'Tbs'er moet sneller van de straat af Het nieuwe spoorboekje is een ware hersenbreker BINNENLAND 2 Kievitsei nog altijd vogelvrij 'Vermeld risico ook op het etiket van bioreinigers' Griepgolf eist in zuiden zeker 600 levens meer Donner wil vroege behandeling Gezonde hap op school Stadspartij boos over Formule-1 Eet vliegtuig keert terug irdam - Een vliegtuig van nd Exel is gistermorgen op één motor veilig ge- n het Braziliaanse Recife, idere motor van de Boeing opte ermee ongeveer drie ier na het opstijgen van voor een vlucht naar ;rdam. De piloot besloot te keren naar Recife. Vol de woordvoerder van Hol- •xel sloegen er vonken uit kermotor, maar heeft er brand gewoed. Het toestel ;en de tien en twaalf jaar n gehuurd van de Zweed- htvervoerder SAS. Hol- ixel was bekend onder de Air Holland. Deze failliet e chartermaatschappij is overgenomen door de srdamse Exelgroep en ver- inmiddels in surseance. nengooiers vrij >r examens ticht - Twee Limburgse igooiers, die begin maart ai opgepakt, mogen een lagen de cel uit om hun >ns te kunnen doen. De 16 en 17 jaar oud, zouden lere malen stenen vanaf aduct in Geleen hebben id naar passerende au- aar eigen zeggen zouden of zes keer raak hebben id, meldde de politie eer- ok legden ze in Geleen luten balk op de weg. oorarrest is tijdelijk ge- t voor de duur van hun in. Ze hebben dan buiten amens huisarrest en n na afloop ervan terug in. Het tweetal wordt ver- van poging tot doodslag. .^n problemen ,Ur smeltwater - Smeltende Zwitserse |v veroorzaakt naar ver ing geen problemen met later in Nederland. Dat oordvoerster van het itituut voor Integraal jiterbeheer en Afvalwa- indeling (RIZA) gisteren, terstand in de Rijn stijgt ar zonder zware regen- |dt het waarschijnlijk ater." Sinds vorige iaandag is het peil in de stegen van 9.30 meter .81 meter NAP. Het RI- vacht dat het peil de ko- twee dagen stijgt tot on- ll meter NAP. Pas bij 14 Sa 'AP dreigt er gevaar. ^ie grijpt in „:hiet partij aaf - Door een schiet stermorgen in Land- twee gewonden ge rst schoot een per lens een vuurgevecht :de persoon neer. De reep vervolgens in en schutter neer, meldt De gewonden zijn ziekenhuis gebracht. lajesboten gedicht g - Minister Donner itie neemt de komende n aanvullende beveili- latregelen om ontsnap- ïit de detentieboten in ïm tegen te gaan. Dat steren uit schriftelijke den op vragen van Kamerlid De Wit (SP), detentieboten zijn cember in gebruik als bewaring voor illegale ïlingen die uitgezet zul len. Tot dusver wisten tineerden van de boten lappen. Drie anderen -°3*n vergeefse poging, t nie Iraf voor Qflookbende' !N - De rechtbank in ;n heeft twee leden van ide 'knoflookben- irdeeld tot respectieve- evangenisstraf van tien en een taakstraf van :n zes maanden voor- jke gevangenisstraf, e verdachte werd vrij- in. De bende, met le- ironingen en Den nadeelde de Belasting- lor ruim 900.000 dui- o door duizenden ki- look te verhandelen glaarover de verplichte j fiïngen te betalen. dinsdag 22 maart 2005 latie 'u. ÉA irc houdingen >llemansrit Aral,UT - ^en '7-jarige jon- 'osterhout is zondag- igehouden na een dol- •61-1 door Oosterhout, Te en Breda. De jongen 1 weg toen agenten ens zijn rijgedrag wil- oleren. Er volgde een ging waarbij snelhe- jn )oven de honderd ki- eiper uur werden ge- jongen veroorzaakte ren opzettelijk aanrij- wrwfet politieauto's. Zijn LÏÏE idigde in Breda. Daar hij via een heg in een "'e jongen en zijn va- last hem zat, werden :rd. Commissaris der Koningin Ed Nijpels bekijkt het eer ste Friese kievitsei. De vinders lieten het keurig lig gen, maar gistermorgen werd het als een protestei af gegeven bij Omroep Friesland. Foto: GPD leeuwarden/cpd - Ondanks het vrij dag van kracht geworden verbod op het rapen van kievitseieren is Fries land nog altijd in de ban van de tra- ditonele volkssport van het 'aaisykj- en' en rapen. Een kievitsei op een maïsveld bij Skülenboarch in Fries land, dat zaterdag officieus als eerste Friese kievitsei werd aangemerkt, is inmiddels uit het nest verdwenen. Omrop Fryslan meldde gisteroch tend dat een anonieme eierzoeker een vers ei bij de studio in Leeuwar den heeft afgeleverd met de mede deling dat het om het Skülenboar- chster exemplaar zou gaan. Jan Boomsma uit het Friese Berli- kuiri vond het 'eerste' ei afgelopen zaterdagochtend even voor half ze ven, samen met zijn maat Jouke Ynema. De mannen lieten het ei lig gen en zetten er een stokje bij. 's Middags kwam commissaris der ko ningin Ed Nijpels naar Skülenboarch om het ei te bewonderen. Hij prees de Berlikumers dat ze het goede voorbeeld hadden gegeven. Nijpels' voorbeeld laeeg zondag in Wirdum geen navolging. Jinke Kupe- rus-Hoekstra vond bij dit dorp in de buurt van Leeuwarden een kievitsei, maar burgemeester Dales wenste het niet te bekijken. In Opsterland ging burgemeester Sicko Heldoom evenmin naar zijn 'eersteling'. Intussen gaan de acties van een groep van 150 eierrapers die zich vrijdagavond in Jirnsum burgerlijk ongehoorzaam toonde onvermin derd door. De actiegroep is boos dat de rechter een eeuwenoude Friese traditie om zeep heeft geholpen. Zij besloten daarom het verbod te nege ren. Komende vrijdagavond is er een vol gende bijeenkomst gepland. Eierra pers die bekeurd zijn, kunnen zich dan laten registreren. De bedoeling is een fonds te vormen waar de boe tes uit betaald worden. Volgens initiatiefnemer Age de Jong is het de bedoeling ook een slui tingsdatum voor het rapen vast te stellen. Na die datum gaan de 'aaisi- kers' het veld in om nesten te be schermen. In de Friese weilanden was het on danks het mooie lenteweer de afge lopen dagen opmerkelijk rustig. De politie heeft de normale surveillan ces uitgevoerd zonder er een klop jacht van te willen maken, meldt po litiewoordvoerder Kees Gunnink. voorburg/anp - In februari zijn ongeveer achthonderd mensen meer overleden dan in de eer ste vier weken van het jaar. De stijging was vooral in de zuide lijke provincies te zien, waar zeshonderd mensen meer om het leven kwamen. Het hogere aantal overledenen, vooral ou deren, valt samen met de griep golf die daar begin februari kwam opzetten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telde landelijk over februari bijna 3000 overle denen. In de rest van het land was de sterfte maar iets hoger dan in januari. De griep heerste vooral in de provincies Noord- Brabant en Limburg. De griep- piek was in de zuidelijke pro vincies in de week van 14 tot en met 20 februari. Op elke 10.000 inwoners waren er 48 grieppati- enten. In de week daarna is een piek te zien in de sterfte. Uit onderzoek is bekend dat er enige tijd verstrijkt tussen het optreden van griep en het even tuele overlijden aan de gevol gen ervan. Bij de hogere sterfte gaat het in de meeste gevallen om ouderen. In vergelijking met januari lag het aantal over ledenen onder 90-plussers bij na eenderde hoger, onder 80- plussers een kwart en van de groep ouderen tussen de 70 en 79 kwam stierf 20 procent meer. den haag/gpd - Gestoorde cri minelen moeten sneller worden behandeld. Minister Donner van justitie wil dat rechters de mo gelijkheid krijgen al een tbs-be handeling op te leggen tijdens het strafproces. Nu kunnen gestoorde misdadi gers rondlopen op straat zolang hun vonnis nog niet onherroe pelijk is. Verder laat Donner onderzoe ken of hij psychatrische klinie ken kan dwingen om tbs'ers op te nemen. Nu zijn alleen rijks inrichtingen verplicht om ge stoorde criminelen op te ne men. Aanleiding voor Donners plannnen zijn recente misdrij ven die door tbs'ers zijn ge pleegd. Vorig jaar bracht een tbs'er een man in Doetinchem om het leven die zijn hondje uitliet. De gestoorde crimineel was tien dagen daarvoor door het gerechtshof veroordeeld tot dagbehandeling, een lichte vorm van tbs, maar had beroep aangetekend tegen zijn vonnis. Daarom werd het nog niet uit gevoerd en hoefde hij niet in therapie. Het openbaar ministerie kan pas iets doen als een vonnis on herroepelijk is, aldus Donner. In de tussentijd loopt een ge stoorde crimineel gewoon vrij rond. Anders is het als iemand dwangverpleging opgelegd krijgt, die zit vanwege de ernst van het misdrijf vrijwel altijd al vast gedurende het proces. Donner vindt dat systeem „niet in alle gevallen" bevredigend en bekijkt daarom of een straf rechter tussentijds een dwang middel of voorlopige maatregel kan opleggen. Donner wil nu dat rechters per geval bepalen of de tbs'er direct in therapie moet, ook al is het vonnis nog niet definitief. Hij vindt het te ver gaan om vast te leggen in een wet dat een deel van het vonnis al kan worden uitge voerd als het rechtsproces nog loopt. Vorig jaar heeft de rechter in 76 gevallen tbs met voorwaarden opgelegd, twintig meer dan in het jaar ervoor. Voorwaarden zijn bijvoorbeeld dagbehande ling of opname in een kliniek. Zo had het hof bepaald dat de 24-jarige man die later in Doe tinchem toesloeg zich moest la ten opnemen in een kliniek, maar diverse inrichtingen wei gerden hem vanwege de emst van de problematiek en zijn on gemotiveerdheid. Bij een tbs met voorwaarden schat de rechter het delictge vaar zodanig in dat het verant woord is om iemand in de sa menleving onder toezicht te be handelen. breda - Leerlingen van het Prisma College in Breda eten voortaan gezond op school. Het is de eerste school in Nederland waar het Schoolkantineproject van het Voedingscen trum in de praktijk wordt gebracht. Geen vette hap meer, maar fruit als tussendoortje. Foto: ANP/Ed Oudenaarden rotterdam/anp - De Stadspartij Rotterdam is boos over de formu le-1-demonstratie die 7 augustus plaatsvindt in Rotterdam. Het is fractievoorzitter M. Kneepkens een doorn in het oog dat het maar niet lukt om een autoloze zondag te houden in het stadshart ter wijl deze 'zeer luchtvervuilende manifestatie' wel probleemloos een plekje op de evenementenkalender kreeg. Kneepkens: „De Rijnmond bleek onlangs de regio met de meeste luchtvervuiling ter wereld te zijn en uitgerekend hier wordt een van de meest luchtverontreinigende sportmanifestaties gehouden." den haag/anp - De Voed- sel en Waren Autoriteit (VWA) pleit voor wettelij ke regels en normen voor bacteriële schoonmaak middelen, de bioreini gers. Consumenten moe ten bijvoorbeeld op het etiket kunnen zien welke risico's het gebruik van het schoonmaakmiddel met zich mee kan bren gen. Bioreinigers bevatten bacteriën in plaats van chemische stoffen om iets schoon te maken. Op dit moment wordt 90 pro cent van deze middelen gebruikt door bedrijven en professionele schoon makers. Bioreinigers als vijverontgroeners en ont- stoppingsmiddelen ko men echter ook steeds meer thuis voor. Omdat de middelen in opmars zijn voor consu menten heeft de VWA de bioreinigers onderzocht. De inspectiedienst maak te gisteren bekend dat er voor deze schoonmaak middelen amper regels en normen zijn, terwijl aan het gebruik ervan wel „potentiële gezondheids risico's" kunnen kleven. Die risico's schuilen vol gens de inspectiedienst onder meer in het gebruik van bioreinigers in de buurt van voedsel. Ook voor baby's, ouderen en zwangere vrouwen kun nen de middelen een risi co vormen. Wanneer de bacteriën onder druk of met een verstuiver wor den ingebracht, zouden mensen de stoffen kun nen inademen. Dat kan voor allergische reacties zoals astma zorgen, aldus de VWA. Voor de bioreinigers ont breekt het aan goede pro ductinformatie. Voor de chemische schoonmaak middelen is dat verplicht. Op die manier wordt bij gehouden wat de effecten en werkingen zijn. Omdat die informatie en de geva ren op de etiketten ver meld worden, zorgt dit systeem voor meer veilig heid. Voor de bacteriële middelen geldt deze plicht niet. De VWA adviseert minis ter Hoogervorst van Volksgezondheid afspra ken te maken met de fa brikanten van bioreini gers om zo de risico's voor consumenten zo klein mogelijk te maken. Het rapport gaat ook naar de Europese Commissie „met het advies te bezien of normen voor deze pro ducten ontwikkeld kun nen worden". Komst hogesnelheidslijn en Betuwelijn beïnvloedt de treinenloop in heel Nederland door Theo Haerkens den haag - In 2007 worden de hogesnelheidslijn en de Betuwe route in gebruik genomen. Dat beïnvloedt de treinenloop in heel Nederland. Daarom werkt de NS aan een geheel nieuw spoor boekje. Dit legt de basis voor de treinenloop van de komende vijfentwintig jaar. „Voor de klant is het ideaal als alle stations rechtstreeks met elkaar zijn ver bonden, maar dat kan dus niet." Gemor op het station in Gouda. De sneltrein van 08.26 uur naar Den Haag, middenin de och tendspits, heeft een minuut of wat vertraging. Terwijl de om roeper dat meldt, rolt aan de andere kant van het perron een stoptrein binnen in dezelfde richting. De reizigers kunnen de stop trein nemen, in de wetenschap dat het dringen wordt en staan. Of ze kunnen gokken op snelle aankomst van de sneltrein, in de hoop op een zitplaats. Een echte pendelaar meent het beter te weten en stapt zonder aarzelen in de trein naar Rotter dam. Met een beetje geluk vindt hij daar een snelle aan sluiting en is hij net zo rap in de Hofstad. Het maken van een reisschema is ii datumaanduiding en de maan- en „Voor de klant zou het ideaal zijn als alle stations recht streeks met elkaar zijn verbon den", glimlacht Luutzen Stel lingwerf!, hoofd Vervoermana- gement van de spoorwegen. Dat kan niet en daarom is het samenstellen van een geheel nieuw spoorboekje een heiden se klus. „Uitgangspunt zijn de reizigers- stromen, maar we moeten ook ngewikkelder dan het bouwen van een klok met secondenwijzer, waterstanden. Foto: GPD/Jeroen Jumelet rekening houden met particu liere bedrijven als Syntus, Noordned en Connexxion en de goederenvervoerders die ook gebruik maken van de rails. En bovendien met de tijd die nodig is voor onderhoud. De reiziger die op zijn trein wacht, is zich er niet altijd van bewust dat die trein onderdeel is van een voortdurend bewe gend systeem dat zich zo nauw keurig mogelijk elk uur her haalt. Vertraging van een trein in Den Haag kan er via stagna ties in Utrecht voor zorgen dat iemand in Maastricht 's avonds koude aardappelen treft. Een trein mag daarom maar één tot vier minuten wachten op een trein met vertraging. „Langer wachten gaat ten koste van het systeem en dan zijn nog meer reizigers de dupe." De hogesnelheidslijn en de Be tuweroute worden komend jaar in fasen in gebruik genomen. Ook dat heeft grote gevolgen voor de treinenloop in het hele land, net als de verdubbeling van de spoorlijn Utrecht-Am sterdam. „Je kunt vier keer zoveel treinen laten rijden als intercity's en stoptreinen niet meer over de zelfde rails rijden. De tractor gaat van de snelweg af zegt Stellingwerf! beeldend. Ons spoorwegnet behoort tot de drukste in de wereld. Omdat verdere uitbreiding er vrijwel niet meer in zit moet de winst komen uit beter onderhoud, ex tra lange perrons, meer dubbel dekkers, hier en daar een extra viaduct en vooral een uitge kiend reisschema dat de capa citeit optimaal benut. Om dat te bereiken, laten de puzzelaars van de afdeling van Stellingwerff hun computers overuren maken. Het samen stellen van een reisschema is nog ingewikkelder dan het bou wen van een klok met secon denwijzer, datumaanduiding en de maan- en waterstanden. Alles hangt met alles samen: elk uur maakt het systeem dezelfde cyclus door. Treinen vertrekken drie over het uur en drie over het half uur naar dezelfde be stemming. „De reiziger kan bij na zonder spoorboekje op pad. Het mooiste is als intercity's naadloos aansluiten op elkaar en op stoptreinen." Hoe meer mensen van a naar b reizen, hoe eerder NS een di recte verbinding maakt. „De dikste stroom gaat voor, dat is een onherroepelijke keuze." Wie op reis gaat, wil dat zijn trein op tijd rijdt. „Niets is zo erg als een trein missen." Over stappen wordt zoveel mogelijk vermeden, maar als het niet an ders kan, houdt het systeem er rekening mee. „Om een perron over te steken is twee minuten genoeg. Maar als je naar de an dere kant van het station in Utrecht moet, heb je in nor maal wandeltempo zeker vijf minuten extra nodig." Wachten en overstappen is er ger dan een langere treinreis. Veel mensen die van Den Haag en Rotterdam naar Arnhem moeten, installeren zich met hun krantje op hun gemak in de sneltrein. Die is tien minu ten trager dan de intercity, maar scheelt wel mooi een overstap in Utrecht. „Zo'n rechtstreekse verbinding is reizigers die tien minuten ex tra wel waard", taxeert Stelling werff. Het nieuwe spoorbare wordt gemaakt met een schuin oog naar het bestaande reisschema. Door de treinen slim op elkaar te laten aansluiten, kan de reizi ger grote afstanden snel afleg gen. Wie van Culemborg naar Groningen wil, stapt in Utrecht over op de intercity. „De moderne klant wil geen in gewikkeld gedoe. Hoe meer treinen in een uur, hoe flexibe ler hij is." 5000 Ritten per dag De NS doet dagelijks in 5.000 ritten met 2700 rijtuigen 320 sta tions aan. De kunst is de reizigers zo snel mogelijk te vervoeren met zo min mogelijk oponthoud en zo min mogelijk verlies. Maar sneller dan drie minuten na elkaar kunnen treinen niet rijden. Uitgangspunt voor het nieuwe spoorboekje zijn de reizi gersstromen. Die zijn echter niet constant. In de spits zijn trei nen overvol en de rest van de dag vrijwel leeg. Gemiddeld is de bezetting 33 procent. Vakanties, net weer, zelfs voetbalwedstrij den beïnvloeden die. Om de vinger aan de pols te houden, rap porteren conducteurs dagelijks de bezetting per baanvak.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5