Jurist zie Slaaphui als horec LEIDEN REGIO Voor zomer maatregelen bij LWO ■Éii Weinig obstakë wildwaterbaan in Zoetermeer Er is nog hoop voor oudere jongeren Flats Vuurtorenpk blijven behouden Keukenhofbus vanuit Leiden Grentpop krijgt derde editie Leidenaar door tweetal mishandeld Papa Dirk op Nieuw Zuid 'Past niet in bestemmingsplan' donderdag 24 maart 200! leiden - Nog voor de zomer moet bekend zijn welke maat regelen de Leidse Welzijnsorga nisatie (LWO) neemt om uit de financiële problemen te komen. Voorzitter F. Vos van het be stuur wil niet ingaan op de vraag of de kans bestaat dat er gedwongen ontslagen vallen, of dat er opnieuw buurthuizen worden afgestoten. Welke 'ingrijpende' maatrege len nodig zijn hangt volgens de Leidenaar ook af van de ge sprekken met de gemeente die nu worden gehouden. De ge meente is als grootste op drachtgever ook de belangrijk ste geldverstrekker van de orga nisatie. „We zijn er in volle vaart mee bezig", aldus de be stuursvoorzitter. „Maar het is belangrijk om de zaak heel zorgvuldig aan te pakken. We hebben belang bij rust." Binnen de LWO worden de cij fers nu geanalyseerd. Volgens Vos zijn de tekorten geen ge volg van een grote 'overhead', door te veel duurbetaalde krachten. „Was dat maar zo, dan zou je gemakkelijk maatre gelen kunnen nemen. We heb ben de percentages van de LWO vergeleken met die van andere welzijnsinstellingen en de conclusie is dat de tekorten zeker niet door de overhead ko men." Volgens de bestuursvoorzitter wordt bij de LWO hard gewerkt aan een cultuuromslag, naar een meer zakelijke werkwijze. Zo is er het systeem van tijd- schrijven ingevoerd. Door de aanstelling van een manager bedrijfsvoering is er ook meer inzicht in de financiële situatie gekomen. De komst van deze manager heeft bij het Team Be drijfsvoering wel tot problemen geleid. De OR heeft in novem ber geadviseerd om het dienst verband van de manager te be ëindigen. Ook over deze zaak wil Vos weinig kwijt. „De OR vroeg zich alleen af of de sollici tatieprocedure wel goed was geweest. Zijn deskundigheid staat buiten kijf. De noodzake lijkheid van een manager be drijfsvoering wordt breed inge zien." Vos, bij bureau BMC senior ad viseur over onder meer het gro- te-stedenbeleid, werd dit najaar bestuursvoorzitter bij de LWO, een organisatie die al langer kampt met financiële proble men, een slecht imago en een moeizame relatie met de ge meente Leiden. „Ik wist dat het geen gemakkelijke organisatie was", zegt Vos, „maar er wordt hard gewerkt aan verbetering. Ik wil niet zeggen dat we er zijn, maar ik denk wel dat de organi satie zich in de juiste richting ontwikkelt. Veranderingen kos ten altijd tijd en energie, maar dat geldt voor elke organisatie." Welzijnswerk is enorm belang rijk, meent Vos. „Het is onte recht dat het zo'n negatief ima go heeft." De voorzitter geeft wel toe dat het negatieve beeld van de LWO niet uit de lucht komt vallen. De organisatie kwam bijvoorbeeld anderhalf jaar geleden slecht naar voren in een onderzoek van een ad viesbureau. „Dat negatieve imago heeft zeker ook een ba sis", aldus Vos. „Voor mij was het een uitdaging om mee te helpen om deze organisatie goed neer te zetten." De afgelopen jaren is de band met de gemeente veranderd. De gemeente is geen subsidie verlener meer, maar partner van de LWO, die volgens af spraak 'welzijnsproducten' le vert. Die 'zakelijkere' band is goed, meent Vos. Het grote voordeel is volgens de voorzit ter dat er nu heldere afspraken zijn gemaakt over wat de LWO doet. „Dat is beter dan mistige doelstellingen." Uit het onderzoek van ander half jaar geleden bleek ook dat de relatie met de gemeente erg slecht was. „Op bestuurlijk ni veau is het overleg nu zakelijk en eerlijk." De gemeente en de LWO stellen zich volgens Vos 'constructief op." Vos denkt niet dat het beter is om met een schone lei en dus een nieuwe organisatie opnieuw te begin nen. „Er is een bestaande orga nisatie met bestaande afspra ken met de gemeente, die jaar lijks worden aangepast. Men taal gezien zou je kunnen den ken dat het beter is om met een schone lei te beginnen, maar ik wil het helemaal niet in de psy chologische sfeer trekken." leiden - De Keukenhofbus vanuit Leiden en Haarlem rijdt weer. Tot en met 20 mei is er vanuit beide steden een regelrechte busverbinding met Keukenhof dat gisteren door prinses Margriet werd geopend. Vanuit Leiden rijdt buslijn 54, vanuit Haarlem gaat buslijn 50/51 naar Lisse. Daar kan worden overge stapt op buslijn 57. noordwijk - Als het aan de ge meente Noordwijk ligt, komt er op Koninginnedag een derde editie van Grentpop. De erva ringen met de editie van vorig jaar waren zo positief, dat er wat het college betreft geen be zwaar tegen is om de organisa tie Stichting Grentpop weer een vergunning te verlenen. In 2003 hadden de bands de re gie nog in handen en speelde vooral Di-rect te hard. Een jaar later werd door alle groepen, waaronder de Havenzangers, de Deurzakkers, en Van Dik Hout, gebruik gemaakt van een geluidsbegrenzer. Er zijn in 2004 geen overtredingen ge constateerd tegen de bepalin gen in de vergunning. Voor 30 april 2005 gelden de zelfde voorwaarden als in 2004. leiden - Twee mannen uit Lei den (35 en 38) zijn gisteroch tend op de Plesmanlaan aange houden op verdenking van deelname aan een knokpartij. Bij de spoortunnel kregen zij het aan de stok met een 43-jari- ge plaatsgenoot. De aanleiding is niet duidelijk. De 43-jarige werd door het duo geschopt en geslagen en moest daardoor met onbekend letsel naar het LUMC. katwijk - Dirk Kuijt nam gisteren tijdens de voorberei dingen van Oranje voor de interland zaterdagavond in Roemenië de gelegenheid om vrouw Gertrude en doch ter Noëlle te begroeten op sportpark Nieuw Zuid, het veld van Quick Boys waar de Feyenoorder ooit zelf speel de. Lang duurde de hereniging van het gezin Kuijt niet, want even later werd het 'geluk' verstoord door een hor de fotografen die vochten om het mooiste plaatje van het Katwijkse gezin. Kuijt stapte vervolgens in de spe lersbus, die de selectie van bondscoach Van Basten naar hotel Huis ter Duin in Noordwijk bracht. Foto: Hans van Weel Er is in Leiden voor de grote groep mensen van 25 jaar of ouder maar bitter weinig te be leven op uitgaansgebied. Dat is een veelgehoorde klacht in de stad. Maar er is hoop voor de oudere jongeren. Want aan staande zondag is discotheek In Casa aan de Lammermarkt open met een Classic 70 Sun day voor 25-plussers die weer eens ouderwets willen swingen op muziek van toen. „De groep oudere jongeren is zwaar onderbedeeld", aldus Sven Kamphues van In Casa. „Met name de zondag is een doodsaaie dag voor deze groep. Van diverse kanten hoorden wij dat er zo weinig te dansen is in Leiden. Daar op hebben wij besloten de laatste zondag van de maand bij In Casa voortaan te bombarderen tot een vrolijke zondag." „Er kwamen bij ons veel vragen binnen of we niet op zondag een keer een gezellige middag of avond konden geven voor de wat oudere jongeren", vervolgt Kamphues. „De afgelopen ze ven jaar heeft In Casa zich vooral ingespannen om salsa in Nederland tot een succes te maken. Dat is gelukt. Wekelijks komen er 400 tot 500 mensen op onze salsa-zondag. We zijn zo succesvol dat veel andere locaties eveneens salsa zijn gaan organiseren. Op dit mo ment hebben we elke tweede zondag van de maand salsa, De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 voor de oudere jongeren. Maar salsa is niet voor iedereen weg gelegd. Daarom doen we ook iets anders." Om vijf uur 's middags gaat de In Casa-poort open en draait de huis-DJ samen met gast- DJ's (ook oudere jongeren) muziek uit de jaren zeventig. Disco, funk, soul en 70's tunes. Oude platenrekken worden doorgesnuffeld op zoek naar geschikte muziek. Om een idee te geven wat de discogevorder den kunnen verwachten; er zijn al platen van Golden Ear ring, The James Gang, Lynyrd Skynyrd, de Rolling Stones, Ar gent en Alice Cooper afgestoft. Zondag 27 maart (eerste paas dag), Classic 70 Sunday van 17.00-22.00 uur. Entree, 5 euro inclusief buffet en garderobe. Minimumleeftijd 25 jaar. Schoonmaakactie Hondenpoep, graffiti, rondslin gerend huisvuil, schade en overlast door vandalisme. Ie dereen ergert zich eraan, maar zolang we er met z'n allen niets aan doen, blijft het probleem bestaan. Wethouder Rogier van der Sande mag dan wel graag zien dat Leiden de 'schoonste' stad van Nederland wordt maar over het algemeen wordt niet verder gekeken dan een aantal straten in het centrum. Daarom is woningcorporatie Portaal samen met basisschool De Dolfijn in de Zeehelden buurt een project gestart. Doel daarvan is de kinderen meer te betrekken bij de buurt waarin zij leven en ze zelf laten erva- 4 Op muziek van onder meer Mick Jagger en zijn Rolling Stones kan zondag in In Casa worden geswingd. Archieffoto: Reuters ren wanneer iets vuil of vies is. „Het lijkt ons een goed idee om met kinderen aan de slag te gaan. Die kun je nog iets leren en ergens enthousiast voor ma ken", aldus René Prins van Portaal. „Bovendien, als je jon ge kinderen zoiets bijbrengt, werkt dat hun hele leven door. En je betrekt in één moeite ook hun ouders erbij." Kijk op de Wijk, zoals het pro ject heet, leert de kinderen in de leeftijd van 7 tot 11 jaar be wuster met hun eigen leefom geving omgaan. Niet statisch in de klas, maar dynamisch bui ten op straat. „Het werkt als volgt", aldus Prins. „De kinde ren wijzen in de buurt plekken aan waarvan zij vinden dat ze vuil zijn en waar iets mee moet gebeuren. Die plekken fotogra feren ze en die foto's worden tijdens een inloopmiddag voor ouders tentoongesteld. Zo be reiken we de vaders en moe ders op een speelse manier. Ui teraard gaan we samen met de ouders om de tafel zitten om te bespreken hoe we de overlast kunnen aanpakken of beper ken. Vervolgens fotograferen we met dezelfde kinderen de zelfde plekken een halfjaar la ter en vergelijken we de oude en de nieuwe foto's. Dit herha len we een aantal keren, elk halfjaar, steeds met dezelfde kinderen. Op deze manier kun nen we ook het effect op de langere termijn meten. En bo vendien dragen we een steentje bij aan de vèrkiezing van Lei den tot schoonste stad van Ne derland." Eric-Jan Berendsen door Janet van Dijk leiden - Bewoners van de Burge meesters- en Professorenwijk denken dat de vestiging van een Slaaphuis voor daklozen in het voormalige GGD-gebouw aan de Roodenburgerstraat niet past in het bestemmingsplan. De eerste indruk van een om advies ge vraagde jurist is dat het gaat om een horecabestemming, die op die plek niet is toegestaan. De Vereniging Professoren- en Burgemeesterswijk vraagt me destanders een bijdrage van 25 a 50 euro om een 'gedetailleerd en goed onderbouwd advies' te laten maken. Dat kost naar schatting 2000 euro. De bewoners stellen in een be zwaarschrift tegen het gemeen telijke plan dat het gebouw vol gens het bestemmingsplan ge schikt is voor sociale, educatie ve, godsdienstige, medische en culturele doeleinden. Omdat daklozen in het Slaaphuis beta len voor een kamer met bed, een maaltijd en ontbijt, zou het gaan om een horecabestem ming. „De constatering dat het slaaphuis weliswaar een vorm van horeca is, maar dan wel ge richt op een sociale doelgroep, doet niet af aan het feit dat het valt onder de bestemming ho reca", schrijft de vereniging. Het Slaaphuis zit nu nog in het voormalige pand van het Hoog heemraadschap aan de Boom- markt, maar het driejarige con tract loopt af. Tegelijk met het voorstel om het Slaaphuis te verplaatsen naar de Rooden burgerstraat heeft het college van B en W het plan om een tweede dagopvang te openen in de Leonarduskerk aan de Haag- weg. Het bestaande opvang centrum aan de Oude Rijn is te klein en bovendien wil meente meer opvanguri dat dak- en thuislozen per dag ergens terecht k Tegen de twee plannen bezwaren ingediend. Het belangrijkste bezwa de bewoners van de meesters- en Professorer dat een dergelijke 'belad vangfunctie' niet versta in een woonbuurt. Zij 'allerlei overlast en di schending van hun woo en veiligheidsgevoelen vinden het een problei f| vlakbij het Slaaphuis een gebouw van de Lorenti f komt te staan. De bezwaarmakers merjoc er geen goede afweging sj maakt tussen de verschik opties in de stad. De ver P denkt niet dat de zoektoi de gemeente 'voldoent puttend' is geweest en ook niet goed waaro Slaaphuis niet langer op dige plek aan de Booijun kan blijven. Omdat er voormalige GGD-geboJre; methadon wordt ve1 vreest de wijk een aanzi werking. Het vestigingsei twee voorzieningen vooi zen in een gebouw past de bezwaarmakers ook het beleid van de gemee |f deze te spreiden over de Het pand aan de Rooi w< gerstraat la is volgens veel te groot voor het Slajei Die voorziening zou komst van andere zakeLo weg staan, zoals bijvous huisartsen of andere jor heidszorgpraktijken waa of de wijk veel behoefte ge staan. Het gebouw is vol lat wijkvereniging ook j voor ouderenwoningen voorziening voor ouderejtei m ni zoetermeer - De wildwaterbaan bij de snelweg A12 in Zoeter meer lijkt er te komen. Het gro te evenementenpark voor wild- watersporten zoals golfsurfen, wildwaterkano en raften moet medio volgend jaar opengaan. De gemeenteraad van Zoeter meer is voor het plan en denkt 'in goed overleg' de bezwaren van omwonenden en natuur liefhebbers weg te kunnen ne- men. Het plan is van het bedrijf Dutch Water Dreams van de Zoetermeerse miljonair Tobias Walraven. Gerekend wordt op 200.000 bezoekers per jaar. Er komt bij de Plas van Poot een 300 meter lange wildwaterbaan met een tribune die plaats biedt aan 500 toeschouwers. Op de waterbaan kunnen bezoekers kanoën en raften. Bedoeling is dat de baan een kopie wordt van de Olympische wildwater baan die in Peking wordt ge bouwd voor de Spelen van 2008. Op die manier kunnen er rhi vei ook internationale wed worden gehouden. Daarnaast moet een 6. kante meter tellend van twee verdiepingen Plas van Poot verrijzen, zich een café-restaurant 'waterbakken' bevinden ze bakken, flowriders kunnen metershoge worden opgewekt, wa< worden gekanood en g< De aanleg van het park miljoen euro. Omwonenden hebbers zijn vooral ba een toename van het parkeeroverlast, verlit groen, lawaai en het ver de aalscholverkolonii woi bleek deze week tijdens nok formatiebijeenkomst wildwaterbaan. Er ware langstellenden. 'In goe;en leg' hoopt de gemeenti Wei zwaren te kunnen wej zodat de bouw van he park in november kandefi nen. rijn aan die1 :eL T dude kur tal, sme )ete; noordwijk - In de ontwikkeling van het gebied rondom het Noordwijkse Vuurtorenplein blijven de Boschflat en de Golf- flat behouden. Sloop, zoals eer der werd gesuggereerd door wethouder Barnhoorn, is van de baan. De gemeente heeft negen alter natieve voorstellen gepresen teerd - van simpel tot zeer am bitieus. In alle varianten blijven de flats staan, maar de uitge breidere versies kunnen wel grote gevolgen hebben voor de bewoners van de flats. Zo kan door bebouwing het uitzicht minder worden, of moeten er veranderingen aan de flats wor den aangebracht. In dat geval komen de kosten niet voor re kening van de eigenaars, maar worden ze uit de ontwikkeling bre van het plan gefinanq hele ontwikkeling verlden a voor de gemeente 'buaindi traal', zo stelde wepe ir Barnhoorn. pilve Barnhoorn gaat er vaitras veel van de nieuwe altdef; ven 'niet de instemmiiich ben van de flatbewoner^.) er een deel van de flatb|jnd£ dat vindt dat we niets proe: doen. Naarmate de pen 1 ambitieuzer zijn woè op i draagvlak kleiner.(s gel De gemeenteraad bestum va verschillende alternatie int. selecteert er enkele \jasve verder kan worden pster Ook de flatbewoners bmei nog steeds de mogelijkferw ideeën in te brengen. Olijk g maanden volgt een nietóerig portage. k hoi

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14