Prijs Breezer hoger tegen drankzucht BINNENLAND 1 Witte zakdoekjes voor staatssecretaris Rutte Nederlander aangehouden voor wapenleveranties aan Liberia Weinig steun in Kamer voor PvdA-voorstel lastenverlichting r staalplaten Racistische jeugdbende gepakt Politie stuurde 15.000 mailtjes rond over dood student Ook reclame aan banden Das en Boom trekt handen af van korenwolf Zeehond Hannes terug in Nordhorn 'Wat Bos doet is ouderwets potverteren' Justitie laat verdachten metselmoorden naspelen arrestaties in srdzaak bokser n - Vier mannen en een jworden verdacht van de op de Turkse bokser Itinay (30). Die werd in ter vorig jaar op straat Jrabantse Dongen dood- iten. De verdachten ko- jit Amsterdam, Almere en >n. Vier van de vijf ver in werden door arresta is opgepakt omdat ze als - waarlijk werden be- vd. Bij het onderzoek on- epte de politie in Ham- in hoeveelheid softdrugs en Nederlandse woning kilo heroïne. voor bende endieven - De rechtbank in Zwol- t gisteren vier vrachtwa ven veroordeeld tot cel van 2,5riot 3,5 jaar. Bij tallen werden vrachtau- k ladingen aluminium, iparaten, tandpasta en (.000 flessen Spaanse itgemaakt. procent tegen sndenjacht iam - Nederlanders niets hebben van de denjacht. Er zou een na- ;s{ import- en handelsver at i zeehondenbont moe- ni nen. Dat vindt ruim 90 tvan de Nederlanders, k gisteren uit een enquê- TNS NIPO in opdracht it voor Dieren. Twee- bereid Canada als va- nd te mijden of Cana- oducten te boycotten. e gewonden chietpartij aaf - Bij een schietpartij jraaf zijn gisteren twee en gevallen. Eerst een 62-jarige man uit op een 44-jarige plaats- De politie vuurde op de Vlak bij de plek waar ;evecht plaats had, een busje in brand, 'onden zijn naar het lis gebracht. De achter van de schietpartij zijn ig onduidelijk. tie sluit plaatsen s - De Arbeidsinspectie 1 spreken over de veilig- me sociale werkplaatsen. Ie bedrijven houdt 86 flzich onvoldoende aan Is voor veilig werken, al- Jhspectie. Vooral het Rop het werken met ge lmachines schiet te- fcijna 20 procent van de Jheeft de Arbeidsin zet werk stilgelegd, [erkers in deze sector pijna tweemaal zo veel een ongeval als de ge- e beroepsbevolking. nemer - Een 34-jarige man idrecht is gisteren om 1 gekomen door een Ingeval in de Rotter- javen. Volgens de poli ced het slachtoffer aan [ondingen nadat hij [hoofd en nek bekneld t tussen stalen pla it een takel vielen. Hoe d met de enkele dui- [ilo's zware platen kon "n, is nog onduidelijk. B verwacht te paasspits dinsdag 22 maart 2005 De ANWB waar- it de avondspits van extra druk wordt. Ie organisatie gaan on- n half miljoen Neder- 1 het paasweekeinde komen tienduizenden idse toeristen naar Ne- 'I Ook op tweede paas- kans op files groot. nlii ai wefcg ma 'Jtvalk op ste flat Slechtvalken kunnen (broeden op bijna 140 ogte. Op de West- n, de hoogste woonto- lederland, hangt sinds ïestkast. De kast is op- door het Platform ïur Tilburg en de Ver- an Eigenaren van de n. Volgens de ge- ilburg is de slechtvalk ital keren gesignaleerd nan:toch nenjacht - Hoewel een virus- fa slachting heeft aan- I^ider de Nederlandse lijnen, kan de jacht Ier toch worden her- ihrijft minister Veer- flbouw) in een brief imer. Volgens Veer- onderzoek uitgewe- p konijnenstand op pen is gedecimeerd, hdere gebieden rede- hd is gebleven. haarlem/gpd - De politie heeft vier jongens van 13 en 14 jaar opgepakt die de afgelopen drie maanden de haltes van de snel- bus in Haarlem terroriseerden. De bende overviel en mishan delde meer dan dertig blanke jongens. De buit was steeds ge ring. Racisme vormde het hoofdmotief, aldus de politie. De slachtoffers werden omsin geld of van hun fiets geschopt en in elkaar geslagen. Een poli tiewoordvoerder noemt het een wonder dat er geen ernstige ge wonden zijn gevallen. De da ders zijn van Surinaamse, Tu nesische, Turkse en Marok kaanse afkomst. Ze zijn allen in Nederland geboren. Uit hun verklaringen is gebleken dat ze steeds bewust als slachtoffers blanke jongens uitkozen. De politie noemt het motief van de jongeren en de mate waarin ze geweld gebruikten 'uitzon derlijk'. „Dat ze 13 en 14 jaar waren, kom je bij dit soort cri mineeltjes helaas steeds vaker tegen", aldus de woordvoerder. hilversum/anp - De politie in Den Haag heeft 15.000 e-mails gestuurd aan studenten om meer te weten te komen over de dood van een 25-jarige stu dent chemische technologie. Dat bleek gisteren in een uit zending van het tv-programma Opsporing Verzocht. De politie kreeg op alle mailtjes slechts één reactie. Het slachtoffer Francois van Hugten was in de nacht van 16 op 17 februari op een feest ge weest in popcentrum Paard van Troje in Den Haag. Rond half zes 's morgens werd hij gevon den in de Vleerstraat. De stu dent bloedde uit zijn hoofd en was al in coma, aldus de politie. Hij overleed op 3 maart in het ziekenhuis. Het is onduidelijk wanneer de student precies van het feest is weggegaan. Zijn vrienden heb ben hem voor het laatst om on geveer 03.30 uur gezien. Een bakker in de Vleerstraat heeft in die nacht nog iemand tegen een deur geleund zien zitten. Mogelijk was dat het slachtof fer. Het motief voor de dood slag is tot nog toe onbekend. Behalve de duizenden e-mails leverde ook de belofte van een beloning tot nu toe niets op. De hoofdofficier van justitie in Den Haag heeft 15.000 euro uitge loofd voor de tip die tot de op lossing van deze zaak leidt. den haag/gpd - Breezers en an dere trendy mixdrankjes worden volgend jaar 60 eurocent duur der. De prijs van een pijpje bier gaat met 2 eurocent omhoog. De prijs van vruchtensappen en (mineraal)water wordt flink la ger. Minister Hoogervorst van volksgezondheid stelt dat van daag voor aan het kabinet. Hij wil het almaar stijgend drankge bruik van jongeren beteugelen. Hoogervorst (WD) heeft zijn voorstellen al besproken met zijn collega en partijgenoot van financiën, Zalm. Die kan ermee leven. Maar vanuit de Tweede Kamer zijn niet alleen instem mende geluiden te horen. Ook vanuit liberale hoek klinkt forse kritiek. WD-kamerlid Schip pers betwijfelt het nut van de voorstellen. Ze wijst erop dat de markt van mixdrankjes verle den jaar al een flinke knauw heeft gehad. Naast de accijnsmaatregelen wil Hoogervorst de etherrecla me voor drank aan banden leg gen. De spotjes zouden pas in de loop van de avond mogen worden uitgezonden. Ook wil Hoogervorst het aantal ver kooppunten van alcoholhou dende drank terugbrengen. Overigens wil hij ook een eer der afgesproken accijnsverho ging van 18 eurocent op sterke drank ongedaan maken. De Vereniging Drankenhandel Nederland (VND) voorziet dat de maatregel jongeren niet van de drank af zal houden. „Je her stelt de attractie. Jongelui vin den het interessant om iets duurs te drinken", aldus de woordvoerder. Daar komt vol gens hem bij dat de mixdran ken, waar vande Breezer er één is, lang niet uitsluitend door tieners worden gedronken. „Ze ventig tot tachtig procent van de omzet is voor rekening twin tigers, dertigers en veertigers." Dat denkt ook directeur J. de Witte van Bacardi Nederland dat de Breezer produceert. Hij voorziet dat de drankjes straks meer dan twee euro gaan kos ten. Nu kost zo'n mixdrankje 1,40 tot 1,45 euro in de winkel en 3 tot 4 euro in het café. „Ie dereen wordt gestraft om een klein probleem op te lossen." Hij is het eens met het kabinet dat jongeren niet zoveel moe ten drinken. „We willen daar graag over praten. Maar zo pak je dat niet aan." Ook VND vindt de maatregel wat overdreven in het licht van andere stappen die al zijn gezet in de strijd tegen de drank zucht. „De legitimatieplicht is erg effectief. Slijters en super markten vragen vaak naar een legitimatiebewijs en het smoes je 'Ik heb niets bij me', werkt niet meer. Dat is een behoorlij ke drempel voor alcoholgebruik door jongeren." De omzet van de mixdranken - er zijn zo'n twintig soorten en smaken - heeft de afgelopen ja ren een flinke tik gehad. De ver kopen daalden met 20 tot 25 procent, ondanks de prijsdaling die het gevolg was van de su permarktoorlog. den haag/gpd -Studenten moe ten sneller afstuderen van staatssecretaris Rutte van On derwijs. Tevergeefs probeerde hij protesterende jongeren gis teren te overtuigen van zijn ge lijk. „Oprutten, oprutten", scandeerden de studenten. Als een falende voetbalcoach werd de WD-bewindsman toe gezwaaid met witte zakdoekjes. De driehonderd studenten op het plein voor het centraal sta tion van Den Haag, recht tegen over het ministerie van onder wijs, lieten zich niet overtuigen. Rutte bezwoer vanaf een open wagen dat zijn enige doel is 'het onderwijs beter maken', maar volgens de studenten zijn de plannen funest voor het hoger onderwijs. De demonstratie diende als voorproefje voor de massale landelijke betoging die op 28 april moet plaatsvinden. Rutte wil dat studenten maxi maal 5,5 jaar studeren. Wie er langer over doet, zal 4500 euro collegegeld moeten ophoesten. Jongeren zullen op die manier bewuster met hun studie om gaan, meent de staatssecretaris. De studentenorganisaties LSVB en ISO vinden de plannen van Rutte, die zelf zeven jaar deed over zijn studie geschiedenis, kortzichtig en in strijd met de belofte van het kabinet om de kenniseconomie te stimuleren. „Misschien had Rutte nog wat langer moeten studeren", aldus de tekst op een flyer die werd uitgedeeld. De organisaties menen, dat het werkelijke probleem bij de 'on derfinanciering van het onder wijs zelf ligt'. Daardoor zijn de collegezalen overvol, moeten driehonderd studenten het soms doen met één docent, en krijgen sommige studenten niet meer dan twee uur college per week. De oplossing is volgens de studenten 'meer geld'. „De aardgasbaten die vrijkomen moeten in het hoger onderwijs geïnvesteerd worden", aldus LSVB-voorzitster Kim Toering. Rutte voelt daar niets voor. „Een systeem dat heeft geleid tot een totaal gebrek aan inspi ratie in het hoger onderwijs, verbeter je niet door er meer geld in te pompen." den haag/anp - De vereniging Das en Boom trekt zich terug uit het korenwolfproject. Woordvoerder Dirkmaat zei gisteren dat het ministerie van Landbouw zijn afspraken niet nakomt voor het beschermen van de bedreigde hamstersoort. Zo zijn er in plaats van de elf af gesproken reservaten voof ko renwolven slechts drie geko men: in Sibbe, Amby en Heer. Dit jaar komt er een reservaatje bij in Sittard. „We zijn het ge doe van het ministerie beu", al dus Dirkmaat. Het fokprogramma van Das en Boom is te duur, reageerde een woordvoerder van het ministe rie. Het ministerie kijkt daarom uit naar een andere fokker. Het uitzet- en fokprogramma van de korenwolven heeft de af gelopen vijfjaar al 5 miljoen euro gekost. De meeste dieren vielen ten prooi aan vossen. Das en Boom verwijt minister Veerman het niet nakomen van gemaakte afspraken. Eind vorig jaar bood Veerman hiervoor nog zijn excuses aan. Sindsdien is er volgens de vereniging niets veranderd.Dirkmaat: „Het is een doffe ellende, we stoppen er eind april mee als de diertjes uit hun winterslaap ontwaken." rotterdam/anp - De Nationale Recherche heeft vrijdag in Rot terdam een 62-jarige Nederlan der aangehouden die wordt verdacht van betrokkenheid bij wapenleveranties aan Liberia. Dat liet het landelijk parket van het openbaar ministerie (OM) gisteren weten. Ook wordt de man verdacht van betrokken heid bij oorlogsmisdaden in het Afrikaanse land. De 62-jarige verdachte was ei genaar van een houtkapbedrijf dat actief was in Liberia. De ha ven van Buchanan, ten zuid oosten van de hoofdstad Mon rovia, zou onder controle heb ben gestaan van de Nederlan der en diens houtkapbedrijf. Via deze haven zouden de ille gale wapenzendingen het land hebben bereikt. Verschillende getuigen legden bij de Nationale Recherche ver klaringen af over wapenleve ranties en de betrokkenheid daarbij van de Nederlander in de jaren 2001, 2002 en 2003. In die periode golden door de Ver enigde Naties opgelegde sanc ties tegen Liberia. De verklaringen van getuigen waren aanleiding om onder zoek in te stellen naar mogelijke betrokkenheid van de Neder lander bij oorlogsmisdrijven. „Milities van houtbedrijven van de Nederlander zouden hebben deelgenomen aan slachtingen onder de burgerbevolking waarbij niets of niemand, ook geen baby's gespaard mocht worden", aldus het OM. „De wapens waarmee deze milities oorlogsmisdrijven pleegden, zouden zijn geleverd door de Nederlander." nordhorn - Hannes is terug in Nordhorn. Niet de echte zeehond, die zwemt misschien nog ergens op zee. Nee, Tiergarten Nordhorn heeft een Han nes in Belgisch graniet. Zo'n 350 kilo zwaar. Giste ren werd het stenen beeldhouwwerk op zijn plaats gezet. Voor het zeehondenbassin van de dieren tuin, de plek waaruit de reislustige jonge zeehond augustus vorig jaar ontsnapte. Burgemeester Hü- semann opperde tijdens het Nordhornse carnaval een standbeeld voor Hannes op te richten. Die sug gestie werd opgepikt. Kunstenares Petra Röseler hamerde zo'n 200 uur op het harde graniet met als resultaat een surrogaat-Hannes van 350 kilo. Tho mas Berling, directeur van de dierentuin Nordhorn, zag het gistermiddag allemaal goedkeurend aan. Duitse en Nederlandse media filmden en fotogra feerden alsof de echte Hannes was teruggekeerd. Foto: GPD/Kees van de Veen den haag/gpd - Het Haagse openbaar ministerie laat eind mei een reconstructie uitvoeren van de 'metselmoorden', waar bij de verdachten hun eigen rol op de plaats van het misdrijf moeten naspelen. Het OM hoopt op die manier de bewe ring van een verdachte te lo genstraffen, dat hij de beide slachtoffers eigenhandig uit 'noodweer' heeft gedood. De twee slachtoffers, de 25-jari- ge Rob Mahabier uit Zaandam en de 24-jarige Jeroen Dekkers uit Zaandijk, respectievelijk trainer en speler in een vrien denteam van voetbalclub Zaan- landia, werden op 12 augustus vorig jaar doodgestoken in een huis in de Haagse Cartesius- straat. Hun lichamen werden naar een leegstaande winkel ge bracht in de wijk Transvaal, waar ze achter een muur wer den gezet en overgoten met be ton. De politie vond de stoffelij ke resten een maand later. Het OM twijfelt aan de verkla ring van de 35-jarige hoofdver dachte in de zaak, die zegt dat hij de slachtoffers alleen en uit noodweer heeft doodgestoken. Volgens het OM is het vrijwel uitgesloten dat de 35-jarige de twee grote, gespierde Zaankan- ters alleen heeft omgebracht. Justitie denkt dat de twee tij dens een goed voorbereide ac tie zijn omgebracht. Behalve de hoofdverdachte zit ten ook diens vader en twee mannen van 27 en 47 jaar vast in verband met de zaak. Een vijfde verdachte, de broer van de hoofdverdachte, is voort vluchtig. Hij zit in India. Het motief voor de dubbele moord is waarschijnlijk gelegen in een geldschuld, die de fami lie van de hoofdverdachte had aanMahabier. Omdat de oor spronkelijke schuld van 6800 euro lang openstond, meende Mahabier recht te hebben op zo'n 180.000 euro. Toen Maha bier, geholpen door zijn club genoot Dekker, het geld in Den Haag kwamen halen, werden ze omgebracht. den haag/gpd - Over de beste ding van financiële meevallers van het kabinet bestaat in de Tweede Kamer grote onenig heid. Dat bleek gisteren uit eer ste reacties. Naar verwachting krijgt minister van financiën Gerrit Zalm een paar miljard euro extra binnen uit aardgas baten en belastingheffingen. PvdA-leider Wouter Bos wil dat iedere Nederlander 200 euro krijgt ter compensatie van de gestegen ziektekosten. Er moet zijns inziens ook een extraatje komen voor werkende gezin nen, jeugdzorg, vmbo-scholen en verpleeghuizen. „Sommige belastingen zijn verhoogd om dat anders de Brusselse begro tingsregels werden overtreden. Nu blijkt dat het kabinet daar binnen blijft en de lastenver zwaringen niet nodig waren, moet het geld worden terugge ven", vindt Bos. Zijn voorstel len kosten al met al zo'n 1,5 miljard euro. D66-leider Boris Dittrich kan met die redenering van de op positieleider maar moeilijk le ven. „Het gaat beter met de economie, maar we moeten niet alles gaan uitgeven", aldus Dittrich. Hij wil niettemin wel de kinderopvang een extra im puls geven. „De kosten voor ouders zijn nu zo hoog dat vrouwen besluiten niet te gaan werken. Dat is slecht voor onze economie", aldus Dittrich. Hij wil ook dat het lesgeld voor 16- en 17-jarigen volgend jaar wordt afgeschaft. Dit voorstel kreeg eerder al de instemming van staatssecretaris van financi en Joop Wijn. Woordvoerder Stef Blok van de WD voelt er niets iedere Ne derlander 200 euro te geven. „Wij zijn beslist niet tegen las tenverlichting, maar dan moet daar wel een besparing tegen over staan", benadrukt hij. „Bos komt met een ongedekte cheque. Dat is ouderwets pot verteren." CDA-kamerlid Frans de Nerée tot Babberich wijst er op dat er nog altijd sprake is van een fi nancieringstekort „En dat zal de eerste jaren niet verande ren." Het CDA voelt er dan ook niet veel voor om hogere in komsten direct weer uit te ge ven. „Onze schulden lopen wat terug, maar er is nog steeds geen geld", aldus De Nerée tot Babberich. Minister Zalm deelt in grote lij nen de visie van het CDA en de WD. Hij zei in een reactie dat hij het geen goed plan vindt om op forse schaal extra uitgaven te doen. Overigens zijn vrijwel alle frac ties in de Tweede Kamer er voorstander van dat de koop kracht van de middeninkomens (met kinderen) de komende tijd wordt gerepareerd. Die inko mensgroepen hebben volgens de partijen 'veel voor hun kie zen gekregen'. Staatssecretaris Mark Rutte spreekt joelende studenten toe tijdens een demonstratie tegen zijn beleid op het plein voor het Centraal Station in Den Haag. Foto: GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3