De Graaf geeft WD de schuld uzzelmarathon indaag in de UIT 'En de kiezer is de verliezer' eidsch Dagblad Tim Oliehoek maakt Shouf Shouf-serie Verbitterde ex-minister haalt hard uit naar Van Aartsen D66 blijft dreigen Docent Ashram opgepakt wegens seksueel misbruik Leidsch ^Dagblad Houders Visa creditcard dupe fraude DM/av Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 24 maart 2005 w Pas op: JR Ewing doet het weer Leidse motorfanaat rijdt op één dag 3000 kilometer Eerst zon later regen WWW.LIIHCHOACBLAO.Nt COMMENTAAR THOM DE GRAAF Graaf heeft de hand- e ring gegooid. Een be- en verstandige keuze ^ice-premier. Nu de ge- ■gemeester er niet voor f)mt, heeft de minister (uurlijke vernieuwing te- conclusie getrokken dat lofwaardigheid dusdanig 1st dat aanblijven niet 1 optie is. De Graaf zal hebben meegewo- 61 hij na het Han dinsdag- Jiet een vrijwel Ttefeuille ach- I Alleen de is tot misluk- bemde discus- het kiesstelsel restte fel- itie waarin De Graaf is jekomen - 'na het van Van Thijn; alle waar |n geld' (citaat Wiegel) - larre trekjes. De minister |iakzeil in de Eerste Ka- Jvijl hij in de Tweede Ka- prote steun kon rekenen li plan een grondwets- K door te voeren. Ook rvdA-fractie. De opstel de 'regentenpartij' van gjn in de Eerste Kamer deed hem uiteindelijk de das om. De vraag is nu hoe de coalitie verder moet. D66-voorman Dit- trich mag dan fier roepen dat zijn partij de coalitie blijft steu nen, de schade is duidelijk zicht baar. En een kabinet met een gehavende partij staat bepaald niet garant voor een stabiele voortzetting van een regeerpe riode. Een schrale troost voor CDA, WD en D66 is dat ook de PvdA veel kras sen en deuken heeft op gelopen. De sociaal-de mocraten zullen de ko mende weken met pek worden overgoten, ook door partijgenoten. Door het voort durend terugschakelen door de senaatsleden in de hele discus sie is de verdeeldheid binnen de partij - politiek leider Wouter Bos was voor de grondwetswijzi ging - enorm. Ook daar moet dus het nodige herstelwerk wor den verricht. De burgemeesterskwestie is zo, met 'dank' aan de PvdA, verwor den tot een politiek bloedbad. Adriaan Brandenburg den haag/gpd - WD-voorman Jozias van Aartsen heeft uitein delijk het aftreden van D66-mi- nister Thom de Graaf van be stuurlijke vernieuwing op zijn geweten. Dat zei De Graaf gis teravond op een persconferentie, nadat hij zijn ontslag had aange boden aan de koningin. De ande re bewindslieden van D66-huize, Laurens Jan Brinkhorst en Medy van der Laan, besloten na lang durig spoedberaad met De Graaf in elk geval voorlopig aan te blij ven. Er bestaat nog altijd drei ging van een kabinetscrisis. Gisteren voerde De Graaf de hele dag gesprekken met partij genoten, collega-ministers en met premier Jan Peter Balke nende. Hij probeerde af te tasten of er nog een basis was om aan te blijven als minister, nadat de senaat dinsdagavond de invoe ring van de gekozen burge meester had geblokkerd. Dat kwam vooral door de stemmen tegen van de PvdA-senaatsfrac tie. In dat visitatierondje zou Van Aartsen hebben gezegd, dat wat hem betreft het wets voorstel voor het kiesstelsel geen nieuw leven wordt inge blazen. Dat deed De Graaf defi nitief besluiten af te treden. Hij verweet de WD hem onvol doende te hebben gesteund. „Het kabinet is met een voor stel gekomen voor een nieuw kiesstelsel. Dat had op basis van de verkiezingsprogramma's voldoende steun van CDA en WD moeten krijgen. Zonder een alternatief op tafel te leg gen, zei Van Aartsen echter: het komt er niet." In een spoeddebat in de Twee de Kamer ontkende Van Aartsen dat hij De Graaf de nek slag heeft gegeven. Als de PvdA in de Eerste Kamer niet tegen de gekozen burgemeester had gestemd, had De Graaf ook niet Een nogal sip kijkende Thom de Graaf maakt bekend dat hij als minister van bestuurlijke vernieuwing aftreedt. Foto: GPD hoeven aftreden, zei Van Aartsen. Ook CDA-fractievoor- zitter Maxime Verhagen richtte zijn pijlen op de PvdA. Volgens Verhagen is De Graaf in het senaatsdebat 'grotelijks belazerd'. „Met als doel De Graaf en de coalitie te bescha digen." Premier Balkenende prees De Graaf om zijn 'kundig heid en inzet'. Wie De Graaf gaat opvolgen, was gisteravond nog volstrekt onduidelijk. In de wandelgan gen werd verondersteld dat D66-leider Boris Dittrich hoogstpersoonlijk de plek van De Graaf zou innemen. In dat scenario zou kamerlid Louse- wies van der Laan (in plaats van Dittrich) fractievoorzitter voor D66 worden. Een andere naam die in verband met het vacante ministerschap viel, is die van Alexander Pech told, de burge meester van Wageningen en oud-wethouder van Leiden. Een bijkomend probleem is dat aan de portefeuille die De Graaf achterlaat niet veel eer meer te behalen valt. Dat is ook de reden dat de ove rige D66-bewindslieden 'voor waardelijk aanblijven'. Ze vin den dat hun nieuwe collega wel wat nuttigs te doen moet heb ben. De schwung is nu volledig uit de gekozen burgemeester (invoering pas in 2010) en de beoogde hervorming van het kiesstelsel komt door tegenwer king van vooral de VVD niet meer uit de verf. Pagina Binnenland 1 De Graaf had niets meer om handen door Annet van Aarsen alphen aan den rijn - De poli tie heeft een voormalige wis kundedocent van het Ashram College in Alphen aan den Rijn aangehouden, die ervan wordt verdacht dat hij een relatie on derhield met een minderjarige. Ook wordt de man seksueel misbruik en het in bezit hebben en via internet verspreiden van kinderporno ten laste gelegd. De docent, die eerder deze maand tegen de lamp liep, zit in voorlopige hechtenis. Het Ashram College bracht de kwestie gisteren zelf naar bui ten. De afdeling zedenzaken van de politie zou op de strafbare praktijken van de docent zijn gestuit tijdens een landelijk on derzoek naar kinderpornonet werken. Op basis van in beslag genomén materiaal en de be kentenissen die de man aflegde tijdens verhoren is hij in staat van beschuldiging gesteld. Op de katholieke scholenge meenschap is met verbazing en ongeloof gereageerd op het nieuws dat de betrokken do cent verdacht wordt van seksu eel misbruik. De wiskundele raar nam per 1 maart ontslag op het Ashram College. „Hij deed dat uit eigen vrije wil en hij verklaarde dat hij iets nieuws wilde gaan doen buiten het onderwijs", verklaart rector M. Duivenvoorden. „We had den op dat moment nog geen enkel signaal ontvangen dat er iets fout zat. Dat gebeurde pas toen we twee weken geleden werden geïnformeerd door de recherche. De informatie die we toen kregen botst vreselijk met het beeld dat we van onze voormalige collega hadden." Duivenvoorden wil niet zeggen of de minderjarige met wie de wiskundedocent een relatie ge had zou hebben, een leerling is van het Ashram College. Pagina R3: Verbazing bij leerlingen en docenten door Bas de Rue en Timo Waarsenburg leiden - Voorlopig komt er geen gekozen burgemeester. Dinsdag avond liet de PvdA in de Eerste Kamer het 'kroonjuweel' van D66 sneuvelen en nog geen 24 uur later stapte de Leidse minis ter Thom de Graaf op. Reacties uit de Leidse regio. Ruud Koole, partijvoorzitter PvdA, woont in Oegstgeest: „Het is begrijpelijk dat een mi nister van bestuurlijke vernieu wing die op zo'n belangrijk on derdeel van zijn portefeuille een nederlaag lijdt, zich bezint op zijn positie. Zijn vertrek had ik wel verwacht, maar wij heb ben nooit gedacht dat dit zou leiden tot een crisis in het kabi net. Geen van de drie coalitie partijen heeft op dit moment belang bij nieuwe verkiezingen, gezien de peilingen. Onze kriti sche houding had niets te ma ken met plagen. We wilden een betere wetgeving tot stand brengen. Peter Labruyere, ondernemer en evenementenorganisator: „Het is jammer dat het zo gelo pen is, maar van mij hoeft een burgemeester ook niet gekozen te worden. Het gaat nu toch ook goed? Burgemeesters zijn er voor opgeleid, weten de weg binnen de politiek. Het argu ment dat het volk bij een geko zen burgmeester meer invloed heeft, gaat niet op. Als het an ders had uitgepakt, sluit ik niet uit dat ik mij een keer kandi daat zou hebben gesteld. Voor de lol hoor, ik moet er niet aan denken om burgemeester te zijn. Ik zou binnen de kortste keren bonje hebben met ieder een." Matt Poelmans, raadslid Pro gressief Oegstgeest (PvdA, Groen Links, D66): „Het is lo- (advertentie) Bericht aan onze lezers en adverteerders Het Leidsch Dagblad verschijnt niet op maandag 28 maart (tweede paasdag). Onze kantoren zijn die dag gesloten. In verband hiermee zijn de sluittïjden voor advertenties voor dinsdag 29 en woensdag 30 maart gewijzigd. Voor informatie hierover kunt u bellen (071) 535 6300. Voor het opgeven van een Speurder belt u (072) 5196 868. Amsterdam - De Stompwijkse regisseur Tim Oliehoek gaat een televisieserie van de film Shouf Shouf Habibi maken. De twaalfdelige reeks vertelt over een groep Marokkaanse jon gens in Amsterdam die het pro beren te maken in het leven. De serie Shouf Shouf is het ver volg op de succesfilm uit 2004. De afleveringen zijn geschreven door een schrijversteam onder leiding van Albert ter Heerdt, de maker van de film. Ook initia tiefnemer en hoofdrolspeler Mimoun Oaïssa werkte mee. De opnames beginnen in april. De VARA zendt de eerste reeks be gin 2006 uit. In de serie spelen grotendeels dezelfde karakters mee als in de film. Een nieuw personage is het meisje Samira, een studente die naar Amsterdam komt en zich aansluit bij de jongens- groep. Zij wordt gespeeld door actrice Mary am Hassouni, die vooral bekend is geworden als Dunya uit de serie Dunya De- sie. In 2006 wordt overigens ook nog een tweede Shouf Shouf- film opgenomen. Over het ver haal is nog niets bekend. Voor de regie van deze film tekent opnieuw Albert ter Heerdt. Eerst gaat de regisseur dit na jaar nog met dezelfde groep ac teurs een realistisch drama ma ken over de thema's die Neder land de laatste maanden bezig houden. De werktitel van dit project luidt Kicks. gisch dat De Graaf is afgetre den, want dit was voor hem een heel belangrijk onderwerp. Het is goed dat D66 in het kabinet blijft, want veranderingen in het kiesstelsel is niet het enige waar de partij voor staat. Er zijn ook andere belangrijke onder werpen, zoals de kennisecono mie. Bovendien moeten we de PvdA niet de lol gunnen dat zij de coalitie om zeep helpt. Als D66'er ben ik boos en teleurge steld. Dat de PvdA tegen heeft gestemd, kan ik maar op één manier uitleggen. De bestuurlij ke elite van de PvdA ziet de toe komstplannen bedreigd door de gekozen burgemeester. Want wat is nu leuker dan aan het einde van je politieke carri ère nog even ergens burge meester worden? Dit is je rein ste regentenpolitiek. En de kie zer is de verliezer". Pagina R3 'Ik begrijp nog niet waarom dit nodig was' den haag/gpd - Tienduizend Nederlanders die via betalings verwerker PaySquare een Visa card hebben, zijn de dupe van fraude. Criminelen zijn er in ge slaagd om kaartgegevens te achterhalen en hebben daar mee inmiddels voor naar schat ting tienduizenden euro's transacties gepleegd in het bui tenland. PaySquare heeft de kaarten deze week geblokkeerd om te voorkomen dat er nog meer schade ontstaat. Volgens PaySquare wordt de schade aan de kaarthouders volledig ver goed, maar moeten ze wel een maand wachten op een nieuwe creditcard. Gedupeerden heb ben al een brief gehad van Pa ySquare of krijgen hem van daag. Oppasmoeder besmet kinderen alteveer - In het Drentse dorp Alteveer zijn zeven kinderen besmet met tuberculose. Zij hebben allemaal contact gehad met een oppasmoeder, bij wie vorige week open tbc is gecon stateerd. Een woordvoerster van de GGD laat weten dat bij drie kinderen actieve tbc is vastgesteld. De andere vier zijn wel besmet, maar niet ziek. Bavaria verstopt 10.000 bierkratjes eindhoven - Als dieven in de nacht gaan 150 paashazen, met mijnwerkerslamp op het hoofd, in de paasnacht tienduizend bierkratjes van Bavaria in Bra bant en Noord-Limburg ver stoppen. Met deze ludieke actie wil de Lieshoutse bierbrouwer de banden aanhalen met zijn thuisgebied. Op een label staan de supermarkten vermeld waar ze kunnen worden ingeleverd. Voor de prijs van een vol kratje krijgen ze er twee. Gratis bier mag Bavaria van de wetgever niet geven. Blijdschap na akkoord Corus velsen - De vakbonden en staalfabrikant Corus zijn ver heugd over het principe-ak koord dat zij gisteren sloten voor een nieuwe CAO tot okto ber 2006. Nadat de onderhan delingen twee maal waren afge broken, de bonden een ultima tum hadden gesteld en met ac ties dreigden, werd een door braak bereikt. De CAO voor 10.000 werknemers voorziet in een loonsverhoging van 1,25 procent met terugwerkende kracht tot 1 februari en nog eens 1,75 procent per 1 februari 2006. Ruimere tijden horeca A'dam Amsterdam - De gemeenteraad van Amsterdam heeft gister avond ingestemd met een ver ruiming van de openingstijden van de horeca. De zogeheten avond- en nachtzaken mogen nu ook overdag de deuren ope nen en 's nachts een uurtje lan ger doorgaan. Burgemeester Cohen kan verder cafés aanwij zen die na de officiële sluitings tijd nog een 'afkoeluur' mogen instellen. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) 1 Naam: I Adres: 1 Postcode: Plaats: "Ifelefoon P Geboortedatum: e-mail: Bank/giro* I Handtekening: I Uitsluitend bij automatlNCho incasso Stuur deze bon op in oon oiigefrankeer- de cnvolop naar Leidach Dagblad, t.a.v. I afd. lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. or bel OSOO-l711 (gratis) E-mail lezersservice*" hdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch L'; Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1