[oor 2010 :en gekozen irgemeester Verscherpt toezicht bij negen verpleeghuizen Zegen Hillegomse pastoor voor pauselijke bloemen [elm André Kuipers nieuwe Space Expo Kamer wil praten met bouwers over schikking Grootste bond FNV tegen WW-akkoord Een op acht consumenten sjoemelt met verzekering tegen grondwetsherziening LD-bus vandaag in Warmond »5 woensdag 23 maart 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 Tachtig bezwaren tegen Slaaphuis leiden - Tegen het plan om het Slaaphuis voor daklozen te ves tigen aan de Roodenburger- straat in de Leidse Professoren- wijk zijn tachtig bezwaarschrif ten binnengekomen. Veertien mensen maken bezwaar tegen een dagopvang voor dak- en thuislozen in de Leonarduskerk aan de Haagweg. Het Slaaphuis is nu nog gevestigd in een pand aan de Boommarkt. Dat con tract loopt af. Het college van B en W zoekt ook een plek voor een tweede opvang, omdat de ruimte aan de Oude Rijn te klein is. Met de opening van een tweede centrum aan de Haagweg is bovendien 24-uurs- opvang beschikbaar voor de Leidse dak- en thuislozen. De Hillegomse pastoor Stefan Bladowski zegent de bloemen die naar de paus in Rome gaan, terwijl koster Henk van Amerongen goedkeurend toekijkt. Foto: Dick Hogewoning door Sjaak Smakman LissE - Er is bijna meer mediabelangstel ling voor de zegen van de Hillegomse pastoor Stefan Bladowski dan voor het Urbi et Orbi van de paus zelf. Fotografen en cameramensen verdringen zich dins dagmorgen om de Poolse pastoor als hij met de wens dat ze 'de kracht van Uw schepping mogen laten zien' de tulpen, narcissen en hyacinthen in de schuur van de Lissese kweker Bart Bergman ze gent voordat ze op weg gaan naar Rome. Het is dit jaar voor de twintigste keer dat de Nederlandse sierteelt met Pasen het Sint Pieterplein in Rome omvormt tot een kleine lusthof met tuinen en tuin tjes. Een traditie die begon na het paus bezoek in Nederland, waar de sierteelt toen de Jaarbeurshallen in Utrecht aan kleedde. „Toen kregen vanuit de organi satie de vraag of we het niet leuk vonden om dat ook in de Sint Pieter te doen. Ik dacht dat ze het hadden over de Pieters kerk in Leiden, maar het bleek om de Sint Pieter in Rome te gaan", zegt hoofdarrangeur Charles van der Voort. Dat was toen overigens niet voor Pasen, maar voor de zaligverklaring van pries ter Titus Brandsma. Dat viel zo in de smaak dat het Vaticaan vroeg of de kwe kers dat ook met Pasen wilden doen. „Dat klonk ons natuurlijk als muziek in de oren." Hij is er van het begin af aan bij betrok ken geweest als arrangeur. Sinds in 2001 zijn broer ermee stopte, staat hij aan het hoofd van de achttien man sterke ploeg die gisteren met de bollen, struiken en snijbloemen afreisde naar Rome. De reis wordt betaald door drie sierteeltorgani saties: het internationaal bloembollen- centrum, plant publicity Holland en bloemenbureau Holland. Pagina R3: Zegen van een Pool uit het noorden voor een Pool uit het zuiden den haag/anp - De regering kan een opdracht van de Twee de Kamer verwachten om op nieuw met aannemers te gaan onderhandelen over een schik king na de bouwfraude. Dat bleek na een hoorzitting met de partijen die samen met de mi nisters aan de onderhande lingstafel zaten. Aannemers, gemeenten, pro vincies en waterschappen toon den zich verbaasd, dat het kabi net een principeakkoord dat bereikt was met de ministers Peijs (verkeer) en Dekker (Vrom) naast zich neerlegde. Om 'principiële redenen', zei premier Balkenende begin deze maand. Dat maakte de verba zing alleen maar groter bij de betrokkenen, omdat er maan denlang onderhandeld was over een akkoord, van uiteinde lijk 65 miljoen euro. Het gaat om een bedrag van 50 miljoen, dat de aannemers aan gemeenten, provincies, water schappen en rijksoverheid be talen als vergoeding voor scha de. Hoe-dat geld verdeeld wordt door de gedupeerden werd niet duidelijk. Wel dat de ministers bereid waren genoegen te ne men met een relatief laag be drag voor het rijk. Overigens betalen de aannemers niet 'net to' 50 miljoen, maar 45 miljoen, wegens een korting die ze van de NMa krijgen bij hun boete als het tot een schikking komt. De resterende 15 miljoen is de bijdrage van de bouwers aan een samenwerkingsprogramma met de overheid, dat moet lei den tot andere vormen van aanbesteden en meer innovatie in de bouw. Uitgangspunt van de onder handelingen was de schaduw boekhouding van klokkenluider Bos, die openbaar werd na de parlementaire enquête naar bouwfraude. Enkele dagen na dat Balkenende had gezegd dat de schikking niet door zou gaan, maar dat de rijksoverheid rechtszaken zou aanspannen, schreef minister Dekker de Tweede Kamer dat het ging om schadeclaims die optelden tot 150 miljoen euro. utrecht - De kans bestaat dat de vakcentrale FNV het in de SER met de werkge vers gesloten akkoord over de WW niet kan onderteke nen. De grootste aangesloten bond FNV Bondgenoten dreigt het plan te verwer pen. In een geheim ultima tum werd neergelegd dat de maximale lengte van de WW-uitkering niet onder de vier jaar mocht uitko men. Het werd drie jaar en twee maanden. Op 1 april neemt de bonds raad van FNV Bondgenoten een definitieve beslissing. Drie dagen later komt de FNV-federatieraad bijeen, waar alle FNV-bonden stemmen over het akkoord. Pagina Economie Geheim ultimatum aan hoofdbestuur den haag/anp - Een op de acht consumenten heeft wel eens gefraudeerd met verzekeringen. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Verbond van Verzekeraars gisteren heeft gepresenteerd. Onduidelijk is hoeveel schade verzekeraars hierdoor lijden, al dus de brancheorganisatie. Di recteur Fischer van het verbond noemt de fraude 'schokkend'. Vaststaat dat schadeverzeke raars jaarlijks circa 1 a 2 miljard euro te veel uitkeren als gevolg van gesjoemel. De koepel voor verzekeraars wil ook duidelijk krijgen hoeveel geld in de ande re segmenten, waaronder le vensverzekeringen en zorgver zekeringen, naar fraudeurs gaat. Uit een schatting van de bran cheorganisatie blijkt dat de Ne derlandse consumenten 0,5 miljard euro te veel aan premie betalen als gevolg van fraude. „Met de verzekeraars hoef je geen medelijden te hebben", aldus Fischer. „Die rekenen de kosten door aan de klanten." Het verbond benadrukt dat het A Prins Rainier ernstig liek parijs - De gezondheidstoe stand van prins Rainier (81) van Monaco is gisteren onverwacht verslechterd. Hij is overge bracht naar de intensive care- afdeling van de hartkliniek in het prinsdom. Zijn drie kinde ren zijn halsoverkop naar huis gekomen om bij hun zieke va der te zijn. Pagina Buitenland Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! halve miljard een ruwe schat ting betreft. Maar dit wijst wel uit dat het probleem eerder een kwestie van honderden miljoe nen is dan van enkele miljoe nen. Volgens Fischer neemt de frau de toe als gevolg van het veran derde klimaat in Nederland. Consumenten hebben het ge voel dat hun zekerheden wor den ontnomen en Nederlan ders worden mondiger, waar door ze ook menen eerder recht op een vergoeding te hebben. Uit het onderzoek blijkt dat ruim tweevijfde van de consu menten denkt dat andere Ne derlander soms sjoemelen met verzekeringen. Daarnaast zei 12 procent van de ondervraagden, ofwel bijna een op de acht, dat zijzelf wel eens gefraudeerd hebben. Liefst 90 procent van de klanten vindt dat verzeke raars harder moeten optreden tegen fraudeurs. Pagina Economie: Verzekeraars worden aan alle kanten getild ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang eerste 2 weken gratis! betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/QV dree: oetcode A Ttelefoon: Geboortedatum mail: ank/giro* Handtekening Jitalultend bi] Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011 Lentedag 1T met zon I JUS) z PUK/ANP - De helm van [uipers en het pak van lOckels zijn voortaan te de vernieuwde ruimte- ïtoonstelling in Noord- iwel helm als pak gaat er de ruimte in. opening van een nieuwe isteliing wil Space Expo istplaats een eigentijd- kter uitstralen. Bezoe- ïnen nagaan hoe de ikracht werkt. Op de pla- liter is de zwaartekracht ee keer zo groot als op e en weegt een mens ruim twee keer zo daar op Pluto weegt een elde mens niet meer kat op aarde, inment", zo vat de Eu- uimtevaartorganisatie ESA de nieuwe aanpak samen. Daaronder vallen ook de Apol- lo-maanlander die in Noord- wijk staat, en het op ware grootte nagemaakte internatio nale ruimtevaartstation ISS. Daarin verbleef Kuipers bijna een jaar geleden ruim elf dagen. De ruimtevaarder, die voor een toename van de belangstelling bij scholieren heeft gezorgd, was gisteren zelf niet in Noord- wijk. Kuipers was in Bordeaux, waar hij voor ESA parabolische vluchten uitvoert. Met Ockels is hij eind juni wel aanwezig als de officiële opening van de Space Expo wordt verricht. De vernieuwde tentoonstelling valt samen met het vijftienjarig bestaan van Space Expo. i/gpd - De gekozen bur- ;r is voorlopig van de wordt niet voor 2010 in- De benodigde grand 's. tiening strandde gister- V at in f\ck Carcta Vamar at in de Eerste Kamer, fooral de tegenstemmen vdA. Minister De Graaf lijke vernieuwing) wilde maken in 2006, om te 1 in de 25 grote steden. ster reageerde getergd, zeer teleurgesteld en de PvdA-fractie. Ik heb weer geprobeerd de jemoet te komen, maar on erp steeds meer hordes ;ek wel of men sowie- rilde meewerken aan de burgmeester. De PvdA impioen van de regen lus De Graaf, genvalier voor het kabi- oalitie in gevaar brengt, steravond onduidelijk. ;n van D66 werd hard- jeculeerd over het aan- ran De Graaf. Hij zou mogelijk bekendma- ïij aftreedt. er Dittrich reageerde 1. „Wouter Bos is er [eslaagd zijn senatoren uigen. Ik wil nu niet 1 eventueel opstappen Graaf speculeren. Van- reten we snel met de enoten om de tafel om alles te bespreken", zei Dittrich. De gekozen burgemeester hing gisteravond voortdurend aan een zijden draadje. De PvdA le verde zoals verwacht flink weerwerk. „Al met al moet ik mijn fractie adviseren niet in te stemmen met de voorliggende grondwetsvoorziening", waar schuwde PvdA-senator Van Thijn halverwege. Een 'proef met de 25 steden met meer dan 100.000 inwoners ging de soci aal-democraten te ver. „Er zul len ongetwijfeld gemeenten zijn die zeggen: Aan mijn lijf geen polonaise. Waarom laat u die gemeenten niet zelf kiezen? Waarom wilt u hen een burge meesterscampagne door de strot jagen?" brieste Van Thijn. De Graaf kwam de PvdA onvol doende tegemoet en dat brak hem uiteindelijk op. De PvdA vreesde ook dat de ge kozen burgemeester straks niets te vertellen heeft over de politie. De minister van bin nenlandse zaken is juist bezig zijn greep op de politie te ver groten. „Maar de zeggenschap van de burgemeester blijft groot", wierp De Graaf tegen. De Graaf zei dat het hoe dan ook niet in de rede ligt dat het kabinet veranderingen in de politieorganisatie zal gaan voorstellen. Dat stelde de PvdA wel gerust. COMMENTAAR KELLY EN TERRI tie iemand laten sterven onmenselijk leven heeft? tie iemand niet geboren irden die een onmense voor de boeg heeft? De van de Amerikaanse ivo (41) en de Leidse hebben veel van el- De echtgenoot van ivo mag van de rech- echtgenote, die al vijf- in coma ligt, laten ster als het aan de :ed|van Kelly had waren ze door tn correct be- 1 en was het gehandicapte l geboren. In en het einde van het ntrigeert ons. Steeds Iriger kunnen we zelf wanneer het bestaan in ophoudt. Dat geeft I (t)jht, die ons ook dwingt slissen welk leven de aard is en welk leven penland neemt Neder- "n,ider vuur vanwege de inde mogelijkheden die dit terrein benutten. ©I euthanasie, regels voor het laten sterven van ernstig zie ke kinderen: behoudende krachten zien in Nederland ge noeg om er met de beschuldi gende vinger naar te wijzen. Ook het arrest van de Hoge Raad, die een schadeclaim van Kelly's ou ders toewijst, kan aan de lijst worden toegevoegd. De gerech telijke uitspraak kan tenslotte worden uitgelegd als een oor deel dat Kelly's leven onmense lijk is. De rechter heeft echter alleen iets ge zegd over verwijtbare fouten door artsen, niet dat Kelly's leven als schadepost moet worden gezien. Nederland kijkt met belangstel ling naar de zaak-Schiavo, om dat we de stroom van kritiek op ons eigen euthanasiebeleid ken nen. In Amerika is de kwestie tot een politieke speelbal geworden. De toon van het debat over Kelly heeft in Nederland nog geen trekjes van een politieke hype, en die kant moet het ook zeker niet opgaan. Silvan Schoonhoven den haag/gpd - Negen ver pleeghuizen, waaronder Ver pleeghuis Duinstede in Wasse naar; zijn begin dit jaar door de Inspectie voor de Gezondheids zorg onder verscherpt toezicht gesteld. Verpleeghuis Altinger- hof in Beilen wordt nog steeds extra gecontroleerd, bij de an dere acht kon het verscherpt toezicht na een laatste controle gisteren worden opgeheven. De inspectiedienst maakte gis teren de namen van de betrok ken instellingen openbaar. De inspectie wil op deze manier druk uitoefenen op verpleeg huizen om de minimale zorg te garanderen. De negen onder toezicht gestelde verpleeghui zen komen voort uit een groep van in totaal zestig willekeurig gekozen instellingen die vorig jaar onder de loep zijn geno men. Toen bleek dat 47 huizen, zo'n tachtig procent van die groep, niet de minimaal ver wachte zorg leverden. De meeste van de 47 instellin gen voerden voor het eind van vorig jaar verbeteringen door. In januari bleef de groep van negen over. Deze instellingen boden onvoldoende hulp bij maaltijden, hadden geen per manent toezicht op hun huis kamers waar demente ouderen- verblijven en er vonden onvol doende bewonersbesprekingen plaats. Uit onaangekondige be zoeken die vorige week zijn af gelegd, bleek dat bij acht instel lingen al verdere verbeteringen zijn doorgevoerd. Zij hebben extra personeel ingehuurd, etenstijden veranderd en dienstroosters veranderd om hun problemen op te lossen. De Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) is op verzoek van staatssecretaris Ross al be gonnen met een onderzoek naar de kwaliteit van de zorg bij alle 377 verpleeghuizen en 253 verpleegafdelingen in verzor gingshuizen. De resultaten moeten eind 2006 bekend zijn. Inspecteur-generaal Kingma sloot gisteren niet uit dat ook uit dat onderzoek weer naar vo ren komt dat tachtig procent van de instellingen zorg onder de maat levert. De inspectie noemt verschillen de oorzaken die aan de onder maatse zorg ten grondslag kun nen liggen, zoals personeels- en geldgebrek, onvoldoende ge schoold personeel en ontbre kend leiderschap in het mana gement, maar heeft er nog geen onderzoek naar gedaan. Vol gens Kingma is het ontbreken van een gezamenlijke norm voor de wenselijke kwaliteit een van de belangrijke oorzaken. Directeur Rompa van de bran chevereniging Arcares verwerpt de kritiek van Kingma dat er vanuit het veld te traag is gerea geerd op het ontbreken van ge zamenlijke normen. Volgens haar hebben verpleeghuizen hun handen vol aan het veran derende karakter van de ver pleeghuiszorg, en is het logisch dat er pas daarna normen kun nen worden vastgesteld. De drie beroepsverenigingen AVW, NWA en Sting reageer den gisteren met een gezamen lijk verzoek om een 'deltaplan verpleeghuiszorg' dat een structurele oplossing voor alle problemen moet bieden. Pagina Binnenland 1: Geen vaste normen voor verantwoorde zorg De blauwe Leidsch Dagblad bus staat vandaag in de War- mondse Dorpsstraat. Bij het mobiele redactielokaal gaan twee verslaggevers op zoek naar allerlei gemeentelijke kwesties en plaatselijke anekdotes. Ver der beantwoorden ze vragen over de krant. De blauwe Ci- troën doet Warmond aan tus sen 10.00 en 13.30 uur. Leidsch Tegen Maxima is geen kruid gewassen Leidse poes Bep uitgenodigd voor informatieavond Dagblad Katwijkse zingt mee in Nederlandse musical in Lourdes Polsblessure van tennistalent uit Hillegom valt mee

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1