele wijze bedreigend, ■lroeg hij een blauw T- de opdruk 'Eens altijd blauw' dat bij als een rode lap op een ;rkte. Het shirt refereer- een uitspraak van Way- iney, dat hij zijn vorige verton (spelend in het nooit zou verlaten. Maar s dat vertrok hij vorig ïr Manchester United. door Peter van Duyl katwijk - Zelfs als je al jaren tot de beste spitsen ter wereld behoort, zijn er van die momenten dat je liever gewoon postbode of wijkagent zou willen zijn. Toen Ruud van Nistelrooij deze week voor de camera's van een Roemeense televisieploeg werd geïnterviewd, vroeg de verslaggever hem plotseling om zijn mening over oud-dictator Nicolae Ceau- sescu. Heel even staarde de Brabander zijn gesprekspartner verbijsterd aan, voordat hij vol ongeloof een einde aan het interview maakte. Inmiddels kan Van Nistelrooij er wel om lachen, al zal hij nooit begrijpen waar om iemand die toevallig goed kan voet ballen vragen moet beantwoorden over Ceausescu. „Ik ben acht jaar geleden in Roemenië geweest voor het jeugd-WK. Misschien dat daar nog net iets van is blijven hangen", zegt hij. „Maar dit is nou niet een onderwerp waar ik echt wat van afweet. Het zijn ook geen din gen waar ik me in wil mengen." Veel liever praat Van Nistelrooij (28) over voetbal. Over doelpunten, Oranje of zijn club Manchester United. Tussen de overige internationals maakt de oud- PSV'er vooral gisteren een opvallend frisse indruk. „Ik ben", verklaart Van Ni stelrooij, „voor het eerst sinds tijden pijnvrij. Ik heb een hele tijd met klach ten gespeeld, maar die waren niet dus danig dat ik moest stoppen. En dan ga je door en ga je door en ga je door, totdat het echt niet meer kan. Toen ben ik ge opereerd aan mijn lies en vandaar ben ik in die achillespeesblessure terecht geko men. Dat zijn duidelijk dingen die wij zen op overbelasting. Misschien ook niet zo gek als je 200 wedstrijden in drie jaar hebt gespeeld. Ik hoop dat deze pe riode van verplichte rust toch even goed is geweest." Merkwaardig genoeg staan de prestaties van Van Nistelrooij in schril contrast tot dat goede gevoel. Sinds zijn rentree in februari speelde hij zes wedstrijden, maar scoren deed hij nog niet. Het lijkt een eeuwigheid voor de aanvaller die in Engeland uitgroeide tot een onfeilbare doelpuntenmachine. De druk neemt toe in Manchester, maar Van Nistelrooij ligt er niet wakker van. „Mensen hebben me bijna wekelijks zien scoren, dan wordt er veel van je verwacht. En uiteraard heb ik dat zelf ook, ik ben ook gewend regelmatig te scoren. Het is wel fijn dat ik nu wat erva rener ben, wat vaker met dit bijltje ge hakt heb. Ik weet waar ik me op moet richten om op topniveau terug te ke ren." De topvorm, zo voelt het, zit er weer aan te komen. Ook in Katwijk blijkt dat de bal weer doet wat Van Nistelrooij van hem verlangt. „Ik merk dat er elke keer dingen terugkeren, die me herinneren aan mijn beste tijden. Het kort weg draaien, uit de draai scoren, mensen om je heen kunnen bedienen. Als dat hier in korte, felle partijtjes wil lukken, is dat voor mij een belangrijk signaal." Hij piekert sowieso niet in 'droge' perio des. Van Nistelrooij is al zó lang zó goed, dat het vertrouwen in zichzelf niet ver dwijnt na een maand zonder goals. „Ik ben nooit bang dat het scoren een keer ophoudt. Ik heb zoiets: als ik mezelf goed voorbereid, fit ben en geconcen treerd, dan weet ik wat ik kan. En als dat in orde is, heb ik de overtuiging dat het er vanzelf weer een keer uitkomt. Hoog uit twijfel je in mindere tijden wel eens of de weg die je volgt nog de juiste is. Maar ik zit thuis nooit op de bank met de angst dat het niet meer goed komt." Het scorend vermogen van Van Nistel rooij komt voor Oranje precies op tijd. Sinds Van Basten aan het roer staat, heeft de topaanvaller nog nauwelijks iets kunnen bijdragen. De eerste duels tegen Tsjechië en Macedonië was hij ge schorst, in de wedstrijd tegen Andorra raakte Van Nistelrooij al snel gebles seerd. Alleen in de thuiswedstrijd tegen Finland was de aanvaller met twee doel punten prominent aanwezig. Rond het duel tegen de Scandinaviërs stak bondscoach Van Basten uitgebreid de loftrompet op de steraanvaller. Van Nistelrooij onderschrijft dat hij in de huidige Oranje-selectie van extra waarde moet zijn. „Ik voel wel dat ik in deze groep met mijn leeftijd en ervaring een bepaalde rol heb", zegt hij. „Maar daar in wil ik niks forceren, gewoon mezelf zijn, op mijn manier proberen die jonge jongens mee te trekken in een bepaalde richting. We zijn nu anderhalve week bij elkaar, dan zie je elkaar veel en praat je veel. Op het veld, maar ook ernaast." Normaal gesproken wordt Van Nistel rooij zaterdag in Boekarest geflankeerd door Arjen Robben en Dirk Kuijt, de man in supervorm. Sommigen reppen al van een droomvoorhoede. Zaterdag avond in Boekarest moet blijken of het trio op veld ook tot grote daden in staat is. Makkelijk zal het niet worden, maar de Brabander rekent op een goede af loop. „We hebben met Manchester Uni ted kwalificatie gespeeld tegen Dinamo Boekarest. Ik ken nog vier jongens tegen wie ik ooit op een onder 21-toernooi heb gespeeld en natuurlijk de spelers uit de Nederlandse competitie. Er is dus aardig wat bekend over Roemenië. Ik heb er vertrouwen in dat we daar een goed resultaat kunnen halen." katwijk/gpd - Het is nog altijd onzeker of Phillip Cocu het duel van Oranje met Roemenië, zater dag in Boekarest, haalt. De mid denvelder van PSV kampt met een hamstringblessure en train de gisteren apart van de groep. Ook clubgenoot Mark van Bom mel beperkte zich tot een her steltraining, maar hij denkt za terdag zeker van de partij te kunnen zijn. Cocu liep de blessure zondag op in de wedstrijd tegen Ajax. Dinsdag verscheen hij helemaal niet op het veld, gisteren werkte hij aan zijn herstel. De routinier zei niet ontevreden te zijn over de mate waarin de blessure al is geheeld, maar beseft dat de tijd begint te dringen. Cocu heeft zichzelf opgelegd dat hij uiterlijk morgen volledig moet kunnen meetrainen met de groep. .Alleen als ik hele maal fit ben, kan ik zo'n be langrijke wedstrijd als tegen Roemenië spelen." Mark van Bommel twijfelt niet aan zijn inzetbaarheid in Boe karest. De aanvoerder van PSV hield zich gisteren nog rustig, maar zal vandaag de groeps training in Katwijk hervatten. „Ik kan er weer helemaal tegen aan", zei hij. In de behaaglijke voorjaarszon werkte Oranje zich gisteren vijf kwartier in het zweet. De selec tie speelde een paar pittige par tijtjes (vier tegen vier), waarbij de nadruk lag op de omschake ling van de aanval naar de ver dediging. Tijdens de trainings sessie bleek dat het met de vorm van Arjen Robben, die za terdag voor het eerst in zes we ken twintig minuten speelde, wel goed zit. Ook Ruud van Ni stelrooij en Dirk Kuijt onder scheidden zich nadrukkelijk. De training van gisteren ont hulde niets over de opstelling van zaterdag, maar alleen op het middenveld lijkt er nog iets te puzzelen, zeker als Cocu de wedstrijd in Boekarest niet haalt. Edwin van der Sar is eerste kee per, achterin spelen Krom kamp, Mathijsen, Boulahrouz en Van Bronckhorst. De voor hoede zal bestaan uit Kuijt, Van Nistelrooij en Robben. Het logi sche middenveld is Van Bom mel, Landzaat, Cocu, maar het is niet uitgesloten dat Rafael van der Vaart in de basis op duikt. hilversum/anp - De Neder landse voetballiefhebbers zien zaterdag in de WK-kwalificatie- wedstrijd van het Nederlands elftal in en tegen Roemenië het liefst geen Ajacieden in de basis van Oranje. Een peiling van Maurice de Hond wees dat uit. Van de ondervraagden gaf het grootste deel aan dat het mid denveld van Oranje uit Van Bommel (PSV/77 procent), Co cu (PSV/61) en Landzaat (AZ/51) moet bestaan. Eender de meende dat Ajacied Sneijder opgesteld moet worden. Van der Vaart (19) en debutant Ma- duro (11) bleven als Ajacieden aanzienlijk achter bij de rest. In de aanval van Oranje zou bondscoach Van Basten vol gens de ondervraagden Robben (80 procent), Van Nistelrooij (77) en Kuijt (72) moeten plaat sen. Ajacied Babel kreeg bij de verdeling van de basisplaatsen van 14 procent vertrouwen. Verdedigend kwam Ajacied John Heitinga pas als nummer vijf op de voorkeurslijst voor. Hij had PSV'er Bouma, HSV- speler Boulahrouz, Van Bronck horst (Barcelona) en AZ-back Kromkamp voor zich. In het onderzoek werd ook ge vraagd wie Van Basten wel had moeten selecteren. De PSV'ers Ooyer en Vennegoor of Hesse- link hadden daarbij met respec tievelijk 36 en 34 procent ruim de voorkeur boven Davids (In- ter), Van Galen (AZ), Seedorf (AC Milan) en Kluivert (New castle Upited). Teamsprinters openen WK door Edward Swier los angeles - Er zit eén hoop tactiek en techniek achter de drie rondjes die de teamsprin ters Teun Mulder, Theo Bos en Tim Veldt moeten afraffelen. Het gaat om details, timing, de fijnafstemming. Maar een ding is en blijft altijd hetzelfde. Of het nu een clubwedstrijd, een wereldbekerrace of, zoals mor gen het WK baanwielrennen is: je sparen is er niet bij. Alles volle bak", zegt Teun Mulder, terwijl buiten een storm langs de glazen pui van het Holiday Inn in Los Angeles raast. Ondanks een stilstaande start wordt na drie rondes van 250 meter een gemiddelde van zes tig kilometer per uur geklokt. Theo Bos en Tim Veldt moeten maar zien te volgen, na de furi euze start van Mulder. Bos moet doortrekken als Mulder na een ronde omhoog stuurt. Gaat Bos een ronde daarna uit de baan, dan mag Veldt het kar wei afmaken. De laatste: „Na anderhalve ronde ga je besef fen; ik heb de start overleefd. En weet je ook dat het weer een ronde verder pas echt pijn gaat doen." De teamsprint is een van de meest spectaculairste onderde len van de toch al niet bepaald saaie baansport. Snelheid in optima forma, explosiegevaar gegarandeerd. In de (voor Ne derland) nacht van donderdag op vrijdag, tijdens de eerste dag van het WK in Los Angeles, kan het onderdeel de veertienkop- pige Nederlandse afvaardiging op het WK een vliegende start bezorgen. Wordt een medaille gewonnen, dan is de toon gezet en kan er makkelijk nog veel meer volgen voor de selectie van Peter Pieters. Eindigt het trio buiten de plakken, dan neemt de rest van de ploeg dat mogelijk als een zware last mee in het toernooi, dat tot en met zondag duurt. De afgelopen maanden was het overal en nergens hosanna. Het koppel Danny Stam en Robert Slippens won drie zesdaagsen, Theo Bos heerste in de sprinte venementen die de wereldkam pioen reed. Wereldbekerwed strijden in Moskou, Manches ter, LA en Sydney leverden tal van zeges op, voor de mannelij ke spurters en hun vrouwelijke collega Yvonne Hijgenaar, voor achtervolger Levi Heimans. Het landenklassement was aan het eind van de rit zelfs voor Ne derland. Dat was nog nooit voorgekomen. De stemming in de Nederlandse ploeg is dan ook goed. Onder aanvoering van Theo Bos timmert een jon ge generatie nadrukkelijk aan de weg. De teamsprinters zijn, in de huidige samenstelling, nog on geslagen. In december wonnen Teun Mulder, Theo Bos en Tim Veldt in LA, nadien reden de mannetjesputters geen triorace meer. Trainingen gaven echter aan dat het goed zat. „We reden in Alkmaar, terwijl we diezelfde ochtend nog wat conditioneel zware startjes hadden geoe fend, ruim een halve tel sneller dan in LA. Slechts twee ploe gen, de Engelsen en de Fran sen, waren - in een wedstrijdsi tuatie - sneller dit jaar." Vorig jaar was Jan Bos er nog bij. Na de Spelen besloot de ou dere broer van Theo zich weer 'Maar supporter van FC Groningen blijf ik tot mijn dood' groningen/gpd - Voor publiekslieveling Martin Drent en de Braziliaanse spelbepaler Hugo is het aan het einde van dit seizoen einde oefening bij FC Groningen. Van geen van beiden wordt het contract verlengd. Drent (34) begon zijn betaaldvoetbalcarrière in het seizoen 1991-1992 bij FC Groningen. Na een jaar bij "Veendam en zes seizoenen bij Emmen keerde de spits medio 1999 terug bij zijn eerste club. Hugo Alves Velame (30) speelde acht jaar in het Oosterpark. Drent hoopt zijn loopbaan elders nog met twee jaar te verlengen. Daarna komt hij mogelijk terug naar Groningen in een nog nader in te vullen functie. Daar gaan de partijen de komende tijd over praten. „Want Martin is toch de personifica tie van FC Groningen", zegt manager technische zaken Henk Veldmate. „Hij is zeer geliefd bij het publiek. Hij verdient ook een passend afscheid en we gaan bekijken of er na zijn actieve carrière iets passends voor hem bij ons is." Over Hugo was de club minder tevreden. Veld mate: „Wij zagen in hem een speler die een be langrijke rol bij ons zou moeten gaan spelen, maar dat heeft hij niet waar kunnen maken. Hu- go is niet voldoende uit de verf gekomen en niet de vaste waarde voor het elftal geweest die hij in onze ogen wel had moeten zijn." Martin Drent reageerde gisteren met begrip. „Op basis van wat ik dit seizoen heb gepresteerd, is mijn ontslag terecht. Ik heb te weinig gespeeld. Ik ben niet boos, wel lichtelijk teleurgesteld. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan en voor mij is de tijd van gaan nu gekomen. Straks ben ik geen speler meer van FC Groningen en dat is toch wel wat... Maar supporter van FC Groningen blijf ik tot mijn dood." Ook Hugo kon leven m^t het besluit. „Ik had het wel verwacht", zei de Braziliaan. „Als ik in de technische staf zou zitten, zou ik het contract van een speler die niet altijd speelt, ook niet verlen gen. Wat ik ga doen, weet ik niet, maar ik ben nog niet van plan terug naar Brazilië te gaan. Ik wil in Europa blijven. Nederland? Waarom niet?" Theo Bos verdedigt op het WK baanwielrennen zijn titel op de sprint. Foto: Archieffoto/ANP/Robert Vos volledig op het schaatsen te concentreren, Tim Veldt - in het olympische jaar al reserve - kon zo aanhaken. „Ik was erop voorbereid dat mijn kans ging komen." De ster van Veldt, 21 jaar en afkomstig uit Amstel veen, steeg snel. Mede dankzij Theo Bos. „Vanaf 2003 ben ik met hem gaan trainen. Voor die tijd had ik echt een niveau van niks. Ik mocht naar een junio- ren-WK, maar goed was ik niet. Ik heb van hem geleerd waar het om draait, ken de klappen van de zweep nu zelf ook." Veldt ziet in Bos, hoewel de twee even oud zijn, 'een leider.' Mulder (23) kijkt minder op te gen zijn ploegmakker, maar heeft wel bewondering voor diens vlotte vlucht naar de we reldtop. „Ik zat in 1999 al bij de selectie, hij kwam er in 2001 bij. Maar waai- ik een beetje bleef hangen, maakte hij wel de sprong. Theo is een enorme perfectionist, weet exact hoe hij alles wil hebben. Hij creëert voor zichzelf de ideale omstan digheden." Zijn teamgenoten profiteren ervan mee. „We heb ben ons aan zijn niveau opge trokken." Bovendien kunnen ze, omdat Theo Bos regerend wereldkampioen sprint is en dus automatisch geplaatst, nu beiden naast Bos aan het indi viduele sprinttoemooi in Los Angeles deelnemen. Mulder rijdt bovendien de keirin, Veldt ook de kilometer. „Maai' onze beste kansen op een medaille liggen op de teamsprint. Het zou prachtig zijn als het de eer ste dag meteen raak is." den haag/gpd - Dick Advocaat is bij Borussia Mönchenglad- bach aan zijn laatste klus als trainer bezig. „Ik hou van voet bal", zegt de oud-bondscoach van Oranje in Sportbild, „maar ik heb nog een heleboel andere plannen in mijn leven. Advo caat staat tot medio 2007 onder contract bij de Bundesligaclub. Een professionele voetbaltrai ner is zeven dagen per week in functie, zo stelt Advocaat (57) in het uitgebreide interview. Hij wil niet tot zijn zeventigste op trainings- en voetbalvelden bi vakkeren. „Elke minuut zit je te denken aan je werk. Hoe kun je dit of dat verbeteren. Echt jezelf daarvan afsluiten, lukt bijna nooit", zegt hij. Als Advocaat in 2007 stopt wil hij naar Amerika. Aan dat land heeft hij zijn hart verpand. .Al tijd als ik daar aankom, haal ik diep adem en bespeur ik dat het daar anders ruikt dan hier. Ik hou van de kust, ik zou bij wijze van spreken morgen een auto willen huren en van Seatt le naar Malibu willen rijden zonder op de tijd te hoeven let ten en zonder stropdas om. Zo als iedereen daar wil ik er alleen in korte broek lopen, overal rustig kunnen gaan zitten, kof fie drinken en krantje lezen." De Hagenaar in Duitse dienst maakt eventueel één uitzonde ring. „Voor het avontuur zou ik nog wel in een land als Quatar willen werken. Verder niks. Als ik stop, stop ik. Geld heb ik ge noeg, daar hoef ik het dan ook niet meer voor te doen. De meeste mensen denken dat Advocaat een keiharde is die bijkans onbenaderbaar is. „Is dat werkelijk zo?" vraagt Sport bild hem. „Geen enkele journa list heeft mijn telefoonnummer, zo werk ik nou eenmaal. Dat is een principieel standpunt van mij. De spelers? Die hebben te veel respect voor mij. Mijn deur staat altijd open. Maar ze moe ten me niet komen vragen waarom ze niet spelen. Dan antwoord ik dat een ander op die plek beter is. In de rust ga ik echt niet als een bezetene te keer of begin ik met waterfles sen te smijten. Voetbal is enter tainment op het veld, niet in de kleedkamer. Ik vertel ze gewoon rustig wat goed gaat en wat be ter moet. Maar als een speler een persoonlijk probleem heeft, help ik hem graag." h

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21