REGIO Ziel verdwijnt uit dorpskern VRAAG UIT DE ARCHIEVEN COLOFON R Een Leidenaar met een zwak voor zielige verhalen Itiatief loteriien ophefen de Postcode 5 Opmerkelllk terij en de Sponsorlo- 'Paard achter de wagen' 'Alles duurt hier jaren' Van Witte Snackbar naar kleurrijke kunstgalerie GERECHT HOC 970 donderdag 24 maart 2005 een onzalig plan, zo blijkt uit de reacties van onder meer de lentenbond. De organisatie van drie grote landelijke loterijen 25 euro afschrijven bij de meer dan vier miljoen deelnemers. 7 Daarover ontstond 7 7* *7 y loterij, de Bankgirolo- -*■ J terij gaan daarom een ilefoonnummer instellen voor leden die dat niet willen. Van I wilden de drie instanties een presentje kopen voor koningin ter gelegenheid van haar 25-jarige koningschap op 25 mei. nder FER VERGEER is voorzitter van de Vereniging Warmond en waar ook de verschillende plaatselijke oranjefestiviteiten allen. Ook hij is niet blij met het voornemen van de loterijen. Ie zaak. lad. Ik heb er eerlijk gezegd nog weinig over gehoord of maar het initiatief van de loterijen is op zijn minst opmer- js ik aan die loterijen zou meedoen zou ik ook niet blij zijn evraagd een extra bedrag fgeschreven." jen koninklijk cadeau, daar oranjeverenigingen voor? )U je toch zeggen. Ik kan me jllen dat er vanuit de landelij- ijevereniging een verzoek an de plaatselijke verenigin- leen bijdrage te leveren aan leau. En dat zal op onze aan- i bestuursvergadering van je week ook wel aan de orde de Vereniging Warniondse 1 (VWF) meer dan een oranje- ring? ganiseren niet alleen oranje- iten zoals Koninginnedag en nei. De VWF houdt zich ook 1 bezig met de Kaagweek, de en de intocht van sinterklaas, der historisch zo gegroeid." Warmond fuseert isenheim en Voorhout, moe- ook niet de verschillende ■nigingen een verregaan- werking aangaan lie is niet aan de orde. De :k is toch een typisch War- ;ebeuren, terwijl Voorhout eigen kermis heeft. Je weet natuurlijk nooit of het er in de van komt, maar vooralsnog blijven wij zelfstandig." nan Leefmans archieffoto: ANP/Olaf Kraak [955, Donderdag 24 Maart -Allerlei omstandigheden maken het noodzakelijk, dat de or- ivan de Leidse Brandweer, voor wat de personeelsformatie jhans op nieuw onder ogen wordt gezien. De huidige formatie, It op een in 1947 door de Raad genomen besluit, bestaat uit ïepsbrandweer van 34 man, aangevuld met 8 man van het po- pneel. Een permanente aanwezigheid van deze 8 man eist ^lat men bij een dienst van 24 uur af, gelijk deze bij de Brand- taat, de beschikking heeft over 16 man politiepersoneel. De (jan het met de brandbestrijding belaste personeel bestaat der- 50 man. 1)80, maandag 24 maart t- Het Katwijkse Quick Boys kroop gisteren thuis door het de naald. Zwaluwen Vlaardingen wist de stand namelijk ne uten voortijd op 1-1 te brengen, terwijl de Katwijkse verdedi- Ijp voor de sloop was. Op de foto maakt Jan Merrelaar het Ivoor Quick Boys. Foto: archief Leidsch Dagblad Ideze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer iv. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van bgblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ivan het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad die: T, Klein en H de Wit lil: directie.hdcuz@hdc.nl redactie: Jan Geert Majoor, Mriaan Brandenburg nail: redactie.ld@hdc.nl X)R at 82, Leiden, tel 071-5 356 356 stbus 54,2300 AB Leiden ijden van de receptie zijn: en met donderdag 30 uur 8.30 -12.30 uur 171-5356415 1x071-5 356325 len: overlijden, geboorte, jubilea Vulieberichten, desgewenst met eelding, via www.hdcmedia.nl of niheberichten@nhd.hdc.nl. mail: fax 072-5196696, tel. 072- VERKOOP n.b.t li 3661 ed: 023-5150543 •6813677 handel: 071-5 356 300 lus kunnen contact opnemen f636 I fatis) 5196800 ing (acceptgiro) jlleen aut. ine.) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken btisch afschrijven van het geia ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, 2a: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen, uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, tav. afdeling lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leldschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Redacteuren van het Leidsch Dagblad rijden met hun Citroënbus wekelijks door de streek op zoek naar interessante verhalen en leu ke nieuwtjes. Gisteren stond de bus in Warmond. Ooit was het een toonbeeld van be drijvigheid, maar de Dorpsstraat in Warmond is allang niet meer wat hij eens was. Winkeliers en andere kleine zelfstandigen pakken één voor één hun biezen, waardoor de ziel lang zaam verdwijnt uit de eens zo leven dige dorpskern. Bewoners zien het met lede ogen aan. „Het begint een spookdorp te lijken." Het zonovergoten terras bij de oude waterpomp is nog verlaten als de klok half elf slaat. Bij de naastgele gen buurtsuper loopt het ook niet storm. Zo nu en dan passeren War- monders die er een kleine bood schap doen. Een halfje bruin, een li ter melk, een pak koffie. De Spar- vestiging van Dick en Carla Duynho- ven is een van de weinige plekken waar de dorpeling nog terechtkan voor dat soort zaken. De vraag is voor hoe lang nog, nu even verderop op initiatief van de gemeente een grote vestiging van Al- bert Heijn verrijst. De plannen daar toe circuleerden al jaren en waren er mede oorzaak van dat vele midden standers uit de Dorpsstraat zijn ver trokken. ,,Ik woon nu dertig jaar in Warmond", zegt een bejaarde voor bijganger. „Ik herinner me nog de tijd dat je hier vier slagers, vier groenteboeren en vijf bakkers had. Daar is vrijwel niets van over. Er zit nu sinds anderhalve maand een bloemist en je hebt de keuze uit vier kappers, maar als het even tegenzit moet je voor een brood het hele dorp door." De nieuwe winkel van Albert Heijn maakt zo'n zoektocht overbodig, maar de oude Warmonder staat niet te juichen bij de komst van de grootgrutter. „Die nieuwe super markt zal ten koste gaan van de lo kale middenstand. Die wordt op de ze manier om zeep geholpen." Moe der en dochter Wiesmeijer bekijken het van de andere kant. De moeder woont sinds kort in het plaatselijke verzorgingshuis. Daar merkt ze hoe lastig het is voor ouderen om in de buurt boodschappen te doen. „Er zijn nauwelijks winkels meer. Op za terdagochtend heb je de markt, maar dat zijn ook maar een stuk of vijf kraampjes. Wanneer gaat die su permarkt eindelijk gebouwd wor den?" Zeer binnenkort, zegt wethouder De Vroomen. „We zitten in de slotfase van de onderhandelingen met Albert Heijn. Het is niet te zeggen hoe lang die nog duren. In deze fase proberen partijen altijd uit te vinden hoe ver ze nog kunnen gaan. Dat hoort een beetje bij het spel." De Vroomen is van mening dat er geen oorzakelijk verband bestaat tussen de komst van een nieuwe su permarkt en het verdwijnen van vele andere, kleinere winkels. „Die uit tocht is al twintig jaar aan de gang. Het is een tendens die je niet al leen in Warmond ziet, maar ook in tal van andere dorpen van deze omvang. Winkeliers op leeftijd stoppen met hun zaak en sluiten dan de boel, omdat er geen op volger is. Je moet gewoon conclu deren dat er hier geen draakvlak is voor dit soort voorzieningen." De soms wat doodse sfeer in het dorpshart baart ook het gemeente bestuur zorgen, bezweert de wet houder. „Je kunt hier op zaterdag middag een kogel afschieten, de kans is heel klein dat je iemand raakt. Met de komst van Albert Heijn hopen wij de levendigheid juist een beetje terug te brengen." Mevrouw Witsenburg en mevrouw Zwaan zien dat somber in. Ze koes teren zich in de zon, voor hun huis jes aan de Scheepmakersdam. „In april gaan ze heien", meent Witsen burg te weten. „Dan zul je zien dat er binnen de kortste keren weer win keltjes dichtgaan. En er komt niets voor terug, alleen maar woonhuizen. Ja, Warmond is een fijn dorpje om in te wonen, maar niet om boodschap pen te doen. Het begint zo langza merhand op een spookdorp te lij ken. Je hebt nu alleen nog de Spar en verderop zit George Versluys. Pasgeleden is de Troefmarkt dichtgegaan. Daar zijn veel mensen de dupe van. Kijk naar die oudjes in verzorgingshuis Lidui- na, die zitten helemaal onthand." Het is afwachten wat de toekomst brengt, zegt George Versluys, eige naar van de gelijknamige verswinkel in de Burgemeester Ketelaarstraat, in Hij praat nog altijd met een snelheid zoals een mitrailleur kogels afvuurt en hij kleedt zich als een man van dertig; hippe bril en dito sikje. Toch heeft de inmiddels 60-jarige Rob Paardenkooper veel meer rust in zijn leven dan vroeger. In de Warmondse Dorpsstraat duwt hij opgewekt een rolstoel van een bewoner van ver zorgingshuis Mariënhaven in de richting van het terras. „Zo ouwe gek, zal ik je hier eens op een bakkie trakteren?" Onder zijn bijnaam 'Paard' genoot hij tot voor kort een redelijke be kendheid in Leiden en Roelof- arendsveen. Hij was kroegbaas, win kelier, later kledingvertegenwoordi- ger, prominent lid van voetbalclub ASC en tennisvereniging OLTC en hij was jarenlang beheerder van het Veense dorpshuis. „Totdat de subsi diekraan daar werd dichtgedraaid. Toen konden ze me niet meer beta len", zegt hij. Door hartklachten moest hij het kal mer aan doen, maar helemaal stilzit ten kon Paardenkooper niet. Daar om is hij nu 'persoonlijk begeleider' bij Mariënhaven. „Ik heb getwijfeld of dit soort vrijwilligerswerk iets voor mij zou zijn. Vrienden uit het verle den zullen raar opkijken als ze horen wat ik nu doe, maar ik put hier een enorme voldoening uit." Volleerd slalomt ze haar elektrische karretje tussen de paaltjes op de Dorpsstraat door. Het ontbreken van stoepen komt haar rijgedrag goed uit, maar mevrouw Van Burk is des ondanks niet tevreden. „Er zijn maar drie winkels waar ik als invalide zelf standig naar binnen kan; de melk boer, de drogist en het kunstcafé. Ik geef toe; het zijn allemaal oude win kels die er niet op berekend zijn en als ik roep, is iedereen bereid te hel pen, maar je blijft zo afhankelijk. Het is algemeen bekend dat de bereik baarheid voor invaliden beperkt is, maar het duurt jaren voordat het verbetert. Zoals alles hier jaren duurt. Ik sta op de wachtlijst voor een aangepaste woning, ik heb zelfs een urgentieverklaring. Toch duurt het maar. Ik ben een echte War mondse en toch vind ik het niet erg dat de gemeente haar zelfstandig heid verliest. Misschien dat er sa men met Voorhout en Sassenheim meer van de grond komt." Hij voelt zich bevoorrecht dat hij 'het mooiste plekje van Warmond' mag exploiteren. Cor Klaasen-Bos gaat zijn derde zomerseizoen in met Kunstcafé de Galerie. Het pleintje bij de pomp is omgetoverd tot zijn ter ras en nu het lentezonnetje voor de eerste klandizie in de open lucht zorgt, wordt ook het hart van de pachter verwarmd. Het plotselinge overlijden vorige maand van zijn za kelijke partner die de kunstzaken be hartigde van het kunstcafé, wierp een schaduw over het centrum. Binnen hangen schilderijen en staan objecten, maar een opvolger die de creatieve kant van de galerie be stiert, is er nog niet. Klaasen-Bos vol staat met te zeggen dat hij daarover met de gemeente overlegt. „Het moet in ieder geval geregeld zijn voordat Warmond ophoudt zelfstan dig te bestaan." Klaasen-Bos werkte jarenlang in de Witte Snackbar in de Leidse Vrou- wensteeg. „Vanwege het Aalmarkt plan werden allerlei panden door de gemeente opgekocht. Driejaar gele den wilde de gemeente Warmond dat er in de voormalige bibliotheek een combinatie kwam van een gale rie met horeca. Daar zijn we inge sprongen. Veel mensen zagen toen liever een kindertheater op deze plek. Ik ben blij dat ik weg ben uit de snackbar en ook blij dat we veel po sitieve reacties krijgen op onze gale rie. Warmond heeft voor 5000 inwo ners een rijk cultuur- en verenigings leven", aldus Klaasen-Bos. Dat het terras op het historische pleintje langs het beschermde dorps gezicht goed loopt, is geen verras sing. „Soms zorgen we voor 'leven de' muziek. Het is het enige terras in de dorpskern en allerlei uitgezette wandel- en fietsroutes komen er langs. Verder zijn er hier twee grote verzorgingshuizen in de buurt. Het is voor mensen in een rolstoel plezierig dat ze bij ons terechtkunnen. Daar heb ik een speciale oprit voor. Ik heb dagen meegemaakt met vijftig per sonen op het terras en dertig die bin nen op een plaatsje wachten. Het kan hier spoken." Foto: Henk Bouwman verleng de van de Dorpsstraat. Die relatief afgelegen locatie zou wel eens zijn redding kunnen blijken, maar dat is koffiedik kijken, vindt hij. „Ik heb nu eenmaal geen glazen bol. De vraag is wat mijn klanten gaan doen als Albert Heijn de deuren opent. En mijn ervaring is dat klanten niet te peilen zijn." Maarten Dekker Mevrouw Van Leeuwen: „Er moet nodig gebouwd worden in Warmond. Er is een groot tekort aan betaalbare woonruimte, waar door vooral jongeren wegtrekken uit het dorp. Mijn dochter staat al tijden ingeschreven, maar er ge beurt niets. Dat komt door de ge meente, die heeft totaal geen daad kracht. Er wordt alleen maar ge praat." Mariëtte ten Kley: „Ik wil iedereen oproepen om op 8 april naar de fancy fair te komen in basisschool Oostergeest. Met de opbrengst willen we een uitwisse lingsproject financieren tussen Warmondse leerlingen en die uit de Franse plaats Champigné. We hou den een rommelmarkt, een spon sorloop en een loterij. In totaal is er 3000 euro nodig." De heer Heemskerk: „Sinds jullie een ochtendkrant zijn geworden, is het met de bezorging dramatisch gesteld. Momenteel gaat het uitstekend, maar de jon gen die het nu doet, stopt er over 14 dagen alweer mee. Wat wil je ook: krantenbezorgers worden slecht betaald." Mevrouw De Bruijn: „Vooropgesteld, ik vind het Leidsch Dagblad een heerlijke streekkrant en ik kan niet zonder. Toch lees ik de laatste tijd alsmaar Katwijk, Kat wijk, Katwijk. Op de tien artikelen (in de editie Duin en Bollenstreek, red.) gaan er acht over Katwijk. Ik woon in Sassenheim, ik ben al bij na 39 jaar geabonneerd en daarom vraag ik me soms af of er in plaats van Katwijk niet wat meer over Sas senheim of Lisse in de krant kan komen." Anonieme hondenbezitster: ..We hebben in Warmond depot- dogs; plaatsen waar veel mensen hun hond uitlaten en waar je zakjes kan krijgen om hondenpoep mee op te ruimen. Dat ging een paar jaar goed, maar de laatste tijd zijn die zakjes altijd op. 'Komt door de jongelui', is het antwoord dat ik van de gemeente krijg. Ik weet inmid dels uit ervaring dat dat niet klopt. Ze worden gewoon niet vaak ge noeg aangevuld. Daardoor sta ik de poep van mijn hond op te ruimen tussen de drollen van anderen." Andere anonieme hondenbezit ster: „Hoewel ik zelf een hond heb, loop ik ook niet graag door de poep. Daarom heb ik altijd zo'n zakje bij me. Voor de gemeente heb ik nog wel een tip; geef iedere hondenbe zitter die hondenbelasting betaalt van dat geld een rolletje met zak jes." De Leidenaar heeft een mar kante, doorleefde kop vol rim pels en lijnen. Donkere slier ten haar krullen in zijn nek. Zijn zwarte leren jack en gou den armband maken het plaatje compleet. Dit is een man van de straat, zo straalt hij uit, een man die zelden nog voor verrassingen staat. Maar schijn bedriegt. Juist vanwege zijn naïviteit en goedgelovigheid moet hij van daag voor de rechter verschij nen. De oud-stratenmaker heeft namelijk een hart van goud. Wie er financieel slecht voor staat, stopt hij wat geld toe. Ook volstrekt onbekenden kunnen op zijn steun reke nen. Niet zelden komt hij daardoor aan het eind van de maand zelf tekort. Zijn vrouw is daarom ook beduidend minder enthousiast over deze vorm van liefdadigheid. Zij ziet met lede ogen aan hoe de Leidenaar zomaar een deel van hun karige bijstandsuit kering weggeeft. Dat haar man gevoelig is voor een zielige blik en een hart verscheurend verhaal blijft niet lang geheim. Veel men sen weten hem te vinden. Maar één profiteur maakt het wel heel erg bont. Die man klopt bijna wekelijks aan om een leuk bedragje op te strij ken. „De Marokkaan staat iedere keer trillend voor mijn deur", vertelt de Leidenaar aan de rechter. „U moet weten dat mijn broer en zus beiden van de honger zijn gestorven. Ik kan zo iemand daarom niet zonder geld wegsturen." En dus haalt hij iedere keer weer tussen de 10 en 20 euro uit de huishoudportemonnee. De uitvreter weet ondertussen precies hoe hij de sympathie ke Leidenaar moet bespelen. Als hij aanvoelt dat hij zijn hand misschien heeft over speeld, neemt hij de keer daarop zijn vrouw mee. Hui lend voor zijn deur maken ze samen zo'n desperate indruk dat de Leidenaar zijn hand over zijn hart strijkt en snel weer in de buidel tast. De profiteur staat echter niet altijd met lege handen voor de deur. „Hij weet namelijk dat ik spulletjes verzamel", verklaart de man. Zogenaamd uit dankbaarheid brengt de bedelaar van tijd tot tijd een tas vol troepjes bij zijn slacht offer langs. „Hij haalt die zooi uit de vuilnisbak, denk ik. Ik neem het altijd maar uit be leefdheid aan, maar gooi het daarna direct weer weg. Ik vind het eigenlijk wel schat tig" Als op een avond de bel gaat, staat de Marokkaan weer ril lend van de honger op zijn stoep. Anders dan anders wil de man nu echter een horloge aan de Leidenaar verkopen. Het goudkleurige uurwerk is 'van echt goud', zo verzekert de bedelaar hem. Hoeveel heeft hij ervoor over? Kan hij 100 euro bieden? De Leidenaar fronst. Eindelijk komt de man met een voor werp aanzetten waarin hij wel interesse heeft, maar 100 euro is aan de dure kant voor een doublé horloge. Hij biedt de helft van het bedrag. De hon gerige 'vriend' gaat akkoord en neemt het geld gretig aan. Maar de man heeft zijn hielen nog niet gelicht of de Leide naar krijgt bezoek van de poli tie. Het horloge blijkt zojuist van een ander slachtoffer van de bedelaar gestolen te zijn. Het uurwerk behoort toe aan een goedgelovige stadsgenoot die de man ook uit medelij den voortdurend van geld voorzag. „Zijn ze in deze stad dan allemaal zo goed van ver trouwen?", vraagt de rechter zich verwonderd af. „Mijn vrouw heeft hem al die tijd wel doorgehad", geeft het slachtoffer eerlijk toe. „Ik had kennelijk een te groot zwak voor hem." De Leidse man met een hart van goud had beter moeten weten, meent de officier van justitie. Wie 's avonds in het donker gouden horloges aan de deur koopt, vraagt om moeilijkheden. Toch heeft ze sympathie voor hem. Ook de rechter is mild en verklaart de man schuldig zonder opleg ging van straf. Stralend en zonder enig spoor van verbit tering over de hele affaire loopt de Leidenaar de zaal uit. „Ik ben hier hartstikke blij mee. Dank u wel." Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17