Noord-Korea 'neemt' groter atoomwapen Hervormingen moeten Verenigde Naties slagvaardig maken Afschieten olifanten bedreigt toerisme Zuid-Afrika B LP1 TT E N LA INI EP Racistisch geweld in Frankrijk neemt ongekende omvang aan Nog geen beslissing in zaak coma-patiënte VS Ruim miljard mensen zonder schoon water Stille Week Pronk pleit voor grotere inspanning VN in Soedan otest bij Caruda er dood Munir Bijna tweehonderd isenrechtenactivisten heb- jisteren in de Indonesische itad Jakarta betoogd voor fdkantoor van lucht- iaatschappij Garuda In- ia. Ze eisten nadere op- iring over de vermeende ikkenheid van Garuda-me- erkers bij de moord op de isenrechtenactivist Munir D eptember vorig jaar. De 38- e Munir overleed in een tuig van Garuda op de ht van Jakarta naar Amster- De mensenrechtenactivist 1 vergiftigd met arsenicum. dinsdag 22 maart 2005 te droogte hailand Grote delen van nd hebben last van een i'oi ie droogte. Op verschei- Ö.5 plaatsen is er geen water J29 beschikbaar voor de land- 16^2 en vele duizenden hecta- ibouwgrond gelden al als 2^9 en. Volgens The Bangkok 24,9 an gisteren is de situatie 22 6 Ser dan in 1997/98, toen 2o!8 tuurverschijnsel El Nino 11,6 ivoor het uitblijven van ■dbeving Japan Ruim 2800 mensen 26,;èn als gevolg van de aard- 33,j [zondag in Japan hun 21',! t moeten verlaten. De be- 53,c iet een kracht van 7 op de 7g0 van Richter heeft in to- 467^0 00 gebouwen bescha let dodental is blijven op één, maar het aantal den is van zeker vierhon- pgelopen tot ruim zeven- td. De beving trof het jke eiland Kyushu. nado's eisen en Bangladesh Tornado's hebben zon- id in het noorden van idesh aan meer dan veer- isen het leven gekost, ns zeker vijfhonderd an- aakten gewond. Circa dorpen werden deels st door het natuurge- folgens de Britse zender aandag zijn duizenden en ontheemd. Naar ig 3000 woningen zijn 'grond gelijkgemaakt. Ivoor agent st escortbureau sel - De rechtbank van 7° ferpen heeft een 31-jarige 58 lieman uit het naburige so ijk veroordeeld tot een cel- 10 van een jaar voor het run van een escortbureau tij- idiensturen. Ook kreeg hij boete van 3750 euro en ver- 43 hij voor vijf jaar zijn bur- 86 ichten. De agent was eer- al op non-actief gezet. 66 renslang voor J Iritse mannen .39 .67 ien - Vier Britse mannen 7j gisteren veroordeeld tot le- |o8 lange gevangenisstraf we- 10 moord op twee Britse tie- •32 ïeisjes in 2003. De meisjes ,16 den buiten tijdens een •90 wjaarsfeestje in Birming- '04 ,toendevierhenmetma- \82 egeweren vanuit een rij- 17 Ie auto beschoten. De 1,00 nen maken naar eigen zeg- leel uit van een bende. i.95 ns megaproces S er bouwfraude 3,86 5 93 is - In Parijs is gisteren het 00 es begonnen tegen 47 poli- 7,25 «vertegenwoordigers van -,75 ie van Frankrijks grootste 3,25 maatschappijen. De ver bis ten zouden hebben ge- 25 neld met openbare aanbe- 1 !o2 ogen in Parijs en omge- De fraude vond plaats in 7 85 ten negentig om politieke 0,6? en, zowel rechtse als link- 2 7j igaal mee te financieren. 5i! lerendum over >:«»rtus Portugal n 03 ion - De nieuwe socialisti- regering van Portugal I3,31 teen referendum over 2$ lepeling van de strenge uswetgeving in het land. ,0 2; ier José Sócrates kondigde 34.45 iteren aantijdens de pre- 19tie van zijn regeringspro- 2|7j ma aan het parlement. Op 13,54 id en Polen na, heeft Por- 39 70 de strengste abortuswet- 4 J in Europa. 32.1 ag: dossiers lonnen weg 10,9 i - Tussen medio decem- 189 en medio januari 1990 iTsjechoslowakije de dos- van tienduizenden gehei- ,516 [enten die voor de com- "5^90 stische machthebbers 32.20 en, vernietigd. Dat ge- le op basis van een order H'a\ e toenmalige staatssecre- 55 fan binnenlandse zaken, i 5; efvan de geheime dienst, c. Hij vluchtte later naar gam e om aan vervolging te door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - De Zuidafrikaanse regering heeft het besluit lang voor zich uitge schoven, maar nu ze afschieten over weegt voor de te snel uitdijende olifan- tenkudde's, is de kritiek niet mis. Die renbeschermers uit binnen- en buiten land slijpen de messen en dreigen met een boycot van de sector waarvan Zuid- Afrika zo afhankelijk is: het toerisme. Sinds 1994, toen in Zuid Afrika de eerste democratische verkiezingen werden ge houden, bestaat er een verbod op het af maken van olifanten. Dit paste in het beeld van het 'nieuwe Zuid-Afrika', maar was deels ook het gevolg van de druk - en de dollars - van internationale dierenbeschermers. Er werd geld over gemaakt voor grotere natuurparken en onderzoek claimt Humane Society In ternational, op voorwaarde dat olifanten niet werden afgeschoten. Maar vandaag kampt Zuid-Afika met te veel olifanten. Vooral in het vermaarde Krügerpark is de situatie onhoudbaar. In het park leven bijna 13.000 olifanten, 6000 meer als wat ecologisch verant woord wordt geacht. De populatie groeit bovendien met zo'n acht procent per jaar. De olifanten richten enorme scha de aan, waardoor andere dieren in hun voortbestaan worden bedreigd. Hector Magome, topman van de over koepelende organisatie van nationale parken (SANP), veroorzaakte een rel toen hij zei dat het publiek er aan moest wennen dat afschieten van olifanten een noodzaak is voor de lange termijn. Ian Whyte, wetenschappelijk directeur van het Krügerpark, was explicieter: „We kunnen geen kant meer op, ook niet als we anti-conceptie gebruiken en olifan ten overhevelen naar andere gebieden. De minister moet een besluit nemen." Door een speling van het lot is de ver antwoordelijke minister vandaag Marthinus van Schalkwyk. Hij is lid van het ANC, maar was tot vorig jaar leider van de Nieuwe Nationale Partij, de op volger van de partij die de apartheid uit vond èn toestond dat olifanten mochten worden afgeschoten. Volgende maand krijgt hij een rapport van de SANP over de olifantenkwestie, waarna hij dit na jaar de knoop moet doorhakken. Dat laat genoeg tijd om een internatio nale campagne op touw te zetten tegen de Zuidafrikaanse toeristenindustrie. Organisaties als het Britse 'Care for the Wild' hebben al met afschuw gereageerd en beloven een harde strijd. Care for the Wild legt bovendien bewust de link met een omstreden ontwerpwet voor de jacht op wilde dieren die in gevangen schap zijn gefokt. „Veel van onze leden zijn razend en zullen niet meer naar Zuid-Afrika reizen", aldus directeur Bar bara Maas. Veel dierenbeschermers vre zen dat het noodzakelijk afschieten van olifanten de (illegale) jacht zal stimule ren. Sommige parkbeheerders zijn er niet te gen om olifanten af te laten schieten door een rijke buitenlander 'in een afge scheiden deel van het park', als daarmee geld vrij komt voor het dure wildbeheer. Maar het kan ook dat olifanten uit het Krügerpark in particuliere parken belan den, waar ze voor 20.000 tot 50.000 dol lar mogen worden afgeschoten. De jagersbond van Zuid-Afrika keert zich tegen dit soort praktijken, maar weet ook hoe moeilijk een en ander te controleren is. De belangen zijn boven dien groot. Zuid-Afrika krijgt jaarlijks be zoek van 9500 buitenlandse jagers, die in 9000 particuliere parken hun gang mogen gaan. Ze zorgen voor 70.000 ba nen en voegen jaarlijks 130 miljoen euro toe aan de economie. sevilla - Leden van de broederschap van San Gonzalo staan stil tijdens een processie in het Spaanse Sevilla. De Andalusische hoofdstad kent in de zogenoemde Heilige of Stille Week traditiegetrouw grote paasprocessies die duizenden bezoekers naar de Zuid-Spaanse stad trekken. Foto Reuters/Marcelo del Pozo Rassenhaat algemeen Anti-semitisme vooral in onderwijs door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - In een jaar tijd is het ra cistisch en antisemitisch ge weld in Frankrijk meer dan ver dubbeld. Tot die conclusie is de nationale commissie voor de mensenrechten gekomen in haar rapport over 2004. Het aantal uitingen van racisme, antisemitisme en vreemdelin genhaat heeft een niveau be reikt dat nog niet eerder is waargenomen, aldus de com missie. Bedreigingen en vor men van intimidatie zijn zelfs verdrievoudigd. Antisemitisme komt in Frank rijk vooral voor op scholen, al dus de commissie. Uitingen van xenofobie, vooral van anti- Arabische aard, zijn veel alge mener. Tot voor kort werd aan genomen dat het Palestijns-Is raëlische conflict ten grondslag lag aan het antisemitisch ge weld maar de commissie zegt daarvoor onvoldoende bewijs te hebben aangetroffen. „De plegers van antisemitische ge welddaden lijken minder te rea geren op de actualiteit. Maar de ongerustheid is niet minder groot omdat geconstateerd kan worden dat het antisemitisme tot in de hoogste niveaus is doorgedrongen en een perma nent karakter lijkt te hebben ge kregen." Wat het anti-Arabisch geweld betreft is de commissie vooral bezorgd over de situatie op Corsica waar vorig jaar een stij ging van racistisch geweld met meer dan 250 procent werd ge constateerd. Op Corsica wordt volgens de commissie alles op één hoop gegooid: immigran ten, Arabieren, moslims, isla- misten, cultuur en religie. Het rapport van de commissie vormt overigens slechts het topje van de ijsberg. De meeste cijfers zijn afkomstig van het ministerie van binnenlandse zaken. Veel slachtoffers van ra cistisch geweld blijken geen aangifte meer te doen op het politiebureau. Ook de databank Signa, die in het schooljaar 2001-2002 werd opgezet om ra cistisch geweld te registreren, levert slechts een deel van het materiaal. Nogal wat school hoofden blijken er een ruime opvatting op na te houden bij de beoordeling van antisemitis me en racisme geweld. Om te voorkomen dat 'hun' school een slechte naam krijgt worden veel incidenten niet vastgelegd. Andere vormen van racisme, zoals in de voetbalstadions, zijn kennelijk al zo 'gewoon' gewor den dat ze in de officiële ver slaglegging niet eens meer wor den meegerekend. amsterdam/gpd - Soedan is slordig behandeld door de in ternationale gemeenschap en hierdoor is het conflict verer gerd. Dat zei Jan Pronk, speci aal gezant van de VN voor Soe dan gisteravond tijdens een le zing in Amsterdam. In Soedan is op 7 januari een vredesak koord ondertekend, maar van een stabiele situatie is volgens Pronk nog geen sprake. De VN moeten naar zijn mening met meer middelen komen dan al leen het sturen van vredessol- daten. ,Die andere maatregelen zijn ontwapening en het opruimen van mijnen, helpen bij reïnte gratie van vluchtelingen en eco nomische opbouw, en assiste ren bij politieke hervormingen. Pronk zelf is echter sceptisch of de VN zoveel willen investeren in Soedan. Bovendien is het wederopbouwplan van Pronk een kostbare zaak. „Een miljard euro per jaar. Maar de kost gaan voor de baat uit. Als we nu niet investeren zijn we nog ja- Reactie op dreigementen VS seoul/anp/rtr - Noord-Korea heeft gisteren laten weten dat het zijn nucleaire arsenaal heeft uitgebreid. Pyongyang wil zo de Verenigde Staten afhouden van een eventuele aanval tegen de stalinistische staat. Dat heeft het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap gemeld op basis van het Noord-Koreaanse staatspersbureau KCNA. Het is de eerste keer dat Noord-Korea met een dergelijke mededeling komt. „We hebben een belangrijke maatregel genomen door ons nucleaire wapenarsenaal uit te breiden in voorbereiding op een invasie door onze vijan den", meldde KCNA. Volgens Pyongyang is de gezamenlijke legeroefening van Zuid-Korea en de VS „een voorbereiding op oorlog". Het Amerikaanse en Zuid-Koreaanse leger hebben afgelopen week manoeuvres uitgevoerd in het zuidelijke deel van het Koreaanse schiereiland. Noord-Korea maakte vorige maand bekend over kernwa pens te beschikken. Het land overlegde tot juni vorig jaar met de VS, Japan, China, Zuid-Ko- rea en Rusland over zijn nucle aire programma en de moge lijkheden om deze te ontman telen. Pyongyang weigert verder te praten wegens de „vijandelij ke houding" van de VS. De Amerikaanse minister Rice van Buitenlandse Zaken waar schuwde Noord-Korea maan dag dat Washington „andere opties" overweegt tegen het stalinistische regime als dat land niet terugkeert naar het overleg. „Dan moeten wij na tuurlijk ldjken naar andere op ties. Iedereen is zich er van be wust dat er andere opties zijn in het internationale systeem", zei de bewindsvrouw, toen haar was gevraagd wat de Verenigde Staten zouden doen als Noord- Korea het zeslandenoverleg blijft boycotten. Volgens Rice moet bij 'andere opties' niet gedacht worden aan een militaire oplossing. „Wij zijn niet van plan om (Noord-Korea) aan te vallen", zei ze. Maar als Pyongyang op deze weg doorgaat, zal de Noord-Koreaanse regering 'problemen' krijgen met de rest van de wereld. st. petersburg/gpd - De federa le Amerikaanse rechter James Whittemore heeft nog steeds geen besluit genomen over mo gelijke hervatting van de kunst matige voeding vande 41-jarige compapatiënte Terri Schiavo. Whittmore riep een hoorzitting bijeen kort nadat een advocaat van Schiavo's ouders het ver zoek hadden ingediend bij de rechtbank in Tampa in de staat Florida. Zij willen dat de kunst matige voeding van de 41-jarige comapatiënte wordt hervat. Vo rige week vrijdag werd de sonde verwijderd op last van een staatsrechtbank in Florida. Dat was wat Terri's echtgenoot wil de. President Bush zette daarop gisteren zijn handtekening on der een spoedwet die het leven van Schiavo moet verlengen. Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat hadden toen al gestemd voor die wet, die er voor moet zorgen dat Schiavo weer wordt gevoed en datfede rale rechters zich weer over de zaak gaan buigen. Naar ver wachting zal de federale rechter besluiten dat de kunstmatige voeding van Schiavo moet wor den hervat. Buiten het gebouw waar Schi avo wordt verpleegd, staat al sinds het besluit van het Con gres over het noodwetje een ambulance klaar om haar in dien de rechter gevolg geeft aan het verzoek van de ouders, di rect naar het ziekenhuis te ver voeren. De verwachting is dat de vrouw nog twee weken te le ven heeft indien de voedseltoe- voer niet wordt hervat. De Amerikanen zijn in meer derheid fel tegen de interventie van het Congres in de zaak- Schiao. De meeste Amerikanen menen dat de parlementariërs de zaak misbruiken voor poli tiek gewin. Dat blijkt uit een opiniepeiling van de nieuws zender ABC. Het Vaticaan heeft het besluit om de kunstmatige voeding van Schiavo te stoppen, scherp ver oordeeld. Het noemt de doods strijd van de Amerikaanse com apatiënte 'de doodsstrijd van de menselijkheid'. „Wie kan, op welke gronden, bepalen wie het 'privilege' gegund moet worden te leven?", is de retorische vraag die de Vati caanse krant Osservatore Ro mano stelt in een commentaar. ren veel geld kwijt aan nood hulp." De prille vrede tussen het isla mitische noorden en christelij ke zuiden van Soedan loopt ge vaar doordat het geweld in de regio Darfur nog steeds niet on der controle is. De burgeroor log tussen het noorden en zui den van Soedan duurde al ruim twintig jaar en werd in januari beëindigd met de onderteke ning van een vredesakkoord. In de regio Darfur brak in februari 2003 het geweld opnieuw los uit protest tegen het regerings beleid. Het conflict heeft sinds dien aan zeker 70.000 mensen het leven gekost en bijna twee miljoen mensen zijn op de vlucht. Het geweld nam boven dien de vorm aan van etnische zuivering. Volgens een recent rapport van de VN was er nog net geen sprake van genocide. Het totaal aantal slachtoffers van de oorlog in Soedan be draagt volgens Pronk zo'n twee miljoen mensen, vijf tot zes miljoen mensen zijn ontheemd. new york/anp -Meer dan een miljard mensen zijn dagelijks aangewezen op water dat niet voor menselijke consumptie geschikt is. Bijna 2,5 miljard mensen hebben geen toegang tot sanitaire voorzieningen. De Verenigde Naties brengen dit vandaag onder de aandacht ter gelegenheid van Wereldwater dag. Het tekort aan schoon wa ter geldt als een van de grote problemen van de 21ste eeuw. Iedere dag sterven ongeveer 22.000 mensen, van wie de helft kinderen, aan ziektes door be smet water en onvoldoende hy giëne. Dat zijn ruim acht mil joen sterfgevallen per jaar. Het gaat onder meer om ziektes als malaria, cholera en tyfus. Ver der moeten mensen in arme landen vaak grote afstanden af leggen om aan schoon water te komen. De VN hebben eerder al gewaarschuwd dat toene mende behoefte aan zuiver wa ter zelfs tot oorlogen kan lei den. Ondanks alle beloftes van rijke landen om meer geld uit te trekken voor het mondiale wa terprobleem, is dat niet ge beurd. Sterker nog, volgens de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling OESO is het totale budget voor waterprojecten in ontwikke lingslanden tussen 1997 en 2002 bijna gehalveerd tot 1,4 miljard euro per jéAr en dat is sindsdien zo gebleven. Bestrijding van terrorisme en naleving mensenrechten krijgen grotere prioriteit door Gijs van Wetten Rijswijk/ANP - De Verenigde Naties staan voor de grootste hervormingen sinds de op richting van de volkerenorganisatie in 1945. Secretaris-generaal Kofi Annan presenteerde gisteren zijn voorstellen, die van de VN een sterkere, slagvaardigere organisatie moeten maken die aangepast is aan de eisen van de moderne tijd. Annans aanbevelingen komen grotendeels overeen met die van de interne VN-commis sie die december vorig jaar haar plannen we reldkundig maakte. Directe aanleiding was de diepe verdeeldheid binnen de VN in de aan loop naar de oorlog in Irak, die uiteindelijk gevoerd werd zonder toestemming van dé volkerenorganisatie. De interne strijd maakte pijnlijk duidelijk dat het handvest van de VN en de organisatiestructuur aan vernieuwing toe zijn. De Verenigde Naties werden opgericht in 1945, enkele maanden na het einde van de Tweede Wereldoorlog. Doel was dergelijke mondiale gewapende conflicten in de toe komst te voorkomen. Vooral de Veiligheids raad, het belangrijkste VN-orgaan, kreeg de functie van vredeshandhaver. De Veiligheidsraad telt vijftien leden. De vier grootmachten die in 1945 overbleven, de Ver enigde Staten, Rusland, China, en het toen malige Britse rijk, kregen een permanente ze tel, evenals Frankrijk. Zij hebben vetorecht, wat betekent dat ze ieder voorstel in de raad kunnen blokkeren. De overige tien zetels zijn verdeeld over de continenten, en rouleren per twee jaar. Het VN-handvest en de organisatiestructuur stammen grotendeels nog uit de tijd dat de VN slechts 51 leden telden. Tegenwoordig zijn dat er bijna tweehonderd. Bovendien is er sindsdien veel veranderd in de internatio nale verhoudingen. De grootste bedreiging voor de wereldvrede was in 1945 een nieuw gewapend conflict tus sen twee of meer supermachten. Anno 2005 worden vooral het internationaal terrorisme en de verspreiding van massavernietigings wapens gezien als de grootste bedreigingen voor vrede en veiligheid. De crisis rond Irak, die in maart 2003 leidde tot de Amerikaans-Britse invasie van dat land, toonde aan dat de zo gewenste daadkracht van de VN bitter tegenviel. Alle diplomatieke inspanningen ten spijt konden de leden van de Veiligheidsraad geen overeenstemming bereiken over de manier hoe het regime van Saddam Hussein aan te pakken. De conflicten in onder meer Rwanda en voor malig Joegoslavië legden al jaren eerder de zwakte van de VN als vredestichter bloot. Tienduizenden mensen stierven, terwijl de internationale gemeenschap nog druk verga derde over de vraag of militair ingrijpen ge rechtvaardigd was hen te redden. De hervormingsplannen van Annan moeten de VN de mogelijkheden verschaffen in de toekomst wel daadkrachtig op te treden tegen nieuwe dreigingen. De VN-baas wil dat er nieuwe afspraken komen over het gebruik van geweld, om interne ruzies als die over de oorlog in Irak te voorkomen. De uitbreiding van de Veiligheidsraad van vijftien naar 24 ze tels moet zorgen dat de raad een betere af spiegeling vormt van de machtsverhoudingen in de wereldgemeenschap. De bestrijding van het terrorisme krijgt een hogere prioriteit, maar ook de bestrijding van armoede, honger en ziektes en naleving van de mensenrechten. Want, zoals Annan giste ren zei: „Ontwikkeling, veiligheid en mensen rechten moeten hand in hand gaan. Er zal geen veiligheid mogelijk zijn zonder ontwik keling, en geen ontwikkeling zonder veilig heid".

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7