Winkels slecht te bevoorraden ECONOMIE Banken maken jacht op bange spaarders 5 P Problemen in binnensteden kosten klanten 300 miljoen euro 223.000 Mensen zonder ziektekostenverzekering Schoenfabriek Van Lier moet fors inkrimpen Misbruik belastingaftrek Tweede palmboomeiland krijgt vorm Yvonne Swaans zakenvrouw 2005 Computers GB en VS slecht beveiligd Ontslagen aan de top van Franse supermarktwereld Donor worden? Laat het weten! igeot schrapt i Britse banen - De Franse autoprodu- Peugeot schrapt in Groot- mnië 850 banen. De ar- iplaatsen verdwijnen in de ring in Ryton (Coventry), ■iding is de afname van de iop van het model 206. 206 blijft een van de best ichte auto's in Europa, het aanbod in het seg- ikleine auto's wordt groter itbeïvloedt de verkoop - Hen", aldus Peugeot. De lanen betreffen een van de Joegen waarmee Peugeot ton werkt. dinsdag 22 maart 2005 ïtei /ooi Sfl|8fe ^er. de Bouwer r naar Apax N - Bob de Bouwer wordt dom van Apax. De inves- jsmaatschappij Apax e gisteren bekend 705 en euro te betalen voor et bedrijf achter het speel- nannetje. Vrijdag ging het el Hit nog met 17 procent og. Er werd ruim een jaar culeerd op een overname, musementsconcem Walt zou belangstelling heb- Apax zit goed met lopkanalen voor het lannetje omdat het winkelketen Wool- wil overnemen. In april jeen overnamebod ver- 1,2 miljard euro. rlen vreest ïrek CBS n - De gemeente en de k in Heerlen zijn bang it Centraal Bureau voor de iek uit die stad vertrekt, rca 1100 arbeidsplaatsen een van de grootste werk- iin de regio. Het CBS-ge- ydateert uit de jaren 70 en uderd. De CBS-directie h eerst concentreren op itiging in Voorburg, die -je is aan een facelift. Maar rel aan het gemeentebe- emeld niet absoluut vast :n houden aan Heerlen, rijksdienst oriënteert zich ers in Zuid-Limburg, icht en Sittard-Geleen ieuze kandidaten. ht per dag r discriminatie dam - Het meldpunt linatie van de FNV heeft maanden 88 klachten gekregen over discrimi- de werkvloer. Dat eer op een klacht per vakcentrale opende het mt omdat 30 procent 1600 klachten die jaar- menkomen bij discrimi- ireaus betrekking heb- het krijgen van werk. mers worden geweigerd zij een hoofddoek dra len buitenlands klinken- n hebben. fknemer leeft ds gezonder' - De Nederlandse ner leeft gezonder dan r geleden. De werkne- (kte vorig jaar minder en ide minder dan in 2003. rden minder rugklach- gistreerd. Dat blijkt uit "en verschenen bedrijfs- ïeidsindex 2004 van mentbureau LifeGuard. ging 88 procent van de ners met plezier naar en kwalificeerde 92 ihun gezondheid als uitstekend. Dat is 5 meer dan in 2003. Te- ldt Lifeguard dat psy- klachten nog steeds d bespreekbaar zijn en rtlast heeft van overge- egevens zijn gebaseerd rzoek van 1100 werkne- 30 bedrijven. (enland voor er gedaagd den haag/gpd - De slechte bereikbaar heid van winkels en supermarkten in de binnenstad kost jaarlijks 300 miljoen eu ro. Omdat winkeliers deze kosten doorbe rekenen, is het uiteindelijk de consument die de rekening betaalt. Dat zegt woord voerder Pieter Walraven van het Platform Detailhandel. Het Platform trok gisteren aan de bel omdat het steeds moeilijker zou worden winkels in binnensteden te bevoorra den. Walraven klaagt over 'de vele regels en krappe laad- en lostijden' die het steeds lastiger maken de spullen op tijd in de winkel te krijgen. Gemeenten hebben nu alle vrijheid om hun eigen regels op te stellen. Daarom lopen de voorschriften nogal uiteen, constateert Walraven. Zo mogen vracht wagens in Amsterdam slechts 7,5 ton wegen, in andere steden loopt dat op tot 10 ton of meer. In Den Bosch geldt een maximum lengte van 10 meter, in ande re steden is dat weer meer of minder. Dat verplicht supermarkten tot het over laden van grote naar kleine vrachtwa gens, klaagt Walraven. „Eén grote vrachtwagen laadt evenveel als drie klei ne. Bovendien gaan nu drie chauffeurs het werk doen dat er één af kan." Gemeentelijke regels moeten er vooral voor zorgen dat verkeer binnenstadbe woners en winkelend publiek niet stoort. Het effect is volgens het Platform niet groot. „Meer vrachtwagens op de weg zorgen voor meer files en meer ver vuiling. Wel zijn vrachtwagenmotoren tegenwoordig schoner dan vroeger." Verladersorganisatie EVO ondersteunt de klacht van de winkeliers. In 80 pro cent van de steden mogen winkels pas na 7 uur 's morgens worden bevoorraad, om de bewoners te ontzien. EVO- woordvoerder Van Rheenen wil ruimere rijtijden want vrachtwagens zijn tegen woordig veel stiller en spreiding van het vervoer voorkomt opstoppingen in de binnenstad. Pieter Walraven van het Platform Detail handel klaagt ook dat de transportpro blemen soms tot lege schappen in de winkels lijden. Wel zijn alle partijen het eens over de extra kosten van 300 mil joen waar de consument indirect voor opdraait. Het is overigens niet zo, aldus Walraven, dat supermarkten in de bin nenstad hierdoor duurder zijn dan in buitenwijken. „Supermarktketens slaan de kosten om over al hun filialen." Minister Peijs (verkeer) lijkt de transpor teurs tegemoet te willen komen. Zij be noemde onlangs de commissie Lemstra die moet ingrijpen als gemeente en ver laders er niet meer uit komen. Een ge meente die star vasthoudt aan zijn eigen regels en geen concessie wil doen, komt daar waarschijnlijk niet meer mee weg. loon op zand/gpd - Bij schoen fabrikant Van Lier vloeien ko mende maanden 35 van de 60 werknemers af. Volgens direc teur Van Spaendonck kan zijn bedrijf het met het huidige kos tenpatroon in Nederland 'niet meer bolwerken'. Van Lier zit in het duurdere marktsegment met 'schoenprijzen van 100 tot 150 euro. In Loon op Zand pro duceerde Van Lier een kleine 140.000 paar schoenen per jaar. Een deel van de productie wordt overgeheveld naar de stikkerij in Polen. Een andere deel verhuist naar Portugal. Van Lier was al eerder afge slankt, als het bedrijf twee jaar geleden geen order van 100.000 paar schoenen voor de land macht had gekregen. „Dat is uitstel van executie geweest", zegt Van Spaendonck, wiens fa milie het in 1815 opgerichte fa miliebedrijf in 1997 kocht. „Chinezen produceren schoe nen voor gemiddeld 3 dollar. Zelfs daar is een tendens naar lagere productiekosten. Een probleem voor heel de schoen industrie." 40 Procent van de productie Wil Van Spaendonck in Loon op Zand houden: de Good Year-schoen. „Daarvan willen we de know how behou den. Er zit een stuk marketing int en we kunnen er nog een prijs voor vragen. Het is ook een beetje onze signatuur." voorburg/anp - In 2004 waren naar schatting 223.000 mensen niet verzekerd tegen ziektekos ten. Het aantal onverzekerden steeg van 1,1 procent in 2001 tot 1,4 procent in 2004. Dat meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren. Ille galen zijn in het onderzoek niet meegeteld. Een deel van de niet-verzeker- den bestaat uit dak- en thuislo zen en alcohol- of drugsver slaafden. Verder zijn er volgens het CBS mensen die wegens achterstallige premiebetaling geweigerd worden door verze keringsmaatschappijen. Som migen willen zich om principië le redenen niet verzekeren. Tot slot denkt het CBS dat er kleine zelfstandigen zijn die er om economische redenen voor kie zen geen ziektekostenverzeke ring af te sluiten. Hoe groot de ze verschillende groepen zijnv weten de onderzoekers niet. Nederland telde in 2004 bijna 10,2 miljoen personen in het ziekenfonds, dat is meer dan 60 procent van de bevolking. On geveer 30 procent heeft een particuliere verzekering en 5,4 procent is publiekrechtelijk ver zekerd (werknemers bij ge meenten, provincies, politie en brandweer, academische zie kenhuizen, maar ook gedeti neerden en asielzoekers). Ziekenhuizen moeten in princi pe de kosten van een behande ling verhalen op de patiënt, als deze niet verzekerd is. Zieken huizen kunnen in bepaalde ge vallen een beroep doen op de regeling voor niet te innen reke ningen bij het college tarieven Gezondheidszorg. Huisartsen Meer onverzekerden Aantal onverzekerden 250 tegen ziektekosten in Nederland (x1000) 1995 '96 '97 98 '01 02 '03 2004 Verzekerden tegen ziektekosten in Nederland in 2004 (x1000) particulier m ambtenaren 882 anp/cbs kennen een fonds voor illegalen en andere onverzekerden. Vanaf volgend jaar verdwijnen het ziekenfonds en de particu liere verzekeringen. Dan moet iedere Nederlander zich ver plicht verzekeren volgens de - standaardverzekering en mag hij of zij daar bovenop nog een aanvullende verzekering ne men. Voor zorgverzekeraars geldt dan een acceptatieplicht voor de standaardverzekering. Zorgverzekeraars vrezen dat wanbetalers daar misbruik van maken en van de ene naar de andere verzekeraar gaan hop pen. Zij broeden met het minis terie van Volksgezondheid op mogelijkheden om dat te voor komen, of om de financiële risi co's hiervan te beperken. Zo'n 27 miljoen ten onrechte uitgekeerd Dubai - Het Rotterdamse baggerbedrijf Van Oord is voor de kust van Dubai in de Verenigde Arabische Emiraten bezig met de aanleg van een tweede palmvormig droomeiland. Op de 'bladeren' van de boom komen hotel- en appartementcomplexen, luxueuze villa's en sport en recreatievoorzieningen. Een gisteren gemaakte luchtopname van het project dat begin volgend jaar gereed moet zijn. Inmiddels zijn nieuwe eilanden in de vorm van de vijf continenten in voorbereiding. Foto: EPA/Jorge Ferrari AMCTEDI1AM AMD - Vrrr\nr»Qtaiqnnc ic ootn'/on tnt 7',L'nni.'(-/Al HAr won amsterdam/anp - Yvonne Swaans is gekozen tot zakenvrouw van het jaar 2005. De 36-jarige directeur van verhuurmakelaar Direct Wonen is volgens de jury 'een zakenvrouw met power' en toont maatschappelijke betrokkenheid. Swaans richtte in 1990 de voor loper van het huidige Direct Wonen op. De verhuurmakelaar (120 werknemers) heeft een aanbod variërend van studentenkamers tot huurwoningen in het meest luxe segment. Direct Wonen heeft een marktaandeel van 21 procent op de particuliere huurbemidde- lingsmarkt. De verkiezing zakenvrouw van het jaar bestaat sinds 1981. Tot de prijswinnaars behoren Yolanda Eijgenstein (in 1996), bekend van de keten particuliere scholen Iederwijs, en Marike van Lier Leis, tot voor kort topbestuurder bij Schiphol. Eurocommissaris Ko- astingen en douane) ekenland gisteren voor lof van Justitie in urg gedaagd voor het pleggen van een speci- jingsbelasting voor ledrijven. Volgens Ko- belasting in strijd met lese regels. Ook het feit istiging van nieuwe itoren van koopvaar- ndbouwondernemin- jgesteld van de belas- strijd met de Europe- inen. Ondanks eerdere trok de Griekse rege- igeling niet in. hervatting eg in bouw De CAO-onderhan- in de bouw worden hervat. De werkgevers e bonden uitgenodigd gesprek om de onder- jen, die begin vorige istliepen, weer op de tten. Het gesprek ïdaag gehouden. Een :rder van de CNV- it en Bouw spreekt roverleg' om een ;t te stellen. De werk en de onderhande- februari voor de parijs/gpd - President-directeur Pierre Bouchut van Casino is aan de kant gezet. De Franse grootaandeelhouder van super marktconcern Laurus (Super de Boer, Edah, Konmar), heeft het vertrek gistermiddag bevestigd. Enkele weken geleden kreeg topman Daniel Bernard van concurrent Carrefour zijn ont slag. Hij werd opgevolgd door Belg Luc Vandevelde. Casino wordt voortaan geleid door Jean-Charles Naouri, die voorzitter van de raad van com missarissen blijft. De bundeling wordt in een communiqué noodzakelijk genoemd 'om de cohesie tussen strategie en be drijfsvoering te versterken'. Analisten noemen de machts bundeling een teken dat er gro te verandering in de Franse su permarktwereld op til zijn. Op de beurs werd de maatregel door de aandeelhouders be loond met een koersstijging van ruim 3 procent. Een Londense analist zei in het dagblad Libé- ration te vermoeden dat de in greep van Naouri een gevolg is van de slechte beursprestaties van Casino vorig jaar. Het aan deel daalde in 2004 met 23,7 procent, maar viel daarmee in vergelijking met andere Franse supermarktketens niet uit de toon. Naouri is evenwel met zijn holdings Euris en Ralley grootaandeelhouder van Casi no en zou zich volgens de Lon dense analist ontevreden heb ben getoond over de bedrijfs voering van Bouchut. De grote Franse supermarkten hebben vooral de laatste tijd concurrentie gekregen van prijsvechters als Ed, Aldi en Lidl. Casino dacht zich met de discountketen Franprix-Leader Price voldoende te hebben in gedekt, maar wist vorig jaar niet te voorkomen dat de schuld van 3,4 miljard euro met nog een half miljard toenam. Volgens de zakenkrant La Tri bune zou de stijging van de schuld voor Naouri aanleiding zijn geweest Bouchut aan de kant te zetten. Het is in Frank rijk niet ongebruikelijk dat een meerderheidsaandeelhouder ook de dagelijkse leiding van het bedrijf naar zich toetrekt. Het voorbeeld van Naouri werd gisteren ook gevolgd door Fran- gois-Henri Pinault die de groep PPR (luxe-artikelen) gaat leiden. leiden/anp - Een kwart van alle computers in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten is slecht beveiligd. Volgens beveiliger Symantec zijn de landen daar om extra kwetsbaar voor mis bruik, virusuitbraken en com puteraanvallen. Nederland ge bruikt veelal goed beschermen de systemen. De snelle groei van het aantal breedbandgebruikers is een van de verklaringen voor het grote Britse en Amerikaanse aandeel, stelde Symantec gisteren in zijn halfjaarlijkse 'dreigingsanalyse'. Onervaren gebruikers weten niet welke beveiligingsmaatre gelen ze moeten treffen voor hun nieuwe continue snelle in ternetverbinding. Hoewel ook veel Nederlandse internetters overstappen op een snelle ver binding, is in ons land een veel kleiner deel (minder dan 2 pro cent) van de computers slecht beveiligd. Directeur Dalvinck van Syman tec Benelux sprak gisteren van een 'gigantische' toename van het aantal particuliere- en be drijfssystemen dat doelbewust is geïnfecteerd voor misbruik. Symantec stelt met grote zeker heid dat criminelen kwetsbare systemen opsporen en verza melen om in de toekomst aan vallen mee te kunnen uitvoe ren. Kwaadwillenden die be schikken over een zogeheten botnetwerk (netwerk van slecht beschermde systemen), kun nen bedrijven bedreigen, afper sen, chanteren en beschadigen, aldus Dalvinck. De Nederlandse branche-orga nisatie van internetwinkels, Thuiswinkel.org, begint 'rond de zomer' een meldpunt waar gedupeerde winkeliers en con sumenten zich kunnen melden, aldus directeur Jongen. De or ganisatie wil zo een beeld krij gen van de omvang van fraude op het internet. „Ook hopen we zo op de hoogte te blijven van de nieuwe ontwikkelingen." De jongste trend is volgens Jon gen het opzetten van een nep- winkel door criminelen. Ie mand die daar winkelt, krijgt geen goederen, maar loopt wel het risico zijn geld kwijt te ra ken. Deze vorm van oplichting komt ook in Nederland voor, maar Jongen kan geen concrete cijfers geven. den haag/gpd - De Belasting dienst heeft vorig jaar 27 mil joen euro aan voorlopige terug gaven uitgekeerd aan mensen die daar geen recht op hadden. De dienst ontdekte 7000 opzet telijk onjuist ingevulde aanvra gen voor een voorlopige terug gaaf. Waarschijnlijk zit een klei ne groep mensen achter de fraude. Een woordvoerder van de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst bevestigt het misbruik van de zogeheten Vt- regeling. Een zegsman van het in fraudezaken gespecialiseerde onderdeel van het openbaar ministerie (OM) wil niet meer kwijt dan dat wordt bekeken wie er achter de fraude zitten. De aanvragen voor de voorlopi ge teruggaaf - een voorschot op de jaarlijkse definitieve belas tingaanslag - zijn al dan niet met medeweten van de belas tingplichtige ingediend. Op het Vt-formulier werden valse gege vens over onder meer inkomen en gezinssituatie ingevuld. Op die manier viel de voorlopige teruggaaf veel hoger uit dan het bedrag waar de aanvrager recht op had. De 'adviseurs' kregen voor hun werk een vergoeding of vulden in sommige gevallen hun eigen rekeningnummer in. Ze werden dus vooral zelf beter van de fraude. De belastingplichtigen liepen bij de controle van hun aanvraag, die altijd achteraf plaatsvindt, tegen de lamp. Ze kregen van de Belastingdienst een naheffing, mét rente. In sommige gevallen zijn boetes opgelegd. Het is de vraag of het geld ooit wordt terugbetaald. Mogelijk is een grote deel van de 27 miljoen naar het buiten land gesluisd. Vorig jaar werd een 31-jarige Hagenaar veroor deeld tot 16 maanden cel. Hij vroeg namens tientallen men sen voor 3,5 miljoen euro aan belastinggeld terug. De fiscus keerde enkele tonnen uit. (advertentie) Registreer uw keuze met het donorformulier. Ga naar www.donorvoorlichting.nl of bel naar 0900 - 821 21 66 0,10 p/min). N1GZ De nieuwe topman van Carrefour Luc Vandevelde in een Brusselse supermarkt. Foto: EPA/Herwig Verguit nijmegen/gpd - Dat het zó storm zou lopen, had de Post bank ook niet verwacht. De bank introduceerde vorig jaar Rente garant i, een vorm van sparen en beleggen waarbij je je inleg ge garandeerd terugkrijgt. De Post bank haalde 56,7 miljoen euro op. Rentegarant 2 volgde snel en was nóg succesvoller met een in leg van 136,2 miljoen euro. Sinds vorige week is er Rentegearant 3. Er stroomt dus veel geld binnen dankzij het garantieproduct. En niet alleen bij de Postbank. Bij na alle banken, Rabobank, ABN Amro, SNS, Spaarbeleg, Cen traal Beheer, hebben zulke spaarvormen. Het succes is niet verwonderlijk: een vaste rente van 7 procent in de eerste twee jaar, zoals bij de Rentegarant 3 van de Postbank, is wel héél verleidelijk. Kom daar maar eens om bij een gewone spaar rekening. Daarnaast heb je de kans op een hoge rente van maximaal 8,25 procent gedurende de looptijd, in het geval van Rente garant 3 is dat negen jaar. De hoogte van de rente wordt be paald door de ontwikkeling van de koersen van vijftig wereld wijde ondernemingen zoals Co ca Cola, Siemens en Walt Disney die in de Dow Jones Global Titans Index zitten. Rentegarant is in die zin 'veilig' dat de deelnemer gegarandeerd zijn inleg terugkrijgt aan het eind van de looptijd. De een kan het misschien niets schelen dat hij geld verliest, maar de ander loopt het dun door de broek bij de gedachte 20 pro cent van zijn inleg kwijt te zijn. Voor die laatste categorie biedt beleggen met garantie een tus senoplossing. Mensen die geld over hebben, denken weer voorzichtig aan aandelen en koersen, maar wel met inge bouwde garantie. Wat is het beste beleggingspro duct met garantie? Independer, de onafhankelijke vergelijkings site van financiële aanbieder, geeft vergelijkingen op terrei nen van sparen en hypotheken, maar niet over spaar- annex be leggingsproducten. „Rentega rant en soortgelijke financiële producten laten zich lastig ver gelijken", zegt Edmond Hil horst van Independer. „De één garandeert 0 procent rende ment, de ander belooft 100 pro cent inleg terug en bij een der de ben je 10 procent van je in leg kwijt. Het is lastig te vergelij ken, en daarin zit de lol voor de banken." Als je zekerheid zoekt, is het rentegarantproduct een moge lijkheid. Maar het biedt een schijnzekerheid, meent Hil- horst. „De inleg is gegaran deerd, maar de rente is gemaxi maliseerd op 6, 8, 10 procent. Het rendement is dus afgetopt. In het aftoppen van het rende ment, daar zit de winst voor de bank. Garanties die banken ge ven, kosten ook geld. Op een normale aandelenbelegging zou je misschien een rende ment halen van 30 procent." Wie ver van beurs en beleggen vandaan wil blijven, kan ge woon doorsparen. Kritisch kij ken naar je spaarrekening is al tijd nuttig. Een half procent op 10.000 euro levert 50 euro op per jaar, daar kun je toch leuk een paar nieuwe schoenen voor kopen. Als je al lang bij ABN Amro of een andere bank zit, dan is de kans groot dat je 1 of 2 procent rente hebt op wat ban ken noemen 'een slapende re kening'. Rekeninghouders wor den ook niet geactiveerd om te kijken naar andere spaarvor men van hun bank die een ho gere rente biedt. Neem de Post bank. Een klant met geld op zijn rente- of plusrekening, wordt niet geattendeerd op de kapitaalrekening die nét iets meer rente geeft en nagenoeg dezelfde voorwaarden kent. Op jacht naar de kleine spaar der, is er de afgelopen maan den wat meer beweging op de spaarmarkt. Banken proberen zich in te vechten en willen door een scherp aanbod groei en. Dus duiken er in de spaar- wereld allerlei aantrekkelijke actietarieven op. „Maar let op, de beloofde rente van pakweg 3,5 procent heeft vaak een korte looptijd", waarschuwt Hilhorst van Independer tegen al te groot enthousiasme. Op de vergelijkingssite van In depender wordt nu de meeste informatie opgevraagd over ASN ideaalsparen die 4 procent rente belooft, maar waarbij je maandelijks niet meer dan 250 euro kan sparen. Op nummer 2 staat Spaarcomfort van Spaar beleg die ook 4 procent biedt met dezelfde condities als ASN. Op een derde plaats staat Am sterdam Trade bank die 3,55 procent rente biedt. Deze bank, die zich afficheert als 'de financiële weg naar Rus land', is een redelijk onbeken de. Voor wie in zee gaat met onbekende banken is het raad zaam, zegt Hilhorst, om het te storten bedrag liefst onder de 20.000 euro te houden. „Mocht de bank failliet gaan, dan kan de spaarder een beroep doen op de garantie van de Neder- landsche Bank. Die keert in dat geval uit. Alles wat je meer spaart dan 20.000 euro is voor eigen risico", zegt Hilhorst. Om het lijstje verder af te ma ken: op nummer 4 staat de SNS bank met Spaarmix (4 procent rente maar geldopniie kost 1 procent), gevolgd door Argenta, v uit België met een inter- netspaarrekening die 3,5 pro cent rente belooft. Het renteta rief van allerlei spaarrekenin gen - van intemetspaarrekenin- gen tot bonusspaarrekeningen - schommelt gemiddeld rond de 3 en 3,5 procent. Bij een rente tarief van 4 procent moet je op letten, waarschuwt Hilhorst. „Het is dan raadzaam goed te kijken naar de voorwaarden." Nog een tip: „Kijk twee keer per jaar wat de rente doet. De ge middelde spaarrente is het be langrijkste. Je kunt wel ingaan op een exotische spaarcon- structie die een paar procent punten meer biedt, maar die na een paar maanden terugvalt op een lager tarief. De gemiddelde historische spaarrente, die is belangrijk." Maar ook hier geldt, net als bij beleggen: re sultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toe komst.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9