'Is Jamie Oliver er al?' GESPREK VAN DE DAG Linkse dierenvriend zoekt rokende racist In Gretta's voetspoor Kansarme jongeren krijgen opnieuw de kans kok te worden DAGELIJKS LEVEN 's>E. A/tr^LPÊ. MAcï ~DASi \N E.L WARj>AE.rz. AAA/**- tK V/£*REK MO 6' 5TEE.PT V/rtM p KoU." MENSELIJK De enige dochter van de Japanse kei zer Akihito, prinses SAYAKO (35), is sinds zaterdag officieel verloofd. Haar verloofde, Yoshiki Kuroda, is van bur gerlijke komaf. De verloving is beze geld tijdens een speciale ceremonie in de keizerlijke residentie in Tokyo. Een neef van Kuroda bracht diens HUWE LIJKSAANZOEK aan prinses Sayako over, meldt het persbureau Kyodo. Door haar huwelijk met een burger zal het jongste kind van keizer Akihito en keizerin Michiko afstand moeten doen van haar titel. De bruiloft vindt na de zomer plaats, na een reeks rituelen aan het hof. Kuroda is medewerker van het stadsbestuur van Tokyo. Het voormalige fotomodel JERRY HALL Hall geeft op het nieuwe al bum 'Cigarettes and Housework' van vriendin Rachel Fuller een sneer aan ex-echtgenoot MICK JAGGER. In een gesproken bijdrage op het door Fuller geschreven 'Around this table' doet de 48-jarige Hall een boekje open over haar echtschei ding en het overspel van de Rolling Stone. Hall trouwde in 1990 met Mick Jagger. Daarvoor had ze een relatie met Bryan Ferry. Jagger en Hall gingen in 1999 uit elkaar, na dat de Rolling Stone een kind had verwekt bij het Braziliaanse fotomo del Luciana Morad. Henk SCHIFFMACHER is gisteren in het huwelijk getreden met LOUISE van Teylingen in het Amsterdamse gemeentehuis. De tattoo-koning wilde zo graag met Louise trouwen dat hij haar de afgelopen tien jaar bijna elke dag heeft ge vraagd. Louise heeft nu eindelijk ja gezegd. Foto: ANP/Marcel Hemelrijk CAMILLA Parker-Bowles wordt na haar huwelijk met prins Charles automatisch KONINGIN wanneer haar echtgenoot de troon bestijgt. Alleen een wetswijziging kan dat veranderen. Dat heeft de Britse re gering gisteren toegegeven. Char les had vorige maand bij de aan kondiging van zijn huwelijk met zijn maïtresse verzekerd dat zij slechts 'prinses-gemalin' zou wor den. Ook zou zijn tweede vrouw geen gebruik maken van de haar toekomende titel 'prinses van Wales'. Zij houdt het bij 'hertogin van Cornwall', één van de andere titels van Charles. Een wet uit 1936 haalt het eerste voornemen van de prins onderuit. Toen is gere geld dat de echtgenote van de ko ning automatisch koningin wordt. Om voor Camilla daar van af te wij- ken moeten de parlementen van al le zestien landen waarover konin gin Elizabeth regeert, en die straks Charles ook als staatshoofd krij gen, die wet veranderen. ,,Dat is wel erg veel moeite voor één per soon", aldus het Britse Labour- parlementslid Andrew McKinlay. Karl Kraus Het maagdelijkheidsideaal is het ideaal van iemand die ontmaagden wil De 30-jarige rapster LIL'KIM is schuldig aan meineed. Ze loog tij dens een rechtszaak over een vuur gevecht. Kimberley Jones, zoals Lil'Kim eigenlijk heet, ontkent dat en denkt erover in beroep te gaan. De schietpartij gebeurde vier jaar ge leden, vlakbij een radiostudio in Manhattan. De ster en haar rapgroup Junior MAFIA waren daar te gast ge weest. Buiten brak een VUURGE VECHT uit tussen leden van Lil'Kims gevolg en een rivaliserende groep, na eerdere beledigingen over en weer. Lil'Kim vertelde de rechter er later over dat twee vrienden van haar, die verdacht waren, er helemaal niet bij waren. Maar beide mannen hebben inmiddels bekend dat ze hebben ge schoten. Bovendien is er eentje sa men met de rapster op foto's van die avond te zien. Lil'Kim zei daarna dat ze door haar zonnebril niet goed had kunnen zien. Nu de jury haar schul dig heeft bevonden, kan Lil'Kim vijf jaar cel krijgen. Foto: EPA „Watje denkt en vindt, is belangrij ker dan hoe je er uitziet." Ware woorden wellicht, maar je ver wacht ze niet te horen uit de mond van de makers van een kersverse datingsite in de categorie 'jong en hip'. Toch is dat precies het uit gangspunt van Crazylove.nl, een website die op de eerste dag van de lente de lucht in is gegaan. Iedereen kan door een serie vragen te beant woorden een politiek profiel van zichzelf sa menstellen, waarna volauto matisch de profielen van gelijkge stemde singles over het scherm rollen. Of juist die van totale te genpolen. Behalve politieke vra gen hoef je alleen je leeftijd in te vullen en of je op jongens danwel op meisjes valt. De datingsites die in overvloed op het internet zijn te vinden, leggen veel te veel nadruk op uiterlijk, zegt Jaap Spreeuwenberg van Coolpolitics, een club van kunste naars en politicologen die pro beert jongeren aan de politiek te krijgen. „De gemiddelde site ziet er bijna steriel uit. Je moet heel zakelijk gegevens invullen als je haarkleur, je gewicht en de om vang van je appartement, plus hetzelfde voor je ideale partner. Uiteindelijk rolt daar dan de juiste vleeshoop uit." Crazylove werkt anders. Aan het begin van een relatie is uiterlijk misschien belangrijker, maar uit eindelijk gaat het niet om verliefd worden, maar om verliefd blijven, aldus Spreeuwen- berg. „Dan gaat het toch om de binnenkant." Niet dat alleen ge lijkgestemden kans maken op een succesvolle relatie. „Ik ben zelf bijvoorbeeld een echte vlees eter, maar vegetarische meisjes vind ik erg schattig. Zeker als ze nog actie voeren voor dierenrech ten ook", zegt Spreeuwenberg. Mensen met radicaal verschillen de ideeën kunnen best op elkaar vallen, wil hij maar zeggen. Dat is zelfs een van de doelen van de site. „Iedereen die een profiel invult, krijgt ook iemand op zijn scherm die het precieze tegendeel Nieuwe datingsite kijkt veel meer naar het innerlijk Ik liep al twee jaar met het 06-nummer van Gretta Duisenberg op zak. Het lot van de Palestijnen en hun behandeling zit me al langer niet lekker. Toen Gretta de Palestijnse vlag uithing kreeg ik het gevoel dat ook ik eens iets moest ondernemen. Maar ja, Gretta om helsde theatraal Yasser Arafat. Zou ik niet doen. Gre tta ging theatraal in een Palestijnse ambulance zit ten. Onzin. Maar het leven blijft onvoorspelbaar: theatraal én overbodig reed ik onlangs Nablus bin nen in een ambulance, naar later bleek bemand door (vermoedelijke) leden van het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina. Ook Leila Khaled, die in de jaren zeventig drie (lege) gekaapte vliegtuigen op blies, was lid van die organisatie. Voor u mij ver denkt van terroristische sympathieën, ik kan uitleg gen hoe ik in die ambulance terechtkwam. Mijn ge zelschap was bovendien van onbesproken reputatie: tivee medewerkers van ICCO, een christelijke hulpor ganisatie. Er waren geen wapens aan boord. De mee rijdende dokter was écht, de ambulance had gewoon dienst. Maar waarom dan niet een taxi genomen? Waarom die aanstellerij? Welnu, de toegang tot Na blus wordt streng gecontroleerd door Israël, er is daar nogal wat voorgevallen. Na het eerste checkpoint volgt een tweede, richting centrum. Dat was nóg moeilijker te passeren, zei men. Daarom kwamen onze gastheren ons tussen de twee checkpoints opha len met een ambulance. We hoefden ons niet te ver stoppen of ziektes te fingeren: alles ging juist open lijk: die ambulance bewees dat wij gasten waren van een volstrekt ongevaarlijke, legale organisatie. Het bleek allemaal overbodig: het tweede checkpoint was die dag buiten gebruik. Zonder iemand iets te hoeven uitleggen konden wij vol gas doorrijden. In de oude stad van Nablus, van historische waarde, kregen wij een rondleiding. Op een pleintje in de binnenstad hing een gedenkplaat, met een wat merkwaardige overkapping. Vroeger was dat een telefooncel, vertel de men. Een Palestijn nam op een dag de telefoon op, waarop de springlading ontplofte die in de hoorn van het toestel was geplaatst. Dat doet aan terroris me denken, maar dat is het waarschijnlijk niet, tech nisch gesproken. Vermoedelijke initiatiefnemer was de Israëlische geheime dienst, die deze man als terro rist beschouwde. Ook bezochten wij een kerk, in his torisch Nablus. Naar verluidt zaten daar 73 mensen in toen een vliegtuigbom het eeuwenoude gebouw volledig van de kaart veegde. Hetzelfde lot trof de ge vangenis. Daar zaten inderdaad waarschijnlijk ter roristen in, want die waren daar onlangs in opgeslo ten. Niet door Israël, maar -onder zware druk- door de Palestijnse autoriteiten. Toen viel alsnog de bom. *3- Leuk als je allebei van een strandwandeling houdt. Maar het hoeft natuurlijk niet. Foto: ANP/Marcel Antor i is van waar hij of zij naar op zoek is. We hopen Lonsdale-jongeren te koppelen aan Marokkanen." LPF-kamerlid Joost Eerdmans, aanwezig bij de presentatie, ziet wel wat in het idee. „Ik geloof dat tegenpolen elkaar aantrekken. Dan heb je tenminste iets te be spreken aan de ontbijttafel." Lou- sewies van der Laan (D66) valt toch meer op gelijkgezinden. „Ik ben getrouwd met een partijge noot. Eerder heb ik relaties j ii met een sociaal-democraat n een conservatief-liberaal, nip gaat een stuk beter." 'c Jeroen Hoorn T Restaurant Fifteen gaat opnieuw den tot kok. Onduidelijk is nog of er van het project, beter bekend onder de naam van Jamie Oliver, weer een televisieserie wordt ge maakt. Ondertussen ronden de eer ste jongeren de versnelde koksop leiding af. Een kijkje rond het for nuis van chef Ben van Beurten. „Dertien voorgerechten en twee vega", roept souschef Vincent af gemeten. „Bon", antwoordt Ste fan. In razend tempo glijden de gepolijste borden op het werk blad. Op de borden komt een dik ke streep sojasaus, daarop gaan vier tot vijf plakjes gemarineerde spicy runderlende. Dan een hand je groene salade van rettich, ruco- la en winterpostelein, luchtig ge drapeerd naast de stukjes runder lende. „Let op jongens! Peper en zout op het vlees", benadrukt chef de par ti, Maik meerdere keren. „Bon", is wederom het antwoord van de leerling-kok. Verder nog wat ver pulverde blaadjes munt op de sa lade, wat vers geschaafde kokos voor de bite en langs het groen en rode vlees wat druppels dressing. Dan is het afslaan. „Dertien voor gerechten op de pas", geeft Stefan het eindsignaal. Iedere keer opnieuw is het haas ten, alsof de deadline al is over schreden. Er wordt gewerkt met een vast menu dat iedere week wisselt. Dat maakt het allemaal nog enigs zins overzichtelijk in de keuken van Fifteen, omdat je vooraf weet wat mensen kunnen bestellen. In middels hebben sinds de opening in december 2004 ruim 14.000 mensen in het hippe Amsterdam se restaurant gegeten; vaak uit nieuwsgierigheid en omdat de ge rechten ze blijkbaar smaken. Sommigen komen alleen voor Ja- mie, maar die werkt niet in Am sterdam. In de keuken moeten ze er een beetje om lachen: 'Is Jamie Oliver er al?', is de running gag. De kritieken van de culinair jour nalisten over de keuken in Am sterdam waren niet altijd lovend, sterker nog, soms gewoon slecht. De chef-kok wijt dat onder andere vijftien kansarme jongeren oplei- Misschien had die sluwe Arafat de terroristen tóch niet echt opgepakt, en zaten ze nog steeds stiekem in die kerk. Maar ook dan zijn ze omgekomen. Nare verhalen, door mij opgetekend uit de mond van Pa lestijnen. Maar kon ik hen geloven? Ze zaten welis waar in een keurige ambulance, maar waren vrijwel zeker aanhangers van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Vervolgens merkte ik iets verrassends: nog steeds hadden ze joodse kennissen. Uit de oude Joodse wijk, in middels overgebracht naar een veilige heu veltop. Het betrof hier Arabisch sprekende joden, niet geïmmigreerd, maar gewoon altijd blijven zitten waar ze zaten. Vijf honderd van die Joodse Palestijnen, een wonderlijke combinatie, wo- nen nu iets buiten Nablus. Wij besloten te gaan kijken en moch ten er zowaar in. Aardige soldaat. Een oude joodse buurtvriend van onze chauffeur gaf hem een hand. Een warme begroeting. Toch zaten wij in I een ambulance waarvan iedereen wist dat die, van ver of dichtbij, iets met Pales tijnse vliegtuigkapers te maken had. Veel, maar nog niet alles is verloren. lijk nog niet met de ervarii hun chef-kok. r< De meeste leerlingen zeggi veel plezier het avontuur b Fifteen te beleven. Eigenlij at ze allemaal wel blijven, weag de chef zelf. Toch is er ma: je plaats voor drie mensen. !n anderen die weer een kansje ten krijgen. Daar draait he k, feite om. Dat is Fifteen: joijjdj die het moeilijk hebben opoe beidsmarkt krijgen hier in lige omgeving de kans het maken. Als ze straks buiten gaat het pas echt beginnei Het interieur van restaurant Fifteen. Foto: ANP/Rick Nederstigt aan de gebrekkige communicatie over het eten naar de gasten: „Het verhaal vanuit de keuken wordt nog niet altijd even duidelijk ver teld en dat is wel nodig om als gast te begrijpen waarom wij be paalde keuzes maken." De ge rechten moeten feitelijk altijd ge serveerd worden met een toelich ting van de kelner of serveerster over de bereiding en de keuze voor bepaalde soorten groenten, vis of vlees. De pasta wordt iedere dag door de leerlingkoks zelf ge maakt. Onder dat verhaal ligt de gedachte van de slow food-beweging uit Italië. „Zo serveren wij bijvoor beeld een echte boerenkip uit Frankrijk. Als je aan tafel niet ver telt wat daar zo bijzonder aan is, blijft het voor veel mensen ge woon kip die mensen ook in de supermarkt kopen om thuis klaar te maken", zegt Ben. „We moeten de passie uit de keu ken overbrengen op onze gasten. Dat is ook typisch Fifteen." Het zelfde geldt voor de kijk op de sei zoenen waarin groenten groeien. „Niet wij bestellen, maar de na tuur levert", aldus Ben. In de keu ken staat hij als eerste man tussen het restaurant en zijn koks in. Al les ziet hij, de opmerkingen naar zijn leerlingen zijn dan ook niet van de lucht. Vincent en Jamal doen deze week de pasta. Beiden zijn verantwoordelijk voor het tussengerecht, linguini pasta met vongole en kokkels. Van Beurten is verzot op het ge recht, noemt het proeven van de saus een fantastische ervaring. De leerling-koks lachen, pakken hun proeflepel en willen de ervaring ook ondergaan. Ze knikken in stemmend, maar proeven duide-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2