LEIDE 'Kavels Nieuw Leyden zijn absurd duur' motorfanaat rijdt op één dag 3000 kilometer Jeugdtheaterschooi in Rne' 4 m REGIO 'Op die leeftijd las ik nog lang niet zo goed financiële problemen »aar mee voor Intratuin! R1 Helft van Leidse werkzoekenden stopt voortijdig met 'reïntegratie' aantrekkelijke korting bij Leidsch^Dagblad Morgen tot zes uur open! donderdag 24 maart 2005 Er is toch ig hoop voor idere jongeren rtig reacties a op Slaaphuis - Vlak voor de sluitings- n zijn nog 38 reacties bin komen op het gemeente- lan om een Slaaphuis aklozen te vestigen in het lige GGD-gebouw aan lenburgerstraat. Maan de laatste dag van de ermijn, stond de teller gemeente op tachtig, het plan voor een dagop- jntrum in de Leonardus- de Haagweg zijn in to- inspraakreacties bin- ;omen. Zeven meer dan lag bij de gemeente be- ras. kpagR2: Jurist ziet (ïuis als horeca. STELLING leiden - De bouwkavels op het EWR-terrein zijn 'absurd duur', zegt een lid van de klankbord groep Nieuw Leyden. Sandra Groenendal is verbaasd over de mededeling van wethouder Hil- lebrand dat de gemeente wijk bewoners een korting van 10.000 euro geeft, waardoor de grondprijs uitkomt op 60.000 euro, inclusief parkeerruimte. Aan de klankbordgroep is ver teld dat de kavels minimaal 80.000 euro kosten. Bovendien zijn kopers verplicht twee par keerplaatsen te kopen, die elk 10.000 euro kosten. „Navraag leert dat je het hier over de allerduurste woning bouwgrond van Nederland hebt", zegt Groenendal, die in de Prins Hendrikstraat woont. „Al met al komt het neer op 100.000 euro voor 90 vierkante meter grond. Door die 10.000 euro subsidie wordt dat 90.000 euro. Met andere woorden: de grondprijs is 1.000 euro per vierkante meter. Sorry hoor, maar dat is wel erg veel. Het blijft natuurlijk wel Leiden- Noord, waar we het over heb ben. Aan het IJ in Amsterdam betaal je rond de 5900 euro per vierkante meter en zelfs in Wassenaar durft men dergelij ke grondprijzen niet te vragen. In de klankbordgroep is heel veel kritiek op de hoogte van de grondprijzen." Vooral de verplichte aankoop van twee parkeerplaatsen be vreemdt Groenendal. „Toen we een jaar geleden een infor matiebijeenkomst bezochten werd ons verteld dat de ge plande parkeerkelder betaald zou worden uit collectieve middelen. En nu zijn we in eens verplicht om zelf twee parkeerplaatsen te kopen." Groenendal overweegt inmid dels uit de klankbordgroep te stappen en op zoek te gaan naar een andere bouwkavel. „Mijn man is architect en we hebben uitgerekend dat een huis bouwen in Leiden-Noord minimaal op 300.000 euro uit komt. Waarbij je weet dat ook heel dicht tegen elkaar aan zit. Dan koop ik liever een grotere kavel in Hazerswoude-Dorp, waar ik vrij kan wonen." De 350 koopwoningen in Nieuw Leyden mogen volgens het principe van particulier opdrachtgeverschap worden gebouwd. Dat betekent dat el ke koper een architect in de arm mag nemen om een huis te ontwerpen. De regels van welstand zijn voor het gebied niet van toepassing. Woningcorporatie Portaal, die Nieuw Leyden samen met de gemeente Leiden ontwikkelt, bevestigt de prijzen die Groe nendal noemt. Woordvoerder Joost Maas: „Die 80.000 euro is de grondprijs inclusief BTW en kopers zijn inderdaad verplicht om twee parkeerplaatsen te Elize Weerheim en Martijn Oei gaan door naar halve finale Nationale Voorleeswedstrijd wereld, mijn krant. .eidsch Dagblad door Tessa de Wekker leiden - De Tuinzaal van Socië teit De Burcht is gevuld met kinderen, spandoeken, ouders en juffen. Iedereen is gekomen om de kwartfinalisten van de Nationale Voorleeswedstrijd aan te moedigen. Op de rand van het podium liggen de boe ken klaar waaruit de kinderen zullen voorlezen. Harry Potter ligt zij aan zij met Blauwe Plek ken en De Griezelbus. Martijn Oei van de Montessori school in Oegstgeest is één van de twee jongens tussen alle maal meiden. Hij mag begin nen en leest voor uit het boek Polleke van Guus Kuijer. Knap spreekt hij met een accent als een Turks klasgenootje van Pol leke aan het woord is. Ook op alle buitenlandse namen die in het boek voorkomen heeft hij goed geoefend. Aan de kwartfinale doen der tien kinderen mee. Twee van hen gaan door naar de provin ciale ronde. Ze moeten vier mi nuten voorlezen uit hun favo riete boek. „Het is belangrijk dat ze er een deel uithalen dat boeiend blijft", zegt jurylid Margreet Buwalda. Over het al gemeen vindt zij dat de kinde ren een goed niveau hebben. Ze zijn goed verstaanbaar en kij ken het publiek aan. „Op die leeftijd las ik niet zo goed voor", vult collega Mieneke Holsteijn aan. Julia Hageman draagt voor uit Paniek van Carry Slee. Kevin wordt heel erg gepest omdat hij homo is. Op een dag wachten de pestkoppen hem op en ge ven hem een metamorfose; ze smeren make-up op zijn ge zicht en stoppen sinaasappels onder zijn trui. Julia heeft een heldere stem, waar de angst van Kevin goed in is te horen. „Auteurs schrijven tegenwoor dig over ingrijpende dingen", zegt presentatrice Jolanda Poortvliet. „Ik las vroeger Saskia en Jeroen, maar daar kwamen geen homo's of seks in voor hoor." Lieke van Eijk van de Bernar- dusschool uit Zoeterwoude vindt het best spannend om voor zo'n volle zaal voor te le zen. „Het ging wel aardig, maar de andere kinderen zijn ook erg goed." Martijn Oei leest voor uit het boek Polle ke van Guus Kuijer. Met Eli ze Weerheim plaatste Mar tijn zich voor de provinciale ron de van de Na tionale Voor leeswedstrijd. Foto: Henk Bouwman Volgens de jury is het verschil tussen de deelnemers mini maal. Elize Weerheim en Mar tijn Oei gaan door naar de halve finale. kopen voor elk 10.000 euro. Maar je moet niet naar de grondprijs alleen kijken. Wij gaan er vanuit dat je voor 280.000 euro een huis neer kunt zetten. Weliswaar een so ber huis, maar wel in een bin nenstedelijk gebied, op een unieke locatie." De gemeente hoopt dat mini maal eenderde tot de helft van alle huizen Nieuw Leyden ge bouwd worden door inwoners van Leiden-Noord. leiden - Reïntegratiebedrijven hebben de afgelopen twee jaar ruim driehonderd Leidse werk zoekenden aan een baan gehol pen. Het slagingspercentage bedroeg daarmee zo'n 15 pro cent. Ongeveer de helft van de doelgroep hield het voortijdig voor gezien. Bij de reïntegratiebedrijven Serin, Randstad Rentree en Hudson zijn tussen april 2002 en januari 2005 in totaal 2.025 klanten aangemeld. Een kwart van deze werkzoekenden heeft nooit gebruik gemaakt van de diensten van een reïntegratie- bedrijf, onder meer vanwege detentie, medische problemen of hulpweigering. Van de wel opgestarte zoek tochten naar werk of scholing is een kwart voortijdig gestaakt. Voornaamste reden hiervoor waren: lichamelijke of psychi sche problemen, alcohol- of drugsverslaving, familieom standigheden, stopzetting van de uitkering, of weigering van werkzoekenden. De drie bedrijven hebben voor 439 klanten werk en of scholing kunnen regelen. Voor 303 klan ten betrof het een plaatsing voor de duur van meer dan een half jaar. Burgemeester en wethouders van Leiden zijn tevreden over de behaalde resultaten. Het col lege verwacht dat het beoogde, minimale, slagingspercentage van 35 procent uiteindelijk ge haald gaat worden als alle inge zette hulptrajecten tezijnertijd zijn afgerond. Bij een flink aan tal werkzoekenden is dat nog niet het geval. c-Jan Berendsen Daan van der Keur (42) en is motormaf. De me- ïalist en internet-mo- ïalist vertrok onlangs ]n 24-uurs non stop mo di de nieuwe tweewieler rTW: de K1200S met 167 en een maxi- Ëelheid van 280 kilome- r hoopte tussen de 2500 kilometer af te leggen. 9 ben ik in één dag van 9 ar Leiden gereden, zo'n ometer. En ik heb altijd hoofd gehad om eens te f die afstand kon wor- beterd." d Van der Keur onlangs dernacht met een 'slak- 'etje' van 120 töt 140 .eiden naar de Duitse 8 Achteraf gezien waren 1- en de eindkilometers t leuke. Ruim 100 kilo- :hiet gewoon niet op. Ik |h de maximumsnelheid l(nd, daarmee wordt ver dijk overspannen en be- omgegaan. Als je in dit lar iets te hard rijdt, ben jjiimineel terwijl je je he- g dem mag zuipen en ®en dan is er vaak niets land. Hele volksstam- len elk weekeinde on- aed van drank en drugs, k ik niet, drink nauwe- iport elke dag. Daarom >k verantwoord dat ik 24 ien motor zit." 1 in Duitsland ging de lel flink open. Bij Frank - leiden - De Leidse jeugdthea terschooi verkeert in financiële problemen. De school die voor namelijk op vrijwilligers draait, komt 30.000 euro tekort. Wet houder Hessing heeft 12.000 euro toegezegd. De jeugdtheaterschooi heeft 180 leerlingen in de leeftijd van 6 tot 18 jaar die buiten school tijd theaterlessen volgen. Ook geeft de organisatie op scholen les aan 300 tot 400 leerlingen. De school heeft een podium in het Kunstcentrum Haagweg 4. De school heeft al enige jaren geldproblemen, meldt coördi nator Kees van Leeuwen. Vijf jaar geleden is de theateroplei ding ondergebracht in een zelf standige stichting. Sinds die tijd is de school flink gegroeid. De gewenste subsidie blijft echter achter, omdat die gelden in af wachting van de cultuurnota zijn bevroren. „En die nota laat al drie jaar op zich wachten." In de concept-cultuurnota, zo weet Van Leeuwen, is een bud get opgenomen voor cultuure ducatie. „Dus in de toekomst is er geld voor initiatieven als de onze." Om te voorkomen dat de school over de kop gaat voordat de cultuurnota door de gemeenteraad is aangenomen, heeft wethouder Hessing 12.000 euro beschikbaar gesteld. Van Leeuwen kan het geld goed gebruiken. Onder andere om zijn docenten weer eens te be talen. „Die worden al tijden niet meer uitbetaald." De school heeft vijf docenten. Drie van hen staan voor een paar uur per week op de loonlijst. „De twee andere docenten doen het op vrijwillige basis." Als bewijs van zijn motorisch hoogstandje heeft Daan van der Keur de Particuliere foto's kilometerteller van de motor waarmee hij 3000 kilometer binnen een dag reed, twee keer gefotografeerd. furt kwam de Leidenaar in een file terecht, de enige bleek later. Met snelheden tussen de 200 en 250 stoof hij richting Basel in Zwitserland waar hij om zes uur een ontbijtje nuttigde om vervolgens door te scheuren naar Genève. In Frankrijk aan gekomen, reed Van der Keur naar Lyon en daar richtte hij het vizier op het zuidwesten: Toulouse. „Ik dacht: het gas er op en gaan met die banaan." (advertentie) Ëa Knip de spaan de actievoorwaarden en de s Bij Toulouse zag Van der Keur een bord 'Parijs 772 kilometer' staan. „Het rijden in Frankrijk ging echt waanzinnig super. Ik kon vrij makkelijk 180 tot 200 rijden en soms ook meer. Rich ting Parijs kreeg ik steeds meer het gevoel dat ik 3000 kilometer in 24 uur kon gaan redden." Even kreeg de motorrijder het nog knap benauwd toen bij een tankstop zijn creditcard niet werkte. Na de nodige proble men, hij verloor 12 minuten, kon hij echter toch vertrekken. Om tien voor half zeven 's avonds bereikte Van der Keur de buitenwijken van de Franse hoofdstad. „Al vrij snel zag ik een bord met 'Lille'. Ik had alle mazzel van de wereld dat er een file aan de andere kant stond. Wel moest ik behoorlijk door het verkeer slalommen met snelheden van 150 tot 160 kilo meter, maar de Fransen zijn een wereldvolkje want echt nie mand deed moeilijk, ze werkten zelfs van harte mee." Met snelheden van constant boven de 200 ging het richting ,Ik kreeg nog even ge zelschap van een Franse motor rijder, die er ook wat van kon, maar de BMW was toch echt vet sneller. Ik trok door tot bo ven de 240 en weg was die Fransman." Met 180-200 reed de Leidenaar door België terug naar huis. „Daar was het erg rustig, geen politie te bekennen en nog voor tien uur 's avonds reed ik Nederland binnen. Kort voor half twaalf was ik weer thuis met exact 3000 kilometer op de teller. Een gemiddelde van ruim 125 kilometer per uur." Als bewijs laat hij foto's zien en de bonnetjes van de di verse benzinestations waar hij heeft getankt. (advertentie) Op Goede Vrijdag zijn Achteraf gezien is het Van der Keur allemaal reuze meegeval len. „Ik heb het geen enkele keer moeilijk gehad onderweg. Ik heb geen slaapaanvallen ge had, geen moment van concen tratieverlies, één file, geen pro blemen met de politie en ben drie keer geflitst in Frankrijk. Wel van voren en omdat een motor daar geen kenteken heeft, krijg ik geen bon thuis." Van der Keur is niet levensmoe. „Integendeel, in 1992 had ik na een motorongeluk bijna een dwarslaesie. Na een intensieve revalidatie ben ik het leven veel meer gaan waarderen. Ik heb tijdens die 24 uur geen enkele keer het idee gehad dat ik in ge vaar was. De motor was top, mentaal en fysiek kende ik geen problemen en ik heb geen on verantwoorde risico's geno men. Ik ga niet inhalen via een vluchtstrook maar ik draai wel de gaskraan open als er ruim baan is zonder ander verkeer. Geloof me, een dagje in Leiden rijden met de motor is gevaar lijker." 4, t Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Zja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: DM DV Adres. Postcode/Plaats: Telefoormr: (i.v.m bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres: Bank-/girorekening-nummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische ii Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail. lezersserviceis'hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005, Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13