Hoog water bij station Voorschoten REGIO 5Alles gaat in overleg met erinneringen aan de Hazerswoudse Kinderdijk Verbazing bij leerlingen en docenten op Ashram proveste; >9 D66 klaagt over natte sokken Ik begrijp nog niet waarom dit nodig was donderdag 24 maart 2005 door Bas de Rue voorschoten - Als het stevig re gent, verandert de tunnel onder station Voorschoten in een klot sende badkuip. Voor reizigers die hun sokken droog willen hou den, zijn de perrons slecht be reikbaar vanwege centimeters diepe plassen. Dat schrijft de Voorschotense D66-fractie aan het college. De democraten willen dat er een einde komt aan de waterover last en hebben het Voorscho tense gemeentebestuur ver zocht bij de NS aan de bel te trekken. Maar die zeggen van geen probleem te weten. ,,We krijgen veel berichten van mensen die vinden dat er iets aan de overlast moet gebeu ren", zegt D66-fractievoorzitter J. Rasch. „Regenwater op het voetgangersgedeelte van de tunnel loopt niet goed weg. De drainage van de tunnel lijkt niet te werken. Bovendien loopt het trottoir niet af." De gebrekkige afvoer is niet de grootste zorg van het raadslid, dat naar eigen zeggen ook niet altijd met droge sokken het perron heeft ge haald. „Probleem van dit soort zaken is dat iedereen er last van heeft, maar dat niemand erover gaat. Waar moet de burger naar toe als hij zich hier aan ergert? Het station is niet van de ge meente, maar van de NS. Het enige wat we kunnen doen is de wethouder verzoeken de kwes tie aan de spoorwegen voor te leggen." Die kijken een beetje raar op van de klachten uit Voorscho ten. „We hebben in januari in derdaad klachten gehad over water in de tunnel. Toen heb ben we meteen de putten door gespoten", zegt een woordvoer der van de spoorwegen. „Maar de laatste tijd hebben we eigen lijk geen klachten meer ge hoord. De procedure bij dit soort gevallen is simpel: we tre den meteen op. Wij hebben geen belang bij mopperende klanten op het station. Is het dan wel zo slecht gesteld met de tunnel onder het sta tion? Ja, toch wel, denkt M. den Os. De Haagse bezoekt elke week haar moeder in Leiden. ,,Als het flink regent, is het hier inderdaad heel erg. Mijn schoe nen en panty's worden kletsnat. En dat is al heel lang zo." Vol gens J. Ligtvoet is vooral de Voorschotense kant van de tun nel een probleem. „Daar ligt al tijd veel water. Met de fiets kan dat heel lastig zijn, zeker als het glad is. Ze zouden iets aan de doorstroming moeten doen." Voorschotenaar J. Fritz ziet het probleem ook. „Het water stroomt zo van de spoordijk het fietspad op", zegt hij. „Toch kun je het perron gewoonlijk zonder problemen bereiken. Al leen op de plateaus op de trap pen ligt nog wel eens een flinke plas." Fritz lacht. „Maar ja, als het regent, dan ga ik echt niet met de trein hoor. Ik pak ge woon de auto." Dat er geregeld plassen in de tunnel liggen, lijkt een uitge maakte zaak. Maar om nu te denken dat na elk willekeurig buitje treinreizigers haasje-over door de tunnel moeten om de schoenen droog te houden, dat is wat overdreven, zegt Floris- pad-bewonder H. Van den Berg. Hij woont tegenover het station. „Op de busbaan ligt vaak wel een centimeter of der tig water. Maar dankzij de muur langs de baan heeft niemand daar last van. Noch op het fiets- noch op het voetpad heb ik ooit natte sokken gehaald." Ook J. Gijsman, die elke dag op Voor schoten de trein pakt, is die mening toegedaan. „De bus baan is een badkuip, dat klopt. Maar verder valt het wel mee. Dit lijkt me toch een beetje een storm in een glas water." vervolg van voorpagina Alexander Geertsema, WD- wethouder te Leiden: „Als ik zelf ooit ergens burgemeester zou willen worden, kies ik voor de functie. Het is mij om het even of ik dan een benoemde of gekozen burgemeester zou zijn. Persoonlijk heb ik eigenlijk niet zo heel veel met een gekozen burgemeester. Maar deson danks vind ik het onbegrijpelijk dat de PvdA dwars is gaan lig gen. De PvdA wil in feite het zelfde als D66. Met dat verschil dat het PvdA-voorstel uitgaat van een gekozen burgemeester door de gemeenteraad. Als je vanwege een afwijkend vervolg traject op eenzelfde voorstel een wetswijziging tegenhoudt, vind ik dat een zwakke zet. Kin- Paul Bordewijk, oud-wethou der voor de PvdA in Leiden: „De PvdA is net zo min een re gentenpartij als Groenlinks of de SP die ook tegen stemden. Burgemeesters als Opstelten van Rotterdam en Leers van Maastricht die het graag vier jaar lang helemaal zelf voor het zeggen willen hebben, zijn vol gens mij de echte regenten. Ik ben niet bang voor een gekozen burgemeester vanwege het risi co dat mensen als Henk West- broek eerste burger kunnen worden. Zulke figuren kunnen ook een raadsmeerderheid ha len. Het gaat mij veeleer om de positie van de raad. Burge meester en wethouders vormen samen één college en zouden daarom ook op dezelfde manier gekozen moeten worden. En zorg dat landelijke en gemeen telijke politiek qua vorm enigs zins op elkaar lijken: maak de lijsttrekker van de grootste col legepartij vier jaar lang burge meester. Je kunt toch ook niet zeggen dat Balkenende niet ge kozen is?" Mare Witteman (PvdA), burge meester van Warmond, op zijn website: „Opmerkelijk nieuws. Nu stond ik ook niet echt te jui chen bij de voorstellen van mi nister De Graaf, maar met de nodige aanpassingen had ik best met een gekozen burge meester kunnen leven. De ma nier waarop er nu in de Eerste Kamer een abrupt eind is ge maakt aan deze discussie is wel heel erg kort door de bocht. Ik begrijp nog niet helemaal waar om dit echt nodig was. De eer ste burgemeester van Teylingen zal in ieder geval niet meer door de inwoners gekozen wor den en diep in mijn hart vind ik dat toch wel een beetje jam mer." Han Polman, burgemeester van Noordwijkerhout en lid van D66: „Ik heb vanmorgen (gisteren, red.) nog een e-mail gestuurd naar Thom de Graaf. Daarin zei ik hem op zijn post te blijven en door te gaan met zijn minister schap. D66 is meer dan de ge kozen burgemeester, veel meer. Er zijn nog zo vele beleidster reinen waar we alsoartij in vloed op hebben7®f voel ik me al een gekozen burgemees ter, omdat de hele gemeente raad achter mij stond bij mijn benoeming." (advertentie) ;ens laten ek zakken in aar - De politie heeft agmiddag vier jongens in inaar aangehouden die de l- lanig op stelten zetten. De 1 «rien op de Van Zuylen ^eveltstraat mensen lastig en ook hun broek zakken, egesnelde politiemensen het groepje weglopen 'conden de jongens niet ichterhalen. Op de Duin- waarschuwden vervol- tanders de agenten de jongens zich nu bij tentje racistisch uitlieten daar mensen lastigvie- ij een bushalte in de om- werden de jongens (15, en 20 jaar oud) vervol- ngehouden en meege- naar het politiebureau. nd brengt sster ten val vervolg van voorpagina ALPHEN AAN DEN RUN - De OU- ders van de leerlingen op de scholengemeenschap zijn giste ren in een brief ingelicht. De rector van het Ashram stond gisteren ongeveer tien ouders te woord over de kwestie. Ook vandaag staat de schoolleiding paraat om eventuele vragen te beantwoorden. Op school bleef het gisteren vrij rustig. Rector Duivenvoorden: „Ik heb in de loop van de och tend natuurlijk een rondje ge maakt. Daarbij merkte ik dat heel veel leerlingen, zeker dege nen die de docent niet zelf heb ben meegemaakt, het nieuws voor kennisgeving aannamen. De groep leerlingen die wel les hebben gehad van de wiskun dedocent, reageerde heel ver baasd. Net als de docenten en de schoolleiding kunnen ze zich het niet voorstellen, dat dit allemaal gespeeld zou hebben." Maar de leerlingen die de do cent het laatste jaar als mentor hebben gehad, hebben het moeilijker. „Die zijn flink aan geslagen", zegt Duivenvoorden. „We zijn met deze groep en met onder andere vertrouwens personen in gesprek. De leerlin gen ervaren een schokkende botsing tussen het beeld dat zij van de wiskundeleraar hadden - een aardige en betrokken do cent - en de feiten." Duivenvoorden heeft zijn do centen vorige week al ingelicht over de aanhouding van hun ex-collega. Toen ook zijn op nieuw de gedragsregels bespro ken waaraan alle docenten zich hebben gecommitteerd. „Een leraar-leerlingrelatie is er één van afhankelijkheid. Docenten mogen vriendelijk zijn, maar moeten op een zakelijke manier met hun leerlingen omgaan. De leerlingen zitten vanwege hun leeftijd in een gevoelige periode van hun persoonlijke ontwikke ling. Vaak is er sprake van idoolvorming, of dat nu gaat om een popster, de buurman of een docent. Docenten moeten afstand houden van verschijn selen als kalverliefde en vlin ders in de buik", aldus Duiven voorden. ,Als je merkt dat zoiets als ver liefdheid speelt bij een leerling, houd het dan niet voor je, maar bespreek het met collega's of de schoolleiding." Verder noemt Duivenvoorden een relatie tus sen een leraar en een minderja rige pedagogisch volstrekt on aanvaardbaar en juridisch ver boden. Op het Ashram geldt onder docenten een meldplicht als zij merken dat iets dergelijks speelt bij een collega. „Het zijn simpele regels maar helaas - blijkt nu maar weer - niet altijd simpel toe te passen." ur( choten - Een 36-jarige chotense fietsster is gis- k itend op het Koeriersters- haar woonplaats door >nd ten val gebracht. De passeerde een 60-jarige die haar hond aan het ;r in was. Het dier schoot ling het fietspad op en de fietsster die onderuit tiet een hoofdwond is zij bracht naar het Antonius ïhuis in Leidschendam. 10 rtkeurmerk m r Rijnland tenjoorp/alphen - De afde- sportgeneeskunde van Ziekenhuis in Lei- n p en Alphen aan den een nationaal kwaliteits merk toegekend. De uitrei- md gisteren plaats op het X) 1 sportgeneeskunde Ne- d in Bilthoven. Bij de u undige afdelingen wer- ee artsen. Zij behandelen res, geven sportbegelei- ve 1 verrichten keuringen, izul behandelden de artsen ngf reeduizend sporters. me bo enkomst voor itelzorgers woude - 'Zorgen doe je n hand' is het motto van Slajeenkomst over mantel- e dinsdag 5 april in het woudse zorgcentrum vo us wordt gehouden. Zor- f or een zieke partner, of familielid wordt man genoemd. Op de bijeen- /ol laten organisaties zoals f liszorg zien wat zij kun- en om mantelzorgers te ïre teunen. Zij willen ook waaraan behoefte is. De ;omst, waaraan geen zijn verbonden, begint 30 uur en eindigt om ear. Het adres van Em- Bennebroekweg 1. lden is niet nodig. E STELLING I chiphol mag niet verder groeien. Geef uw mening j rww.leidschdagblad.nl Luiertaarten zijn een specialiteit van Lisette Bergman. Foto: Dick Hogewoning Zoeterwoudse begint kraamcadeauwinkel zoETERwouDE - Ook de oma van Lisette Bergman (30) krijgt het druk als het winkeltje van haar kleindochter een succes wordt. Bergman verkoopt sinds kort kraamcadeautjes en haar oma is een belangrijke 'leverancier'. Zij borduurt geboorteschilderij tjes, breit babysokjes en vestjes, en borduurt namen op slabbe tjes. .Alles gaat in overleg met oma." Zelf maakt Bergman lui ertaarten en bedrukt ze T-shirt- jes. De Zoeterwoudse houdt het voorlopig bij een winkeltje aan huis. „Ik wil eerst kijken of dit gaat lopen. Voor een winkel moet je een hoop kosten ma ken en dat is zonde, als het niet aanslaat." In de woonkamer van haar huis aan de Fuut heeft Bergman de kraamcadeautjes uitgestald. Het meest in het oog springen twee torens van luiers die als een taart zijn versierd. De toef boven op het roze exemplaar bestaat uit een paar gebreide babysokjes. Voor de blauwe taart heeft Bergman toefjes blauw-witte anijshagel gebruikt. Bergman kwam op het idee om kraamcadeautjes te gaan ma ken en verkopen toen ze zelf op kraambezoek moest. Ze wilde iets origineels geven en kon in het dorp niet slagen. Ze besloot het gat in de markt toen maar zelf op te vullen. Haar oma bood aan om te helpen. „Ze heeft reuma en komt niet zo vaak meer buiten de deur. Ze vindt het leuk om bezig te blij ven." De Zoeterwoudse is moe der van twee kinderen van 2 en 5 jaar en werkt twee dagen als directiesecretaresse. Ze heeft het druk genoeg, maai- vond het leuk om er iets bij te doen wat goed te combineren is. Twee weken geleden begon Bergman met een publiciteits offensief voor haar winkel, die ze Eigenwijs heeft genoemd. Op verschillende plekken in het dorp liet ze flyers achter en haar folder hangt bij diverse winkels in het dorp. Zelfs bij ka- doshop Berg. „Daar doen ze bij Berg helemaal niet moeilijk over. We zien elkaar ook hele maal niet als concurrenten. Voor knuffels kun je bij Berg te recht, bij mij weer voor heel an dere dingen." Als de winkel een succes wordt, zou Bergman graag in het dorp een pandje huren. Daar zou ze de verkoop van kraamcadeau tjes dan combineren met de verkoop van kinderkleding. Bergman beseft dat haar oma haar niet tot in lengte van da gen kan blijven voorzien van borduur- en breiwerkjes. „Ik denk dat ik binnenkort maar op cursus ga bij oma. Gelukkig kun je ook altijd nog een borduur- machine kopen." Familie Vlasveld pleit voor wandelroute langs de Westvaart iude - Eens stonden er lolens op een rij. Ha- ïde had zijn eigen Kin- |kunnen hebben, als de ;n de molens in 1914 gesloopt. De lig- het water, de hoogte- len, restanten van slui- le fundering van een djn de laatste herinne- aan de tijd van weleer. =lilie Vlasveld, wonend op anten van molen num- yjn in de ernaast gelegen luidt de noodklok (emeente Rijnwoude. peten iets bedenken om (je cultureel erfgoed te len en onder de aan- b brengen van het pu- nci riolen aan de Vier- luainderenweg, midden wepe moderne boerderijen, uilverkavelingsgebied. is groot. De bezoe- altde familie Vlasveld mijich een eeuw terug, ïerfl) en zijn zus Cor (70) itbin de voormalige koei- ;tsproer Peter woont bo- i pen terp, in de sluiswo- vofc op de fundering van de js gebouwd. De achtkan- van de molen is gro- intact gebleven. vasveld moet weg, maar 1 estemming zijn unieke rs pmen van binnen te be- ijkferwijl de papegaai Olijk groet en de kat lieraerig opkijkt, tilt Wim k houten vloer op. Een ondergronds gangenstelsel wordt zichtbaar. Dat is ook te zien als Cor de deur van de kel der opent. In de huiskamer ligt een doorzichtige plaat op de vloer, zodat bezoekers naar be neden kunnen kijken. Begin vo rige eeuw stroomde onder dit huis water. De molen zorgde ervoor dat het water vanuit de Hazerswoudse Droogmakerij naar de hoger gelegen West vaart werd gemalen. De West vaart stond weer in verbinding met de Oude Rijn. Zo ging het water van de ene naar de ande re molen, zo'n zes meter om hoog. Buiten vliegt een valk. Het is de huisvalk van de familie Vlas veld. „Zie hem bidden, hij is op muizenjacht", geniet Wim. Ook in de tuin lijkt de tijd stil te heb ben gestaan. Onder de molen is een stenen poort met deuren te zien: de toegang tot het gan genstelsel voor de molen. Wim Vlasveld opent de deur. „De gang loopt dood. We hebben een muur moeten aanbrengen tegen het instorten." Rondom de tuin liggen sloten op allerlei hoogten. Tegenwoordig wordt het waterpeil via automatische waterinlaten geregeld. Sluizen die na de molens het water de polder uitmaalden, liggen er nog, maar zijn niet meer intact. Een zware houten sluisdeur is nu een monument in de tuin. „Jammer dat de slui zen niet meer werken", zegt Cor. „Waren ze nog bruikbaar, Wim en Cor Vlasveld in de tuin met op de achtergrond hun huis: een voormalige koeienstal en de wo ning van broer Peter die op de fundering van een molen uit de 19de eeuw is gebouwd. Foto: Mark Lamers dan had je hier zo kanotochten kunnen uitzetten." Wim vult aan: „Vroeger lag hier een be langrijke vaarroute van de Oude Rijn naar de boeren." Hij herinnert zich nog dat toen zijn vader de stal en de sluiswo- ning in 1964 kocht, ze er alleen per boot konden komen. „Het was ons vakantiehuis, want we woonden in Leiden. Daar had den we een zaak in textiel en woninginrichting." Na de aan leg van de Vierheemskinderen- weg, zijn de Vlasvelden er in 1984 komen wonen. Ze beseffen maar al te goed hoe uniek dit stuk Hazerswoude is. „De zeven molens zijn dan wel weg, de herinnering moeten we levend houden", vindt Wim. Hij pleit daarom voor de aanleg van een wandelroute langs de plekken van de molens. De eer ste en de laatste stonden op nog geen kilometer van elkaar. Op elke plek zou een monu mentje moeten komen met daarop tekst en uitieg. Nico Kaptein, de eigenaar van het land waarop eens de andere molens hebben gestaan, is po sitief, aldus Vlasveld. Verder vindt hij het van belang dat de schamele resten van de oude bouwsels worden geconser veerd en geregistreerd. „Ons huis, de oude koeienstal, is door de droogte van vorig jaar een centimeter gezakt. De scheuren zie je in de muren staan. Waarom staat de ge meente ons niet bij in het her stel?", schrijft hij de gemeente Rijnwoude. De Hazerswoudse familie sluit zich aan bij plan nen van de Stichting Erfgoed huis Zuid-Holland. Die heeft al enkele jaren een plan liggen om het gebied van de Westvaart onder de aandacht van het pu bliek te brengen. Het gezicht van Vlasveld be trekt. „Een jaar geleden heb ik dit plan ook al aan de gemeente voorgelegd. De Europese subsi dieverstrekker Leader-plus is bereid voor de helft bij te dra gen, maar dan moet de ge meente het gebied wel erken nen. Maar van de gemeente ho ren we maar niets." Cor en Wim Vlasveld maken duidelijk dat 'ze niet bedelen om geld' voor het instandhou den van het laatste restje cul tuurhistorie. „Mijn taak is als een goed huisvader ervoor te zorgen dat het gebied niet ver valt", aldus Wim Vlasveld. r'n visie op business en casualmode mannenmode V Haarlemmerstraat 149 Leiden tel. 071-51 21075 '"7HWMH 4

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15