KUNST CULTUUR Rockers van Racoon weer in het zadel Operadagen Rotterdam brengen onbekend werk van Vivaldi Fris ogende Jantjes keren terug in Leiden Uitgestorven, maarwel springlevend De gezichten van twaalf oorlogskinderen Overweldigend slagwerk als rotsvaste basis 'Norma' zonder Miricioiü donderdag 24 maart 2005 Rotterdam - Tijdens de eerste editie van de Operadagen Rotterdam, van 9 tot en met 19 juni, is de wereldpre mière van de recent ontdekte opera Motezuma van Antonio Vivaldi. De Italiaanse componist (1678-1741) schreef de opera, waarvan de parti tuur niet compleet is, in 1733. Het werk zat in het archief van de Sing Akademie in Berlijn, dat in 1999 in Kiev werd teruggevonden. „De vondst is als de ontdekking van een nieuw schilderij van Titiaan", zegt hoofd programmering Kees Vlaardin- gerbroek van de Doelen. Volgens de organisatoren wil Rotter dam met de operadagen weer de operastad van Nederland zijn. „Dat waren we eind negentiende eeuw al, nu hebben we opnieuw die ambitie." Hij wil de operadagen geen festival noemen. „We willen klein beginnen om uit te groeien tot iets groots. We zetten in op diversiteit en kwaliteit", zegt Jan Zoet van de stichting Opera Rotterdam. De dagen, die plaatshebben in onder meer de Doelen, de Laurenskerk, de Schouwburg en het nieuwe Luxor, tellen enkele opvallende producties. Naast de nieuwe opera van Vivaldi zijn dat de barokopera Gli amori d'A- pollo e di Dafne van Cavalli, Sancta Susana van Paul Hindemith en Mc- Beth van Verdi in een uitvoering door het Jeugdtheater Hofplein. Volgens Michael Vogel van de Stich ting Opera Rotterdam zijn de dagen opgezet voor zowel de doorgewinter de operafan als voor mensen die er niet zo van houden, maar misschien geïnteresseerd raken. Om beide groe pen te bereiken heeft er in de Doelen een tweedaagse operabeurs plaats. Tal van gezelschappen presenteren zich, er is een markt van opera's op lp, op era verenigingen zijn aanwezig en ook kunnen mensen operareizen boeken. Tijdens de beurs kan het pu bliek 22 korte concerten bezoeken met als centraal thema het werk van Liszt. In het Nieuwe Luxor Theater op de Kop van Zuid heeft in het tweede weekeinde van de Operadagen een muzikaal feest plaats. Elke ruimte wordt benut voor optredens en zelfs buiten en op het water is operamu ziek te horen. „We willen zowel het Rotterdamse als het regionale publiek bereiken. Bo vendien denken we met het aanbod ook internationaal aandacht te trek ken", aldus Zoet. Zo zijn er ook pre sentaties in winkeletalages, brengt het Onafhankelijk Toneel opera en theater samen rond het thema 'Or pheus' en is er een speciaal operadi ner in hotel Atlanta. De dagen tellen ongeveer zeventig concerten en zijn de afsluiting van het Rotterdamse operaseizoen. van Manen. Foto: ANP iderscheiding ins van Manen terdam - Hans van Manen dt onderscheiden met de ois de la Danse. Van Ma- terug als vaste choreograaf Het Nationale Ballet, ont- t de onderscheiding op 26 in Moskou. De Benois de anse wordt ook wel 'Oscar de dans' genoemd. Van len wordt onderscheiden in ategorie Life Time Achieve- it. Tijdens een gala ter gele- ïeid van de prijsuitreiking en de solisten Altin Kaftira latalia Hoffmann van Het onale Ballet de Pas de deux asmen van Van Manen uit. pveiling voor lags museum haag Een selectie van ne ig schiderijen en aquarel- lit de collectie van het Ge- nteimseum Den Haag t bij Sotheby's Amsterdam .780 eiro opgebracht. Dat is jens het veilinghuis meer ihet dubbele van de hoogste atting. Tet Gemeentemuse- een jperatie begonnen zijn collectie uit t!e dunnen, rom werd, met toestem- gvan de gemeente Den g, besbten een aantal stwerlen te veilen die 'geen neer speelden' in het verza- en teitoonstellingsbeleid het miseum. Eerder werd erk overgedragen aan ande- ederlmdse musea, maar de m geveilde werken was mus;umwereld geen be- stellirg. De schilderijen len vcorzien van een stic- lie demuseale herkomst ;eeft. Ie bleken daardoor verzanelaars extra aan- kelijk.Veel werken brachten dubbde van de richtprijzen n in simmige gevallen zelfs [ienvoidige. Hoogtepunt de colectie was Grote Ver- ïdag dior Leopold Pili- vsky, cat 36.000 euro op- :ht, vol;ens Sotheby's een ildrecod voor deze Poolse der. Itrospectief mai Bergman haag - len groot retro- :tief, gevijd aan de Zweedse iseur Ingnar Bergman 8) reist vmaf eind deze nd langsDen Haag, Am- lam, Roterdam, Utrecht en Ihoven. Ii totaal worden 21 getooni die Bergman kte tusso 1946 en 1984. In •'ilmhuisDen Haag, waar etrospedef op 31 maart nt, is ooi de tentoonstelling re Ingmr became Berg- te zien. iierin wordt voor eerst het miversum van de ige Bergnan aan het pu- getoonc Steeds worden gelegd raar zijn cinemato- sche wet dat nog komen en naar le oude Bergman ver in de:achtig, nog steeds ^fis maarwel afscheid aan lemen isvan zijn vak. Het artepunt/an de tentoon- ing ligt irde periode 1938- 1: vanaf vroegst bewaar- het filmmateri- J 'an Bergnan tot aan zijn ïutfilm Crisis (1946). liphd toont öller-Müller' terdam - len topstukken et KröllerMüller Museum vanaf mogen een klein half te zien in let Rijksmuseum terdam Sniphol. Het is het eerst lat werken uit de ctie van en ander muse- ip Schiphil te zien zijn. ;aat om ver werken van van derLack, drie van Piet driaan, .wee van Theo van tburg ei een van Chris man. Ht museum op >hol is en in 2002 opge- j! filiaal an het Rijksmuse- gelegeiin het gebied ach- e paspiortcontrole tussen en de^-Pier. Het bevat 'aste ollectie van tien Hol- ie me6ters uit de Gouden v en ea paar keer per jaar dsselnde, tijdelijke ten- itellirg- Het Kröller-Müller rgaatianaf april een in- c ende enovatie. In verband nee vordt een deel van de 6 ctie vrspreid over musea men-en buitenland. door Jasper Schoon Hilversum - De rockers van Ra coon zijn als een feniks herre zen in het Nederlandse pop landschap. Nadat ze drie jaar geleden op straat waren gezet door hun platenmaatschappij, pakten donkere wolken zich sa men boven de band. Maar ze zitten weer in het zadel. Heb ben een nieuw management, een frisse boeker en een mooie deal met platenlabel Pias voor hun nieuwe album Another Day. „We hebben gekozen om het album in ouderwetse songwri ters-traditie te maken", legt zanger Bart van der Weide uit, gezeten op de bank bij hun la bel in Hilversum. „Het draait om liedjes. We zijn de afgelo pen jaren blijven schrijven. Ge woon op de bank met een gi taar. Zo is Racoon begonnen. Daar ligt de basis. We hebben altijd mooie liedjes willen schrijven. Daar ligt het hart van de band." Het nieuwe album klinkt vol- wassener dan zijn voorgangers, denkt gitarist Dennis Huige. „Omdat er zo'n lange periode aan vooraf is gegaan. Het is voor het eerst dat alle songs op één album geweldig zijn. We hebben de tijd gehad. Sommige nummers zijn twee jaar oud. Als die na zo'n lange periode nog goed klinken, weet je dat ze 'plaatwaardig' zijn. Het is als met wijn. Die moet je ook de tijd geven." Another Day is qua tekst ook een stuk rijper, meent de zan ger. „Bij de vorige albums zong ik vooral over meisjes en ijsjes. Maar deze plaat is gebaseerd op thema's als liefde, leven en ont- haasting. Ik sta meer stil bij wat er om me heen gebeurt. Men sen hebben veel, maar willen steeds meer. Het lijkt nooit ge noeg. Zo wil ik niet zijn. In die gemoedstoestand kun je de cd plaatsen." Toen platenmaatschappij Sony met Racoon brak, had dat in vloed op zijn teksten, weet Van der Weide. „Onze spirit was ge broken. Als je breekt, hakt dat erin. Maar ik ben doorgegaan met schrijven. Dan zie je dat het een verwerkingsproces is. De eerste nummers waren ont zettend boos. Schopte ik tegen alles. Daarna werden ze geluk kig publieksvriendelijker." De rockers van Racoon: „We hebben altijd mooie liedjes willen schrijven. Daar ligt het hart van de band." Foto: GPD De producer van Another Day, Michel Schoots, heeft een grote bijdrage aan het album gele verd, zegt Huige. „Hij belde vrij snel toen we zonder maat schappij zaten. Vertelde dat hij per se een nieuwe plaat van ons wilde maken. Hij zorgde ervoor dat onze koppies niet gingen hangen. Hij heeft ons gestimu leerd om door te blijven gaan." Racoon verzamelde zo'n vijftig songs en Schoots filterde daar materiaal voor de plaat uit. Huige:Als producer is hij goed in het scheiden van muzikale bullshit. Hij heeft bijna alle goe de songs eruit gehaald. Handig omdat je er als band te dicht op zit om goede keuzes te maken." Hoewel het een tijdje minder ging, bleven de bandleden er altijd in geloven. „Gelukkig wa ren er mensen in de buurt die ons bleven steunen. Kregen we support van fans. Optredens hielpen ook. Die gaven de spirit om door te gaan. Dat zijn mo menten dat je nooit meer wilt stoppen." Bij het maken van muziek is het sowieso 'do or die', denkt de zanger. „We hebben zoveel hart nagoya - Het moet een van de publiekstrekkers worden van de we reldtentoonstelling, de World Expo in Nagoya in Japan, deze robot versie van de uitgestorven Tyrannosaurus Rex. Bij die tentoonstelling speelt het Leidse Naturalis een belangrijke rol. Het museum beheert in zijn collectie een belangrijk deel van het Japanse natuurhistorische erfgoed. Daarvan zijn drie 19de eeuwse collectiestukken te zien in het Japanse paviljoen. Op verzoek van de organisatie leent Naturalis bijzondere opgezette dieren uit: een Japanse zeeleeuw, een Japanse wolf (uitgestorven) en een Japanse otter (bijna uitgestorven). Alle drie de exemplaren zijn in de 19de eeuw verzameld, door of via de Nederlandse handelspost op Deshima. De uitgestorven dieren wor den gebruikt als voorbeeld van wat er zoal verdwenen is in Japan. Chris Smeenk, conservator zoogdieren van het museum, begeleidde de dieren naar Japan en gaf een toelichting tijdens een persconferen tie. De wereldtentoonstelling, met als thema 'De wijsheid van de na tuur', begint morgen en duurt tot 25 september. Foto: Reuters theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'De Jantjes' van Herman Bouber. Regie: Dick Hauser. Met: Dennis Overeem, Hugo Metsers. Istvan Hitzelberger, Birgit Schuurman. Carry Tefsen en vele anderen. Gezien: 23/ 3, schouwburg Leiden. Daar nog te zien: vanavond. Extra ingelaste voorstellingen op 15 en 16 juni. De Jantjes zijn terug aan het be gin van het verhaal. Ze vertrek ken en keren na zes jaar weer terug. Meer inhoud bevat de musical niet, op de liefdesge schiedenissen tussen Toffe Jans en Schele Manus en tussen Blonde Greet en Dolle Dries en een klein vechtpartijtje na. Echt verklaarbaar is het dan ook niet dat 'De Jantjes' al vele tientallen jaren een geheide kaskraker is. Maar het geheim van het on miskenbare succes zit kennelijk in de combinatie van volkse nuchterheid en Amsterdamse Jordaan-romantiek die haar neerslag heeft gevonden in een hele reeks overbekende liedjes. Dat liedjesrepertoire staat ge grift in ons collectief geheugen. Of het nu gaat om 'Dat zijn on ze Jantjes', 'Wordt nooit ver liefd'. 'O, mooie Westertoren', 'In de Jordaan' en ga zo nog maar even door. Ook dit seizoen zijn er weer eens Jantjes in de theaters. Het is een fris ogende productie die het enthousiasme van de spe lers uitstraalt. Daar waar het oorspronkelijke gegeven nogal eens sentimenteel dreigt te worden, blijft het gesnotter hier gelukkig beperkt. Vrolijkheid overheerst, de gevoelige scènes krijgen dikwijls een knipoog mee. Het tempo ligt redelijk hoog, waardoor de zwakke ver haallijn de spanningsboog niet echt kan schaden. Voor de gelegenheid is er zelfs een liedtekst van Thé Lau aan het toch al rijke liedrepertoire toegevoegd. Het heet "Vriend schap' je kunt van alles verge ten, alleen de vriendschap ver geet je, vergeet je, vergeet je niet. Het nieuwe lied wordt tweemaal uitgevoerd en krijgt dus een prominente plaats. Dat kan probleemloos, omdat het geheel nu eenmaal geen hech te, dichtgetimmerde structuur kent. Bovendien blijkt daaruit dat men creatief met de zoveel ste versie van De Jantjes aan de slag is gegaan. Carry Tefsen en De Jantjes ho ren bij elkaar. Haar (beschei den) aandeel doet vertrouwd aan. Birgit Schuurman is in de ze context heel nieuw en heeft duidelijk haar draai als Toffe Jans perfect gevonden. Dat geldt ook voor de drie titelrol vertolkers Dennis Overeem, Hugo Metsers en Istvan Hitzel berger die soms wat oubollig maar doorgaans geloofwaardig aan de slag gaan. Een handig decor garandeert vlotte change menten en goede zichtlijnen, zodat ook op het beperkte po dium van de Leidse Schouw burg de productie met een vrij grote bezetting goed kan staan. En zoals het ware Jantjes be taamt: ze keren terug!! Schouw burgdirecteur Bart van Mossel heeft twee extra voorstellingen bijgeboekt: op 15 en 16 juni. en ziel, bloed, zweet en tranen in dit album gestopt. Dan kun je niet opgeven. Het is net als een rivier overzwemmen. Daar bij ga je ook niet halverwege te rug als het tegenzit. Op dat mo ment moet je juist doorzetten." Het album Another Day ligt vanaf 11 april in de winkels. Amsterdam - Angstige kinderen die onder een houten schavot dekking zoeken tegen Duits ar tillerievuur, een sterk verma gerd Amsterdams jongetje in vieze vodden met een lepel in zijn hand of groepen stoere jongens en meisjes die in uni form marcheren als lid van de Nationale Jeugdstorm. Dit zijn enkele van de zwart-wit ama teurfoto's die te zien zijn op de tentoonstelling 'Oorlogskind' in de Beurs van Berlage in Am sterdam. De tentoonstelling richt zich op alle facetten van kinderen in de Tweede Wereldoorlog, hoe kin deren de oorlog hebben beleefd en hoe zij de jaren daarna de draad weer oppakten. Centraal staat de geschiedenis van twaalf Nederlandse kinderen in de ja ren 1940-1945. Aan de hand van 180 foto's en historische filmbeelden van Nederlandse kinderen uit de Tweede We reldoorlog uit de collectie van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) vertelt elk oorlogskind zijn ei gen verhaal. De twaalf oorlogskinderen heb ben voor de tentoonstelling een voorwerp uitgeleend dat een speciale rol speelde tijdens de oorlog. Een van de oorlogskin deren was Ed van Thijn, die als joods jongetje in 1942 moest onderduiken. Elke avond voor het slapen gaan haalde hij zijn kostbaarste bezit te voorschijn: een luciferdoosje met twee postzegels. „Eén zegel met de Nederlandse koningin Wilhel- mina, symbool van het goede. En de tweede zegel met Adolf Hitler, symbool van het kwaad." Oorlogskind eindigt in mei 2006 in de provincie Utrecht. muziek recensie Maarten Baanders Concert: 'Noche Colombiana' met Lumbalu en Miguel Osorio y la Parranda. Gezien: 23/3 Stadsgehoorzaal Leiden. Van Colombia weten we weinig in Nederland. Van de oorlogen en cocaïneteelt in dat land zijn we nog wel op de hoogte, maar dat er ook bruisende muziek wordt gemaakt en dat die een unieke mengeling van stijlen uit verschillende werelddelen is, is hier onbekend. 'Noche Colom biana' zou dan ook een ontdek king kunnen zijn voor liefheb bers van de Latijnse culturen. Jammer dat er zo weinig pu bliek op afkwam in de Stadsge hoorzaal, terwijl de beide bands die optraden beslist een volle zaal verdienden. Overweldigend sterk is de slag werksectie van Lumbalu. De roerige ritmes verraden de Afri kaanse wortels van deze mu ziek. Met soepelheid en kracht geven de slagwerkers een rots vaste basis aan de extraverte, eveneens Afrikaans aandoende zang van Vicky Castano. Haar stem klinkt als een waterval, bruisend, bezeten en verkwik kend helder. Het pittige geruis van de sambaballen en de ver schillende soorten fluiten, de ene snerpend, de ander diep en zacht, herinneren eraan dat Lumbalo niet Afrikaans, maar Zuid-Amerikaans is. Speciale gast Orbe Ortiz presteert het te fluiten en tegelijk een sambabal virtuoos te hanteren. Niet alleen de muziek van deze groep kantelt telkens tussen twee werelddelen. Kort na het begin komt er een danseres op in een sierlijke rok, die je on middellijk aan Spanje doet den ken. Een fakkel in haar hand flakkert bij haar opkomst be scheiden in de donkere zaal. Ze zwaait met de rok en laat de zoom wild kronkelen. Terwijl ze hem omhoog houdt, draait ze rond, zodat de zoom even als de lijn van een wenteltrap om haar lichaam ligt. Maar Spaans is ze niet. Ze danst onbezorgder dan een flamencodanseres ooit zou doen en naarmate het op treden vordert, stort ze rich steeds fanatieker in Afrikaanse bewegingen. Wild draait en schommelt ze met haar heu pen. Moeiteloos schudt ze haar lichaam heen en weer en wap pert daarbij met haar schou ders. Er gaat net zo'n onuitput telijke energie van uit als van de muziek. De bescheiden fakkel heeft plaatsgemaakt voor dans waar het vuur vanaf knettert. Heel anders, maar bepaald niet minder aanstekelijk is Miguel Osorio y la Parranda. Zodra de muzikanten verschijnen, is het een gezellig rommeltje op het toneel. Ze praten, maken veel drukte en beginnen te spelen en te ringen, ongedwongen als of ze een avondje uit zijn. Ook hier doet een danseres mee en de muzikanten dansen soms speels om haar heen. Osorio straalt één en al zonnigheid uit met rijn gloedvolle accordeon. Deze muziek is ddttr en door Zuid-Amerikaans. De Meren gue en andere dansen worden levendig en in een heerlijk war me sfeer gespeeld. Niet voor niets stroomt de vloer voor het podium vol dansend publiek. Het is een warmbloedig feest! Amsterdam - Er heerst verslagenheid bij De Nederlandse Opera, nu de sopraan Nelly Miricioiü naar Londen is vertrokken om daar thuis te kunnen herstellen van een nog onbekende keelaandoe ning. Op 7 maart moest ze tijdens de première van de opera 'Nor- ma' van Bellini in het Amsterdamse Muziektheater opgeven. Haar titelrol werd de daaropvolgende voorstellingen overgenomen door de Armeense sopraan Hasmik Papian, die de serie ook zal af maken. Dat betekent dat deze zangeres ook te zien zal rijn in de televisieregistratie van deze 'Norma' waarvoor afgelopen dinsdag door de NPS de eerste opnamen rijn gemaakt. Ter inleiding van die uitzending was al een documentaire met Miricioiü opgeno men, maar die wordt nu voor een deel opnieuw gemaakt, zodat ook Papian daarin hd*r "°rhaal over deze rol kan doen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19